12. Други престъпления против правата на гражданите



Дата09.09.2016
Размер67.11 Kb.
#8696

12. Други престъпления против правата на гражданите.




I.Престъпления против някои лични права на гражданите.

1. Нарушаване неприкосновеността на жилище, служебно помещение или превозно средство.


1.1. Основен състав - чл.170, ал.1.

1) От обективна страна изпълнителното деяние се изразява във влизане в чуждо жилище. Под “жилище” се има предвид помещение или помещения, обитавани от едно или повече лица за живеене. Спецификата е с оглед понятието “чуждо” по см. на ал.1 – не се излиза от обстоятелството дали деецът е собственик на жилището, а от обстоятелството дали той го обитава за живеене, или жилището се обитава от различно от него лице. Съставът се характеризира с лимитативното изброяване на начините, по които, ако стане влизането то ще се третира като престъпно: чрез употреба на сила; чрез употреба на заплашване; чрез употреба на хитрост;чрез употреба на ловкост; чрез злоупотреба с власт или чрез злоупотреба със специални технически средства. Използваните термини не са корелативни на чл.12 (3), т.3 (да няма превишаване пределите на неизбежна отбрана, когато нападението е с насилие и взлом. Под “сила” трябва да се има предвид особеността в чл.12 (3), т.3. Щом деецът влиза със сила, то е нападение, при което каквото и да е противодействието, няма превишаване пределите на неизбежна отбрана. Законодателят не е последователен при диференцирането на НО за тези начини. Престъплението по чл.170 е от частен характер.

2) От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.

1.2. По-тежко наказуеми случаи – ал.2 и ал.3.

1) По ал.2 – ако влизането е осъществено: нощем, от въоръжено лице или от две или повече лица. Под “нощ” се разбира тъмната част на денонощието. “От въоръжено лице” – по принцип нападателят да има оръжие, но в случая е необходимо и нападателят да е дал възможност на пострадалия да разбере, че притежава оръжие. По този начин деецът разчита, че ще парализира евентуалната съпротива. Под “две или повече лица” се разбира см. на чл.93, т.12 НК - когато в самото изпълнение са участвали най-малко две лица.

2) По ал.3 – регламентира се най-тежкият състав. Дефинират се специални хипотези, свързани с качествата на пострадалия – той е лице, ползващо се с международна защита по см. на чл.93, т.13 НК: с международна защита се ползват лицата, за които е предвидена такава защита в международен договор, по който РБ е страна. Законът третира като престъпно влизането не само в неговото жилище, но и в неговото служебно помещение и превозно средство. “Превозно средство” е не само личното, но и това, предназначено за товари, които се ползват със статута на т.нар. “дипломатически пратки”.

1.3. Втори основен състав – ал.4.

1) От обективна страна изпълнителното деяние се изразява в оставане в чуждо жилище, но освен това съставът се характеризира и с допълнителни условия: оставането да е противозаконно; оставането да е след съответна покана да се напусне жилището. Алтернативата между съставите по ал.1 и ал.4 е тази, че по ал.4 влизането не е било противозаконно, а правомерно, но от един момент насетне гостът е станал нежелан за обитаващия жилището.

2) От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.


2. Нарушаване неприкосновеността на кореспонденцията – чл.171.


2.1. Първи основен състав – ал.1

1) От обективна страна има множество форми на изпълнителното деяние, които могат да бъдат специфицирани като такива, свързани с осъществяването на противоправно въздействие върху носителя на дадена информация и като такива, чрез които без правно основание се узнава и разкрива тайната на кореспонденцията:

а. т.1 - отвори, подправи, скрие или унищожи чуждо писмо, телеграма, запечатани книжа, пакет или други подобни;

б. т.2 - вземе чуждо, макар и отворено писмо или телеграма с цел да узнае тяхното съдържание или пък със същата цел предаде другиму чуждо писмо или телеграма.

От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.

2.2. По-тежко наказуем състав – ал.2.

1) Имаме особен субект на престъплението: от една страна той е длъжностно лице по см. на чл.93, т.1 НК, а от друга – длъжностно лице, което се е възползвало от служебното си положение, за да осъществи посегателството, той експлоатира длъжностното си качество и това го улеснява с оглед осъществяването на престъплението (достъп до съответната информация).

2.3. Втори основен състав – ал.3.

1) От обективна страна изпълнителното деяние се изразява в узнаване на неадресирано до дееца съобщение. Спецификата е от гледна точка на начина, по който това става – чрез използването на специални технически средства. Няма значение какъв е точно видът на далекосъобщителното средство, чрез което е изпратено съобщението. Изисква се това узнаване да е противозаконно.

2) От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.


II.Престъпления против лично-икономическия характер на правата на гражданите.

1. Престъпления против трудовите права на гражданите – чл.172.


1.1. Първи основен състав – ал.1

1) От обективна страна изпълнението се изразява в две форми: 1) попречване на пострадалия някого да постъпи на работа; 2) принуждаване пострадалия да напусне работа.

Следователно против волята на пострадалия му се пречи да реализира правото си на труд.

2) От субективна страна съставът се характеризира: освен с умисъл и с мотивите на дееца, свързани с народността, расата, религията, социалният произход или политическото убеждение, респ. членство на пострадалия в една или друга политическа организация.

1.2. Втори основен състав – ал.2

1) Субектът е особен – длъжностно лице по см. на чл.93, т.1 НК.

2) От обективна страна изпълнението на престъплението се изразява в неизпълняване на влязло в сила съдебно решение за възстановяване на неправилно уволнен работник или служител на работа.

3) От субективна страна съставът се характеризира с пряк умисъл.


2. Престъпления против интелектуалната собственост. Чл.172а (1) и (2) следва да се тълкуват систематично във вр. с чл.172а (4).


2.1. чл.172а:

2.1.1. Основният състав е по ал.1.



  1. От обективна страна предмет на престъплението е произведение на науката, литературата и изкуството и се характеризира с това, че е чужд за дееца. Той няма авторско право върху предмета. Изпълнителното деяние се изразява в ползването на такова произведение. Няма значение по какъв начин става това, стига от обективна страна да е налице и допълнителното условие това ползване да е без необходимото от закона съгласие на носителя на авторското право.

  2. От субективна страна пряк умисъл и специфична цел – търговска и спекулативна.

  3. Систематичното тълкуване предполага тук като престъпни да се третират само немаловажни случаи на престъпления от указания вид. “Немаловажността” на случая се извлича per argumentum a contrario от чл.93, т.9 – маловажен случай е този, при който извършеното престъпление с оглед на липсата или незначителността на вредните последици или с оглед на други смекчаващи обстоятелства представлява по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с обикновените случаи на престъпления от съответния вид.

2.1.2. Когато сме изправени пред хипотезата на ал.4 малозначителността се явява критерий за декриминализиране на посегателството и неговата наказуемост по административен ред.

2.2. чл.172а (2).

1) От обективна страна алтернативата между ал.1 и ал.2 е с оглед предмета на престъплението. Тук предметът е звукозапис, видеозапис или радиопрограма, телевизионна програма, софтуер или компютърна програма. Изпълнителното деяние се изразява в използването посочения предмет на престъплението без необходимото по закон съгласие на носителя на съответното право. По аргумент от противното от ал.4 и тук случаят трябва да бъде немаловажен за да е престъпно поведението.

2) От субективна страна се изисква пряк умисъл и указаната вече по ал.1 цел.

Този състав се прилага по отношение пиратските дискове. Възниква въпросът, когато не може да се осъществи НО по отношение на тези, които твърдят, че не притежават тези дискове или че не знаят за това, че са пиратски? Могат ли да се изземат на основание ал.5 и общите разпоредби на чл.53? Според чл.53, дори и тези лица да не притежават пиратските дискове, те могат да се изземат в полза на държавата, защото притежанието е забранено. Забраната се отнася спрямо всички, независимо дали това е извършителят на престъплението или трето лице. Следователно, ако не може да се установи, чия собственост са пиратските дискове, се прилага чл.53 (2).



2.3. По-тежко наказуем случай – ал.3 При повторност или когато с деянието са причинени значителни вредни последици от имуществен или неимуществен характер (преценява се по оценъчен критерий).

3. Плагиатство – чл.173.


3.1. По ал.1

1) От обективна страна предметът е идентичен с този по чл.172а (1). Изпълнителното деяние се специфизира –издаване или използване под свое име или под псевдоним на чуждо произведение. Предмет на посегателство е най-малко значителна част от такова произведение (този признак създава затруднения в практиката – излиза се от обстоятелството, дали в “преписаната” част се съдържат съществени идеи или положения, характеризиращи съответното произведение).

2) От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.

3.2. По ал.2.

1) От обективна страна предмет на посегателство е изобретение, рационализация или промишлен образец. Те са чужди за дееца. Изпълнителното деяние не е формулирано коректно – деецът представя за регистрация или регистрира от свое име предметът на престъплението. При втората хипотеза се ангажира НО на лица, които са съучастници в последващ момент, който следва момента на представяне за регистрация.

2) От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.


4. Натрапено съавторство – чл.174.


1) Субектът е особен: лице, от което пострадалият се намира в служебна зависимост.

2) От обективна страна предмет на престъплението са възможните такива по чл.173 (1) и (2) взети заедно. Изпълнителното деяние се изразява във включване като съавтор на съответното произведение. Деецът не е взел участие в творческата работа по създаване на съответното произведение. Поради оказаната особеност на връзката между двамата има специфика от гледна точка на начина на осъществяване на посегателството – чрез злоупотреба със служебното положение от страна на дееца.



3) От субективна страна съставът се характеризира с умисъл.
Каталог: referats
referats -> Специализирани микропроцесорни системи (курс лекции) Учебна година 2008/2009
referats -> Програмата Internet Explorer
referats -> Високоскоростни компютърни мрежи. Високоскоростни км-класификация
referats -> Бройни системи основни бройни системи
referats -> Морфология и расология съдържание
referats -> 1 Строеж на атомите – модели Ръдърфор, Бор, квантово механични представи основни принципи, атомни орбитали, квантови числа
referats -> Международно наказателно право понятие за международното наказателно право
referats -> Тема 11. Връзка на асемблер с езиците от високо ниво
referats -> Въведение в операционите системи
referats -> Тема първа


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница