13 септември 2012 г. Тема: здравеопазване



Дата21.01.2018
Размер287.11 Kb.
#49492
13 септември 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Учителите ни са стресирани и болни
ПЕТЪР СИМЕОНОВ

Българските учители са подложени на постоянен натиск, заплахи за само­разправа и психически тормоз.

Те са претоварени с ра­бота, а лошите условия на труд и стресът водят до хронично влошаване на здравословното им съ­стояние.

Тези констатации бодат очите в пилотно проучва­не за здравето и безопас­ността в работата на учи­телите у нас. То е изготве­но от експерти на катедра „Трудова медицина" на Медицинския универси­тет в София по поръчка на Синдиката на български­те учители (СБУ) и обхва­ща 1035 школски препо­даватели от цялата стра­на.

Около 47,5 на сто от ан­кетираните преподавате­ли посочват като основни причини за засягане на психичното им здраве на­тиска за спазване на сро­кове и претоварването. От насилие и заплахи от родители и ученици в гор­ните класове са се опла­кали 9% от включените в проучването, а 8,7% са се почувствали жертви на психически тормоз и мал­третиране.

Всеки втори е тормозен от ученици

Обобщените отговори на учителите описват крайно влошена работна среда. От една страна, директо­рите на училища строго изискват от подчинените си да спазват учебните планове и програми. От друга, родители и учи­лищни настоятелства не­прекъснато налагат нови, по-високи изисквания спрямо педагозите и зорко следят за тяхното спазване. Оплакванията се потвърждават от со­циологическо проучване на СБУ, според което 12% от учителите са при­нудени да търпят психо­насилие от преките си ръководители, а 54% - от ро­дителите и учениците. Този вид на­силие се за­силвало най-вече върху детските и началните учители.

„Нашите данни сочат, че учителите са принудени да работят под непре­къснат стрес. Той сериоз­но влошава здравослов­ното им състояние", обясни ръководителката на катедрата по „Трудова медицина" на Медицин­ския университет в София проф. д-р Невена Цачева. Тя е ръководител на еки­па специалисти, който провежда анкетата по въпросник на Евростат през май т.г.

Стресът предизвиквал неврози,които се изразя­ват в тревожно разстрой­ство на съня, бързо на­стъпващи умора и преу­мора.

Включените в изследването учители посочват още няколко групи забо­лявания, предизвикани от лошите условия на труд.

Болежките ги нападат

Близо 200 от запитаните 1035 учители съобщили за проблеми с опорно-двига­телния апарат, болки в ко­стите, ставите и мускули­те. Главоболие и преумо­ра в очите измъчвали 183-ма от анкетираните, де­пресия и безпокойство -149, затруднено дишане -122-ма, увреждания на слуха - 53-ма.

Учителите се разболя­ват от шума в класните стаи, високата степен на запрашеност, работата с химикали и силната ви­зуална концентрация.

Последното проучване за условията на труд и тях­ното влияние върху здра­вословното състояние на учители е правено през 1994 година.

„Съпоставката на дан­ните показва задълбоче­но влошаване на здравос­ловното състояние и пре­минаване към хронична патология - вече не се уврежда само психичното, но и физическото здра­ве на учителите", коменти­ра проф. Цачева.

Наблюдаваната тенден­ция е трайна и няма да се подобри, твърди специалистката, която анализи­ра данните от своето проучване. Повечето учи­тели са в напреднала или предпенсионна възраст. Едва 3 на сто от педагози­те са на възраст до 29 г.

феминизация до крайност

Според СБУ професия- та е феминизирана до крайност.

Към 85 на сто от учите­лите са жени, за разлика от повечето страни от Европейския съюз, къде­то се търси някакъв ба­ланс, феминизирането води до дискриминацион­ни политики като ниско заплащане, лоши усло­вия на труд и недобри по­стижения в изграждането на социални умения и възпитанието на учени­ците, коментира лидерката на синдиката Янка Та­кева.


Пак проблеми с лекарствата на ветераните

Аптеките още не са сключили договор с касата
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Ветераните от войните и военноинвалидите не могат да получават безплатните лекарства, които държавата е длъжна да им осигурява. За това сигнализираха вчера в „Труд" потърпевши.

Причината е, че от 31 август т.г. медикаментите ще се вземат срещу рецепта от ап­теките, които работят с На­ционалната здравноосигурителна каса (НЗОК), а не от тези с контракт с общините, както предвиждаше редът преди.

Много аптеки обаче още не са подписали нужния до­говор с НЗОК. Това призна пред екипа ни управителят й д-р Пламен Цеков. „За съжа­ление няма как да ги накара­ме", посочи Цеков.

Заради предложена от фи­нансовия министър Симеон Дянков по-тромава процеду­ра възрастните хора един път вече останаха без лекар­ства, и то за 2 месеца. Сега това се случва за втори път.

„От 1941 г. всеки ден без проблем си купувам „Труд", а в същото време не мога да си взема лекарствата! Отидох в нашата аптека и оттам ми ка­заха, че още не са получили указания от касата", каза 90-годишният Димитър Митев от София. От 1941 г. до 1945-а той е участвал в антифа­шистката съпротива в Гър­ция, Македония и Сърбия. „Платих 160 лв. за лекарства от джоба си. Дали ще ми ги върнат?! Нали нашите хора ходиха и при президента, който лично им обеща, че ще реши проблема", каза Ми­тев. Всеки ден той пие 7 ме­дикамента - срещу сърдечни, неврологични заболявания и на стомашно-чревния тракт.

„80 аптеки в София са сключили договор с НЗОК, а още 60 е трябвало да подпи­шат вчера, ни казаха от каса­та", съобщи вчера д-р Тодор Анастасов, председател на съюза на ветераните. Него­вите членове и военноинва­лидите са около 14 000 души като 97% от тях са над 90 г. Новите рецептурни книжки, с които те ще си получават лекарствата, ще са готови до края на месеца и ще се раз­дават от личните лекари. До­тогава ще важат старите.


Нови правила за плащане на чиновниците
АТАНАС ЙОРДАНОВ

В България работи армия от чинов­ници. Затова на­чинът за форми­ране на заплати­те в държавната администрация вълнува много хора. От 1 юли 2012 г. се промени механизмът за определяне на възнаграж­денията на държавните служители. Това стана за­едно с други съществени изменения в Закона за дър­жавния служител (ЗДСл). Допълнителното възна­граждение за трудов стаж и професионален опит (т.нар. клас), изплащано на чиновниците дотогава, ста­на част от основната им за­плата. За тях вече не се предвижда да се начисля­ват класове към основната заплата за всяка прослу­жена година. За хората, които работят по трудов договор извън държавната администра­ция, все още има класове. За тях се прилага Наредба­та за структурата и органи­зацията на работната за­плата (НСОРЗ). Съгласно чл. 12,ал. 1 от наредбата за придобит трудов стаж и професионален опит се да­ва допълнително месечно възнаграждение в процент върху основната заплата, определена с индивидуал­ния трудов договор. Спо­ред чл. 66, ал. 1, т. 7 от Ко­декса на труда (КТ) допъл­нителните трудови възна­граждения се определят в трудовия договор. Според чл. 67, ал. 1 от ЗДСл брутната заплата на държавния чиновник се съ­стои от основна заплата и допълнителни възнаграж­дения. Минималните и мак­сималните размери на основните заплати по нива и степени, размерите на до­пълнителните възнаграж­дения, както и редът за по­лучаването им се определ­ят с наредба на Министерския съвет. Те не могат да бъдат по-ниски от опреде­лените в трудовото законо­дателство.



Основна заплата

Определянето и увели­чаването на индивидуал­ния размер на основната заплата на държавния слу­жител става по Наредбата за заплатите на служите­лите в държавната админи­страция (НЗСДА). Според чл. 3 от тази на­редба брутната заплата се

състои от основна заплата и допълнителни възна­граждения. Основната заплата се определя по нива и степени съгласно приложение №1 към наредбата. Отчитат се нивото на заеманата длъж­ност, квалификацията и професионалния опит. Ни­вата на основните заплати се определят въз основа на длъжностните нива в Кла­сификатора на длъжности­те в администрацията (КДА). Всяко ниво на за­плата включва шест степе­ни. Всяка степен пък има минимален и максимален размер. За работа по европейски програми се дават повече пари. Съгласно чл. 5, ал. 2 от НЗСДА това се отнася за служителите в структури, които изпълняват функции по управление и контрол на фондове и програми от ЕС, Програмата за сътрудниче­ство „България - Швейца­рия", програмата „Учене през целия живот", програ­мата „Младежта в дей­ствие", финансовия меха­низъм на Европейското икономическо простран­ство или Норвежкия финан­сов механизъм. В допълне­ние към средствата по бюджетите при определяне i на индивидуалните запла­ти на тези служители се вземат предвид и средства­та за възнаграждения и за­дължителни осигурителни вноски, чийто източник е Оперативна програма „Техническа помощ" или техническите помощи на съответните фондове/про­грами. Във вътрешните правила за заплатите на ' административните струк­тури се определят източни­ците за финансиране на ин­дивидуалните брутни ме­сечни заплати на служите­лите в тези случаи. Според чл. 6 от НЗСДА разходите за основни за­плати на служителите в държавната администра­ция и дължимите за тях оси­гурителни вноски за сметка на осигурителя са в размер не по-малък от 70% от раз­ходите за заплати, възна­граждения и задължител­ни осигурителни вноски по бюджетите на разпоредителите с бюджетни креди­ти. Икономията на разходи­те за заплати, възнаграждения и задължителни осигурителни вноски може да се използва по реда, пред­виден в закона за държав­ния бюджет. Органът по на­значаването определя ин­дивидуалния размер на ос­новната заплата на дър­жавния служител, като от­чита нивото на заеманата длъжност, квалификацията и професионалния опит.

Допълнителни възнаграждения

Според чл. 67, ал. 7 от ЗДСл допълнителни възна­граждения на държавните служители се изплащат за нощен и извънреден труд; както и за работа през офи­циалните празници. Допла­ща се и за времето, през което служителят не се на­мира на работното си мя­сто, но е на разположение и е длъжен да се яви при по­викване.



Допълнително възна­граждение е предвидено и за постигнати резултати на работещите в държавната администрация. То се определя за точно и в срок изпълнение на поставени­те задачи и не може да надвишава 80% от начислени­те за годината основни за­плати на служителя. Из­плаща се четири пъти го­дишно - през април, юли и октомври за текущата годи­на и през януари - за пред­ходната година, въз основа на оценка по ред, опреде­лен в наредба на Министер­ския съвет. Разходите за допълни­телното плащане за по­стигнати резултати трябва да са в размер не повече от 30 на сто от разходите за заплати, възнаграждения и задължителни осигурител­ни вноски по бюджетите на разпоредителите с бю­джетни кредити. Според чл. 60 от ЗДСл за времето на платения годи­шен отпуск държавният служител получава основ­на заплата към момента на започване ползването на отпуска. А при вътрешно съвместителство и при за­местване парите за отпуск се определят въз основа на основната заплата по ос­новното служебно пра­воотношение. По същия начин се определя и обез­щетението за неизползва­ния размер на платен отпуск, който не е погасен по давност, при прекратяване на служебното правоотно­шение. Преди промяната тези плащания се опреде­ляха върху брутната запла­та на чиновника. Обезщетенията, които се полагат на държавния служител от 1 юли тази го­дина, също се изчисляват от основната заплата, вме­сто от брутната. От 1 юли държавни слу­жители станаха работещи­те в НОИ, здравните каси, администрациите на дър­жавния фонд „Земеделие", на Агенция „Пътна инфра­структура". Същото се от­нася за служителите в ад­министрациите на Коми­сията за финансов надзор, Комисията за независимия финансов одит, Комисията за регулиране на съобще­нията. На държавна служ­ба преминаха и работещи­те в комисията по досиета­та, комисията за конфиска­ция и тази за конфликт на интереси. Държавна става и служ­бата в администрацията, която подпомага дейността на Съвета за електронни медии.ф


Европа ни отпуснала 150 милиона за онкоболните
Близо 150 милиона лева по оперативна про­грама на Европейския съюз е получила България за създаване ма съвременни условия за лечение на онкозаболявания. Това съобщи пред БНТ в сряда министърът на здравеопазването Десислава Атанасова. Със средствата ще бъде закупена модерна апаратура, а общинските бол­ници ще бъдат трансформирани в онкодиспансери. От октомври Спешната помощ в София се поема от четири медицински пункта, каза още Атанасова.


Борис Марков все още е шеф на СДС

Новият лидер Емил Кабаиванов няма регистрация в съда
Шефът на предизборния щаб на СДС Борис Марков все още е легитимният лидер на партията, научи „Преса". Новоизбраният председател Емил Кабаиванов не е направил постъпки за регистрацията си в Софийския градски съд и Марков официално е начело на „Раковски" 134.

Карловският кмет бе избран на мястото на подалия оставка Мартин Димитров на 15 юли. Тогава градоначалникът победи в оспорван балотаж човека на бившия лидер - Ваньо Шарков. А съпредседателят на Синята коалиция му връчи пълномощно, с което да изпълнява функциите си. В регистъра обаче Марков е записан като и.д. шеф от съда на 25 юли тази година, 10 дни след вътрешнопартийния вот. Борис Марков не отговори конкретно на въпроса защо не са подадени документите за регистрация на Кабаиванов, но подчерта, че с това се занимават юристите в партията.

Вчера стана ясно, че още двама души са подали оставки от секретарските си постове. След като във вторник Ваньо Шарков и Петър Славов отказаха да се занимават с поверените им сектори „Здравеопазване" и „Правни въпроси", зам. главният секретар Христо Панчугов и икономическият експерт Емил Горанов хвърлиха оставки. Мотивите и на четиримата са, че в СДС се води неадекватна политика. В кулоарите на парламента се носи мълвата, че Димитров готви собствена партия, с която да направи коалиция с Иван Костов. Тези слухове така и не бяха отхвърлени или потвърдени. Част от сините депутати пък се чудят дали да не прекратят членството си в СДС.

Раздорът в партията настъпи в средата на юни тази година, когато болшинството взе решение за разтрогване на Синята коалиция. Тогава Димитров подаде оставка, а заместникът му Найден Зеленогорски отиде при Меглена Кунева.



Мария СТАЛЯНОВА


Депутати разпитват Найденов заради публикация на "Сега"
Парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликта на интереси привиква земеделския министър Мирослав Найденов, съобщи председателят й Бойко Великав. Причината за изслушването е скандалът с двете бивши служителки на "Агенцията по храните", които взеха почти 50 000 лв., за да популяризират Програмата за развитие на селските райони във Facebook и Twitter. Разкритието за това направи "Сега". Впоследствие се оказа, че 25-годишната Кристина Спасова е забогатяла скоростно и си е купила два офиса за над 500 хил. лв., единият закупен от производителя на птиче месо "Градус 1" и дял от предприятие за обработка на храни за 390 000 лв. Със случая се зае прокуратурата. Великов уточни, че Найденов ще бъде поканен да дойде следващата или по-следващата седмица.

Другата гореща тема, по която аграрният министър ще трябва да се отчете, е добивът на дървесина. Освен него в най-скоро време ще бъдат поканени също здравният министър Десислава Атанасова и регионалният - Лиляна Павлова. Атанасова трябва да отговаря за лекарствената политика, а Павлова - за незаконните строежи.



ЛЮБЕН ОБРЕТЕНОВ


"Виктория", "Уисконсин" и свински прекосяват океана наесен
Грип x3 идва през ноември

Ваксината е застраховка и срещу пневмония
Далечен братовчед на грипния вирус "Пърт", който бе главният виновник за миналогодишната грипна епидемия, ще ни атакува през тази зима според прогнозите на Световната здравна организация (СЗО). Става въпрос за вируса "Виктория" (H3N2), регистриран за първи път през 2011 г. в щата Виктория, Австралия. Той спада към група А, която се характеризира с потенциал да предизвиква грипни епидемии. "Вирусите мутират много бързо и дори и съвсем малки промени в структурата им ги правят напълно непознати за имунната система на хората и те се разболяват", обяснява проф. д-р Мира Кожухарова, национален консултант по епидемиология.

Втори непознат вирус ще се разхожда по нашите земи в студените дни и нощи - "Уисконсин", тип В, изолиран за първи път през 2010 г. в едноименния щат в САЩ. Неговата прицелна точка са младежки и детски колективи. Той има потенциал да създава епидемични взривове в затворени колективи, но не национални епидемии и пандемии. Третият нашественик ще бъде добре познатият "Калифорния", тип А. Става дума за печално известния през последните 3 г. пандемичен грип, който придоби популярност като свински. Най-вероятно той няма да се пребори за първенство в разболяването на хора, тъй като от 2009 г. насам много нашенци опитаха коварната му захапка и вече имат изграден имунитет срещу него, коментира експертката. При грипните вируси обаче нищо не може да се каже със сигурност, защото са коварни и непредвидими. Възможно е да атакуват още в началото на ноември. Не е изключено обаче да се спотайват цяла зима и да ударят малко преди идването на Баба Марта. По-вероятно е да се изявят очакваните доминиращи грипни щамове, но не е изключено и да се появят съвсем нови. Такива изненади обаче са сравнително редки, сочи практиката. Единствената надеждна превантивна мярка е имунизацията, подчертава проф. Кожухарова. Новите противогрипни ваксини съдържат трите основни грипни щама, изтъква проф. Кожухарова. Имунният отговор с изграждането на специфични антитела срещу основните "агресори" се получава за 2-3 седмици. При децата до 3-годишна възраст, чиято имунна система не е тренирана, е необходимо да се сложат две детски дози противогрипна ваксина през един месец. Главната репетиция е изключително важна. Защото когато вирусът попадне в тялото, защитната система сигнализира за отделянето на антитела, които светкавично се противопоставят на нахлулите през устата вируси. Така болестта може да ни подмине или пък да преболедуваме съвсем леко. Това е много важно за хора със сърдечно-съдови проблеми, болести на дихателната система, особено астма, захарен диабет, придобита или вродена имунна недостатъчност, които често развиват вторични бактериални инфекции. А преболедуването от пневмония е изключително опасно не само за здравето, но и за живота. Впрочем има специална ваксина срещу пневмококова пневмония, която се поставя еднократно. Тя може да се постави и заедно с противогрипната ваксина, отбелязва проф. Кожухарова. Според нея семейните лекари трябва да разясняват на пациентите си колко е важно да се имунизират против сезонния грип. Според директива на Европейската комисия до края на 2015 г. би трябвало противогрипните имунизации да обхванат 75% от населението в риск - деца и възрастни с хронични заболявания, хора над 65-годишна възраст. През последните години у нас се ваксинират между 3 и 4% от общото население с тенденция към спад, изразява притесненията си проф. Кожухарова.



Румяна Милева


За санаториум се чака с месеци, касата плаща терапията
Хапче от кал

Поморийската тиня лекува 99 болести - от диабет до синузит
Уникалната лечебна кал е най-голямото богатство на Поморие и неговият капитал за бъдеще. Чудодейният лек, който е известен от древността, пълни зиме и лете морското градче с хиляди туристи. Двата държавни санаториума, които работят там, буквално се пукат по шевовете. Макар че базите им са доста овехтели, в тях трудно се намират свободни места. В същото време напливът на пациенти е огромен.
Мераклиите да излекуват лумбаго, ишиас или ставни болежки не секват дори и един ден в годината. За да се уреди човек с легло в държавните санаториуми на Поморие, трябва да направи резервацията няколко месеца по-рано. Причината е, че двете бази работят със здравната каса и приемат с направления по клинични пътеки. В същото време има и пациенти, които са на свободен прием. Цените за нощувка и процедури са символични, а ефектът от лечението е голям, твърдят пациентите. Местните лекари с основание се хвалят, че поморийската кал лекува 99 болести. Като се започне от ставни проблеми и кожни заболявания и се стигне до безплодие. В списъка на лечимите болести с кални бани са всякакви видове неврити, радикулити, диабет, бронхити, синузити и още куп други. Медиците твърдят, че калта дори отпушва сраствания на тръбите на яйчниците. Тайната на Поморийското солено езеро е разкрита още в началото на миналия век. Тогава проф. Параскев Стоянов се заел да проучи кое прави калта на Поморие толкова лечебна. Ученият установил, че "виновник" за силата на калта е рядкото водорасло, наречено зеленика, което вирее в Поморийското езеро. В това растение се съдържат почти всички елементи от Менделеевата таблица. Професорът открил в зелениката над 15 вещества от противовъзпалителни съставки до хормонални вещества. "Процесът на калолечение е уникален, тъй като самото човешко тяло се превръща в лекар. Организмът изтегля през кожата от калта всичко, което му е необходимо, за да функционира нормално и да предотврати настъпилото разстройство, каквото и да е то", обясняват лекарите. В момента в Поморие функционират два държавни санаториума. Едната база е на Министерството на здравеопазването, а втората е на военното министерство и е под юрисдикцията на Военномедицинска академия. Лечебниците се намират в непосредствена близост до брега на Поморийското езеро и само на 150 м разстояние една от друга. Основният им приоритет е, че калта се взема директно от езерото и след използване отново се връща там. Според лекарите това е изключително важно, тъй като калта е лечебна, когато е прясна. След като престои извън естествената си среда дори и няколко часа, тя губи много от лечебните си свойства. Военният санаториум е разположен на около 200 м от морския бряг и разполага със 150 легла. В 4-етажната сграда има общо 80 стаи и 8 апартамента. Подобна е и съседната база на здравното министерство. Макар да се извършват периодично козметични ремонти, и двата санаториума имат нужда от основно обновяване. Ако се намерят солидни инвестиции, и двете лечебни заведения могат да се превърнат в луксозни СПА центрове.

Стела Николова


Към бупренорфин не се привиква, както към метадон
С ново лекарство няма глад за дрога

Повярвайте - наркоманите наистина са болни, казва д-р Александър Канчелов
- Д-р Канчелов, може ли новата терапия с бупренорфин да замести метадоновата?

- С влизането в сила на новата Наредба номер 2 на МЗ от 29 юни 2012 г. за условията и реда за осъществяване на програми за лечение на лица, зависими към опиоиди, лечебните програми за първи път в България могат да прилагат и медикамента бупренорфин, който през последните години намира все по-широко приложение в Европа и САЩ. Специфичният фармакологичeн профил на бупренорфин открива нови възможности в лечението на пациентите, зависими към опиоиди. С това решение на МЗ се даде възможност да се използват и трите медикамента, които основно се прилагат в съвременното поддържащо лечение на хероиновата зависимост - на първо място метадон, който в света от години е "златният стандарт" в лечението, ретардиран морфин, а сега вече и най-новият фармакологичен подход в лечението на хероиновата зависимост - това с бупренорфин.

- Как протича терапията?

- Лечението с бупренорфин дава нови възможности. Медикаментът ще се прилага в същия методологичен режим, както се предлага и метадоновата терапия - в специализирани центрове с професионални екипи, които работят по новите стандарти за лечение. За разлика от метадон, който е пълен опиев агонист, бупренорфин е частичен. Поради това неговите фармакологични ефекти върху организма са осезаемо по-различни, което води до няколко важни разлики в клиничната работа и субективното усещане на пациентите. На първо място важно е да се отбележи, че бупренорфин създава много ниско ниво на физическо привикване. Спирането на един опиев медикамент при завършването на лечение е най-деликатната част от продължителна терапия, поради това, че организмът привиква физически към опиатите и е необходимо внимателно и плавно намаляване на дозата. При бупренорфин това става осезаемо по-леко и безпроблемно, което е много важно за пациентите. От друга страна, рискът от предозиране с бупренорфин е много по-нисък от този при метадон, защото има ефект на насищане. Това означава, че от едно ниво нататък колкото и да се увеличава дозировката, не се стига до засилване на ефекта. Освен това уличната злоупотреба и търсенето на бупренорфин за непредписана употреба от хората, които са зависими, е значително по-ниска. Причината е, че ефектът на бупренорфин върху организма не е такъв, че хората да го търсят, за да злоупотребяват с него.

- А постига ли се същият лечебен ефект, като при метадон?

- И метадон, и бупренорфин имат много добър клиничен ефект. Приложението на лекарствени средства като бупренорфин, метадон или ретардиран морфин, по лекарско назначение и с терапевтична цел, води до възстановяване на опиевата мозъчна система, прекратяване употребата на наркотика и стабилизиране на психичното функциониране. На първо място, ефектът е блокиране на активацията на центровете в мозъка, които търсят хероин, както и неутрализиране ефекта на хероина при инцидентна употреба. Съвременното лечение спира влечението към дрогата, връща самоконтрола и човек се чувства така, както преди да развие зависимост. Това отново дава възможност за работоспособност, нормален и пълноценен живот.

- Много зависими на улицата обаче търсят медикаментите не за лечение, а за злоупотреба.

- Нека отбележим, че няма такова нещо на света, с което да не може да се злоупотребява. Обществото, правителството, полиция, родители и журналисти се фокусират основно върху този проблем. Именно тук обаче трябва да се разбере и най-важното, а именно, че тези хора не са престъпници, не са морално увредени или бунтари срещу обществените норми...

- А защо го правят тогава, каква е причината?

- Те го правят, защото са болни.

- В какъв смисъл?

- Ето, и вие задавате въпроса с изумление: "Как така наркоманите са болни?" Хубаво е, че го задавате. Всички това питат - какво значи тази болест. Болестта "пристрастяване" се състои в това, че всеки човек, който започне да употребява наркотично вещество, например хероин, в началото ще почувства еуфоричен ефект, приятно усещане, но след това някои от мозъчните системи ще започнат да го търсят, а после ще настъпят трайни мозъчни увреждания, които правят влечението към наркотика извънредно силно, до невъзможност за волята да спре стремежа към употреба.

- А преди да дойде болестта? Какво кара младите хора да посегнат към дрогата?

- Любопитство, експериментиране, авантюризъм, подценяване и дори търсене на риска. Няма човек, който е чувал думата наркотици и да не знае колко вредни са те. Всеки го знае, но, за жалост, това не спира хората да опитват.

- Но защо?

- Убеждението "няма да се случи на мен". Медиите създават една доста изкривена представа за зависимите - показват пропаднали наркомани, в окаяно състояние и ужасен вид. Именно заради това младите хора си казват: "Ами, аз не съм такъв, как така от едно прахче, което опитам два-три пъти, ще стана такъв?". Ето това подлъгва хората да опитат първия път. А вторият е вече фатален.

- Само медикаментите достатъчни ли са за преодоляването на зависимостта?

- Определено не. Необходим е комплексен терапевтичен подход и активна психотерапия. Именно тази терапия е същността на лечебния процес и води до пълноценно възстановяване, психично оздравяване и развитие на капацитета на личността. Комбинирането на съвременно медикаментозно лечение и психологична терапия е най-ефективният метод за лечение на хероинова зависимост. Водещите клиники в България успешно прилагат този подход.



Руслана Петрова


Поскъпването за година стигна 3,9% през август
ТИХОМИР ТОНЧЕВ

Инфлацията за август спрямо същия месец на 2011 г. е 3,9 на сто, съобщи вчера Националният статистически институт. Това е най-високото ниво на поскъпването на живота у нас на годишна база от миналия септември насам.

Само за август спрямо юли пък инфлацията е 0,5%. Така от началото на годината тя вече стигна 2,6 на сто. Както "24 часа" вече писа, поскъпването беше очаквано, след като стана ясно, че индексите на производствените цени у нас се вдигат с бързи

темпове. По принцип в предишните години през лятото се отчиташе дори поевтиняване. Например през миналия август имаше дефлация от 0,3 на сто.

Инфлацията тази година е предимно заради скока в цените на някои зеленчуци, горивата и транспортните услуги. Например при краставиците поскъпването през август е с 26,4%, при пипера - с 22,2 на сто, а при зелето - със 17,4 процента. Нагоре вървят и цените на брашното и белия хляб - съответно с 4 и 1,1 на сто. Увеличението при свинското е с 0,5%, а при слънчогледовото олио - с 2,8 на сто. Като цяло храните скачат с 0,9 процента.

При горивата пък най-голямо е поскъпването на пропан-бутана за леките коли - с 5,9 на сто. С над 3 процента е скокът и на дизела и бензините А95 и А98.

Заради кризата и слабото търсене обаче продължава спадът в цените на дрехите и обувките. Техните цени са намалели с още 3,3 на сто през август спрямо юли. С половин процент е поевтиняването при препаратите за почистване и бойлерите.

През август леко са поскъпнали лекарските и зъболекарските услуги - съответно с 0,1 и 0,2 процента.




Кметове искат инвестиции, пътища и лекар

Областният управител на Шумен на изнесена приемна в Лудогорието
ВЕНЦИ ВЕНКОВ

Привличането на инвестиции и осигуряването на работни места за младите хора, както и необходимостта от помощ от държавата за производителите на тютюн бяха сред главните въпроси, които поставиха жителите на община Венец пред областния управител на Шумен Димитър Александров.

Губернаторът проведе изнесена приемна в малката лудогорска община.

„Изграждането на пречиствателна станция за отпадни води е голям проблем за нашето селище, в което живеят над 2000 души", обясни Мехти Сали, кмет на едно от

най-големите села в страната Ясенково.

Според кмета имало изработен проект за канализация, но липсвало финансиране.

Състоянието на водопреносната мрежа в региона беше и главният проблем, който постави пред областния управител кметът на община Венец Нехрибан Ахмедова.

В разговорите взе участие управителят на ВиК-Шумен, Мариан Генчев.

Александров обеща да постави въпросите пред зам.-министъра на околната среда и водите Ивелина Василева, която скоро ще посети Шумен.

Кметовете на Ясенково, Борци и Изгрев поискаха ремонт на основните пътища в общината. Според тях пътят Ясенково-Венец е в изключително тежко състояние, както и участъкът около Каолиново.

За жителите на селата Капитан Петко, Боян и Денница от години нерешен остава въпросът с липсата на семеен лекар.

„Няма желаещ медик, който да поеме лекарската практика в този район, и това е голям проблем, особено за възрастното население", обясниха хора от тези селища.

Следващата изнесена приемна на областния управител е на 18 септември в община Смядово, обявиха от пресцентъра на Александров.


Купуват модерна апаратура на болниците за 147 млн. лева
Бърза помощ с пет адреса от октомври

Отварят спешни звена в Студентски град, „Люлин”, „Надежда” и Кремиковци
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Четири спешни звена на Бърза помощ ще бъдат разкрити в столицата най-вероятно през октомври, съобщи здравният министър Десислава Атанасова вчера. Така линейките вече ще тръгват от пет адреса. Новите звена ще се намират в диагностично-консулативните центрове в „Люлин”, „Надежда”, Студентски град и Кремиковци, уточниха от министерството по-късно. Освен тях ще продължи да работи и досегашната Спешна помощ на „Сточна гара”.

Атанасова вече се е договорила за новите центрове със столичния кмет Йорданка Фандъкова. Здравното министерство имало готовност да предостави веднага апаратура и линейки на новите спешни звена.

Предвижда се да се изработи и конкретна методика за насочването на пациентите

по болниците спрямо специфичността на техните случаи.

Като сериозен проблем Атанасова посочи дефицита на лекари и текучеството в центровете на Спешна помощ не само в София, но и в страната. Според нея причините за тази тенденция са ниското заплащане, изключителната заетост и многото работа на лекарите и медицинските специалисти. Тя обаче припомни, че възнагражденията им бяха увеличени неотдавна с 18%.

Предприели сме мерки за справяне с проблема, като ще предоставим на лекарите от Спешната помощ възможност да записват всички медицински специалности за да ги мотивираме, а така и на гражданите ще бъде предоставено много по-добро лечение, обясни здравният министър.

Тя припомни, че два дни по-рано подписа четиригодишен договор за сътрудничество с израелското здравно министерство, който влиза веднага в сила.

Една от приоритетните области, в които ще работят двете страни, е спешната медицина. Наши лекари ще имат възможност да се обучават там.

Сътрудничеството между двете държави включва и финансирането на болници с отделения за инфекциозни и заразни болести, високите технологии и лекарствената политика.

147 млн. лева ще бъдат предоставени съвсем скоро на лечебните заведения у нас за преструктуриране и обновяване на апаратурата, припомни министър Десислава Атанасова и уточни, че финансирането е от европейски програми.


Лекарите от Г. Оряховица пак пред Темида
ИВАН ПЪРВАНОВ

Трима от горнооряховските гинеколози, замесени в случая с „бебето от фризера”, пак отиват на съд. Преди месец окръжният съд в Габрово ги призна за невинни по дело за причиняване на смърт на новородено, заведено от майката Стела Добрева. Присъдата обаче бе обжалвана от ищцата и сега, на 8 октомври, делото отново се възобновява, но в Апелативния съд във Велико Търново.

Пред „Монитор” вчера майката Стела Добрева се закани, че ще съди до дупка лекарите. „Това, което се случи в Габрово, беше някаква пародия. След като чухме оправдателните присъди, всички бяхме в шок. Три тройни и една петорна съдебномедицински експертизи излязоха със заключението, че д-р Димитър Сотиров, д-р Стефан Лазаров и д-р Катя Гецова са виновни и с действията си са причинили смъртта на моето бебе. Като нямаше какво друго да направят, накрая смениха прокурора по делото Николай Илиев, защото уж бил командирован да работи в друг град. А истината е, че той до последно поддържаше тезата, че лекарите са виновни и трябва да бъдат осъдени. Новият прокурор изведнъж започна да обяснява пред съда, че нямало доказателства за виновността на лекарите”, възмущава се Добрева.


Умна машина казва за секунди дали ембрионът е с Даун

4D eхограф открива рано вродени болести
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Нов свръхмодерен апарат за ранна диагностика казва за секунди дали ембрионът в бременната е с генетично увреждане, малформации, порок на сърцето или със синдром на Даун. Авангардната машина представлява 3D и 4D ехограф.

Изследването с него е напълно безвредно както за бъдещите майки, така и за бебетата, с него вече разполагат няколко болници.

„Високата резолюция на широкоекранната апаратура позволява да се видят и най-фините детайли още в най-ранните периоди на бременността. Това улеснява изключително много бързото и точно диагностициране на евентуални хромозомни или структурни

аномалии на бебето в утробата на майката”, обясни д-р Румен Димитров – специалист по образна диагностика в Медицински център „Фемина”.

За разлика от класическата двуизмерна ехография, 3D/4D ехографията позволява само с едно действие на трансдюсера да се придобие и съхрани информация, от която с допълнителна обработка да се получават изображения, непостижими при стандартно сканиране.

Качествата на тази апаратура са много ценни, защото позволяват все по-ранното откриване на различни вродени аномалии на плода, като аномалиите на централната нервна система, лицеви и сърдечни дефекти, както и установяването на белези

съмнителни за хромозомни дефекти като синдрома на Даун, и други вродени дефекти.

„В гинекологията най-ценното, което дава тази ехография, е възможността да видим органите така, както са в анатомичен атлас“, каза още д-р Румен Димитров. Този вид ехография притежава иновативни филтри за много по-чисто изображение, показва детайлни анатомични структури и много по-реалистичен образ, допълни той.

Лекарят разясни, че новата ултразвукова технология пресъздава обемни триизмерни образи. Чрез компютърни срезове, независимо от положението на плода, специалистите успяват да ги изследват отвсякъде и да установят и най-миниатюрния дефект, от който след раждането детето може да развие конкретно заболяване.




Първи клас - първи истински стрес
ВЕСЕЛИНА МОНЧЕВА

Тръгването на училище понякога е по-радостно събитие за родителите, бабата и дядото, отколкото за самите деца. За тях промяната на режима, на приятелите, големите очаквания, които без да искат възрастните им делегират, създават истински стрес. Особено за най-малките, които за първи път прекрачват прага на школото. И радостта от първия учебен ден увяхва по-скоростно от букета за учителката. Още през първата седмица душата им се свива на кълбо.

„Детските емоции са свързани като скачени съдове с тези на възрастните. По-драматичен може да се окаже този период за деца, отглеждани от баба и дядо, далеч от родителите. За тях тръгването на училище и връщането им в дома е двойна промяна.

Тези малчугани се нуждаят от повече внимание

Би било добре, ако бабата „ гостува” на малкия ученик поне през първия месец, за да е постоянно край него и да помага”, съветва психотерапевтът д-р Владимир Бостанджиев.

Тръгването в първи клас е голяма емоционална и интелектуална промяна, която налага бърза адаптация. Задача на родителите е да облекчат и да насърчават прехода, защото той ангажира целия ресурс на малчугана. А той понякога се справя трудно и бавно. За него всичко е ново и непознато - училището идва с изисквания, които са по-строги и са различни от тези в детската градина. Част от тези правила понякога остават неразбрани – да не става, да не се разхожда между чиновете, да не прекъсва учителката... „Ако детето не седи търпеливо на едно място, това може да е израз и на повишена тревожност на физическо равнище

То не съзнава, че пречи и на преподавателя, и на съучениците си, а резките забрани, подплатени с тънка ирония от страна на учители и родители, усилват това поведение. По-разумно е да се търси консултация с училищния психолог”, съветва д-р Бостанджиев.

Част от помощта, която малкият ученик трябва да получи вкъщи, е изграждането на добър режим на почивка и сън.

„В този период за изграждане на дневния режим помагат стабилните семейните навици. Това става неусетно, ако родителите отделят повече време на детето и го включат в решаването на общите семейни въпроси. По-трудно свикват тези малчугани, чиито родители действат импулсивно, без да им обясняват защо постъпват по един или друг начин. Например, ако родителите нямат установен час за заспиване, често малките също закъсняват заедно с тях”, разказва д-р Бостанджиев. Според него 8-10-часовият сън е задължителен.

„Енергията за работа на мозъка се натрупва по време на спокоен продължителен сън. Ако детето не иска да заспи рано, най-просто е всички да си лягат заедно. Просто е, но

не е лесно да се изгради семейно правило

Със сигурност обаче така и родителите ще се чувстват бодри на другия ден”, категоричен е психотерапевтът.

Напрежението рефлектира не само върху съня, отразява се и на храненето. Често детето отказва да закусва, преди да тръгне на училище, или се явяват проблеми с апетита.

„Едни семейства намират време да седнат заедно на обед и на вечеря, а други подлапват кой каквото намери, в кухнята бръмчи телевизор и се пуши... Вместо да обвиняваме детето, че става злоядо, е по-добре да се замислим не допринасят ли и възрастните с нещо за това. Детето се научава неусетно да се грижи за себе си, да цени добрата храна, като му даваме избор и като се храним заедно на масата, вместо постоянно да му обясняваме какво е вредно”, обяснява специалистът.

В този период малчуганът безкрайно разширява и обичайните си контакти – нови приятелства, нова среда и учители. Развиването на нови умения за контакт, оценка и реакция понякога е по-важно от това да се научи да рисува стройни редици от лулички и ченгелчета или да чете на срички, каквото е очакването на мнозина.

Тук трябва да срещне мощна подкрепа, одобрение и насърчаване от родителите си

„Те могат да разказват как сами са се справили с една или друга ситуация, когато са били ученици, как те са учили и са преодолявали трудностите. Децата възприемат тези разкази като легенди, в които главните герои са родителите им, и така по-лесно сами се справят със своите съмнения”, разказва д-р Бостанджиев.

Помощта не е да учат заедно и непрекъснато да надзирават малчугана, а да създадат и развият неговата самостоятелност. И в никакъв случай не бива да вършат вместо него едно или друго, демонстрирайки, че го правят по-добре, защото ще го комплексират. По-добре е да го оставят да работи самостоятелно и да го окуражават. Дори да не се справя перфектно и да бърка, да го успокоят, че няма нищо фатално. Защото засилването на връзката дете -родител в началните класове, е особено важна.

За да е успешно детето, то трябва да се чувства спокойно и подкрепяно.
Психотерапевтът д-р Владимир Бостанджиев: До 4-ти клас ученето като на игра

- Д-р Бостанджиев, какво трябва да е разпределението – уроци - почивка и игра за малките ученици?

- Традиционната представа за първокласника у нас е карикатурен образ на дете с огромна чанта на гърба, което няма време за игра. По-разумно е пред най-малките да не се поставят големи изисквания. До четвърти клас те трябва да усвояват единни стандарти и да се използва игровият потенциал. Учителите трябва да общуват с децата, а не да им изнасят монолози. Тестовете не оценяват индивидуалното им умение да разказват и да изразяват себе си, а поощряват зубренето.

- По какво може да разпознаем признаците на тревожност и стрес?

- Обикновено децата са весели, игриви и контактни. Станат ли по-мълчаливи, гледат ли тъжно, трябва да се опитаме да разберем за какво мислят.

- А ако след първата седмица детето категорично откаже да ходи на училище?

- В такива случаи трябва да се потърси психологична консултация. Страхът от училище се среща рядко и е израз на емоционална зависимост от свръх загрижени родители. Наблюдава се обичайно в първата седмица при тръгване на градина. Обикновено тези родители не могат да прикрият опасенията си, децата усещат това и плачат. Но щом влязат в групата при останалите, се успокояват.

- Уместно ли е от първи клас да се включват и извънучилищни занимания - език, пиано, балет?

- Талантите трябва да се подкрепят, но ако детето ходи без желание, не бива да бъде насилвано.

- Трябва ли да се разрешават на децата игри на компютри и по колко часа?

- Едни семейства забраняват компютрите, а други оставят децата без контрол. Според мен е по-разумно да се изработят общи правила - да се приучават децата да спрат навреме забавленията и да се поощряват реалните игри и срещи. Ако се интересуваме повече какво научава детето от компютъра и учим заедно с него, тогава ще бъдем по-спокойни.


Протон терапия спасява болни с рак
Новите възможности на протон терапия за лечение на туморни заболявания на труднодостъпни места представи пред български лекари проф. Андреас Бокиш, един от водещите специалисти по нуклеарна медицина и шеф на отделението в Университетска болница в град Есен. Процедурата осигурява най-голяма прецизност при лъчетерапия, не облъчва тялото, а само злокачественото образование и е подходящо за лечение на деца и бебета. Огромната конструкция диаметър 25 м и тегло 670 тона се върти около пациента. Онлайн контрол следи интензивността на протонния лъч до 100 пъти в секунда и спира при най-малко отклонение.

„В зависимост от скоростта на енергията протон лъчите проникват до 30 сантиметра в тъканта и достигат до дълбоките туморни образования, които са труднодостъпни при конвенционалните методи на лъчетерапия. При тях туморът се атакува с фотони, които могат да засегнат и околните тъкани. Докато при протон терапията тези вредни въздействия са значително намалени, защото енергийният поток е по-мощен и по-прецизен и отделя цялата си енергия в прицелната точка. Това щади тъканите по пътя към тумора и е подходящ за лечение на меки тъкани – очи, мозък, черва, простата. Терапията е подходяща за лечение на тумори при малки деца”, обясни проф. Бокиш.

В болницата в Есен, където вече се лекуват и българи, една процедура струва 1500 евро, а терапията обикновено включва поне 30. Здравната ни каса обаче не поема тези разходи, коментираха българските специалисти на форума.


Чужди доктори идват да лекуват българските деца
Разкриват Спешна помощ в здравното министерство

Отпускат 147 милиона лева за обновяване на апаратурата в болниците
В здравното ведомство ще бъде разкрит пункт на Бърза помощ, съобщи ресорният министър Десислава Атанасова пред БНТ. Идеята Спешна помощ да има локации в четири административни сгради в столицата, която бе обсъдена с градоначалника Йорданка Фандъкова, вероятно ще бъде реализирана през октомври.

"Аз неведнъж съм споменавала, че проблемите в Спешната помощ в България са първо, че лекарите там получават много ниски заплати, но бяха увеличени с 18%. Друг проблем е бързината до достигане на адрес след повикването", подчерта министърът. Атанасова обясни, че България и Израел са подписали четиригодишен договор за сътрудничество между министерствата. Приоритетна област, в която двете държави ще си сътрудничат, е именно спешната медицина.

Сътрудничеството между двете държави е свързано с финансирането на болничните заведения, в областта на заразните болести, в областта на високите технологии, в лекарствената политика и други. "С европейско финансиране ние получихме възможност да преструктурираме болници не само големите, но и общинските", коментира Атанасова. За подновяването на апаратурата в болниците са предвидени 147 млн. лева.

Здравният министър обясни, че по покана на Националната кардиологична болница в София, съвместно с фонда "Център за лечение на деца", проф. Бенинг ще пристигне в България от болницата в Кьолн. Той ще извърши операции на нуждаещи се малки пациенти, като с това България ще спести значителен финансов ресурс. Такива покани са отправяни и към лекари в Израел, както и при всички посещения на здравния министър извън страната.



По отношение на планираните протести от страна на транслантирани пациенти Атанасова обясни, че се надява в рамките на една седмица да има решение по проблема с подмяната на доказани лекарства с генерици, за които Националната здравноосигурителна каса плаща. Тя подчерта, че това становище трябва да дойде от експертите в областта, а не от нея като министър.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница