13 февруари 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/5
Дата11.02.2018
Размер0.61 Mb.
#58069
  1   2   3   4   5
13 февруари 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Тренирайте спасяване, “Бърза помощ” закъснява
Тренирайте спасяване! “Бърза помощ” закъснява и не може да се разчита на нея, препоръча лекарка на близките на столичанин.

Те се обадиха в редакцията на "24 часа". В неделя - 5 февруари, линейка, повикана в Дианабад за мъж с гърчове, пристигнала с над 2 часа закъснение.

Първият сигнал бил подаден към 19 часа. След това близките на 63-годишния мъж се обадили общо 5 пъти на тел. 112. Операторите на спешния телефон обяснявали, че сигналът е препратен към “Бърза помощ” и се чакало да тръгне линейка. Тя пристигнала, след като гърчът вече бил отминал и пациентът се успокоил.

Лекарката прегледала пациента и поставила инжекция с диазепам.

Тя обяснила, че са пристигнали за 10 минути, след като сигналът бил подаден към екипа, който преди това бил на друг адрес.

Когато роднините на мъжа попитали какво да правят, ако има нов такъв случай, лекарката ги посъветвала, че би било добре да се научат сами да поставят инжекции, тъй като можело гърчът да се повтори. Препоръчала за упражнения да се използва по-твърда възглавница, тъй като диазепамът се поставял мускулно, защото при венозна инжекция можел да блокира дишането. Това било и причината да не се продава свободно, а само срещу зелена рецепта от лекар.

Мотивът за препоръките на лекарката бил, че на “Бърза помощ” трудно вече можело да се разчита, тъй като имало само 13 коли, които обслужвали цяла София и околните села.

Девет души са починали миналата събота в София, преди да дойде екип на “Бърза помощ” при тях. В половината от случаите тръгването на медиците е било забавено с един час.

Това показала проверка на регионалната здравна инспекция след репортаж, излъчен от една от телевизиите по сигнал на зрители. Те бяха възмутени, че два часа са чакали линейка, която поискали за техен съсед. 38-годишният Красимир Кръстев починал, преди да дойде медицинският екип.

Семейство Крумови се обадили на телефон 112 в 13,54 ч и подали сигнал, че съседът им не се чувства добре и се задушава. Информацията е изпратена към “Бърза помощ” за три минути. През следващия половин час имало още четири обаждания на 112.

Първият сигнал, постъпил от 112, обаче бил препратен към екип на “Бърза помощ” едва след час и 40 минути. Въпреки данните за влошаване на състоянието на болния екипът пристигнал на адреса за 29 минути. Общо повече от два часа закъснение. Констатирали са само смъртта.

Директорът на "Бърза помощ" Георги Гелев дал писмени обяснения за случая. Уточнява, че в този ден - 4 февруари, на работа били 23 екипа, които са получили 302 сигнала. В периода между първото и последното обаждане на семейство Крумови имало 60 други повиквания и екипите не са имали възможност да изпълнят своевременно всички адреси.

Изводът на регионалната здравна инспекция е, че има пропуски в организацията на работата в Центъра за спешна медицинска помощ.


Българите над 55 г. плащали редовно

Отсрочваме първо сметки за вода, парно и лизинг
СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА

Хората над 55 г. от по-малки населени места, собствениците на семеен бизнес и младите с бебета са най-изрядните платци, показват данните на Асоциацията на колекторските агенции.

На другия полюс са хората между 40 и 50 г. от София, Варна и Бургас, представителите на средния мениджмънт от търговията и строителството. Те са най-често длъжници на банки или фирми за комунални услуги.

Причината е, че продължават да живеят на ръба на възможностите си и по висок стандарт от годините преди кризата въпреки спада на приходите. За разлика от тях хората с минимални доходи са се отказали от стоки и услуги, които не могат да си позволят.

Ниският процент изрядни плащания е традиционен за януари поради липсата на финансово планиране през декември. Допълнително натежали разходите за отопление заради студа и за лекарства, коментира Райна Миткова-Тодорова, председател на асоциацията.

11% от клиентите обявили като причина за забавено плащане разходи за медицински услуги. 48 на сто не са се издължили навреме заради забавяне на заплатата. Около 4% не плащат, защото са надвишили планираните суми за електричество, а 2 на сто са отложили заради висока сметка за парно.

Статистиката на асоциацията сочи, че ако не могат да влязат в бюджета си, домакинствата отлагат сметките си първо за вода и парно, след това за бърз кредит, лизинг на стоки за дома, вноските по .кредитна карта, потребителски заем и най-накрая лизинга на автомобил и ипотечен кредит.

"Ако загубата на колата е въпрос на престиж, то не-плащането по кредитните карти или другите продукти на лизинг остава скрито, което автоматично води до ниска събираемост на тези дългове", коментира Тодорова. Тя очаква тежката зима да постави в риск и някои от редовните платци. Съветва хората, чиито разходи надвишават приходите, временно да се лишат от услуги, които не са жизнено необходими, или да продадат стоки, които не могат да си позволят.




Девет души са починали за ден, докато са чакали линейка
Девет души са починали в събота в София, преди да дойде екип на Бърза помощ. Това е показала проверка на Регионалната здравна инспекция по сигнал на близки на 38-годишния Красимир Кръстев, починал, преди да дойде медицинският екип. Линейката дошла два часа след първото обаждане и мъжът вече бил починал. Оказало се, че информацията била изпратена от диспечерите на тел. 112 до Бърза помощ за 3 минути, но сигналът бил насочен към екип 1 час и 45 минути по-късно. Още 29 минути отнело на линейката да стигне до адреса.

Директорът на Бърза помощ Георги Гелев е дал писмени обяснения за случая. Той уточнява, че в този ден - 4 февруари, на работа са били 23 екипа, които са получили 302 сигнала. В периода между първото и последното обаждане на семейството е имало 60 повиквания и екипите не са имали възможност да изпълнят своевременно всички адреси.

Изводът на регионалната здравна инспекция е, че има пропуски в организацията на работата в Центъра за спешна медицинска помощ.

Другата констатация, която се вижда от предоставените документи, е, че същата съдба като тази на Красимир Кръстев са имали още 8 души, които не са дочакали екипите на Бърза помощ. В половината от случаите тръгването на медиците към болния е било забавено с един час.




Д-р Нешева обещава НЗОК да е стабилна
"НЗОК започва 2012 г. като финансово стабилна институция. Като неин ръководител мога да гарантирам на всички здравноосигурени граждани, че и занапред техните средства за здраве ще бъдат разпределяни по най-ефективния и справедлив начин", заяви управителката на здравната каса Нели Нешева. Тя очаква през 2012 г. безпроблемно да бъде прехвърлено към НЗОК и лечението на онкоболните и пациентите на хемодиализа. По думите на Нешева предстои информационната система на НЗОК да бъде надграждана с различни системи и услуги. Това ще даде възможност за по-добро управление и планиране на публичните средства за здравно осигуряване. "През 2011 г. за първи път нямаше напрежение сред пациентите и недоволство от страна на лекарите, свързано с липса на достатъчно направления", смята д-р Нешева. Обяснението й е във въведената нова методика за разпределяне на направленията и делегираната по-голяма управленска самостоятелност на районните каси.

Тежко болните, както и всички останали пациенти получават без проблем своите лекарства, смята Нешева. НЗОК заплаща тези лекарства по механизъм, различен от този, по който ги плащаше МЗ. "Преди министерството заплащаше лекарства до определени квоти, което налагаше известни ограничения. Сега НЗОК плаща за всеки нуждаещ се пациент", обясни Нешева. Тя допълни, че касата вече има правна възможност да договаря с фирмите отстъпки от цените на лекарствата.




Медици ще провеждат мобилни консултации в ефира на БНТ

Сутрешното предаване "Денят отблизо с Мария" организира здравно мини-реалити
Специална зелена линейка вече е част от реквизита на сутрешното предаване "Денят отблизо с Мария" по БНТ. От 10 февруари тя е част от инициативата "Моят лекар и зелената линейка". Нововъведението в програмната схема на националната телевизия цели да повиши здравната информираност и най-вече осигуряването на пряк контакт на хората с водещи специалисти от всички области на медицината. Пътят на линейката ще бъде представян пред зрителите всяка седмица от понеделник до четвъртък.

Зелената линейка заедно с лекари от различни специалности, здравни консултанти, пациентски организации, лаборанти и специалисти от различни здравни сфери ще посещава населени места, училища, офиси, търговски центрове и др. Пътуващият екип ще осъществява на място напълно безплатни здравни консултации. Прегледите ще се правят с най-нова и модерна апаратура от специалисти, участвали в "Денят отблизо". Под формата на здравно риалити, в което се проследяват прегледите, реакциите на хората, техните коментари, притеснения и причини за здравните им проблеми, зрителите ще могат да обогатят познанията си по темата.

Водещ на "Моят лекар и зелената линейка" ще бъде Нина Янакиева. Нейната основна задача е да улесни комуникацията между здравния специалист и хората. Тя ще ги провокира да разкажат интересни подробности за начина си на живот и за проблемите си, като по този начин ще бъде направен анализ на здравния им статус и нагласи в различните райони на страната. Всяка седмица "Моят лекар и зелената линейка" ще разглежда един здравен проблем с един вид специалист, но с различни диагностични тестове и апаратура. В четвъртък в студиото ще гостува лекарят, участвал в изданията през седмицата.

Първата спирка от обиколката на Зелената линейка е в Златица, където офталмологът д-р Светослав Дойчинов ще преглежда в читалището с помощта на иновационна апаратура за диагностика на очни заболявания. В предаването с коментари и медицински консултации ще се включат и професорът по хранене и диететика Донка Байкова, неврологът проф. Иван Миланов, стоматологът Гайс Бадер, дерматологът д-р Петьо Брезоев и др. Всички те са доказали своите професионални качества през годините и днес са едни от топ специалистите в България, изтъкват от БНТ.




Според събирачите на дългове
Нараства задлъжнялостта на домакинствата

Заради набъбналите харчове за ток и лекарства, хората не си плащат кредитите
Нараства задлъжнялостта на домакинствата през януари, съобщиха вчера от Асоциация на колекторските агенции в България (АКАБГ). От там съобщиха, че ниският процент изрядни плащания са традиционни за януари поради празничното разточителство и липсата на финансово планиране през декември. Този път картината обаче е допълнително усложнена от изключително ниските температури и грипната епидемия. Така високите сметки за електричество и медицинските разходи са сред основните причини за забавяне на плащания по банкови и лизингови продукти.

През януари 11% от клиентите са обявили като причина за забавено плащане разходи за медицински услуги. Около 4% са тези, които са надвишили планираните суми за електричество. Въпреки общата политика за отлагане на плащанията, 2% са обяснили, че високата сметка за парното е причина за забавяне на други сметки. Все още най-силен е косвеният ефект от голямата междуфирмена задлъжнялост - забавянето на заплатите. И в началото на новата година 48% от длъжниците твърдят, че им бавят заплатите, поради което те забавят своите плащания.

Според организацията българите все по-ясно се разделят в две категории. Първата представляват по-консервативните платци, които са по-изрядни в изплащането на дълговете си. Това са по-възрастните, над 55-годишни хора, жителите на малките населени места, собствениците на малък бизнес, оцелял въпреки кризата, както и част от младите семейства с много малки деца. Втората категория е съставена от не дотам редовните платци, коментират от АКАБГ. Високо рисково се оказва поведението на хората на средна възраст от големите градове, представителите на средния мениджмънт, особено в браншове, които пострадаха от кризата, каквито са търговията и строителството например.

"Масовото мнение, че най-бедните най-трудно се справят с плащанията на задълженията си, се опровергава от данните, с които разполагаме", коментира преседателят на АКАБГ Райна Миткова-Тодорова. По време на третата година след началото на кризата хората с минимални доходи трайно са спрели да употребяват стоки и услуги, които не могат да си позволят. Българите със среден доход обаче се държат различно - те не отчетоха намаляването на приходите си навреме и продължиха да живеят според достигнатия в хубавите икономически години стандарт, на практика на ръба на своите възможности, твърди Тодорова.

По данни на АКАБГ едва в 12% от случаите причината за невъзможно плащане е безработица, докато във всички останали става въпрос за лошо планиране на разходите и надскачане на възможностите. Вноските от над 2000 лева, например, се плащали изключително рядко - едва в 24% от случаите". "Днес профилът на длъжника се различава значително от общата представа - той е на възраст между 40 и 50 години, жител на голям град - София, Варна и Бургас. Преди години е достигнал висок стандарт, теглил голям кредит наред с ползването на редица други скъпи услуги, но с настъпването на кризата му става все по-трудно да покрива всички разходи", допълва Тодорова.
Какво най-много отлагаме да платим:

- вода и топлофикация

- бърз кредит

- лизинг на стоки за дома

- кредитна карта

- потребителски кредит

- лизинг на автомобил

- ипотечен кредит


Обади се на 911!
Аида Паникян

Да чакаш Бърза помощ в наше време е почти равностойно да чакаш от умрял писмо. Статистически погледнато, няма начин 23 екипа да обслужат в рамките на 30 минути 60 адреса в двумилионен град. Едва ли е откриване на топлата вода, но очевидно проблемът далеч не е в компетентността на екипите, а в бройката и в разпределението им. Не е за пренебрегване състоянието на столичните улици, както и студеното време, станало причина за нови жертви - измръзнали, млади хора с инфаркти. И то не в планински села и махали, откъснати от света заради снега, а в София!

Всъщност знае ли някой към днешна дата къде точно е Бърза помощ, къде е Спешна помощ и дали има смисъл да се звъни на тел. 112 или на 150? Дали няма да има повече полза от позвъняване на 911 (американския аналог на 112) или от включване на телевизора, от чийто екран поредно риалити предаване ще ни обяснява как да се лекуваме сами?

В резултат на дългогодишната "реформа" в системата на здравеопазването, в резултат и на множеството реформички (особено през последните две години) в момента едва ли някой знае поне приблизителните отговори на тези въпроси. Затова и не е изненадващ съветът на лекарка към пациенти "по-добре да тренират спасяване, вместо да чакат спешните екипи". Дори имаше почти куриозен случай, когато в резултат на поредната реформичка вместо на адрес в София линейка бе пратена на адрес в Бургас (или обратното, но едва ли в случая има значение).

Иначе идеи за промени не липсват. Преди около година в МЗ бе създадена поредната работна група, която трябваше да изготви нов правилник за работа на центровете Спешна помощ в страната. Преди няколко месеца премиерът взе в свои ръце проблема: измисли рентабилен механизъм за съкращаване на ненужни разходи - Бърза помощ да стане част от областните болници, а възнагражденията на работещите в сектора да бъдат увеличени. Има и още по-конкретни идеи за София: да се разкрият няколко нови стоянки на линейки в столицата, да се променят установените през 1996 г. стандарти за разпределение на населението, въз основа на които се изчислява броят на екипите. Умуват се дори критерии за акредитация през определен период на работещите в спешните екипи лекари, сестри, шофьори... Ала дали и тази наглед добра идея би проработила, при положение, че болниците са търговски дружества, а всеки спешен пациент на практика е разход за тях?

Тези дни научихме "само" за девет изпуснати човешки живота заради нечии недомислици. За колко още не знаем нищо?




Ще раждаме без избор на екип
При платени здравни вноски няма нужда от допълнителни такси, категорични са от ГЕРБ
Диана Тенчева

Да отпадне изборът на екип за родилки и деца до 1 г. Тази забрана се обсъжда в парламентарната група на ГЕРБ, научи “Труд”. Поводът е становището на омбудсмана Константин Пенчев, според когото допълнителната такса е незаконна. Дискусията да плащат ли за избор на екип родилките, дори когато са здравно осигурени, започна още през есента м. г., след като починаха няколко жени. Според депутатите от ГЕРБ законите за здравето и здравното осигуряване гарантират, че при платени вноски родилките могат да ползват целия пакет от медицински дейности, покривани от касата, и няма причини за доплащане. Депутати от ГЕРБ припомниха, че в закона за бюджета на здравната каса в последните години се предвижда специално перо за родилната помощ, с което се покриват разходите по всички раждания в България, независимо дали жената е осигурена или не. В Закона на здравето пък пише, че бременните и децата се ползват с особена закрила от държавата. “Това е поредният аргумент, че тези две групи не следва да плащат таксата “избор на екип”, добавиха депутати от ГЕРБ. Според техни юристи не на последно място наредбата за избора създава “условия, които не се предвиждат в здравните закони”. Според тях поради тези причини казусът с таксата е по-скоро правен проблем и все някога трябва да се изглади. Още на 24 ноември м. г. в Комисията по здравеопазване в парламента се проведоха дебати по темата. Тогава здравният министър д-р Стефан Константинов заяви, че ако се махне изборът на екип, “нищо не гарантира, че парите няма да започнат да се дават под масата”. Д-р Пламен Цеков (ГЕРБ) каза, че в правомощията на министъра е за държавните болници “тази практика категорично да бъде забранена”. Д-р Лъчезар Иванов (ГЕРБ) бе на мнение (б. р. - така е записано в стенограмата), че “ако не съществува избор на екип, по-голямата част от специализираните болници фалират автоматически”. На Запад никой не плаща кеш за какъвто и да било избор, а това се покрива от допълнителното здравно осигуряване. Същата идея сподели пред “Труд” преди месец и шефката на здравната комисия Десислава Атанасова. А именно: за избор на екип при раждане да се плаща само ако пациентката има допълнителна здравна осигуровка във фонд, която да покрива разхода. Целта била жените да не се принуждават да плащат допълнително стотици левове за качествена помощ.




Властта кани 1 000 000 българи да се прегледат
Между 400 000 и 1 000 000 българи ще получат писмо от Министерството на здравеопазването с покана да си направят профилактични прегледи за онко-заболявания.Това става ясно от обществена поръчка,публикувана на сайта на ведомството, с която се търси фирма, която да отпечата и разпространи писмата. Профилактичните прегледи са по евро-проекта „Спри и се прегледай!".В тях ще могат да се включат три групи от населението: жени между 25 и 60 г. ще бъдат изследвани за рак на маточната шийка, жени между 59 и 60 г. - за рак на млечната жлеза, а българи от двата пола над 60 г. -за рак на дебелото черво. Отпечатването и разпространението на поканите ще струва 480 хил. лв. Проектът ще продължи 3 години.


Мамят купувачи с лекарство срещу рак
Иван Димов, Труд, Веселина Ангелова

Десетки жалби валят всеки ден в Комисията за защита на потребителите (КЗП). Само за 2011 г. оплакванията са 16 000, а служителите, които работят по тях, са едва стотина. Щатовете не са се увеличавали от 2002 г. насам, когато жалбите са били едва 1500. В лавината от сигнали има десетки трагикомични и анонимни жалби, а на всеки от тях трябва да бъде отговорено в 7-дневен срок. Претрупани от работа, служителите едва смогват да реагират на сериозните проблеми. 160 лева са много пари за студента по богословие Ю. Н. Но когато му обещали, че срещу тях болната му от рак майка ще се излекува, не се поколебал да ги извади. Да, ама попаднал на нагли измамници. Всичко започнало от една обява във в. “Трета възраст”: “Ракови заболявания - билков продукт. Изключително ефикасен за всички видове рак. Одобрен от МЗ.” “Обадих се на посочения телефон. Жената ми потвърди, че лекарството е одобрено от Министерството на здравеопазването (МЗ). Обеща ми след едномесечен курс майка ми да се излекува или поне раковите клетки да спрат да се делят”, разказва пред “Труд” Ю. Н. Той получил пратката по куриер с наложен платеж. Когато я отворил, видял, че вътре има китайски чай срещу лошия холестерол. Няколко дни по-късно намерил същия продукт в магазин на ул. “Пиротска” за 3,20 лв. Изненадата за Ю. Н. тепърва предстояла. С бележката от куриерската фирма, от която се виждало наименованието на фирмата и адреса в жк “Люлин”, отишъл в Първо РПУ. “Дежурният ми каза сам да отида в “Люлин” и да се разбера с хората, които са ми продали билковия продукт”, разказва Ю. Н. Той се обадил повторно, но му обяснили, че са само кол център и няма как да му дадат повече информация. Студентът отишъл в приемната на МЗ. Чиновничките го препращали ту на един, ту на друг вътрешен телефон, докато той загубил търпение и нерви и си тръгнал. В Комисията за защита на потребителите взели проблема присърце и издирили адреса и телефоните на измамниците. “Вдигна ми една госпожа и ми каза да внимавам, защото мъжът й бил магистрат”, сподели служителят, който се занимава с преписката. Той обаче ни най-малко не се уплашил и е решен да сезира всички възможни органи. “Не си искам парите, а повече хора да знаят как тази фирма се подиграва с мъката ни”, казва Ю. Н. В КЗП постъпват и хиляди жалби срещу мобилни оператори и техни дистрибутори. Оказва се, че предимно възрастни хора, които посещават магазините, за да си платят месечните сметки, биват посрещани от продавачи с думите, че ще им подарят нов мобилен апарат. За целта трябва да се разпишат. Повечето го правят, без да четат написаните със ситен шрифт страници, а впоследствие се оказва, че са сключили още един договор. Друго често срещано увещание е, че като лоялни клиенти получават безплатна СИМ карта. Измамата се доказва изключително трудно, защото жалбоподателите сами признават, че са подписали предложените им неизгодни условия.



ИВАН ДИМОВ
Аптека оставя студенти на сухо
Mладежи от Велико Търново са се жалвали до КЗП, че в денонощна аптека отказали да им продадат евтини презервативи. Случката станала преди няколко месеца, но скандалът не стихва. “Една нощ ми се обадиха възмутени приятелите ми Сава Михайлов и Стефания Халваджиева: искали да си купят презервативи на бройка. Дежурната служителка Грета Рангелова обаче им предложила кондоми комплектовани по 3 в кутийка, които са по-скъпи. Студентите настояли за презервативи от по 30 ст. Тогава аптекарката заявила: Това е денонощна аптека и се продават медикаменти за спешни случаи", твърди Симон Милков. Той уточнява, че е бил потърсен за съдействие, защото е един от регионалните координатори на националния граждански съюз СИЛА, който м. г. се провъзгласи, че защитава правата на гражданите като потребители. Милков мигом дотърчал и също направил опит да се сдобие с нарочените кондоми. Тримата приятели се оплакали в полицията. “След минути пристигнаха ченгета и помогнаха да се установи самоличността на аптекарката. Още на следващия ден подадохме колективна жалба до комисията за защита на потребителите”, допълва Милков. Проверката обаче показала, че в оная нощ нямало евтини презервативи в аптеката.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница