Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на Интегриран план за градско възстановяване и развитие (ипгвр) на град Пазарджик



Дата05.03.2017
Размер239.01 Kb.
#16281
ТипРешение
ДО

ДИРЕКТОРА НА

РИОСВ-ПАЗАРДЖИК
И С К А Н Е

за преценяване на необходимостта от екологична оценка на план
От Община Пазарджик, Тодор Попов – кмет на Община Пазарджик

/име, фирма, длъжност/

УВАЖАЕМИ Г-Н ДИРЕКТОР,

Моля да ми бъде издадено Решение за преценяване на необходимостта от извършване на екологична оценка на Интегриран план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) на град Пазарджик.

Във връзка с това предоставям следната информация, изискваща се по чл. 8, ал. 1 и ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми-Наредбата за ЕО (загл.изм., ДВ, бр.38/2012г., посл. Изм. ДВ, бр. 94/2012г.)


  1. Информация за възложителя на плана (орган или оправомощено по закон трето лице):

Име: Община Пазарджик, Тодор Попов – кмет на Община Пазарджик

Пълен пощенски адрес

Гр. Пазарджик, пк. 4400, бул. България № 2

Телефон/факс/е-mail:

034/ 44 55 01, 034/ 44 24 95, secretary@pazardjik.bg

Лице за връзка

Тодор Попов - кмет

Пълен пощенски адрес

Гр. Пазарджик, пк. 4400, бул. България № 2

Тел/факс/е-mail

034/ 44 55 01, 034/ 44 24 95, secretary@pazardjik.bg


  1. Обща информация за предложения план:


а) Основание за изготвяне на плана – нормативен или административен акт

Основният нормативен акт, който определя изготвянето на Интегриран план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР), е Законът за регионално развитие. Според закона министърът на регионалното развитие определя политиката за интегриране на принципи и стратегии за устойчиво градско развитие в държавната политика за регионално развитие на национално, регионално и местно равнище, осигурява разработването на методически указания за изготвяне на интегрирани планове за градско развитие. Според същия закон Интегриран план за градско развитие е план за икономическо и социално развитие или възстановяване на населено място - град или част от него, разработен за прилагането на оперативна програма "Регионално развитие", както и на други оперативни програми, финансиращи проекти в градовете.

Интегрираният план няма задължителен характер, но финансирането на проекти чрез Оперативна програма „Регионално развитие“ през програмния период 2014-2020 г. ще бъде възможно при разработен Интегриран план.

б) Период на действие и етапи на изпълнение на плана

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на град Пазарджик е с период на действие през следващия програмен период на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2014-2020 г.

Етапите на изпълнението на плана съвпадат със сроковете за изпълнение на проектни предложения, идентифицирани в ИПГВР. Изпълнението на всяко едно от проектните предложения ще се осъществи чрез финансиране от управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие“ (ОПРР). След подбор по зададени критерии на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) ще бъдат определени печелившите проекти.

В периода 2014-2020 г. като етапи от осъществяването на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Пазарджик по зони за въздействие ще се осъществят изброените по-долу в табличен вид проекти, подредени по групи. Тяхната последователност на осъществяване е в зависимост от инструментите за финансирането им, прилагането на които ще бъде изяснено на по-следващ етап от изпълнението на плана.




ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ С ПРЕОБЛАДАВАЩ СОЦИАЛЕН ХАРАКТЕР

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Група Обновяване на многофамилни жилищни сгради в кв. Младост, кв. Ябълките, кв. Изток, кв. Махалата, кв. Марица-Болницата, ШЦ Североизток и Петковски квартал

Ремонт на покриви, поставяне на хидроизолация, подмяна на сградни инсталации и фасадна дограма, поставяне на топлоизолации, изграждане на връзки към газоснабдителната мрежа на многофамилни жилищни сгради;

380 многофамилни жилищни сгради в Социалната зона;



Група Благоустрояване на градската жизнена среда

Въвеждане на енергоспестяващо улично и алейно осветление, изграждане и обновяване на тротоарни и алейни настилки по 24 улици;

Въвеждане на видеонаблюдение по 10 натоварени улични кръстовища и при струпване на обекти на общественото обслужване, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Благоустрояване и обновяване на озеленени площи за широко ползване, паркинги, алеи и елементи на градския дизайн и изграждане и обновяване на детски и спортни площадки в 34 броя междублокови пространства на 380 броя многофамилни жилищни сгради, в квартали от плана на Пазарджик;

Обновяване на останалите 7 броя обществени озеленени площи за широко ползване.



Група Рехабилитация и реконструкция на транспортна инфраструктура в зоната, прилежащото улично осветление, обособяване на допълнителни паркоместа

Рехабилитация на 24 улици, подредени по приоритетност;
Улиците, по които ще се правят паркоместа, са 11 броя;

Група Изграждане, обновяване и рехабилитация и разширение на системи на техническата инфраструктура

Изграждане на нова и рехабилитация на съществуваща техническа инфраструктура (водопровод, канализация, ел. мрежа) в кв. Махалата и кв. Изток (индикативен обхват – 14 улици в регулация, подредени по приоритетност;

Рехабилитация на съществуващата техническа инфраструктура по останалите предвидени за интервенции 7 улици в зоната.



Група Изграждане на инфраструктура за социализация и интеграция на ромски малцинства

Ремонт и реконструкция оборудване на сграда/помещение в кв. Изток, с цел – превръщане в целодневен център за интеграция на деца от ромски и други етнически малцинства.

Група Меки интервенции за намаляване на сегрегацията на ромски и други етнически малцинства

Въвеждане на мерки за допълнително обучение по български и майчин език и развиване на извънкласни форми на обучение в 3 училища/занимални на територията на кв. Махалата и кв. Изток.

Развиване на професионални умения, обучение по български език за целева група – роми и други етнически малцинства.

Група Обновяване на обекти на местната обслужваща администрация

Енергийно обследване, ремонт, разширение и изграждане на 4 сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Група Обновяване на обекти на културната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонти, разширение на 2 сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение;

Изграждане на сцена на открито и работилници за занаяти за хора в неравностойно положение, деца и етнически малцинствени групи в съседен на имота на читалище Никола Вапцаров имот – общинска частна собственост.



Група Обновяване и разширение на обекти на образователната инфраструктура

Разширение на 4 съществуващи детски заведения;
Ремонт и обновяване на 8 съществуващи сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване, подредени по приоритетност.

Ремонт и разширение на съществуващи 11 учебни обекта, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване.

Група Изграждане, разширяване и обновяване на обекти на социална инфраструктура

Енергийно обследване, разширение на 1 съществуващ обект - ЦНСТ за дементно болни; въвеждане на мерки за енергийна ефективност, благоустрояване и обновяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване.

Енергийно обследване, ремонт на съществуваща сграда, мерки за енергийна ефективност, облагородяване на прилежащи пространства, достъп за хора в неравностойно положение, дооборудване и/или подмяна на оборудване; Облагородяване на прилежащи пространства (двор) на ЦНСТ за лица с психически заболявания.

Група Разкриване на нови социални услуги и услуги от резидентен тип

Разкриване на нови социални услуги - наемане на персонал, ангажиран в услугите, насочени към деца и младежи, разкриване на дейности, пряко произтичащи от подготовката за преместване на лица от целевата група и настаняването им в новоразкритите услуги, разкриване и функциониране на социалните услуги.

Група Разширяване на съществуващи социални услуги

Предоставяне на услугата „Социален асистент" и услугата „Домашен помощник".

Развитие на нови типове социални услуги с обхват - взаимодействие между социални и здравни заведения в партньорство със здравните и лечебни заведения.

Група Обновяване на обекти на спортна инфраструктура

Облагородяване, подмяна на настилки, поставяне на осветление, ограждащи елементи, поставяне на спортни съоръжения.

Група Обновяване на обекти на общинска търговска инфраструктура

Ремонт и обновяване на съоръжения (покритие, търговски маси, обществена тоалетна и други) и прилежащо пространство на Зеленчуков пазар в кв. Марица-Болницата, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение;

Група Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката.



ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

ЗОНА ЗА ПУБЛИЧНИ ФУНКЦИИ С ВИСОКА ОБЩЕСТВЕНА ЗНАЧИМОСТ

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Група Рехабилитация и реконструкция на улична мрежа, транспортни съоръжения и техническа инфраструктура в зоната

Рехабилитация на 20 улици и техническа инфраструктура по тях;

Изграждане на паркоместа в обхвата на зоната след изработване на ПУП.



Рехабилитация и реконструкция на мост над р. Марица - настилка и основна конструкция;

Група Благоустрояване на градската жизнена среда

Благоустрояване и обновяване на 6 обществени озеленени площи за широко ползване, подредени по приоритетност;

Междублокови пространства (17 броя), подредени по приоритетност;



Тротоарни настилки по 21 улици;

Въвеждане на улично видеонаблюдение в централната градска част (кв. Център – пешеходната зона) и на 7 ключови/ възлови улични кръстовища.



Група Обновяване на обекти на социалната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонт на 2 сгради и реставрация на фасади, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Група Обновяване на обекти на обслужващата администрация

Енергийно обследване, ремонт на 6 сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Група Обновяване на обекти на културната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонт на сгради и разширение, мерки за енергийна ефективност, достъп за хора в неравностойно положение -6 обекта, подредени по приоритетност

Енергийно обследване, реконструкция, ремонт, прилагане на мерки за енергийна ефективност на сграда, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение, облагородяване и обновяване на прилежащия терен.

Група Обновяване на обекти на образователната инфраструктура

Енергийно обследване, ремонт и разширение на 2 сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, внедряване на ВЕИ, облагородяване на прилежащи дворни пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Енергийно обследване, ремонт на сграда и разширение, мерки за енергийна ефективност, облагородяване на прилежащи пространства, достъп за хора в неравностойно положение.

Група Обновяване на обекти на спортната инфраструктура

Енергийно обследване и ремонт на сгради, въвеждане на мерки за енергийна ефективност, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение на 3 обекта.

Група Обновяване на обекти на общинска търговска инфраструктура

Ремонт и обновяване на съоръжения (покритие, търговски маси, обществена тоалетна и други) и прилежащо пространство на Общинския пазар, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.

Група Изграждане на автогара

Изграждане на сграда, благоустрояване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение на територията на бившата Казарма.

Група Опазване, популяризиране и социализиране на недвижими културни ценности

Възстановяване, опазване, експониране, оборудване, въвеждане на техники и програми за интерпретации и анимации - 11 обекта, подредени по приоритетност.

Група Подпомагане развитието на регионални продукти и пазарна информация, кампании за подобряване на осведомеността за културното наследство

Провеждане на изследвания, разработване на регионални стратегии за развитие на туризма, на маркетингови и рекламни стратегии и програми, разработване на туристически пакети и кампании за подобряване на осведомеността на национално и международно ниво.

Група Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката.

Група Обновяване на многофамилни жилищни сгради (с нисък приоритет)

Ремонт на покриви, поставяне на хидроизолация, подмяна на сградни инсталации и фасадна дограма, поставяне на топлоизолации, изграждане на връзки към газоснабдителната мрежа на многофамилни жилищни сгради;

• 83 многофамилни жилищни сгради в Публичната зона.





ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

ЗОНА ЗА ВЪЗДЕЙСТВИЕ С ПОТЕНЦИАЛ ЗА ИКОНОМИЧЕСКО РАЗВИТИЕ

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Група Изграждане и рехабилитация на улична мрежа

Изграждане на нова улична мрежа и нова подземна инфраструктура в обхвата на зоната, след изработване на ПУП за зоната.

Рехабилитация на съществуваща улична мрежа – 7 улици, подредени по приоритетност, обособяване на паркоместа и ремонт на тротоарни настилки.

Група Подобряване на елементите на градската жизнената среда и подмяна на елементи на градския дизайн

Изграждане и обновяване на 7 обществени озеленени площи за широко ползване, алейното и улично осветление, тротоарни настилки, елементи на градския дизайн (кошчета, указателни табели), поставяне на улично видеонаблюдение на предгаров площад Бесапара и на 3 ключови/ възлови улични кръстовища в зоната; изграждане на достъпна градска среда за хора в неравностойно положение.

Група Доизграждане на мост над река Марица свързващ Основната производствена зона с ПЗ Югоизток

Проектиране, изграждане на мост, надзор на СМР дейности.

Група Изграждане на околовръстен път по протежение на река Марица (на южния бряг) в зоната

Проектиране, изграждане на път, надзор на СМР дейности.

Група Укрепване и рехабилитация на подпорни/защитни стени/диги на река Марица

Проектиране, строителство, почистване на корито и надзор на защитни стени на реката.

Група Обновяване на обект на образователната инфраструктура (с нисък приоритет)

Енергийно обследване, ремонт и обновяване на сгради, прилагане на мерки за енергийна ефективност, облагородяване на прилежащи пространства, изграждане на достъпна среда за хора в неравностойно положение.



ИДЕНТИФИЦИРАНИ ПРОЕКТНИ ИДЕИ

НА НИВО ГРАД

ИНТЕРВЕНЦИИ/ ГРУПИ ПРОЕКТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ

ИНДИКАТИВЕН ОБХВАТ НА ПРОЕКТИТЕ

Разработване и въвеждане на интегрирано решение за градския транспорт в гр. Пазарджик и разработване на екологосъобразни и нисковъглеродни транспортни системи

Оптимизация на маршрутите и разписанията на МОПТ. Синхронизиране на разписанията с работната и учебна програма на гражданите.

Подобряване на транспортните връзки на кварталите Ябълките и Младост с останалите райони на града;


Създаване на нова линия на МОПТ, която да свързва кв. Махалата със здравни заведения;

Обновяване на спирките на МОПТ и изграждане на електронна информационна платформа;

Осигуряване на достъп до системата на МОПТ за хора в неравностойно положение.



Рехабилитация, реконструкция на улични и тротоарни настилки по маршрутите на МОПТ;

Внедряване на автоматизирани системи за управление и контрол на трафика.

Внедряване на ВЕИ в автопарка.

Въвеждане на видеонаблюдение по маршрутите на МОПТ.

Рехабилитация на съществуващи велоалеи и изграждане на нови;

Изграждане на велостоянки до спирки на МОПТ и покрай обекти на обществено обслужване.



Изграждане на паркинги в близост до спирки на МОПТ.


в) Териториален обхват /национален, регионален, областен, общински, за по-малки територии), с посочване на съответните области и общини/

Интегрираният план за градско възстановяване и развитие на град Пазарджик се изработва за части от града (т. нар. зони за въздействие). Териториалният обхват на ИПГВР е в строителните граници на град Пазарджик, като център на агломерационен ареал.



г) Засегнати елементи от Националната екологична мрежа /НЕМ/

ИПГВР на град Пазарджик обхваща само и единствено урбанизирани територии, намиращи се в строителните граници на града. Разстоянието до най-близо разположените защитени територии до териториите в обхвата на ИПГВР на град Пазарджик е между 8-15 км. Това са следните защитени територии по Закона за защитените територии:



Защитена местност “Огняновско-Синитевски рид” е с площ 146,24 ха. Обявена е през 2003 г. и в нея се опазват полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик и псевдостепи. Предмет на опазване са също критично застрашената текирска мишорка (Gypsophila tekirae), оливиеров минзухар (Crocus olivieri), родопско еньовче (Galium rhodopeum), татарски гониолимон (Goniolimon tataricum), игликоцветна айважива (Alkanna primuliflora) и др. Сред опазваните животински видове преобладават грабливите птици – малък ястреб (Accipiter nisus), голям ястреб (Accipiter gentiles), орел-змияр (Circaetus gallicus), скален орел (Aquila chrysaлtos), белоопашат мишелов (Buteo rufinus), степен орел (Aquila nipalensis), осояд (Pernis apivorus), полски блатар (Circus cyaneus), ловен сокол (Falco cherrug) и др. От бозайниците се срещат лалугер (Spermophilus citellus) и пъстър пор (Vormela peregusna).

Защитена местност “Воденичарска кория” е с площ 2,2 ха. Целта на обявяване е опазване на характерен ландшафт и местообитание на защитени видове птици.

Защитена местност „Находище на атинска мерендера” е с площ 37 ха и се намира в землището на с. Исперихово, община Брацигово.

В обхвата на ИПГВР на град Пазарджик частично попадат две защитени зони по НАТУРА 2000, обявени по Закона за биологичното разнообразие (виж Фигура 1). Това са защитена зона „Бесапарски ридове“ (по Директивата за птиците) и защитена зона „Река Марица“ (по Директивата за местообитанията).



ЗЗ ”Бесапарски ридове” е обявена през 2008 г. и е с обща площ 14765,5 ха. Варовитите хълмове в защитената зона се характеризират със специфична растителност, което определя тяхното значение като убежище на редки, ендемични и реликтни видове. На хълмовете расте един локален ендемичен растителен вид – текирската мишорка (Gypsophila tekirae). От бозайниците, лалугерът (Spermophilus citellus) е световно застрашен вид. Той представлява основен хранителен ресурс за хранещите се тук дневни грабливи птици, някои от които много редки и застрашени. Бесапарските ридове са от световно значение за опазването на застрашения от изчезване на планетата царски орел (Aquila heliaca) и е едно от най-важните места в България за гнездящите тук полска бъбрица (Anthus campestris), белоопашат мишелов (Buteo rufinus), ловен сокол (Falco cherrug) и дебелоклюна чучулига (Melanocorypha calandra).

ЗЗ „Река Марица“ е с площ 14693,1 ха. Важна е ролята на зоната на некрайбрежно място за зимуване. Някои участъци на зоната по горното течение опазват едно от последните запазени места, където коритото на Марица е непроменено и се развива крайречна растителност. Островите и пясъчните коси в реката, както и дървесната и храстова растителност по бреговете ѝ са най-важното място по поречието на река Марица за нощувка на световно застрашения вид малък корморан (Phalacrocorax pygmeus). Тук се намира най-голямата нощувка на вида по поречието на Марица и за цялата Тракийска низина. По време на зимуване в рамките на мястото се концентрира и речната чайка (Larus ridibundus).

Други защитени зони, непопадащи в обхвата на ИПГВР на град Пазарджик, но намиращи се на разстояние до 5 km, са:



ЗЗ „Река Луда Яна“ е с обща територия 474,1 ха. Предмет на опазване са алувиални гори с Alnus glutinosa и Fraxinus excelsior, европейският вълк (Canis lupus), алпийската розалия (Rosalia alpina) и др.

ЗЗ ”Рибарници Звъничево” е обявена през 2008 г. и е с обща площ 1570,5 ха. ЗЗ „Рибарници Звъничево“ е единственото място в Тракийската низина, където гнезди белобузата рибарка (Chlidonias hybridus) и едно от най-важните места в страната от значение за Европейския съюз за този вид и за световно застрашената белоока потапница (Aythya nyroca). Комплексът е със световно значение за опазването на голямата бяла чапла (Egretta alba). Световно застрашеният от изчезване малък корморан (Phalacrocorax pygmeus) редовно използва територията като място за хранене през зимата. Сивият жерав (Grus grus) също е наблюдаван в рибарниците. Различните басейни на рибарниците са обрасли с водолюбива растителност, основно с тръстика (Phragmites australis), езерен камъш (Scirpus lacustris), триръбест камъш (Scirpus triqueter) и морски болбосхьонус (Bolbochoenus maritimus).

ЗЗ „Бесапарски възвишения“ е с площ 6743,1 ха. Зоната е значима като място за храна на многобройни хищни птици, които гнездят по северните склонове и дерета на Родопите. Предпоставка за това е и съществуването на голяма колония от лалугер (Spermophilus citellus). Флората в Бесапарски възвишения със средиземноморско влияние е уникална и представлява последния етап на деградация на ксеротермните дъбови гори в Южна България.

Фигура 1. Национална екологична мрежа



д) Основни цели на плана

Цел на ИПГВР на град Пазарджик е: „Повишаване на жизнения стандарт на гражданите, привлекателността и конкурентоспособността на град Пазарджик в регионален и национален контекст на основата на интелигентен, зелен и приобщаващ растеж чрез интегрирано управление на градските територии в неудовлетворително състояние, с негативни тенденции в развитието и с нереализиран потенциал”

В плана са заложени следните специфични цели:


  • Подобряване на социално-икономическия статус, качеството на живот, равнопоставеност и социална интеграция на общо 71 979 жители на гр. Пазарджик и 43 400 жители в зоните за въздействие в обхвата на ИПГВР чрез интегрирано решаване на социалните, градоустройствените и екологичните проблеми в зоните за въздействие.

  • Интегриране на малцинствените и етнически групи, намаляване на нивото на бедност, изолация, продължителната безработица и подобряване на обществения ред в кв. Махалата и кв. Изток.

  • Изграждане на интегрирана жилищна среда с високо качество на живот, както вътре в жилищата, така и в прилежащата им среда и принос за устойчиво развитие чрез енергийна ефективност;

  • Изграждане на неповторима идентичност, достъпна, зелена и хармонична физическа и жизнена градска среда за всички хора (вкл. хората в неравностойно положение) в зоните за въздействие - кв. Ябълките, кв. Изток, кв. Махалата, ШЦ Североизток, Петковски квартал, кв. Марица – Болницата, кв. Вароша и кв. Моста Марица, Централната градска част, кв. Казармата и в основната производствена зона.

  • Намаляване на енергийната зависимост на обществения сграден фонд, обновяване и разширяване на обекти за обществено обслужване на територията на зоните за въздействие.

  • Ограничаване и предотвратяване на рисковете и щетите за живота и имуществото на населението в зоните за въздействие на гр. Пазарджик чрез изграждането и укрепването на дребномащабни инфраструктурни съоръжения за предотвратяване на наводнения на река Марица;

  • Изграждане на автогара в публичната зона на гр. Пазарджик за задоволяване на нуждите на гражданите от достъп и включване в междуселищната транспортна мрежа.

  • Опазване, възстановяване, експониране, популяризиране и развитие на културното наследство в гр. Пазарджик, намиращо се на територията на публичната зона за въздействие.

  • Ускоряване на растежа, конкурентоспособността на местната икономика, насърчаване на заетостта и удовлетворяване на инвестиционното търсене за развитие на съществуващи и нови икономически дейности чрез подобряване на достъпността на икономическата зона и изграждане, рехабилитация на техническата инфраструктура.

  • Изграждане на интегриран градски транспорт в гр. Пазарджик и разработване на екологосъобразни и нисковъглеродни транспортни системи.


е) Финансиране на плана /напр. държавен и общински бюджет или международни програми, финансови институции/

Както изготвянето на плана, така и изпълнението на отделните проектни предложения в него, ще се финансират чрез финансовите инструменти на Оперативна програма „Регионално развитие“ 2014-2020 г.



ж) Срокове и етапи на изготвянето на плана и наличие на нормативно регламентирано изискване за обществено обсъждане или друга процедурна форма за участие на обществеността

На Таблица 1 са показани етапите и сроковете на изготвяне на ИПГВР на град Пазарджик. Участието на заинтересованите страни в изготвянето на ИПГВР е изискване по Методическите насоки на МРРБ за разработване и прилагане на ИПГВР. Участието на заинтересованите страни се осъществява чрез серия от обществени обсъждания, включваща кръгли маси, фокус групи, анкетни проучвания и други (виж. Етап 3 от Таблица 1).


Таблица 1. Етапи и срокове на изготвяне на плана

ЕТАП

ДЕЙНОСТ

ГРАФИК

Етап 1

Изготвяне на Целеви и проблемен анализ

до 12.09.2012 г.

Етап 2

Разработване на визия за развитието на града

до 12.09.2012 г.

Етап 3

Провеждане на обществени обсъждания, свързани с утвърждаване на разработената визия, в т.ч. кръгли маси, фокус групи, анкетни проучвания

до 26.06.2013 г.

Етап 4

Определяне на територии с определено основно функционално предназначение, сходни характеристики и състояние на физическата среда, социална и етническа структура на населението и характер и структура на основните фондове – зона/и за въздействие на ИПГВР и тяхното съгласуване с представители на МРРБ

до 12.09.2012 г.

Етап 5

Формулиране на Цели и стратегия на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие

до 14.11.2012 г.

Етап 6

Идентифициране на проектни идеи, проекти и възможности за публично-частни партньорства на територията на обособената/ите зона/и

до 25.01.2013 г.

Етап 7

Идентифициране на заинтересовани страни, целеви групи, потенциални инвеститори, партньори

до 25.01.2013 г.

Етап 8

Преценка за необходимостта от екологична оценка (ЕО) съгласно Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и оценка за съвместимост (ОС) съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и подзаконовите нормативни актове и извършване на екологична оценка и оценка за съвместимост на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, когато е преценено като необходимо от компетентния орган

до 12.05.2013 г.

Етап 8.1.

Преценка за необходимостта от екологична оценка (ЕО) съгласно Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и подзаконовите нормативни актове;

до 12.02.2013 г.

Етап 8.2.

Преценка за необходимостта от оценка за съвместимост (ОС) съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и подзаконовите нормативни актове

до 12.02.2013 г.

Етап 8.3.

Извършване на екологична оценка на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, когато е преценено като необходимо от компетентния орган;

до 12.05.2013 г.

Етап 8.4.

Извършване на оценка за съвместимост на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие, когато е преценено като необходимо от компетентния орган

до 12.05.2013 г.

Етап 9

Изготвяне на план-график за изпълнение и програма за реализация (бизнес план) на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие

до 12.05.2013 г.

Етап 10

Изготвяне на бюджет на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие

до 11.06.2013 г.

Етап 11

Изготвяне на индикатори за наблюдение и оценка на Интегрирания план за градско възстановяване и развитие

до 11.06.2013 г.

Етап 12

Изработване на Подробен устройствен план (ПУП) и проект за изменение (актуализация) на действащ ПУП за зоните на въздействие

до 13.04.2013 г.

Етап 12.1.

Изготвяне на задания за ПУП

до 12.01.2013 г.

Етап 12.2.

Изработване на ПУП

до 13.04.2013 г.

Етап 13

Преценка за необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ЕО) и оценка за съвместимост (ОС), съгласно ЗООС и ЗБР и подзаконовите нормативни актове и извършване на оценка на въздействието върху околната среда и оценка за съвместимост на Подробните устройствени планове, когато е преценено като необходимо от компетентния орган

до 13.05.2013 г.

Етап 13.1.

Преценка за необходимостта от оценка на въздействието върху околната среда (ЕО) на ПУП съгласно Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и подзаконовите нормативни актове;

до 11.03.2013 г.

Етап 13.2.

Преценка за необходимостта от оценка за съвместимост (ОС) на ПУП съгласно Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) и подзаконовите нормативни актове;

до 11.03.2013 г.

Етап 13.3.

Извършване на оценка на въздействието върху околната среда на ПУП, когато е преценено като необходимо от компетентния орган;

до 13.05.2013 г.

Етап 13.4.

Извършване на оценка за съвместимост на ПУП, когато е преценено като необходимо от компетентния орган.

до 13.05.2013 г.

Етап 14

Разработване на предпроектни проучвания за проекти, включени в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие

до 09.06.2013 г.


  1. Орган, отговорен за прилагането на плана


Кметът на Община Пазарджик е отговорен за прилагането на ИПГВР на град Пазарджик.
  1. Орган за приемане/одобряване/утвърждаване на плана


Органът, който приема, одобрява и утвърждава ИПГВР на град Пазарджик, е общинският съвет на община Пазарджик. ИПГВР се одобрява и от Управляващия орган на Оперативна програма „Регионално развитие“ при съблюдаване критериите за оценка, заложени в Изискванията за кандидатстване.

приложение:

I. Информация по ал.2 на чл.8 от Наредбата за условията и реда за извършване на ЕО на планове и програми –ПМС №139/ДВ бр57/2004 г., посл. изм. и доп., ДВ, бр.94/2012 г.:

1.Характеристика на плана/програмата относно:

А. -инвестиционните предложения по приложение № 1 към чл.92, т.1 и приложение № 2 към чл.93, ал.1 т.т. 1 и 2 от ЗООС и/или други инвестиционни предложения с предполагаемо значително въздействие върху околната среда, спрямо които предлаганият план/програма определя критерии, нормативи и други ръководни условия от значение за бъдещото им разрешаване или одобряване по отношение на местоположение, характер, мащабност и експлоатационни условия*

Б.-място на предлагания план/програма в цялостния процес или йерархия на планиране, степен на подробност на предвижданията

2. Обосновка на конкретната необходимост от изготвянето на плана/програмата

3. Информация за планове и програми и инвестиционни предложения, свързани с предложения план/програма, включително и за извършени ЕО или ОВОС

4. Характеристики на засегнатата територия и на очакваните въздействия върху околната среда и човешкото здраве

5. Карта или друг актуален графичен материал на засегнатата територия и съседните и територии, таблици, схеми, снимки и други –приложения.

6. Нормативни изисквания за провеждане на наблюдение и контрол по време на прилагане на плана или програмата, в т.ч. предложение на мерки за наблюдение и контрол по отношение на околната среда и човешкото здраве.

ІІ. Електронен носител – 1 бр.

Дата: 07.02.2013 г. Възложител:………………………………



/подпис/печат/




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница