Сиера Невада



Дата18.06.2018
Размер310.67 Kb.
#74764
Със своя най-висок връх Вихрен (2914 м), Пирин се нарежда на второ място по височина в България след Рила (2925 м). В рамките на Европа заема седмо място следКавказ с вр. Елбрус (5642 м), Алпите с вр. Мон Блан (4808 м), Сиера Невада с вр. Муласен (3479 м), Пиренеите с вр. Ането (3404 м), Рила с вр. Мусала (2925 м) и Олимпс вр. Митикас (2919), като не броим най-високата точка на о-в Сицилия - Етна (3263 м). Площта на Пирин е 2585 квадратни километра, т.е. тя е сравнително компактна, малка планина, което се потвърждава и от голямата ѝ средна височина - 1033 метра.

Пирин е разположен в югозападната част на страната между долините на реките Струма и Места, между 41,2 и 41,9 градуса северна ширина. На север граница с Рила е седловината Предел (1142 м), а на юг - Парилската седловина (1170 м), която отделя Пирин от планината Славянка. Разстоянието между тези две точки по права линия е 60 км, а посоката — от северозапад на югоизток. Максималната широчина на Пирин в направление запад-изток е 40 километра — от град Сандански до село Обидим. На изток от него е разположена планината Родопи, а на запад - ВлахинаМалешевска и Огражден планина. В полите му са оформени и няколко полета като Разложкото,Гоцеделчевското и Петричко-Санданското.





Поглед към Пирин и Санданско-Петричката котловина

Характерно за планината е наличието на единствено, добре изявено главно било, което се простира от Предела до Парилската седловина от северозапад към югоизток. Орографски то се допълва от четири именувани странични била - масивни разклонения на главното било.

Според съвременните научни схващания, от географска и геоложка гледна точка, Пирин е разделен на три дяла - северен, среден и южен. Дяловете са много неравномерни като големина и напълно неравнопоставени като атрактивност. Това геоложко деление на планината е сравнително ново. В древността и в недалечното минало, до около 1920 година, географските граници на Пирин са се простирали на юг до Бяло море, включвайки южните планини АлиботушСмийницаКушница и др., правейки я най-масивната планинска верига у нас с алпийски характер на релефа.


Северен Пирин [редактиране]


Северен Пирин е най-големият дял на планината и всъщност неговата същинска част. Той заема 74% от цялата планина, дълъг е общо 42 км. Простира се между седловините Предел на север и Тодорова поляна на юг. Северен Пирин е най-посещаваната част, само той има алпийски характер, множество езера и значителен брой хижи и заслони. Тук се намират най-високите върхове, включително Вихрен — 2914 м. В тази част между вр.Кутело и вр. Бански Суходол се намира седловината Кончето, висока 2810 м и широка на места едва 0,5 м. Тук най-характерни са ледниковите форми на релефа - циркуси, карлинги, трогови долини, моринни валове и пр. Особено красиви са долините на реките Бъндерица и Демяница. В северозападната част на Северен Пирин е разположена малката вътрешнопланинска Брежанска котловина.

Среден Пирин [редактиране]


Среден Пирин се простира между седловините Тодорова поляна и Попови ливади (1430 м). Това е най-малкият (7%) и къс (7 км) дял, но най-високият му връх Орелякдостига 2099 метра. Той е мраморен красив връх, който, гледан от север, прилича на орел с леко разтворени криле. В тази част широко развити са карстовите процеси и форми. На него има телевизионна кула. Останалите върхове са ниски — под 2000 м, и гористи. Среден Пирин е покрит почти изцяло с широколистни гори, изобилстващи от тъй наречения пирински чай — Sideritis scardica. Тук има само две хижи - „Попови ливади“ и „Малина“.

Южен Пирин [редактиране]


Южен Пирин е най-ниският и заоблен дял — връх Ушите е 1978 метра. Заема 19% от планината и е дълъг около 11 км, колкото е и широк. Той е посещаван много слабо, няма туристически хижи. Плътно е покрит с иглолистни и широколистни гори. Изграден е от гранит в централните части и мрамор по периферията. На юг достига доПарилската седловина. Като част от Рило-Родопския масив, граничната планина Славянка се приема в Гърция за част от Пирин.

Геология и релеф [редактиране]




Карта на релефа на Северен Пирин

В структурно-геоложко отношение Пирин е хорст с гранитно ядро (гранитната повърхност е 62%), покрито главно от стари метаморфни скали. Като планина се оформя в средата на терциера. Издигането е прекъсвано от продължителни спокойни периоди. В началото на кватернера едновременно с издигането настъпва заледяване на Пирин. Според някои изследователи има дори две заледявания, при които границата на вечният лед е достигала до 2200-2300 м височина. Именно тези заледявания са оформили окончателно релефа на Пирин преди 18 000 години и са довели до начупването на много от гранитните върхове и оформянето на красиви гребени (СтражитеДончовите караулиМалкото конче), полета от морени и отвесни пропастни стени. Може да се каже, че именно тогава повечето гранитни върхове са понижили своята височина и са отстъпили водещото място на днешните мраморни първенци, които поради особеностите на мрамора остават много по-слабо засегнати от този процес. Резултат на заледяванията е и наличието на 35 циркуса, в които днес са останали красиви езера с ледников произход. Най-големи и ясно изразени са циркусите Василашки, Валявишки, Поповоезерен и Бъндиршки.

Ясно различимо е главното пиринско било, идващо от Рила, минаващо през Предела и през всички седловини чак до Парилската. То свързва отделните дялове на Пирин в едно цяло и придава логика на приетото разделение. На него са разположени някои от най-високите върхове. С доста завои то държи посока от северозапад на югоизток и освен това играе ролята на главен вододел между долините на Струма и Места. От него се отделят множество разклонения, но четири от тях са толкова големи, че дават лицето на планината - Синаншкото, Тодориното, Полежанското и Каменишкото. Синанишкото странично било се откланя при Муратов връх в посока югозапад; Тодориното - от връх Възела на север; Полежанското странично било от връх Момин двор също на север, а Каменишкото (виж Каменишки дял) - от връх Кралев двор на юг.

В югозападната част на планината в дебелите плиоценски наслаги външните релефообразуващи сили са оформили красивите и живописни Мелнишки пирамиди. Най-високите от тях са в района на село Кърланово - до 100 метра височина. Пирин е известен с добива на качествен мрамор за строителен материал и производство на художествени изделия, особено в района на село Илинденци.

Върхове [редактиране]


В Пирин има два върха над 2900 м (Вихрен и Кутело), седем над 2800 м, седемнадесет над 2700 м, 32 над 2600 м и 40 над 2500 м. Трите най-високи върха са мраморни, а най-високите гранитни върхове (Полежан и Каменица) се намират на страничните била. Най-високият гранитен връх на главното било е Бъндеришкият чукар - 2732 м.



Връх Полежан


Връх Каменица





Връх Тодорка





Връх Василашки чукар





Връх Синаница



Връх

Височина [м]

Било

Връх

Височина [м]

Било

Вихрен

2914

Главно

Джангал

2730

Полежанско

Кутело

2908

Главно

Момин двор

2723

Главно

Бански суходол

2884

Главно

Котешки чал

2715

-

Голям Полежан

2851

Полежанско

Малка Тодорка

2712

Тодорино

Каменица

2822

Каменишко

Ченгелчал

2709

Главно

Малък Полежан

2822

Полежанско

Дисилица

2700

Полежанско

Баюви дупки

2820

Главно

Каменишка кукла

2690

Каменишко

Голяма стража[2]

2800

Полежанско

Куклите

2686

Каменишко

Малка стража

2790

Полежанско

Башлийски чукар[2]

2670

-

Яловарника

2763

Каменишко

Муратов връх

2669

Главно

Газей

2761

Полежанско

Джано

2668

Главно

Каймакчал

2753

Полежанско

Безбог

2645

Полежанско

Голяма Тодорка

2746

Тодорино

Сиврия

2593

-

Бъндеришки чукар

2732

Главно

Синаница

2516

Синанишко

Седловини [редактиране]


За Пирин са характерни малките седловини между върховете, през които минават туристическите маршрути, наречени портипремки ипревали. Най-важните седловини, подредени по височина са:

Седловина

Височина [м]

Маршрут

Кралевдворска дясна порта

2616

хижа Тевно езеро-хижа Пирин

Кралевдворска лява порта

2616

хижа Тевно езеро-хижа Безбог

Премката при Тодорка

2575

хижа Вихрен-хижа Демяница

Башлийска порта

2530

хижа Вихрен-хижа Беговица

Мозговишка порта

2520

хижа Демяница-хижа Тевно езеро или Беговица

Бъндеришка порта

2499

хижа Вихрен-хижа Синаница

Дженгалска порта

2489

хижа Безбог-хижа Демяница

Беговишки превал

2476

хижа Демяница или Тевно езеро-хижа Беговица

Демиркапия

2475

хижа Гоце Делчев-хижа Пирин

Превала

2445

хижа Демяница-хижа Яне Сандански

Синанишка порта

2426

хижа Яне Сандански, Беговица или Вихрен-хижа Синаница

Климат и води [редактиране]




Карта на езерата и реките в Северен Пирин

На север в района на Разложката котловина, разположена на ок. 940 м.н.в. е характерен умереноконтиненталния климат, дължащ се главно на голямата надморска височина на котловината. Средните януарски температури са ок. - 2 С, а валежите ок. 650-700 мм., като максимумът им е през ноември и вторичен - през юни. На юг в района на Гоцеделчевската котловина климатът е с континентално-средиземноморски черти. Тук средногодишната температура достига +11,4 С. , а януарската е ок. 0 С. , валежите са предимно от дъжд със зимен максимум. Във високите части на планината климатът е типично планински.. Средноянуарските температури варират от -1, -2 С в подножието до ок. - 5 С в по-високите части. Средната годишна температура на ст. хижа Вихрен е +3,5 С. Количеството на валежите варира от 600-800 мм в по-ниските части до 1400-1500 мм в по-високите. Снежната покривка се задържа в по-високите части 7-8 месеца, а в Южен Пирин ок. 3 месеца. Често във високите части на планината през зимата се образуват опасни лавини.

Пирин е много водна планина. Тя дава началото на голям брой реки, които принадлежат към водосборните басейни наСтрума и Места. Те са сравнително къси, буйни и пълноводни, с голям наклон, поради което по тях се образуват множество скокове и бързеи. Има три по-изявени водопада - Попинолъшкият, който е висок 12 м, Демянишки скок (11 м) и Юленски скок (9 м). Вододелът между водосборните басейни на Струма и Места минава по централното пиринско било.


Реки [редактиране]


По-важни реки, които се вливат в Места, са:

  • Изток, която тече през Разложкото поле и в нея се вливат Глазне (формирана от реките Бъндерица и Демяница), Бялата река и др.

  • Плешка река, чийто приток е Дисилица и която минава през град Добринище

  • Безбожка река

  • река Ретиже, която тръгва от Поповото езеро

  • реките Каменица, Брезница и Корница

По-важни реки, които се вливат в Струма, са:

  • Влахина река, която тръгва от едноименните езера и събира в себе си водите на реките Георгийца и Синаница

  • Санданска Бистрица, в чиято голяма долина тя се формира от сливането на Мозговица, Беговица, Башлийца, Сърчалийца и Арнаутдере, а после минава през градСандански

  • Мелнишка река

  • Пиринска Бистрица, която тръгва от Митровото и Аргировото езеро под името Демиркапийска река, след това минава през село Пирин и за кратко разстояние е граница на България с Гърция

Езера [редактиране]




Кременските езера





Синанишкото езеро





Самодивските езера





Тевното Василашко езеро





Голямо Валявишко езеро

Най-голямото водно богатство на Пирин са красивите езера. На брой 186, те имат ледников произход, разположени са в малки и големи циркуси. Поради този си произход те са сравнително дълбоки, бистри, а поради височината - много студени. От високопланинските езера в България най-голямото пиринско езеро - Поповото е едва на четвърто място по големина следСмрадливотоДолното Рибно и Близнака в Рила. Освен това Поповото езеро е и най-дълбокото в Пирин, но остава на второ място след Окото в Рила. Пирин е на първо място само по най-високо езеро - Горното Полежанско (2710 м), разположено на един метър по-високо от Леденото под връх Мусала.

Най-големите и важни езерни групи са:



Езерна група

Брой езера

Попови езера

11

Кременски езера

5

Бъндеришки езера

16 (заедно с Муратовите езера)

Василашки езера

12 (заедно с Тодорините езера)

Валявишки езера

10

Чаирски езера

9

Влахини езера

5

Самодивски езера

3

Малокаменишки езера

20 (но от тях някои пресъхват)

Превалски езера

4

Башлийски езера

4

Типицки езера

3

Влашки езера (Митрово и Аргирово езеро)

2

Брезнишки езера

3

Има и много отделни езера,които не са част от езерни групи - ДаутовотоСуходолското езероМаненкото езеро и други.

Към водите трябва да се причислят и останалите малки снежници (целогодишно неразтапящ се сняг) в Големия Казан под връх Вихрен (90х40 м) и в циркусите Бански Суходол и Баюви дупки.



Езеро

Площ (дка)

Надморска височина (м)

Дълбочина (м)[3]

Попово езеро

123,6

2234

29,5

Долно Кременско езеро

98,0

2304

27,0

Голямо Валявишко езеро

85,1

2280

18,9

Горно Кременско езеро

66,1

2354

13,6

Рибно Бъндеришко езеро

65,0

2190

12,2

Тевно Василашко езеро

63,9

2362

29,0

Голямо Влахино езеро

63,4

2302

13,4

Тевно езеро

60,0

2512

4.0

Дълго езеро

45,5

2310

10,0

Голямо Георгийско езеро

39,6

2294

40.0

Горно Полежанско езеро

2.2

2715




Горно Газейско езеро

11.5

2642

4.0

Плешиво езеро

3.0

2592




Горно Брезнишко езеро

13.5

2579




Долно Тодорино езеро

6.7

2511

3.7

Горно Башлийско езеро




2461




Долно Полежанско езеро

12.0

2462




Дъговидно Василашко езеро

11.0

2268

10,4

Синанишко езеро

10.0

2181

11,5

Природа [редактиране]


 Вижте също: Пирин (национален парк)



Еделвайс под билото на "Кончето"





Алпийска роза, наричана също нежит (Jovibarba heuffelii)

Пирин е извънредно богат на растения и животни. До момента са установени около 1300 вида висши растения, което е 1/3 от всичките познати в България, 320 вида мъхове и няколкостотин вида водорасли. Висок е процентът на локалните ендемити- растения, които се срещат само в Пирин. Те са 18 на брой - пирински мак, пиринска ливадина, пиринска мащерка, давидов лопен и др. Много от растенията са редки и защитени, като например познатият на всички еделвайс, който се среща най-вече по Джамджиевите скали под Вихрен. Растителността е вертикално зонирана в три височинни пояса - горски, субалпийски и алпийски. Горският пояс е зает предимно от иглолистни дървета бял и черен бормураелаобикновен смърч и достига приблизително до 2000 м.

Оттам нагоре до 2500 м следва субалпийският пояс, в който доминират храстите клек и хвойна, чиито размери намаляват с увеличаването на височината.

Накрая идва ред на алпийският пояс, зает от треви, лишеи и мъхове, а на границата между двата в изобилие се срещачерната боровинка. По-особена е растителността край водните басейни, където най-често могат да се срещнат представителина рода на острицата. Най-известното дърво в Пирин е Байкушевата мура, носеща името на откривателя си, лесовъда Коста Байкушев. През 1897 година той изследва дървото с тръбна сонда и изчислява възрастта му на 1200 години. Приблизителните ѝ размери са височина 24 м, диаметър 2,2 м. и обиколка 7,8 м.



Байкушевата Мура

Още по-голямо е богатството на животински видове. Познати са над 2000 вида и подвида безгръбначни животни (паяци, стоножки, насекомиохлюви) и почти 250 вида гръбначни. От последните преобладават птиците (177 вида) и бозайниците (45 вида), а рибите са само 6 вида. Много от тези животни са застрашени и се нуждаят от специална защита - скален орел, трипръст кълвач, планински кефал, шипоопашата костенурка. Най-често могат да се срещнатдива козасърнамечкавълклисицаорелсоколглухар и др.

За защита на това богатство през 1962 е създаден национален парк "Вихрен", който през 1975 е преименуван на "Пирин". Площта му е 40 332 хектара. Паркът опазва голяма част от горите от бяла и черна мура и храсталачните гори от клек в България. Тук е най-голям броят на ендемичните, застрашени и редки растения в българска защитена територияРезерватите "Баюви дупки-Джинджирица" (1934 г. - един от най-старите в България) и "Юлен" (1994 г.) заемат 15 % от парка. През 1983 г. Пирин е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.


Хижи и маршрути [редактиране]


Поради малките си размери в Пирин има сравнително малко места за подслоняване на туристи. Хижите, като под това се разбира всяка сграда, която се стопанисва от човек и преспиването се заплаща, са общо 13. Първите хижи са построени още през 20-те и 30-те години, но те вече не се използват, тъй като край тях са построени нови. Ето списък на хижите с надморската височина, местата за преспиване и годината на построяване (първите хижи).



Хижа Вихрен





Заслон Тевно езеро





Хижа Безбог





Хижа Демяница.



Хижа

Надморска височина

Места

Година на построяване

Местоположение

Предел

1040

30

 ?

Северен Пирин

Бъндерица

1810

95

1926

Северен Пирин

Вихрен

1950

196

1941

Северен Пирин

Яворов

1740

70

1933

Северен Пирин

Синаница

2190

49

1979

Северен Пирин

Демяница

1895

217

1932

Северен Пирин

Яне Сандански

1230

44

1930

Северен Пирин

Беговица (Каменица)

1750

90

1966

Северен Пирин

Тевно езеро

2512

30

1972

Северен Пирин

Пирин

1640

78

1934

Северен Пирин

Безбог

2236

160

1960 (новата хижа - 1985)

Северен Пирин

Гоце Делчев

1412

150

1950

Северен Пирин

Попови ливади

1412

78

1964

Среден Пирин

Малина

1674

68

 ?

Среден Пирин

Заслон Кончето - най-високият заслон в България

2760

10

1955

Северен Пирин

Заслон Казана (в Големия Казан)

2445

5

1957

Северен Пирин

Заслон Спано поле

2050

20

 ?

Северен Пирин

Туристическите пътеки са многобройни и съществуват най-различни варианти за движение. Някои от маршрутите, които се считат за основни, са маркирани с определен цвят. Те свързват както хижите, така и изходните пунктове. Изходни пунктове, от които може да се навлезе в Пирин, са: град Банско (по асфалтов път или пътека до хижите Бъндерица и Вихрен, а по асфалтов и почвен път до хижа Демяница), град Добринище (по асфалтов път до хижа Гоце Делчев, а по пътека или с лифт до хижа Безбог), град Разлог (по път и пътека до хижа Яворов), град Сандански (по асфалтов път до хижа Сандански и по почвен - до хижа Беговица), град Мелник (по почвен път или пътека до хижа Пирин).

Туристически маршрути [редактиране]




Карта на хижите и маршрутите в Северен Пирин



Номер

Цвят маркировка

Начало

Край

Междинни точки

Маршрут № 01

червена

Предел

х. Попови ливади

х. Яворов 5:30 ч.; х. Вихрен 15:30 ч.; з-н Тевно езеро 22:00 ч.; х. Пирин 24:30 ч.; х. Попови ливади 31:30 ч.

Маршрут № 02

жълта

Разклон за Бетоловото на пътя Симитли-Банско

Кресна

х. Яворов 2:30 ч.; Суходолски превал 4:00 часа; м. Пещерата ??:?? ч.; м. Върбите ??:?? ч.; Кресна ??:?? ч.

Маршрут № 03

жълта

Банско

х. Яне Сандански

х. Бъндерица 4:00 ч.; х. Вихрен 4:30 ч.; х. Яне Сандански 10:00 ч.

Маршрут № 04

синя

Банско

х. Яне Сандански

х. Демяница 4:00 ч.; х. Беговица 9:30 ч.; х. Яне Сандански 11:00 ч.

Маршрут № 05

зелена

Добринище

Мелник

х. Гоце Делчев 2:30 ч.; х. Безбог 5:00ч.; х. Пирин 10:30 ч.; Мелник 15:30 ч.

Маршрут № 06

кафява

м. Пещерата

х. Пирин

х. Синаница 2:30 ч.; х. Беговица 9:00 ч.; х. Пирин 14:00 ч.

Маршрут № 07

зелена

х. Бъндерица

Премката между Вихрен и Кутело - 2:30 ч.

-

Маршрут № 08

синя

х. Вихрен

х. Синаница - 4:00 ч.;

През Бъндеришка порта и Голямо Спано поле

Маршрут № 09

зелена

х. Вихрен

х. Демяница - 4:00 ч.

През Премката при Малка Тодорка

Маршрут № 10

зелена

Долно Превалско езеро

м. Башлийца - 2:00 ч.

През Чаира

Маршрут № 11

жълта

х. Демяница

х. Безбог - 4:30 ч.

През Валявишки езера и Джангалска порта

Маршрут № 12

жълта

х. Беговица

х. Пирин - 4:30 ч.

През разклона за Беговишко езеро и Башмандра

Маршрут № 13

синя

х. Пирин

х. Попови ливади

х. Малина 1:45 ч.; х. Попови ливади 6,15 ч.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница