15 октомври 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата27.09.2018
Размер367.17 Kb.
#83678
  1   2   3
15 октомври 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Неврохирург взел 310 000 лв. за година при 1/2 работен ден
Диана ТЕНЧЕВА

Лекар от Клиниката по неврохирургия в столичната болница „Св. Иван Рилски", който е на трудов договор на половин работен ден, през 2010 г. е взел срещу труда си близо 310 000 лв. Това съобщи пред „Труд" директорът на лечебното заведение д-р Дечо Дечев. И добави: „Възнаграждението е впечатляващо на фона на протестите преди 2 седмици, и то заради намалени работни заплати." Проявата на недоволството бе организирана от служители на същата клиника, в която неврохирургът е взел крупната сума. „Тя е формирана от приходите от работна заплата, от клиничните пътеки и тарифата за избор на екип", уточни Дечев. Не мога да ви кажа кой е лекарят с такова възнаграждение, аз съм в чужбина, реагира по телефона пред „Труд" шефът на клиниката проф. Венцеслав Бусарски. Средната работна заплата на неврохирург в университетската „Св. Иван Рилски" е 4925 лв., а на операционна медсестра -1522 лв. Ръководството на болницата е направило проучване каква е натовареността в подобна европейска университетска клиника по неврохирургия. В Германия например със същия брой легла и 5 операционни зали като в „Св. Иван Рилски" е клиниката в Щутгарт., „В нашата неврохирургия през септември т.г. са извършени 123 операции от 18 неврохирурзи. За същото време в щутгартската клиника, но от 8 специалисти, са направени 250", обяви д-р Дечев. За сравнение с доходите на лекари в още една държавна и университетска болница потърсихме проф. Генчо Начев, шеф на кардиологичната клиника „Света Екатерина". „При нас лекарят, който работи по 11 -12 часа дневно и взема най-много в болницата, годишно получава от всички възможни пера 170 000 лв.", каза професорът. Той самият взема доста по-малко, защото заплатата му е фиксирана на 12 минимални работни (към 2900 лв.) и няма право на приходи от клинични пътеки, а само на суми от избор на екип.




Спасяват болници с по-лек стандарт
Министерството на здравеопазването е снижило изискванията в редица медицински стандарти, за да може повече болници да отговарят на тях. „По-нататъшното прекрачване на тези граници означава компромис с качеството на оказваната медицинска помощ“, категоричен беше Константинов. Не е нужно да се поддържа болница там, където населението намалява. На тези места е необходима структура за извънболнична помощ. Това заяви здравният министър Стефан Константинов по време на парламентарния контрол вчера. Той посочи, че от 264 общини в страната 111 разполагат с болници, което според него е голяма бройка. Не може град с 4000 души да поддържа многопрофилна болница, коментира Константинов. Той отчете, че от началото на годината са затворени лечебните заведения в Царево, Кула, Трън и Ивайловград. Решения за това обаче бяха взети от самите общини, които са собствениците, коментира министърът на здравеопазването. В момента още три общини - Полски Тръмбеш, Рудозем и Радомир, решават дали да поддържат болниците си.


Задава се хаос в здравеопазването през 2012 г.

Лекарският съюз прекрати преговорите със здравната каса
ХРИСТИНА РАФАИЛОВА

Следващата година ще настане огромен хаос в българското здравеопазване. Това прогнозира пред „Новинар” шефът на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов. Според него 2012 г. ще прилича на 2010 г., когато ситуацията в системата беше неуправляема. Причина за мрачните прогнози е несъстоялата се среща между БЛС, здравното ведомство, финансовото министерство и НЗОК. На нея трябваше да бъдат уточнени начините на финансиране в сферата на здравеопазването. На срещата обаче не се появил представител на нито една от отговорните институции Според Райчинов това означава, че управляващите се опитват да изготвят бюджета на системата на тъмно и по непрозрачен начин. От БЛС подозират, че няма да бъде спазено обещанието болниците да бъдат на прогнозни бюджети. Медиците смятат, че отново може да се стигне до финансиране чрез фиксирани бюджети. Това според тях ще доведе до пълен хаос в системата. Според Райчинов един човек ще диктува какво да се случва в здравеопазването, но това няма да е финансовият министър Симеон Дянков. От БЛС са притеснени от изказванията на министъра, че от догодина ще отпаднат клиничните пътеки. Райчинов заяви, че съсловната организация има опасения, че така ще бъде срината здравно-осигурителната система. Шефът на лекарския съюз коментира, че ако се сбъднат техните подозрения, това ще бъде нарушение на договореностите, които БЛС има със здравната каса. Те са лечебните заведения да се финансират чрез прогнозни бюджети и да се въведат постепенно диагностично-свързаните групи. Заради несъстоялата се среща от съсловната организация обявиха, че се оттеглят от комисиите на здравното ведомство. БЛС прекратява и преговорите с НЗОК за Националния рамков договор за 2012 г. От организацията заявиха, че няма да променят позицията си, докато не се изяснят намеренията на ресорното министерство за финансирането на системата. Райчинов не се ангажира с коментар дали предстоят протести, ако бъдат промени условията на финансиране. Това зависело от органите на лекарския съюз.




Дянков „взе на мушка" Военна болница
Военна болница може да се лиши от около 24 млн. лв., отпускани от Ми­нистерството на финан­сите за спешна помощ, интензивни грижи, реанимация, психиатрия и ин­фекции, ако квесторите от ведомството на Симе­он Дянков открият неред­ности в управлението й. „Когато Дянков не иска да дава пари, той праща квестори", коментира по този повод началникът на ВМА ген. Стоян Тонев. Според него военна бол­ница трябва да получава това, което се полага на останалите цивилни ле­чебници, но финансово­то министерство може да използва последните промени в Закона за финансовото управление и контрол на публичния сектор, за да „получи обяд и да не плати смет­ката".

Тонев добави, че ми­нистър Дянков се опитва да командва управление­то на пари, които не при­надлежат на Министерст­вото на финансите, изтък­вайки, че Военна болница изкарва средствата си от обществените фондове. Към момента лечебното заведение има задълже­ния в размер на 16 млн. лв. (по-малко от 10% от го­дишния му бюджет) и об­служва задълженията си навреме. За последните две години и половина хо­ра на Симеон Дянков са направили седем проверки във ВМА и всич­ки те са завърши­ли или с похвала, или с въпроса „как се оправяте с тол­кова малко па­ри?", отбеляза То­нев, финансовият министър прила­гал тактика, сход­на с изплащането на ДДС на една го­ляма фирма -вместо да даде па­рите, той й пращал пет проверки.

„Аз съм към Министерството на отбраната, не е не­обходимо Дянков да ми клати стола, достатъчно е ми­нистърът на отбра­ната Аню Ангелов

да ми се обади и ще получи след половин час оставката ми. Ако опираше до това, Дян­ков щеше да го поиска директно. По-скоро приоритетите, които има министърът на фи­нансите, невинаги съв­падат с тези на Минис­терството на здравео­пазването", изтъкна началникът на ВМА. По думите му единствено социалният министър Тотю Младенов е на­мерил сили да каже на Дянков, че „не е важно само сметката да из­лиза, но трябва да има баланс между необхо­димост и реални нуж­ди".



Калоян Атанасов


Кредитни карти покриват щети до 100 000 долара
Тайни и загадки: медицински застраховки

Четете внимателно общите условия на застрахователя
Малко хора у нас четат дългите договори за банкови услуги и в частност тези по кредитните карти. Една важна "подробност" при някои от тях е застрахователната клауза при пътуване на картодържателя в чужбина. В повечето договори това е безплатна екстра, за която хората масово не знаят и си купуват всеки път медицинска застраховка, увеличавайки разходите си. В договорите с банките, които я предлагат, обикновено има линк към сайта на застрахователя, за да може клиентът да пие вода от извора какво и колко му покрива безплатната застраховка. Оказва се, че точно там трябва да се чете много внимателно, защото има детайли как може да се "валидизира" полицата или не.

Една банка заявява, че застраховката обхваща времето от напускането на територията на България до часа на обратното прекосяване на границата ни без допълнителни условности. При друга полицата влиза в действие едва след като се направи транзакция с картата в чужбина. (Тук можем да вкараме малко черен хумор, като посъветваме пътниците по най-бързия начин в самолета да направят Sky Shopping, за да ползват обезщетението, ако минути след това той падне.) Трета банка пък твърди, че за да се "задейства" полицата, е необходимо предварително да се удостовери пътуването зад граница. Това може да стане, ако се предплати туристически пакет или се купят електронни самолетни билети с кредитната карта.

От застрахователя отрекоха да има такова условие и казаха, че е необходимо единствено с някакъв документ да се удостовери пребиваването в чужбина. Както и че полицата покрива безусловно цялото време на пътуването. "Банкерите си просят транзакции", добавиха застрахователите.

При плащане в чужбина с кредитна карта от наша банка, закупуване на туристически пакет или заплащане на нощувка в хотел, самолетен билет, наемане на автомобил или друга услуга, свързана с пътуване или каквато и да е покупка, направена извън границите на България, вие получавате безплатно "Медицинска пътническа застраховка" с покритие до 100 000 щ. долара по 19 вида застрахователни събития. Това е една от важните екстри в промоцията на "пластмасовите пари". За да получите тази екстра, е необходимо да сте под 65 години към датата на сключване на полицата. Ако клиентите изглеждат в добра кондиция, по преценка на застрахователя и при заплащане на допълнителна премия, могат да бъдат застраховани и лица на възраст от 66 до 70 години, включително, освен при пътуване в САЩ и Канада.

В масовия случай застраховката влиза в сила в 00.00 часа на деня, посочен в полицата за начало на срока (при условие че към тази дата дължимата премия е постъпила в брой или по банков път по сметката на застрахователя) и изтича в 24.00 часа на деня, посочен в полицата за край на застраховката. Един и същи застраховател обаче в сътрудничеството си с една банка зачита горните параметри, а в друг случай - не. Просто банката, чрез нейната кредитна карта, е заложила условия, които противоречат на общоприетите норми и здравия разум. Във втория случай банката е записала, че "застраховката се активира, ако пакетът или услугата са закупени с карта на трезора или при използването на картата на АТМ или ПОС, когато застрахованият картодържател е вече в чужбина".

При друг издател на кредитни карти пък е записано: "Застраховката включва различни застрахователни покрития в зависимост от вида на притежаваната карта. За да ползвате застраховката, е необходимо да извършите плащане в чужбина с вашата кредитна карта или да платите с картата разход, свързан с пътуването (например: покупка на туристически пакет или част от него, покупка на билет, резервация на хотел, кола и др.)." Дотук се разбира, че транзакцията е необходимото и достатъчно условие за активиране на полицата, но следва подвеждащо условие, което издателите не успяха да обяснят пред "БАНКЕРЪ": "Действието на застраховката започва, когато картодържателят напусне територията на България, и завършва, когато се завърне в страната."

Колкото до покритията, те съвсем не са малки. Ако станете жертва на злополука в чужбина, ще ви платят до 20 000 евро, а ако се наложи медицинско транспортиране, можете да ползвате и вертолет - застрахователят ще ви го покрие, защото лимитът е до 20 000 евро. Ще ви осребрят нощувки по спешност в хотел до 500 евро. Добри са клаузите и при пътуване със самолет. За забавен полет можете да вземете до 300 евро, за загубен багаж - също толкова. За всяка вещ, изчезнала от куфара, лимитът е до 50 евро.

Сигурно ще се запитате защо сме се вторачили в застраховките за чужбина, свързани с кредитните карти, при положение че вече имаме европейска здравна карта, която дава право на медицинска помощ зад граница? Само че първо трябва да си извадите такава карта, което поне днес не е никак лесно, и второ, тя далеч не е достатъчен гарант за спокойното ви пребиваване в странство. Рядкост са случаите, в които с нея ще бъдат покрити всичките ви разноски по медицинските процедури, а частните услуги почти никога не са обхванати. Ако се наложи да се върнете у нас или ви трябва транспорт до определено населено място, където да получите специализирана помощ, ще се наложи да платите от собствения си джоб. Освен това европейската здравна карта важи само за 27-те страни членки на Европейския съюз, плюс Исландия, Лихтенщайн, Норвегия и Швейцария.

Българските застрахователи предлагат пакетна застраховка "Помощ при пътуване с медицински разноски" (в някои компании наименованието е само "Медицински разноски"), която е предназначена за екскурзианти зад граница. С нея се покриват денонощна квалифицирана медицинска помощ, транспорт за застрахования и лекарства при злополука или заболяване. За разлика здравната каса, тази застраховка покрива и спешната помощ в стоматологията и при хроничните заболявания.

Добре е да се знае също, че нашето здравноосигурително ведомство заплаща разходите за медицински услуги само ако те са извършени от медицински заведения или лекари, финансирани от обществени здравноосигурителни институции. А в големите морски и планински курорти на държавите от Европейския съюз здравните заведения и кабинети са предимство частно практикуващи, т.е. необвързани със здравноосигурителните институции.

В някои членки на ЕС (например Франция и Белгия) важи изискването цялата стойност на медицинските услуги да се заплаща в брой. В такава ситуация българският гражданин без застраховка трябва да има наличните средства, с които да заплати и след завръщането си в България да изиска възстановяването им от здравната каса, като при всички положения част от сумата остава за негова сметка. Защото касата възстановява разходите по оказаните медицински услуги само до размера, който би заплатила, ако те бяха извършени в нашата страна.

Всъщност, дори и да имате сключена застраховка, това само по себе си не означава спокойствие. Повечето туристи не си правят труда да се запознаят с предлагания от пътническата агенция застрахователен договор и не знаят кои рискове покрива той и за какви обезщетения. Съответно агенциите предпочитат да не включват в пакета си продукти с по-високи премийни вноски, за да не се оскъпи цялостната им услуга. Така при някои пътнически застраховки не може да разчитате в случай на внезапно заболяване или здравен инцидент на обезщетение по-голямо от 2000 евро, докато при други минимумът започва от 5000 евро.

И още нещо - застрахователят едва ли ще ви покрие разходите за наранявания, причинени поради прекомерна употреба на алкохол или наркотици. Ако сте любител на екстремните спортове, също имате нужда от закупуването на отделна полица, която да ви предпази от рисковете, свързани с адреналиновите преживявания.
ПОКРИТИ РИСКОВЕ
Клауза А - Медицински разходи и разходи за репатриране, включващa:

- Медицински разходи, направени във връзка с настъпила злополука или акутно заболяване;

- Разходи за репатриране в случай на злополука или акутно заболяване;

- Разходи за транспортиране на тленни останки в случай на смърт от злополука или акутно заболяване.


Клауза Б1 - Трайна загуба на работоспособност или смърт от злополука

Клауза Б2 - Разходи, свързани със съкращаване или удължаване на престоя в чужбина

Клауза Б3 - Правна помощ по време на пътуването в чужбина.

Клауза Б4 - Кражба чрез взлом или погиване на личен багаж.




В безизходицата на клиничните пътеки

Болниците губят от системно недофинансиране на животоспасяващи дейности
Финансовият модел на здравеопазването ни се крепи "на косъм", а в близките 2-3 години помощ за него май няма да дойде отникъде. За въвеждането на диагностично-свързаните групи като средство за разплащане ще са необходими работещи електронни системи на болници и здравна каса, пациентски досиета, няколко пилотни проекта, с които да се тества иновацията, както и поне милиард лева повече за здраве, които никое правителство не може да гарантира. Очевидно е, че директорите на лечебни заведения и лекарите засега ще бъдат принудени да работят с добре познатото "зло" - клиничните пътеки.

Заплащането на болничните услуги по алгоритмите за действие по определена диагноза или медицински проблем започна през 2001 година. Тогава клиничните пътеки бяха 30 на брой, а за 10 години нараснаха до около 300, покриващи над 80% от общата заболеваемост в страната. С увеличаването им се умножиха и проблемите, свързани с остойностяването на медицинските дейности. Някои от пътеките останаха хронично недофинансирани, други бяха "позлатени" заради лобистки и пазарни интереси. Някои от болниците и клиниките се превърнаха в търговски дружества, рекламиращи своята скъпа и луксозна стока, докато се опитват да скрият някъде "под тезгяха" губещите си дейности. Статуквото може да бъде променено поне частично с Националния рамков договор за 2012 г. , но за целта Българският лекарски съюз ще трябва да убеди ръководството на здравната каса, че е необходим спешен "ремонт" в остойностяването на клиничните пътеки.

Действащата методика за

финансиране на онколечението

например генерира огромни загуби за болниците. От 2011-а по клинична пътека №258 за високотехнологично лъчелечение на онкоболни и неонкологични заболявания касата плаща 1900 лева. Според експерти обаче себестойността за един пациент при 20-дневен курс на лечение с линеен ускорител е около 4000 лв., като разликата се поема от съответното здравно заведение. Един курс с новата методика за модулирано по интензитет лъчелечение ще струва около 10 хил. лв., а разплащането е по същата пътека. Подобна интервенция в Турция струва около 10 хил. евро, а цената в страните от Европейския съюз никъде не е по-ниска от 16 хил. евро, които се поемат от държавата. Парадоксът е, че болниците у нас губят, докато спасяват животи. Недостатъчният брой апарати за лъчелечение (само пет работещи в цялата страна) пък е причина да се съставят безкрайни листи на чакащите, заради което около 8000 онкоболни годишно са лишени от навременни здравни грижи.

Страдат и хирургиите

Независимо дали лекарите извършват сложни операции на панкреас, черен дроб, стомах или черва, във всички случаи (недо)излекуваните болни се нуждаят от скъпо реанимационно лечение. А пари за него в пътеките не са предвидени. По думите на доцент д-р Кирил Драганов, завеждащ Първа хирургия в "Токуда", само в ранния следоперативен период за пациентите с цироза се изразходват медикаменти на стойност между 1800 и 2000 лв., а цялата пътека за престой на пациента, изследвания, операция и труд на персонала е оценена на 2300 лева. За успешния изход на лечението от ключово значение са следоперативната терапия, проведена от реаниматорите, манипулациите, извършвани от сестрите, и специалното хранене на болния, но този труд не е калкулиран в пътеките.

"Това са пациенти с доста сложен метаболизъм, с отслабване в тегло, анемия. Нуждаят се от заместителна терапия, която е изключително скъпа. При една клинична пътека от 2000 лв., каквито са за операции на стомаха или червата, между 800-1000 лв. отиват единствено за медикамент за възстановяване. Един флакон струва 120 лв., а болните използват между 6 и 10 от тях", коментира Драганов.

В детската хирургия положението дори е по-тревожно. Експертите в сектора нееднократно са изтъквали, че клиничните пътеки, по които се лекуват хиляди болни деца, се покриват от касата само на около 50%, но промяна на остойностяването им засега няма.

Уролозите пък са принудени да правят специфична пластика на пикочен мехур срещу около 500 лв., докато във Великобритания подобна интервенция достига до 15 хил. паунда.

Така наречените "екзотични" клинични пътеки са особено нежелани за болниците. Честотата на употреба при тях е много ниска, но себестойността им за лечебниците се оказва много по-висока от цената, плащана от касата. Преразходите могат да надхвърлят дори 10 пъти приходите. Така по пътеката за заболявания на хипофизата и надбъбречната жлеза при лица над 18 години НЗОК отпуска 300 лв. при реални разходи от над 6000 лева. За лечение на тежка черепно-мозъчна травма са предвидени 693 лв. при разходи за дейността от около 7000 лева. Операциите на поражения, предизвикани от замръзване, са оценени на 289 лв., а реално струват почти 4000 лева...

В същото време инвазивната кардиология се превърна в най-бързо развиващата се специалност в страната главно заради високите цени, които здравната каса плаща. За последните пет години катетризационните лаборатории от седем станаха 36, а в редица специализирани клиники делът на извършените излишни коронарографии надхвърли 50 на сто. Причината е, че за диагностика се полагат над 1000 лв., а лечението носи приход от почти 5000 лева. Само през това лято имаше два случая на сериозно пострадали пациенти след необосновани инвазивни процедури. Затова здравното министерство задължи лекарите от 1 ноември да подават информация за всяка интервенция в специален електронен регистър, който ще бъде следен от Изпълнителна агенция "Медицински одит". Санкциите от 500 до 2000 лв. за непопълване на пациентско досие обаче едва ли ще трогнат някого, а заплахите с отнемане на лиценз трудно могат да бъдат подплатени с дела главно заради големите лобистки интереси в сектора.

Въпреки че някои от тежките оперативни пътеки в неврохирургията бяха намалени с около 20% през 2011-а, тя също се радва на щедро финансиране и заплатите на лекари и медицински сестри са сред най-високите в бранша. По повод бунтовете в неврологията на УМБАЛ "Св. Иван Рилски" директорът на болницата д-р Дечо Дечев дори изтъкна, че лекари от отделението са взели над 300 000 лв. заплата за година заради високите приходи от дейността.

Очевидно е, че при недостатъчните средства за здравеопазване баланс в стойността на клиничните пътеки, при които всички да са доволни, е невъзможно да бъде постигнат. Но при изготвянето на новия рамков договор е наложително здравната каса и лекарите да седнат и да преизчислят поне тези, които са от ключово значение за нормалното функциониране на системата. А ако средствата пак не достигат - да вземат пари от облагодетелстваните и да ги дадат на подценените. Иначе в ролята на губещи ще продължават да са и болници, и лекари, и главно пациентите.




Лошото обслужване изнервя пациентите
Некачественото медицинско обслужване е основната причина българските пациенти да пишат жалби срещу болниците. Грубо или незаинтересовано отношение от страна на лекари и медицински персонал,е накарало 160 болни да подадат оплаквания срещу лечебниците, в които са лекувани. Най-често обслужването не отговаря на очакванията на болните, заяви през седмицата председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването д-р Стойчо Кацаров. Проучване на пациентската организация разкрива, че над 180 оплаквания са подадени и заради липса на лекарства. Става въпрос главно за медикаменти, които напълно или частично се заплащат от здравната каса, като по-голямата част от тях са за лечение на онкоболни.

Общо над 300 пациенти търсят правата си срещу болници. В 60 случая потърпевши са се оплакали, че лекарите са им искали пари. Но невинаги болните са били прави, тъй като някои плащания са поискани правомерно, споделя Кацаров.

Българите не познават правата си в здравеопазването, след като само двама от 241 анкетирани отговорят правилно на въпроса, колко направления за преглед при специалист годишно могат да ползват.

Заради лекарски грешки пък адвокатите на центъра водят 19 от общо 120-те започнати съдебни дела. По-голямата част от тях са по жалби на болници срещу здравната каса за наложени санкции или за отказ за плащане на оказана и документално отчетена медицинска помощ.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница