1. Въведение в бизнес ситуацията Характеристика на предприятието



Дата26.10.2018
Размер388.09 Kb.
#100380
СЪДЪРЖАНИЕ:

1. Въведение в бизнес ситуацията

2. Характеристика на предприятието

3. Цел и визия на услугата

4. Разходи за внедряване на услугата

5. Финансиране на проекта

6. Жизнен цикъл на продукта

7. Очаквани ползи за фирмата и потребителите

1.Въведение в бизнес ситуацията:
Транспортът (на латински: trans - през и на латински: portare - нося) е придвижването на хора, стоки, сигнали и информация от едно място на друго, отрасъл на икономиката за превоз на пътници и товари. Основни видове: сухоземен (железопътен транспорт, автомобилен транспорт, тръбен транспорт), воден транспорт и въздушен транспорт. Към транспорта като отрасъл не се отнасят промишленият (вътрешнозаводският) транспорт и транспортът, извършван с лични превозни средства. Транспортът става самостоятелен отрасъл в края на 18-ти и началото на 19 век. В България транспортът създава около 4.0 % от брутния вътрешен продукт.

Понятието транспорт включва в себе си няколко аспекта; грубо могат да се разбият на инфраструктура, транспортни средства и управление. Инфраструктурата включва използваните транспортни мрежи и пътища, въздушни коридори, канали, тръбопроводи, мостове, тунели, водни пътища и т. н.), а също транспортни възли или терминали, където се извършва товаро-разтоварни дейности или прехвърляне на пътници от едни на друг вид транспорт (например, летища, гари, автобусни спирки и пристанища).Транспортните средства обикновено са автомобилите, велосипедите, автобусите, влаковете, самолетите. Под управление се разбира контролът над системата, например сигналите на светофара, железопътните стрелки, управлението на полетите и т. н., а също така правилата (освен всичко останало и правилата за финансиране на системата: платени пътища, данъци и акцизи върху горивото и т. н.).

Качественият и надежден транспорт е едно от необходимите условия за функционирането на една икономика. Отделен въпрос е на какво ниво е той в Република България и в частност в град Варна. Към настоящият момент град Варна се обслужва с около 340 автобуса. От тях 222 броя са единични, а 118 съчленени автобуси. Годишно се превозват около 43 млн. пътника. Общо се обслужват 46 линии. Линиите се отдават по договор за възлагане от Община Варна на търг. Обслужването става чрез фирми, които участват на търга. В момента линиите в град Варна се обслужвата от една общинска и една частна фирма. Понеже по-нанатъшните ми изложения, ще бъдат свързани с предприятието „Градски транспорт” ЕАД Варна, проведох следната анкета. В нея участваха двадесет души и на въпроса: „Доволни ли сте от обслужването на „Градски транспорт” ЕАД Варна?”, се получиха следните резултати, които са представени в таблица №1 „Резултати”:


Брой анкетирани/Отговор

Да

Не

Нямам мнение

20

3

12

5

* Забележка: В графата с отговор „Нямам мнение” са включени хора, които използват услугите на „Градски транспорт” ЕАД Варна”, но не могат да преценят, както и такива, които не ползват градския транспорт като средтво за придвижване.

Таблица №1 „Резултати”

Както е видно от Таблица №1, пребладаващата част от анкетираните, не са доволни от транспортното обслужване. В допълнителен разговор с недоволните граждани на град Варна, те изтъкнаха някои от причините за негативното отношение към „Градски транспорт” ЕАД Варна и качеството на предлаганата оттях транспортна услуга. По-важните доводи са: остарелите транспортни средства (особено се изтъкват моделите „Чавдар Г5”, „Икарус 260” и „Икарус 280”). Като допълнение, бих отбелязал, че средната възраст на автобусите на предприятието е 16 години. Друг довод е некомфортното пътуване, което е отличителна черта на гореспоменатите модели. Следващата причина, която предизвиква недоволство е нередовността на обслужваните автобусни линии от „Градски транспорт” ЕАД Варна. На последно място се изтъква високата цена за ползването на услугата. Цената от един лев за еднократно пътуване в пределите на град Варна се тълкува, като висока, от анкетираните. Още един довод предизвиква възмущение – това е цената на абонаментната карта за ученици и студенти редовна форма на обучение – 21 лв. за една автобусна линия. За сравнение същата част от населението на град София, плаща почти същата цена (21.50 лв), но за абсолютно всички линии в пределите на селището, за една автобусна линия в Бургас се плаща 12,60 лева. В Пловдив картата за ученици за всички рейсове е на цена 10 лева.

За да се опита да подобри качеството на предлаганата услуга „Градски транспорт” ЕАД Варна ще пусне в експлоатация нова автобусна линия.
2. Характеристика на предприятието:
„Градски транспорт” ЕАД Варна е търговско дружество със сто процента общинско имущество, като правата на собственика се упражняват от Общински съвет Варна (управлява се от Съвет на директори, избирани от Общински съвет – Варна). Предприятието е със сфера на дейност: осъществяване на автобусен превоз на пътници срещу заплащане с лицензирани автобуси при условията и по реда на наредба № 33 за ИОП; ремонтна дейност и диагностика на двигатели с вътрешно горене; тролейбусен транспорт на пътници; търговия с гориво-смазочни материали, резервни части и гуми; технически услуги и ремонт на автобусни спирки; разработка и поддръжка на на диспечерски пунктове за автобусен транспорт и единни системи за комуникация и отчитане разписанията на автобусите в градския транспорт и пътникопотока; разработване на проекти за транспортни схеми и разписания; внос и рециклиране на нови и употребявани автобуси.

Разпределението на автобусния фонд на „Градски транспорт” ЕАД Варна е показано в следната таблица:




Видове автобуси

Брой

Чавдар Г5

17

Икарус 260

6

Икарус 280

40

Ивеко

6

Мерцедес “соло”

32

Мерцедес “съчленен”

27

Рено

20

Мерцедес “с платформа”

2

Неоплан “с платформа”

4

Тедом

10

Общо

164

Таблица №2 „Видове и брой автобуси”   


Допълнителна информация:

  • Автобусите са на средна възраст 16 години;

  • Обслужват 22 линии с обща еднопосочна дължина 378.5 км (оттях две съвместно с „Транстриумф Холдинг”);

  • За месец януари 2010г. са превозени 1,995,500 пътници (за цялата 2009г.-24,787,400) от които:
    - с автобуси –1,690,000;
    - с тролейбуси – 305,500 пътника;   

  • Тролеите са на средна възраст 20 години;

  • Обслужват 3 линии с обща еднопосочна дължина  20 км;

3. Цел и визия на услугата:

Както изтъкнахме в началото на курсовата работа „Градски транспорт” ЕАД Варна, ще се опита да подобри качеството на предлаганата услуга, чрез внедряване на нова линия. Това не е единствената цел, която предприятието ще се стреми да постигне. По данни от Годишния финансво отчет на „Градски транспорт” ЕАД Варна за 2009 г. предприятието отчита отрицателен финансов резултат в размер на 696 000 лева. С пускането в експлоатация на нова линия, предприятието ще се опита да подобри финансовите си показатели.

Новата автобусна линия е с номер 509. Покрива маршрут през следните булеварди и улици: „Константин и Фружин”, „Св. Св. Константин и Елена”, „Трети март”, „Янош Хуняди”, „Сливница”, „Съборни”, „Мария Луиза”, „Осми приморски полк”, „Никола Вапцаров”, „Княз Борис I”, Европейски път Е 87, до КК „Златни пясъци”, където линията ще минава по маршрута на автобус № 409. Ще се предлага на локалния пазар. Линия № 509 ще е с начална точка обръщач в ж.к. „Владислав Варненчик” и крайна точка обръщач на „Ривиера” през летния сезон (15 май 15 октомври) и с начална точка обръщач в ж.к. „Владислав Варненчик” и крайна точка спирка „Почивка” през зимния сезон (16 октомври до 16 май). Избирането на номер завършват на цифрата 9, не е случаен, с него се цели да се създадат асоциации у пътниците (които още не знаят маршрута), че автобусът обслужва комплексите „Златни пясъци” и „Св. Св. Константин и елена” (подобно на другите линии завършнащи на 9 – 9, 109, 209, 409). Линия № 509 обслужва следните спирки: „Бл. 407”, „Капитан Петко”, „Химик”, „Девня”, „Мургаш”, „Армейска”, „ТИС-Север”, „Строител”, „Мебелна палата”, „Веселин Ханчев”, „Петя Дубарова”, „Георги Петлешев”, „Дом Младост”, „Тих Труд”, „Техникуми”, „Трансформатора”, „Лятно кино Тракия”, „Нептун”, „Центъра”, „Музея”, „Пл. Съединение”, „Чаталджа”, „Паметника”, „Акациите”, „Делфинариума”, „Отдих и култура”, „Почивка”, „Студентска”, „Траката”, „Александър Стамболийски”, „Евксиновград”, „Марек”, „Брезите”, „Миньор”, „Слънчев ден”, „Дървен мост”, „Мадара”, „Аква парк”, „Република”. С черен цвят са написани спирките, които се обслужват през зимния сезон (16 октомври до 16 май), а през останалата част от календарната година автобусът продължава до КК „Златни пясъци”, през спирките написани с червен цвят. Маршрутът на линията е около 32.7 километра, през летния период и 17.5 км, през зимния период. През първия период за осъществяването на един курс се предоставят два астрономически часа на шофьора, като в това време е включена и полагащата се по закон почивка. През втория период за осъществяването на един курс се предоставя един час и половина на шофьора, като в това време е включена и полагащата се по закон почивка. По-детайлно маршрутът е представен на снимките в края на разработката. Ценоразпис на билетите е показан в таблица № 3 „Ценоразпис на билетите”:




Разстояние

Цена на билет

сп. „Бл.407” до сп. „Почивка” (вкл.) – зимен период

1.00 лв

сп. „Бл.407” до сп. „Тракат” (вкл.) – летен период

1.00 лв

сп. „Ал. Стамболийски” до сп. „Слънчев ден” (вкл.) – летен период

1.60 лв

сп. „Дървен мост” до сп. „Република” (вкл.) – летен период

3.00 лв

Таблица № 3 „Ценоразпис на билетите”


Както всяка друга линия и автобус № 509, ще дава възможност на своите потребители да използват абонаментни карти за пътуване за всеки месец. Ценоразпис на тези документи, по групи от населението е показан в долната таблица № 4 „Цени на абонаментни карти”:


Учащи

21.00 лв

Свободни

45.00 лв

Пенсионери до 67г

35.00лв

Пенсионери над 67 г

2.00 лв

Таблица № 4 „Цени на абонаментни карти”

Пазарният сегмент към който ще се стреми да навлезе „Градски транспорт” ЕАД Варна се характерицира със съществуване на неудовлетворени потребности, които фирмата може успешно да удовлетвори. Основните целеви потребители, към които е насочена линия № 509, са живущите в кварталите „Младост”, „Трошево”, „Победа”, „Чайка” които през летния сезон ще работят в КК „Златни пясъци” и КК „Св. Св. Константин и Елена” или желаят да се придвижат до комплексите. За хората отговарящи на тези критерии се появява неудобството, че автобус за споменатите комплекси не преминава през бул. „Сливница”, а такива транспортни средства се движат по двата успоредни булеварда „Цар Освободител” (Линия № 209) и булевард „Владислав Варненчик” (Линия № 409). С новата линия № 509 целим да премахнем това неудобство. С новата линия ще може да се придвижват гражданите и до важни точки в град Варна, като МВР-Варна, Парк-музей „Владислав Варненчик”, „Данъчна служба Младст” „Галерия МОЛ Варна”, „Пфое МОЛ”, „Дом Младост”, „Пикадили-Младост”, „Община Варна”, Стадион „Черно море”, „Морска градина”, „Варненски Зоопарк” и други. Линията ще е удобна и за ученици и студенти учащи в следните учебни заведения: ПГСАГ „Васил Левски”, ПГИ „Д-р Иван Богоров”, ПГА „Илия Димитров”, „Професионална гимназия по машиностроене и електротехника” „ПГГСД "Николай Хайтов", „Икономически уневерситет – Варна”, ВВМУ „Никола Вапцаров” и други. Пред новата линия стоят и други цели да се подобри удобството на пътуване, но това ще бъде разгледано в частта „Разходи”, да се сложи край на постоянно закъсняващите автобуси, като се установи постоянен график от 15 минути на тръгване на автобусите, през „активната част от деня” (събота, неделя и празнични дни в интервали от 20 мин и 30 мин), в делнични дни. Линията ще е с начален час 6.00 и час на тръгване на последния автобус 23.00. Което означава че линията ще е активна 17 часа в денонощието. В най-натоварените часове от денонощието (от 6.30 часа до 8.30 часа; от 12.30 часа до 13.30 часа; 17.00 часа до 19.30 часа) задължително ще се движат само съчленени автобуси. Детайлно графикът на автобусна линия № 509 е представен чрез следното разписание:

Летен сезон (15 май 15 октомври) от ж.к. „Владислав Варненчик”:


Делничен ден:

Час на тръгване:



06:00; 06:15; 06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00;

22:30; 23:00; 23:30
Летен сезон(15 май до 15 октомври) от КК "Златни пясъци"/Ривиера/:
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00
Летен сезон (15 май 15 октомври) от ж.к. „Владислав Варненчик”:
Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:00; 06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11.40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00; 23:30
Летен сезон (15 май до 15 октомври) от КК "Златни пясъци"/Ривиера/:
Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11:40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00;
Зимен сезон (16 октомври-14 май) от ж.к. „Владислав Варненчик”
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:00; 06:15; 06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00;

22:30; 23:00; 23:30
Зимен сезон (16 октомври-14 май) от сп. „Почивка”
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:00; 06:15; 06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15;19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00;

22:30; 23:00;
Зимен сезон (16 октомври-14 май) от ж.к. „Владислав Варненчик”
Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:00; 06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11.40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00; 23:30

Зимен сезон (16 октомври-14 май) от сп. „Почивка”


Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11:40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00;
За да се изгради цялостна картина на пазара на предлагане на транспортни услуги е необходимо да се направи анализ на конкурентите на „Градски транспорт” ЕАД Варна в този бранш. Основните конкуренти на новата линия ще са автобусните линии предоставяни от „Транстриумф холдинг АД – Варна” и други частни превозвачи. Под втората група се има предвид таксиметровите шофьори, които превозват евентуалните бъдещи клиенти на линия № 509. С тях трудно би се проборил „Градски транспорт” ЕАД Варна, защото тези частни превозвачи използват цената на билета установена от автобусните компании. Така че при евентуално увеличение или намаление на билета, таксиметровите шофьори веднага ще уеднякват своята цена на превоз с пазарната. Преимуществото им е, че спестяват време на своите клиенти на същата цена. Но това става при много условия, от собствени наблюдения мога да твърдя, че не возят клиенти които желаят да се придвижат по далеч от централната част на града, това означава, че тази част от потребителите ще останат не засегнати от таксиметровите услуги. Друг фактор, който предизвикват недоверие към тази услуга предоставяна от таксиметровите шофьори и рискованото каране на част от тях. Последният фактор, който не се харесва на пътниците е, че таксиметровият шофьор не тръгва, докато не запълнил изцяло капацитета на превозната си средство.

Единствен конкурент в типа услуга предоставяна от линия № 509 е „Транстриумф холдинг АД – Варна”. Нека да се запознаем с неговия фирмен профил. „Транстриумф Холдинг" АД  е частна фирма създадена през 1991 година. Разполага със 176 автобуса, разпределението им по марки е представено в следната таблица:




Марки автобуси

Брой

Мерцедес

112

МАН

34

Волво

18

Други

12

Общо

176

Таблица № 5 „Марки автобуси”

Допълнителна информация за „Транстриумф Холдинг" АД:


  • От 176 автобуса 91 са съчленени и 85 соло

  • Средната възраст на автобусният парк за момента е 19 години

  • Два от автобуса „Щаер” са с газови устройства

  • Всичките 176 автобуса имат отоплителна инсталация (парно). От тях 52 имат и климатици (охлаждащи системи за през лятото).

  • От 52 автобуси с климатик – 32 бр. са соло и 20 бр. съчленени

  • От транспортната схема на Община Варна, фирма "Транстриумф Холдинг" АД обслужва 34 линии. (оттях 2 съвместно с „Градски транспорт Варна”)

  • Прогнозните километри, които ще изминат по градските линии през цялата 2010 година автобусите на дружеството, са около  6,058,232 км.

  • През 2009 г. са превозени около 18 млн. пътници.

Разполагаме с данни са превозените пътници от "Транстриумф Холдинг" АД и „Градски транспорт” ЕАД Варна, с тази информация можем да получим относителния пазарен дял на „Градски транспорт” ЕАД Варна по отношение на превозените пътници за една година:
ОПД = ПД на фирмата/ ПД на най-големия конкурент = 24787400/18000000 1.38

Този коефициент на относителен пазарен дял се определя като висок.


4.Разходи за внедряване на услугата:
Разходите са може би най-деликатната част свързана с всяко едно начинание, с което се захваща човек. А що се отнася до предприятие тази част, трябва да се оцени изключително внимателно. Да се създадат разходни рамки, в които трябва да се вмести проектът, ако съществуват, да се ликвидират необоснователни разходи.

Както е видно от Таблица №2 „Видове и брой автобуси”, „Градски транспорт” ЕАД Варна не разполага с достатъчен брой автобуси за покиването на нова линия и това налага закупуването на нови превозни средства, по-нататъшните разсъждения ще стане ясно че са необходими 18 нови автобуса (16 в движение и 2 резерва). Ще бъдат закупени както следва:




  • 5 броя автобуси Mercedes O345G:

    • Година на производство: 1994 г.

    • Тип двигател: дизелов

    • Скоростна кутия: автоматична

    • Категория: пътнически

    • Брой места: 45

    • Пробег: 200000 км

    • Цвят: червен

    • Мощност: 297 к.с

    • Единична цена: 30000лв

    • Разход: 36.3 л на 100км

  • 5 броя автобуси Mercedes-Benz 405 G Mileage:

  • Година на производство: 1990 г.

  • Тип двигател: дизелов

  • Скоростна кутия: автоматична

  • Категория: пътнически

  • Брой места: 50

  • Пробег: 400000 км

  • Цвят: син

  • Мощност: 280 к.с

  • Единична цена: 8500лв

  • Разход: 38.5 л на 100км

  • 3 броя автобуси Mercedes 0405:

    • Година на производство: 1994 г.

    • Тип двигател: дизелов

    • Скоростна кутия: автоматична

    • Категория: пътнически

    • Брой места: 31

    • Пробег: 200000 км

    • Цвят: червен

    • Мощност: 260 к.с

    • Единична цена: 17000 лв

    • Разход: 33.2 л на 100км

  • 2 броя автобуси Neoplan:

    • Година на производство: 1994 г.

    • Тип двигател: дизелов

    • Скоростна кутия: автоматична

    • Категория: пътнически

    • Брой места: 32

    • Пробег: 200000 км

    • Цвят: бял

    • Мощност: 160 к.с

    • Единична цена:15000 лв

    • Разход: 32.5 л на 100км

  • 3 броя автобуси Renault R312:

    • Година на производство: 1993 г.

    • Тип двигател: дизелов

    • Скоростна кутия: автоматична

    • Категория: пътнически

    • Брой места: 32

    • Пробег: 575000 км

    • Цвят: червен

    • Мощност: 243 к.с

    • Единична цена: 9000 лв

    • Разход: 29.0 л на 100км

Общата сума, на която възлизат автобусите е 270000 лв (използваме стандартна отстъпка при покупка на големи количества от 10% от цената 300500лв-30500 лв=27000 лв), това е първият компонент от разходите, които трябва да бъдат извършени. Следващата важна величина, коята е необходима за изчисляване на пълния обем разходи е намиране на средният разход на гориво за 100 километра, за целта ще се използват достиженията на статистиката за изчисляване на медиана, мода и средна аритметична:




Наименование

Брой

Разход на гориво



Mercedes O345G

5

36.3

191.5

Mercedes-Benz 405 G Mileage

5

38.5

192.5

Mercedes 0405

3

33.2

99.6

Neoplan

2

32.5

65

Renault R312

3

29.0

87

Общо

18




635.6

Таблица № 6 „Разход на гориво”


л е средният разход на гориво за 100 км изчислен чрез средна аритметична

Следващата стъпка е да установим с колко автобуса ще се обслужва линията на ден и индивидуалното разписание на всеки курс. Това е показано на следното разпределение на графика по сезон (зимен, летен), по тип на деня (делник, празник или почивен ден).



ГРАФИК:

Летен сезон (15 май 15 октомври) от ж.к. „Владислав Варненчик”:
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:00; 06:15; 06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00;

22:30; 23:00; 23:30

Летен сезон(15 май до 15 октомври) от КК "Златни пясъци"/Ривиера/:
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00
Където с червен цвят е отбелязан графикът на първия автобус за деня.

Където с розов цвят е отбелязан графикът на втория автобус за деня.

Където със светло оранжев цвят е отбелязан графикът на третия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на четвъртия автобус за деня.

Където със светло зелен цвят е отбелязан графикът на петия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на шестия автобус за деня.

Където с тъмно лилав цвят е отбелязан графикът на седмия автобус за деня.

Където със сив цвят е отбелязан графикът на осмия автобус за деня.

Където със светло син цвят е отбелязан графикът на деветия автобус за деня.

Където с оранжев цвят е отбелязан графикът на десетия автобус за деня.

Както се вижда тази група от десет автобуса е с начална спирка в ж.к. „Владислав Варненчик”
Където с жълт цвят е отбелязан графикът на единадесетия автобус за деня.

Където със светло лилав цвят е отбелязан графикът на дванадесетия автобус за деня.

Където с кафяв цвят е отбелязан графикът на тринадесетия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на четеринадесетия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на петнадесетия автобус за деня.

Където с черен цвят е отбелязан графикът на шестнадесетия автобус за деня.

Както се вижда тази група от шест автобуса е с начална спирка „Ривиера”

Летен сезон (15 май 15 октомври) от ж.к. „Владислав Варненчик”:
Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:00; 06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11.40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00; 23:30
Летен сезон (15 май до 15 октомври) от КК "Златни пясъци"/Ривиера/:
Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11:40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00;
Където с червен цвят е отбелязан графикът на първия автобус за деня.

Където с розов цвят е отбелязан графикът на втория автобус за деня.

Където със светло оранжев цвят е отбелязан графикът на третия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на четвъртия автобус за деня.

Където със светло зелен цвят е отбелязан графикът на петия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на шестия автобус за деня.

Където с тъмно лилав цвят е отбелязан графикът на седмия автобус за деня.

Както се вижда тази група от осем автобуса е с начална спирка в ж.к. „Владислав Варненчик”


Където с жълт цвят е отбелязан графикът на единадесетия автобус за деня.

Където със светло лилав цвят е отбелязан графикът на дванадесетия автобус за деня.

Където с кафяв цвят е отбелязан графикът на тринадесетия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на четеринадесетия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на петнадесетия автобус за деня.

Където с черен цвят е отбелязан графикът на шестнадесетия автобус за деня.

Както се вижда тази група от шест автобуса е с начална спирка „Ривиера”
Зимен сезон (16 октомври-14 май) от ж.к. „Владислав Варненчик”
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:00; 06:15; 06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00;

22:30; 23:00; 23:30
Зимен сезон (16 октомври-14 май) от сп. „Почивка”
Делничен ден:

Час на тръгване:



06:00; 06:15; 06:30; 06:45; 07:00; 07:15; 07:30; 07:45; 08:00; 08:15; 08:30; 08:45; 09:00; 09:15; 09:30; 09:45; 10:00; 10:15; 10:30; 10:45; 11:00; 11:15; 11:30; 11:45; 12:00; 12:15; 12:30; 12:45; 13:00; 13:15; 13:30; 13:45; 14:00; 14:15; 14:30; 14:45; 15:00; 15:15; 15:30; 15:45; 16:00; 16:15; 16:30; 16:45; 17:00; 17:15; 17:30; 17:45; 18:00; 18:15; 18:30; 18:45; 19:00; 19:15;19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00;

22:30; 23:00;
Където с червен цвят е отбелязан графикът на първия автобус за деня.

Където с розов цвят е отбелязан графикът на втория автобус за деня.

Където със светло оранжев цвят е отбелязан графикът на третия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на четвъртия автобус за деня.

Където със светло зелен цвят е отбелязан графикът на петия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на шестия автобус за деня

Както се вижда тази група от шест автобуса е с начална спирка в ж.к. „Владислав Варненчик”
Където с жълт цвят е отбелязан графикът на единадесетия автобус за деня.

Където със светло лилав цвят е отбелязан графикът на дванадесетия автобус за деня.

Където с кафяв цвят е отбелязан графикът на тринадесетия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на четеринадесетия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на петнадесетия автобус за деня.

Където с черен цвят е отбелязан графикът на шестнадесетия автобус за деня.

Както се вижда тази група от шест автобуса е с начална спирка „Почивка”
Зимен сезон (16 октомври-14 май) от ж.к. „Владислав Варненчик”
Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:00; 06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11.40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00; 23:30

Зимен сезон (16 октомври-14 май) от сп. „Почивка”


Почивен ден и празник:

Час на тръгване:



06:20; 06:40; 07:00; 07:20; 07:40; 08:00; 08:20; 08:40; 09:00; 09:20; 09:40; 10:00; 10:20; 10:40; 11:00; 11:20; 11:40; 12:00; 12:20; 12:40; 13:00; 13:20; 13:40; 14:00; 14:20; 14:40; 15:00; 15:20; 15:40; 16:00; 16:20; 16:40; 17:00; 17:20; 17:40; 18:00; 18:20; 18:40; 19:00; 19:30; 20:00; 20:30; 21:00; 21:30; 22:00; 22:30; 23:00;
Където с червен цвят е отбелязан графикът на първия автобус за деня.

Където с розов цвят е отбелязан графикът на втория автобус за деня.

Където със светло оранжев цвят е отбелязан графикът на третия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на четвъртия автобус за деня.

Където със светло зелен цвят е отбелязан графикът на петия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на шестия автобус за деня.

Където с тъмно лилав цвят е отбелязан графикът на седмия автобус за деня

Както се вижда тази група от седем автобуса е с начална спирка в ж.к. „Владислав Варненчик”

Където с жълт цвят е отбелязан графикът на единадесетия автобус за деня.

Където със светло лилав цвят е отбелязан графикът на дванадесетия автобус за деня.

Където с кафяв цвят е отбелязан графикът на тринадесетия автобус за деня.

Където със син цвят е отбелязан графикът на четеринадесетия автобус за деня.

Където със зелен цвят е отбелязан графикът на петнадесетия автобус за деня.

Където с черен цвят е отбелязан графикът на шестнадесетия автобус за деня.

Както се вижда тази група от шест автобуса е с начална спирка „Почивка”

След необходимите пресмятания за броя курсове на ден се получава следната таблица за разходите на гориво, които ще са необходими през първия месец. Те са втория основен компонент на разходната част, след разходите за закупуване на транспортни средства. Интересно е да се отбележи и каква е цената за литър дизел, на която „Градски транспорт” ЕАД Варна купува (през 2007 г. „Градски транспорт“ е сключил договор за доставка на нафта с фирма „Трансойл“. В него е записано, че общинското дружество купува литър дизелово гориво по цена на дребно на „Лукойл“. Тоест в момента автобусите зареждат нафта на цена 2,20 лева на литър, колкото показват бензиноколонките на „Лукойл“.Според новия шеф на борда, стандартната отстъпка в случая би трябвало да е между 13 и 18 % на литър. Това формира цена на нафтата от 1,76 лв. с ДДС. Местните парламентаристи бързо пресметнаха, че така биха могли да бъдат спестени около 100 000 лева на месец. Според Данаилов, единственото хубаво нещо в случая е, че договорът с „Трансойл“ изтича през октомври). За целите на курсовата работа ще работим с цена за литър от 1.76 лв с ДДС (с включена отстъпка).




Период

Брой курсове на ден

Брой курсове на месец

Среден разход на гориво

Средна дължина на курс

Среден разход на курс

Цена за литър

Разход на курс

Разход на месец

Летен – работен ден

105

2310

35.1 л

32.7 км

11.48 л

1.76 лв

20.20 лв

46662 лв

Летен – почивен ден и празник

84

756

35.1 л

32.7 км

11.48 л

1.76 лв

20.20 лв

15271.2 лв

Общо

189

3066

-

-

-

-

-

61933.2 лв

Зимен – работен ден

112

2464

35.1 л

17.5 км

6.2 л

1.76 лв

11.00 лв

27104 лв

Зимен – почивен ден и празник

84

756

35.1 л

17.5 км

6.2 л

1.76 лв

11.00 лв

924 лв

Общо

196

3220

-

-

-

-

-

28028 лв

* В графата брой курсове на месец се взема за база че месецът е има 31 дни (22 работни и 9 почивни)


Таблица № 7 „Месечни разходи за гориво”
Третият съществен компонент на разходите са разходите за наемане на персонал. С наличните кадрови ресурси „Градски транспорт” ЕАД Варна не може да поддържа нова линия с такъв мащаб. За това е необходимо да се назначат на работа още работници. При активност на линията от 17 часа в денонощието и работно време на един шофьор и един контрольор от 8.30 ч и при работа по график: „първа”, „втора” и един ден почивен, ще са необходими още 64 шофьора и 64 контрольора, а останалият персонал ще се разпределя от останалите служители в „Градски транспорт” ЕАД Варна. При средна заплата на шофьор в „Градски транспорт” ЕАД Варна от 600 лв на месец и средна работна заплата на контрольор от 450 лв. Се получават разходите за заплати за един месец на стойност 62720 лв.

Четвъртият на разходите ще бъде условно наречен други разходи в него ще се включат разходите свързани със застраховки на автобусите, различни дданъци и такси свързани с узаконяването на автобусната линия, разходите по печатането на билети, разходи за социални и здравни осигуровки, разходи за реклама и други. Тези разходи възлизат на обща стойност 10000 лв.

Нека обобщим всички компоненти от разходната част в следната таблица, от нея се вижда че разходите за закупуване на автобуси, другите разходи и месечните разходи за персонал и горив възлизат на 404 653 лв. След като разделим сумата на общите разходи на броя курсове зе един месец, се получава че за да се възвърнат вложените разходи още първия месец е необходимо всеки курс да има приход от билети на стойност 132 лв, което е една напълно реална и постижима величина. В следващите месеци като се приспаднат разходите за закупуване на автобуси (еднократно плащане) и другите разходи (изплащат се веднъж годишно) се получава, че всеки курс трябва да има приход от 41 лв, за да се реализира печалба. Всички тези пресмятания са на направени на база разпределението през летния период.


Вид разход

Сума

Разходи за закупуване на автобуси

270 000 лв

Разходи за гориво

61 933 лв

Разходи за персонал

62 720 лв

Други разходи

10 000 лв

Общо

404 653 лв

*В графата разход за гориво се използва разходът през летния период, защото линията ще се пусне в есплоатация на 15 май.


Таблица № 8 „Разходи за въвеждане в есплоатация”
5. Финансиране на проекта:
За да се привърне всяка бизнес идея в реалност, тя се нуждае от пари. Може да се каже, че въпросът за финансиране на бизнеса стои пред всички управници – както при започване на дейността, така и при развитие на съществуващ бизнес. Факт е, че много добри инвестиционни проекти трудно успяват да се реализират, поради невъзможността да се осигури необходимия капитал. Тук сме улеснени от това че разработваме проект от името на голямо предприятие.

С цел да не се оскъпява повече проектът ще се използват вътрешен източник на финансиране, това ще са паричните средства „Градски транспорт” ЕАД Варна възлизащи на 1254000 лв. към 21.12.2009 година. Те са напълно достатъчни за да покрият разходите през първия месец.


6.Жизнен цикъл на продукта:
Концепцията за жизнения цикъл на продукта е една от основните при разработването на нови продукти. Нейното изучаване и анализ позволяват да се диференциира във времето стратегият, която е разработена за него. Идеята за жизнения цикъл на продуктите има за аналог биологичните цикли на животните и растенията. Графично той може да се илюстрира със следната крива:

лева

max продажби

max



печалба

0



Фаза Фаза Фаза Фаза на време

на въвеж- на растеж на зрялост спад

дане
Графика № 1 „Жизнен цикъл на продукта”

Фазата на внедряване започва от момента на първата поява на продукта на пазара. Той още е непознат на потребителите. Продажбите имат малък обем, който не осигурява достатъчно приходи, за да се покрият разходите за разработването. По тази причина организацията, търпи загуби (прекъсната линия на графиката е на печалбата и през тази фаза има отрицателни ординати). Фазата на внедряване е най-опасна от живота на продукта, макар че (особено ако става за принципно нов продукт) конкуренцията е слаба или отстъпва. Маркетингът трябва да съдейства за много бърза разширяване на потребителите, които са осведомени за него и за изгодите, които ще получат от придобиването му. Целта е бързо увеличение на продажбите и по-скорошно възстановяване на предварителните разходи за продукта.

Фазата на растеж се характеризира с бързо нарастване на продажбите. Печалбата бърза нараства и може да дастигне своя максимум. Конкуренцията е още слаба, но се появяват и първите имитатори, които често са копирали продукта с някои минимилни изменения, което естествено изисква по-малко разходи. По тази причина те са в състояние да предложат по-ниски цени и да отнемат част от купувачите на организацията. Тя няма друг изход, освен и тя да намали цените. Това е свързано и с намаляне на печалбата към края на фазата. За да се задържи обаче високия обем на продажбите и за да си запази пазарния дял, организацията трябда да си промени не само ценовата политика, но и да въведе модификации в продукта, с цел да привлече купувачи и от нови пазарни сегменти.

Фазата на зрялост се отличава с най-голям обем на продажби. За разлика от тях печалбата продължава да намалява, поради по-нататъшното намаление на цените. Конкуренцията вече е много силна. Всеки конкурент провежда интензивен маркетинг в стремежа си да привлече потребители към своя продукт и това значително увеличава маркетинговите им разходи. Необходимо е по-нататъшно усъвършенстване и модифициране на продукта, за да получи някакви предимства пред продуктите на останалите конкуренти, така също се търсят нови канали за дистрибуция, възможности за проникване на нови пазари, разнообразяване на приложението на продукта и други.

Във фазата на спад продуктът се приближава към края на пазарния си живот. Той е изтласкан от нови, по-съвършени или по-модерни продукти. Обемът на продажбите се намалява. Печалбата става все по-малка. Организацията вече трябва да мисли за начина, по който ще се откаже от продукта. Към края на тази фаза тя трябва да бъде в състояние да лансира нов продукт, ако не е принудена от конкурентите да направи това по-рано.

На база изложеното до тук трябва да съпоставим теоретичния модел за „жизнения цикъл на продукта”, да го съпоставим със специвиката на разработвания от нас продукт и да определим продуктовите стратегии, които ще се прилагат. Както споменахме най-големи рискове за продукта, а следователно и за организацията, могат да възникнат по време на фазата на внедряване на продукта. През този период използваната стратегия ще е „бавно обиране на каймака”. Подходяща е при труден за имитиране продукт (много малко е вероятно автобусна компания да пусне друг автобус с абсолютно същия маршрут), липса на сериозни заплахи от конкуренти (в нашия случай имам само един пряк конкурент "Транстриумф Холдинг" АД) и селно мотивирани клиенти (които по макар и субективна преценка, съществуват). Отличава се с ниски разходи за промоция. При нашият продукт, промоцията ще се състои в разлепяне на рекламни материали по автобуси, спирки, пунктове за продажба на абонаментни карти. Очаква се, че тази комбинация ще максимизира печалбата, което ще направи възможно бързото възстановяване на разходите за нашия продукт (както показват изчисленията свързани с Таблица № 8 „Разходи за въвеждане в есплоатация”). Когато нашият продукт достигне във фазата на растеж, прилаганата от предприятието маркетингова стратегия е за усъвършенстване на продукта. Ще се цели подобряване на качеството на услугата. Във фазата на зрялост, ще се приложи стратегия е възможно да се приложи стратегия на модификациа на продукта. Може да се постигне чрез промяна на маршрута на линията, с цел печалба на повече клиенти. Във фазата на спад, ще се приложи „стратегия на потапяне”. В спецификата на предлаганата от нас услуга, като изключим настъпването на сили от непредвидим характер (природни катаклизми), не съществуват фактори, които да сложат край на жизнение цикъл на продукта в кратък период (колкото и условно да звучи това). Но рано или късно услугата ще премине и в последната си фаза. Стратегията на потапяне е радикална стратегия, която предполага пълен отказ от продукта. Прилагането ú понякога поражда известни проблеми, особено при продуктите, които имат дълотрайна употреба и се нуждаят от сервиз и резервни части (както е в нашия случай). За да запази реномето си, организацията трябва, в рамките на известен период, да осигурява нормално потребление на продукта си, който вече не е актуален. Това е с цел да се изпълнят ангажиментите към купувачите на нейния продукт. Освен всичко друго, подобна стратегия подобрява имиджа на предприятието.

Въз основа на всичко изложено дотук, на Графика № 2 е илюстриран моделът за жизенения цикъл на услугата предлагана от линия № 509. Виждаме някои разлики с базисния модел. В работния модел във фазата на растеж и фазата на зрялост продажбите и печалбите са прогнозирани като относително константни величини. Максимумите на кривите също не са означени, в коя фаза ще се достигнат.

лева

продажби


0

печалба
време




Фаза Фаза Фаза Фаза на

на въвеж- на растеж на зрялост спад

дане
7. Очаквани ползи за фирмата и потребителите:

С въвеждането в експлоатация на новата автобусна линия № 509 се очаква да се подобри финансовото състояние на „Градски транспорт” ЕАД Варна. Очаква се линията да е една от най-печелившите за предприятието. Факторите, които ни карат да мислим така са „важните точки”, покрай които ще преминава линията, както и маршрутът и до атрактивните морски курорти „Св. Св. Константин и Елена” и КК „Златни пясъци”. Линията има за цел да се наложи като една от малкото сигурни, що се отнася до времевия период. Стриктно ще се съблюдава, дали се изпълнява графикът на тръгване на автобусите. Комфортът на пътуване също е цел на новата линия, за да се постигне ще се закупят автобуси, които се отличават с това качество. Не на последно място ще се осигурят нови работни места за 128 души. Така ще се подобри благосъстоянието на много домакинства.


С червена линия е показан маршрутът на автобус №509.



С червена линия е показан маршрутът на автобус №509.

Източници на информация:


www.marketin-forge.com

www.brra.bg

www.gtvarna.free.bg

www.gtvarna.bg

www.transtriumf.com

www.sumc.bg

Маркетинг „ИК Люрен” 1999 г.



Маркетинг Университетско издателство ИУ-Варна 1998г.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница