12 ноември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата10.02.2018
Размер0.64 Mb.
#57090
  1   2   3   4
12 ноември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравният министър пак в родилното

След 14-месечно прекъсване лекар № 1 направи секцио на своя дългогодишна пациентка
Диана ГЕНЧЕВА

Петък, 9,15 ч, пред родилна зала 8 столичния Майчин дом.

- Имаме си момиченце. Сега се роди. Не, не съм я видял още, но всичко е наред. Милена също е добре.



Тези думи накъсано изрича млад мъж, който нервно крачи пред родилното. Това е Росен, току-що станал баща за втори път. А за да се появи на бял свят неговото момиченце, помогна здравният министър д-р Стефан Константинов. След 14-месечно прекъсване заради обществени дела лекар № 1 отново влезе в родилната зала като акушер-гинеколог. Д-р Константинов пристигна в Майчин дом към 8,30 ч в петък. След като се облече в зелените дрехи, с директора на болница доц. Виктор Златков се запътиха към най-важната клиника. Там го чакаха екипът и родилката Милена. Минути по-късно чрез секцио проплака дъщеричката й Сияна. С тегло 3,150 кг и ръст от 50 см. „Много добре изпълнена анестезия", каза на излизане от залата д-р Константинов на доц. Силви Георгиев. „Благодаря ви", отвърна му неговият колега, приложил спинална регионална упойка. Преди това обаче щастливият баща, неговата сестра Лидия и първородният син Марио (15 г.) развълнувано благодариха на д-р Константинов и доц. Георгиев. „Аз съм колежка на г-н министъра от кюстендилската болница. Там много си го харесваме", каза лелята Лидия Иванова, която по професия е общопрактикуващ лекар. Оказа се, че сегашният вече тийнейджър Марио също е израждан от Константинов и негов колега. За да вземе отново скалпела, лекар № 1 е поискал разрешение от шефа си - министър-председателя Бойко Борисов. „Шефът ми позволи да оперирам, но каза да не прекалявам", сподели гинекологът. И побърза да добави: „За всеки здравен министър е здравословно да диша болничен въздух. В кабинета той е различен...


Наказват 2 болници за смъртта на майка
Болниците „Шейново" и „Пирогов" ще бъдат наказани заради смъртта на 19-годишната родилка Деяна Георгиева. Това налагат резултатите от проверката на медицинската ДАНС, съобщиха в петък от Министерството на здравеопазването . В продължение на 42 дни след раждането си Деяна обиколила 4 болници, без лекарите да могат да и поставят диагноза. Според доклада на Медицинския одит има пропуски в лечение на Деяна. „От болница „Шейново" пациентката е изписана недолекувана, без ясна диагноза, не са направени всички нужни изследвания", казаха от здравното министерство. В „Пирогов" пък на жената не й е била извършена спешна операция (т. нар. лапаротомия), каквато налагало състоянието й. ,Д то е било тежък патологичен процес в коремната кухина", твърдят от медицинската ДАНС. За тези пропуски двете болници ще бъдат глобени. Размерът на сумата обаче тепърва ще се уточнява. Пациенти, жертви на лекарски грешки и техните близки ще протестират пред парламента в неделя.


Медици спасиха дете със скъсан далак
Момче на 11 години бе оперирано по спешност в областната болница заради скъсан при падане далак, съобщиха от лечебното заведение. Детето било от ромския кв. „Надежда" в града. Родителите му го довели за медицинска помощ с неколкодневно закъснение. Те обяснили, че неотдавна синът им паднал по гръб. Нищо му нямало. Но като минало време, момчето започнало да плаче от силни болки. Семейството не съобщи подробности за инцидента, казаха от лечебното заведение. Пациентът е настанен в реанимацията. Лекарите спасили и 19-годишен младеж, който е със счупени две ръце и лицевите кости. Той паднал от втория етаж на дома си в Сливен. Пострадалият е глухоням. Близките му обяснили, че се подхлъзнал от плочата на къщата им.


Пернишките лекари в бойна готовност срещу трихинелоза
Албена БОРИСОВА

Писма за повишено внимание за трихинелоза разпространи регионалната здравна инспекция в Перник. Опасното заболяване се появява най-често през зимата, защото обикновено тогава се консумират замразени меса и диви прасета, които често не са изследвани за наличие на заразата. Последният взрив на коварната болест в региона беше през 2009 г. Тогава епидемичното огнище беше в с. Богданов дол. От 2 г. всичко е спокойно, въпреки това от здравната инспекция напомнят на медиците, че трябва системно да правят проверки, както и да имат готовност да вземат нужните мерки за предотвратяване на евентуални епидемии. Паразитолозите припомнят, че месото от дивеч, както и от домашни прасета трябва да се изследва, преди да се консумира. Трихинелозата протича тежко с блокаж на мускулите и повишена температура. Лекува се много трудно, и то само в начален стадий.




Военните натрупаха 214 млн. лв. борчове
Диян МОРКИН

Дълговете на Министерството на отбраната вече са 214 млн. лв. Това става ясно от отчета по изпълнението на бюджета на ведомството за деветмесечието на годината. Най-сериозни са задълженията на Военна болница - 93 млн. лв. От отчетите на здравната каса се вижда, че приходите на болницата по клинични пътеки са 24 млн. лв. Военният министър Аню Ангелов обяви, че се надява дълговете на ВМА да бъдат разплатени в края на 2012 г. с пари от бюджета за следващата година. В отчета си военните са посочили, че трябва да погасят и 82 млн. лв. по договора за доставка на последните транспортни хеликоптери на армията. Същевременно министър Ангелов направи уточнение, че дължимите средства не са към банка „Сосиете женерал", която кредитираше сделката за 358 млн. евро, а към фискалния резерв на страната. От там превели 253 млн. евро на банката като гарант по сделката. Посочени са и 39 млн. лв. .други дългове". МО е надхвърлило предвидените средства за обезщетение за тази година. Изплатени са 31,5 млн. лв., което е 109% преизпълнение. От ведомството се надяват от икономии от заплати да имат пари за нови обезщетения. Военният министър е подвел подчинените си с обещанието за бонуси, тъй като в справката от разходите по бюджета не се виждат направени икономии в размер на 22 млн. лв. от фонд „Работна заплата". Ангелов пусна заповед за раздаване на бонуси, но не намери пари и я спря.




Без лекарства и жито в резерва?
Притеснен от 200 дела, Аню Ангелов отказва да е брокер на стоки за военните запаси
Павлина Трифонова

Освен да закрие агенция “Държавен резерв и военновременни запаси”, правителството обсъжда и дали да не спре да поддържа запаси от някои видове стоки като медикаменти и жито. На последното заседание на кабинета по въпроса е воден разгорещен спор. Той е предизвикан от твърдение на вицепремиера Симеон Дянков, че няма европейска директива, която да задължава България да държи резев от такива стоки. Единственото изискване е да се поддържат нефтени запаси. “Проверявали сме държава по държава. Големи страни като Германия и Франция не пазят жито”, казва Дянков. Затова той настоява да се направи ликвидационна комисия, която да закрие сега съществуващата агенция и да определи кои стоки да отпаднат от резерва, както и министерствата, които ще отговарят за купуването и съхранението им. Предложението на вицепремиера е запасите за задоволяване на населението при кризисни ситуации да преминат към МВР, а тези за действия при военно положение към Министерството на отбраната. Така ще бъдат закрити около 500 щатни бройки и ще се спестят милиони. “Няма държава в света, която да няма резерви за военно време. Това, че няма европейска директива, нищо не означава. Защото отбраната съгласно Договора от Лисабон е задължение на самата страна. Това не е НАТО, където има колективна отбрана. И няма да ги намерите, защото съхраняването на запаси за военно време е секретна дейност", заявява военният министър. Аню Ангелов е категоричен, че неговото ведомство няма капацитет да поеме брокерската дейност, която е извършвала агенцията по купуването на военновременните запаси. Той подчертава, че това е много сложна дейност и не случайно в момента се водят над 200 дела за неизпълнение на ангажименти между агенцията и частни фирми, които имат задължение да съхраняват определени стоки. Министърът на земеделието обаче подкрепя тезата на Дянков, че е добре да се закрие агенцията, за да се разбули секретността, с която досега са се поддържали хранителните запаси. Според Мирослав Найденов като член на ЕС страната ни може да се възползва от интервенционни запаси на съюза вместо да поддържа собствени зърнен резерв. Премиерът Борисов възлага на министрите да седнат и да се разберат как да си разпределят работата по подържането на резерва, след като до година агенцията бъде закрита.




Кризата може да доведе до амнистия
Зам.-министърът на правосъдието Христо Ангелов признава пред правителството, че не е възможно да се правят повече икономии в затворите и те са в постоянен финансов недостиг, защото лишените от свобода се увеличават и вече са около 11 хил. “Възможност не виждам, освен да се декриминализират престъпления и да се пускат”, казва той, след като Симеон Дянков заявява, че е крайно време и Министерството на правосъдието (МП) да пристъпи към съкращения. Защото много говорене има за реформи във вашето министерство, а реални аз досега не съм видял, добавя вицепремиерът. Причината за острата му реакция е искане на Ангелов МП да получи няколко месеца отсрочка и да покрие натрупани задължения за около 35 млн. лв. в първите месеци на следващата година. 21 млн. от тях са за затворите. Аню Ангелов пък иска просрочените задължения на Военномедицинска академия да бъдат отложени до 2012 г., защото можели да бъдат намалени със съкращаване на някои дейности, които не се покриват от Министерството на здравеопазването. Дянков се съгласява с предложението му, но предупреждава министрите да спрат да мислят, че догодина ще получат толкова пари, колкото тази. Европа навлиза в рецесия и ако има по-добри времена, те няма да са през 2012 г., обяснява финансовият министър.


Жертви на гинеколози се вдигат на бунт
Основателите са загубили жени и деца и са се сблъскали с лекарска алчност и бездушие
Хора, пострадали от алчни гинеколози, в събота от 10 часа правят митинг пред парламента, съобщи Радослав Благоев от Нови Искър, който е загубил дете по време на раждане. Той се е свързал с близките на наскоро починалата в столичната болница “Шейново” Деяна Георгиева и е направил група във фейсбук, на която са се включили над 1000 души, които ще се съберат пред Народното събрание. Това са близки и приятели на хора, загубили дете или майка по време на раждане заради лекарски грешки, некомпетентост и алчност. Радослав Благоев е привлякъл и Христо Коледаров, Марат Михайлов и Павел Македонски. Христо е загубил жена си Запряна, а Павел от Монтана, който е загубил близнаци. Те ще направят асоциация “Живот за България”, която ще събере жертви на грешки с бременни жени и родилки. Четиримата ще внесат и групов иск срещу България в съда в Страсбург, защото не получават информация за причината на смъртта на техните близки. “Всички виждат какво се случва, но си мълчат. Здравната система изобщо не действа. Нужни са протести вън, на улицата, хората трябва да действат, защото системата ни убива. Аз съм против мафията в бяло и нека не казват, че заплатите им са малко. Платих 4200 лева за секцио, на всяка среща с д-р Хрисчев му давах 50-100 лева, а за да преместят детето ми в друга болница, в която могат да се грижат за него, ми взеха 200. А 2 г. след смъртта на жена ми още чакам окончателна експертиза”, казва Христо Коледаров. Митингът е с надслов “Нека да спрем погубването и почернянето на млади семейства в България”. Главната цел на организаторите е да се даде гласност на случаите на лекарски грешки, които според тях се прикриват. “Нашият протест не е срещу всички лекари, има хиляди чудесни специалисти, а срещу немарливите и алчните от тях, които се превръщат в мафия. Искаме нашите жени да раждат в България”, казва Радослав Благоев.
Марат Михайлов:Жена ми Деяна я оперира стажантка, защото не си платихме
На 12.09.2011 г. Деяна Георгиева постъпва за раждане в болница “Шейново” с 2,5 см разкритие. Родилката е била оставена без лекарско внимание 12 ч, след което получава силни болки в корема и е вкарана за раждане по спешност чрез секцио. Момичето не счита за нужно да плати за екип, тъй като бременността й протича перфектно, без усложнения, потвърждава бащата на нейното дете Марат Михайлов. В крайна сметка Деяна е оперирана от стажантка, казва днес Марат. На втория ден след раждането Деяна започва да повръща, да вдига висока температура и да изхожда кръв. От болницата казват, че това е летен вирус, изписват и лекарства и я уверяват, че до ден два ще се оправи и няма проблем да си ходи. Деяна обикаля по болниците Деяна се бори около 18 дни с живота, след което издъхва на 24.10.2011г. след като е извадена матката й, заради останало парче плацента.
Санкционират две болници заради починала родилка
Агенция "Медицински одит" ще наложи санкции на болниците “Шейново” и “Пирогов” заради случая с починалата преди няколко седмици 19-годишна родилка, каза пред журналисти здравният министър д-р Стефан Константинов. Деяна Георгиева роди момче на 12 септември, но почина от анаеробен сепсис и мултиорганна недостатъчност 42 дни по-късно. През това време бе лекувана безуспешно в четири болници. “Понякога в медицината се случва родилки да загубят живота си поради много тежки състояния, какъвто беше случаят с тази родилка”, коментира министърът, който също е гинеколог по специалност. Според доклада на Изпълнителната агенция “Медицински одит” има пропуски в извършеното лечение. "От “Шейново” пациентката е пусната недолекувана, без ясна диагноза, не са направени всички нужни изследвания", показват заключенията на агенцията. В “Пирогов” на родилката не е извършена спешна операция (лапаротомия), каквато е налагало състоянието й - тежък патологичен процес в коремната кухина, сочат констатациите от агенцията. "В Швейцария, която е колкото България, годишно имат около 8 случая на починали родилки, а у нас са 6-7." , каза вчера шефът на “Шейново” Иван Костов. Той поясни, че след "Шейново" още няколко гинеколози са гледали Деяна с лапароскопска апаратура, докато е била в "Пирогов", но не са открили гинекологичен проблем.
Запряна умря след немарливо секцио
ЕЛИЦА КУЗМАНОВА

Съпругата ми Запряна почина след некачествено секцио в частната клиника "Св. София" на семейство Мазнейкови. Цялата бременност на жена ми бе желана и перфектна. Отидохме в "Св. София" заради съмнения за бъбречна инфекция. Тоновете на бебето бяха добри по признанието на д-р Мазнейкова. След като получи кръвните изследвания обаче, докторката обяви, че жена ми има рак. Тъй като раждането било опасно, насрочи секцио за 10 март 2009 г. Детето се роди добре, но състоянието на съпругата ми се влоши. На втория ден от раждането я пратиха за болезнена пункция на костен мозък в онкоболницата. Оказа се, че няма никакъв рак. Изписаха я от "Св. София" въпреки високата температура. В онкологията, където я закарах по спешност, директно заявиха: Не е почистена след секциото. Отвориха я по спешност в Майчин дом. Матката й буквално бе сварена, а инфекцията бе тръгнала към червата и белия дроб. Направиха втора операция, но Запряна изпадна в кома и на 4 април почина.


Радослав Благоев: Казаха, не си мери температурата по пейките, плати си и идвай
Лиляна Койкова

Жена ми Милена направи тест и разбра, че е бременна. На третия месец се разбра, че има някакъв проблем и трябва да роди със секцио. Но до осмия месец ходехме по всякакви лекари и изследвания и ни казваха, че всичко е наред. Насрочиха раждане за 1 юни, но на 20.05 жена ми вдигна температура, започна да получава контракции и в 11,30 бе в “Шейново”, официално е приета в 12,00. За тях беше по-важно да си платим за екип, отколкото състоянието на жена ми. Казват: Не си мери температурата по пейките, плащай и идвай. Благодарение на д-р Терзийски жена ми остана жива. Вижда, че жена ми става все по зле и казва на д-р Ковачева, че трябва да се оперира, в което в 19:00 те я вкарват в операционната. При операцията, първо е имало камери, които са били включени, но са ги спрели и после някой е казва:“ Боже, какво направихме, защо сварихме детето. “Жена ми е чувала всичко и е виждала”. Бебето изплаква вяло, не да изпищи, било е цялото във фекалии, това е видяла жена ми. Пратиха го в неанатологията на Майчин дом, защото нямало палатка, и там то почина. Завели сме дело. Чакаме лекарските експертизи. 21.06.11 - тогава се сезирали прокуратурата. Делото е срещу неизвестен извършител, никого конкретно не сме обвинили. Нашето желание е да разберем истината и кой какво не видя. Говореха за инфекция, а при бебето имаше нещо, което да я доказва.




Шеф на клиника назначава само високи лекари

Доц. Коста Костов от ВМА измисли стол срещу болезнени процедури на белия дроб
ЛЮБОМИРА НИКОЛАЕВА

Стегнато "Слушам!" прекъсва вечната песен на Франк Синатра "Ню Йорк, Ню Йорк", с чиято мелодия звъни телефонът на доц. Коста Костов. Контрастът между военната реплика и джаз асоциациите е запазена марка на известния доктор с 4 специалности и още толкова специализации, Той е един от 100-те най-обичани българи в класацията на читателите на "24 часа" и началник на Клиниката по белодробни болести на ВМА. Там дори в интериора се оглежда многопластовата личност на шефа.При последния ремонт е боядисал помещенията в нюанс малеби с акценти в цвят зрели вишни. "Това са тоналностите и на моята спалня от детството - обяснява докторът, откъде е дошло вдъхновението му. - Исках с нетрадиционните за болница цветове да създадем уют и спокойствие на пациентите, за да не пречи нищо да се съюзим срещу болестта. Нали ние, лекарите, сме тук заради тях, а не обратното." Според пулмолога клиниката е единствената у нас, която има параклис вътре, между стаите. Той е пълен с икони, подарени от известни и обикновени хора, събирали пръсти за молитвен кръст в малкото помещение. Параклисът е наситен до такава степен с енергията на надеждата и парализиращия страх от смъртта, че те се усещат като ритъма на живота - дишай, не дишай, дишай, не дишай. Между двете фази на диханието е гилдията на белодробните доктори, които до голяма степен се чувстват жертва на здравната реформа. „Титаник' е правен от профита, а Ноевият ковчег - от любители - напомня докторът. И развива цитата - "но независимо че се прави от любители, здравната ни система повече прилича на потъналия кораб". "Над 4 хиляди българи заболяват всяка година от най-масовия рак - на белия дроб. От тях всеки десети има нужда от специфични бронхологични процедури, но не ги получава, защото за тях няма клинични пътеки за дейности, аналогични на финансираните в кардиологията, гастроентерологията, урологията. И това е здравен геноцид -неосъзнат, неумишлен, но фактически. Защото непрекъснато, но затова пък напразно, пишем до всички институции-казва пулмологът от името на болните и на професията. - Когато икономическите параметри вземат превес над терапевтичните, резултатът е убийствен в най-директния смисъл." Затова доц. Костов застава от другата страна на барикадата независимо от пагона Твърди, че го прави, за да имат и колегите му извън ВМА възможностите да прилагат съвременно лечение, както по свое желание и за своя сметка го прави Военномедицинска академия. И в същото време да не изостават в квалификацията си. Натезихора чакат над 800 хиляди българи с астма, хронична обструктивна белодробна болест, рак. Сигурен съм, че най-моралните лекари са в България - друг няма да работи така всеотдайно при тукашните тежки условия и мизерни възнаграждения, разсъждава д-р Костов. "Търся да назнача пулмолози, които са по-височки, за да не им виждам недоволните физиономии, когато им съобщавам заплатите. Пък и да са към двата метра, за да не пострадат невинни, когато ги замерям с каквото ми попадне за грешките им." Това е само първият от 10-ината саркастични Костови критерии за подбор на медици Друг например изисква "Да нямат татуировки по тялото, а ако имат, да не е платноход или котва с увита змия, защото това ме дразни и някак ми намеква, че трябва да си се връщам там, откъдето съм дошъл - Бургас. Не че не си обичам Бургас, но искам да му се радвам по-отдалече и само през лятото - на място." Той е първи лекар във фамилията - в майчиния му род са юристи и архитекти, по бащина линия се предава силен музикантски ген. Решил да стане лекар, впечатлен от хората с бели престилки по време на дълго боледуване преди абитуриентския бал. Но ритмите са в кръвта му - свири на няколко инструмента, а на стената в кабинета му, над апаратурата за белодробни прегледи в клиниката виси саксофон - подарък от поета Борис Христов Докторът е ценител на думите и в приятелския му кръг са едни от най-големите автори на последните 50 години. Едва ли само по "морска" линия е общувал с Христо Фотев. И не само медицинска, но и дълбоко човешка е била връзката му с Дамян Дамянов. Самият пулмолог е главен редактор на InSpiro - списание за респираторна медицина и вдъхновение. Името, естествено, няма как да е просто име, в него думите правят акробатични номера между латинското spiro -дишам, и in-spiratio - вдъхновение. В отделните броеве в главозамайващ ритъм дишат научни статии и изтънчени изкуствоведски текстове. По подобен парадоксален модел у интелектуалеца живее и футболист от ФК "Отбор без име, обаче - с екип". Доцентът е левскар, но през последните години отборът е загубил уважението му. Възхищава се на Христо Стоичков и смята, че държавата и обществото у нас не отдават заслуженото на българин с такава световна слава. На Христо Стоичков със закон трябва да му се разреши да си говори всичко - каквото, както и когато поиска -лобира специалистът по белодробни болести. Защо със закон ли? За да не може да му режат думите с обяснението, че не били академични и изискани. Нека аз да съм в медицината голям, колкото Стоичков във футбола, пък да ми викат недодялан доктор, пали се доц. Костов. С младежкото си облекло - и в клиниката може да бъде видян в модерни гуменки и розова риза на червено райе, докторът изобщо няма вид на мъж под пагон, въпреки че е военен лекар от първия ден на кариерата си -тръгнал е от поделение в Царево (тогава с името Мичурин). Казва, че „шапката не го стиска да има мнение и се чуди, че медии го цензурирали в изказвания срещу имитацията на ограничения за пушене и възмущението му, че дори в Министерството на здравеопазването спокойно си пафкат. "Не искам 5-годишната ми дъщеря да мисли, че е нормално да се пуши. Разликата между цигарите и кокаина е само в количеството на ефекта. Иначе никотинът води до по-тежко пристрастяване и това се знае от специалистите. Ако някои държи да се трови, да си го прави вкъщи, въздухът навън е общ. околният свят принадлежи на всички и имам право да кажа дали детето ми трябва да вижда лошия пример", категоричен е докторът. Войната му срещу цигарите е ожесточена заради всекидневните срещи с болни от рак на белите дробове - 80 на сто от тях са пушачи. Отдаденост на професията го подтиква и да създаде "стола на Костов", както наричат колегите му приспособлението за една от най-неприятните манипулации в пулмологията - белодробната пункция. Автоматизацията създава възможния за тази процедура комфорт и намалява болката от огромната игла. Другите хорски болки - на душата, се опитва да облекчи с думи. А когато е убеден в правотата си, влиза в защита на оспорвани от мнозина каузи като войната с пушенето на обществени места. Защото още от младежките си години докторът носи началното ускорение от цитата на Маркес "Никой няма да си спомня за вас, ако криете мислите си Наложете си и ги изразете."




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница