Решение № / г гр. Гоце Делчев, 2014 Раздел I



Дата31.03.2018
Размер341.5 Kb.
#63860
ТипРешение
ОБЩИНА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ




ПРОЕКТ!

НАРЕДБА

ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ОТПАДЪЦИТЕ,


ПОДДЪРЖАНЕ И ОПАЗВАНЕ ЧИСТОТАТА НА

ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
(Приета с Решение № ________/________________ г.)

гр.Гоце Делчев, 2014

Раздел I

Чл.1. Наредбата е изготвена във връзка с чл. 22, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците.



Чл.2. Наредбата действа на територията на Община Гоце Делчев. Общината създава, управлява и поддържа екологично чиста среда; провежда местната екологична политика.

Чл.3. Тази наредба урежда:

(1) Правата и задълженията на физическите и юридическите лица, учрежденията и организациите и взаимоотношенията между тях при управлението на отпадъците.

(2) Реда и условията за изхвърлянето, събирането (включително разделното), транспортирането, оползотворяването и обезвреждането на:

- битови отпадъци (БО);

- строителни отпадъци (СО);

- производствени отпадъци (ПО);

- опасни отпадъци (ОО);

- масово разпространени отпадъци (МРО);

- биоразградими отпадъци (БРО),

и поддържането на чистотата на територията на Община Гоце Делчев

(3) Финансовото осигуряване на дейностите по третиране на отпадъците и заплащането на съответните услуги.

(4). Контрола, глобите и санкциите за нарушаване разпоредбите на настоящата наредба.

(5) Наредбата е задължителна, както за всички лица на територията на Община Гоце Делчев, които са постоянно живущи, така и за всички временно пребиваващи в нея, както и за лица извършващи дейност на нейна територия.

 Раздел IІ



ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА КМЕТА НА ОБЩИНАТА

 Чл.4. (1) Кметът на общината:

1. Планира, организира и контролира управлението на цялостната дейност по третирането на ТБО, СО и БРО, образувани на нейна територия, съобразно изискванията на Закона за управление на отпадъците /ЗУО/ и поддържането на чистотата на територията на общината в съответствие със санитарно-хигиенните и екологични изисквания.

2.Организира и контролира изпълнението на Общинската програма за управление на дейностите по отпадъци.

3.Определя границите на районите, включени в системата на организирано поддържане на чистотата, вида на услугите, които ще се извършват в съответния район и честотата на сметоизвозване.

4.Предлага за одобряване от Общинския съвет план-сметка за разходите по поддържане на чистотата и размера на таксата за битови неопасни отпадъци.

5.Осигурява необходимите финансови средства за извършване на дейностите по поддържане на чистотата и контролира разходването им.

6.Осигурява съдове за съхранение на твърдите битови отпадъци, съгласно чл.19, ал.3 от ЗУО.

7.Организира прилагането на системи за разделно събиране на неопасните отпадъци, съобразно нормативните актове и срокове.

8.Отговаря за организирането и прилагането на система за разделно събиране на излезлите от употреба луминесцентни и други лампи, съдържащи живак.

9.Отговаря за организирането на дейността по събирането и съхраняването на излезли от употреба моторни превозни средства на площадките за временно съхраняване.

10.Отговаря за определянето на места за смяна на отработени моторни масла и информиране на обществеността за това.

11.Отговаря за определянето на места за поставяне на съдове за събиране на негодни за употреба батерии.

12.Отговаря за избора на площадка, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови и строителни отпадъци или на други инсталации или съоръжения за обезвреждане на битови или строителни отпадъци на територията на общината.

13.Отговаря за предотвратяване изхвърлянето на отпадъци на неразрешени за това места и/или създаването на незаконни сметища;

14.Организира провеждането на мероприятия за почистване и хигиенизиране на населените места с привличане на широко обществено участие.

15.Използва разнообразни форми и средства за информиране на физически и юридически лица, търговските и други организации, относно прилагането на разпоредбите на настоящата наредба.

16.Организира дни за почистване (кампании) на територията на населените места, като популяризира и се стреми да осигури активно участие на гражданите, фирмите, общинските организации и др., като осигурява необходимите транспортни и технически средства за целите на мероприятието.

17.Отговаря за разделното събиране на битови отпадъци, включително отпадъци от опаковки, като определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране и сортиране на отпадъците от опаковки.

18. Отговаря за избора на площадка за разделно събиране, съхранение на битови биоразградими отпадъци и биоотпадъци от обществените паркове, площи и градини както и за предаването им за компостиране или анаеробно разграждане.

19. Информира обществеността за местата за приемане и съхраняване на опасни отпадъци /отработени масла, луминисцентни и живачни лампи, батерии и акумулатори/ на територията на Общината.

20.Извършва цялостен контрол по изпълнение на настоящата наредба чрез упълномощени лица, извършва проверки, съставя констативни протоколи и актове за установяване на административни нарушения и тяхното санкциониране

(2).Кметът на общината може да упълномощава длъжностни лица от общинската администрация за изпълнение на правата и задълженията си по ал.1.

 

Раздел ІІІ



ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ И ЮРИДИЧЕСКИ ЛИЦА

Чл.5. Физическите и юридически лица имат право:

(1) Да правят предложения за подобряване на организацията и изпълнението на дейностите по събиране, транспортиране, оползотворяване, обезвреждане и третиране на отпадъците и поддържането на чистотата.

(2) Да сигнализират на общинската администрация за нарушение на разпоредбите на ЗУО и настоящата наредба.

(3) Да сигнализират на общинската администрация за неизпълнение или некачествено изпълнение на задълженията на лицата, извършващи дейностите по събиране, транспортиране, оползотворяване, обезвреждане и третиране на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на общината.

(4) Да съдействат на контролните органи - РИОСВ и лицата, определени със заповед на Кмета на Община Гоце Делчев за актосъставители при констатиране на нарушения към сградите, дворните места и др. имоти, които притежават или стопанисват.

Чл.6. Физическите и юридически лица са длъжни:

(1) Да изхвърлят отпадъците си само в определените за целта съдове, като ги опазват и не допускат разпиляване на отпадъци извън тях, и да осигуряват поддържане на чистотата около тях.

(2) Всички собственици и ползватели на търговски обекти, производствени и стопански сгради да събират разделно отпадъци от хартия и картон, пластмаса, метали и стъкло, и да ги предават на организации за оползотворяване или на фирми, които имат разрешителни да транспортират и работят с отпадъци, или да се изхвърлят в съответните (цветни) контейнери за разделно събиране на изградените вече система (точки) на територията на общината.

(3) Да опазват и поддържат чистотата на територията на имотите (в т.ч. незастроените), на които са собственици, ползватели и наематели.

(4) Административните учреждения, носят отговорност за замърсяването на прилежащите към сградите им улични тротоари.

(5) Да почистват, в т.ч. от сняг, и поддържат чистотата на съответните прилежащи терени към сградите, дворните места и др., в които живеят или стопанисват.

(6) Да спазват регламентирания с настоящата наредба ред за дейностите по събиране, транспортиране, оползотворяване, обезвреждане и третиране на всеки конкретен вид отпадък.

(7) Да третират опасни и други отпадъци само с разрешение на компетентните органи, когато такова се изисква, да спазват условията на издаденото разрешение, както и на разпоредбите относно разделното събиране, временно съхраняване и превозване на отпадъци, съгласно Закона за управление на отпадъците и подзаконовите актове.

(8) При транспортиране на отпадъци, строителни материали – варов и циментов разтвор, земни маси, пясък, баластра и други, превозните средства по време на движение да бъдат покрити с платнища да не замърсяват улиците.

(9) Физическите лица са длъжни да съхраняват моторните си превозни средства, излезли от употреба върху недвижими имоти, частна собственост.



Чл.7. Забранява се:

(1) Изхвърлянето на отпадъци извън предназначените за целта съдове и места.

(2) Смесването на различни фракции от оползотворими компоненти, както и смесването на оползотворими и неоползотворими компоненти в съдовете (местата) за разделно събиране на отпадъци.

(3) Изхвърлянето на ненагънати картони и хартиени опаковки в съдовете за разделно събиране

(4) Изхвърлянето на отпадъци от производствени и търговски обекти, заведения за обществено хранене, административни и жилищни сгради в уличните кошчета за смет.

(5) Изваждането на отпадъците от съдовете за отпадъци в т.ч. специализираните за разделно събиране.

(6) Изхвърлянето в съдовете за отпадъци, на отпадъци с потенциално висок екологичен и здравен риск и отпадъци, които биха могли да доведат до увреждане на самите съдове, сметосъбиращата и сметоизвозващата техника, в т.ч. (едрогабаритни, строителни, лесно запалими, взривоопасни, разяждащи, токсични, медицински и др.).

(7) Паленето и изгарянето на отпадъци в съдовете за смет (за битови отпадъци и разделно събиране) и изхвърлянето на загасена и незагасена сгур.

(8) Нерегламентираното изгаряне или извършване на друга форма на обезвреждане на битови отпадъци.

(9) Изхвърлянето на строителни и производствени неопасни отпадъци извън регламентираните за целта места.

(10) Разместване на съдове за отпадъци (в т.ч. и за разделно събиране) без съответното разрешение от общинската администрация.

(11) Изхвърлянето на угарки от цигари, отпадъци и храна, кутии, плюенето и люпенето на семки, люспи, черупки по улици, тротоари, зелени площи и други обществени места.

(12) Изхвърлянето на земни маси, строителни отпадъци и други материали извън определените места от Кмета на общината.

(13) Отклоняване от предварително указания маршрут за движение в разрешителното за изхвърляне на земни маси, строителни отпадъци и други материали.

(14) Складирането на строителни и други материали, и приготвянето на варови, циментови и други разтвори в зелените площи.

(15) Умишлено нарушаване целостта на излезли от употреба луминесцентни и други лампи, съдържащи живак, освен ако лицето притежава разрешение по ЗУО.

(16) Смяната, съхраняването и/или изхвърлянето на отработени масла, отпадъчни нефтопродукти и др. опасни вещества, водещо до замърсяване на земята и почвата в т. ч. зелени площи, тротоари, улични платна и др.

(17) Изхвърлянето на отработени масла, отпадъчни нефтопродукти и др. опасни вещества в повърхностните и подземни води, и в канализационните системи.

(18) Изоставянето на излезли от употреба моторни превозни средства върху имоти – държавна и общинска собственост.

(19) Извършване на дейности по събиране, съхраняване, транспортиране, оползотворяване и/или обезвреждане на излезлите от употреба моторни превозни средства и/или отпадъци от тях, без притежание на съответното разрешение, регистрационен документ или лиценз, издаден по реда от ЗУО.

(20) Предаване на излезли от употреба моторни превозни средства и/или отпадъци на лица, които не притежават съответното разрешение по ЗУО.

(21) Изгарянето на отпадъци и автомобилни гуми в дворовете, улиците, площадите, парковете, градините, земеделските земи, закритите сметища и поречията.

(22) Изхвърлянето на опасни отпадъци от лечебните заведения на нерегламентирани места.

(23) Съхраняването на опасни отпадъци от лечебните заведения на открито или по начин, който води до замърсяване на компонентите на околната среда, или разпространение на зарази, болести и предпоставка за възникване на опасност от епидемии.

(24) Поставянето на афиши, съобщения, реклами и др. върху съдовете за отпадъци, както и изписването на знаци, символи и текстове по тях.

(25) Изхвърлянето на отпадъци, изливането на води и изтупването от балкони и прозорци на жилищните сгради.

(26) Складирането на амбалаж, горивни, строителни, промишлени, технологични отпадъци и др. материали по уличната и тротоарната мрежа за повече от 24 часа.

(27) Изхвърлянето на отпадъци по бреговете и коритата на реките и каналите на територията на общината.

 (28) Паркирането на превозни средства по начин, който би попречил на събирането и извозването на отпадъците.

(29) Изхвърлянето в съдовете за битови отпадъци на отпадъци от селското стопанство и животновъдството.

 (30) Поставянето на излязло от употреба електричество и електронно оборудване, негодни за употреба батерии и акумулатори, отработени масла и отпадъчни нефтопродукти в съдове за битови отпадъци, както и смесването им с други отпадъци.

 (31) Изхвърлянето на строителни и производствени отпадъци в съдовете за битови отпадъци.

 Раздел ІV 

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА БИТОВИТЕ ОТПАДЪЦИ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЧИСТОТАТА

Чл.8. Дейности по събиране, съхранение, транспортиране, оползотворяване и обезвреждане на битови отпадъци могат да извършват лица, притежаващи съответното разрешение по чл. 35 ал. 1 от Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Чл.9. Отговорни за събирането, извозването и обезвреждането на битовите отпадъци, почистването на местата за обществено ползване, както и снегопочистването на тротоарите, са лицата, на които общината е възложила, чрез договор изпълнението на съответните дейности.

(1) Дейностите по третиране на битовите отпадъци включват:

1. Събиране, транспортиране, оползотворяване и обезвреждане.

2. Поддържане на чистотата на публичните площи - метене по график и миене на улици, площади, тротоари, пешеходни алеи.

3. Измиване и дезинфекция на съдовете за битовите отпадъци.

4. Почистване на площадките около съдовете след всяко обслужване /изпразване на съда от отпадъци/.

5. Поддържане в естетичен вид съдовете за смет, като върху същите се изписва наименование и телефон на обслужващата комунална фирма.

6. Поддържане нормална проходимост на уличната мрежа при зимни условия, както и мерки за предотвратяване на заледяване по улиците и тротоарите на територията на общината.

(2) Средствата за изпълнението на дейностите, свързани с отпадъците, се определят в годишен размер от Общинския съвет – Гоце Делчев и се разпределят съгласно утвърждаваната с решение на Общинския съвет План-сметка за приходите и разходите за поддържане на чистотата, сметопочистването, сметоизвозването и обезвреждането на отпадъците, образувани на територията на Общината за съответната година.

(3) Собствениците на пътищата по чл.8 от Закона за пътищата отговарят за:

1. почистването на отпадъци на пътя, земното платно, пътните съоръжения, обслужващите зони, крайпътните комплекси и опорните пунктове за поддържане по смисъла на параграф 1, т.1-3, 6, 9 и 10 от допълнителните разпоредби на Закона за пътищата;

2. осигуряването на съдове за събиране на отпадъците и транспортирането им до съоръжение за тяхното третиране.



Чл.10. Лицата по чл. 8 са длъжни:

(1) Да изпълняват дейностите, предмет на сключения договор, качествено, в съответствие с утвърдените графици, организационни и технологични схеми и стриктно спазване на санитарно-хигиенните и екологични изисквания.

(2) Да изготвят и съгласуват с общинска администрация, цялостна технологична и организационна схема на работа, в т.ч. местоположение на съдовете за БО и маршрути за обслужването им, използвана техника за всеки конкретен район и дейност, графици за извършване на дейностите по почистване на обществените места, събиране и транспортиране на БО.

(3) Да съгласуват с общинска администрация всякакви промени в технологичната и организационна схема на работа.

(4) В случаи на аварии и/или обстоятелства, възпрепятстващи изпълнението на дейността, незабавно да уведомят общинска администрация и да предприемат необходимите действия за максимално бързото възстановяване на нормалния цикъл на работа.

(5) Да осигуряват, поддържат и подновяват необходимата за изпълнение на възложените дейности материално-техническа база (машини, съоръжения, съдове за БО и др).

(6) Да не допускат замърсявания в процеса на извършваните от тях дейности.

(7) Да водят отчет съгласно изискванията на Наредба № 9 за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичния регистър на издадените разрешения, регистрационните документи и на закритите обекти и дейности.



Чл.11. Лицата по чл. 8 имат право:

(1) Да предлагат промени в технологичната и организационна схема на работа, целящи подобряване качеството на извършваните дейности.

(2) Да сигнализират общинска администрация за нарушения по смисъла на тази наредба и ЗУО, извършени от граждани, фирми и други организации.

(3) Да упражняват вътрешен контрол при изпълнение на дейностите, които извършват.



Чл.12. За услугите по събирането, извозването, обезвреждането на БО в депа или други съоръжения и поддържането на чистотата на местата за обществено ползване, извършвани на територията на общината, данъчно задължените лица заплащат такса “битови отпадъци” по реда, определен в Закона за местните данъци и такси (ДВ, бр.102/21.12.2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) и Глава IIІ-та, Раздел I “Такса за битови отпадъци” от Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на Община Гоце Делчев.

Чл.13. (1) Почистването и поддържането на чистотата на дворовете към сградите (жилищни, административни и обществени), териториите на промишлените предприятия, складови бази, е задължение на лицата, които ги стопанисват.

(2) Почистването и поддържането на чистотата (в т.ч. осигуряване на съответни съдове за отпадъци) на парковете, градините и др. зелени площи (неразпределени като прилежащи терени) е задължение на лицата, които ги стопанисват.

(3) Почистването и поддържането на чистотата (вкл. обезпечаването с необходимия брой кошчета) на части от тротоари, площади, улични платна и др. терени - общинска собственост, ползвани за търговска дейност на открито, е задължение на ползвателите.

 Раздел V



ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО УПРАВЛЕНИЕ НА СТРОИТЕЛНИ ОТПАДЪЦИ И ИЗЛИШНИ ЗЕМНИ МАСИ

Чл.14. (1) Генерирането и транспортирането на отпадъците и излишните земни маси при извършване на ново строителство и при разрушаване, реконструкция или текущ ремонт на сгради и съоръжения се извършват от притежателите на отпадъците, от изпълнителя на строителството или разрушаването или от друго лице притежаващо съответното разрешително, въз основа на писмен договор.

(2) Извършването на дейностите по генериране и транспортиране на излишните земни маси (ЗМ) и строителните отпадъци (СО) (включително СО от вътрешни преустройства и текущи ремонти на сгради и съоръжения) е задължение на строителя по смисъла на чл.163, ал.1 от Закона за устройство на територията (изм. ДВ, бр. 99/14.12.2012 г.) или чл.163а, ал. 4 от ЗУТ, а контрола по изпълнение на горното е задължение на лицето упражняващо строителен надзор по смисъла на чл.168, ал. 1 от същия закон.



Чл.15. Лицата заявители на разрешение за строеж, едновременно с документите по чл. 144, ал. 1 от ЗУТ, представят и информация за очакваното количество строителни отпадъци и излишни земни маси по време на строителството при изпълнения на условията на чл.11 от ЗУО.

Чл.16. Строителните работи на обекта се извършват в съответствие с разработения проект, като околните терени се опазват от замърсяване със строителни отпадъци.

Чл.17. (1) Не се допуска депониране на строителни материали, строителни отпадъци и изкопни земни маси извън границите на строителните площадки и/или извън границите на имота.

(2). Забранява се нерегламентираното изхвърляне, изгаряне, както и всяка друга форма на нерегламентирано третиране на строителни отпадъци, в т.ч. изхвърлянето им в контейнерите за събиране на БО или отпадъци от опаковки, съгласно чл. 4, ал. 3 от Наредба за управление на строителните отпадъци и за влагане на рециклирани строителни материали (обн. ДВ, бр. 89/ 13.11.2012 г. в сила от 13.11.12 г.)



Чл.18. Не се допуска замърсяването по какъвто и да е начин (при излизане от строителната площадка на камиони с мръсни гуми, замърсяване от работниците, работещи на строителната площадка и др.) на улиците, тротоарите и др. територии за обществено ползване извън границите на строителната площадка и/или извън границите на имота, при извършване на строителни, изкопни или ремонтни работи.

Чл.19. Изпълнителят на строителството е длъжен:

(1) да не допуска по време на строителството замърсяване на допиращите се с обекта тротоари, улични платна, зелени площи и др.терени със строителни материали, СО и ЗМ;

(2) да не допуска при транспортиране на СО и ЗМ замърсяване на уличните платна;

(3) да не допуска транспортиране на СО и ЗМ в камиони без покривала;

(4) след приключване на строителството да възстанови първоначалния вид на тротоара, уличното платно, зелените площи и др. терени, които са били включени в строителната площадка на обекта.

(5) да не допуска приготвяне на варови и циментови разтвори върху тротоари и улични платна. Приготвянето на същите да става върху добре уплътнени плоскости (полиетилен) върху настилката.

(6) да не изхвърля СО и ЗМ извън определените за депониране места.

Чл.20. (1) В сила от 14.07.2014 год. - Възложителите на СМР и на дейности по премахване на строежи, по смисъла на §5, т.40 от допълнителните разпоредби на ЗУТ, с изключение на текущи ремонти и възложителят на премахване на строежи изготвят план за управление на строителни отпадъци в обхват и съдържание , определени с Наредба на Министерския съвет.

(2) Изискванията на ал.1 не се прилагат за:

1. разрушаване на сгради с РЗП, под 100 кв.м.

2. реконструкция ,основен ремонт и/или промяна на предназначението на строежи с РЗП, по-малка от 500 кв.м.

3. строеж на сгради с РЗП, по-малка от 300 кв.м.

4. разрушаване на негодни за ползване или застрашаващи сигурността на строежи, когато тяхното премахване е наредено по спешност от компетентен орган.

(4) При принудително премахване на незаконни строежи от органите на ДНСК отчетът по ал.1 се изготвя от общинска администрация Гоце Делчев

Чл.21. (1) За депонирането и обезвреждането на СО и ЗМ се заплаща цена на услугата предварително от лицето, на което се издава разрешението за третиране и транспортиране на СО и ЗМ, в съответствие с количествата, посочени в разрешението.

(2) В случай, че количествата СО и ЗМ се окажат по-големи от количествата, за които е заплатено, отговорното лице е длъжно да заплати дължимата сума за допълнителните количества, преди същите да бъдат извозени на депото.



Чл. 22. Депонирането и обезвреждането на СО и ЗМ се извършва само на определените от Кмета на общината депа за СО и ЗМ.

Чл.23. Земни маси могат да се използват за обезвреждане на депа за неопасни отпадъци, чрез депониране и за рекултивация на др. терени.

 Раздел VІ



ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИ И ОПАСНИ ОТПАДЪЦИ

 Чл.24. Производствените отпадъци, които нямат характер на опасни отпадъци, се третират:

(1) от причинителя, в собствени съоръжения съгласно одобрен от съответните компетентни органи проект на производствената дейност;

(2) от лицата, на които е дадено разрешение съгласно ЗУО;

(3) от оператори, притежаващи комплексно разрешително, издадено по реда на Закона за опазване на околната среда.

Чл.25. Лицата заявители на разрешение за строеж, едновременно с документите по чл. 144, ал. 1 от ЗУТ, представят и информация за количеството и вида на производствените и опасните отпадъци, които ще се образуват след реализация на инвестиционния проект.

Чл.26. Лицата, чиято дейност е свързана с образуване и/или третиране на производствени и/или опасни отпадъци, както и лицата, притежаващи разрешение по чл. 67 от ЗУО са длъжни:

(1) да водят отчетни книги, заверени от съответната РИОСВ;

(2) да изготвят годишни отчети по отпадъците, екземпляр от които да представят в общинска администрация до 31 март на следващата година;

(3) да предприемат мерки за несмесване на опасни отпадъци с други отпадъци, вещества или материали.



Чл.27. Всички разходи за третиране и транспортиране на производствените и опасни отпадъци са за сметка на притежателя им, ако друго не е договорено.

 Раздел VІІ



ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА МАСОВО РАЗПРОСТРАНЕНИ ОТПАДЪЦИ

 Чл. 28. (1) Масово разпространени отпадъци са:

1. отпадъци от батерии и акумулатори;

2. отпадъци от електричество и електронно оборудване (ЕЕО);

3. отработени масла и отпадъчни нефтопродукти;

4. отпадъци от моторни превозни средства;

5. отпадъци от опаковки;

6. излезли от употреба пневматични гуми.

(2) Масово разпространените отпадъци се събират разделно от другите отпадъци и не се изхвърлят в съдовете за битови отпадъци.

Чл.29. Производителите и/или вносителите на батерии и акумулатори отговарят за:

1. разделното събиране на негодните за употреба батерии и акумулатори;

2. рециклирането и оползотворяването на разделно събраните негодни за употреба батерии и акумулатори по т.1;

3. екологосъобразното обезвреждане на негодните за употреба батерии и акумулатори и отпадъците от тях, които не могат да бъдат рециклирани и/или оползотворени.



Чл.30. (1) Дейности по събиране, съхраняване, преработване и/или обезвреждане на негодни за употреба батерии и акумулатори имат право да извършват само лица, притежаващи съответното разрешение по чл. 35 от ЗУО.

(2) Лицата по ал.1 са длъжни да осъществяват конкретната дейност, в съответствие с разпоредбите на Наредбата за батерии и акумулатори и за негодни за употреба батерии и акумулатори (ДВ, бр.2/08.01.2013 г.) и Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци.



Чл. 31. (1) Търговски обекти на територията на общината, където се предлагат батерии са и места за събиране на негодни за употреба батерии.

(2) Лицата, които стопанисват обектите по ал.1, са задължени да предвидят места за поставяне на специализирани съдове за събиране на негодни за употреба батерии и да осигурят достъп до тях.



Чл.32. (1) Дейности по събиране, съхраняване, транспортиране, преработване и/или обезвреждане на излязло от употреба електрическо и електронно оборудване (ИУЕЕО) се извършват само от лица, притежаващи съответното разрешение по чл. 67 от ЗУО.

(2) Лицата по ал.1 са длъжни да осъществяват конкретната дейност в съответствие с разпоредбите на Наредбата за излязлото от употреба ЕЕО (ДВ, бр. 2/08.01.2013 г.), и Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци.



Чл. 33. (1) Общината разработва и осигурява прилагането на система за разделно събиране на ИУЕЕО на територията й, чрез сключване на договор с организации по оползотворяване и с лица притежаващи съответното разрешително.

(2) Лицата извършващи продажби на крайни потребители са длъжни да приемат обратно ИУЕЕО и да поставят в търговските си обекти табели с информация за възможните места за предаването им.



Чл.34. (1) Дейности по събиране, съхраняване, преработване, транспортиране и/или обезвреждане на отработени масла и отпадъчни нефтопродукти имат право да извършват само лица, притежаващи съответното разрешение по чл. 67 от ЗУО.

(2) Лицата по ал.1 са длъжни да осъществяват конкретната дейност в съответствие с изискванията на Наредбата за отработени масла и отпадъчни нефтопродукти (ДВ, бр.2/08.01.2013 г.) и Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци.

(3) Лицата, при чиято дейност се образуват отпадъчни нефтопродукти ги предават за оползотворяване и/или обезвреждане на лицата по ал. 1 или ги оползотворяват и/или обезвреждат в собствени съоръжения в съответствие с разпоредбите на ЗУО и подзаконовите нормативни актове по прилагането му.

Чл.35. (1) Дейности по събиране, съхраняване, преработване и/или обезвреждане на излезли от употреба пневматични гуми имат право да извършват само лица, притежаващи съответното разрешени по чл. 67 от ЗУО.

(2) Изграждането на събирателни пунктове за излезли от употреба пневматични гуми е задължение на лицата по ал.1.

(3) Местата на събирателните пунктове се съгласуват от общината.

Чл.36. Гражданите, едноличните търговци и юридическите лица са длъжни да предават излезлите от употреба пневматични гуми само на определените събирателни пунктове.

Чл.37. (1) Дейности по събиране, съхранение, разкомплектоване, преработване и/или обезвреждане на излезли от употреба моторни превозни средства (МПС), компоненти и материали от тях имат право да извършват само лица, притежаващи съответно разрешение по чл. 67 от ЗУО.

(2) Лицата по ал.1 са длъжни да осъществяват конкретната дейност в съответствие с изискванията на Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства (изм. ДВ, бр. 29/2011 г.) и Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и опасни отпадъци.



Чл. 38. (1) Дейностите по разделно събиране, транспортиране, сортиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки се извършват от лица, притежаващи съответните разрешения или регистрационни документи, издадени по реда на Глава V, Раздел І от ЗУО.

(2) Кметът на общината определя местата за разполагане на необходимите елементи на системата за разделно събиране и сортиране на отпадъците от опаковки и допълнително за отпадъците от хартия; метал;пластмаса и стъкло.

(3) Община Гоце Делчев дава възможност на ползватели на търговските обекти и административни, стопански и производствени сгради да използват организираната система за разделно събиране на отпадъци от опаковки и от хартия метал пластмаса и стъкло на територията на общината.

Раздел VIII

УПРАВЛЕНИЕ НА БИОРАЗГРАДИМИ ОТПАДЪЦИ

 Чл 39. (1) Биоотпадъците от поддържане на обществени площи, паркове и градини, стопански и административни сгради се събират разделно (съгласно чл. 34 от ЗУО).

(2) Отпадъците от животни (животинска тор), зелени отпадъци (листна маса, клони и др.) да не се изхвърлят в съдовете за битови отпадъци, както и да не се складират на тротоари, улични платна и др.

(3) Биоотпадъците да се депонират (изхвърлят) на определените от общината площадки, за аеробно разграждане (компостиране).

(3) Забранява се изгарянето на биоразградими отпадъци (листна маса, клони и т.н).

(4) Собствениците на домашни животни са задължени да почистват ежедневно на животните и да не допускат замърсяване на околната среда с твърди и течни отпадъци.

 Раздел IX

УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗЛЕЗЛИТЕ ОТ УПОТРЕБА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА (ИУМПС)

 

Чл.40. (1) Дейности по събиране, съхранение, разкомплектоване, преработване и/или обезвреждане на излезли от употреба моторни превозни средства (МПС), компоненти и материали от тях имат право да извършват само лица, притежаващи съответно разрешение по Закона за управление на отпадъците (ЗУО), или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел ІІ от Закона за опазване на околната среда.

(2) Лицата по ал.1 са длъжни да осъществяват конкретната дейност в съответствие с изискванията на Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от МПС и Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци.

(3) Кметът на общината назначава комисия с представители на общинската администрация, съответното кметство и РУ “Полиция”.

(4) Комисията по ал.3:

1.Установява наличието на излезли от употреба моторни превозни средства (ИУМПС), в т.ч. паркирани (изоставени) в имоти общинска собственост (тротоари, улици, площади, зелени площи, междублокови пространства и др).;

2.Издирва техните собственици;

3.Издава предписания на собствениците за преместване на ИУМПС, паркирани (изоставени) в имоти общинска собственост, съгласно образец – Приложение 1;

4.Съставя констативни протоколи за неизпълнение на предписанията за преместване, съгласно образец – Приложение 2;

5.Собствениците на ИУМПС се уведомяват за предписанието за преместване лично срещу подпис или чрез писмо с обратна разписка.

6.В случай, че собственикът не може да бъде открит, ИУМПС не може да бъде идентифицирано поради липса на регистрационен или идентификационен номер или собственикът му не изпълни задължението си по т.3, се прилага процедурата по чл.143, ал.7 и 8 от Закона за движение по пътищата.

Чл. 41. (1) Собственик на МПС, на което не е заверен знака за технически преглед за повече от две години от определената му дата за следващия преглед и МПС не се съхранява в имот частна собственост, е длъжен да го предаде на площадка за временно съхраняване или в център за разкомплектоване.

(2) Собственик на МПС с прекратена регистрация на основание представено доказателство за съхраняване на МПС в частен имот, е длъжен да го предаде на площадка за временно съхраняване или в център за разкомплектоване в случаи, че се установи, че МПС се намира върху имот, държавна или общинска собственост.

(3) Когато собственик на МПС не изпълнили задълженията си по ал.1 или ал.2, както и в случаите, когато МПС не може да бъде идентифицирано, поради липса на регистрационен или идентификационен номер и при невъзможност собственикът да бъде установен, се прилага процедурата по чл.42.

Чл.42. (1) Кметът на общината назначава комисия с представители на общинската администрация и РУ „Полиция” за установяване на ИУМПС и техните собственици. На установените ИУМПС се залепва стикер – предписание, съгласно образец – Приложение № 1.

(2) Комисията по ал.1 съставя констативен протокол за техническото състояние на МПС в 3 екземпляра, съгласно образец - Приложение № 2. При поискване, екземпляр от протокола се предоставя на собственика на ИУМПС или на упълномощено от него лице.

(3) С поставянето на стикера-предписание за преместване на ИУМПС започва да тече 14-дневен срок за преместване на МПС.

(4) В случай, че в срока по ал. 3 собственикът не е изпълнил предписанието, въз основа на констативния протокол за техническото състояние на МПС, съгласно ал.2, Кметът на общината издава заповед за преместване на превозно средство, на площадките за временно съхраняване на ИУМПС и центровете за разкомплектоване на ИУМПС.

(5) Заповедта се изпълнява от лицата извършващи дейностите по събиране, транспортиране, временно съхраняване и разкомплектоване на ИУМПС за сметка на собственика.

(6) Когато собственикът е неизвестен, или макар и известен, не може да бъде уведомен поради трайно отсъствие от страната или по-други обективни причини, към констативния акт се прилага служебна записка и/или други документи, удостоверяващи извършените действия и констатации по издирването на собственика. В тези случаи заповедта се поставя на мястото за обявление в съответния район за срок от 15 дни, считано от датата на съставянето и.

(7) На собствениците на ИУМПС, които не изпълняват предписанието за преместване по чл.42 ал.1, се съставя акт за установяване на административно нарушениe по реда на ЗАНН.

Раздел Х

ОРГАНИЗАЦИЯ НА ДЕЙНОСТИТЕ ПО ТРЕТИРАНЕ НА РАЗДЕЛНО СЪБИРАНЕ НА ОТПАДЪЦИ И ПОДДЪРЖАНЕ НА ЧИСТОТАТА

 Чл.43. (1) Лицата, които пускат на пазара опаковани стоки, създават по реда на чл. 12 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки, системи за разделно събиране на отпадъци от опаковки, трябва да осигуряват:

1. събиране на отпадъците от опаковки от крайните потребители по подходящ начин, в т.ч. чрез поставяне на съдове за разделно събиране, разположени на мястото на продажбата на опакованите стоки в случай, че е технически възможно или в близост до мястото на продажба и други места, където се образуват отпадъци от опаковки;

2. предаване на събраните по т.1 отпадъци от опаковки на площадки за временно съхраняване, на съоръжения за предварително третиране, рециклиране и/или оползотворяване.

(2) Лицата, при чиято дейност се образуват отпадъци от опаковки, отговарят за цялостното оползотворяване или обезвреждане на отпадъците от опаковки.

(3) Отговорността по ал.2 се носи и от лицата, на които отпадъците от опаковки са предадени за събиране, съхраняване, транспортиране, подготовка преди оползотворяване или обезвреждане.

(4) Лицата по ал.2 и 3 се освобождават от отговорност след предаването на отпадъците от опаковки на лице, което притежава документ по чл. 35 от ЗУО за оползотворяване или обезвреждане на отпадъци от опаковки.

Чл.44. Ползвателите на търговски обекти, производствени, стопански и административни сгради в населените места са длъжни да събират разделно отпадъците и да ги предават на лица, притежаващи разрешение, комплексно разрешително или регистрационен документ по чл. 35 от ЗУО и/или с организация по оползотворяване.

Чл. 45. (1) Кметът на общината изпълнява задълженията по чл. 19, ал. 3, т. 7 от ЗУО, относно отпадъци от опаковки, като сключва договори за изграждане на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на общината, при минимални параметри на системата, съгласно чл. 24 и чл. 25 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки, с:

1. организации по оползотворяване, притежаващи разрешение, издадено по реда на глава пета, раздел III от ЗУО, и/или

2. други лица, притежаващи разрешение или регистрационен документ, издаден по реда на глава пета, раздели I и II от ЗУО, за извършване на дейности по събиране, транспортиране, рециклиране и/или оползотворяване на отпадъци на територията на Общината, и/или комплексно разрешително, издадено по реда на глава седма, раздел II от Закона за опазване на околната среда (ЗООС).

(2) Кметът на общината определя местата за разполагане на елементите от системата за събиране на отпадъци от опаковки на територията на общината, в т.ч. разполагането на съдове за събиране на битови отпадъци и съдове за разделно събиране, в съответствие с минималните критерии по чл. 24 и при спазване на изискванията по чл. 25 от Наредбата за опаковките и отпадъците от опаковки .

(3) Кметът изпълнява задълженията си по ал.1, т. 2 в случай на писмен отказ от всички организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки да сключат договор за изграждане и обслужване на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки на територията на общината;

(4) С договорите по ал.1 се уговарят задълженията на страните по изпълнението и отчитането на целите за разделно събиране, рециклиране и оползотворяване.



Чл.46. Кметът на общината или упълномощени от него длъжностни лица контролират;

1. изхвърлянето на отпадъци от опаковки, обозначени с маркировка за разделно събиране в определените за целта съдове.

2. смесването на събраните отпадъци от опаковки с други материали или отпадъци по начин, затрудняващ тяхното последващо рециклиране или оползотворяване.

3. осигурява и организира прилагането на подходящи мерки за недопускане на посегателства и кражби на отпадъците от съдовете за разделно събиране на отпадъци от опаковки.

4. съдейства при подготовката и провеждането на разяснителните кампании на организациите по оползотворяване.

Чл.47. Физическите лица са длъжни:

(1)  Да събират поотделно следните отпадъци:



  1. хартия, в т.ч. картон, велпапе и мукава;

  2. пластмаси, в т.ч. полиетилен, получен при високо налягане - амбалажни торби; полиетилен, получен при ниско налягане – кофи, щайги, бидони и др.; полистирол - кофички от кисело мляко, чашки от кафе и др.;

  3. стъкло без примеси от други материали, в т.ч. безцветни трошки от куха стъклария; зелени трошки; плоско стъкло (прозоречно);

  4. Да нагъват кашоните преди да се поставят в контейнерите за разделно събиране

Раздел XІ

КОНТРОЛ

 Чл.48. Контролната дейност по тази наредба се осъществява от упълномощени със заповед на Кмета на общината длъжностни лица, които съставят предписания със задължителен срок за отстраняване на нарушенията и/или актове на нарушителите.

 Раздел ХIІ

АДМИНИСТРАТИВНО - НАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

 Чл.49. (1) За нарушаване разпоредбите на настоящата наредба физическите лица се наказват с глоби, както следва:

1. за нарушения по чл. 6 и чл. 7 - от 100 лв. до 1000 лв.;

2. за нарушения по чл. 18 и чл. 19 - от 300 лв. до 1000 лв.;

3. За други нарушения на настоящата наредба – от 50 лв. до 500 лв.

(2) При повторно нарушение на физическото лице се налага глоба в двоен размер.



Чл.50. (1) За нарушаване разпоредбите на настоящата наредба едноличните търговци или юридическите лица се наказват с имуществена санкция, както следва:

1. за нарушения по чл. 6 и чл. 7 – от 500 лв. до 3000 лв.;

2. за нарушения по чл. 10 - от 500 лв. до 5000 лв.;

3. за нарушения по чл. 18 и чл. 19 – от 1000 лв. до 3000 лв.;

4. за нарушения по чл. 26 – 300 лв.;

5. за нарушения по други условия и ред за предаване, събиране, включително разделно, превозване и претоварване, на битови и строителни отпадъци, регламентирани в настоящата наредба - от 200 лв. до 1000 лв.

(2) При повторно нарушение се налага глоба в двоен размер.

Чл.51. (1) Нарушенията по чл. 49 и чл. 50 се установяват с акт на длъжностните лица, определени от Кмета на общината.

(2) Наказателните постановления се издават от Кмета на общината или от упълномощено от него лице.

(3) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изменението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

Раздел ХIIІ 

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ 

§1. По смисъла на тази наредба:

1. "отпадък" е вещество, предмет или част от предмет, който няма предварително непосредствено приложение, или от който притежателят желае, или е длъжен да се освободи. Вещества, предмети или части от предмети, предадени на специализираните фирми за третиране на отпадъци от собственика или от упълномощено от него лице също се определят като "отпадъци" до момента, в който възстановените от тях материали или произведената от тях енергия бъдат включени в производствения цикъл;

2. "битови отпадъци" са тези, които се получават в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, в административни, социални и обществени сгради. Към тях се приравняват и отпадъци от търговски обекти, занаятчийски дейности, обекти за отдих и забавления, когато нямат характер на опасни отпадъци и в същото време тяхното количество или състав няма да попречи на третирането им съвместно с битовите;

3. "производствени отпадъци" са тези, образувани в резултат на промишлена, занаятчийска и обслужваща дейност на физическите и юридическите лица;

4. "опасни отпадъци" са тези отпадъци, чийто състав, количество и свойства създават риск за човешкото здраве и околната среда и са определени като такива според Базелската конвенция за контрол на трансграничното движение на опасни отпадъци и тяхното обезвреждане;

5. "строителни отпадъци" са отпадъците, получени в резултат на строителна дейност на строителни площадки, както и такива от разрушаване или реконструкция на сгради и съоръжения;

6. "биоотпадъци" са биоразградими отпадъци от парковете и градините, хранителни и кухненски отпадъци от домакинствата, ресторантите, заведенията за обществено хранене и търговските обекти, както и подобни отпадъци от предприятията на хранително-вкусовата промишленост.

7. "биоразградими отпадъци" са всички отпадъци, които имат способността да се разграждат анаеробно или аеробно, като хранителни и растителни отпадъци, хартия, картон и други.

8. "причинител на отпадъци" е физическо или юридическо лице, при чиято дейност се образуват отпадъци;

9. "притежател на отпадъците" е лицето, при чиято дейност се образуват отпадъци от момента на образуването им до момента на предаването им на оправомощено лице за следващо третиране;

10. "третиране на отпадъците" е събирането, съхранението и обезвреждането на отпадъците и всички междинни операции, както и повторното им използване, рециклиране и възстановяване или производството на енергия и материали от отпадъци;

11. "обезвреждане на отпадъците" е такова въздействие върху отпадъците (депониране, рециклиране, изгаряне, неутрализиране и др.), при което опасността за здравето на хората или замърсяването на околната среда от тях не превишават установените норми;

12. "рециклиране на отпадъците" е дейност за възстановяване или възобновяване на суровинните им свойства;

13. "преработване на отпадъците" е дейност, която променя свойствата или състава на отпадъците, като ги превръща в суровини за производство на крайни продукти или в крайни продукти;

14. "депониране на отпадъци" е складирането на отпадъци повече от 6 месеца по начин, който не представлява опасност за човешкото здраве и околната среда и не се предвижда последващо третиране на отпадъците;

15. "масово разпространени отпадъци" са отпадъци, които се образуват след употреба на продукти от многобройни източници на територията на цялата страна и поради своите характеристики изискват специално управление;

16. "повторно" е нарушението, когато е извършено в едногодишен срок от влизане в сила на наказателното постановление, с което нарушителят е наказан за нарушение от същия вид;

17. "едрогабаритни отпадъци" са битовите отпадъци, които поради своите размери или тегло не могат да се поставят в съдовете за битови отпадъци или създават затруднения при товаренето им.

18. "съдове за битови отпадъци" са контейнери, кофи, кошчета и чували, предназначени за събиране на битови отпадъци или на отделни фракции от тях .

19. "прилежащи терени" са обслужващите тротоари, части от уличните платна, околоблоковите пространства и зелените площи, паркингите, гаражите и др. към конкретни жилищни и обществени сгради, обекти с обслужващи функции, производствени предприятия и др.;

20. "депо" е съоръжение за обезвреждане на отпадъци, което се намира върху земята или под земята, вкл. тези на територията на предприятията (депа, в които причинителят на отпадъци ги обезврежда непосредствено до мястото на образуването им). Към депата не се включват съоръженията за временно съхранение на отпадъците и тези, в които отпадъците се претоварват или третират преди по-нататъшната им преработка или рециклиране. Депото за отпадъци е комплексен обект, който включва:

а) инженерно съоръжение, предназначено за организирано складиране на отпадъци за повече от шест месеца по начин, който не представлява опасност за човешкото здраве и околната среда, и за което не се предвижда последващо третиране на отпадъците;

б) спомагателни и обслужващи сгради, съоръжения и инсталации в съответствие с неговата специфика, технология на депониране и вида на депонираните отпадъци.

21. "оператор" е юридическо или физическо лице, на което е издадено разрешение за обезвреждане и което отговаря за стопанисване на площадка за третиране на отпадъци и за управление на дейността по отпадъците в периода на експлоатацията и след закриването на площадката;

22. "негодна за употреба батерия или акумулатор" е батерия или акумулатор, която не може да бъде използвана повторно и е предназначена за преработване или обезвреждане;

23. "излязло от употреба електрическо и електронно оборудване" е излязлото от употреба електрическо и електронно оборудване, образувано в резултат на жизнената дейност на хората по домовете, както и от административни, социални и обществени сгради или от други източници;

24. "отработени масла и отпадъчни нефтопродукти" са маслата и нефтопродуктите по смисъла на §1, т.14 от допълнителните разпоредби на Наредбата за отработените масла и отпадъчните нефтопродукти (ДВ, бр. 2 от /08.01.2013 г.)

25. "излязло от употреба МПС" е моторно превозно средство по смисъла на §1, т.1 от допълнителните разпоредби на Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от моторни превозни средства (изм. ДВ, бр. 29/2011 г.).

 


АНГЕЛ ГЕРАКСИЕВ

Председател Общински съвет

Приложение №1 към чл. 40, ал.4, т.3 и чл. 42, ал. 1

ОБЩИНА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

ПРЕДПИСАНИЕ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕ НА ИЗЛЯЗЛО ОТ УПОТРЕБА МПС

№ ---------------/-------------- г.

 Днес, ……………………………. г., на основание Наредбата за изискванията за третиране на отпадъците от МПС (ПМС 311/2004 г.) и чл.37 от Наредбата за управление на отпадъците, поддържане и опазване чистотата на територията на Община Гоце Делчев уведомяваме собственика на:

МПС МАРКА:………………………..                    ВИД: ……………………………

МОДЕЛ: ………………………………                  ЦВЯТ: …………………………..

РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР /ако има такъв/ :…………………………………….

СОБСТВЕНИК: ………………………………………………………………………



(име, презиме и фамилия)

АДРЕС НА ПАРКИРАНЕ:…………………………………………………………..



(улица, блок, площадка)

В срок от 14 (четиринадесет) дни да освободи заемания от собственото му МПС, терен общинска собственост.

При неспазване на посочения срок, на основание горните нормативни документи, ще Ви бъде съставен акт и наложена глоба или имуществена санкция в размер от 100 – 500 лв., а при повторно неизпълнение на Предписанието дължите и месечна такса.

 

 Председател: ………………………/………………….…………/



Членове: 1…………………………/……………………………./

   2…………………………/……………………………./

                         

                     

 Приложение №2 към чл.40, ал.4, т.4 и чл.42, ал.2

 

О Б Щ И Н А ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ



К О Н С Т А Т И В Е Н      П Р О Т О К О Л № ……… /………… г.

ЗА ТЕХНИЧЕСКОТО СЪСТОЯНИЕ НА ИЗЛЯЗЛО ОТ УПОТРЕБА

МОТОРНО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО

 

Днес,………………….г. в гр./с…………………………., комисия назначена със Заповед№ …………… на Кмета на Община Гоце Делчев, на основание чл.40, ал.3 от Наредбата за управление на отпадъците, поддържане и опазване чистотата на територията на Община Гоце Делчев, в състав :



ПРЕДСЕДАТЕЛ:……………………………………………………………………...,

(име, презиме, фамилия)    представител на към Община Гоце Делчев

ЧЛЕНОВЕ: 1.……………………………………………………….……..…..…,



(име, презиме, фамилия)    представител към Община Гоце Делчев

       2. …………………………………………………………………..……..,



(име, презиме, фамилия)    инспектор от Районно управление „Полиция”

състави настоящия протокол за техническо състояние на излязло от употреба МПС, като установи следното :

МПС МАРКА: ………………………………………………….………………….….

ВИД: …………...……………………………………………………………………….

МОДЕЛ: ………...……………………………………………………………………...

ЦВЯТ: ……………………………………………………………………..…………...

РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР /ако има такъв/: ……………………………………..

СОБСТВЕНИК:……………………………………………………………….…….…

АДРЕС НА ПАРКИРАНЕ: ………………………………………………….…..……

(улица, блок, площадка)

СЪСТОЯНИЕ на МПС

Външно състояние на превозното средство/по външен оглед/ :………………….

1. Наличие на двигател:………………………………………………………………

2. Наличие на скоростна кутия:………………………………………………………

3. Състояние на купето (кабината, каросерията):…………. ……………………….

4. Наличие на врати:…………………… ………………...............................................

5. Наличие на калници:……………………………………………………………….

6. Наличие на капаци:…………………………………………………………………

7. Наличие на седалки:………………………………………………………………...

8. Наличие на арматурно табло:………………………………………………………

9. Наличие на стъкла:………………………………………………………………….

10. Състояние на каросерията:………………………………………………………..

11. Осветителни тела : а) Фарове:.. ….…………………………………………….…

б) Габарити и мигачи – предни:………………………….….…………………….….

в) Стоп, габарит, мигачи - задни:………………………………………………….….

12. Наличие и състояние на колелата и гумите:……… ……………………………

13. Допълнителни данни по показания на свидетелите: ……………………………



Становище на комисията:……………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………..

…………………………………………………………………………………………..

Настоящият Констативен протокол се състави в 3 екземпляра.

КОМИСИЯ :Председател: ………………………/………………….…………/

Членове: 1…………………………/……………………………./

   2…………………………/……………………………./

 










Наредба за управление на отпадъците, поддържане и опазване чистотата на територията на община Гоце Делчев



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница