12 септември 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата26.09.2018
Размер416.04 Kb.
#83316
  1   2   3
12 септември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



БЧК: Всеки водач на курс за първа помощ през 4-5 г.
Необходимо е през няколко години шофьорите да минават през опреснителни курсове по оказване на първа помощ. Това заяви пред агенция “Фокус” Живка Димитрова, шеф на отдел “Здравна политика и първа помощ” към Българския Червен кръст (БЧК). Тя поясни, че БЧК обучава младите водачи, но “знания и умения, които не се практикуват, се забравят”.В други държави през 4-5 г. има курсове, които припомнят на шофьорите позабравените им умения. Докато в България все още няма дори статистика колко от хората - участници или свидетели на катастрофа, са дали първа помощ на пътя.“Войната по пътищата продължава от години. Макар че имаме драстично намаление на загиналите през 2010 г., това не бива да ни успокоява. Не можем да кажем, че проблемът ще бъде тотално изкоренен, но трябва да направим така, че на пътя да има колкото се може по-малко жертви, особено деца”, твърди Димитрова. По думите й всяка година между 50 и 60 деца загиват при инциденти, а ранените са над 1000.БЧК отбеляза вчера Световния ден на първата помощ. Заедно със Столичната община, Пътната полиция, Съюза на българските автомобилисти и други организации БЧК организира хепънинг пред НДК. Доброволци раздаваха през деня листовки и показваха как да окажем първа помощ.


Нови зарази отключват рак
Съвременният начин на живот и комбинирането на различни гени води до създаването на нови вируси. Нови зарази се появяват почти през 1 -2 г. Такъв пример са птичият грип, полиомните вируси, дори маймунската вариола (като вариолата, но по-лека, протича при маймуни, а според някои учени и при катериците), заяви пред „Труд" проф. Златко Кълвачев, началник на новосъздадения Център за диагностика и анализ на вируси във ВМА-София.Специалистът обясни, че допреди 2 години човешките полиомни вируси са били едва два на брой. Днес вече са 9. Те причиняват рак. „Например последният от тях, който бе открит, води до карцинома на Меркел. Става дума за много рядко срещан тумор на кожата", разясни професорът. Тъй като този вид рак е много агресивен,смъртността е 100 процента.Другите e побратими на този полиомен вирус води до неврологични неврологични заболявания и са свързани с различни видове рак на мозъка. Трети причиняван разстройства, диарии, а четвърти (и най-често това резултатът) отключват рее пираторни заболявания. „Интересното за полиомните вируси е, че 97-98% от хората са инфектирани с тях. Но още никой не може да каже точно как се е стигнало до това", каза още вирусологът. Според някои учени предаването им се осъществява чрез дишане, други смятат, че става чрез гълтане, а трети - чрез допир. „Във всички случаи проучването на полиомните вируси е една от най-бързо развиващите се сфери на вирусологията", заяви проф. Кълвачев. Според него тези зарази едва ли са се формирали в днешно време. Медицината и диагностичните методи бележат силен подем, което дава невероятен тласък на изследванията. „Например някои от полиомните вируси са открити след изследването на 600-700 проби, т. е. не е сложна работа. Даже не е за вярване, че до резултат се е стигнало толкова лесно", каза още Кълвачев. За сравнение при бактериите през последните 100 години няма открити нови видове.Западно нилската треска, която става актуална за нашия регион, е вид сред арбовирусите. А те се пренасят от комари, кърлежи, членестоноги. Сред тези зарази също постоянно се наблюдават нови и нови видове. „Въобще през последните години се сблъскваме с вируси, които са били характерни за по-топли региони. За това благоприятства и модерният транспорт', завърши професорът.


Птичият се завръща
Диана ТЕНЧЕВА

Птичият грип се завръща.През последните 2 седмици се появиха нови огнища на болестта, и то в страни, които се бяха справили с нея. Става дума за Виетнам, Южен Китай, Тайланд, Камбоджа, т. е. за район в Югоизточна Азия, съобщи пред „Труд" д-р Ангел Кунчев, главен държавен санитарен инспектор на България. „Голяма част от птиците там бяха ваксинирани. Но заради голямата си изменчивост вирусът успя да създаде нови щамове, които вече не се повлияват от защитната имунизация", обясни епидемиологът.Специално сформирана европейска научна група по грипа в няколко свои съобщения отбеляза, че в по-висок риск от смъртоносната болест са България, Румъния, Израел и Палестина. Причината е, че попадаме в едни от основните пътища на прелетните птици и грипът им лесно може да се озове у нас.Първи в контакт с вируса обикновено влизат хората, които професионално отглеждат пернатите. Тоест селските стопани, както и Д-р Ангел сред хората, Кунчев това ще стане именно чрез дивите птици. Според Кунчев засега опасността от разпространението на грипа се ограничава до тях и до пернатите в домашните ферми, тъй като за щастие още няма изолирани случаи сред хората. Макар хуманни и ветеринарни лекари вече да са вдигнати на крак.

„Какъв точно е рискът за нас, българите, зависи много от това как ще се развие болестта в Азия. Както много пъти сме казвали, котелът, в който ври новата манджа, е Югоизточна Азия - именно там се създават 99% от новите щамове", каза още д-р Ангел Кунчев. И добави, че след това по различен път заразите стигат до останалата част от света. Неслучайно интересът на изследователите и медиците и сега е силно концентриран в южните райони „Към момента птичи-скоро икономически проблем. защото

Д-р Йордан поразяването Войнов на големите ферми от вируса почти срина тази индустрия. Пострадалите държави инвестираха изключително много финанси в предпазни мерки и ваксини, но те не винаги гарантират безопасност", заяви главният държавен санитарен инспектор.Действаме по план във връзка с възникналата нова стара опасност", заявиха от земеделското министерство. Д-р Йордан Войнов, директор на агенцията по храните, обясни, че екипът му поддържа постоянна връзка с Европейската комисия и Световната здравна организация (СЗО). „На 20 септември т. г. оперативното бюро на СЗО за животните ще проведе съвещанието си у нас", съобщи още д-р Войнов.

Ветеринарните лекари наблюдават прелета на птици. Ако бъдат забелязани умрели и съмнителни пернати, те веднага ще бъдат изследвани в специализираната лаборатория във Врана. Тя е супермодерно оборудвана с финансиране от американското правителство и отговаря на всички изисквания.„По моя заповед на граничните пунктове има засилен контрол при внасянето на домашни любимци и храна за лична консумация", каза още д-р Войнов. А на „Капитан Андреево", който се явява вратата между Европа и Азия, се извършва дезинфекция на всички превозни средства, влизащи в България.

„Засилваме контрола и при спазването на мерките за биосигурост в птицефермите. Там няма да се допускат външни хора, ще се държи на дезинфекция, а фуражът не трябва да бъде на открито място, за да нямат достъп до него дивите птици", завърши д-р Войнов.ф




Тропически болести се изтеглят в нашите ширини

Три вирусни вълни след края на месеца
Още в края на септември, когато температурите паднат, и най-вече през октомври и ноември т. г. ще ни залеят две или три вълни на респираторни заболявания. Както през лятото ни атакуват ентеровирусите, съобщиха от Министерството на здравеопазването (МЗ). Задаващите се зарази са разнообразни и от различни групи. Става дума за аденовируси, парагрипни, риновируси, норовируси и др. „Това, което интересува хората, е, че протичането им е почти еднакво, както и лечението", обясниха лекарите. Характерното за тези респираторни заболявания е, че никога не достигат мощта на разпространение на грипа, не протичат толкова тежко и не повалят на легло изненадващо, за броени часове.Някои от описаните вируси преминават най-вече с общо засягане на горните дихателни пътища като хрема, запушен нос, кашлица, кихане. Други са съпътствани с по-тежко протичане като отпадналост и висока температура в продължение на 1 -2 дни. Но за хора в добра кондиция те не представляват особен проблем от медицинска гледна точка. Малко по-тежко минават при по-възрастните и при хронично болните. Но и за тях тези вируси не са толкова опасни като грипа, подчертаха от МЗ.Аденовирусите, парагрипните, риновирусите и др. се явяват предвестник на ежегодната сезонна грипна епидемия. За съжаление тя няма как да бъде предсказана като точно време на възникване,нито като интензивност. И все пак по традиция грипът започва атаката си през декември-януари, най-често от Великобритания.

В момента много екзотични южни вируси започват да намират почва все по на север от характерните райони. Затова България е заобиколена от случаи на Нилска

треска, които се откриват в Гърция и Румъния. В южната ни съседка ситуацията е притеснителна, защото поразените са местни хора. В Румъния болните са трима, като двама от тях са с доказано пренесено заболяване от Гърция. „Макар и теоретични, има условия за пренасянето на треската „Западен Нил" и в България. Затова ще насочим вниманието на епидемиолозите от здравните служби да търсят симптомите и да изследват съмнителните хора", заявиха от МЗ. Само така болестта може да се хване навреме.Специалистите също проследяват биотопите на комарите, за да установят какви видове циркулират. При отклонения от нормите общините ще бъдат насочени към обработване на рисковите зони с препарати. Само така няма да се допусне масово разпространение на опасната болест. За първа година маларията е много разпространена в нашия регион, защото в Гърция има 6 местни случая (т. е. хората са били заразени там), съобщиха още от здравното ни министерство. Един от случаите е и доста на север - на Халкидики, а другият е в Серес, което пак доказва, че тропически инсекти се изтеглят към нашите ширини.
В края на месеца започва противогрипната кампания. Тогава идва времето за имунизация срещу зимните болести. Ваксината може да ни се постави от личния лекар или в регионалната здравна инспекция. У нас против грип се имунизират около 5% от българите. А в САЩ, Канада, Австралия, Япония, Испания хората от рисковите групи (деца, възрастни и хронично болни) са покри-пи над 70%. Това препоръчва и СЗО - ваксина за 75% от най-застрашените.


Няма да има по-ниска такса за пенсионерите при доктора
ГЕРБ ще отхвърли и предложението за по-нисък ДДС за лекарствата
Диана ТЕНЧЕВА

ГЕРБ няма да подкрепи в парламентарната Комисия по здравеопазване предложението на социалистите потребителската такса при джипи и зъболекар за пенсионерите да се намали на 1% от минималната пенсия (т. е. да е около 1,50 лв.). В момента тя се равнява на 1 % от минималната работна заплата, или 2,70 лева.„Колегите от бюджетната

комисия вече казаха „не" но поправките, внесени от Емилия Масларова, ние също ще гласуваме против", заяви е неделя пред „Труд" Десислава Атанасова, председателка на здравната комисия.„В момента минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст е 57% от минималната работна заплата. Това означава, че разходите не пенсионерите за посещение при личния лекар или стоматолога са по-високи, отколкото за останалите българи", пише в мотивите на червените за промяна в Закона за здравното осигуряване. Според ГЕРБ-ерите таксата трябва да остане 1 % от минималната работна заплата, защото тя се явява спиращ механизъм за неоснователни посещения при джипито.

ГЕРБ няма да подкрепи и поискания от д-р Ваньо Шарков (СДС) по-нисък данък добавена стойност от 9% за лекарства, учебници и учебни помагала. „Не може в преполовена година да се правят поправки във финансовата рамка. Да не говорим, че имаше предложения и за по-нисък ДДС за някои храни, т. е. трудно е да се прецени кое е по-важно", обясни Десислава Атанасова.ГЕРБ обаче ще даде зелена светлина на сурогатното майчинство, което предвиждат промени в няколко закона, написани от депутатката от,Атака" Калина Крумова.




Властта става все по-непрозрачна
Все повече ведомства газят закона за достъп до информация с аргумента, че пазят "лични данни". Явно разчитат, че съдебните битки се точат с години, през които скандалите отшумяват, а управниците се сменят
Доротея Дачкова, Ралица Пейчева, Ванина Стоянова, Дина Христова

Държавните органи все повече недолюбват прозрачността и правят всичко възможно да заобикалят Закона за достъп до обществена информация. Особено изобретателни в лавирането стават, когато медиите се опитват да изкопчат от тях данни за заплати, бонуси, дарения. И при управлението на ГЕРБ съвсем отчетливо се проявява познатият синдром на затъмнението. В началото властта отваря широко порти и информационни бази и охотно разкрива всякакви тайни, пазени ревниво от предишните, а медиите са първи съюзници и приятели. Постепенно обаче темата с лошото наследство се изчерпва и започва производството на нови, неудобни за споделяне с обществото и медиите тайни. Към края на мандата ситото на информацията става все по-ситно и непропускливо, а журналистите се превръщат в основни неприятели.
Медиите изпаднаха във възторг, когато Бойко Борисов, едва стъпил в премиерския кабинет, нареди да се публикуват всички стенограми от правителствените заседания - и архивни, и актуални. Но с времето еуфорията се изпари, особено когато се разбра, че диалозите и пренията между министрите от кабинета "Борисов" се обнародват в съкратени, цензурирани, фризирани версии, така че до публиката да достигат подбрани послания на властта. Затъмнение започна да нахлува и в Министерството на финансите, където в първите си седмици и месеци като вицепремиер Симеон Дянков се опита да налага американски разбирания за отчетност и прозрачност. Много бързо откритият стил бе наказан - след като разкри, че в разгара на кризата правителството на Станишев е подпомогнало определени банки, като им е поверило срещу ниски лихви част от фискалния резерв, министърът на финансите се оказа клиент на Темида за издаване на важни държавни тайни.Безславно гасне и друга похвална инициатива на Дянков - да извади наяве особените обвързаности на държавните предприятия, фондове и ведомства с определени банки фаворити и да разкъса тези опасни връзки, като въведе ясни правила за избор на обслужващи финансови институции. През пролетта на 2010 г. МФ разпространи справка, която показва, че неприлично голям дял (48%) от парите на държавните компании се намират в Корпоративна търговска банка на Цветан Василев - бизнес партньор на едрата собственичка на медии Ирена Кръстева и на сина й Делян Пеевски, депутат на ДПС. След месеци министерството на икономиката предостави на свой ред разбивка, която също разкри, че квотата на КТБ е завидно голяма и че банката държи стотици милиони левове на държавните колоси в енергетиката - като ТЕЦ "Марица-изток, "Булгаргаз", АЕЦ "Козлодуй" и т.н. Година по-късно в. "Сега" се опита да научи има ли преразпределение на средствата към средата на 2011 г., но удари на камък. Словоохотливото преди Министерство на финансите ни уведоми, че не разполага с исканата информация, и препоръча да пием от извора - да поискаме данните от всяка конкретна фирма, която ни интересува. Повечето предприятия, естествено, се измъкнаха от конкретиката с разни оправдания - имало търговски и банкови секрети, не било удобно да се коментират такива въпроси по време на приватизация (в случая с "Булгартабак") и т.н. Министерството на икономиката също отвърна, че не събира такива данни и че дружествата трябва да бъдат питани в кои банки имат сметки и авоари. Най-тъжното е, че МИЕТ се затруднява с отговора на простия въпрос - колко и кои са фирмите с преобладаващо или тотално държавно участие. "Сега" вече няколко седмици напразно очаква тази информация. На този фон не е чудно, че заплатите, премиите, бонусите и привилегиите на чиновниците и членовете на политическите кабинети са тема "табу". Вместо да говори с ясни числа, както му приляга, Министерството на финансите отби интереса на "Сега" за допълнителните възнаграждения на персонала си с цитати от закони и наредби. "Допълнителното материално стимулиране към основната заплата на трудещите се в системата на МФ е 10% от събраните укрити данъци, осигуровки, глоби и санкции, които постъпват към бюджета на НАП", уведомява "изчерпателно" Любослав Филчев, шеф на "Човешки ресурси и административно обслужване". В писмото си Филчев посочва още, че въпросните бонуси се изплащат веднъж на всеки три месеца, а индивидуалните размери се определят по разнородни критерии, един от които е заеманата длъжност. Единствената информация, извадена от реалността, а не от нормативни актове, е, че в МФ работят на щат 632 души. Колко взимат, един Дянков знае.Агенция "Митници" направо заклейми искането за информация за размера на бонусите като "неоснователно", тъй като това не било свързано с обществения живот в България

"В заявлението не е посочено какви сведения относно обществения живот иска да узнае редакцията на в. "Сега" и как исканата информация би помогнала да се състави собствено мнение за дейността на агенция "Митници", поучават юристите на агенцията. За тяхно сведение законът казва, че обществена е всяка информация, "даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на задължените по закона субекти". Като говорим за несъбрани приходи и проблеми с контрабандата, обществото има право да знае какви глоби са събрали инспекторите и какви награди и стимули си раздават чиновниците в агенцията. От НАП бяха малко по-конкретни и съобщиха, че към юни 2011 г. средно на служител се падат по 865 лв. ДМС (допълнително материално стимулиране). ДМС-тата зависели от преценката на прекия ръководител. Така и не се разбра каква е общата сума на бонусите. Странното е, че миналата година тази информация не бе тайна. Тъкмо по обратна логика отговори социалното министерство по същото питане. Главният секретар Мая Никовска съобщи с писмо, че за заплати и други възнаграждения за 2011 г. на 8182 щатни служители на министерството и другите агенции и служби на подчинение на социалния министър са предвидени 1 517 432 лв. И още - че "разходите за заплати на служителите за съответния месец се извършват до ограничения размер... по Кодекса на труда, по Закона за държавния служител, по други закони и нормативни актове, с вътрешните правила за работната заплата и с индивидуалния трудов договор." Към тези общи отговори имаше уточнение, че повече информация не може да бъде дадена, тъй като засяга "лични данни" - при положение че заявлението на "Сега" за достъп до информация не бе за предоставяне на поименен списък, а за обобщени данни.

Просветното министерство директно отказа информация с мотив, че тя не е обществена и в нея се съдържат лични данни

Отказът е подписан от главния секретар на МОМН Красимир Вълчев, а според вътрешните правила за предоставяне на достъп до информация решенията и отказите са от министъра. От ведомството неофициално заявиха готовност да предоставят данните въпреки отказа, но впоследствие се отказаха. "Сега" обжалва решението им в съда, също както и това на социалното министерство.В началото на юли министърът на образованието Сергей Игнатов съобщи по време на парламентарния контрол, че общо 17 890 лв. са отпуснати като премии на чиновниците до края на май т.г. За 2010 г. за допълнителни бонуси са раздадени 23 090 лв. От думите на министъра обаче не стана ясно на колко служители са изплатени бонуси и какви допълнителни възнаграждения са получили членовете на политическия му кабинет. Игнатов съобщи още, че според устройствения правилник на министерството служителите могат да получават награда в размер "до една основна заплата". Тя се изплаща като награда, а не като бонус за извънреден труд. Министерството на правосъдието спази закона и даде информация за раздаваните бонуси във ведомството и в Агенцията по вписванията. По закон реагираха МРРБ и Министерството на здравеопазването. МВР отговори - също в срок, че там бонуси няма. Според отчета на ведомството обаче към 31 март т.г. за допълнително материално стимулиране и други допълнителни възнаграждения са раздадени 416 893 лв.




Безплатните лекарства срещу виртуална рецепта
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Безплатните лекарства и тези с намаление за лечение у дома, които са за сметка на Националната здравноосигурителна каса, ще се дават от аптеките срещу електронна, а не срещу хартиена рецепта, съобщиха от НЗОК. Новият метод ще бъде въведен експериментално до края на годината в няколко града. Целта е по този начин електронната система на касата да бъде тествана за евентуални грешки, за да не засече, когато новата практика бъде въведена повсеместно от 2012 година.

Целта е електронните рецепти ще спестят неудобствата на пациентите. Чрез тях няма да им се налага да ходят отново при доктора, ако той е допуснал някаква неточност. В такива случаи аптекарят ще кликва върху името на пациента и данните в системата и ще влиза директно във връзка с него за изясняване на неточностите.

Същевременно с въвеждането на електронните рецепти НЗОК по всяко време ще следи какви медикаменти изписват лекарите, в какви количества и дали те са оригинални или генерични. Същевременно експертите ще анализират дали докторите чрез изписването предимно на иновативни и скъпи препарати при положение, че съществуват и такива с изтекъл патент, но също с отлични качества, каквито са генеричните, не вкарват касата в излишни разходи, играейки в комбина с фармацевтични фирми.

Предвижда се да бъдат въведени и електронни фактури за разплащане с болниците, специалистите от доболничната помощ и общопрактикуващите лекари. Така те ще бъдат разтоварени от бумащината и ще имат повече време за пациентите, подчертаха от касата.

Електронните здравни досиета в системата на касата вече са напълно готови. В тях са вкарани всички данни за хората с осигуровки – от имената и EГН до прекараните заболявания, имунизации, начин на лечение и дори издадените болнични листа. Проблем обаче е, че малцина могат да ги отварят, тъй като за целта се изисква електронен подпис.




ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА, зам.-председател на комисията по здравеопазване в НС:
Пари за скъпи лекарства ще има

Болничната и спешната помощ остават най-проблемни
Яна Йорданова

- Г-жо Дариткова, в петък стана ясно, че за тази година е имало близо половин милиард лева повече за здравеопазване. Въпреки това смятате ли, че е необходимо да се вдигне здравната вноска, за да получава по-качествено обслужване българинът?

- Не се предвижда увеличение на здравната вноска. Ще се запази и принципът, който действаше тази година - целият размер на събраните от 8% здравна вноска средства да се реализират в рамките на годишния бюджет на здравната каса. Във финансовите отчети за 2010-а средствата за здравеопазване са 3 млрд. и 800 хил. лева. Програмата за 2011 г. предвижда тази сума да достигне 3 млрд. и 250 млн. лева. За сравнение ще посоча, че през най-добрата година на предходното управление - 2008-а, разходите за здраве са били 2 млрд. и 830 млн. лева. Като лекар не мога да не се съглася, че добро здравеопазване се прави с достатъчно средства, но трябва да се съобразяваме с обективните икономически реалности и да се стремим към по-ефективно изразходване на средствата, влизащи в системата.

- От опозицията отново повдигнаха въпроса за прехвърлените 340 млн. лева от здравни вноски от бюджета на касата към Министерство на здравеопазването. Има ли все още неяснота по темата, въпреки че финансовият министър Симеон Дянков заяви, че резервът на НЗОК е непокътнат?

- Темата на дискусията беше резервът на здравната каса. Историята на натрупания голям резерв започва с увеличението на здравната вноска от 6 на 8% през 2008 г. и неизползването на допълните 2% текущо за здравноосигурителни плащания. Идеите на предишните управляващи за употреба на събраните средства за промяна в здравноосигурителния модел не се реализираха. Така се натрупаха около 1,4 млрд. лева, които винаги са били част от фискалния резерв. Независимо дали са депозирани по сметки на здравната каса или по сметки на републиканския бюджет. Финансовият министър категорично заяви, че нашето правителство използва фискалния резерв единствено и само за финансиране в рамките на разчетите по Закона за държавния бюджет. Т.е. парите от резерва на касата са непокътнати и не са били използвани за други нужди. Трансферът от 340 млн. лева от касата към Министерството на здравеопазването, който има своята законова обосновка в Закона за бюджета на касата и Закона за здравното осигуряване, се наложи по други причини. Винаги сме имали намерение да разширим обхвата на здравноосигурителните плащания, но в края на миналата година нямаше готовност касата да поеме всички нови дейности и медикаменти,касаещи основно диализно и онкологично лечение. Това наложи да остане плащането по методика от Министерството на здравеопазването, а средствата се осигуриха в рамките на трансфера. Смятам, че през тази година екипите на министерството и касата ще могат да организират своевременното прехвърляне на дейностите по хемодиализа и онкология.

- При откриването на новата пленарна сесия в декларацията на ГЕРБ бе отбелязано, че реформата в здравната сфера остава приоритет. За какво ще настоявате?

- По една или друга причина промените в сферата на здравеопазването не се развиват с предварително очакваните темпове. Има позитивни решения по отношение на структурната административна реформа и получаването на достъп на лечебните заведения до средства по европейски програми. Системата на първичната помощ функционира добре и решението с разкриване на неотложни кабинети има положителен отзвук сред лекарите и пациентите. Големите проблеми остават в системата на болничната и спешната помощ. Там трябва да са насочени обединените ни усилия с изпълнителната власт.

- Наскоро президентът Георги Първанов заяви, че здравеопазването е „шок и ужас на квадрат”. Как ще коментирате подобна реплика?

- Здравеопазването е тема, от която най-лесно се печели евтин политически дивидент. Жалко е, че на политик с такъв сериозен опит му се налага да ползва такива елементарни похвати. Винаги съм твърдяла, че решенията в системата на здравеопазването не трябва да се политизират, трябва да бъдат максимално консенсусни и да надхвърлят като дългосрочна визия рамките на една управленска програма.

- Одобрявате ли идеята за еднодневен престой в болница за леките заболявания? Ще се спре ли по този начин източването на касата, след като такъв престой сега се записва за три дни?

- Има лечебно-диагностични процедури по някои клинични пътеки, за които е достатъчно пациентът да остава в клиниката само през деня или в рамките на един ден. Дневният стационар ще узакони тази форма на оказване на лечение. Целта е не да се спестят средства, а да се облекчат както пациентите, така и лекарите.

- От лекарския съюз наскоро изразиха опасение, че диагностичносвързаните групи не могат да се въведат до 2-3 години у нас. Възможен ли е наистина такъв вариант?

- Въвеждането на диагностичносвързаните групи категорично изисква време и добра подготовка. Всички, които сме обединени около идеята, че това ще бъде по-справедлив и коректен начин за разплащане на медицинската помощ, трябва да работим заедно за реализацията на идеята.

- Ще има ли достатъчно средства за скъпите лекарства и има ли опасност да се наложи хората да ги доплащат от джоба си?

- При скъпоструващите лекарства, които след децентрализацията на доставките се купуват от лечебните заведения - там информацията е, че дефицит няма, че за същите средства през тази година са закупени повече медикаменти. Освен това министерството разполага с известен запас, който може да покрие непредвидени нужди. Скъпоструващи лекарства получават пациентите и в рамките на лечението, заплащано от здравната каса. Там темповете на преразход по перо лекарства са като през миналата година. Все още не е разблокиран оперативният резерв на касата, а това гарантира, че пари за лекарства ще има.

- Според министър Константинов профилактиката на хората е сред приоритетите на ведомството. Но как ще накарате лекарите да викат пациентите на прегледи, а пациентите да си търсят правата?

- Заявили сме профилактиката като приоритет на нашето управление. В рамките на мерките на национално ниво искам да припомня, че имаме заслугата за въвеждането на новия имунизационен календар за българските деца от миналата година. С допълването на досегашния календар с два нови антигена и използването на комбинирани ваксини ние се изравняваме с най-добрите европейски имунизационни стандарти. В министерството се работи по проекти за профилактични скринингови изследвания сред населението по социално значими болести. Що се касае до задължителните профилактични прегледи в рамките на основния пакет дейности по здравна каса,тази година те бяха изпълнени с ново съдържание. Има допълнително предвидени кръвни изследвания, мамографии и профилактично изследване за рак на простатата. Мотивацията на лекарите освен морална, отразяваща ангажимента им към записаните пациенти, е и финансова, защото те формират приход на базата на извършени профилактични прегледи. Личната мотивация на пациентите е от по-голямо значение, защото санкциите не могат да променят отношението към собственото здраве.

- Необходимо ли е да се завишат критериите към лечебните заведения за сключване на договори с НЗОК и по този начин да се ограничи броят на болниците в градовете?

- Свидетели сме на неравномерно разпределение на лечебните заведения за болнична помощ и появата на нови и нови такива основно в големите градове и увеличението на договорните партньори на касата. Този процес, ако не се контролира, представлява предизвикателство за управлението на системата на здравеопазване. Защото пропорционално с увеличението на болниците се увеличават разходите на базата на същото население. Трудно може да бъде осигурен еднакъв достъп до здравеопазване в малките и отдалечени райони на страната. Критериите, заложени в медицинските стандарти, са достатъчно високи и затрудниха основно малките лечебни заведения. Закупуването на нова техника и назначаването на допълнителни специалисти е бюджетно бреме, особено ако не е правилно преценено икономически. Въвеждането на задължителна национална карта, която да регламентира лечебните заведения, работещи по договор с касата, беше другият ограничителен механизъм. Засега изпълнителната власт не е намерила механизъм за контрол на разкриването на нови лечебни заведения. Ние сме готови да облечем добрите предложения в подходящи законодателни решения, но задължително трябва да са гарантирани достъпът на населението и конкуренцията между лечебните заведения като основен двигател на качеството.

- Ще я бъде ли наистина електронната здравна карта и каква трябва да е тя според вас? Министър Константинов заяви, че предпочита модела на Естония.

- Вече много години се гради интегрираната информационна система на касата. Електронната здравна карта е един елемент към нея. Досега са инвестирани достатъчно много средства, без да има завършен резултат. Независимо от кои добри европейски практики ще се поучим, важно е да търсим комплексните решения. .




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница