„Закаляването и неговото значение за здравето на децата и подрастващите



Дата18.04.2024
Размер103.5 Kb.
#121008
ЕСЕ

Шуменски Университет “Епископ Константин Преславски“


Педагогически Факултет
Специалност: Предучилищна и начална училищна педагогика

Курсова работа


ЕСЕ
ТЕМА: „Закаляването и неговото значение за здравето на децата и подрастващите“

Изготвил: Проверил: ………….. Нурхаят Мустафа проф. дн. Малчо Малчев Първи курс Фак.№2240020065


Редовно обучение

Шумен, 2023 год.



Доброто физическо и психическо здраве за детето е основен приоритет на всеки родител. За да го постигнем, природата е осигурила всичко, което е необходимо за отглеждането на здраво дете – въздух, светлина, вода, слънце, здравословна храна.
В началото на своя живот, децата се развиват много бързо. Детето започва живота си като безпомощно новородено бебе, което е напълно зависимо от своите родители.
Доказано е, че закаляването в ранна детска възраст укрепва здравето, и повишава устойчивостта на организма срещу вируси, настинки и различни външни въздействия. Закаляването е процес, който може да започне на всяка възраст, но е женателно началото на закаляването да започне още в първите дни от раждането на детето. Закаляването има за цел да повиши устойчивостта и защитните сили на организма спрямо неблагоприятните въздействия на атмосферните условия – студ, вятър, влага, високи колебания на температурата на въздуха.
Закаляването е метод, който предпазва детето от грип, настинки и други инфекциозни заболявания. Закаляването оказва положителен ефект върху съня и апетита и по този начин се постига отглеждането на здраво и жизнено дете.
Едно от правилата за закаляване е в началото на процеса детето да бъде напълно здраво.
Най-естественият начин за закаляване на бебето е разходката на чист въздух. Извеждането на детето на открито може да започне още от първите му дни. Това, за което трябва да внимаване е температурите да не са по-ниски от 0 градуса. Първата разходка на новороденото бебче може да продължи между 10 и 40 минути, като всяка следваща разходка трябва да бъде с около 10-15 минути по-дълга. Желателно е да не се пропуска излизане навън. Лекарите препоръчват бебето да не се извежда навън единствено при много студено време, дъжд, мъгла и вятър. Необходимо е новороденото да бъде облечено подходящо. През лятото то трябва да е с тънки, леки дрешки от памучна материя, за да не се стигне до прегряване и изпотяване. През зимата дрехите също трябва да бъдат подходящи, за да не се охлади детето Материята също е от ключово значение. Най-добре е тя да е от памук, така че кожата на детето да може да „диша”.
Правилното закаляване при малките бебета следва принципа „няма лошо време, има неподходящо облечени деца“. Подходящото облекло е от основно значение за разходките на бебето и малкото дете.
Друг препоръчителене метод за закаляване на малките деца са слънчевите бани, които укрепват детския организъм. Слънчевите лъчи стимулират производството на витамин D, който играе важна роля за добрия имунитет. При новородените бебета, за да се избегне изгарянето на нежната кожа е препоръчително да се прилагат само частични бани, като се излагат на слънце единствено крачетата и ръчичките. Пръвите слънчеви бани продължават от 2 до 5 минути, като времето постепенно се увеличава и престоя трябва да се увеличи до 30 минути. Каляването чрез водни бани завършва с обливане с хладка вода. В първите месеци е добре температурата на водата, с която се къпе бебето, да бъде близка до телесната, като постепенно се достигне до температура от 28 градуса при деца на една година.
Важно значение за имунитета и здравето на детето е ходенето бос. Има изследвания, които доказват, че ходенето бос влияе положително на организма, като стимулира хиляди нерви, намиращи се в долната част на стъпалото, подобрява състояние на имунната система; подобрява съня, регулира нервната система, намалява тревожността и стреса; подобрява мускулната сила и баланса. Ходенето бос се препоръчва не само на малки деца, но и на подрастващи и възрастни.

За постигане на по-високо ниво на защитните сили на организма на детето се препоръчват и въздушни бани. Те могат да бъдат частични и цялостни.
Фактът, че в страната ни има четири годишни сезона изисква да подготвим крехките детски организми, за да се справят с променливото време.
През пролетта, закаляването може да включва разходки навън, проветряване на детската стая, спане на отворен прозорец. Времето е подходящо за спортуване при по-големите деца, като се препоръчва редовната консумация на плодове и зеленчуци.
През лятото се препоръчват слънчеви бани, ходене с боси крачета, движение, игри, морска вода и слънце.
През есента, когато времето става по-хладно и влажно също се препоръчват ежедневни разходки на детето, както и правенето на промивки на носа и гърлото с вода. През зимата се препоръчва разходките навън да бъдат в интервала от 11 до 15 часа, като в процеса на закаляване може да се включи също обтриването със сняг.
Децата са особено чувствителни към липсата на свеж въздух в помещението. Продължителният престой на детето в лошо проветрени помещения, води до летаргичност и раздразнителност. Липсата на свет въздух в стаята на детето може да доведе до нарушения в съня, загуба на апетит, главоболие, анемия. Поради тази причина стаята трябва да се проветрява достатъчно често, за да се осигури необходимият свеж въздух. 
Сънят на свеж въздух оказва изключително благоприятно въздействие не само за растежа и развитието на детето, но и за съзряването на нервната система. През лятото детето може изцяло да прекара времето за сън навън. Необходимо е единствено да го предпазите от директното слънчево огряване и вятъра. През зимата бебето може да спи навън 2 пъти седмично за по 25-30 минути при температура на въздуха над 10 градуса.
В детската градина процеса на закаляване включва елементи ежедневно проветряване на помещенията, въздушни бани, слънчеви бани, водни процедури, разходка упражнения, режим на хранене, който подлежи на стриктен контрол. Съществува изискване за последователност при провеждането на процедурите по закаляване – първо се започва с въздушните бани, след което се преминава към водни и слънчеви бани. Закаляването трябва да бъде съчетано с двигателната активност на децата, гимнастика, упражнения, престой на чист въздух, спазване на дневния режим .
Според мен съществена роля в закалителните процедури има и емоционалното състояние на детето. То трябва да бъде спокойно и отпочинало. Важно е да се създаде благоприятна среда, да се постигне желания ефект. Детето може да бъде стимулирано, чрез музика, игри, танци.
Правилата по отношение на закалителните процедури в детската градина изискват детето да бъде здраво и да не се страхува от процеса. Един от предпочитаните способи за закаляване в детската градина са слънчевите бани, които се провеждат на слънчево място, като е добре да се правят рано сутрин или вечер след 16 часа, когато спектърът на слънчевата светлина съдържа най-голямо количество ултравиолетови лъчи и най-малко количество инфрачервени лъчи (носещи топлина и изгаряне). Слънчевите лъчи имат благоприятен ефект върху тялото само когато се използват правилно, в противен случай причиняват вреда. В детската градина се набляга и на сутрешната гимнастика, която е добре да се провежда навън. От съществено значение е и следобедния сън. Описана е практика след физическото възпитание да се извършват водни потупвания на ръцете, гърдите, гърба на приятел с дланта на ръката ви. Без да се избърсват с кърпа, децата изпълняват музикално-ритмични, танцови упражнения под музиката, след което се обличат.
Закаляването освен имунитета, изгражда и детската психика, и е безценен подарък за цял живот! 




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница