09 октомври 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата13.10.2018
Размер472.14 Kb.
#85801
  1   2   3
09 октомври 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Депутати димят в парламента
Едва три месеца просъществува коалиционната парламентарна група „фас", която бе създадена в парламента, след като на 1 юни в действие влезе забраната за пушене на обществени места. В неформалното сдружение членуваха депутати от всички парламентарни групи, а пепелникът пред служебния вход на Народното събрание за кратко време бе единственото място, където можеха да бъдат забелязани в приятелски разговор иначе непримирими политически опоненти.

Проверка на „Труд" показа, че народните представители отдавна вече не спазват стриктно закона, който не позволява тютюнопушенето на закрити обществени места. Тези дни се чу, че най-вероятно ГЕРБ ще омекоти тоталната забрана, особено след като дори страна като Швейцария я отмени с референдум. Преди това в една от германските провинции Конституционният съд също зачеркна тоталните ограничения за пушачи с мотива, че те нарушават човешки права като правото на избор. И хърватите частично допуснаха тютюнопушене на обществени места - там забраната падна в деня, в който у нас бе въведена.

Вдъхновени от чуждия пример, миналата седмица независимите депутати Кирил Гумнеров, който е непушач, и Стоян Иванов внесоха в деловодството предложение за либерализиране на забраната.

Предизборно охлабване

Според запознати охлабването на режима, ако все пак има такова, ще бъде малко преди парламентарните избори. А дотогава законът ще продължи да бъде газен, включително и от народни представители.

Не е тайна, че в почти всички парламентарни групи се пуши - в левицата дори си имат малка стаичка, наречена „Раковото". Може би единственото място, където все пак се спазва законът, е стаята на „Синята коалиция". А и там, ако някой запали, би имал проблем не толкова със закона, колкото с лидера на ДСБ Иван Костов, който дълбоко ненавижда някой да му трови въздуха. Преди 1 юни въпреки Командира десните депутати димяха в стаята си, без да се съобразяват. В отговор Костов писа гневни писма до шефката на парламента Цецка Цачева да ги глоби. Сред сините единствен „заподозрян", че би престъпил забраната, е Асен Агов - заклет, страстен, непримирим пушач. Дисциплиниран от „Синята коалиция" е Йордан Бакалов - за него е въпрос на чест да не пафка на закрито, щом има закон. Колегата му Ваньо Шарков също е стриктен посетител на тротоара пред парламента, но отскоро се въоръжи с електронна цигара.

Мнозинство край пепелника

Тридневна проверка на „Труд" констатира, че ГЕРБ запазват мнозинство около пепелника пред служебния вход, макар и да има тютюнджии в редиците им, които подозрително отсъстват от тротоара. Дами от управляващата партия -Теодора Георгиева и Величка Шопова, Емануела Спасова и Христина Янчева, не се притесняват да димят накрак пред вратата. Заклетата пушачка от БСП Корнелия Нинова няма как да бъде забелязана там -има си електронна цигара.

Колежката й Мая Манолова засега удържа положението, като от 3 месеца твърди, че не е палила фас. Рехавата опозиция, която се оформя около пепелника на открито, е представлявана най-често от Венцислав Лаков от „Атака", независимите Валентин Николов и Стоян Иванов.


Бюджетът губи 228 млн. лв. от забраната за пушене
Държавата да предвиди данъчен бонус за собственици на заведения, в които не се пуши, да създаде публично-частно партньорство за кампании за вредата от тютюнопушенето, за които кафенета и клубове са готови да предоставят площи безвъзмездно.

Това предлага мощно обединение от 28 браншови организации на хотелиери и ресторантьори от цялата страна, сдружение „Свободен избор" и известни личности в замяна на отмяна на тоталната забрана за пушене в заведенията.

Те настояват да се върне старото положение - собствениците да решават дали да се дими, или да се обособят отделни зали за пушачи с вентилация. Категорично са „против" цигарен дим след 22 ч, защото тази мярка ще фалира дневните заведения.

От обединението припомнят, че през 2011 г. браншът, задължен от държавата по закон, инвестира близо 50 млн. евро във вентилация и прегради. Инвестиция, която година по-късно е безсмислена и невъзможна за възвръщане.

Сдруженията изпратиха отворено писмо до Народното събрание, премиера, министрите на икономиката и здравеопазването, омбудсмана и Комисията за защита от дискриминация с мотиви защо тоталното ограничение трябва да се отмени. Аргументите са първо икономически - повечето клубове, кафенета и ресторанти са пред фалит: след забраната оборотите падат между 20 и 50%.

Ако всяко от 17 000 заведения само в София съкрати двама служители, на трудовата борса отиват 34 хиляди души и ще натоварят социалната система.За първите 2 месеца от забраната заетите в сектор „Хотели и ресторанти" за намалели с 6000. Браншовиците изчисляват, че забраната ще струва на бюджета 228 млн. лв. годишно - 60 млн. лв. по-малко от ДДС, 144 млн. лв. - от данък печалба, 12 млн. лв. - от осигуровки.

Джазпевицата Хилда Казасян,която е в ресторантьорския бизнес, нарече тоталната забрана демагогия, защото целта й няма нищо общо с опазване на здравето и ограничаване на вредния навик.

Атанас Янкулов от „Свободен избор", който се определи като „радикален непушач", призова всички да се отърват от цигарите. Но е твърдо против репресията върху пушачите и върху бизнеса.




Без промяна в ДДС върху лекарствата
ЗДРАВКА АНДОНОВА

Данъкът върху добавената стойност (ДДС) на лекарствата ще се запази същият и през следващата година. Диференцирана ставка може да има едва през 2014 г. Това стана ясно от изказване на здравната министърка Десислава Атанасова вчера.

В одита си за цените на лекарствата, който пръв „Труд" публикува миналата седмица, Сметната палата препоръчва ДДС за лекарствата да падне.

„И аз имах такава идея, но при разчети, направени в Министерството на финансите, се оказа, че не е възможно с оглед на бюджетните средства за следващата година. Така засега няма да има диференцирана ставка", коментира Атанасова. Тя обясни още, че някои от препоръките в одитния доклад на Сметната палата вече са изпълнени. Предстои той да бъде разгледан в парламента. Допълнителни 20 млн. лева е поискало здравното ведомство в бюджета за 2013 г. Парите са за фонда за лечение на деца, за субсидиране на общинските болници в планинските и в труднодостъпни райони, както и за капиталови разходи. Очаква се утре да стане ясно дали министерството ще получи исканата сума.

Над 6500 лекари, медицински специалисти и шофьори, които работят в Спешната помощ у нас, ще преминат през специален курс за обучение. Те ще тренират върху манекени как да се справят при инсулти, инфаркти и други спешни състояния.


Да познаем сърдечния и мозъчния удар
Инфарктите у нас са около 15 000 годишно, а инсултите - над 40 000. Ето как да разпознаем сърдечния и мозъчния удар.

•Дискомфорт в средата на гърдите за повече от няколко минути, болна в едната или двете ръце, в гърба, врата, челюстта или в стомаха, канто и студена пот, гадене и замаяност издават инфарнта. При мъжете преобладават симптомите, свързани с болна в гърдите. Докато при жените по-често инфарктът идва със задух, гадене, повръщане или болки в гърба или челюстта. Ако усетите точно това, не чакайте повече от 5 минути, а звънете на тел. 112.

•Признаците на инсулта са: внезапна скованост или слабост на лицето, на ръка или крак, особено в едната страна на тялото, внезапна неяснота или проблем с говоренето или разбирането, с виждането, с ходенето заради замаяност или загуба на баланс и ориентация.


Избраха двама нови академици
С двама нови академици се увеличи от вчера семейството на БАН. Събранието на академиците гласува към редиците им да се присъединят медиците проф. Дамян Дамянов и проф. Владимир Овчаров.

Проф. Дамянов е дългогодишен директор на Клиниката по хирургия „Генерал проф. д-р Коста Стоянов" към ИСУЛ. През 2008 г. е избран за член-кореспондент на академията.

Проф. Овчаров в продължение на години управляваше столичния Медицински университет. През 2003 г. е избран за „Лекар на годината".

Останалите кандидати за академици и член-кореспонденти ще бъдат избрани до 25 октомври.



Пирогов" се сдоби със седем акта и 1 милион лева
Жулиета МИТКОВА

Държавната финансова инспекция не е приключила с проверката в „Пирогов", която да .установи дали са допуснати нарушения или не в обществените поръчки, обявени от института. Това каза здравният министър Десислава Атанасова пред журналисти по повод шумните акции на водомството й в болницата.

„Имаме седем акта - пет на директора и два на дружеството, но ще ги обжалваме и се

надявам да отпаднат , уточни директорът на „Пирогов" проф. Димитър Раденовски. Той и Атанасова заровиха томахавките, размахвани в медиите през последните месеци. Раденовски подари на здравния министър огромен букет с цветя по случай рождения и ден, тя пък предостави на болницата близо 1 млн. лева по проект за обучение на спешните медици. Парите са от Европа, като в продължение на 1 г. на училище в „Пирогов" ще ходят 6500 лекари, сестри и шофьори от Бърза помощ.




Машинка в сърцето пази от смърт
От догодина здравната каса ще плаща минидефибрилаторите, които струват 20 000 лева
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Машинка, която се поставя под ключицата с три електрода, спускащи се към сърцето, е единственият шанс на болни с камерно мъждене и камерна тахикардия да останат живи. „Имплантът ICD представлява минидефибрилатор и е най-съвременният метод да се борим с внезапната сърдечна смърт", съобщи за „Преса" новият председател на Дружеството на кардиолозите в България доц. Иво Петров. Устройството прилича на голям пейсмейкър и се грижи сърцето да работи в правилния ритъм. „Когато обаче детекторът усети високочестотна камерна аритмия, дефибрилаторът автоматично се включва и един вид ни рестартира", обясни доц. Петров. По думите му най-важното предимство на машинката е мигновената реакция, защото при сериозно ритъмно смущение смъртта настъпва между втората и осмата минута. „Сами разбирате, че човек и в болница да е, дежурният лекар може да не стигне толкова бързо до него, а ако е на улицата или вкъщи - просто няма шанс да оцелее", добави медикът.

Според наблюдението на кардиолозите около 200-250 българи годишно ще имат нужда от имплантиране на минидефибрилатор, като цената на едно устройство е между 14 000 и 20 000 лева. „Това не е някаква непосилна сума за бюджета на здравната каса, така че

ние ще настояваме от догодина НЗОК да започне да плаща процедурата. Дори вече съм водил предварителни разговори с д-р Пламен Цеков и имам неговото уверение, че ще направи необходимите разчети", каза още доц. Петров. Той уточни, че и досега подобни манипулации са се извършвали в „Токуда" и в „Св. Екатерина", но или са били за сметка на болниците, или пациентите са плащали от джоба си скъпите устройства.


Още облекчения

Кардиолозите преговарят и за още една скъпа процедура, която НЗОК да поеме. „Дисе-кацията, или разкъсването на аортата, е най-смъртоносното сърдечно заболяване, а огромната част от засегнатите са мъже на възраст между 50 и 60 г.", посочи доц. Петров. Модерното лечение е чрез поставяне на стентграфт, но той струва между 12 000 и

16 000 лева. Около 200 българи годишно получават разкъсване на аортата, а смъртността надхвърля 40%. Стенграфтът всъщност е тръба, нещо като протеза и стент в едно, дълга около 20 см, която се поставя в аортата, която пак е тръба. Идеята е по този начин да се изолира мястото, където органът е разкъсан и да се нормализира кръвотокът.


Докторът от Дупница пил диазепам
Антоан ВЕЛЕВ

Антидепресанти, а не алкохол, бил употребил д-р Атанас Дамов от общинската болница в Дупница, при чието дежурство почина 35-годишната перничанка Павлина Спасова. Твърдението идва от колегите на медика, включително и от шефа на болницата д-р Любомир Таушански. Причината да посегне към диазепама били семейни проблеми. Всички в Дупница чакат резултатите от взетата кръвна проба, която е пратена за изследване в София. По спешност в понеделник сутринта Регионалната здравна инспекция започна проверка в дупнишката болница.

Прокуратурата в Кюстендил е образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител. То е за престъпление по чл. 123 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт поради немарливо изпълнение на занятие.


Българите стават под 7 милиона

Всяка година изчезва град като Силистра
До края на 2012 г. населението на България може да спадне под 7 милиона души. Това прогнозира проф. Трендафил Митев, който е и член на Центъра за демографска политика. Всяка година от държавата изчезват хора колкото населението на Силистра, или около 35 000 души, обясни още той.

От почти 9 милиона българи през 1985 г. през 2011 г. броят ни е спаднал до по-малко от 8 милиона - 7 364 570.

Според проф. Митев причината за спада са високата смъртност, ниската раждаемост и икономическата миграция.

На същото мнение е и неговият колега проф. Боян Дуранкев от УНСС. „Спадът е в

резултат на „безплатен експорт" на работна сила, спад на жизненото равнище и в резултат на това - повишена смъртност", коментира проф. Дуранкев. Според него освен високия процент починали лошата демографска картина е в резултат и на масовия теч на мозъци през последните 22 години. „Експортът" на българи продължава и до момента се преценява на около 800 000, потърсили работа в чужбина", коментира още той.

Раждаемостта също е много ниска. Не повече от 50 - 60 хиляди деца годишно се раждат у нас. Това е наполовина в сравнение с преди 20 години. „Неслучайно много от университетите на България вече изпитват сериозни затруднения с приемането на свои нови възпитаници по простата причина, че няма деца", каза още проф. Митев.

Той настоя държавата спешно да се ангажира с мерки за това как да се подобри демографската картина. Една от идеите на учения е властите да осигурят по-сериозно финансиране за двойките с репродуктивни проблеми. „Към момента 200 000 семейства опитват, но не могат да имат деца", каза ученият, като се позова на статистика от здравното министерство.


Молят Борисов да разреши пушенето
Кристина КИРЯКОВА

Собственици на заведения от цялата страна внесоха отворено писмо до премиера Бойко Борисов, с което се надяват да го убедят, че забраната за пушене в ресторантите трябва да отпадне. По техни данни спадът на оборотите само за три месеца е 20-50%. Браншът се опасява, че през студените месеци процентът ще нарасне и ще доведе до масови фалити.

„Ако всяко от 17-те хил. заведения само в София съкрати средно по двама души, това означава, че 34 хил. души ще останат без работа", заяви вчера Атанас Димитров от Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. Според него това ще окаже удар основно върху младежката заетост, тъй като повечето работещи в сектора са на възраст между 18 и 30 г.

Натиск ще има върху икономиката на страната, смятат експерти. Според тях в държавния бюджет ще влязат 228 млн. лева по-малко приходи за период от една година. Това ще стане заради свити постъпления от осигуровки, от данъка върху печалбата и от ДДС. Браншът иска правителството да върне стария режим, който позволяваше на заведенията да имат зали за пушачи. Собствениците са похарчили средно по 30 хил. лева за вентилационни системи.

Преди по-малко от две седмици двама независими депутати предложиха да се отмени забраната за тютюнопушене. Кирил Гумнеров и Стоян Иванов внесоха законопроект за промяна на Закона за здравето, който предстои да бъде разгледан от парламента.


Обвиненият в пиянство лекар излезе в отпуск
Негови колеги и пациенти смятат, че е набеден. Прокуратурата образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител

Обвиненият в пиянство доктор от болницата в Дупница е излязъл в отпуск. Това съобщиха вчера неговите колеги от здравното заведение.

По данни на полицията в събота в болница „Св. Иван Рилски" в Дупница почина 35-годишна жена по време на дежурството на лекар, употребил алкохол. Тестсдрегер, направен от полицията по настояване на семейството на починалата, показа 2,47 промила алкохол в кръвта му. Според местните лекари д-р Атанас Дамов понесъл изключително тежко обвиненията и си подал молба за 5-дневен отпуск.

„Всички чакаме да излязат резултатите от кръвната проба и той да се върне на работа", казаха вчера лекарите от болницата. Според тях докторът заминал за София, където е семейството му. „Той се намира в страхотен стрес, на успокояващи лекарства е. Разговарях с него и ми казва, че абсолютно нищо вярно няма в това, което се тиражира в медиите и което твърдят близките на починалата.

Каза, че е пил диазепам. Всеки би пил диазепам, когато има проблеми, включително и

от лично естество. Това е съвсем нормално", коментира вчера д-р Крум Бонев, шеф на интензивния сектор в болницата.

Колеги на лекаря разказаха, че той обяснил, че преди злополучното дежурство е бил и на парти. Болна, лекувана от д-р Дамов, сподели, че в събота той й признал, че не се чувства добре и че има силно главоболие.

Лекарка от вътрешното отделение на болницата каза, че в чантата на починалата жена е открита празна опаковка от лекарството, което е вземала за лечение на шизофренията си. Лекари допълниха още, че пациентката е била здравно неосигурена.

Вчера служители на Регионалната здравна инспекция от Кюстендил са били в болницата в Дупница, където са изискали цялата документация по случая с починалата 35-годишна жена. Предстои документите да бъдат прегледани подробно, а след това ще се излезе със заключение, казаха от инспекцията. Добавиха и че ще се проверява документацията, свързана с приемането и лечението на починалата Павлина Спасова.

От централната лаборатория на МВР се чакат и резултатите от взетата кръвна проба на дежурния лекар, за да стане ясно бил ли е той на смяна в нетрезво състояние.

От прокуратурата в Кюстендил заявиха, че по случая е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.123 от НК - за причинена смърт поради немарливо изпълнение на занаятия.

„Назначени са всички съответни експертизи, за да установим налице ли е причинна връзка между смъртта на пострадалата и евентуалното немарливо поведение на лекаря, който я е приел", каза говорителят на окръжната прокуратура Марияна Сиракова. Държавното обвинение все още няма резултати от кръвната проба.

Лекарският съюз на регионалната колегия още няма позиция, тъй като не се е запознал подробно със случая, каза д-р Пламен Симеонов, председател на БЛС в Кюстендил. Етичната комисия ще се произнесе в най-кратки срокове, увери той.

Аутопсия на починалата в събота млада жена трябва да бъде извършена днес. За нея ще пристигне и специалист от София.




Изнасят „Спешна помощ" в кварталите, стига по-бързо до болните

7 акта за административни нарушения на „Пирогов"
От догодина екипи на „Спешна помощ" ще се изнесат в кварталите на четирите най-големи града у нас. Целта на преместването е линейките да не губят време в задръстванията и лекарите да стигат по-бързо до болните, съобщи здравният министър Десислава Атанасова. С кмета на София Йорданка Фандъкова тя откри вчера първия дислоциран център на „Спешна помощ" в столичния кв. „Ботунец". До месец такива центрове ще има в Студентски град, „Люлин" и „Надежда". „Нека видим резултатите от работата им и вероятно догодина ще разкрием такива центрове във Варна, Пловдив и Бургас", обясни Атанасова.

Изграждането на центъра в „Ботунец" е финансирано от общината и струва 55 000 лв. В него ще работят 16 души, сред които има и мобилни екипи. Фандъкова посочи, че от 2010 г. изнесен кабинет на „Спешна помощ" работи и в район „Нови Искър". През него месечно минават 2000 пациенти.

Над6500лекари, медицински специалисти и шофьори от 28-те центъра за „Спешна помощ" в страната ще преминат допълнително обучение до края на 2013 г., съобщи още министър Атанасова. Тя припомни, че България е една от страните-членки на ЕС, в която не се изисква доплащане за спешна помощ, освен това сме сред държавите със сравнително голям брой налични линейки.

Седем акта за административни нарушения е наложила Държавната финансова инспекция на „Пирогов", съобщи пък шефът на института за спешна помощ проф. Димитър Раденовски. Той допълни, актовете ще бъдат обжалвани в съда. Пет от тях са издадени на шефа на „Пирогов", останалите са на дружеството. (24 часа)




Двама медици и математик станаха академици
ЯРОСЛАВА ПРОХАЗКОВА

Трима нови академици избраха в БАН, съобщиха оттам вчера.

В областта на медицинските науки със званието бяха удостоени член-кореспондентите Владимир Овчаров и Дамян Дамянов. Акад. Овчаров преди години беше ректор на Медицинския университет в София. Акад. Дамянов пък е председател на Съюза на учените в България.

За академик в областта на математическите науки пък беше избран чл.-кор.Веселин Дренски от Института по математика и информатика. Днес изборите за нови академици продължават в 3 областите физически, обществени науки и творци на

изкуството. На 10 октомври ще бъдат излъчени академиците от биологическите и инженерните науки. След това ще продължат изборите за член-кореспонденти на БАН.

Очаква се процедурата да завърши на 25 октомври.




Милост няма да има
Малко преди пресконференцията вчера здравният министър Десислава Атанасова отново препов-тори тезата си, че няма връщане назад и забраната ще остане в сила. Тя бе категорична, че здравето

е на първо място и заради драстичното увеличение на заболяванията от рак и сърце ветото трябва да остане в сила. „Милост за пушачите няма да има", категорична бе Атанасова.




Проверяват пияния лекар за немарливост
СЕВЕРИНА ДИМИТРОВА

Окръжна прокуратура -Кюстендил, е образувала дело за „немарливо изпълнение на занятие" срещу неизвестен извършител по случая с починалата 35-годишна пациентка в дупнишката болница „Свети Иван Рилски".

Това съобщи говорителят на държавното обвинение Марияна Сиракова.

Инцидентът бе регистриран на 6 октомври в смяната на д-р Атанас Дамов, а близките на починалата сигнализираха, че той бил пиян. Проверка на място с дрегер отчела сериозните 2,47 промила алкохол в кръвта на лекаря. Дежурният прокурор Камелия Стефанова вече е назначила и разширена съдебномедицинска експертиза, която да установи причините за смъртта. Експертизата трябва да разгледа причинно-следствената връзка за кончината на жената и имало ли е немарливо отношение от страна на дежурните медици. Д-р Христо Кознички, директор на Регионалната здравна инспекция, бе категоричен, че е назначена вътрешна проверка. „На пръв прочит не се касае за терапевтична грешка. Това е колега с безупречна репутация. Колкото до резултатите от тест дегера, отчел 2,47 промила алкохол, има си компетентни органи, които да кажат дали става дума за алкохол", уточни още д-р Кознички.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница