Урок по български език и литература в електронна среда мисията на изкуството



Дата26.02.2024
Размер17.69 Kb.
#120458
ТипУрок
МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА (1)
Свързани:
31274935, Тест по ИТ- ООП- 9 клас- ПРИЛОЖНИ ПРОГРАМИ

МЕТОДИЧЕСКА РАЗРАБОТКА
НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА В
ЕЛЕКТРОННА СРЕДА


МИСИЯТА НА ИЗКУСТВОТО
КАТО СПАСИТЕЛ НА ДУХОВНИТЕ ЦЕННОСТИ У ЧОВЕКА

Резюме:
Урокът по БЕЛ е разработен за провеждане в разширена подготовка на компонент Литература в 10 клас в два часа. Темата е свързана с разказа „Песента на Солвейг“ от Йордан Йовков. Урокът е разработен за провеждане в платформа Тиймс и ползване на различни интерактивни инструменти.
Класът е маломерна паралелка , профил „Хуманитарни науки“ с разширено изучаване на АЕ. Един от учениците е със СОП. За четирима от учениците българският език не е майчин.


  1. Цели на урока

  • Учениците да различават светогледни идеи ,характерни за българската култура през периода между двете световни войни;

  • Учениците да могат да тълкуват разказа „Песента на Солвейг“ в съответствие с жанровата му специфика и културно историческа характеристика;

  • Да откриват и тълкуват интерпретацията на едни и същи мотиви и/или устойчиви сюжети в различни изкуства;

2.Ход на урока



Дейности, въпроси и задачи

Очаквани резултати

Време за работа

Използвани инструменти

Задачи за ученика със СОП

Забележка

1.

Начало на заниманието, присъединяване на участниците

Придобити умения за работа в електронна платформа Тиймс

2-3 минути

Екип „Бел ИУП 10 кл“ в Тиймс
Заниманието е предварително планирано в календара на екипа – така учениците се включват по-лесно и има повече възможности за работа;







2.

Припомняме изученото до момента за творчеството на писателя Йордан Йовков. Коментираме важни моменти от неговата биография и ключови творби.

Познават творчеството на Й .Йовков и неговите отличителни черти;
Умения за работа с електронна мисловна карта;

10 минути

Използваме електронна мисловна карта, която сме изработили в приложение
https://whimsical.com/
Картата се споделя от учителя чрез възможността за споделяне по време на урока в Тиймс

Да разпознава портрета на автора




3.

Обобщаване на припомнените и обогатени знания чрез изпълнение на интерактивно упражнение за попълване на празни места в текст.

Умения за самостоятелна работа ;

Осмисляне на изученото за Йовков;



10 мин.

В приложението
https://learningapps.org/ създавам упражнение за попълване на празни места в текст. Текста е свързан с личността на твореца и неговото творчество. Пропуснатите думи са ключови за разбирането на художествения свят на Йовков .

Да препише упражнението в тетрадката




4.

Работа с текста на разказа. Работа в екипи .Целта е всеки екип да осмисли по-задълбочено ключов момент от разказа. Като резултат от наблюденията си в края на екипната работа учениците трябва да отговорят на предварително поставен от учителя въпрос.

Умения за тълкуване на творбата в съответствие с културно-историческите характеристики

Умения за работа в екип в дигитална среда;


Умения за създаване на устен текст и спазване на правоговорните норми на книжовния български език;



15 минути

За разделянето на екипи се използва функционалността на платформата, наречена „Стаи“. Учителят разделя ръчно екипите като определя от колко „стаи“ има нужда. Предварително условието на задачата и откъсите , с които да работят са споделени с презентация. Учениците могат да се връщат към нея и да си припомнят условието. По време на екипната работа учителят се присъединява към всеки от екипите и им дава допълнителни указания ако е необходимо

Работи в екип с останалите ученици;

Да назове заглавието на разказа, да определи жанра;






5.

Обобщаване на работата на екипите
Целта е учениците да стигнат до извода , че музиката на младата цигуларка е изповед на душата, претворила болката в истинско изкуство

Разбират същността на текста на разказа – поетическо отрицание на гибелната същност на войната;

10 - 15 минути

Учителят връща отново учениците в събранието и дава възможност на всеки екип чрез свой говорител да сподели изводите , до които е стигнал екипа.







6.

Преход към предварително поставените задачи на учениците, свързани с пиесата на Хенри Ибсен „Пер Гинт“ и музиката на Едвард Григ

Умения за откриване на едни и същи мотиви и сюжети в различни изкуства;
Достигат до изводи за мисията на изкуството като спасител на духовните ценности у човека;

10 минути

Учениците ,които имат предварителни задачи споделят изпълнението на своите задачи

Да запише някои от любопитните факти в тетрадката;

В приложението
„Чат“ може да се
публикува
любопитна
информация за
този сюжет

7.

Обобщаване на разгледаните теми
Поставяне на оценка за участието на учениците и тяхната ангажираност

Умения за обобщаване и достигане до изводи;

2-3 минути










8.

Поставяне на домашна работа

Умения за създаване на есе по граждански проблем, интер--претиран в литературно произведение;
Спазване на книжовните езикови норми;




Чрез приложението
Assignments се поставя задача за създаване на есе на тема:
Песента на цигулката – песен на сърцето

Да препише
абзац от текста;





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница