Вечерно соу “ захари стоянов “ стара загора п р а в и л н и к



Дата27.10.2018
Размер326.33 Kb.
#101321


ВЕЧЕРНО СОУ “ ЗАХАРИ СТОЯНОВ “ СТАРА ЗАГОРА

П Р А В И Л Н И К

На ВЕЧЕРНО СОУ “ ЗАХАРИ СТОЯНОВ “ гр.СТАРА ЗАГОРА




Правилникът на Вечерно СОУ “Захари Стоянов” гр.Стара Загора се основава на Закона за народната просвета и Правилника за приложението му.


І. ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ.

Чл.1 Системата на народната просвета полага основите на непрекъснато образование на гражданите, като осигурява:



  1. Овладяване на общите основи и закономерности на човешкото познание.

  2. Усвояване и формиране на общочовешки и национални ценности, добродетели и култура.

  3. Развитие на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби.

  4. Духовно, физическо и социално развитие и здравословен начин на живот.

  5. Завършване на определените в Закона за народната просвета степени на образование и придобиване на професионална квалификация.

Чл.2/1/ Гражданите ползват правото си на образование в системата на народната просвета независимо от своята възраст.

/2/ Продължаването на образованието се осъществява възоснова на документ за завършен предходен клас или степен на образование.

/3/ Гражданите нямат право да повтарят успешно завършен клас и повторно да придобиват образование от една и съща степен в държавните и общинските училища.

Чл.3 Системата на народната просвета се регулира от единни държавни образователни изисквания.

Чл.4/1/ Светското образование не допуска налагането на учениците на идеологически и религиозни доктрини.

/2/ В светските училища религиите се изучават в исторически, философски и културен план чрез учебното съдържание на различни учебни предмети.

Чл.5/1/ Учениците ползват правото си на безплатно образование в държавните и общинските училища, каквото е Вечерно СОУ, и не заплащат такси за училищно обучение в рамките на държавните образователни изисквания.

/2/ За дейности извън държавните образователни изисквания в общинските училища и обслужващи звена за конкурсни изпити за приемане на ученици след завършено основно образование се заплащат такси при условия и по ред, определени със заповед на министъра на образованието и науката.

Чл.6 Училищното обучение до 16-годишна възраст се осъществява в дневна форма и е задължително за всички граждани на Република България.

Чл.7/1/ Обучението и възпитанието на децата и учениците в системата на народната просвета се провежда на книжовен български език.

/2/ Учениците, за които българският език не е майчин, могат да изучават майчиния си език в общинските училища съгласно държавното образователно изискване за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план.

/3/ Майчин език по смисъла на този правилник е езикът, на който детето общува в семейството си.

Чл.8 Специални условия и ред за приемане на ученици могат да се определят с нормативен акт.

Чл.9 Държавните училища се откриват, преобразуват и закриват със заповед на министъра на образованието и науката, по мотивирано предложение от финансиращия орган и становище на инспектората по образованието на МОМН.

1.Общинските училища се откриват, преобразуват и закриват със заповед на министъра на образованието и науката, по мотивирано предложение на кмета на общината след решение на общинския съвет и становище на инспектората по образованието на МОМН.

Чл.10/1/ Общинските училища и обслужващите звена имат право на:



  1. Наименование, символи, седалище и официален адрес, който съответства на адреса на дирекцията им.

  2. Собствен кръгъл печат и/или печат с държавния герб.

  3. Банкова сметка.

  4. Номер и шифър по Булстат.

/2/ Общинските училища имат право да:

  1. Притежават собствено недвижимо и движимо имущество и да се разпореждат с него.

  2. Предоставят собственото си имущество под наем, да извършват педагогически услуги и учебно-производствена дейност, ако това не е във вреда на възпитателния и образователния процес и ако са спазени санитарно-хигиенните изисквания.

  3. Се разпореждат самостоятелно с бюджетните си средства.

  4. Патентоват и продават продукти от своята дейност.




  1. пределят вътрешната си организация.

  2. Избират начина на приемане на децата и учениците в съответствие с нормативните актове.

  3. Определят организацията, методиката и средствата на обучение и възпитание.

  4. Издават документи за завършен клас, степен на образование и за професионална квалификация, ако са им предоставени права за това.

  5. Се сдружават с юридически лица от страната и чужбина, без да нарушават държавните интереси.

/3/ Държавните и общинските училища и обслужващи звена носят отговорност за:

  1. Изпълнението на държавните образователни изисквания, засягащи дейността им.

  2. Създаването на условия за опазването на живота и укрепване здравето на учениците по време на обучението и възпитанието им, както и на територията си.

  3. Извършването на дейности и прояви, които противоречат на законите в страната, ограничават правата и свободите на личността или нарушават учебно-възпитателния процес.


ІІ. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА УЧИЛИЩЕТО.
Чл.11 Училищата са общообразователно-възпитателни институции в системата на народната просвета, които осигуряват завършването на клас, придобиването на степен на образование и/или на професионална квалификация.

Чл.12/1/ Училищното образование според съдържанието на подготовката е общо и професионално.

/2/ Общото образование осигурява усвояването на общообразователния минимум и на знания и умения на по-високо равнище чрез задължителноизбираемата или чрез профилираната подготовка съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за учебното съдържание.

Чл.13/1/ Училищното образование според степента е основно и средно.

/2/ Средното образование е с четиригодишен срок на обучение след завършено основно образование. Обучението се осъществява в гимназии, профилирани гимназии, средни общообразователни училища, професионални гимназии и техникуми, спортни училища, училища по изкуствата и в специални училища.

Чл.14 Учениците, завършили основно образование, могат да продължат обучението си в ІХ клас на средни общообразователни училища и гимназии.

Чл.15/1/ Учениците могат да се преместват в паралелка на същото или друго училище по чл.13 ал.2 при наличие на свободни места в приемащото училище.

/2/ Преместването на учениците се извършва, както следва:



  1. През време на цялата учебна година, но не по-късно от 30 учебни дни преди края на втория учебен срок – по същия профил или професия.

/3/ Ученикът може да се премести от професионално училище в съответния клас на Вечерно СОУ след успешно приключване на учебната година и полагане на необходимите приравнителни изпити, чийто брой и ред за полагане се определя от директора на Вечерно СОУ.

/4/ Преместването на ученици от помощни училища в други държавни или общински училища се извършва след полагане на изпити за определяне на достигнатия образователен минимум за клас, етап или степен на образование при условия и по ред, определен от приемащото училище.

Чл.16 При преместване директорът на училището, в което ученикът се е обучавал, издава удостоверение за преместване и в 14-дневен срок изпраща изисканото от директора на приемащото училище копие от личния картон на ученика. В случаите, когато ученикът е подлежащ на задължително училищно обучение, преместването се извършва по определени изисквания.

Чл.17/1/ Завършването на гимназиален клас – ІХ,Х,ХІ и ХІІ се удостоверява с ученическа книжка.

/2/ На ученици, навършили 16 години, които напускат училището, се издава удостоверение за завършен клас.

Чл.18/1/ Учениците, завършили ХІІ клас, полагат държавни зрелостни изпити, които се организират съгласно държавните образователни изисквания за системата за оценяване.

/2/ На учениците, положили успешно държавните зрелостни изпити се издава диплома за завършено средно образование съгласно държавните образователни изисквания за степен на образование, общообразователния минимум и учебния план, и за документите за системата на народната просвета.

/3/ Учениците полагат държавен зрелостен изпит по български език и литература и държавни зрелостни изпити по два учебни предмета, определени с учебния план, съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план.

/4/ Дипломата по ал.1 се издава от училището, в което ученикът е завършил ХІІ клас.

Чл.19 Получената оценка на държавен зрелостен изпит за придобиване на средно образование е окончателна. Когато получената оценка е слаб /2/, ученикът може да се яви отново на съответния изпит.

Чл.20/1/ Лицата, придобили право да се явят на държавни зрелостни изпити могат да се явяват на тях в училището, в което са се обучавали, при спазване изискванията на действащия учебен план по отношение на броя на изпитите и формата за оценяване към момента на явяването.

/2/ В случаите, когато училището е закрито, лицата по ал.1 се явяват на държавни зрелостни изпити в определено със заповед на началника на РИО на МОМН училище.

/3/ В случаите по ал.2 дипломата за завършено средно образование се издава от училището, където са положени съответните изпити.

Чл.21/1/ Дубликат на удостоверение за завършен клас, свидетелство за завършено основно образование и диплома за завършено средно образование се издава от директора на училището, издало оригиналния документ.

/2/ Дубликатът се издава по молба на заинтересoваното лице в случай, че документът по ал.1 е изгубен, унищожен или е станал негоден за ползване.

Чл.22/1/ Дубликатът се издава при наличието на училищна документация, в която е видно, че оригиналния документ е издаден.

/2/ В случай, че училището, издало оригиналният документ, е закрито, заинтересoваното лице подава молба до училището, където се съхранява училищната документация.

/3/ Когато училищната документация не се съхранява в друго училище, дубликатът се издава от училище, определено от началника на ИО на МОН въз основа на издаден документ от Държавния архив.

/4/ В случай, че липсва училищната документация за издаване на дубликат, заинтересoваните лица могат да установят правата си по съдебен ред.

Чл.23/1/ Дубликатът се издава по образец съгласно държавните образователни изисквания за документите за системата на народната просвета.

/2/ За издаване на дубликат се заплаща такса, определена със заповед на министъра на образованието и науката.

Чл.24/1/ Вечерните училища се организират за обучение на лица, навършили 16-годишна възраст, които не се обучават в дневна форма на обучение.

/2/ Във вечерни училища могат да се приемат и лица под 16-годишна възраст, които поради семейни или други социални причини, удостоверени с документ, издаден от компетентен орган, не могат да се обучават в дневна форма.

/3/ Във вечерна гимназия се организира обучение за придобиване на средно образование.


ІІІ. ОРГАНИЗАЦИЯ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ ВЪВ ВЕЧЕРНО СОУ “ЗАХАРИ СТОЯНОВ”-СТАРА ЗАГОРА
РАЗДЕЛ А: ФОРМИ НА ОБУЧЕНИЕ.
Чл.25/1/ Формите на обучение са:

  1. Вечерна

  2. Задочна

  3. Индивидуална

  4. Самостоятелна

  5. Кореспондентска

  6. Дистанционна

/2/ Училището организира вечерна форма на обучение. Училището може да организира и задочна, индивидуална, самостоятелна, кореспондентска и дистанционна форми на обучение.

Чл.26 Вечерна и задочна форма на обучение – учениците се организират в паралелки и групи, а за останалите форми обучението се организира за отделен ученик.

Чл.27 Вечерната форма на обучение е присъствена форма, която се провежда всеки ден от 17,00 до 20,40 часа. Обучението се организира и провежда съгласно училищния учебен план.

Чл.28/1/ Самостоятелната форма на обучение е неприсъствена форма, при която учениците се подготвят самостоятелно и се явяват на изпити по учебни предмети съгласно училищния учебен план.

/2/ Самостоятелната форма на обучение се организира за :


  1. Ученици в задължителна училищна възраст, които по здравословни причини не могат да се обучават в дневна форма на обучение.

  2. Лица, навършили 16-годишна възраст.

/3/ Условията и редът за организиране и провеждане на изпитите се определят със заповед на директора на училището.

Чл.29/1/ Ученици, които следва да се обучават в самостоятелна форма на обучение навършили 16-годишна възраст и желаещи да променят формата на обучение по чл.27, подават писмено заявление до директора на училището.

/2/ Ученици, които се обучават в дневна, вечерна, задочна, индивидуална или в самостоятелна форма на обучение, могат да променят формата на обучението си в началото на учебната година. Промяната на формата на обучение се допуска и по време на учебните занятия, когато се преминава :


  1. От дневна, вечерна или от задочна в индивидуална или в самостоятелна форма на обучение.

  2. От дневна във вечерна форма на обучение.

/3/ За промяна на формата на обучение директорът на училището издава заповед.

Чл.30 Молби за допускане на изпит се подават до директора на Вечерно СОУ най-късно 10 дни преди изпитната сесия.

Чл.31 Изпити за частни ученици се провеждат в три сесии :


  1. От 10 до 30 януари

  2. От 26 май до 30 юни

  3. От 1 до 30 септември

по учебен план и програма на вечерните училища.

Чл.32/1/ Учениците в самостоятелна форма на обучение могат да положат изпит за отделен клас наведнъж по всички предмети или на части по свой избор.

/2/ Те имат право да се явяват на изпит на всеки предмет за гимназиалния курс най-много три пъти и да завършат един клас най-много за 6 сесии в продължение на 2 години.

Чл.33/1/ Изпитите се провеждат по разписание, одобрено от директора на училището, като в един ден се полага изпит само за един предмет.

/2/ Изпитите са писмени и продължават 2 астрономически часа.

/3/ За предметите български език и литература и чужди езици се предвижда и задължителен устен изпит, който се провежда в същия ден след приключване на писмения изпит.

Чл.34 Писмените работи се съхраняват 1 година.

Чл.35 Когато ученик в самостоятелна форма на обучение има оценка слаб /2/ по даден предмет той може да се яви на изпит по този предмет в рамките на две явявания и на трето, ако по здравословни причини не се е явил на някое от предните две.

Чл.36 Когато ученици в самостоятелна форма на обучение си послужат с измама, изпитите им се анулират.

Чл.37 Учениците в самостоятелна форма на обучение имат право на допълнителен платен отпуск съгласно Кодекса на труда.

Чл.38 Ученик в самостоятелна форма на обучение започнал по определена програма, завършва съответния клас по същата учебна програма в рамките най-много на 2 години.

Чл.39 Ученици, които се обучават в самостоятелна форма на обучение при повтарянето на класа се явяват на изпити само по учебните предмети, по които имат оценка слаб /2/ или не са се явили на поправителни изпити.

Чл.40 Завършването на клас и на степен на образование в различните форми на обучение, се удостоверява с едни и същи по вид документи съгласно държавните образователни изисквания за документите за системата на народната просвета, които дават равни права на завършилите.

Чл.41/1/ Броят на учениците в паралелка, деленето на паралелките на групи и организирането на индивидуално обучение се определят с наредба на министъра на образованието и науката.

/2/ Разпределението на учениците по паралелки се извършва от директора на училището при спазване изискванията на ал.1.

/3/ В началото на учебната година директора определя със заповед класните ръководители на всички паралелки.

/4/ Класният ръководител организира и провежда часа на класа, извънкласните дейности с учениците и води задължителната училищна документация за съответната паралелка.

РАЗДЕЛ Б: УЧЕБНО ВРЕМЕ


Чл.42/1/ Училищното обучение се организира в учебни години, учебни срокове, учебни седмици, учебни дни и часове.

/2/ През учебната година учениците ползват коледна, пролетна или великденска и лятна ваканция.

Чл.43/1/ Учебната година започва не по-рано от 15 септември и е с продължителност 12 месеца.

/2/ Учебните занятия са с продължителност не повече от 38 и не по-малко от 31 учебни седмици и се разпределят в два учебни срока.

/3/ Продължителността на първия учебен срок е 18 учебни седмици.

/4/ Продължителността на учебната седмица е 5 учебни дни.

Чл.44 Продължителността на ваканциите, с изключение на лятната и други неучебни дни се определят със заповед на министъра на образованието и науката.

Чл.45/1/ Броят на задължителните учебни часове за една учебна седмица не може да бъде повече от двадесет и два учебни часа – при вечерна форма на обучение.

/2/ Часът на класа се включва в седмичното разписание на учебните занятия извън броя на задължителните учебни часове.

Чл.46/1/ Продължителността на учебния час е четиридесет минути - във вечерна форма на обучение.

/2/ Почивките между учебните часове са с продължителност не по-малко от 10 и не повече от 30 минути.



РАЗДЕЛ В: СЪДЪРЖАНИЕ НА УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ
Чл.47/1/ Учебното съдържание в училищното обучение се групира в общообразователна подготовка и в професионална подготовка.

/2/ Общото образование се осъществява чрез общообразователна подготовка.

Чл.48/1/ Общообразователната подготовка е задължителна, задължителноизбираема, профилирана и свободноизбираема и се осъществява чрез учебни предмети, групирани в културно-образователни области, както и в други области и дейности.

/2/ Задължителната подготовка осигурява постигането на общообразователния минимум в зависимост от степента на образование. Общообразователният минимум по учебните предмети от културно-образователните области включва задължителните знания, умения и компетенции, гарантиращи еднаква за всички ученици подготовка.

/3/ Задължителноизбираемата подготовка осигурява усвояването на знания и умения на по-високо равнище по учебните предмети от културно-образователните области съобразно интересите и индивидуалните възможности на учениците.

Чл.49/1/ Учебният план съдържа наименованията на учебните предмети, включени в задължителната подготовка; разпределение на учебните предмети по класове; годишния и седмичен брой часове за изучаване на учебните предмети по задължителната и задължителноизбираемата подготовка и график на учебната година.

/2/ Училищният учебен план се разработва въз основа на учебния план по ал.1 и разпределя учебните предмети и часовете от ЗИП.

Чл.50/1/ Учебната програма определя по всеки учебен предмет и за всеки клас целите на обучението, учебното съдържание и очакваните резултати от обучението.

/2/ Учебните програми за задължителна подготовка се утвърждават от министъра на образованието и науката.

/3/ Учебните програми за задължителноизбираема подготовка се утвърждават от началника на инспектората по образованието.

Чл.51/1/ Усвояването на знанията и придобиването на умения и професионални компетенции при училищното обучение се подпомага от учебници и учебни помагала.

/2/ Изискванията към съдържанието и графичното оформление на учебниците и учебните помагала се определят съгласно държавните образователни изисквания за учебниците и учебните помагала.

/3/ Учебниците и учебните помагала се одобряват от министъра на образованието и науката след оценяване на съответствието им с държавните образователни изисквания за учебниците и учебните помагала.

Чл.52 Учебното съдържание, чрез което се осигурява общо образование, се определя съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за учебното съдържание.


РАЗДЕЛ Г: ФОРМИ ЗА ПРОВЕРКА И ОЦЕНКА.
Чл.53/1/ Знанията и уменията на учениците при училищното обучение се оценяват чрез текущи и периодични проверки, както и чрез изпити.

/2/ Формите за проверка и оценка са устни, тестови и други писмени и практически форми.

Чл.54/1/ Текущата проверка се осъществява от учителите, системно през първия и втория учебен срок, чрез избрани от тях форми за проверка и оценка.

/2/ Периодичната проверка се осъществява от учителите по график, утвърден от директора на училището.

/3/ Проверката и оценката на знанията и уменията на учениците чрез изпити се осъществява от училищни изпитни комисии, назначени със заповед на директора на училището.

Чл.55/1/ Знанията и уменията на учениците при училищното обучение се оценяват с отличен /6/, много добър /5/, добър /4/, среден /3/ и слаб /2/, и съгласно държавното образователно изискване за системата на оценяване.

/2/ В случаите, когато знанията и уменията на учениците се оценяват по друг начин, оценките им се приравняват към оценките по ал.1.

Чл.56/1/ Текущите, срочните и годишните оценки се вписват в ученическата книжка и в дневника на класа. Срочните и годишните оценки се вписват и в личният картон на ученика.

Чл.57 Условията и редът за осъществяване на проверката и оценката на знанията и уменията на учениците се определят съгласно държавните образователни изисквания за степента на образование, общообразователния минимум и учебния план и за системата за оценяване.
РАЗДЕЛ Д : ЗАВЪРШВАНЕ НА КЛАС.

Чл.58/1/ Ученикът завършва класа ако по учебните предмети от задължителната, задължителноизбираемата подготовка има годишна оценка най-малко среден /3/.

/2/ Ученици, които имат годишна оценка слаб /2/ по учебни предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка, полагат поправителни изпити по тях, но на не повече от две редовни поправителни сесии през учебната година. Редовните поправителни сесии се провеждат след приключване на учебните занятия през месец юни или юли и от 1 до 10 септември по ред, определен със заповед на директора на училището.

/3/ Ученици, които по здравословни причини, удостоверени с медицински документ, не са се явили на поправителни изпити в сесиите по ал.2, могат да се явят на допълнителна поправителна сесия по ред, определен със заповед на директора на училището, но не по-късно от 10 октомври.

/4/ Ученици, които имат оценка слаб /2/ по учебен предмет от задължителната и задължителноизбираемата подготовка на редовните и/или на допълнителната поправителни сесии или не са се явили на поправителни изпити, повтарят класа.

/5/ Учениците от последния гимназиален клас, които имат оценка слаб /2/ по учебни предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка и/или на допълнителната поправителни сесии или не са се явили на поправителни изпити, не повтарят класа. Те могат да се явяват на поправителните изпити в януарска поправителна сесия и в сесиите по ал.2.

Чл.59/1/ Учениците имат право еднократно да се явят на не повече от три изпита за промяна на оценката по учебни предмети след приключване на учебните занятия за последния клас от съответната степен на образование.

/2/ Изпитите по ал.1 се полагат при условия и по ред, определени със заповед на директора на училището, върху учебното съдържание за съответния клас или при условията и по реда за провеждането на държавните зрелостни изпити.

/3/ Получената оценка на изпит по ал.1 е окончателна. Когато получената оценка е слаб /2/, ученикът се явява на поправителен изпит по реда на чл.59 ал.2.

Чл.60/1/ Учениците завършват средно образование, ако са приключили успешно обучението си в последния гимназиален клас и са положили успешно предвидените в учебния план зрелостни изпити.

/2/ Зрелостни изпити се провеждат в 3 сесии:


  1. Юнска – от 26 май до 30 юни

  2. Септемврийска – от 3 до 25 септември

  3. Януарска – от 10 до 30 януари


РАЗДЕЛ Е : СЪДЪРЖАНИЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ ЗА ЗАВЪРШЕН КЛАС И ЗА СТЕПЕН НА ОБРАЗОВАНИЕ
Чл.61 В удостоверението за завършен клас се вписват годишните оценки по учебните предмети, определени с учебния план.

Чл.62 В дипломата за завършено средно образование се вписват броя на учебните часове по изучаваните предмети – за вечерна форма на обучение, оценките по учебните предмети от задължителната и задължителноизбираемата подготовка, определени с учебния план. В дипломата се вписват и оценките от държавните зрелостни изпити.

Чл.63 Дипломата за завършено средно образование съдържа следните задължителни реквизити:


  1. Данни, идентифициращи притежателя на дипломата.

  2. Данни за обучението на притежателя на дипломата – вид, наименование и местонахождение на училището; форма на обучение; срок на обучение; броя на учебните часове за вечерна форма на обучение, оценките по учебните предмети и от държавните зрелостни изпити съгласно чл.62; номер и дата на протокола на държавната зрелостна комисия; подпис на директора; серия и номер на дипломата; регистрационен номер и дата.

  3. Наименование на държавата по Конституция; държавен герб и печат с държавен герб.

Чл.64 Изискванията към съдържанието на документите по чл.63 се определят с държавното образователно изискване за документите за системата на народната просвета.

ІV. УЧАСТНИЦИ В УЧИЛИЩНОТО ОБУЧЕНИЕ.

Чл.65/1/ Учителските длъжности са:

1. "младши учител";

2. "учител";

3. "старши учител";

4. "главен учител";

5. (В сила от 01.01.2010 г.) "учител методик".

/2/ Работните места за длъжностите по ал.1 в общинските училища по чл.33а,ал.1т.2 от ЗНП се разкриват при условия и по ред, определен с наредба на министъра на ОМН

/3/ Възнагражденията за длъжностите по ал.1 се формират при условия и по ред, определен с наредба на министъра на ОМН,съгласувана с министъра на финансите

/4/ Директорът на училището в рамките на делегирания бюджет, съответно на утвърдените му разходи,и за сметка на целево разпределени разходи диференцира възнагражденията на учителите в зависимост от длъжностите по ал.1, при условие че не са налице ограничения за увеличаване на разходите

/5/За заемане на длъжностите по чл.65 ал.1 е необходимо завършено висше образование и придобита професионална квалификация „учител”, а за длъжнастите „старши учител”, „главен учител” и професионален стаж

/6/ Длъжностите по ал. 1, т. 1, 2 и 3 се заемат от лица с придобито висше образование на образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър", а длъжностите по ал. 1, т. 4 и 5 - с висше образование на образователно-квалификационна степен "магистър".г.)

/7/ Условията и редът за заемането на длъжностите по ал. 1 се определят съгласно държавното образователно изискване за учителската правоспособност и квалификация.

/8/ Условията и редът за заемането на други длъжности в системата на народната просвета, свързани с възпитателната, с образователно-възпитателната, с диагностичната, корекционната и рехабилитационната дейност с деца и ученици, се определят съгласно държавните образователни изисквания за предучилищното възпитание и подготовка, за придобиването на квалификация по професии, за обучението на деца с хронични заболявания и/или специфични образователни потребности и за извънкласната и извънучилищната дейност.

/9/ Лицата, които не са придобили учителски стаж и постъпват за пръв път на учителска длъжност, се назначават на длъжност „младши учител”

/10/ Минималният професионален опит, необходим за заемане на длъжностите „старши учител”, „главен учител” е 10 години

/11/Директорът на училището, детската градина или обслужващото звено в рамките на делегирания бюджет, съответно на утвърдените му разходи, и/или за сметка на целево предоставени средства диференцира възнагражденията на учителите в зависимост от длъжностите по ал. 1, при условие че не са налице ограничения за увеличаване на разходите за работни заплати в бюджетните организации.

Чл.66 Длъжностите по чл.65, ал. 1 не могат да се заемат от лица, които:

1. са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъпление;

2. са лишени от право да упражняват професията си;

3. страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на децата и учениците, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на здравеопазването.

Чл.67 Учителят в училището организира и провежда образователно-възпитателния процес по учебния предмет, проверява и оценява знанията и уменията на учениците, съдейства за пълноценното им интегриране в училищната и социалната среда.

Чл.68/1/ За заемане на длъжностите “учител”, „старши учител” и „главен учител” се изисква диплома за завършена степен на висшето образование “бакалавър”, “магистър” .

/2/ Условията и редът за заемане на длъжностите по ал.1 се определят съгласно държавното образователно изискване за учителската правоспособност и квалификация.

Чл.69 Длъжностите по чл.66 ал.1 не могат да се заемат от лица, които:


  1. са осъдени на лишаване от свобода с влязла в сила присъда за умишлено престъпление.

  2. са лишени от право да упражняват професията си.

  3. страдат от заболявания и отклонения, които застрашават живота или здравето на учениците, определени с наредба на министъра на образованието и науката, съгласувана с министъра на здравеопазването.

Чл.70/1/ Обществеността, административните органи, и учениците изразяват почит и уважение към учителите.

/2/ Административните органи и обществеността оказват помощ и съдействие на учителите за провеждане на ефективна възпитателна и образователна дейност.

/3/ Учители, постигнали високи резултати при възпитанието и обучението на учениците, се поощряват с грамоти и с други награди, а дейността им се популяризира и получава обществено признание.

Чл.71 Учителят има право да :



  1. членува в професионални организации и да взема участие в работата на регионалните и националните им органи.

  2. дава мнения и да прави предложения по дейността на училището до административните органи в системата на народната просвета.

  3. получава информация за възможностите за повишаване на професионалната си квалификация от директора на училището, от инспектората по образованието и от МОН.

  4. свободен избор на форма и методически средства за организацията и ръководството на учебната и извънкласна дейност и носи пълна отговорност за резултатите от нея.

  5. предложения за организацията и ръководството на учебния процес както да участва в управлението на училището.

  6. материално стимулиране за дейността и работата си в училище по начин предложен от директора и одобрен от педагогическия съвет.

  7. участие в извънкласни форми с отделните класове със знанието на класния ръководител.

  8. синдикална защита, ако членува в синдикат.

Чл.72 Учителят е длъжен да :

  1. изпълнява задълженията си , определени в Кодекса на труда, в нормативните актове в системата на народната просвета и в длъжностната характеристика.

  2. изпълнява нормата за задължителна преподавателска работа, определена с наредба на министъра на образованието и науката

  3. изпълнява решенията на педагогическия съвет, както и

препоръките на контролните органи на инспектората по образованието и на МОМН.

  1. опазва живота и здравето на учениците по време на образователно-възпитателния процес и на други дейности, организирани от него, и от училището.

  2. повишава професионалната си квалификация.

  3. да се явява на работа с облекло и във вид , които съответстват на положението му на учител и на добрите нрави.

Чл.73 Учителят не може да нарушава правата на ученика, да унижава личното му достойнство, да прилага форми на физическо и психическо насилие върху него. Учителят няма право да отстранява ученика от учебен час или от извънучилищни дейности.

Чл.74 /1/ Учител, който е и класен ръководител, има следните допълнителни задължения:

1. да следи за успеха и развитието на учениците от съответната паралелка в образователно-възпитателния процес, за спазването на училищната дисциплина, както и за уменията им за общуване с учениците и учителите и интегрирането им в училищната среда, като периодично и своевременно информира родителите;

2. да анализира и оценява рисковите фактори върху учениците от паралелката и да предприема превантивни и корективни мерки за справяне с тях;

3. да контролира посещаемостта на учебните часове от учениците от паралелката;

4. своевременно да уведомява родителите, ако ученикът отсъства от учебни часове, както и когато спрямо него ще започне процедура за налагане на наказание или други мерки по този правилник;

5. да консултира родителите за възможностите и формите за допълнителна работа с ученика с оглед максимално развитие на заложбите му, както и за възможностите за оказване на педагогическа и психологическа подкрепа от специалист, когато това се налага;

6. да изготвя и да предоставя на родителя характеристика за всеки ученик в съответствие с чл. 84;

7. да организира и да провежда родителски срещи;

8. периодично да организира индивидуални срещи с учениците от паралелката, да организира и провежда часа на класа и да работи за развитието на паралелката като общност;

9. да участва в процедурите за налагане на наказания и мерки по отношение на учениците от паралелката в случаите и по реда, предвидени в този правилник;

10. да осъществява връзка с учителите, които преподават на паралелката, и периодично да се информира за успеха и развитието на учениците от паралелката по съответния учебен предмет, за спазване на училищната дисциплина, за уменията им за общуване и интегриране в училищната среда;

11. да осъществява постоянна връзка с останалите класни ръководители с оглед усъвършенстване и намиране на нови форми за общуване с учениците и родителите;

12. да осъществява връзка и да подпомага специалистите, които работят с ученици от паралелката;

13. да води редовно и да съхранява учебната документация за паралелката.

/2/ По време на родителските срещи се обсъждат и се вземат решения по основни въпроси, свързани с развитието и възпитанието на учениците, включително с участието на специалисти. Класният ръководител не може да обсъжда публично въпроси, свързани с успеха и поведението на отделните ученици от паралелката.

/3/ На първата родителска среща за учебната година класният ръководител предоставя на родителите информация за графика на приемното време на учителите в училището.

Чл.75/1/Лицата, заемащи длъжността „учител „ изпълняват следните задължения:

1.планират,организират и провеждат образователно- възпитателния

процес по учебния предмет или модул, по който преподава

2.формират знания, умения и нагласи у учениците

3.диагностицират, насърчават и оценяват постиженията на учениците,

на които преподават

4.анализират резултатите при оценяване на входното и на изходното

равнище на учениците, на които преподават
/2/Старши учителят в училище изпълнява следните специфични задължения :

1.участва в провеждането на квалификационно-методическа дейност по съответния предмет или модул в училището

2.участва в дейности, свързани с подготовката, организирането и провеждането на входното и изходното равнище на знанията на учениците в съответния клас

3.подпомага дейностите по разработване на тестове, задачи, задания, материали и критерии за оценяване на знанията и уменията на учениците по съответния учебен предмет или модул

4.анализира и обобщава резултатите, получени от оценяването на входните и изходните равнища по съответния предмет на равнище клас

5.използва и показва ефективни методи при организацията и провеждането на образавателно-възпитателния процес

6.подпомага и ръководи дейността на лицата заемащи длъжността „младши учител „

7.участва в дейности по разработване на проект по програми и в дейности по реализирането им

8.изпълнява и други задължения, произтичащи от спецификата на длъжността и вида на училището

- да посещава работното място или дома на учениците с цел запознаване с естеството на проблемите, касаещи присъствието им в час и разрешаването им


Чл.76 Училището създава условия на учителите да повишават професионалната си квалификация в организирани форми на обучение и чрез самостоятелна подготовка.

Чл.77 Средствата за повишаване професионалната квалификация на учителите се осигуряват от МОМН, ако се въвеждат нови или се променят съществуващите държавни образователни изисквания.


РАЗДЕЛ Б : УЧЕНИЦИ
Чл.78 Учениците участват като партньори в училищното обучение и имат активна роля за постигане на целите на образователно-възпитателния процес.

Чл.79 Ученикът има право да :



  1. избира училището, профила на обучение, предметите и дейностите, предвидени в учебния план като избираеми.

  2. участва по свой избор в организираните от училището извънкласни и извънучилищни дейности.

  3. получава от учителите информация по въпросите, свързани с неговото обучение.

  4. получава от учителите консултации при организиране на самостоятелната си подготовка.

  5. получава индивидуална помощ от учителите съобразно специфичните си педагогически потребности.

  6. бъде насочван, стимулиран и подпомаган за развитие на неговите дарби, умствени и физически способности.

  7. бъде защитен от училището, обслужващото звено, инспектората по образованието и от МОМН при накърняване на личното му достойнство и нарушаване на човешките му права.

  8. дава мнения и предложения пред директора на училището по отношение на организацията и провеждането на цялостната дейност на училището.




  1. ползва безплатно училищната материално-техническа база в учебно време, както и в извънучебно време за развитие на интересите и способностите си по ред, определен от директора на училището.

  2. бъде поощряван с морални награди за високи постижения в учебната, извънкласната и извънучилищната дейност.

  3. участва в работата на педагогическия съвет, при обсъждане резултатите от обучението, награждаване и наказване на ученици.

  4. учениците от вечерните училища имат право на допълнителен платен отпуск съгласно Кодекса на труда и други нормативни документи.

/2/ Ученикът няма право да :

  1. отсъства от учебни занятия без уважителни причини.

  2. участва в хазартни игри, да пуши, да употребява наркотични средства и алкохол.

  3. участва в политически партии и организации до навършване на 18-годишна възраст.

  4. накърнява с поведението си авторитета и достойнството на учителя.

  5. създава пречки на учителя при и по повод изпълнение на служебните му задължения.

Чл.80 Ученикът е длъжен да :

  1. изпълнявя задълженията си, определени с този правилник.

  2. съхранява авторитета на училището и развива училищните традиции.

Чл.81 Отсъствията на ученика от учебни занятия по уважителни причини се удостоверяват:

1. при представяне на медицинска бележка или документ от спортния клуб, в който членува;

2. до 3 дни в една учебна година с уведомление от родителя .

3. до 7 дни в една учебна година с разрешение на директора на училището въз основа на писмена молба от родителя.

Чл.82/1/ Отсъствие на ученик от учебен час без уважителни причини е неизвинено отсъствие.

/2/ Закъснения до 15 минути за три учебни часа без уважителни причини се считат за един учебен час неизвинено отсъствие.

/3/ Отсъстващите от учебни занятия по болест представят медицинско свидетелство или служебна бележка от предприятието /ако работят/ с което удостоверяват, че имат болничен лист. Отсъствията по служебни причини се извиняват със служебна бележка, а по домашни причини до 30 часа с разрешение на класния ръководител. Служебни – 80 часа годишно.

Чл.83 За ученик, обучаван във вечерна форма, чиито отсъствия не позволяват оформянето на срочна или годишна оценка по един или няколко учебни предмета, директора на училището по предложение на педагогическия съвет определя със заповед условията и реда за оценяване знанията и уменията за завършване на учебния срок и/или учебната година.

Чл.84 За допуснатите отсъствия по чл.80 и чл.81 класният ръководител своевременно писмено уведомява родителя или настойника на ученика.

Чл.85 /1/ Когато ученикът пречи на учителя и/или на съучениците си по време на учебен час, учителят може да го отстрани до края на учебния час.

/2/ При тежки или системни нарушения на задълженията, определени в този правилник и в правилника за дейността на училището, освен наказание по ал. 1 на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението.

Чл.86/1/ За неизпълнение на задълженията си, определени с този правилник, ученикът се наказва със :



  1. Забележка.

  2. Предупреждение за преместване в друго училище.

  3. Преместване в друго училище до края на учебната година.

  4. Преместване от вечерна форма в самостоятелна форма на обучение – за ученици навършили 16-годишна възраст.

/2/ Наказанието по ал.1 т.1 се налага със заповед на директора по предложение на класния ръководител, а наказанията по т.2, т.3 и т.4 със заповед на директора по предложение на педагогическия съвет.

/3/ Преди налагане на наказание по ал.1 класният ръководител е длъжен да уведоми родителя или настойника на ученика за извършеното нарушение.

/4/ Директорът е длъжен преди налагане на наказанието по ал.1 т.1 или т.2 да изслуша ученика и да провери фактите и обстоятелствата, свързани с нарушението.

/5/ Наказанието по ал.1 т.3 или т.4 се налага като крайна мярка при тежки нарушения. Педагогическият съвет обсъжда доклада на класния ръководител за извършеното нарушение и изслушва ученика или определен от него учител, или друг ученик. На заседанието на педагогическия съвет може да присъства и родителят или настойникът на ученика.

/6/ В заповедта на директора, издадена по реда на ал.2, се посочват вида на наказанието, срокът и причините за налагането му.

/7/ Наказанието по ал.1 т.3 или т.4 влиза в сила от началото на следващата учебна година в случай, че е наложено до 30 учебни дни преди края на учебните занятия.

/8/ Наказанията по ал.1 се заличават с изтичане на съответната учебна година. Наказанието по ал.1 т.1 или т.2 може да се заличи и предсрочно по реда на ал.2.

/9/ Наказанията и тяхното заличаване се вписват в ученическата книжка и в дневника на класа.

/10/ Ученик, наказан по ал.1 т.3, продължава обучението си в друго училище при условия и по ред, определени със заповед на началника на инспектората по образованието на МОМН. След заличаване на наказанието ученикът може да продължи обучението си в училището, в което е преместен.
/11/ Заповедите на директора за налагане на наказанията по ал.1 могат да се обжалват пред началника на инспектората по образованието – за общинските училища, и пред министъра на образованието и науката – за държавните училища.

Чл.87/1/ Наказанията по чл.86 ал.1 могат да се налагат на ученика и за допуснати неизвинени отсъствия.

/2/ Условията за налагане на наказанията по чл.86 ал.1 за допуснати неизвинени отсъствия от ученика са :

2.1. До 5 неизвинени отсъствия  забележка;

2.2. От 5 до 10 неизвинени отсъствия – извършване на дейности в полза на училището в свободно от учебни часове

2.3. От 10 до 14 неизвинени отсъствия – предупреждение за преместване в друго училище

2.4. За 15 и повече неизвинени отсъствия – преместване в друго училище до края на учебната година, с изключение на учениците от последния гимназиален клас.

2.5. За 15 и повече неизвинени отсъствия – с преместване от дневна в самостоятелна форма на обучение.


/3/ Наказанието по чл.86 ал.1 т.3 може да се наложи на ученик за допуснати повече от 30 неизвинени отсъствия за учебната година, с изключение на ученик от последния гимназиален клас във вечерна форма на обучение.

4. /1/ Когато ученикът пречи на учителя и/или на съучениците си по време на учебен час, учителят може да го отстрани до края на учебния час.

/2/ При тежки или системни нарушения на задълженията, определени в този правилник и в правилника за дейността на училището, освен наказание по ал. 1 на ученика може да се наложи мярка намаляване на поведението.

V. УПРАВЛЕНИЕ НА СИСТЕМАТА НА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА.
РАЗДЕЛ А: ОРГАНИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ
Чл.88 Органите за управление на системата на народната просвета са Министерството на образованието и науката /МОМН/, министърът на образованието и науката, инспекторатите по образованието на МОМН и директорите на училищата.

Чл.89/1/ Директорът, като орган за управление на училището :



  1. организира, контролира и отговаря за цялостната дейност.

  2. спазва и прилага държавните образователни изисквания.

  3. осигурява безопасни условия за възпитание, обучение и труд.

  4. представлява институцията пред органи, организации и лица, и сключва договори с юридически и физически лица по предмета на дейност в съответствие с предоставените му правомощия.

  5. разпорежда се с бюджетните средства.

  6. сключва и прекратява трудови договори с помощник-директорите, учителите, възпитателите, служителите и работниците в държавните и общинските училища по реда на Кодекса на труда.

  7. обявява свободните места в бюрата по труда и в инспекторатите по образованието в 3-дневен срок от овакантяването им – за общинските училища.




  1. награждава и наказва ученици, учители и служители в съответствие с Кодекса на труда, Закона за народната просвета и с този правилник.

  2. организира приемането на ученици и обучението, и възпитанието им в съответствие с държавните образователни изисквания.

  3. подписва и подпечатва документите за преместване на учениците, за завършен клас, за степен на образование, и съхранява печата на училището с държавния герб.

  4. съдейства на компетентните органи за установяване на нарушения по Закона за народната просвета.

  5. контролира и отговаря за правилното водене и съхраняване на задължителната документация и съхранява учебната документация.

  6. изготвя длъжностно разписание на персонала и утвърждава поименно разписание на длъжностите и работните заплати.

/2/ Директорът на училището е председател на педагогическия съвет и осигурява изпълнение на решенията му.

/3/ Административните актове на директорите на общинските училища и обслужващи звена могат да се отменят от началника на инспектората по образованието.

Чл.90/1/ Длъжността “директор” на общинските училища се заема въз основа на конкурс при условията и по реда, определени в Кодекса на труда и Закона за народната просвета – чл.37.

/2/ За заемане на длъжността “директор” на държавните и общинските училища и обслужващи звена се спазват и изискванията на чл.125.

/3/ При отсъствие на директора на общинските училища за срок повече от 30 календарни дни министърът на образованието и науката, началника на инспектората по образованието на МОМН или кметът на общината сключва трудов договор с друго лице за временно изпълняване на длъжността “директор”.

/4/ При отсъствие на директора на общинските училища за срок, по-малък от 30 календарни дни, той определя със заповед свой заместник от педагогическия персонал на училището.


РАЗДЕЛ Б : ПЕДАГОГИЧЕСКИ СЪВЕТ
Чл.91 Педагогическият съвет на училището като специализиран орган за разглеждане и решаване на основни подагогически въпроси:

  1. Приема правилник за дейността на училището.

  2. Приема училищния учебен план.

  3. Избира формите на обучение.




  1. Обсъжда и взема решения по резултатите от обучението.

  2. Определя начина за приемане на ученици в училището при спазване изискванията на нормативните актове.

  3. Приема учебни планове за индивидуална форма на обучение.

  4. Прави предложения на директора за награждаване на ученици и за налагане на наказания “преместване в друго училище до края на учебната година” и “преместване от вечерна форма в самостоятелна форма на обучение” за ученици, навършили 16-годишна възраст.

  5. Определя дейностите извън държавните образователни изисквания и приема програми за осъществяването им.

Чл.92 Педагогическият съвет включва в състава си учителите.

Чл.93/1/ Педагогическият съвет се свиква най-малко веднъж на два месеца от директора. Извънредно заседание се свиква по писмено искане до директора на най-малко 1/3 от числения му състав.

/2/ Решенията се приемат с обикновено мнозинство при присъствието на не по-малко от 2/3 от числения му състав.

/3/ Решенията на педагогическия съвет могат да се отменят от самият съвет с квалифицирано мнозинство / 2/3 от гласовете на присъстващите/ или от началника на инспектората по образованието на МОМН.

/4/ За всяко заседание на педагогическия съвет се води протокол.
РАЗДЕЛ В : ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ДОКУМЕНТАЦИЯ В УЧИЛИЩАТА.
Чл.94 Задължителната документация във Вечерно СОУ и срокът за нейното съхранение са :


  1. Сведение за организацията на дейността в училището за учебната година /списък-образец №1/ - 5 години.

  2. Дневник за всяка паралелка – 5 години.

  3. Материална книга за взетите учебни часове – до следващата финансова ревизия.

  4. Лични картони за учениците от ІХ до ХІІ клас – постоянен.

  5. Протоколи от изпитите – 10 години.

  6. Книга за резултатите от изпитите на учениците в самостоятелна форма на обучение – постоянен.

  7. Регистрационни книги за издадените документи за завършена степен на образование – постоянен.

  8. Входящ и изходящ дневник – 5 години.




  1. Книга за регистриране на заповедите на директора и приложените заповеди към нея – 5 години.

  2. Книга за контролната дейност в училището – 5 години.

  3. Книга с протоколите от заседанията на педагогическия съвет – 5 години.

  4. Инвентарна книга и отчетни, и счетоводни форми – срок съгласно Закона за счетоводството.

  5. Книга за санитарното състояние – 5 години.

  6. Книга за регистриране на даренията – постоянен.

Чл.95/1/ Ученическата книжка, личната карта, удостоверението за завършен клас, дипломата за средно образование и дубликатите на диплома за средно образование се издават по образци, утвърдени от министъра на образованието и науката и се заверяват от директора на училището.

/2/ За издаване на дубликати на удостоверения за завършен клас се ползват утвърдените от МОМН образци на съответния документ, като се изписва “ДУБЛИКАТ” и се удостоверява с подписа на директора и с печата на училището.


РАЗДЕЛ Г : ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ
Чл.96 Правата и задълженията на секретар-касиера /завеждащ АС/ се определят и регламентират с длъжностната характеристика на съответната категория персонал.

Чл.97 Правата и задълженията на прислужник-чистачките се определят със специална заповед на директора съобразно изискванията на длъжностната характеристика на съответната категория персонал.


ДИРЕКТОР:..................

/М.Енева/





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница