Тема oсновни характеристики на транспортната система подсистеми на транспортната система



страница1/7
Дата12.11.2023
Размер234.71 Kb.
#119253
  1   2   3   4   5   6   7
3. ТСЛ T3
Свързани:
Същност и класификация на транспортни системи, 1. ТСЛ Т1, 2. ТСЛ T2

ТЕМА
OСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ТРАНСПОРТНАТА СИСТЕМА
Подсистеми на транспортната система.
Транспортът в съвременната икономика е сложна система, която включва съвкупност от човешки, технически, технологични, управленски и икономически под­системи и елементи. Неговото функциониране се определя от редица условия, нормативни актове, конвенции, съглашения и наредби със световен, регионален и национален характер. Транспортната система се характеризира с натурал­ни, условно натурални, технико-икономически и стойностни показатели. Тран­спортният процес има непрекъсваем характер в целия свят и поддържа нор­малното функциониране на световното потребление и производство.
Транспортната система осигурява и съдейства за развитието на разделени­ето на труда и растежа на световното стопанство в международен, национа­лен и териториален аспект.
Съвременното разбиране за транспортната система включва в себе и няколко относително обособени подсистеми, които ще разгледаме последова­телно.
Транспортна инфраструктура
Първата подсистема включва транспортната инфраструктура, която е представена от всички видове пътища: водни, въздушни, железопътни, пътни, тръбопроводни, въжени и др. Те се използват за търговски, битови и държавни цели от различните видове участници в придвижването по инфраструктура­та. В повечето случаи съвкупността от пътища (транспортната инфраструктура) се разглежда като транспортна система или мрежа, която е разположена на определена територия. За морския транспорт мрежата е разположена на цялата водна повърхност на земята, за въздушния транспорт – на целия въздушен океан, докато за речния, автомобилния и железопътния транс­порт тя е в границите на отделен континент и може да бъде разглеждана ог­раничено в рамките на определена страна или на част от нейната територия. Транспортната мрежа се изгражда на три принципа: географски, исторически и икономически принцип.
- Географският принцип е залегнал в географските условия за развитие на транспортната мрежа и осъществяването на превозите. При географския принцип се използват природните преимущества или препятствията за развитие на мрежата. Отделните територии имат различни географски структури и съответно съдействат за значително отличаващи се транспортни мрежи. Така например Холандия се характеризира с равна територия и природни дадености, които са ѝ позволили да развие най-гъстата транспортна мрежа в света, докато в Непал развитието на транспортната мрежа силно се ограничава от високите планини и отсъствието на водни пътища;
- Историческия принцип на транспорта се определя от развитието и връзките между населени места от древността до наши дни по вода и суша. Типичен пример за историческото развитие на пътната мрежа е системата от пътища в древна Гърция и в Римската империя, която в момента е основа на съвременните автомобилни пътища и железопътни линии в Европа и Република България.
- Третият принцип за изграждане на транспортната инфраструктура е икономическият принцип – чрез него развитието на транспортната мрежа преследва търговски и битови цели: тръбопроводен транспорт, високоскоростни железопътни линии, автомобилни магистрали, въжени линии за спорт и отдих, пешеходни зони, велосипеден транспорт и др. Икономическият принцип е довел до твърде силно изразено развитие на градските агломерации и продължава своето действие при създаването на специ­фични условия за начин на живот, потребление, производство и др.
Транспортната инфраструктура (мрежа) се разглежда като основен фактор за икономическото развитие и за стимулиране на икономическата и социалната активност във всички страни.
Трите принципа на изграждане на транспортната инфраструктура си взаи­модействат по различен начин на територията на дадена страна. На определена територия мрежите на отделните видове транспорт се концентрират и преплитат, ка­то формират логистични транспортни комплекси и терминали.
В тези комплекси се осъществява взаимодействието между производители, търговци и потребители. При взаимодействието на отделните видове транспорт се развиват комбинирани технологии и по този начин се създават условия за преминаването на товарите и пътниците от един на друг вид транспорт с най-малък разход на време и енергия.
На някои територии е развит само един вид транспорт поради географските или теренните условия: океани, високи планински масиви, ниска степен на населеност, гранични райони, необходимост от използване на природните ресурси и др. Следователно развитието на транспортната инфраструктура не е еднакво на територията на света и на отделните държави, което поражда както определени преимущества, така и недостатъци при предлагането на транспортни услуги.
От друга страна, развитието на транспортната инфраструктура на коя­то и да е територия съдейства в голяма степен за привличането на нови природни, човешки и финансови ресурси и е предпоставка за ускоряване на икономическия растеж и благосъстоянието на населението.
Трябва да се отбележат сериозните усилия, които полагат всички страни в развитието на транспортната инфраструктура. В това отношение особено внимание заслужават целите и стратегията на страните от Европейския съюз, защото стимулират по всякакъв начин развитието на транспортната мрежа като материална основа за свободното придвижване на хора, товари и капитали.


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница