14 юни 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата25.10.2018
Размер300.73 Kb.
#97943
14 юни 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Назначиха 17 зам.-министри
Премиерът Пламен Орешареки назначи снощи 17 заместник-министри. За повечето от тях „Труд" вече съобщи, но има и няколко изненади.

Във Външно Кристиан Вигенин ще разчита на двама помощници -Ангел Величков и Тодор Чуров. Първият е бил съветник на доброволни начала в президентската кампания на републиканеца Мит Ромни през 2012 г. Биле юридически съветник и архивист в кабинета на сенатора Майк Джоханс от щата Небраска. Освен английски владее и руски.

За заместничка във финансите е назначена Людмила Петкова, шефка на дирекция .Данъчна политика" в същото ведомство. Преди 2007 г. е отговаряла за данъчната методология в НАП.

В отбраната влизат Неджми Али и Иван Иванов. Първият е бил вече на този пост, а вторият е работил в министерството, като се е обучавал в структури на НАТО и ООН.

Социалният министър Хасан Адемов ще има трима замове Лазар Лазаров, Светлана Дянкова и Росица Янкова. Последната е известна като Стилиянова и оглавяваше Агенцията по заетостта. Началник на кабинета ще е зам.-кметицата на Каварна Севинч Касабова.

Бивш зам.-министър в земеделието от времето на тройната коалиция - Бюрхан Абазов, се връща отново в кабинета си.

Анна Янева ще помага на Драгомир Стойнев в икономиката.

Виртуозът в бъбречните трансплантации от Александровската болница проф. Чавдар Славов и вторият шеф на здравната каса Бойко Пенков влизат като заместници в здравеопазването.

Пиарката на ДПС Велислава Кръстева и шефът на ловешкия театър Васил Василев ще са зам.-министри на културата.

В околната среда и в образованието влизат двама заместници с опит на тези постове - съответно Чавдар Георгиев и Мукаддес Налбант.

Магистьрката по философия Мая Тодорова е назначена за зам. -министър на младежта и спорта.

По информация на „Труд" предстои назначаването на София Касидова и Християн Кръстев за заместници в транспорта.




Хирург на съд за 300 000 лв.
Обвинение от 300 страници за източване на 211 хил. лв. от здравната каса и за още 89 000 лв. данъчни задължения гледа Окръжният съд в Разград срещу д-р Добрин Папуров от Търговище. В процеса срещу собственика на хирургична болница „Папуров" ще бъдат разпитани над 300 свидетели. Част от тях са пациенти, за които прокуратурата твърди, че не са лекувани в болницата в Търговище. За тях обаче били взети пари от здравната каса до края на 2006 г.

Съдът вчера допусна исковете на НЗОК и Министерството на финансите за общо 300 779 лв.




Кандидат-кметът на ГЕРБ: Ще има повече пари за здравеопазване
Здравеопазването е една от най-важните задачи в програмата ми за управление на Варна. Доскоро бях председател на комисията по финанси в общинския съвет и знам, че в бюджета има резерви, значителна част от които трябва да бъдат насочени към общинските лечебни заведения. Ако получа доверието на варненци, това ще се случи, защото е важно - и за вас, и за пациентите, в какви условия ги лекувате." Това обяви кандидатът за кмет на Варна от ГЕРБ Иван Портних по време на среща с екипа на Диагностично-консултативния център 1 „Св. Клементина". Според Портних допълнителното финансиране ще се ползва за подобряване на материалната база и за купуване на апаратура. Управителят на ДКЦ 1 д-р Иван Иванов веднага посочи, че екипът му има спешна нужда от нов ехограф и получи уверение за съдействие.

Д-р Иванов се оплака от мудната работа на администрацията по придвижването на проекти за външно финансиране. Общинските здравни центрове нямат право сами да кандидатстват за средства по европроекти. Те правят проектните си заявки и ги дават в общината. „Много пъти сме готвили проекти, но те стигат до кметството и с това се приключва", каза д-р Иванов.„В бъдещия ми екип ще има заместник-кмет по европейските проекти, който ще следи работата по тях да върви оперативно. Обещавам ви динамична и прагматична връзка с общината. Само по този начин ще осигурим проектна готовност и за следващия програмен период, по време на който Варна може да спечели до 500 милиона лева, част от които да са за здравеопазване", отвърна Иван Портних.Той допълни, че важна задача, която си е поставил, е качественото подобряване на работата на администрацията, контролът над нея и въвеждането на електронни услуги.Лекарите от ДКЦ 1, което се намира в претоварения от автомобили център на Варна, живо се интересуваха дали скоро ще бъде въведена „синя зона" в града. „Реализацията на този проект е задължителна. В Бургас вече има „синя зона" и хората са доволни от това. Във Варна обаче проектът трябва да се реализира паралелно с изграждането на паркинги в периферията на „синята зона", за да имат възможност хората да се придвижват до центъра, без това да им струва прекомерно скъпо", разясни Портних. Според него до момента градът е изпуснал няколко възможности да привлече средства за строежа на паркинги, но пропуските могат да бъдат наваксани в новия програмен период.




Премиерът назначи първата партида от зам.-министри
Премиерът Пламен Орешарски назначи 17 зам.-министри в късния следобед вчера. Осем от тях са били заместници и по времето на тройната коалиция. Това са Тодор Чуров, Светлана Дянкова, Мукаддес Налбант, Неджми Али, Бюрхан Абазов, Лазар Лазаров, Чавдар Георгиев, Анна Янева.

Двама са заместниците във външното министерство - инвестиционният посредник Ангел Величков и дипломатът от кариерата и шеф на Постоянното представителство на България в НАТО Тодор Чуров. Изключената от партията на Меглена Кунева Движение "България на гражданите" Людмила Петкова, по-известна като Елкова, става заместник на Петър Чобанов във финансовото ведомство. Бившият евродепутат от ДПС, народен представител и ексзам.-министър на МО Неджми Али отново се връща в отбраната. Другият зам. на Ангел Найденов - Иван Иванов, е президент на Конфедерацията на обществените организации от сигурността и отбраната. До миналата година е бил шеф на Дирекция "Човешки ресурси" в МО, но напусна заради разногласия с предшественика на Найденов Аню Ангелов.

Председателят на столичната организация на БСП Анна Янева се връща в икономическото ведомство като заместник.

Напълно комплектован е вече екипът на социалния министър Хасан Адемов, който ще работи със Светлана Дянкова, Росица Янкова и Лазар Лазаров. Лазаров ще отговаря за политиката по доходите и осигурителните отношения. Бившият депутат от СДС Светлана Дянкова е работила като експерт към ресорната комисията в НС и е помагала в работата на бившия шеф на комисията, а сега министър Хасан Адемов. Тя би трябвало да поеме условията на труд. Росица Янкова е бивш шеф на Агенцията по заетостта и е по-известна с фамилията Стелиянова. От нея се очаква да се справи с трудностите на пазара на труда и да отговаря за ОП "Развитие на човешките ресурси".

На Таня Андреева в здравеопазването ще помагат урологът от Александровска болница Чавдар Славов и шефът на частната болница "Софиямед" Бойко Пенков, който е и вторият шеф на НЗОК.

Замесеният в скандални заменки в края на управлението на тройната коалиция Бюрхан Абазов се завръща като заместник в аграрното ведомство. Друг кадър на ДПС - Мукаддес Налбант, е назначена за зам.-министър на образованието и науката. Налбант бе заместник с ресор средно образование и при тройната коалиция. Работила е като преподавател по философия в средни училища в Момчилград и Кърджали.

Чавдар Георгиев се връща в Министерството на околната среда и водите. Пресаташето на ДПС Велислава Кръстева е назначена от Орешарски за зам.-министър на културата. Другият заместник на Петър Стоянович е Васил Василев, който е директор на драматичния театър в Ловеч и беше номиниран за депутат от гражданската квота на БСП. Мая Тодорова е назначена за заместник във ведомството за младежта и спорта. Досега тя беше главен експерт там.


31 БОЛНИЦИ МАМЯТ ЗДРАВНАТА КАСА
Мними пациенти източват парите ни
Екип АТАКА

Тридесет и една болници са мамили здравната каса с нереални вписвания на дейности и пациенти в медицинската си и финансова документация.

Това показва проверка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) в 52 лечебни заведения в 16 области през октомври, ноември и декември миналата година Резултатите от нея са представени на шефа на НЗОК д-р Пламен Цеков през сегашния март.

Заради откритите нарушения инспекторите предлагат на болниците, които са ги извършили, да се наложат санкции за минимум 118 400 лв.

Нарушенията са за отсъстващи пациенти, грешно попълнени епикризи, липсващи документи, както и за лекари в почивка или без специалност, които оперират. Най-често срещаното несъответствие - в 67 на сто от проверените болници, са нереално попълнени епикризи. Така например при "лекуващ лекар" инспекторите са хванали, че е посочено име на доктор, които по същото време не е бил на работа, не е в списъка на трудилите се извънредно или просто е в отпуск.

Това се отнася за болниците в Габрово, Трявна, Добрич, Русе, за онкологичния център в Русе, за специализираната " Амброаз Паре" в Сливен, "Св. Петка Българска" в Нова Загора "Св. Георги" в Пловдив, "Ескулап" и "Св. Екатерина" в Пазарджик, "Еврохоспитал Пловдив", специализираната болница за рехабилитация по вътрешни болести в Мездра

В половината от проверените болници са установени общо 142 случая на приети пациенти, за които не е имало никакви основания за хоспитализация. Което означава, че НЗОК няма да плати за лечението им. В други 13 болници пък не е отбелязано по коя пътека е лекуван болният, а в още пет каква е била терапевтичната схема на лечение. 17,3 % от нарушенията се дължат на лечения или операции, извършени от лекар без специалност. Такива случаи са установени в болницата в Самоков, в столичната Александровска, плевенската "Георги Странски", пловдивската "Св. Георги", в "Еврохоспитал Пловдив", "Д-р Никола Василев" в Кюстендил, много-профилната в Пловдив.

Във всяка девета проверена болница е открито, че в историята на заболяванията не са приложени снимки или документи от извършени изследвания.




МЗ CE E ПРЕВЪРНАЛО В МИНИСТЕРСТВО НА БОЛЕСТИТЕ
МЗ се е превърнало в министерство на болестите. В България се запазва трайна тенденция към намаляване и застаряваме на населението, а здравната ни система и обществото не са готови да посрещнат тези предизвикателства, заяви проф. д-р Петко Салчев от Института за икономически изследвания при БАН. У нас няма система за дългосрочни грижи за възрастните и не са предвидени никакви финансови ресурси в това направление, посочи . той.

Докладът на Института за икономически изследвания отчита, че е налице трайна тенденция държавата да се оттегля от свои функции в здравеопазването, включително по отношение на превенцията на здравето, където все повече отговорности се прехвърлят на здравната каса. "МЗ в последно време е министерство на болестта - занимава се само с болести", коментира проф. Салчев. Налице е тенденция към увеличаване броя на болниците и болничните легла у нас и тази тенденция ще се запази през следващите години. Увеличението е предимно за сметка на частни, а не на държавни инвестиции. По данни на Националния център по обществено здраве и анализи, към края на март 2013 г. у нас са работели 364 болници и около една трета от тях са частни. Налице са диспропорции както в осигуряването с болнични легла, така и с медицински кадри в страната. Системата на специализация на лекарите беше нарушена и нейното възстановяване се очаква да продължи 5-7 години. От Института за икономически изследвания при БАН смятат, че множество лобистки интереси спират промените в здравния сектор.




Студентски град, 2013 :
Чалга, мизерия и кучета

Въпреки всички обещания за година и половина закриха само един нощен клуб
- Как са условията на живот в общежитията, колеги?

- Абе мизерия си е отвсякъде, да не забравяте и хлебарките, които пъплят от всички съседи.

-Мацко, всичко си зависи от тебе! Ако си мърла и не си събираш трохите, след като ядеш в стаята, ше има и хлебарки, естествено...
Теодора ЙОЛЧЕВА

Такъв атрактивен диалог може да се прочете във форума на Софийския университет между подалите документи за общежитие студенти. Стаята в Студентския град все още е най-евтиният вариант за настаняване на бъдещите висшисти - до 50 лв. месечен наем заедно със сметките. За съжаление и качеството на живот в младежкия квартал съответства на цената. След трагични случаи темата за развитието и бъдещето на кампуса влезе в полезрението на полицията, образователното министерство, парламентарната комисия по образование. Завъртяха се невероятни идеи като налагане на вечерен час за пълнолетни граждани и паник бутони по стаите. В крайна сметка властите се ангажираха за по-сериозно полицейско присъствие и забрана за строителство на територията на градчето. Просветното ведомство нареди на ректорите да изгонят от своите имоти всички нощни заведения.

Малко повече от година след смъртта на 19-годишния Марио Данчев от Перник и близо 4 след като младият фармацевт Стоян Балтов беше убит след побой, ситуацията в Студентския град се обобщава с три думи: чалга, мизерия и кучета. Дискотеките и нощните клубове са 22, има 33 ресторанта, 3 казина и четири стрийт бара. На 80 жилищни сгради се падат 62 увеселителни заведения. Само една чалготека падна жертва на титаничните усилия на депутати и правителството на ГЕРБ да спрат похода на лекия жанр в квартала - легендарният „Клуб 33", който ръководството на УНСС изгони от свой имот.

Основната причина за безконтролното строителство е законът за реституцията. Вузовете все още са жертва на безбройни съдебни дела, с които частни лица „захапват" университетските имоти. „За съжаление никой не може да прогнозира кога ще настъпи краят на всичко това", вдига рамене кметът на район „Студентски" Димитър Дилчев.

Доволен е само от едно - в последните година-две значително са намалели темповете на строителство. Заради него някога запазената за студенти зона се превърна в поредния столичен квартал, изпъстрен с всевъзможни кооперации и бизнес центрове.

Въпреки неона и разсъблечените девойки по клубовете в младежките жилища положението не е толкова лъскаво. В последния мандат парите за капиталови разходи бяха намалени на нивото им от 2008 г. Заради това повечето вузове се видяха принудени да спрат всички ремонти. Бездомните кучета все още са редовна гледка и спокойно се прехранват с остатъците от студентските банички и дюнери.



Цената на нов кампус за младежите би била 2 милиарда лева, изчисли главният архитект на столицата Петър Диков. Подобна сума е немислима за момента, категорични са ректорите на висши училища. Сега те гледат с надежда към новата власт, която евентуално ще „извади от фризера" парите за ремонти. За да може и без нови блокове старите да придобият по-приличен вид.
Вечерята излиза 1-2 лева

Какво е студентски сандвич? Филия хляб между две други филии. Вицовете за оскъдното похапване на бъдещите висшисти са актуални и днес, както и преди 50 години. И тогава, и сега най-евтиният начин за студентите да похапнат топла сготвена храна е да разчитат на стола. Между 1 и 2,40 лв. излиза купон за едно ядене, показа проверка на „Преса".

Срещу символичната сума младите хора получават супа, основно и две ястия за вечеря. Обичайно се сервира скара, шницели, понякога и постни ястия. Най-оправните тичат да по-хапват в стола на НСА - там десерти като вафли, шоколади и плодове може да се купят на доста по-ниски от продажните цени.

И извън столовете в градчето вариантите за евтино хапване изобилстват. Повечето заведения за бързо хранене са денонощни, цените на бургери, дюнери и принцеси са по-ниски в сравнение с обектите в центъра. Голяма част от известните вериги ресторанти също масово отварят обекти в Студентския град.
По 2000 на опашка за легло

По 2000 места не стигат за студентите всяка година. Недостигът е най-вече в големите университети като СУ и УНСС. „Опашката се получава, защото в началото на учебната година все още не са се изнесли студентите от завършващия випуск. Към ноември договорите им за наем изтичат и можем на тяхно място спокойно да приемем нови младежи", коментира шефът на социално-битовото поделение в Алма матер Константин Марков. Подобно е положението и в икономическия университет.

И двете висши училища разчитат да решат поне частично проблема с настаняването на възпитаниците си, като сключват договори за обмен на легла с Техническия и Химикотехнологичния университет. Обичайно в по-малките висши училища има излишък на легла, поради което те безпроблемно приемат студенти.

В последната година и половина от Алма матер се гордеят, че са успели да подобрят базата в два от своите блокове. В сградите вече са изградени по 15 оборудвани кухни, където студентите могат да си готвят или да сядат на обяд и вечеря. Досега ролята на столова изпълняваха стаите, а в студените зимни дни „хладилниците" са найлонови торбички по первазите.

В повечето блокове има и читални, които обаче се ползват основно за купони и рождени дни. Голяма част от студентите предпочитат да учат в стаите си, където могат да ползват личните си компютри, поясниха служители на общежитията.
Вдигат луксозен блок за бъдещи медици

Проект на стойност 14 млн. лв. задейства ректорът на столичния Медицински университет проф. Ваньо Митев. Той включва строеж на ултрамодерно студентско общежитие близо до Александровската болница, където стаите ще са единични и двойни. ВИП младежите ще имат възможност да наемат и самостоятелни гарсониери. Наблизо Митев се надява да построи ректорат на медицинското висше училище, което в момента няма свое централно управление. Архитектите работят и по план за модерна актова зала и басейн, където да спортуват бъдещите доктори. Сега все още се работи по идейния план на строежа, призна шефът на престижното висше училище.

И в момента студентите там се радват на най-добрите битови условия, за да могат да учат. Те са настанени по двама в стая за разлика от колегите си от другите университети, които се тъпчат по трима.
Протестираха срещу нов трамвай

Пламена КРЪСТЕВА

Студенти и граждани организираха снощи протестна разходка в Борисовата градина. Те се обявиха срещу плановете на столичното кметство да прокара трамвайна линия през парка до кв. „Дървеница". Недоволните от проекта са организирани от фейсбук групата „Не на изсичането на Борисовата градина и естакадата при Семинарията".

Според плана на общината линията на трамвай номер 18 трябва да минава през булевардите „Никола Габровски", „Г. М. Димитров" и Борисовата градина. Студентите твърдят, че ще бъдат изсечени над 550 дървета. Според документите на дирекция „Зелени системи" броят им е 91. От тях 4 са в лошо състояние, 67 - в средно, и 19 - в добро.

Не разбрах в крайна сметка кой точно протестира и защо", заяви в кулоарите на Столичния общински съвет главният архитект Петър Диков. Той изрази учудване защо след като има подписка от 1400 недоволни граждани от района, в съда е подала възражение срещу проекта единствено „Гражданска инициатива за обществен и релсов транспорт".

От сдружението искат да има влак, който да върви по бившата околовръстна жп линия. Не мога да си представя как трамваят ще пречи на всички и заради него ще се отсекат дървета, а влакът, който може да бъде само дизелова мотриса, ще осигури една спокойна среда, в която птичките ще снасят яйца и ще мътят малките си", опонира Диков. Главният архитект поясни, че се е разбрал с кмета на район „Изгрев" идната сряда да се срещнат с хората от района и да им разяснят ползите от проекта.
Полицаи дебнат пред дискотеките

Полицейски патрули дебнат нощно време край дискотеките в Студентския град. Заради постоянното присъствие на униформени около клубовете инциденти рядко се случват. Сбивания, грабежи и кражби наистина не липсват, но те стават между блоковете, където няма униформени, показва практиката. Кампусът попада под юрисдикцията на Седмо РПУ, което покрива всички райони на жк „Младост", „Мусагеница" и др. Полицаите трябва да пазят и там. Затова МВР не може да си позволи лукса да изпрати повече патрули, които да обхождат и неосветените части на Студентския град. Най-чести са уличните нападения с цел грабеж. Извършителите често са младежи, които не живеят в градчето, а са приходящи, наркомани или без препитание.

За щастие в Студентския град вече една година не е имало убийство, съобщиха от столичното Седмо РПУ.

Последният трагичен инцидент се разигра миналия юни, когато след сбиване заради момиче пред дискотека почина 25-годишен младеж от Гоце Делчев. Малко по-рано същата година, на 29 февруари, 19-годишният Марио Данчев бе на-ръган смъртоносно в гърба от съквартиранта си в блок 23, където живеели възпитаници на УНСС. Свидетел на случката се оказа братът близнак на загиналото момче.

Това стана причина в много от общежитията да се поставят камери за видеонаблюдение.


Махнаха три мозъчни тумора едновременно
Жулиета МИТКОВА

Уникална неврохирургична операция направиха в столичната болница „Св. Иван Рилски". Екип от трима доктори успя да отстрани едновременно три различни тумора от главата на 49-годишен пациент. Преди месец мъжът се почувствал зле и отишъл на преглед. Боляла го силно главата, оплаквал се и от замъглено зрение. Оказало се, че има три мозъчни тумора, които растат с дни.

Само за шест часа д-р Емануил Найденов, д-р Красимир Минкин й д-р Мария Абрашева извършват три успоредни интервенции, като отстраняват цялостно всички тумори от мозъка на пациента. Още на втория ден след операцията болният е на крака, а днес ще бъде изписан.

Въпреки че реално са направени три операции, здравната каса ще плати на болницата като за една. Пациентът няма да доплати и стотинка, увериха от „Св. Иван Рилски".




Нов документ спасява живот на пътя
Нова електронна карта, подобна на банковата, която съдържа информация за шофьора, кръвната му група, алергиите, сърдечните и хроничните заболявания, ще спасява живота на пострадали в катастрофи.Нововъведението се разработва в продължение на една година от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи и Министерството на здравеопазването. Целта е да се намали броят на жертвите на пътя. Всяка година в България при катастрофи загиват между 60 и 80 души поради ненавременно оказана медицинска помощ или поради липса на важна медицинска информация, необходима за спешни лекарски решения и реанимация.

Всеки може да си купи такава карта и да я поддържа за 20 лв. годишно. Идеята предвижда лекарите да могат да реагират своевременно при тежки ката-

строфи с пострадали, които не са в съзнание или в адекватно състояние. Медиците няма да губят време да правят изследвания за кръвната група или за поносимост към определени лекарства. За всеки притежател на такава карта се предвижда и стикер на задното стъкло на автомобила, по който екипът на Спешна помощ да се ориентира. За мотоциклетисти стикерът ще се лепи на каската. Медиците ще могат по интернет или

обаждане на тел. 146 в СБА да получат необходимата информация, която се съдържа в картата. Всяка карта има индивидуален код, чрез който шофьорът сам ще може да въвежда нови данни за себе си. Освен това в информацията се съдържат данни като тегло, възраст, дата на раждане, адрес и телефон на близък. Има и опция, в която притежателят на картата може да посочи дали е съгласен да стане донор.




2,5 млн. лв. изчезнали от онкодиспансер
2,5 млн. лева от печалбата на онкодиспансера в Пловдив са изчезнали, алармира зам.-председателят на Общинския съвет в града Георги Търновалийски от БСП. Според него е необяснимо как така рязко е намаляла печалба на лечебното заведение, която през 2011 г. е била близо 3 милиона лева, а сега тази сума е едва 700 000 лева.

Стандартите на здравната каса били намалени и оттам идвала по-малката печалба, обяснил зам.-кметът Розалин Петков.

Общинският съвет гласува на ръба на кворума финансовите отчети на 17 дружества, всички до едно са здравни заведения, за 2012 година. 7 съветници бяха против, 8 се въздържаха, а 26 гласуваха "за". Дани Каназирева от Съюз за Пловдив се възмути, че общината прибира дивидент в размер на 80 процента от печалбата на поликлиниките, диспансерите и болниците.


Администрацията ли избира лекарствата
Министерството на здравеопазването ще работи активно за въвеждане на генериците на пазара, с което новият здравен министър д-р Таня Андреева се надява да се облекчи бюджетът за здраве от преразхода за скъпоструващи оригинални медикаменти. В предаване на ТВ7 министър Андреева изтъкна, че има сериозни проблеми с парите на здравната каса и затова подкрепя исканията за оставка на управителя й Пламен Цеков. Парите в касата се харчат непрозрачно, а бюджетът за лечение и медикаменти се очаква да свърши още наесен.В студиото на TV7 здравният министър съобщи, че ще се удължи периодът на валидност на рецептите на онкоболните. В момента те трябва да ги подновяват на всеки три месеца. Таня Андреева се обяви против лимитите на направленията, които и този месец на много места свършиха по-рано от предвиденото.

Д-р Андреева обвини още д-р Цеков в непрозрачно управление на парите от здравни осигуровки и даде пример с очертаващата се криза за лекарства за раковоболни – „ако за онкомедикаменти е планиран бюджет около 90 милиона, само към април месец вече са били изразходвани 75, а до края на годината ще са необходими 130-140 милиона”.Още в началото министър Андреева заяви, че ГЕРБ не са усвоили над 200 млн. лв. за онкоболните, защото програмата на МЗ не е разработена, а хората всеки ден умират от това.От другата страна застанаха пациентски организации, според които не лекарите, а администрацията определя кои да са медикаментите за лечение. Предлагаме ви няколко позиции по темата.




ИВАН ДИМИТРОВ, председател на Федерация „Български пациентски форум”: Предписват медикаменти, които болницата купува
За нас като пациентски организации няма значение какви са медикаментите - дали са оригинални, дали са генерични, дали са биоподобни, или са други. За нас принципът е много важен. В България медикаментите, които се предписват от лекарите, не са по избор. Те не лекуват пациентите си индивидуално, защото пациентът трябва да вземе такива и такива лекарства, а предписват това, което се купува от болницата или държавата. И това, което дава държавата като пари. При един трансплантиран пациент, на когото му се даде генеричен медикамент, според опита, който имаме и ние, и пациентите, се получава реакция на отхвърляне. Спестяват се само 250 000 лв. от бюджета за една година, когато смениш на 500 трансплантирани пациенти медикамента от оригинал с генерик. Пациентът, който е с реакция на отхвърляне, само един пациент, струва на държавата 110 000 лв., повтарям - един пациент. А спестените 200 000 са от всички трансплантирани. Направете си сами сметката. Защото е необходимо да има фармако-икономически анализ, преди да се вземе решение. Смяната на такива медикаменти прогнозно само за първите три месеца ще има над 60% реакция на отхвърляне. Става дума за трансплантация на черен дроб например. Така че се получава следната равносметка – спестяваме 300 000 лв., ще похарчим след това милиони. Това се случва и с други заболявания, с ревматологични, с онкозаболявания. Да ви припомням ли, че когато на покойната Теодора Захариева бяха вливани генерици, тя беше цялата в язви. В България не се прави, както в Европа. В Европа пациентите слушат своите лекари. Лекарите изписват индивидуално терапия. Може да е генерично лекарство, може да е оригинал, може да е комбинация от двете. Въпросът е, че то бива предписвано от лекаря индивидуално. Защото това е смисълът, когато лекуваш един пациент. Да знаеш, че това, което му предписваш, ще му удължи живота, ще му помага, няма да му навреди.Здравеопазване не се прави с идеята „дайте да спестим едни пари”. Ще спестим едни пари. Това е идеята. В България не лекуват лекарите, а администрацията. Целта е спестяването. От подмяна на лекарствата на трансплантираните ще спестим от оригиналните медикаменти около 200 000 лева. Но в същото време това ще представлява риск за здравето на този пациент. Да не говорим, че за половината от лекарствата, които се обявяват на търгове в болниците, не са се явили желаещи да ги доставят. Шефовете на болниците правят търгове, но гонят евтиното. Трябва да има контрол върху това. Не трябва да е така, защото така само се въртят далавери.


Пенка Георгиева, председател на пациентски организации „Заедно с теб”: И в Европа пестят с генерици
Аз съм категорично против да се правят икономии от лекарства. За какво става дума. Аз настоявам лекарствата да се реимбурисират в по-голяма част. Защото когато не се плащат лекарствата от касата, например за хроничните заболявания, и ако не се разширява списъкът, пациентите не си ги купуват. Като не си купуват, те се влошават. Като се влошат, отиват в болницата и така се харчат повече средства. Факт е, че пациентите пестят от лекарства, които трябва да доплащат. По селата пенсионерите масово не си купуват лекарствата.Аз съм предупредила още в началото на годината, че не е ясно за четвъртото тримесечие откъде ще се вземат парите. Ние нямаме достатъчно средства и трябва да внимаваме приоритетно да плащаме. Да преценяваме кое може да се плати и коя група е най-засегната. Винаги съм била категорично против противопоставянето на една група пациенти на друга. Не може да се каже: дайте сега на тези да дадем, на другите да не дадем. На всеки животът е един и е еднакво ценен. Особено децата не трябва да бъдат ограничавани по никакъв начин.Затова има тенденция и в Европа да се пестят средства, като се предписват генерици. Винаги, когато има възможност, трябва да се прави това. Например при трансплантираните пациенти не могат да се прилагат генерици, необходими им са оригинали. Трябва да се правят разумни компромиси. Ако се използват повече генерици, ще се освободят средства за вкарване в реимбурсния списък и на нови иновативни медикаменти.


Първата серия заместник-министри вече е известна

Една трета от назначените 17 души се връщат на постовете си от тройната коалиция
Премиерът Пламен Орешарски назначи 17 заместник-министри, съобщи пресцентърът на Министерския съвет в четвъртък. Някои от имената в изпратения списък бяха посочени- в информациите в медиите за хода на преговорите между БСП и ДПС за разпределението на постовете в т.нар. втори ешелон на властта.

Стари познайници и нови попълнения

Както се очакваше, в някои от ведомствата се връщат зам.-министри от мандата на тройната коалиция. Такива са Бюрхан Абазов - в земеделието, Чавдар Георгиев - в екологията, Анна Георгиева - в икономиката и енергетиката, Мукаддес Налбант - в образованието, Лазар Лазаров - в труда и социалната политика, Тодор Чуров - във външните работи.Неджми Али е бил зам.-министър на отбраната при коалицията на НДСВ и ДПС в кабинета „Сакскобургготски", а Росица Янкова става зам.-министър на труда и социалната политика, след като при управленията на НДСВ и тройната коалиция е била зам. изпълнителен директор на Агенцията по заетостта, а в мандата на ГЕРБ от 2009 г. до 2011 г. е неин изпълнителен директор. Работила е и като юрист в Държавен фонд „Земеделие" и фонд „Тютюн".Людмила Петкова, която ще е заместник на финансовия министър Петър Чобанов, оглави дирекция „Данъчна политика" във

финансовото ведомство през 2010 г. с решение на тогавашния министър Симеон Дянков. Дотогава - от април 2007 г. е била начал-ник-отдел „Данъчна методология" в Националната агенция по приходите под ръководството на Красимир Стефанов, който сега е депутат от ГЕРБ.Зам.-министър на културата става дългогодишният PR на ДПС Велислава Кръстева. Неин колега ще бъде Васил Василев, директор на драматичния театър в Ловеч от 2006 г. и досегашен общински съветник.Проф. д-р Чавдар Славов, който ще е един от заместниците в здравеопазването, е национален консултант по урология и от миналата година член на Комисията за лечение в чужбина в министерството. За другия зам.-министър - Бойко Пенков, се посочват само дипломите му по болничен менидмъжнт, социална медицина, обществено здраве и здравен мениджмънт, белодробни болести и вътрешни болести от Медицинския университет в София и е изучавал администрация в здравеопазването в Япония.

Мая Тодорова е работила от 2006 до 2008 г. в Държавната агенция за младежта и спорта.Инж. Иван Иванов е бил директор на дирекция „Управление на човешките ресурси" в Министерството на отбраната.

Светлана Дянкова е зам.-министър на труда от 2009 г.

Ангел Величков, който

ще е заместник на външния министър Вигенин, има диплома от университета „Грейсланд" в Айова за международни отношения и политология. От януари т.г. работи в частния сектор като инвестиционен представител и съветник.

"Не съм предал партията"

Отлаганото няколко пъти обявяване на хората, които ще заемат постовете на зам.-министри и областни управители, предизвика коментари за тежки пазарлъци между БСП и ДПС и видимо породи напрежение между ръководството на левицата и депутатите й.

Първите знаци на недоволство дойдоха с подбора на министрите и обвиненията на социалисти, че ДПС получава твърде много власт, в сряда вечерта прехвърчаха и първите искри между лидера на БСП Сергей Станишев и депутати от левицата.

На заседанието на групата Станишев се опитал да затегне дисциплината за присъствието заради кворума, но в отговор Кирил Добрев също повишил тон, че депутатите не са електорат, за да им се говори като на събрание, разказаха пред „Дневник" участници. Поставен бил и въпросът за разпределението на постовете и че ДПС взима повече спрямо представителството си в парламента.

„Не съм предал партията", заявил Станишев и уточнил, че чувал такива гласове. „Преговорите с нашите партньори са тежки,

но са принципни, не са сделка", уверил ги той. Изнервен е от преговорите за областните управители и зам.-министрите, които зациклиха вече втора седмица и нещата изглеждат „на живот и смърт" - така депутат оправда избухването на лидера на БСП по време на заседанието.


Обявените имена
Ангел Величков и Тодор Чуров – на външните работи

Людмила Петкова - на финансите

Неджми Али и Иван Иванов - на отбраната

Анна Янева – на икономиката и енергетиката

Лазар Лазаров, Светлана Дянкова и Росица Янкова - на труда и социалната политика

Бюрхан Абазов - на земеделието и храните

Чавдар Георгиев - на околната среда и водите

Бойко Пенков и Чавдар Славов – на здравеопазването

Мукаддес Налбант - на образованието и науката

Велислава Кръстева и Васил Василев – на културата

Мая Тодорова – на младежта и спорта


Съветник на Мит Ромни е зам.-министър на Вигенин

7 от Тройната коалиция в първата порция назначения
ВИКТОР ИВАНОВ

Българин, участвал като съветник в кампанията на републиканския кандидат за президент на САЩ Мит Ромни през 2012 г., е изненадата в първата порция заместник-министри, за които вчера премиерът Пламен Орешарски издаде заповед. Ангел Величков ще е зам.-министър на външните работи. Той е доктор на юридическите науки от университета на Небраска, има и диплом по международни отношения от Университета „Грейсланд". Величков е работил и като юридически съветник и архивист в кабинета на сенатора от Небраска Майк Джоханс. От януари т.г. се занимава с инвестиционно представителство. 7 от общо 17-те новоназначени зам.-министри в правителството „Орешарски" са заемали този пост и при тройната коалиция. Във Външно освен Величков отива и Тодор Чуров. Замове от кабинета „Станишев" ще има и социалното министерство. Това са Лазар Лазаров и Светлана Дянкова. Третото място е за Росица Янкова, шефка на Агенцията по заетостта от времето на Емилия Масла-рова. В земеделското министерство се завръща Бюрхан Абазов, в образованието Мукаддес Налбант, в икономиката Ана Янева, а в екологията Чавдар Георгиев. Зам.-министър, но в правителството „Сакскобургготски", е бил и Неджми Али, който отново ще е във военното ведомство. Там зам става и артилеристът Иван Иванов.

След като министър на спорта стана професорът по синтаксис Мариана Бенчева, неин заместник ще е философката по образование Мая Тодорова. Тя е била експерт в министерството, докато то бе държавна агенция. Заместници в здравеопазването ще са урологът проф. Чавдар Славов и експертът по здравен мениджмънт Бойко Пенков. В културата пък са назначени директорът на Ловешкия театър Васил Василев и шефката на пресцентъра на ДПС Велислава Кръстева. Засега има само един зам.-министър на финансите - досегашната шефка на „Данъчна политика" Людмила Петкова.

Новоназначените зам.-министри са професионалисти в секторите, за които ще отговарят, гарантираха от правителствената пресслужба.




300 млн. лв. за изоставените деца потъват във фондации
Не е ясно какво ще се случи с тях, когато неправителствените организации усвоят парите и държавата трябва да плаща
ПЕТЯ МИНКОВА и СИМА ВЛАДИМИРОВА

Предвидените 300 млн. лв. за извеждане на 5700-те деца от социалните домове се наливат усилено в строителството на различни къщички и центрове в проекти на различни фондации, но резултат за подобряване на живота на тези малчугани няма.

Въпреки че мащабното начинание действа от 2010 г. и въпреки че са родени с 20 хил. деца по-малко в сравнение с 2009 г., в институциите ежегодно постъпват между 2200 и 2400 деца. Общо по т.нар. проект за деинституционализация са предвидени 300 млн. лв. От тях 200 млн. лв. са по програмите „Регионално развитие" и „Развитие на селските" райони, за строителство на къщички и центрове от семеен тип. Останалите 100 млн. лв. са по Оперативна програма „Човешки ресурси" за заплати на приемните родители, обучение и издръжка на социалните работници, които се грижат за децата. По идея проектът трябваше да приключи до края на 2014 г., но има забавяне на програмата.

По данни на депутатката от ГЕРБ Ивелина Василева за периода на управлението им по проекта вече са усвоени 200 млн. лв. С тях са изведени 2605 деца. Или са дадени по 76 775 лв. за дете. Експерти са категорични, че в Германия се дава между 8 и 10 пъти по-малка сума за малчуган, но парите се изразходват ефективно.

"С тези 200 млн. лв. можеше да се направи профилактика на изоставянето, да се работи с рисковите семейства, с рисковите общности, да се следи къде децата се отклоняват в развитието си. Очевидно е, че парите са хвърлени на вятъра, защото при все по-малко родени деца у нас постъпващите в домовете не намаляват като брой", твърдят експерти. Според тях това е сигнал, че в тази насока нищо не се прави.

"Липсват каквито и да е политики за децата, въпреки че 60% от тях живеят в бедност, не получават образование. Така те на практика са деца в риск и с липса на бъдеще", смятат запознати. Според тях Държавната агенция за закрила на детето постепенно се превръща във филиал на паразитиращи фондации на гърба на децата. Именно те са тези, които усвояват основната част от 300-та милиона и строят къщички.

Новият министър на социалната политика Хасан Адемов бе лаконичен по темата.

"Дайте ми малко време да се запозная с въпроса. По този проект усилено се строи. Мисля, че трябва да сме много внимателни с тази тема", заяви Адемов пред "168 часа".

Статистиката показва, че децата в институциите през 2009 г. са били 6730, през 2010 г.-5698, през 2012 г. - 4135. В момента по неофициални данни са 5700. Тоест те са приблизително толкова, колкото са били и когато е стартирал проектът. Броят на домовете е намалял с 20 и в момента са 122. Тоест 200-та милиона са отишли за тяхното закриване, а промяна в броя на изведените деца няма. Целта на проекта е здравите деца в домовете да бъдат осиновени или дадени на приемни семейства, а тези с уврежданията да останат в къщичките или също да отидат в приемни семейства. Според социални служители обаче това е абсурд. До момента никой не е поискал да осинови дете с тежки увреждания, казват те. Фондациите също правят всичко възможно в къщичките да настаняват предимно здрави деца, като се стремят те да бъдат осиновени. Какво правят всъщност фондациите?

"Водят ги социализиращи занимания, а всъщност идват в домовете, седят по 5-10 минути, вземат информация от служителите, питат как се развиват децата, кои са любимите им занимания и четат нашите дневници и материали - разказа пред "168 часа" служител в дом за изоставени деца. - Всички те работят по проекта за извеждане на децата от институциите, но това става със здрави деца. Тези с увреждания са в трета глуха. За другите се намират осиновители, всеки гледа детето да е здраво, макар и ромче. Къщичките засега само се строят, всички центрове, които се правят от фондации, приемат здрави деца, които бързо могат да се осиновят. Засега няма изведено дете с увреждане, не говоря с нещо от типа на астма, а с реални увреждания." "Фондациите не умират от желание да работят с тях, всеки иска здрави бебета. Тези деца се нуждаят от голям екип лекари,рехабилитатори,педагози, логопеди, говоря за денонощна медицинска помощ. В тези къщички това не може да стане. В много градове най-близката болница е на 50-ина километра, а тези деца са в риск и постоянно ни се налага въпреки лекарите в дома да ги караме по болници."

Още повече че по норматив в тези къщички трябва да живеят до 12 деца. За тях са необходими сестра и гледачка денонощно. Докато един малък екип от няколко души в социален т дом гледа по стотина деца. Някои от децата са с епилепсии, а ние на място имаме лекари, педагози, рехабилитатори и въпреки това пак ги караме по специализирани болници. Когато са в тези къщички по малките градове, кой ще ги води и къде", питат социалните. Според тях за данъкоплатците този проект ще излезе много скъпо, защото ще се наложи утрояване на персонала. "Когато фондациите усвоят парите, какво ще стане с децата, кой ще ги гледа? Фондациите казват, че ще работят само с детегледачки, а медицинската страна за тях остава на заден план. Впоследствие тези къщички ще бъдат прехвърлени като отговорност на общините, които перманентно страдат от липса на средства и може само да се гадае какъв ще е ефектът от всичко това", твърди източникът ни. "Постоянно се пилеят пари чрез фондации, за обучения на медицинския персонал, пишем информации, ако с всички тези средства бяха назначени по още двама души в дом, щяхме да осигурим перфектно обслужване

на децата с увреждания", казва социалният служител. Според данните, изнесени в междинния отчет за изпълнението на проекта през миналата година, средно за издръжката на едно дете с увреждане държавата дава между 6900 и 7200 лв. годишно. Така излиза, че разходите на държавата биха се намалили, а децата биха се почувствали по-социализирани, ако бяха дадени тези средства на приемни семейства за отглеждането. В момента има над 1400 утвърдени приемни семейства, а в тях са настанени едва 1250 деца. Най-много са в Шуменска област -168 малчугани, а най-малко в Кърджалийска - едва три деца. Изведените деца досега са над 2000

Много малка част от тях се връщат в собствените си или в приемни семейства. Биологическите родители не са подготвени да вземат обратно своите деца. Това е показало и изследване, направено специално по проекта. Всъщност въпросът е бил зададен доста завоалирано, а не директно, като майките са питани дали искат изоставените от тях деца да живеят в близък град. Именно затова тази част от проекта за връщане на собствените родители не е особено изпълнима. Повечето деца се настаняват в т.нар. центрове от семеен тип и защитени жилища.
Харчат по 636 лв. за печати, 57 хил. лв. за консултанти, 200 хил., лв. за поща

Отпуснатите пари по проекта се харчат по доста странен начин. В доклада за изпълнението от юни 2011 до юни 2012 г. голяма част от обществените поръчки са възложени за второстепенни дейности като набавяне на печати за 636 лв., канцеларски материали за 346 хил. лв., семинари, наблюдение и обучение на персонала. Трудно е да се намерят отчети колко пари са получили приемните семейства, колко точно е струвало строителството на защитените жилища и центровете от семеен тип. В същото време има фактури за 50 хил. лв. за консултантски услуги за анализ на натовареността на експертите и социалните работници. Тези очевидно не са успели да свършат всичко, защото са били наети други консултанти, които са вършили същото, но за нови 7 хил. лв. Отделно са отпуснати 200 хил. в. за пощенски услуги.


Харчат по 2 млн. лв. за къщички за 12 деца

До момента има изградени центрове за настаняване на деца с увреждания от семеен тип в много места в страната - в Пловдив, в с. Дрен, Пернишко, в Плевен, в Монтана, в софийското с. Гурмазово. Започнало е строителството на общо 149 такива центъра, 36 защитени жилища, 37 дневни центъра за деца с увреждания и 34 центъра за социална рехабилитация и интеграция. В Червен бряг центърът за деца с увреждания от 3 до 18 г. и защитеното жилище за младежи в неравностойно положение е пред откриване. За него общината е получила 1 млн. лв. по ОП "Регионално развитие". Центърът е чисто нова сграда и струва почти половин милион за настаняване на 12 деца, докато защитеното жилище е стара, но подлежаща на реконструкция за 228 хиляди лв. Останалите пари са отишли за проектиране и разясняване на проекта, както и за обучение на персонала. Защо сградата за 12 деца струва половин милион лв., не става ясно. Още в самия проект е планирано, че прогнозно строителството на един център трябва да струва 400 хиляди лв., а защитено селище - 200 хиляди лв. Схемата на финансиране за строителството и реконструкцията на тези центрове и къщички е чрез общините. Те кандидатстват с проекти и средно всяка получава малко под 1 милион лв. Колкото е по-голям един град, в който се изгражда ново жилище за деца и младежи с увреждания, толкова по-скъпо излиза строителството. В Луковит изграждат три такива центъра за по 12 деца общо за 1,6 млн. лв. В район "Южен" на Пловдив излиза много по-скъпо, защото само за строителството на един център се дават 2,7 млн. лв. В Русе пък ще глътне 2 млн. лв. Толкова ще струват три центъра в Шумен. Не е ясно защо се получава разликата в цената за строителство на една къщичка във всеки град, ка-

то по стандарт от ЕС всяка от тях трябва да приютява по 12 деца. Междувременно продължава пилеенето на средства по оперативни програми. Домът за медико-социални грижи в София "Света Параскева" е предвиден за закриване до края на 2014 г. Там са настанени деца до 3 г. Същевременно в края на 2011 г. са отпуснати средства за неговото обновяване. Идеята е след ремонта да стане дневен център за оказване на грижи.
Агенцията се хвали мащабно с 5 проекта

За целия процес на деинституционализация на деца от домове действат 5 проекта, хвали се на сайта си Държавната агенция за закрила на детето. Първият е за малчугани с увреждания, за които преди е имало 24 дома. Вторият - за децата от домовете за медико-социални грижи -32 дома. Следват лишените от родителска грижа - 74 места, както и за развитие на приемната грижа и за кариерно развитие на социалните работници. Всичко започна заради критиките на Европейския съюз за множеството домове за деца с увреждания и без родители у нас и заради лошите условия, в които живеят те. Освен това голяма част от местата са в планински и селски райони, където децата нямат достъп нито до болница, нито до училище. Идеята на проекта е да се направи анализ кое дете от какво точно има нужда и къде може да живее, за да се социализира и да му се помогне за живота. Чуждестранните партньори искали всеки дом да приютява неголям брой деца, за да няма струпване и извращения, а от друга страна, да бъде по-лесно за персонала, който се грижи за тях. Освен това т.нар. деинституционализация ще глътне още повече пари, защото персоналът, който ще се грижи за тези деца, ще се увеличи, а той ще мине на издръжка на държавата. Само в първата година след построяването на къщичките и центровете социалните работници ще получават заплатите си от самия проект.




Кръвопродаване
Аида Паникян

Обещаха нова информационна система, която да позволи на кръвните центрове в страната да се свързват помежду си лесно и да обменят информация за кръводарителите. Надеждите са това да пресече мигриращите кръводарители, които от години са обичайна гледка пред всяка голяма болница, в която има спешна помощ и се правят тежки операции. Всеки посетител на болницата ги подминава, но те са спасителният пояс, когато на операционната маса лежи наш близък. В такъв момент никой не се замисля за сумата, която ще даде на "професионалния" кръводарител. Немотията най-вероятно е накарала тези хора да намерят препитание в този... бизнес.



В известен смисъл еретично мнение преди време изказа в британско радиопредаване трансплантолог по отношение даряването на органи (очевидно и на Острова подобно "дарителство" се извършва от хора, които се нуждаят от средства - акт, който напомня за "Клетниците" от Виктор Юго). Та идеята на британския професор бе държавата да се намеси на този черен пазар, като го узакони и регулира: "По-добре е да има държавен ценоразпис, в който ясно да е записано, че даряването на бъбрек например струва 3 хил. паунда, вместо семейството на чакащия трансплантация да бъде изнудвано с 5 или 10 млн. паунда." Звучи логично! Само така може да бъде избегнато търгашеството с безценното - живота и здравето. Макар да е сложно и трудно за организиране, не е невъзможно. В същото време актът на благородно дарителство се размазва и губи моралната си стойност. Но човек, ако е решил да дарява - кръв, орган, тъкан или клетки, ще го направи и без пари. Пример за това бе зовът за помощ от МЗ през миналата есен, когато в района на София и Западна България се бяха изчерпали запасите от кръв и кръвни продукти. Само за 7 дни в дарителската акция безкористно се включиха близо 2500 души. Значи може. И значи пак държавата е тази, която може по подходящ начин в подходящия момент да обедини хората около благородна кауза. Иначе още години ще бъдем свидетели на кръвопродаване от маргинализирани групи пред кръвните центрове.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница