Византийско светско и църковно законодателство



Дата01.02.2024
Размер15.64 Kb.
#120171
ТипЗакон
Тема 9
Свързани:
Тема 11, quantum consciousness



  1. Византийско светско и църковно законодателство.

  • Създаването на държавното законодателство за църквата започнали при Константин Велики и продължило при следващите императори: Теодосий II и Юстиниан I. При Теодосий II бил на правен опит за кодификация, в резултат на което е създаден кодекс (438г.) съставен в 16 книги, последната от които е посветена на църквата.

  • При Юстиниан I в резултат на кодификацията на държавните закони били създадени corpus iuris civilis. Със закон от 530г. Юстиниан I установява всичко, което забранява каноните да бъде забранено и от държавните закони, а съгласно 6-тата новела, каноните имали същата сила каквато гражданските закони. При противоречие между светското и каноническото право било прието каноните да имат по-голяма сила от държавните закони. Във Византия Юстиниановият кодекс остава фундамент на правния живот за всички времена. Законодателното дело на Юстиниан I стои в основата на цялостното по-нататъшно развитие на византийската империя докато западната част на империята се обръща към него едва през 12в. След юстиниановото законодателство, важен акт за църквата е Еклогата.

  • Еклогата запазила голямото си влияние от империята до 70-те години на 9в. , когато император Василий я отрекъл заради иконоборческия и произход. При Василий е създаден законодателния акт Прохирон, издаден между 870-879г. от негово име и съимператорите Константин и Лъв. Прохиронът включва разпоредби както на гражданското, така и на публичното право систематично подредени в 40 рубрики. Изграден е на основата на Юстиниановото законодателство, и макар че отрича Еклогата, възприема редица разпоредби от нея. Които се отнасят до църковните дела, за забранените бракове, за разводи и др. След 879г. от името на император Василий и неговите синове Лъв и Александър е издаден друг законодателен акт – Епанагога. Освен светско законодателство в нея се съдържат текстове по въпроси на църковната дисциплина на правния статут на църковното имущество и на брачното право. Не е установено категорично, че Епанагогата е формално издадена и е имала силата на закон, но тя често е цитирана и редуцирана в по-късни правни сборници. Започналото по време на император Василий I обновяване на Юстиниановото право намира своя завършек при неговия син император Лъв 6. Създаден е най-значимият правен сборник в средновековна Византия – Василий.

  • След императорите от македонската династия до падането на Византия под османска власт. Най-важните съчинения са Азбучната синтагма на Матей Властар и Шестокнижието.

  • Шестокнижието е създадено през 1345г. от Константин Арменопул, които е бил съдия в Солун. То съдържа както светско законодателство, така и църковни канони, цялата материя на гражданското и наказателното право е подразделена в 6 книги, което определя и наименованието на сборника. Двете правни сбирки имат голям успех и са прилагани както във Византия, така и извън границите и.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница