06 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата18.01.2018
Размер309.69 Kb.
#47942
06 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Приходите в бюджет 2014 може да забуксуват още в началото на годината

Парламентът одобри сметките за държавната хазна въпреки риска от неизпълнение
ТАНЯ ПЕТРОВА

Приходите в бюджет 2014 може да забуксуват още в началото на годината. Националната агенция за приходите вчера обяви, че набира извънредно 105 служители за новото звено "Фискален контрол", което трябва да започне да работи от началото на годината. Малко вероятно е звеното веднага да заработи на пълни обороти, а от него се очакват над 200 млн. лв. допълнителни приходи, предупредиха депутати. Рискове за отлагане във времето на планирани постъпления крие и въведената касова отчетност на ДДС, при което данъкът ще се дължи след реално постъпили плащания по фактури.

Въпреки тези и други рискове в приходната част на бюджет 2014 парламентът одобри на второ четене сметките за държавната хазна. Дебатът по приходите и разходите на държавата започна преди три дни, но бе торпилиран и от мнозинството, и от опозицията с преждевременно спиране на дискусиите и последвали безкрайни парламентарни процедури.

Бюджет 2014 планира ръст от 1.478 млрд. лв. в данъчно-осигурителните приходи по консолидираната фискална програма (с бюджетите на общините и социалното и здравното осигуряване). Заложеният ръст при ДДС е 627 млн. лв. 400 млн. лв. от него се очакват да дойдат от въведеното обратно начисляване на ДДС при зърнените култури. Фискалният контрол върху високорискови стоки трябва да вкара в хазната други 220 млн. лв. В доклада към законопроекта за бюджета ефектът от въвеждането на касовата отчетност на ДДС не е числово оценен. Според депутати от опозицията заложените очаквания за приходите са нереалистични и целят да "вържат" увеличените разходи.

"Всички оценки показват, че приходите за 2013 г. няма да се изпълнят, като оценките за минуса в хазната варират между 500 и 700 млн. На този фон за 2014 г. се предвижда ръст на данъчните приходи от 1.4 млрд. лв. Няма трезво мислещ човек, който да вярва в това. При корпоративния данък например залагате ръст от 100 млн. лв. догодина при очаквано неизпълнение за тази година от 200 млн. лв. Това на практика означава, че базата за начисляване на данък печалба трябва да се вдигне с 3 млрд. лв.", изтъкна депутатът от ГЕРБ Красимир Стефанов. Според него заложеният фискален контрол няма да заработи до средата на годината, а следваната политика от управляващите в приходните агенции няма как да доведе до ръст на събираемостта. "В митниците се извървя кой ли не, в териториалните дирекции на НАП текат кадрови смени, а докато правителството се прави на добро и не контролира, ДДС се краде като за световно", изтъкна Стефанов.

Резерви към приходната част изрази и Владислав Горанов. "Ако погледнем заложения ръст на БВП и ръста на приходите, излиза, че хазната разчита да събере през бюджета 50% от ръста на икономиката, което е нереалистично без повишена събираемост", посочи той.

Междувременно вчера от НАП обясниха, че в звеното за фискален контрол ще работят общо 250 души, като 150 са вътрешни служители, а новите кадри се наемат за сметка на незаети щатни бройки. Повечето организационни дейности около звеното според приходната агенция са извършени.

"Приходната част наистина е на ръба на възможностите на икономиката и приходните администрации, но в същото време това е нашата отговорност и ние заявяваме, че ще я носим. Тази отговорност е основана на ясни разчети за повишаване на събираемостта, има такива резерви и те са заложени", коментира депутатът от ДПС Йордан Цонев. С тези аргументи мнозинството отхвърли предложението на ГЕРБ за занижаване на отделни данъчни приходи и увеличаване на постъпленията от акцизи.


ПРИОРИТЕТИ

Огромният брой предложения по разходната част на бюджета, направени от ГЕРБ, станаха повод мнозинството да реши да прекрати преждевременно дебатите по тази част от бюджета още преди три дни. Повечето искания бяха за нови разходи с източник резерва от 500 млн. лв. за растеж и развитие на регионите. Нито едно от тези предложения не бе прието с аргумента, че заложеният фонд от 500 млн. лв. е основният бюджетен инструмент за стимулиране на растеж на икономиката. Фондът предизвика и критики заради липсата на яснота как ще се харчи. "От актуализацията на бюджета през лятото насам върви една мантра кое е прозрачно харчене и кое не - еднакво прозрачно е да се харчи и с решение на парламента, и с решение на кабинета. Инвестиционната програма ще бъде изпълнена така, както смята правителството", коментира по този повод Йордан Цонев.

Наред с фонда бюджет 2014 има още няколко приоритета. Образованието получава 100 млн. лв. за реализирането на допълнителни програми, 20 млн. лв. ще бъдат отпуснати за програми за иновации, 150 млн. лв. от новата такса за ВЕИ са предвидени за инвестиции в сферата на енергетиката. До редакционното приключване на броя бюджетите на министерствата още не бяха приети.


Хасан Адемов шампион в бюджета - 1 млрд. за социални разходи

Приеха такса ВЕИ, променят я до дни
КРИСТИНА КРЪСТЕВА, РУМЯНА ДЕНЧЕВА

Рекордните 1,061 млрд. лв. от общо 19-те милиарда, с които ще разполага държавата догодина, получи социалният министър Хасан Адемов при приемането на бюджет 2014 по сектори. На третия ден от второто му четене депутатите работиха извънредно 13 часа - до 22 ч снощи. Социалното министерство за първи път е с най-голям бюджет от всички ведомства. „Има 12,млн. лв. повече за хората с увреждания", подчерта шефката на ресорната парламентарна комисия Корнелия Нинова. Бюджетът на здравното министерство ще бъде увеличен с 29 млн. лв. спрямо предложения от МС. 7 млн. лв. се вземат от парите за подслушвания и се дават за ваксини и ин-витро процедури. За първи път от 5 г. парите от здравни осигуровки ще отиват само за здраве. Парламентът прие 20% такса върху приходите от ВЕИ. Тя обаче ще бъде променена до дни. Както „24 часа" съобщи вчера, енергийната комисия ще предложи скала за облагане на всички производители на ток. Вчера шефът й Рамадан Аталай обяви, че ще внесе още утре законопроект за промяна на размера на таксата и на кръга от производители, за които важи тя. Спорният параграф отпуши гласуването на член първи от държавните финанси за догодина. Депутатите гласуваха общата рамка, както и разпределението на 790 млн. лв. за икономически растеж. Бюджетните сметки са разчетени при очаквани 1,8% ръст, дефицит и инфлация за 2014 г. Така догодина хазната трябва да събере 19,262 млрд. лв. и може да похарчи 19,899 млрд. лв. Вноската в общия бюджет на ЕС през 2014 г. трябва да е

904,6 млн. лв. 790 млн. лв. от бюджета ще се държат като резерв, който ще се изразходва с решения на Министерския съвет. 500 млн. лв. от тях ще се разпределят чрез публична инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите". За парите ще се състезават министерства и общини. Депутатите увеличиха със 100 млн. лв. парите за образование, като в тях са включени 22 млн. лв. за увеличаване на субсидията за издръжка на обучението в държавните висши училища. С13 милиона повече получава БАН.

За програми за развитие на иновациите се отпускат до 20 млн. лв. Други до 20 млн. лв. са заложени за бойна подготовка на въоръжените сили. За инвестиции в енергетиката са предвидени 150 млн. лв. Субсидиите за общините ще са 2,3 млрд. лв., за НОИ- 4,9 млрд. лв., а за здравната каса - 988 млн. лв. По предложение на председателя Михаил Миков парламентът си оряза разходите за 2013 г. с 627 хил. лв. Така бюджетът на НС стана 52,373 млн. лв. Предшественичката му Цецка Цачева изчисли, че от отсъствията си депутатите от ГЕРБ са спестили за пенсионерите 2,5 млн. лв. По искане на депутатите на Бойко Борисов пленарната зала одобри отпускането на 50 000 лв. за създаване на регистър и картотека на всички молитвени храмове. След това обаче от ГЕРБ поискаха оставката на зам.-председателя на НС Мая Манолова, понеже се държала вулгарно. Зам.-шефът на „Атака" Павел Шопов намекна, че съпартийката им Нели Петрова е станала депутат само защото дъщеря й е загинала в катастрофа. Заради грубото изказване председателстващата заседанието Манолова го наказа със „забележка", на което от ГЕРБ скочиха, че това е крайно недостатъчно.




Златен стандарт" при трансплантацията

При ортотопичната чернодробна трансплантация болният орган се отстранява напълно
За десетки хора в България и хиляди по света, трансплантацията на черен дроб е единственият шанс за "нов живот". Нарастващата успеваемост на трансплантациите в последните години е лъч надежда за пациентите в листите на чакащите. Ортотопичната трансплантация на черен дроб е световен "Златен стандарт", твърди проф. Ремзи Емироглу, завеждащ отделението по чернодробна трансплантация на болница "Аджъбадем Бурса". При нея болният орган се отстранява напълно и се заменя със здрав. По този начин се намалява възможността от рецидив на болестта или образуването на рак.

Единственото лечение е трансплантация на орган

Черният дроб изпълнява най-сложната метаболитна функция в тялото. Той координира повече от 500 жизненоважни функции. Сред тях е осигуряване на имунитет срещу инфекции; производство на специално вещество, наречено "липопротеин", което разнася всички мазнини в тялото; отстраняване на редица химикали, лекарства и алкохол от кръвта, и натрупване на захар (глюкоза), която може да се използва при гладуване.

Същевременно това е единственият орган, който може да се регенерира.

Трансплантацията на орган е единственото лечение при хронична недостатъчност, причинена най-често от вирусен хепатит, както и при остра чернодробна недостатъчност, предизвикана от отравяне с гъби, или бързо прогресиращи чернодробни заболявания, или първични чернодробни тумори...



Нов живот със златния стандарт

При трансплантация органът за присаждане може да се вземе както от донор в мозъчна смърт, така и от жив донор. Проф. Ремзи Емироглу от "Аджъбадем Бурса" подчертава, че извършването на чернодробна трансплантация по ортотопичния метод повишава успеваемостта на операцията.

"Най-важната характеристика на този метод е тоталното отстраняване на черния дроб на пациента и замяната му с нов. Отстраняваме болния дроб изцяло, тъй като в противен случай може да се получат редица заболявания и нежелани ту-морни рецидиви, а това би наложило повторна трансплантация", разказва проф. Емироглу. И допълва, че едни от най-важните фактори, които способстват за успеха на ортотопичната чернодробна трансплантация, са опитният екип и високотехнологичното оборудване.

"При трансплантациите от починали донори, целият дроб може да се трансплантира в реципиента. Когато донорът е жив обаче се трансплантира половината от черния дроб и това прави операцията технически по-сложна", посочва специалистът.

Донорът може да бъде изписан в рамките на 6-7 дни след операцията, а реципиентът се изписва след 15-20 дни, обяснява проф. Ремзи Емироглу. Трансплантираният черен дроб регенерира и израства бързо, като приема форма, която отговаря на нуждите на получателя.

www.acibademinternational.com Централен офис гр. Пловдив:

ул. „Емил де Лавеле" № 2 Тел.: 0326 60192; 0878 326 295 Офис гр. София: бул. „Патриарх Евтимий" № 55 Тел.: 02/85 11 228; 0888/021 333


С NOTES-метод бъбрекът се вади без белег
Нова хирургична техника, при която бъбрек, предназначен за трансплантация, се изважда от жените донори без всякакъв видим белег, се прилага рутинно в „Аджъбадем" (Турция). Освен че не оставя следи, новият метод позволява жената, пожелала да дари свой орган на близък роднина, да изпитва много по-малко болка след операцията, както и да се върне на работа 5 дни след процедурата. За метода NOTES, т.е. операция, извършена през естествените отвори на човешкото тяло, разказва проф. д-р Алихан Гюркан - ръководител на Катедрата по обща хирургия към Университет „Аджъбадем" и ръководител на Центъра за трансплантация на органи към International Hospital от здравната верига.

Няма видими белези

Трансплантациите на бъбрек се извършват чрез различни методи, а извличането на органа от донора може да стане чрез традиционна отворена операция или безкръвна (лапароскопска) процедура. Сред значителните подобрения на методите за трансплантация на бъбрек в наши дни се появи и методът NOTES, при който коремът остава недокоснат, самата процедура е по-комфортна за донора, оздравителният процес протича по-бързо и се изисква по-кратък болничен престой. Основното предимство на този метод е, че след извършване на операцията липсват всякакви външни следи. С това той става предпочитан от жени-донори, които искат да дарят бъбрек.



Бъбрекът се изважда през естествени отвори

Чрез този метод бъбрекът се изважда през вагината на жената, обяснява проф. д-р Алихан Гюркан. „Който чува това за първи път се изненадва. Интересуват се дали ще се увредят репродуктивните им органи. Този метод не причинява увреждания и загуба на репродуктивните функции", посочва специалистът. При операцията се прави разрез от 3 см на меките тъкани в областта на съединение на влагалището с матката. Най-голямото предимство на метода е, че се запазват целостта и функциите на тялото на донорите. Проф. д-р Алихан Гюркан подчертава, че методът NOTES изисква специален опит и че жени-донори, които даряват бъбрека си, доброволно избират този подход. В „Аджъбадем" в Истанбул рутинно се извършват трансплантации на бъбреци, черен дроб и костен мозък.




Д-р Димитър Тенчев, психотерапевт:
Депресиите се активират по Коледа

Те са сигнал, че човек живее в разрив със себе си
АННА БОТИНОВА

- Д-р Генчев, в навечерието на коледните празници се очаква приповдигнато настроение, а психотерапевтите говорят за повече случаи на депресия. Какво сочи вашата практика?

- Наблюденията ми през последните 10 г. на пациентите, които посещават нашия център, показват недвусмислено, че коледно-новогодишните празници се съпътстват от явни или скрити форми на депресия. Тя се проявява сред голяма част от населението особено в големите градове.

- С какво се свързват усещането за апатия и тъгата около Коледа и Нова година? Как е правилно да ги разбираме - като изостряне на вече налично състояние, или като новопоявяващо се страдание?

- Въпросът е много уместен, защото за депресията не може да се говори опростенчески - че тя се появява по празниците и после мистериозно изчезва. Да, тогава човек е склонен да си прави равносметка за изтеклата година. Изостря се усещането за самота -на практика ние сме винаги сами, но рядко го осъзнаваме, човек остава насаме със себе си и формите на „бягство" като работохолизъм, свръхзаетост, среща с безброй хора, различни форми на забавления, пътувания и т.н. за момент са поставени на „пауза". В резултат се демаскират наслоените през годините и потискани тревожно-депресивни състояния, които не са причинени от Коледа. Тя играе по-скоро ролята на тригер, иницииращ състояние, което вече носим в себе си. Може да се илюстрира например с малко познатата, но широко разпространена ажитирана депресия, която протича на пръв поглед „скрито", защото най-особената й черта е умерено до интензивнонаситено усещане за тревожност. Хората с такава форма на депресия се стремят да са постоянно ангажирани - с работа, срещи, хобита, движение, сетивно пренасищане (храна, алкохол, филми, музика, фитнес, екстремни спортове и др.). Имах познат офталмолог, който закарваше семейството си във Варна за лятната отпуска, а той отиваше в местната болница да оперира всеки ден. Така прекарваше отпуската си година след година. В момента, в който на такива хора им се „отнеме" обичайната рутина, започват да излизат на повърхността тревожността и депресията, които са били умело прикривани години наред.

- Какви са първите сигнали, че е започнала депресия?

- Тя може да се проявява с много лица, като се комбинират най-различни симптоми. Ажитираната депресия се съпътства от висока степен на тревожност, която може да те взривява отвътре и да те кара да насочваш енергията и вниманието си към външна свръхактивност като спасителен пояс. Ноогенната депресия се характеризира с усещане на перманентна потиснатост, неудовлетворение, усещане, че "нещо ти липсва и не знаеш какво", въпреки че наглед имаш всичко, за което социумът проповядва, че дава" щастие." В класическия си вид депресията се проявява с интензивно усещане на

тъга, самота, неразбраност, усещане, че целият свят ти е чужд, че каквото и да правиш, е безсмислено и изпразнено от съдържание. В по-крайните си форми може да се достигне до тотална апатия и пълна резигнация от живота за по-кратък или по-дълъг период. Като физически симптоми депресията може да се съпътства от безсъние или с много сън - понякога по 16 часа, безапетитие или тъпчене с храна, с липса на енергия и пасивност или усещане, че не те свърта на едно място.

- Какви хора засяга?

- Има една много хубава мисъл: „Коледа е това време на годината, когато ни хваща носталгия по дома, дори когато сме си вкъщи". Това, което ще кажа, не се базира на социологични проучвания или медицински статистики, а на лични наблюдения. Към депресията, за която говорим, са предразположени по-интелигентни, по-търсещи, по-не-конформистки настроени личности. Хора, които не се задоволяват със статуквото, с мястото си на бурмичка или гайка в смазващата машина на социума и в обезличаващото статукво на рутината. Това са тези, които търсят отговорите на въпросите, съпътствали вечното човешко търсене: Кой съм аз? Има ли смисъл животът? Какво е моето място във Вселената? Има ли живот след смъртта? Мога ли да променя света и себе си към по-добро? Историята показва, че по-креативните личности творци, мислители, духовни лидери са били депресари по природа и депресията ги е подтиквала да излизат извън зоната на сигурността и да поемат отвъд отъпканите пътеки.

- Приемате ли твърдението, че депресиите вече са толкова разпространени, колкото и най-масовите социално значими заболявания? Защо е така?

- Да. Замислете се колко от близките ви познати влизат в депресия. За далечните не говоря, защото хората умело прикриват това състояние, за да не ги помислят за луди. Считам обаче, че това не е социално значимо заболяване, а социално значимо състояние (изключвам клиничните форми на депресия), защото депресията е сигнал, който трябва нещо да ни покаже.

Мога да говоря с часове защо е така, но ако трябва да бъда кратък: защото човек се е отдалечил до такава степен от себе си, попивайки и прилагайки императивите и шаблоните за живеене на социума, че това води до съответна реакция от страна на психиката. Когато се страхувате, тялото ви реагира с „борба или бягство", отделяйки адреналин. Когато сте влюбени, се чувствате на седмото небе поради отделянето на окситоцин. Когато не сте на пътя си и живеете живота на друг, самозалъгвайки се с години, психиката дава сигнал на депресия. Тя е аларма, че човек е в разрив със себе си.

- Какво може да предприеме човек, за да не стига до депресия или, ако вече е факт, да я преодолее по-успешно?

- Да преосмили живота си и да направи генерални промени. За съжаление, малцина са способни на това, защото се изисква да излезеш извън своята "зона на комфорт" и ако трябва да се простиш със сигурността, която ти дават драматичната или изчерпана връзка, предизвикващата стрес в неделя вечер и гадене сутрин работа или потискащата социална среда. Повечето ми пациенти са шокирани, че, за да се почувстват по-добре, е необходимо да направят промяна. Да се изправят срещу това, от което ги е било най-много страх - да напуснат уютния пристан на битовистичното си вегетиране и да се отправят на пътешествие към хоризонта на това, което са считали за „невъзможно".

- Как тълкувате челната позиция на българите по страдание в света?

- Колкото и да звучи изкусително, не мисля, че е правилно да се правят класификации и анализи по националност, пол, възраст и особено за състояние като депресията. За мен проблемът е общочовешки, а не национален. И тук нещата не опират до икономическо състояние на страната, до социални придобивки и способност да се купуват скъпи подаръци по Коледа. Естествено, бедността може да отключи реактивна депресия и това става при много хора. Но, когато опитваме да схванем картината в генерален план, е добре да си спомним мисълта на Херман Хесе, че понятията „истина" и „яснота" обикновено не вървят ръка за ръка. Истината обикновено не е ясна, а „ясните" тези и изводи обикновено не са истинни. Депресията е „пандемично" разпространена не само в България, но и по света. Така е, защото цивилизацията е в криза, не само икономиката. Това е причина за фундаментална криза на личността, изразяваща се в дълбоката обърканост и незнание за това кои сме и постоянното себепотискане на това, което можем да бъдем. И за това има един виновник - социумът в съвременния му вид, налагащ духа на затъпяващо консуматорство, бясна конкуренция, безмерна арогантност, алчност, на явен и на духовен материализъм.

- От какво зависи да се чувстваш щастлив в живота си?

- Не вярвам в щастието. То е фалшив имплант на същия този социум, обещание за обетованата земя, която никой не достига. Преследването на щастието е химера, един вид ментален наркотик, който ни кара да правим компромиси, да бъдем „послушни", да търпим своеволията на малките и големите тирани в живота си, надявайки се, че слънце ще огрее и нашето тресавище, което сме приели за дом.

Посоката, към която се стреми човешката душа, не е щастието, а свободата. Свобода от компромисите, от наложените стандарти на живеене, от клишетата за правилно и погрешно. Яне Сандански е резюмирал правилната посока на развитие: „Робът се бори за свобода, а свободният за съвършенство".




Вкарват муковисцидозата в отделна клинична пътека

Нови дейности влизат в основния пакет здравни услуги
Аида Паникян

Въвежда се нова клинична пътека "Муковисцидоза" и процедура за диспансерно наблюдение на тези болни във функционални центрове с висококвалифицирани специалисти. Това става ясно от проект на Министерството на здравеопазването за промени в Наредба 39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията и Наредба 40 за основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Проектът е публикуван за обсъждане. Припомняме, че болните от тежкото генетично заболяване муковисцидоза и техните близки окончателно спечелиха на 11 октомври във ВАС битката срещу МЗ за отваряне на клинична пътека за лечение. В продължение на 5 години държавата отказваше на болните достъпно лечение. И към настоящия момент усложненията от муковисцидоза се лекуват по 10 клинични пътеки, коментираха пред ДУМА здравни експерти. С измененията ще се гарантира лечението с имуносупресори на деца с кортикорезистентен и кортикозависим нефротичен синдром и ще се осигури неинвазивната вентилация при пациенти с невромускулни заболявания. За всички деца се въвежда ежегодно профилактично изследване на урина с цел ранно откриване на бъбречни заболявания. Въвежда се нова клинична процедура "пренатална инвазивна диагностика на бременността" за жени, при които има показания от извършения биохимичен скрининг. Направени са промени за осигуряване на стационарно лечение на жени с патологично протичаща бременност с оглед осигуряване на квалифицирани грижи и своевременно предотвратяване на усложнения и неблагополучия при раждането. Извършена е оптимизация на пакетите изследвания за целите на медицинската експертиза, които се заплащат от НЗОК. Това ще улесни значително достъпа на пациентите до ТЕЛК и НЕЛК, защото за удобство ще могат да използват направените им изследвания за целите на диспансерното наблюдение с давност до една година. Промените в наредбите са съобразени с проекта на бюджет на НЗОК за 2014 г. Двете наредби се актуализират във връзка с подписването на новия Национален рамков договор за 2014 г., а основната цел при изготвянето на промените е да се осъществят приоритетите в политиката на правителството за осигуряване на здравноосигурените лица на профилактика, диагностика, лечение и диспансеризация.




Нападателят на шуменски фелдшер се отърва с условна присъда
Шуменският районен съд наложи условна присъда от 1 година и 4 месеца лишаване от свобода с 4-годишен изпитателен срок на Калин Николов (30 г.), който на 28 ноември нанесе побой на фелдшера от Центъра за спешна медицинска помощ в Шумен Денчо Денев. Пострадалият има от побоя пукната кост на носа и претърпя операция. Процесът се гледа при закрити врата и по реда на съкратеното съдебно следствие, след като Николов призна вината си. На 28 ноември вечерта Калин Николов отишъл до Центъра за спешна медицинска помощ в Шумен, за да помогне на дежурния екип да стигне по-бързо до адреса на майка му в с. Мадара, която се нуждаела от медицинска помощ. Мъжът започнал да се държи грубо и агресивно. Денев поискал да бъде извикана полиция, след което Николов му нанесъл няколко удара. Присъдата може да се обжалва пред Шуменския окръжен съд в 15-дневен срок. Адвокатът на подсъдимия заяви, че наказанието е тежко, но няма да го обжалва.


Потребители

Единният европейски номер "116"
Какво трябва да знаем за горещата линия за изчезнали деца и телефона, на който специалисти оказват помощ на подрастващи
По данни на Европейската комисия общо 250 000 деца изчезват ежегодно в Европа, което прави едно дете на всеки две минути. Същевременно немалко са и децата в съюза, които живеят без родителски контрол. Проблемите, свързани с изчезнали деца и необходимостта от оказване на психологическа и всякаква друга помощ на подрастващите, налагат вземането на няколко решения в тази посока от Европейската комисия. През юли 2006 г. ЕК предлага да се резервира един общ телефонен номер за съобщаване за изчезнали деца "116 000" и друг такъв номер - за приемане на повиквания от деца, които се нуждаят от помощ - "116 111". Това предложение е стъпка, следваща приемането на стратегията на ЕС за правата на детето. На 15 февруари 2007 г. и на 30 октомври 2007 г. комисията решава да резервира съответно номер "116 000" и номер "116 111" във всички държави членки за хармонизирани услуги със социална значимост.

Хармонизираната услуга със социална значимост се определя като услуга с общоприето описание, достъпна за отделните лица посредством безплатен номер, което е полезно и за посетители от други страни. Тя е предназначена за частни лица и трябва да е с ясно изразена полза за тях. Услугата задоволява конкретна социална нужда и в частност допринася за благосъстоянието или безопасността на гражданите или на конкретна група, или помага на гражданите в затруднение. Въвеждането на услуги с хармонизирани номера от обхват "116" се осъществява в 3 етапа:

- Първият етап е резервиране на номера на европейско ниво и той е отговорност на Европейската комисия. Резервирането на номер, започващ със "116" за конкретна услуга, означава определянето на този номер само за тази услуга и не означава предоставяне на права за ползване на конкретния номер на определена организация;

- Вторият етап е предоставяне на номера на конкретна организация в държава членка. След като определен номер, започващ със "116", е резервиран на ниво Европейска общност, националните регулаторни органи в държавите членки оповестяват на национално ниво, че конкретният номер е на разположение за предоставяне на съответната хармонизирана услуга със социална значимост и заинтересованите организации могат да подават заявления за получаване на права за ползване на този конкретен номер. Всяка държава членка отговаря за процедурата за предоставяне на номера;

- Третият етап е реализация на услугата от страна на организацията, която ще я предоставя, за да бъде номерът действително на разположение на потребителите.

Ето и списъкът, определен от ЕК, с резервираните номера със социална значимост:

- "116 000" - Гореща линия за изчезнали деца;

- "116 006" - Телефон за жертви на престъпления;

- "116 111" - Линия за оказване помощ на деца;

- "116 117" - Медицински услуги при неспешни повиквания;

- "116 123" - Линии за емоционална подкрепа.

Правото за ползване на хармонизираните номера за предоставяне на хармонизирани услуги със социална значимост е обвързано със следните условия:

- Номерата се използват само за услугите, за които са били резервирани;

- Номер "116 112" няма да бъде използван поради възможността за объркване с единния европейски номер за спешни повиквания - "112";

- Услугата предоставя на гражданите информация или съдействие, или средство за получаване на сведения, или е комбинация от изброените;

- Услугата може да се използва свободно от всички граждани, без каквото и да е изискване за предварителна регистрация;

- Услугата е на разположение без времеви ограничения;

- Услугата по своя характер не е търговска, т.е. не може да има заплащане или задължение за заплащане от страна на викащия като необходимо условие за ползването на услугата;

- Не се допускат следните дейности по време на телефонно повикване: реклама, забавление, маркетинг и продажби, използване на повикването за бъдещи продажби на търговски услуги.

Могат да бъдат наложени специфични условия, с които е обвързано правото за използване на хармонизирани номера.

В крайна сметка решението на ЕК задължи държавите членки на ЕС да предоставят на публично разположение номерата, започващи със "116". Това е първият опит за единна система за сигнали за изчезнали деца в ЕС. Всяка държава може да избере номер, който да започва със "116". Така в ЕС има гореща телефонна линия за изчезнали деца и такава за оказване на помощ на деца в риск, жертва на тормоз или насилие, които към момента действат в 25 страни в Европа.

Решенията на ЕК у нас се прилагат нормативно по силата на две решения, приети от Комисията за регулиране на съобщенията - от 15.05.2008 г. и от 17.12.2009 г., и чрез Националния номерационен план. В Националния номерационен план на България предназначението на номерационния обхват, започващ със "116", е в съответствие с решението на Европейската комисия. Предоставянето на номера от обхват "116" е в правомощията на КРС.

Към момента у нас действат Горещата линия за изчезнали деца - "116 000", и Линията за оказване помощ на деца - "116 111".
Какво представляват телефонните номера "116"?

Това са пет безплатни европейски горещи телефонни линии за нуждаещи се от помощ деца и възрастни, които се използват в повечето страни от ЕС (въпреки че не са достъпни навсякъде).


Повикванията към номерата "116" са безплатни

Повикванията към услугите от обхвата "116" са без заплащане от страна на викащия, без това да означава, че операторите ще са длъжни да пренасят повиквания до номера, започващи със "116", на свои разноски. Номер, започващ със "116", винаги се избира без префикс 0.


"116 111" - Линия за оказване на помощ на деца

През месец октомври 2009 година у нас тръгна телефонът "116 111". Той важи за всяка точка на Европа. Работи без прекъсване - 24 часа, 7 дни в седмицата. Само през миналата година 100 хиляди са обажданията на телефона, като за съжаление близо 48 000 са били фалшивите сигнали. Социалните работници от отделите за закрила на детето са оказали помощ на 17 деца, направили опит за самоубийство през 2012 г., като животът на някои от децата е бил спасен именно след обаждане на националната телефонна линия за деца "116 111". Линията е денонощна и безплатна. На нея професионални психолози изслушват децата и ако могат веднага да им помогнат, консултантите звънят на "112" или директно в полицията, пожарната, Бърза помощ. Децата могат да споделят например за проблеми в семейството, за проблеми в училище, ако някой ги заплашва, ако някой упражнява насилие над тях, ако се чувстват заплашени или застрашени, ако са объркани, ако нещо неочаквано и сериозно им се е случило, ако са в беда или техен приятел е в беда и т.н.

Ето какви отговори дават на интернет страницата на "116 111" на най-задаваните въпроси за начина, по които функционира линията:

Ще питат ли за моето име, ако се обадя?

- Не. Ако предоставиш някаква информация на Националната линия за деца, това ще бъде по твое желание и тази информация ще бъде пазена в конфиденциалност.

Кoй вдига, когато набера "116 111"?

- Екип от обучени консултанти, с образование в сферата на психологията, специалната педагогика, социалните дейности, с опит и желание за работа с деца и юноши.

Само деца ли могат да се обаждат на "116 111"?

- Не. На линията може да се консултира всеки, но по проблеми, свързани с децата. Ако вие сте възрастен и искате да съобщите за дете в риск или да потърсите начин да помогнете на дете, линията е на ваше разположение по всяко време.

Как да постъпите, ако имате информация за дете в риск?

- Дете в риск е всяко дете, застрашено или търпящо каквато и да е форма на насилие и тормоз; дете, чиито основни потребности не са задоволени - например то е недохранено, зле облечено, пренебрегвано от хората, които трябва да се грижат за него; дете, което не ходи на училище, а е под 16-годишна възраст; което проси или се скита без надзор, което е жертва на експлоатация.
"116 000" - Гореща линия за изчезнали деца

България се включва за пръв път през 2010 г. в отбелязването на Международния ден на безследно изчезналите деца - 25 май, организиран у нас от Европейската федерация за изчезнали и сексуално насилвани деца. Голяма част от тези деца са жертва на криминално престъпление, а роднините им нямат никаква информация за тяхната съдба.

През 2011 година са получени сигнали за 47 случая - 36 момичета и 11 момчета са станали жертва на трафик с цел трудова или сексуална експлоатация. Това са деца, жертви на трафик към Испания, Австрия, Гърция, Германия, Англия, Швеция, Чехия, Холандия, включително има 4 случая на вътрешен трафик в България. Цифрата на децата, жертви на трафик, остава постоянна в последните три-четири години. По данни на МВР през миналата година в България безследно са изчезнали 45 деца. А намерените издирвани от полицията деца през 2012 г. са 53. По данни на Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) най-често жертва на отвличания стават малчугани на разведени родители. Особено рискови в това отношение са децата с различни физически или умствени увреждания, които се оказват най-лесни жертви. Следват ги отвличанията с цел експлоатация на труда, проституция и донорство на органи. През месец декември миналата година официално у нас бе пусната безплатната гореща телефонна линия "116 000" за изчезнали деца. Телефонът работи 24 часа седмично 365 дни в годината. Само за първите няколко дни след старта на новия спешен телефон са регистрирани над 1700 обаждания, като само 1 от тези позвънявания е било действително. Оператор на горещата линия е фондацията "Център Надя", а нейни партньори са Държавната агенция за закрила на детето, Българският Червен кръст, Държавната агенция "Национална сигурност" и Националната комисия за борба с трафика на хора. "116 000" не е само линия за получаване на сигнали, но и за осигуряване на практическа помощ, консултации и емоционална подкрепа за деца и родители. На телефона се приемат сигнали за деца-бегълци (избягали от къщи или от институцията, в която са били настанени), родителски отвличания (национални и международни), криминални отвличания, непридружени деца-мигранти и изгубени деца.
Къде да намеря повече информация за "116"

На интернет страницата на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (http://www.mtitc.government) има банер с информация за телефонните номера "116", както и линк към електронната страница на Европейската комисия.

Публикацията е подготвена със съдействието на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията


Сърдечна недостатъчност за ВМА
Росица Цонева

Между експертни и политически приказки за бюджет, постни пици като единица мярка за фискална недостатъчност и прехвърляне на топката - кое е приоритет и кое не, из медии, в парламент и по площади се търкаля приказката за дълговете на ВМА. За това, че още не е одобрена оздравителната й програма, че трябва спешно да покрива милионни задължения и че 7 млн. лв. са залогът да не хлопне врата пред пациентите си. В това време медици под пагон представят държавата ни в мисии, вдигат летвата и името на военната ни медицина навън, спасяват най-обикновени български пациенти в спешното си отделение и по всичките етажи и клиники на ВМА. Именно във военната ни медицина съзряхме една от нишите да се специализираме в системата на НАТО. Защото капацитет, т.е. човешки ресурс (все още) имаме. Но с него не бива да се експериментира „на живо". Защото и да е запазена марка за качество ВМА, и от нея изтичат жизнени сокове в по-белите държави.

Възниква един прост въпрос - щом и от ВМА си отиват медици, как ще се прави военна медицина? Нека направим още една кръгла маса и да очертаем кариерния хоризонт на младия военен лекар, възможностите му за специализация, за обучението му навън в най-добрите военни клиники в страните на Алианса. Защото не само ВМА има дълг, но и ние към нея - за визия и за връщането на престижа на военния лекар.


Найлоновите пушачи все още са на ръба на закона

Миналата зима в София преброиха 500 незаконни обекти
ВАНГЕЛИНА МИХАЙЛОВА

В началото на зимата статутът и законността на найлоновите пушални пред заведенията в София все още остава под въпрос. Докато парламентът не е разхлабил режима за пушенето на закрито, подобни съоръжения отново се появиха пред повечето заведения в столицата.

Някои от тях са направени с доста средства и предлагат луксозен интериор. За да запазят клиентите си пушачи, собственици опаковат външните пространства с качествени найлони и винили. Обзавеждането е с маси, столове и декорация,а на места и с дизайнерски отоплителни лампи.

Забраната за пушене на обществени места влезе в сила от 1 юни 2012 г. А само през миналата зима Столичният инспекторат „хвана" 500 пушални с неустановен законов статут. Повечето нямаха нужните документи, а в много от случаите собствениците разполагаха само с договори с общината за тротоарно право за съответния брой маси и столове.

Инспекторите се чудеха дали съоръженията, които са затворени от всички страни, не трябва да бъдат третирани като преместваеми. В такъв случай те са незаконни и трябва да бъдат премахнати.

Тогава главният архитект Петър Диков обясни, че за следващия зимен сезон ще се търси начин пушалните да бъдат узаконени и няма да бъдат предприети процедури за техния демонтаж.

Вчера пред „Труд" от Столичния инспекторат обясниха, че все още нямат указания от общината как да третират найлоновите пушални и затова в момента проверки на тези обекти не се правят. И в дирекция „Архитектура и градоустройство" нямало решение на казуса със статута на затворените пространства за пушачи пред заведенията, но се обмислял начин за тяхното регламентиране.

Според архитекти обаче, за да бъдат узаконени пушалните пред ресторантите, те трябва да бъдат класифицирани като преместваемо съоръжение, например сергия. Така за всеки обект трябва да има одобрена схема за разполагане от главния архитект и разрешение за монтаж, което се издава от районните кметства по предварително изготвен проект. Отделно трябва да плащат тротоарно право за площта, на която разполагат масите и столовете.




Вдигат парите на детски и АГ пътеки

България е на 31-6о място от 35 по здравни грижи в Европа
ДИАНА ТЕНЧЕВА

С 5-10% могат да се увеличат цените на педиатричните, хирургичните, неврохирургичните и акушеро-гинекологичните клинични пътеки, ако днес надзорният съвет на здравната каса подкрепи предложението за повишение. То е направено от лекарския съюз, съобщи вчера за „Труд" председателят му д-р Цветан Райчинов.

За увеличението ще са необходими около 10 млн. лв., т.е. сумата не е голяма, а за това колко недофинансирани са педиатричните грижи и големите хирургични интервенции се говори от години. „Ако здравната каса не се съгласи с това минимално повишение, може и да не подпишем новия рамков договор", допълни д-р Райчинов. Минути по-късно на здравен форум той съобщи тъжната равносметка - пак сме в Дъното на здравната класация, България е на 31-во място от 35 според Европейския здравнопотребителски индекс. След нас са Полша, Латвия, Румъния и Сърбия. „През 2010 г. публичните разходи за здравеопазване са били 60% от общите,"а днес са паднали на 55%. Това е истината, независимо колко често политиците повтарят, че държавата дава все повече пари за здраве", коментира д-р Рачинов. Ние сме сред лидерите по направени ненужни разходи за здравеопазване, по детска смъртност (втори сме след Румъния, дори Македония е по-добре от нас) и аборти (над 400 на 1000 живородени, след нас са единствено Естония и Румъния). „България е една от осемте държави в Европа, които не са въвели електронната рецепта", продължи да изрежда тъжната статистика шефът на БЛС. По показателя „Общо разходи за здравеопазване, коригирани с покупателната способност за 2011 г." България е на четвърто място отзад напред с $1064, след нас са Румъния (901), Македония (789) и Албания (565). Сред малкото положителни неща, в които сме за пример, е бързият достъп до джипи и краткото време на изчакване за операция.

Заразеният с хепатит В Христо Гешов, който е лице на националната кампания срещу болестта, вчера се отказа от лечението си в знак на протест срещу здравното министерство. Пациентите като него минават през бюрократичен ад, плащат пари за транспорт и изследвания, докато се сдобият с медикаментите си. „А държавата плаща лечението на всички с ХИВ, независимо дали са осигурени", посочи Гешов.




Англичани купиха апарат на болница
Британски заселници купиха нов респиратор за отделението по неонатология към болницата във Велико Търново. Англичаните организираха поредица от благотворителни акции и за близо година набавиха необходимата сума от 30 хил. лева.

Чужденците решили да дарят апаратурата, след като научили, че има нужда за неонатологичното отделение. Медиците в момента разполагат само с един апарат на над 30 г. Кампанията стартира в началото на годината по идея на фондацията с основател Кристин Фокс. Тя откри и първия магазин за благотворителност у нас, който е във Велико Търново.

Фондацията е партньор и на Кризисния център във великотърновското село Балван, в който са настанени деца - жертви на трафик и насилие.


Солени глоби за груби доктори

Лекарите ни казват, ако са объркали терапията или имат финансови интереси
Лекарите, които не са учтиви, а се държат грубо с пациентите, ще се наказват от гилдията си. Това е разписано в Правилата за добра медицинска практика, които най-накрая бяха приети от здравния министър. В тях се задават основните параметри за поведението на лекарите в работата им. Ако те не се спазват, медиците могат да се наказват от етичните комисии на съсловната им организация от мъмрене през глоба до 10 заплати или отнемане на правата им да практикуват до 2 години.

В правилата за добра практика медиците се задължават да не се възползват от професионалната си позиция, както и да търсят второ мнение, ако случаят е извън тяхната компетентност. Ако лекар види, че е допуснал грешка при лечението пък, трябва да обясни на пациента какви са последиците и да се опита да я поправи, се казва още в тях. Освен това лекарите се задължават да учат постоянно, иначе отново подлежат на наказания. Медиците ще трябва да ни казват и, ако ни пращат в лаборатория или клиника, ако от това имат лични или финансови интереси.

Правила за добра медицинска практика тепърва ще трябва да се напишат и за всяка отделна специалност. Те са много важни, защото там ще се разпишат основните алгоритми, които трябва да се спазват при лечение от докторите. Това ще направят съответните медицински дружества. Ако има съмнение за лекарска грешка, тя ще се доказва според написаните правила. Така на практика се пази по-добре интересът и на медиците, и на пациентите.

Мария Чипилева


Спешните здравни мерки готови до 2 седмици
Спешни мерки за оптимизиране на здравната система трябва да са готови до 20 декември. Това пише в заповедта на премиера Пламен Орешарски за сформирането на работната група към МС, която да бистри здравната политика. Тя беше създадена след отпускането на допълнителните средства за болниците в края на годината по настояване на финансист номер 1 Петър Чобанов. В нея има над 20 членове от съсловните организации на медиците, държавата и пациентите, а първото й заседание беше в сряда. На него стана ясно, че до следващия четвъртък трябва да изпратим предложенията си за подобряване на качеството в сферата на болничната помощ, лекарствата и контрола, каза Станимир Хасърджиев, председател на НПО. След като приемат първите спешни мерки до 20 декември, членовете на групата ще дават идеи и за цялостна промяна на системата.

Мария Чипилева


Българското здравеопазване е структурно "антично", сочи изледване

По качество на здравното обслужване страната е 31-ва от 35 европейски държави
Деси Николова, Ани Коджаиванова

Холандия за четвърта поредна година е европейската страна, в която пациентите са най-доволни от качеството на здравеопазването, докато България заема 31-во място от общо 35 европейски страни, като след нея са само Полша, Латвия, Румъния и Сърбия. Това показва Европейският здравно-потребителски индекс 2013 (EHCI), който е съставен от комбинация от публични статистически данни, анкети на пациенти и независими изследвания, проведени от шведската неправителствена организация Health Consumer Powerhouse (HCP). Проучването бе представено от председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов по време на провелия се в четвъртък Девети национален иновационен форум под егидата на президента Росен Плевнелиев. По думите на председателя на съсловната организация в сектора проблемите са повече, отколкото навсякъде другаде, и решаването им е мъчително.

Проблемите на финансирането

Изглежда, има известна тенденция частните плащания да се увеличават като дял от общите разходи за здравеопазване, пише в доклада. Тази тенденция е най-забележима в по-бедните централно- и източноевропейски страни и в страните, силно засегнати от финансовата криза. В България от около 60% дял през 2010 г. публичните разходи в здравеопазването падат на около 55-56% по последни данни. Що се отнася за общите разходи за здравеопазване, коригирани с покупателната способност, за 2011 г. България е на четвърто място отзад напред с 1064 щатски долара – след нея са само Румъния (901), Македония (789), Албания (565), сочи доклада.

Финансирането в здравеопазването е особено актуален въпрос. Докладът обръща внимание, че в последните години приемът в болница е все по- нежелателен – ако едно състояние може да бъде лекувано, без да е необходимо пациентът да бъде в болнично легло, то разходът по лечението му е 1/3 от разхода за лечение на същото състояние при прием в болница. Недомислици в системата на финансиране в някои страни - например заплащане на болниците въз основа на леглодни, обаче не стимулират тези тенденции.

"В България 47% от разходите се отделят за болнични услуги, докато в останалите страни членки този процент е средно 29", коментира проф. Генка Петрова, президент на българското представителство на ISPOR (международно общество за фармакоикономически проучвания и анализи).

Според доклада пък "съотношението на болничните разходи към общите разходи в здравеопазването" може да се използва като мярка за "структурна античност" на системата на здравеопазване. И за съжаление най-високият индекс "античност" е в България.

По думите на проф. Петрова в България е проблем и най-малкият процент от БВП, който се отделя за здраве – 4.2%. Според проф. Петрова, за да може публичните фондове да спестят от разходи за лекарства, трябва да ползват някои от познатите подходи – да стандартизират терапията, да преговарят и да се споразумяват с фармацевтичната индустрия, да стимулират генеричната конкуренция и т.н.

Някои лоши и някои добри новини

По показателя лекари България все още е в групата на сравнително добре обезпечените страни като Германия, Литва, Швеция – малко под 400 лекари на 100 000 души. Заедно със Словакия страната е на трето място по осигурен достъп на пациента до собственото му досие след лидерите Дания и Норвегия.

България е в групата на най-свободния достъп до личен лекар, а освен това не се чака и за прием в спешно отделение, както и за планирани основни операции. Чакането за неспешни състояния обаче е повече от седмица.

Същевременно България е една от осемте страни, в които няма електронни рецепти. Сред "лидерите" сме и по брой аборти - над 400 на 1000 родени. Детската смъртност също е много висока (над 8 на 1000), което ни поставя на предпоследно място пред Румъния (над 9 на 1000).




Реформата в Спешната помощ на Румъния е продължила повече от 13 години
Деси Николова

Реформата на Спешната помощ в Румъния е била дълъг и изпъстрен с трудности процес, като най-скъпата инвестиция в нея е на стойност 500 млн. евро и това даже не са средства, пряко насочени за линейки. Става въпрос за инвестиция в националната дигигална радиомрежа, която се ползва и от линейките и спешните отделения. Това съобщи по време на презентацията си в България д-р Раед Арафат, създателят на Спешната помощ в Румъния, която в момента е образец за интегрирана държавна система в европейски план. В момента системата за спешна помощ се ползва с над 80% одобрение от обществеността и е смятана за единственото ефективно звено в здравния сектор.

Моделът

Преди 20 години д-р Арафат пилотно разработва проект, в който ангажира едновременно пожарната, полицията, армията, лекари, медицински сестри и парамедици, а моделът става част от националното законодателство през 2006 г. Идеята е пациентът колкото може по-бързо да стигне до спешното отделение на най-добре профилираната за съответния здравен проблем болница.



С апаратурата в линейките могат да работят обучени за целта екипи, които не е задължително да са от лекари. В Румъния 8000 от 24 хил. пожарникари са обучени да работят в системата за Спешна помощ. Всички линейки са оборудвани с полуавтоматични дефибрилатори, с които се работи лесно, кислородни апарати, в тях са монтирани електрокардиографи и ехографи, които предават на разстояние образа и докато пациентът стигне до болницата, лекарите могат да насочват спасителния екип по видеовръзката.

Всички линейки, хеликоптери и самолетът на Спешна помощ в Румъния са оборудвани с такава връзка. Има пожарникарски камиони, които са оборудвани с апаратура за първа помощ, автомобили за посещения по домовете, специални машини, които могат да преминават през дълбок сняг, за да окажат първа помощ. Румънската Спешна помощ разполага и със специално оборудвани камиони и палатки за работа при бедствия и аварии и е част от системата за национална сигурност. Целта е линейките, хеликоптерите и камионите за спешни случаи да стигат до пациента или мястото на инцидента възможно най-бързо - в големите градове за 8-10 мин., а в селските райони – до 20 мин.

В момента на всеки 100 обаждания само за 7% от случаите се насочват лекари. В останалите действат пожарникарите, армията и парамедиците.

Финансирането



Със заем от Световната банка от 70 млн. евро през 2007 г. са оборудвани линейките на Спешната помощ и 63 спешни отделения във всички райони на страната. Досега изчисленията показват, че за реформа на Спешната помощ в България и преоборудване на линейките са необходими около 70 млн. лв., но те обикновено не фигурират в бюджета за следващата година.

След презентацията за опита на Румъния зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков обяви, че България също ще върви към въвеждане на телемедицината и че в работата в линейките постепенно трябва да се включат парамедици.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница