Тема: Пайдушко хоро



Дата27.11.2022
Размер45.5 Kb.
#115695
paiidushko-horo-urok-po-muzika-za-3-ti-klas

ТЕМА: Пайдушко хоро
ЦЕЛИ:

  1. Затвърдяване на представата за неравномерната двувременна пулсация и осъзнаването и като характерна за пайдушкото хоро.

  2. Разпознаване на пайдушкото хоро в типични инструментални примери.

  3. Разпознаване по тембър на духов и народен оркестър и на тамбура.

  4. Откриване и назоваване на нотите от първа октава в откъс от позната песен.

Музикален материал:

  • за пеене:”Хвален юнак”, народни песни по избор

  • за слушане: из”Пайдушко хоро”, из”Радомирско хоро”

ХОД НА УРОКА

У-Предлагам да започнем часа по музика днес с една хубава песен, която сме учили. Да видим дали ще отгатнете коя е?/звучи откъс от песента „Седнало е Джоре ”/(музикална загадка)


У-Познахте ли коя е песента?
Д-Това е песента „Седнало е Джоре ”
У-Какво знаем за тази песен?
Д-Това е народна песен от Пиринския край.
У-На колко се брои?
Д-На две. (изобразява се схемата   на дъската)
У-Знаете ли на кое хоро отговаря схемата?
Д-На право хоро
У-Предлагам сега да чуем част от песента, за да си създадем подходящо настроение за работа, като на първия куплет отмерваме ритъма с пляскане, а на останалата част от песента изпълняваме ритмични движения по избор.(звучи песента, а учениците пляскат и изпълняват различни движения)
У-Ученици, познавате ли песните, които съм записала на дъската?/на дъската са записани заглавията на песните”Оркестър”, Бал на мишките”,”Момне ле, мари хубава”/
Д- Да. Това са песни, които сме учили.
У-Има ли между тях друга народна песен?
Д-Песента”Момне ле, мари хубава” .
У-Какво знаем за тази песен?
Д-Това е народна песен от Родопския край.
У-Сега ще чуем песента, за да си припомним характерното звучене на родопските песни./звучи песента”Момне ле, мари хубава”/
У-Как звучи песента?
Д-Бавно, напевно, което е характерно за родопските песни.
У-А сега да прочетем записания текст на дъската:
„Похвали се хвален юнак”
У-Според вас от какво е част този текст?
Д-От народна песен.
У-По какво познахте?
Д-По думите „хвален” и „юнак”
У-А мелодията, която ще ви запея дали звучи като народна?(запявам музикалната фраза)
У-Предлагам да затоплим гласовете си с тази музикална фраза.
(следва разпяване нагоре и надолу на цял тон)
У-Желаете ли да изпеем някоя от песните, за които говорихме. Коя избирате?
Д-Песента”Седнало е Джоре”
/Учениците изпълняват песента с музикален съпровод от дисковете по музика/
У-Богатството на българския народен фолклор е неизчерпаемо и важна част от него са народните песни. Този час ще научим още една народна песен. Тя се казва”Хвален юнак” и е от Добруджанския край.
У-Ще ви изпея песента а вие ще определите какъв е характера на мелодията?
(изпълнявам песента)
Д-Мелодията е хороводна, може да се играе хоро.
У-Предлагам да чуем песента на запис. За всяка редица съм обмислила задачи:
1.Какво настроение създава песента?
2.Илюстрацията към песента на стр.48 допълва ли настроението на мелодията и текста?
3.Какъв хор изпълнява песента и какъв оркестър съпровожда?
(следва запис на песента от учебните дискове)
(учениците отговарят на поставените въпроси)
У-А сега прочетете текста на песента от учебника и кажете дали има думи, които не са ви познати?(учениците четат текста)
У-За какво се разказва в песента?
Д-За юнак, който е много силен и смел.
У-А сега хайде да изпеем цялата песен.(учениците пеят заедно с учителя)
У-Нека да повторим втората фраза от песента”снощи вечер на седянка”(изпява се няколко пъти)
У-Готови ли сте да изпеем песента с музикален съпровод?(пеят с музикален съпровод)
У-Казахте, че песента е хороводна. Какво хоро може да се играе на нея? Право, ръченица или друго?
Д-Прилича на право хоро, но е по-различно.
У -Точно така не е право хоро. Това е пайдушко хоро, което се брои неравномерно на две със задържане на второто време и отговаря на схемата в учебника.(разглеждат схемата в учебника) Танцува се в бързо темпо. Разпространено е в цяла България.
У-Нека сега изслушаме още веднъж песента като отмерваме с пляскане.
(звучи песента, а учениците пляскат на две със задържане на второто време)
У-Ще ви пусна едно хоро. Опитайте се да го познаете какво е като отмервате с пляскане.
(звучи из”Пайдушко хоро”учениците съпровождат с пляскане)
Д-Това е пайдушко хоро.
У-Предлагам ви да чуете още един вариант на пайдушко хоро.
У-Какъв оркестър изпълнява първия вариант и какъв втория?
Д-Първото хоро се изпълнява от народен оркестър, а второто хоро-от духов оркестър.
У-В миналото народните песни са се предавали от уста на уста, но днес музиката се записва с ноти и така се предава на следващите поколения.
У-Вие вече познавате нотите, нали?
У.Предлагам да проверим това като изиграем една игра.
(Всеки ученик получава листче с нота, петолиние, сол ключ или размер 2
4
Някои се повтарят така, че всеки от класа да получи знак. Учителят чете нотния текст на песента „Мечти”, и всеки, който си чуе нотния знак става прав и веднага сяда.)
У-Браво, справихте се чудесно!
У-Нека прочетем заедно нотния текст от песента”Мечти”
У-А сега чуйте „Радомирско хоро”и определете кой е солиращият инструмент в оркестъра.
(звучи из „Радомирско хоро”)
У-Кой е солиращият инструмент?
Д-Тамбура.
У-Познавате ли други народни инструменти?
(учениците изброяват, учителят пише на дъската; тамбура, гайда тъпан гъдулка, кавал и др.)
У-Искате ли да си направим оркестър?
(Учителят разделя класа на групи според инструментите и всяка група получава роля на музикален инструмент от изброените напр.; гайда, тъпан, тамбура и др. По даден знак учениците стават прави и започват да имитират с движения и звук инструмента, който представят.)
У-А сега да изпеем още веднъж новата песен”Хвален юнак”(отмерват с пляскане метроритъма на пайдушкото хоро).
ПРЕЦЕНКА:


Методическа разработка


на


урок по музика за 3 клас
(Учебник по музика за ІІІ клас на издателство”Просвета”)
Автори: Г. Калоферова, В. Сотирова, Р. Драганова

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница