11 февруари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата07.05.2018
Размер498.46 Kb.
#67613
  1   2   3
11 февруари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Забрана за пушенето от 2013 г.
в затворени обществени места, обеща Бойко Бори­сов пред гостуващия у нас еврокомисар по здравео­пазването Джон Дали.

"Еврокомисарят ни уве­доми, че 2012 година е препоръчителен срок към държавите, които са­ми трябва да вземат реше­ние. Аз го запознах със срещата ни с хотелиери и ресторантьори и ангажи­мента, който поехме към тях, тъй като в момента са инвестирали в инстала­ции. Дали ще го направи декември 2012 г., или 2013 г., аз мисля, че за няколко месеца не става въпрос", обясни премиерът. Преди дни от бизнеса обявиха, че са се договорили с Бори­сов пълната забрана да влезе в сила от 2014 г.

Скептични сме към обе­щанията на властта да въ­веде пълна забрана за пу­шенето, затова връчихме на еврокомисаря Джон Дали писмо, че подкрепя-^ ме усилията му в тази на­сока. Това каза д-р Герга­на Гешанова от коалиция „За живот без тютюнев дим". България поела ан­гажимент да въведе пъл­но ограничение до 2012 г., но протакала. В писмото се казва, че 100 000 бълга­ри подкрепят пълната за­брана на пушенето у нас. Има заведения, където обявиха, че няма да се пу­ши, но в тях

вече се дими неограничено,

твърди д-р Гешанова. Соб­ствениците им се надявали, че проверките няма да са толкова чести и санкциите ще им се разминат. Писмо­то на гражданите търси подкрепа от Еврокомисията за по-бърза пълна за­брана на пушенето у нас.


Симеон Дянков

Предлагам пакт за финансова стабилност
Той включва квалифицирано мнозинство за промяна на данъци, под 3 процента дефицит и държавата да преразпределя по-малко от брутния вътрешен продукт
РУМЯНА ДЕНЧЕВД

- Пактът за финансова стабилност ли е панацеята пред бюджетните свръхдефицити и пред неразумно­то харчене, г-н Дянков?

- Идеята за него обсъж­даме отдавна. Искам, след като вече сме извън проце­дурата по свръхдефицит, да наложим дългосрочна фискална устойчивост и за всички бъдещи кабинети.

Фискалният борд е само една от трите мерки в т.нар. пакт. Неговата цел е широ­ко и трайно балансиран бюджет Затова предлагам цялостна промяна, така че невлизането в дефицит да е гарантирано. Така стигаме и до лимит върху дефици­та, което означава таван за публичните разходи като процент от БВП За мен най-важна е най-малко ко­ментираната мярка - лимит и върху ресурса, прераз­пределян от държавата. Ако всяка година всяко правителство се вмества в него, няма да има натиск и към данъците, и към дефи­цита. Затова ще опитаме да направим така, че преките данъци да се променят много трудно

- Как? С референдум, със запис в конституцията?

- Струва ми се, че ако се реши 2/3 мнозинство от де­путатите в парламента да са нужни, за да се променят преките данъци, и това се запише в конституцията, ще е достатъчно.

- Като въвеждате лимит за преразпределението на пари от държавата и таван за дефицита, не е ли разум­но да оставите лека опера­тивна свобода на кабинети­те с данъците?

-Аз си мисля, че Бълга­рия няма друг избор, освен да е много финансово дисциплинирана във времето. Ако водим предвидима и дългосрочна данъчна по­литика, ще дадем много си­лен сигнал към инвестито­рите. Всеки от тях ще си каже: "Ето, България е с ниски данъци и нивото им е гарантирано от конститу­цията. Това ще бъде

най-важният сигнал за всеки инвеститор.

- Кои ще са тези 160 депу­тати? Простата аритмети­ка сочи, че трябва участие и на опозицията.

- Убеден съм, че ще го има това мнозинство. Ще го намерим, ще имаме раз­говори с всички поотделно. Защото всяка от трите мерки помага на бизнеса и на хората. Така всеки, кой­то мисли, че България трябва да стане добро място за правене на бизнес и за живеене, трябва да под­крепи пакта. Повечето ко­ментари на опозицията са, че държавата трябва да си намали харчовете и да има стегната финансова поли­тика. Така и ще им кажа-ето, пактът е прекрасна възможност то да се случи, а не само да го говорим. И да се спазва от всички правителства оттук нататък.

- Всяка власт има апетит да увеличи ресурса, който преразпределя. А идват из­борни години... Ще удържи­те ли този натиск, включи­телно и откъм ГЕРБ?

- Запис в конституцията ще е добър начин за удър­жане на апетити. Който и да е на власт, няма да може да направи нищо, защото опо­зицията веднага ще му ка­же- нарушавате Конститу­цията. Разбирам, че ще е трудно, защото пактът има за цел да дисциплинира всички управления в бъде­ще. Но и апетитите, и нати­скът за повече харчене ще бъдат силно притъпени.

- Какво следва за бълга­рина от това, че пактът ще бъде приет?

- Вдигането на данъци се усеща пряко по джоба, на­ли? Ако тази година го бях­ме направили? Хората ще получат същата сигурност да планират живота си при ниски данъци сега и занапред. Също как­то бизнесът и инвеститори­те. Бизнесът ще получи то­зи силен положителен сиг­нал. А той, когато се усети сигурен, създава работни места и увеличава доходите на хората.

- Засега обаче отрязахте министър Тотю Младенов, който поиска да вдигне ми­нималната заплата с 30 лв. Защо го правите - няма пари или за да не "повлече крак" и всички да поискат?

- Отказвам му и то катего­рично по две причини Пър­во, като финансов минис­тър смятам, че процес, про­дължил 9 месеца, колкото трае една бюджетна проце­дура, трябва да се уважава. Припомням само, че въпро­сът за минималната заплата бе обсъждан, дискутиран, но вече е станал част от за­кона за бюджета. А законът трябва да се уважава и да се спазва -от пялото правител­ство и от всички останали. Така че всякакви искания на допълнителни пари са нарушение на закона за бюдже­та. Затова на всеки казвам-има ли ги тези пари в закона за бюджета - не, значи тога­ва няма да стане тази година. Може най-рано догодина и то само ако е влязло в зако­на след дебат А и като ико­номист споделям напълно аргументите на бизнеса, из­ложени в Тристранния съ­вет Той ясно каза, че увели­чаване на минималната за­плата би довело до съкра­щаване на работни места. Това в момент на крехко съ­живяване на икономиката ни след криза не се прави Колкото и да ни се иска на всички, няма как да стане.

- Какво е финансовото здраве на държавата? Вяр­но ли е, че сме "назад" в събирането на приходите с едни 3 милиарда лева?

- Държавата ни е финан­сово здрава в момента. Предварителните данни за януари са по-добри в сравне­ние с януари 2010 г Тази го­дина ще е по-добра и затова залагаме дефицит от 2,2% -доста под маастрихските критерии. Засега сме в чел­ната тройка с Естония и Швеция с малки дефицити и смятам да останем в нея. Разбира се, има винаги как­во да се иска. Работим и с

двете приходни агенции в

такива посоки. Затваряме кранчета, от които дълги години са изтичали пари

И забележете - правим го със закони. Преди ден мина ограничаването на плаща­нията в брой, за мен това е голям успех. НАП са го предлагали 4 г. Не е става­ло. Миналата седмица ми­на на второ четене в парла­мента и изискването, ако някой иска да продава фир­ма, данъчните да имат 60 дни, за да я проверят за дъл­гове. Така вече няма да се прехвърлят на безимотни фирми с милиони задълже­ния. Изобщо последната година минаха много зако­нодателни промени, чака­ли реда си години наред. Те ще дават ефекти напред във времето. Битката с контрабандата и измамите се води всеки ден

- Смятате, че финансово здравата ни държава ще из­пълни стратегията "Бъл­гария 2020" - повече пари за здраве, образование?

- Ние завършихме фи­нансово най-трудната го­дина- 2010-а, с малко по-до­бри резултати от прогнози­те Това ни позволи да за­ложим 2,9% вместо 3,9% дефицит на касова основа, което пък ни дава по-добра база за 2011г. и занапред. Сега започваме с по-голям фискален резерв, което да­ва възможност да сме мно­го по-гъвкави от гледна точка на това трябват ли ни външни еврооблигации и външни финанси напри­мер. Засега изглежда, че не ни трябват, което е добре.

- Предстои ви обаче се­риозно финансово нато­варване с плащания по външен дълг в последната година на мандата - 2013-а. Това ли бе причината да поръчате доклад, който да извади загубите от сделка­та с дълга?

- Анализът, който възложихме на"ИндъстриУоч", бе поръчение на парламен­та. Първоначално идеята бе да привлечем чужди ек­сперти. Оказа се, че те не бяха добре запознати със сделката, и ни отказаха. След това идеята бе да въз­ложим анализа на отделни наши експерти. Но те ве­роятно щяха да бъдат по несигурни в заключенията си. Затова избрахме кон­султантска компания. Представих доклада в пар­ламента, предстоят дебати. Ако се реши да има допъл­нителен анализ, ще го въз­ложим.

- Говори се за внасяне на сделката в прокуратурата. ДСБ поиска проследяване на движенията по нечии лични сметки...

- Не е работа на Минис­терството на финансите да решава този въпрос. Ако парламентът стигне до то­зи извод, ще има допълни­телен анализ. За мен е важ­но, че един от ре -зултатите на готовия сочи, че тежест­та на плащанията наистина е изместена към 2013 г.




Предлагам...
Но ние започваме още от тази година да се готвим за това плащане, включи­телно и ако можем да си го позволим, да поемем част от това огромно фи­нансово натоварване, като предплащаме дълг. Но то­ва, което са направили те­зи преди нас -

да бутаме напред едни плащания, няма да направим

- Обещахте да отхлабите "финансовата примка" над

БАН. Някои привидяха сделка -ГЕРБ си оттегля закона за академията, Дянков отпуска пари, чаканата експертиза за едни СРС-та дава правилния от­говор. Има ли я сделката?

- Това е може би въпрос в рамките на шегата. Аз не съм променил мнението си за БАН. Там трябва да покажат реформи, преди изобщо да се говори за пари. От моята уста обе­щание за повече пари не е излизало. Първо реформи­те - за мен това е истински стойностният път.

- Чувствате ли се при­тискан? Да назначавате ревизии, да отменяте ак­тове, да вкарвате митни­чески екипи някъде или да ги изкарвате? Говоря за натиск откъм премие­ра, колеги, приятели, врагове...

- Не. Към мен никога не е имало такъв натиск. До­някъде съм в по-добро по­ложение, защото 20 г. съм бил извън България. Така че преди да вляза в прави­телството, нямам никакви обвързаности, нямам "приятелски кръг", който би могъл да поиска от мен услуги. Това донякъде по­мага. От друга страна, по­мага и начинът, по който съм влязъл в кабинета. По­мага ми идеологията, коя­то обявих от самото нача­ло. Като дойдох, казах, че аз такава политика ще во­дя и затова съм дошъл. Да свърша тази и тази рабо­та. Затова не съм имал ни­какви проблеми с искания нито отгоре, нито отстра­ни, нито от никъде друга­де.

- И никак не ви притес­нява „изтичането" на ва­ши разговори с шефа на

митниците ген. Танов!

- Като министър, като политическо лице - не, не ме притеснява. Да изли­зат, няма какво да ме стресне, аз винаги съм имал принципна позиция. Но като гражданин съм силно притеснен. От това, че в България

системата за сигурност не е каквато трябва да бъде

Тя трябва да е такава, че да защитава човешките права - и на премиер, и на заместник-премиер, и на обикновените хора.

- Може да извадят и някакви компрометира­щи ви телефонни разго­вори?

- Нямам притеснения. За мен каквото и да излезе, ще е като това, което до­сега излезе. Като гражда­нин обаче аз настоятелно искам промени в система­та за сигурност, от които да видя, че правата на всички, в т.ч. и за водене­то на телефонни разгово­ри, са добре защитени!

- Всъщност какво се случва на митниците? Тия дни не друг, а депу­тат от ГЕРБ каза, че там ставали едни странни не­ща. Че ген, Танов е знаел, че го подслушват и че съзнателно е вкарал и вас, и премиера в ня­какви схеми. Че той не разбира от митници и е бил подведен.

- Не съм подведен от ни­кого. С ген. Танов работя добре, и ще работя добре. Доволен съм от него, от екипа. Митниците имат стратегия, правят важни стъпки, следват я.

Промени в ръководството на митниците няма и няма да има

Разбира се, че много и различни хора имат и ще имат разни претенции. За­щото много години митни­ците са били използвани за политически, за частни и всякакви други цели. Всичко това вече се реже и то категорично, законно, с промени в закони, в на­редби. Танов работи в много тежка обстановка, но аз съм 100% зад него.

- А зад вас кой е. Как­то се вижда, битката е тежка и се инкасират удари?

- В края на краищата аз съм ресорен вицепремиер и аз решавам. Главният ми съюзник е по-голямата част от правителството: правосъдният министър Маргарита Попова - осно­вен съюзник и съмишле­ник, голяма част от други­те министри - Плевнелиев, Рашидов, Трайков, Анге­лов, Караджова... За мен този Министерски съвет се отличава от всички останали с това, че в него повечето хора са експер­ти. И те точно като ек­сперти си вършат работа­та. Освен това са наясно, че нашата роля е да пре­къснем порочните практи­ки от миналото. Така че колегите ми министри са с мен и зад мен

- Не споменахте пре­миера, вътрешния ми­нистър Цветанов в този гръб.

- Защото се разбира от само себе си, че премие­рът Борисов е и до мен, и зад мен. Иначе изобщо ня­маше да удържим на тол­кова много удари. Ако бе­ше толкова лесно да се прекъснат всичките пороч­ни връзки, щяха отдавна да са го направили тези преди нас. Но ето, правим го ние. Не те. Виждате, не­ща, говорени от 2000 г., ние ги правим. Това ми да­ва основания да смятам, че с всеки изминал месец ще имаме още повече ус­пехи. Надявам се и ще се боря всички останали ча­сти от администрацията да направят тежките реформи и нужните стъпки. Силно се надявам това да се слу­чи и в сферата на сигур­ността, като например по-прозрачно управление там.

- Два пъти споменавате сферата на сигурността и липсата на реформи в нея. Това упрек към ви­цепремиера Цветанов ли е? Какви са отношенията ви? Онези усмивки за : снимка на трима ви с ген Танов след първия залп

от СРС-та пиар ли бяха?

- Имаме разногласия, дори спорове, не отричам.

Но те са нор­мални за един кабинет. Аз продължавам да смятам, че в сферата на си­гурността тряб­ват много голе­ми реформи. Последните седмици ясно показват, че «това явно е та­ка и че аз съм прав. Не може само ние да се опитваме също в много тежки условия да ре­формираме митници, да­нъчни, цялата фискална поли­тика из основи. Всички остана­ли трябва да направят също­то в своите си сфери. Това е. Иначе, след ка­то аз отговарям за администра­тивната рефор­ма, ще продъл­жа да настоя­вам тя да се направи нався­къде.




Поредна жертва на Бърза помощ
Млада Ясена почина, докато я местят от линейка на линейка
34-годишна жена от Сандански почина в двора на благоевградската болница при прехвърлянето й от една линейка в друга, съобщи БГНЕС. Починалата е имала сърдечен проблем и е трябвало да бъде транспортирана до София. Преди няколко месеца младата жена посетила столична клиника и й била поставена изкуствена клапа на сърцето. Във вторник тя била на работа, прибрала се вкъщи и се чувствала нормално. Вечерта обаче внезапно й станало зле. Съпругът й се обадил на Спешна помощ, но понеже линейката не идвала, той я откарал до болницата в Сандански с личния си автомобил. Лекарите установили, че има проблем с изкуствената клапа и белият й дроб започнал да се пълни с кръв. Било решено младата жена да бъде транспортирана до София. Поради „добрата" организация на спешната помощ, линейката от Сандански има право да транспортира пациенти само до ЦСМП-Благоевград, където се прехвърля на автомобил на местната бърза помощ. Въпреки тежкото състояние на жената медиците изпълнили стриктно процедурата и малко след полунощ пред спешното отделение в Благоевград пациентката трябвало да бъде прехвърлена от една линейка в друга. При свалянето й от медицинския автомобил обаче тя изпаднала в клинична смърт и усилията на пристигналия реаниматор не могли да я върнат към живот.

Разбрали за смъртта, шокираните близки на починалата с писъци нахлули в реанимацията, което наложило намесата на охраната. Те обвиняват не лекарите, а организацията на работата за смъртта на жената. Починалата няма деца заради тежкото си сърдечно заболяване. В края на този месец тя е трябвало да постъпи за втора операция в клиника в София.з




Пестим пари чрез електронно здравеопазване
Електронното здравеопаз­ване ще допринесе за по-ефек­тивно разходване на средствата в тази сфера, заяви еврокомисарят по здравеопазване Джон Дали по време на фо­рум в хотел „Шератон" в Со­фия вчера. Дали припомни, че преди няколко седмици е при­ета нова директива на ЕС, чрез която на европейските граж­дани се дава възможност да имат достъп до здравна помощ в други държави членки. Тя се прилага особено в случаите, когато болните не могат да по­лучат лечението, от което се нуждаят, в собствените си стра­ни. Еврокомисарят отбеляза важността на електронното здравеопазване и на съвмес­тимостта на технологиите. Той обясни, че стратегията на Ев­ропейската комисия „Европа 2020" има за цел да намали безработицата, да подобри производителността, да насър­чи икономическия растеж. Ино­вациите според Дали имат клю­чова роля в тази насока. Спо­ред него здравният сектор има огромен потенциал в разкри­ването на работни места и раз­виването на иновации. Елект­ронното здравеопазване ще подобри достъпа до здравео­пазване особено спрямо въз­растни хора и тези, които живеят в отдалечени райони.

Министър Стефан Констан­тинов заяви, че България тряб­ва да подготви проект за ин­тегрирана информационна сис­тема на здравеопазването, в която да се обединят проекти­те за електронна пациентска карта, електронно здравно до­сие и рецепта, както и телеме-дицина. Тази система трябва да свързва НЗОК, НОИ и НАП, уточни Константинов,




"Подкрепа" преизбра Тренчев, той плака

Станах заложник на собственото си творение, обяви лидерът на синдиката
Ана Михова

С гласовете на 749 делегати д-р Константин Тренчев беше преизбран за президент на КТ „Подкрепа“ от Осмия конгрес на синдиката вчера. За вицепрезидент беше преизбран досегашният му заместник Димитър Манолов.

"За съжаление се разигра най-лошият сценарий, станах заложник на собственото си творение", обобщи ситуацията д-р Тренчев в последния ден от конгреса, след като бе увещаван от всички структури на синдиката отново да се кандидатира за негов президент.

В интервютата си от последните дни на няколко пъти той обяви, че обмисля да се оттегли от ръководния пост. Тези му думи станаха и причина приветствените изказвания в първия ден на конгреса да преминат под призива „Докторе, остани“.

В последния ден на форума, за когато бе предвиден изборът на ръководство, комисията по избора определи 40 минути време за подаване на кандидатури. Но такива не постъпиха. Наложи се да се удължи времето с още 15 минути. През тези минути делегатите увещаваха лидера да се кандидатира. Със сълзи на очи той обясняваше, че властта не го блазни и му е мъчно за синдиката, но той му е отнел много енергия за 22-те години, откакто съществува. В последната минута все пак д-р Тренчев реши да се кандидатира. После взе думата и в много емоционално слово, в което цитира Библията, Джон Кенеди и Уинстън Чърчил, той призова хората първо да променят себе си. Тренчев добави, че е разочарован от това, което се случва в обществото, и най-вече от войната между политиците. „Държавата се срива не толкова икономически и социално, тя се срива духовно“, каза пред делегатите на Осмия конгрес лидерът. „Хората търсят спасение в омразата и злобата и това не е пътят, който ще ни изведе от кризата“, добави той. Лидерът на синдиката отправи остри критики към политиците, които с войните, които водят, обезкуражават хората и не им дават надежда, защото „всеки трябва да знае защо страда и трябва да знае кога ще свърши това страдание“.

Според него скандалите, които текат в момента, непознати за прехода като интензивност, ще доведат до политическа криза. „Политическата криза в едни спокойни държави, като Белгия или Италия, не е кой знае какво, защото техните икономики работят, но в България всички зависят от политически решения“, допълни д-р Тренчев. По думите му политиците нямат визия за основните сектори.

„Протести в България може да има само поради икономически причини, за политика вече никой няма да излезе на улицата“, коментира по-късно вече преизбраният лидер на "Подкрепа".

„Иска ми се да греша, но не мога да споделя оптимизма на премиера, проблеми може да има в енергетиката, здравеопазването, все повече хора са на улицата, доходите не мърдат или падат“, допълни той.




Борислав Богоев, заместник-председател на КФН:
Ще се появят нови застрахователни пакети, но не и нови застраховки
Цената по „Гражданска отговорност” трябва да е съобразена и със стандарта на живот у нас, не може да бъде колкото е в Швейцария
Борислав Богоев е избран за заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, от Народното събрание на 15 юли 2010 г. с 3-годишен мандат. Роден е на 30 декември 1965 г. в гр. Хасково, магистър по икономика, специалност финанси, и дипломиран мениджър по финансов и банков мениджмънт в международния бизнес от УНСС. При основаването на Комисията за финансов надзор през 2003 г. е назначен за директор “Инвестиционни посредници. Пазари на ценни книжа”. През октомври 2005 г. започва работа като управител на инвестиционен посредник „Сомони файненшъл брокеридж” ООД и до избора си за член на КФН ръководи цялостната дейност на финансовата група.
Диана Йосифова

- Г-н Богоев, една от горещите теми в последно време са промените в Кодекса по застраховане, които целят да се махнат маркировките на автомобилите. Какво наложи тези промени и каква е европейската практика?

- Да не заблуждаваме читателите - още няма промени в Кодекса за застраховането, с които се премахват стикерите. Тези промени са на етап обсъждане. Затова и на два пъти организирахме форуми, на които подробно се обсъдиха плюсовете и минусите при маркирането на автомобилите. Първия път беше на конференция за застрахователните измами през декември миналата година и втория път – сега, на 7 февруари, на кръгла маса на тема „Маркирането със стикери във връзка със застраховката „Каско” – за и против”. Неслучайно тези форуми се организират съвместно с Асоциацията на българските застрахователи под егидата на Министерството на вътрешните работи и КФН, тоест темата има отношение към дейността им. Друго, което трябва да уточним, е, че няма единна европейска практика по този въпрос. Проблемът в България е, че не би трябвало да се изисква от гражданите да плащат допълнително 50-60 лева за маркиране, когато си купуват «Каско». Също така практиката застраховката да влиза в сила (въпреки че вече е платена застрахователната премия) само след като е изпълнено условието за маркиране, трудно може да бъде оценена като достатъчно коректна към потребителя. На практика в отношенията между застрахователя и застрахования се дава предимство на една трета страна, чийто статут изобщо не е изяснен, но пък от нейните действия зависи осигуряването на застрахователното покритие. И ако за застрахователя са ясни «качествата» на тази трета страна, то това по никакъв начин не важи за потребителя, за когото остават хипотезите и догадките относно това, за какво плаща при пасивното маркиране. Освен това така се поставят в неравнопоставено положение потребителите, които имат маркировка, и тези които нямат. Затова работната група между МВР, КФН и АБЗ ще изготви предложение за изменения на кодекса в тази насока, които после ще се внесат в Народното събрание.

- С какви резултати застрахователният бранш изпраща 2010 г.?

- Не разполагаме с окончателни данни за 2010 г., ще ги получим в края на март. Но по данни за януари-ноември м.г. общо застрахователният сектор отчита спад на премийните приходи от 2,6% на годишна база, като спадът в общото застраховане е от 4,4%, който се компенсира от ръст в животозастраховането от 9,2%.

- Можем ли да кажем, че секторът е преодолял най-лошото от кризата?

- Последните данни показват, че поне темпът на спад е намалял. Надявам се 2010 г. да е последната със спадове, 2011 г. да е нулева, а през 2012 г. да отчетем лек ръст.

- Увеличиха ли се опитите за измами?

- Нямаме конкретна статистика. Измамите се разследват от криминална полиция и не зная колко от тях са извършени с помощта на служител от застрахователна компанията и колко са по инициатива на външни извършители. Но при всички случаи губят застрахователните компании и не само те, а губим всички ние, потребителите, тъй като тези разходи по някакъв начин се калкулират в премиите.

- Очаквате ли да се появят нови застраховки или пакети, които да раздвижат пазара?

- Да, очаквам да се появят нови застрахователни пакети, но не и нови застраховки. Видовете застраховки са описани в Кодекса за застраховането и без промяна на законодателството не могат да се предлагат нови видове, но що се отнася до нови пакети, абсолютно е логично - още повече в условията на криза, застрахователите да преразгледат своите застрахователни пакети и да ги променят в зависимост от маркетинговата си политика.

- Има ли интерес от навлизане на нови играчи на пазара у нас и съответно опасност от спекуланти?

- Към 31 януари 2011 г. застрахователите от държави членки, нотифицирали КФН, че желаят да извършват застрахователна дейност у нас, са 330, като от тях 9 са декларирали отказ от извършване на застрахователна дейност на територията на страната. Само за януари 2 застрахователи са пожелали да работят в България. Към 31 януари нотификациите на застрахователни посредници от държави членки са 1504, като от тях 74 са прекратили дейност. Към края на януари застрахователи от България, пожелали да извършват дейност на територията на държави членки, са 9, а застрахователните посредници са 15. Що се отнася до спекулантите – крайно време е да разберем как функционира механизмът на европейското бизнес пространство – след като една компания е регистрирана в държава членка, тя подлежи на съответната регулация там и не може да се измъкне безнаказано.

- Регулациите от последните 6 месеца бяха насочени предимно към автомобилното застраховане. Предвиждат ли се промени и в другите застрахователни сегменти? И какви са вашите приоритети?

- Моите приоритети са по отношение на целия застрахователен сектор, за мен няма важна и неважна тема. Но логично започнахме от промените по отношение на ГО по простата причина, че тя е задължителна застраховка и касае изключително широк кръг потребители – застраховани и увредени лица, защото тя не се отнася само до шофьорите, но и за всички, които се движат по улиците и могат да пострадат при ПТП. С промените, които направихме, имахме за цел да защитим потребителите, тоест застрахователните компании да имат достатъчно средства, за да изплащат обезщетения, което повиши цената на застраховката. Естествено, цената по „Гражданска отговорност” трябва да е съобразена и със стандарта на живот у нас, не може да бъде колкото в Швейцария например, но трябва да е достатъчна. Другите необходими неща, които смятам, че ще постигнем до 1 година във връзка с тази застраховка, са: въвеждането на електронната полица, системата бонус-малус да заработи и да бъде готова методиката за неимуществените вреди.

- В тази връзка готова ли е методиката?

- За изработването й сме ползвали чуждестранния опит (Испания, Франция, Германия), както и българския. Набелязали сме основните параметри, чрез които ще се определят претенции за обезщетения по ГО за неимуществени и имуществени вреди, претърпени във връзка с телесни наранявания или смърт. Обезщетението ще зависи от категорията на увреждането, тоест коя част на тялото е пострадала, и от степента на телесното увреждане. А при смърт има специални критерии, свързани с личността на починалия, като възраст, семейно положение, доход, както и критерии, свързани с наследниците. Трудно се изчисляват претърпените болки и страдания, а и към тях се прибавят претърпените имуществени щети. Естествено, всичко това се установява на база представени медицински документи. Въобще в целия документ има много медицина. Искам да акцентирам, че тази методика е предназначена за доброволно, извънсъдебно уреждане на отношенията и в нея застрахованото лице и застрахователят може да намери при определена травма каква сума се полага и ако двете страни са съгласни, да се стигне до споразумение. Естествено, методиката не изключва съдебно разрешаване на случаите.

- Има ли много оплаквания от страна на банките по полиците „Живот“ към ипотечен кредит?

- В сравнение с всички останали жалби тези, свързани с кредитни институции, не са много - 49 от общо 1200-1300 жалби годишно. Всичките тези жалби внимателно са разгледани, искали сме становището по всеки отделен случай от застрахователя и сме се произнесли по тях. Това, което искам да посъветвам хората, е много внимателно да четат документите, което им се предлага за подпис, защото често пъти най-важното е записано със ситните буквички, а след като си подписал, си приел условията и после трудно можеш да изразяваш несъгласие.

- Споменахте електронната полица и системата бонус-малус. Кога най-накрая ще станат факт?

- С промените в Кодекса за застраховането от 2009 г. беше направена първата стъпка в тази посока. В края на миналата година приехме Наредба за изграждането и поддържането на информационна система за оценка, управление и контрол на риска, в т.ч. за издаване на полици. Наредбата предвижда сключените договори да се отчитат в информационния център и в КФН до 24 часа от тяхното сключване, а корекциите на допуснати грешки при отчитането на договор се извършват в срок до 48 часа от сключването на договора. В комисията вече са осигурени технически възможности за ежедневно отчитане на полиците, като електронният портал за получаване на информацията е отворен по 24 часа всеки ден. Наредбата има за цел да гарантира, че всички полици ще бъдат отчитани в деня на тяхното сключване, като се прекрати забавеното отчитане. Определени са и срокове за техническо обезпечаване на информационната система - в рамките на шест месеца от влизането в сила на наредбата застрахователите трябва да представят в комисията техническите си задания за адаптиране на информационните си системи. С други думи през м. май 2011 г. застрахователите трябва да представят при нас информация за адаптираните си електронни системи. По отношение на системата бонус-малус също има напредък и се обменя информация между МВР и застрахователите (чрез Гаранционния фонд) за настъпилите ПТП. Осигурена е и възможност да се правят справки за ПТП на страницата на Гаранционния фонд в интернет. След въвеждане на регистрационния номер или номера на рамата може да проверите дали въпросното МПС е причинило виновно ПТП и с какъв протокол това е констатирано.

- Друга тема, за която се чуха много „за“ и „против“, е пререгистрацията на здравноосигурителните дружества като застрахователи. Това ще промени ли пазара на здравните застраховки?

- Дружествата по доброволно здравно осигуряване ще могат да извършват досегашната си дейност без промяна, след като се пререгистрират като застрахователи. Трябва да се знае, че бъдещите изменения няма да се отразят на предлаганите от здравноосигурителните дружества продукти. Промените засягат единствено изискванията към извършваната дейност. Ще се повиши изискването за собствен капитал и неговото качество (няма да може да бъде със заемни средства), ще се повишат изискванията към органите на управление, ще трябва дейността да бъде съобразена с добрите корпоративни практики за управление и да бъде обезпечена с адекватни информационни системи.

Предвид завишените изисквания обаче могат да настъпят промени и реорганизация в самите участници на пазара.




След като я разкарвали от град в град



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница