16 декември 2009 г. Тема: здравеопазване лекуват ни в болница минимум 20 дни



Дата19.10.2018
Размер282.88 Kb.
#91458
16 декември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Лекуват ни в болница минимум 20 дни

Край на бързите изписвания
Силвия Николова

Общинските болници и сега служат за долекуване, но НЗОК им плаща като за прием на спешни случаи Болниците вече няма да изписват болните по съкратената процедура и да ги отпращат вкъщи след третия-четвъртия ден, без да са излекувани, както се практикува сега, защото здравната каса не им плаща за такава дейност, съобщи за "Монитор" заместник-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. От догодина лечебните заведения ще се грижат за пациентите по 20-30 дни, ако случаите са по-тежки, като например прекарано бъбречно или кардиологично заболяване. За тази цел ще бъдат оборудвани отделения за долекуване и продължително лечение в болниците,

Обичайна практика сега е пациент, на когото е разбит камък в бъбрека например, да бъде изписван същия ден, дори ако е с болки.

В проекта за рамков договор за 2010 г. за пръв път са предвидени 16 клинични пътеки за долекуване и 2 за продължително лечение, съобщи още зам.-министър Митрев. След основното лечение болните ще бъдат премествани в отделение за долекуване или продължително лечение, в което ще работят само интернисти. При нужда обаче за тях ще бъдат викани специалисти от другите отделения на болницата.

Новите клинични пътеки са в полза и на лекарите, и на болните. Така пациентите няма да се връщат с усложнения заради прибързано изписване, коментира председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Той обясни, че клиничните пътеки, по които НЗОК ще плаща догодина на болниците, ще бъдат 32. Средно с по 30% е увеличена цената по тях. По думите му, това не е оптималната им стойност, тъй като те не са остойностявани от близо пет години. .


Медиците без заплати за Коледа
Има реална опасност лекарите, сестрите и всичкият медицински персонал в болниците да останат без заплати за Коледа, защото Националната здравноосигурителна каса ще забави плащанията на лечебните заведения, съобщи за "Монитор" председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. Става дума за възнагражденията на медиците за месец ноември, а не за 13-та заплата, подчерта д-р Райчинов. Пред "Монитор" здравният министър д-р Божидар Нанев заяви, че ще направи всичко необходимо, за да не бъдат забавени парите на хората в болниците, които се превеждат по линия на Министерството на здравеопазването.

Имаме някои затруднения, но каквото е по силите ни, ще бъде направено, заяви завеждащата финансовата дирекция на НЗОК Жени Начева и уточни, че всичко зависи от приходите в касата.

НЗОК няма да плаща лихви върху взети неправомерни суми под формата на глоби от лечебните заведения. Тази промяна в проектозакона за изменение и допълнение в Закона за здравното осигуряване приеха депутатите в здравната комисия вчера.

Първоначалният вариант предвиждаше касата да плаща и лихвите.

Народните представители решиха да отпадне изискването за квалификация по здравен мениджмънт за директорите на районните здравноосигурителни каси, както и изискването да имат управленски опит минимум 8 години. Поста ще могат да заемат и хора, които са работили в сферата на здравеопазването само 3 години. Предвижда се днес проектът да бъде гласуван в пленарната зала. .


Д-Р ВАЛЕРИЙ МИТРЕВ, заместник-министър на здравеопазването: И паланките ще имат болнична помощ
БОЙКО КИЧУКОВ

- Г-н Митрев, средствата за здравеопазване в Бюджет 2010 се увеличават със 70 млн. лв. Медицинските услуги, консумативи и лекарства обаче поскъпват непрекъснато. За какво няма да стигнат парите?

- След като се приеме закон за бюджета, не се предвижда средствата да не стигат. Разбира се, има места, където пазарният натиск е изключително силен. Лечебните заведения у нас оказват именно такъв натиск върху публичните средства. Впрочем подобни неща се наблюдават по цял свят, тъй като това е сферата, в която новите технологии и тежките медицински случаи изискват и големи разходи.

- От години българските болници натрупват дългове, които варират между 130 и 150 млн. лв. Ако към средата на 2010 г. те отново имат неразплатени сметки, ще им ги покрие ли държавата, както се практикуваше досега?

- Логично е, щом болниците са търговски дружества, да се изключва каквато и да е възможност някой друг да им плаща сметките. Резонно е техните директори и мениджъри да мислят за тези неща. Има обаче механизми, по които се генерират задължения. Едните се дължат на лош мениджмънт. Други обаче са от корупционни мениджърски практики чрез обществени поръчки. Бургаската болница е класически пример в това отношение. След аутсорса, който в цял свят се практикува за намаляване на разходите, нейните се покачват около три пъти. Сегашните дългове на болниците са тежко наследство от предишните им ръководства. Затова новите управленци трябва да подменят целия екип.

- С какви дългове ще приключат болниците 2009-а?

- Точните данни към момента още не са готови. Към края на октомври обаче дълговете им са 290 млн. лв., като просрочените задължения са 59 млн. лв. от тях. Най-голяма част от просрочените задължения са на университетската болница "Св. Георги" в Пловдив - 11 млн. лв. Многопрофилната болница също в Пловдив е със задължения от 6 млн. лв., многопрофилната в Бургас с 5 млн. лв., Първа градска в София дължи 5 млн. лв., а тази в Стара Загора - 3 млн. лева. Директорите им вече са сменени. Наложени са оздравителни програми, но резултатът от тях ще се види след 8-10 месеца. Това е напълно реалистично. Например общинската болница в Девин беше с много лоши показатели. Новият управител Чавдар Маринов обаче успя да наложи дисциплина във финансовия мениджмънт, въведе транспортна навигация на пациентите от по-отдалечените места към лечебното заведение. Хората, които са планирани за прием, събира с микробуси. Това е маркетингов механизъм, но и удобство за пациентите.

- Девинската болница ли стана причина Министерството на здравеопазването да въведе извозване на болните от селищата към лечебните заведения от догодина?

- Такава практика съществува в много страни. Това е особено належащо в планинските райони като смолянския и габровския, където поминъкът на хората е оскъден и едно ходене с автобус или такси до областната болница е сериозен разход за болния и неговите близки. Още по-голямо е неудобството, когато има грешка в рецептата за безплатните или с намаление лекарства по линия на здравната каса. Реимбурсираните пари от касата на практика са изядени от транспорта.

Впрочем изискването болниците, които обслужват хора от отдалечени населени места, да осигуряват организиран транспорт за своите болни, ще залегне в проектодоговорите им със здравната каса. Според новите изисквания НЗОК няма да сключва договори с болниците, които предлагат не дотам качествени медицински услуги. Пациентите от отдалечените селища трябва да знаят, че от следващата година болницата е длъжна да им предостави транспорт не само за спешен случаи, но и за планова операция, преглед или изследване. Районните здравни каси и Районните центрове по здравеопазване пък, ще имат задължението да следят как се изпълняват договорите с центровете за спешна помощ, джипитата и болниците.

- Кой ще финансира транспорта, който трябва да осигуряват болниците? Сега те получават средства от НЗОК само по клинични пътеки за медицински дейности.

- Всяка една областна болница, на която принципал е МЗ, ще поема повече пациенти занапред, тъй като не всички общински лечебни заведения ще успеят да изпълнят критериите и да подпишат договори с НЗОК за следващата година. Финансовият ресурс, който ще им донесат тези пациенти от касата, няма да е никак малък. Грижа на мениджъра на съответната общинска болница е да направи добра организация за 24-часов прием в тази болница. Средствата, които постъпват, ще позволят и осъществяването на транспортната навигация на пациентите, под каквото название ние сме включили в документите тази услуга. За спешните случаи ще се осигурява специализиран транспорт. За леките случаи, плановите операции и изследванията хората ще се извозват с микробуси, които могат да се наемат и по договор с външна фирма, но на реални цени.

- Не е тайна, че в болниците се практикува системата на благодарност в плик. Какви мерки ще предприемете срещу нерегламентираните плащания?

- Нерегламентираните плащания винаги са били предмет на преследване от законите. Когато се искат пари за нещо, за което са осигурени средства от публичното финансиране, това е нерегламентирано плащане. В момента, в който такова нещо се докаже, който и да го е поискал, ще попада под ударите на закона. За това компромис няма да допускаме. Проблемът опира и до въпроса за т.нар ъндърграунд мениджмънт, откъдето идват и големите загуби на болниците. Той натоварва техния бюджет. За предотвратяването му разработваме нов алгоритъм за акредитация.

- Впрочем наскоро самият здравен министър Божидар Нанев заяви, че тя не е ефективна.

- Действително, в момента акредитацията на лечебните заведения се извършва по една атрофирала наредба №29. Тя е една добра инвентаризация на дейността, която извършват те, и само донякъде отчита качеството на дейностите. Качеството на дейностите обаче могат да определят специалисти с водещи имена в България. Недопустимо е за нея да се произнасят експерти от финансови институции, които не разбират от медицина, както се практикуваше досега. Те могат само да администрират тази дейност и да й правят логистика, но същинският одит на качеството на дейността може да се завършва само от хора, които разбират от това и които могат да се произнесат за квалификацията на тези, които оказват съответната медицинска помощ. Затова към досегашния акредитационен модел ние предвиждаме още два модула. Единият е да се проверява дали клиниките, секторите и отделенията в болниците отговарят на медицинските стандарти. Това може да се отчита и чрез интернет, без да ходят кадри на място, но със запазеното право всяка болница да бъде проверявана по всяко време от реални проверяващи. Този вариант е много добър, тъй като е евтин и крие елемент на изненада.

- Как ще бъдат проверявани мениджърите?

- Чрез одит на качеството на бизнеспроцесите. Ще се проверяват поръчките по Закона за обществените поръчки, сключването на договорите, аутсорстването на дейностите, вътрешните конкурси за шефове на отделения и клиники и съответно начинът на определяне на работната заплата, публично-частното партньорство и лекарствената политика. Например достатъчно е, когато става дума за обществена поръчка, цените в нея да бъдат сравнени в Интернет с цените, отнасящи се до обществени поръчки за подобен вид дейности, услуги и покупки. В момента, когато проверяващият засече несъответствие, със своя електронен подпис да се произнесе по законовата им нецелесъобразност. Това е един евтин и прозрачен мониторинг на мениджмънта. Досега при проверките и акредитационната политика ние изпускахме нещо много важно.

- Какво?

- Че всички болници, които имат най-много задължения и неизгодно сключени договори, имат най-висока акредитационна оценка за най-дълъг период. Това означава, че самата акредитационна процедура не е ориентирана към качеството на бизнес процесите. В нея отсъства одитът на мениджмънта. Затова ни се налага да въвеждаме палеативни мерки, като оздравителни планове, които са трудно осъществими в момент на световна икономическа криза. Занапред одитът върху качеството на бизнес процесите в една болница ще бъде превенция срещу трупането на задължения.

- Болничните мениджъри сега обаче са единодушни, че за трупането на дългове допринася и фактът, че те лекуват здравно неосигурени, приети по спешност, но след това никой не плаща за тях, а самите лечебни заведения нямат механизми, по които да си съберат парите.

- Мога да приема думите им за истина, но при няколко условия. Това е така, защото някои от клиничните пътеки са недофинансирани. Затова по настояване на здравния министър д-р Божидар Нанев сега по време на преговорите за новия Национален рамков договор се стигна до споразумение за увеличаване на цените на 32 от тях.

Съществува обаче и следният парадокс - общински болници трупат големи задължения, като например тези в Дулово с 4 млн. лв. и в Гоце Делчев с 3 млн. лева. В същото време университетски болници нямат задължения. И едните, и другите работят в една и съща финансова и правна среда.

- Докъде стигна въпросът с подготовката на Националната здравна карта, без която преструктурирането на болничната помощ е невъзможно?

- Вече имаме вариант, обновен с предложения, постъпили в резултат на различни обсъждания. Съгласували сме текста с директорите на големите лечебни заведения, на общинските болници, Асоциацията на мениджърите в болничното здравеопазване, Българския лекарски съюз и специалисти по медицинско право. Голяма власт занапред ще се даде на регионите, тъй като националната здравна карта ще се състои от областни здравни карти, които пък ще се изготвят от съответни областни комисии, сформирани за тази цел. Държавата пуска рамката на тези комисии, по които да работят. Тази рамка отчита дали дадена болница има собствени медицински кадри и специалисти на трудов договор, а не гастрольори, защото за пациента е нужна и следоперативна грижа, особено когато възникне усложнение. В такъв случай опериралият го специалист най-добре знае какво се случва с болния. Необходимо е лечебното заведение да има налична медицинска апаратура, независимо дали тя е собствена или наета под наем. Недопустимо е болният да бъде транспортиран за изследвания на 30-40 километра. Изисква се съответното лечебно заведение или клиника в него да отговаря на изискваните за него медицински стандарти. От изключително значение е болницата да приема пациенти 24 часа в денонощието. Не може лечебни заведения, като някои частни, да работят само 6 или 8 часа.

- България е страната с най-много болници в Европа - 410. Редно ли е с всяко новопостроено лечебно заведение касата да сключва договори?

- Няма никакво значение дали болницата е държавна, ведомствена, частна или общинска. Важното е някои от отделенията в нея да изпълнят 4-те критерия, за да може то да сключва договор с НЗОК. Ако никое отделение не може да ги изпълни, то на болницата ще бъде дадена възможност да се преструктурира в такава за продължително долекуване. В новия рамков договор за 2010 г. са предвидени 16 клинични пътеки за долекуване и две за продължително лечение. Досега пациентите, които имаха нужда от продължително лечение или от долекуване, се приемаха като остри случаи, държат се в болниците по 3-4 дни, после се изписват вкъщи, без да има лекар-специалист, който пряко да ги наблюдава. В новите клинични пътеки се предвижда престоят в болница да бъде 20-30 дни, за да има действителна полза за пациента. .
Визитка

Д-р Валерий Митрев е роден на 18 февруари 1956 г.

Завършва медицина в Медицинската академия в София през 1980 г.

Работил е като неврохирург в "Пирогов" и като ортопед в Научния институт по ортопедия и травматология в Горна баня

Бил е експерт и консултант към лекарския съюз и здравната каса

Специализирал е в Руската академия на медицинските науки

Магистър е и по стопанско управление и финансиране на здравеопазването. Като зам.-министър отговаря за медицинското обслужване, здравното осигуряване и отношенията със съсловните организации в бранша


Лекуват здрави от глаукома заради пари!
С известната офталмоложка акад. Петя ВАСИЛЕВА разговаря Мира Радева:
Акад. Петя Василева, шеф на специализираната очна болница “Акад. Пашев”, е светило в нашата офталмология. Създател е на банката за съхранение на роговична тъкан и майстор на трансплантациите на роговици. Автор е на десетки научни трудове, членува в 12 специализирани международни организации.
- Получихте най-голямото признание, акад. Василева - избраха ви в Международната академия по офталмология!

- Да, само 50 колеги в света имат щастието да членуват в нея. Това беше розовата мечта на живота ми. Щастлива съм, че видни специалисти са признали професионалните ми качества като преподавател, учен и лечител. Защото това е успех и за България.

- По-различно ли лекуваме очните заболявания в сравнение с чужбина?

- Всичко, което се прави в чуждите клиники, правят и нашите специалисти. Повярвайте ми, работила съм в Германия, Америка, Япония, Великобритания...

- А защо не останахте там?

- Имах много предложения, но моето място е тук. За съжаление въпреки опитните ни доктори държавните и университетските болници не могат да си позволят модерно лечение както частните. Затова и напуснах “Св. Анна”, нямаше условия.

- Но точно вие преди време плюехте срещу частните болници. А сега оглавявате една от най-добрите сред тях - “Акад. Пашев”?

- Нападах ги, защото бях покварена от социализма.

- Сега ви хареса ароматът на капитализма, така ли?

- Убедих се, че не мога да дам това, на което съм способна, при липсата на елементарни апарати. В държавните и университетските болници сега всичко се комерсиализира - купуват апаратура, ако им носи печалба. Защо не се попита доколко ще е полезна за пациента?

- За зъбите на българина знаем, че са в окаяно състояние. А очите му?

- Не сме по-зле от другите. Обръщам се обаче към всички: не чакайте да ви мине проблемът със зрението! Проверете как виждате с едното, после с двете очи и веднага потърсете помощ.

- Кои са най-значимите заболявания?

- Пердето, което лекуваме съвсем успешно, възрастовото увреждане на макулата и глаукомата. Но 50% от пациентите с такава диагноза закъсняват с лечението и ослепяват. Още: половината от хората, които се лекуват у нас от глаукома, всъщност нямат такова заболяване.

- Това е безумие, кой слага грешната диагноза?

- ... (Мълчание.)

- Моля ви, не вдигайте рамене, акад. Василева!

- Добре, просто комерсиализирана медицина. Отнася се не само за глаукомата, но и за катаракта и др. Здравната каса нали плаща по пътеките! Е, не много. Но пък очните заболявания са хронични и един пациент с глаукома все едно се е венчал за доктора си до края на живота.

- Коя болест си остава нелечима?

- Туморите и последствията от напредналия диабет. Най-честата причина за ослепяването на хората до 55-60 г. у нас е тъкмо диабетът. А над 65 г. - глаукомата. Бедата е, че мнозина се заблуждават, че имат перде. И го чакат да узрее, а когато дойдат при нас, вече е късно.

- Къде са джипитата?

- С голямо извинение ще кажа, че не бих препоръчала на хората да се доверяват на личния си лекар, когато става дума за очите. И без талон да дойдат в специализирана клиника, прегледът при очен лекар не е толкова скъп.

- Какво стана с очната банка за роговична тъкан, която създадохте преди години?

- Два пъти я създавах и пак нищо.

- Сега има ли такава банка, или не?

- По необясними за мен причини овластени в здравеопазването, които не разбират нищо от тази област на медицината, вземат решения. И те са срещу интереса на пациентите. Банка уж има, но пък няма донори. Този въпрос сме го повдигали хиляди пъти. Преди регистрирахме по 300-350 донора годишно, сега са само 70-80.

- И не правите трансплантации?

- Правим, но едва 100 годишно вместо 250.

- Нали вземате роговици от починали донори?

- Роговичната трансплантация е между органната и тъканната. Органите трябва да се присаждат живи и се вземат от дарители с кръвообращение, но в мозъчна смърт, за костите и сухожилията това не важи. А роговицата може да се вземе от труп до 6-8 часа след смъртта.

- Колко издържа?

- До 8-10-ия ден остава в банката, не повече.

- Обвиниха ви преди време, че печелите от износ на роговици?

- Завист и злоба. Тъкмо поради нетрайността на роговиците съществуват международни системи за техните банки. И ние можахме да създадем нашата само защото изцяло ни финансира Международната федерация на очните банки.

- Без да поиска нищо?

- Не го направиха срещу роговици, давахме им само когато нямаше на кого друг да ги дадем. По Коледа или Великден, или през август, когато никой не оперира.

- А можехме ли да разчитаме на техни?

- Разбира се! Но не харесвах качеството им. Затова трябва да се реши въпросът с трупното донорство на роговици! Иначе трансплантацията им е най-губещата операция. Касата дава 600 лв., които са нищо. Като експерт обаче в тази област няма да се откажа от трансплантациите на роговици, това е моята мисия на тази земя.

- Религиозна ли сте?

- Вярвам, че трябва да дам на хората най-доброто от себе си. Пълна съм с икони и много ги уважавам. Но признавам, образът на доброто, на морала и етиката за мен не е обожествен.

- Кога ще бъде трансплантирано цяло око?

- Няма да стане, преди да бъде трансплантиран мозък. Окото е част от него, то е изнесен напред мозък. Засега бъдещето на мозъчната трансплантация все още са стволовите клетки.

- Работите ли с тях?

- О, да! Вземаме от здравото око и ги трансплантираме върху болното. Така постигаме опрозрачаване на роговицата, подобрява се зрението.

- Най-сериозният проблем пред българската офталмология?

- Няма система, която да задължава лекарите, специалисти в тази област, да се самоусъвършенстват. Те са се превърнали в една застинала маса, без стимул да следят световните новости. На Запад подобно нещо не се допуска. В нашата - единствената частна болница към Медицинския университет - отделяме много внимание на обучението на очните лекари.

- Защо ви завиждат толкова, акад. Василева?

- Свикнала съм. Но ме боли, че някои не разбират мотивацията ми. Мислят, че денонощно се трудя за пари и кариера. Е, не е така, честна дума! Несправедливо ме обвиняват в неща, които самите те биха сторили.

- В какво по-точно?

- Примерно, че съм продавала дарени лещи и други консумативи. Посмъртно не мога да го сторя... Моята цел е да оставя след себе си добри ученици. Децата ми не са лекари. Е, дъщерята се занимава с биотехнологии и ще ми помага в работата със стволовите клетки. Надявам се внучката, която е пети курс медицина, да стане офталмолог.

- Как се казва?

- Петя, разбира се!




Над 70 дела чакат присъдата на магистратите
Темида подхвана лекарските грешки

Мистериозно чезне тройна експертиза за онкоболен
Соня Ангелова

Все повече пациенти си търсят правата. Още една онкоболна осъди вчера здравното министерство заради осуетено лечение. За съжаление Весела Василева не можа да дочака решението на Върховния административен съд, жената почина и обезщетението от 100 000 лв. ще остане за нейните наследници. Тя заведе делото през 2007 г. и в мотивите є бяха описани всички възможни пропуски, за които човек може да се сети, твърди Асен Георгиев от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Заради объркани реактиви и тестове диагнозата є била неточна. После почти две години последвали нередовни доставки на лекарства и като капак є приложили лъчетерапия с апаратура, която не отговаря на съвременните стандарти. Сред дузината подобни дела на болни в това за първи път е

търсена вина и заради сбъркана диагноза

и амортизирана апаратура. Съдът реши, че липсата на правила и стандарти, по които да се извършва лечението, също са причина заболяването да се развие, коментират от пациентската организация.

Дори новото ръководство на здравното министерство призна, че наследява допотопни гама-апарати, които вместо да помагат разболяват онкоболните още повече. Световните стандарти изискват на 1 млн. жители да се падат поне 4 линейни ускорителя. Според тази сметка страната се нуждае най-малко от 13, а в момента работят един и половина.

Вчерашното дело е едва третото, по което

магистратите са казали последната си дума

Обичайната практика е исковете да се протакат по различни причини, твърди Георгиев. Първата пациентка, осъдила МЗ, беше Росица Шкодрова, която не дочака изхода от делото. Втората беше Теодора Захариева, която получи решение на съда след три години битки. Третата е Весела.

Вчера съдът разгледа още едно дело - на Николай Илчев. Човекът получил диагноза "гастроинтестинален стромален тумор", но така и не дочакал лекарството, което да му удължи живота. Чак когато делото е обявено от ВАС за решаване, се разбрало, че мистериозно е изчезнала тройната експертиза, поискана от здравното министерство. Последните двама бивши здравни министри са осъдени да изплатят близо половин милион обезщетения заради нередовно снабдяване с лекарства или други грешки в лечението. Според неправителствената организация обаче от сумата трябва да се заинтересува и финансовото министерство, понеже парите ще се плащат от хазната. .


Най-често няма наказателна отговорност
Над 70 дела вече са образувани заради различни лекарски грешки. Става дума главно за обвинения по Наказателния кодекс за "непредпазливо увреждане или упражняване на професия с повишен риск". Отделно все повече болни завеждат и граждански искове за обезщетения. Досега повечето от тях се протакат твърде дълго, коментират от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Двата колективни иска, които групи болни заведоха срещу здравната система, също в момента се намират в задънена улица. Вероятно заради многобройните въртели Висшият съдебен съвет е разпоредил да се направи специален анализ на проблемите, с които се сблъскват „здравните" дела в съдебната зала.

По правило голяма част от тях са заведени след 2000 г., когато се запълни нормативният регламент по медицинската дейност и се приеха по-конкретни правила в здравната сфера. Дотогава исковете най-често бяха за причинена смърт при т.нар. криминален аборт.

В наказателния процес се търси конкретен нарушител, за да се докаже конкретна вина. "Лекарските" дела обаче най-често търсят пропуски в работата на лечебните заведения, понеже в лечебния процес обикновено участват много хора. По образуваните наказателни дела няма ефективни присъди срещу лекари, а условните присъди са изключение, коментира Асен Георгиев. Устойчива практика е освобождаването от наказателна отговорност и налагането на административно наказание по чл. 78 от НК с лишаване от право за упражняване на определена медицинска специалност. Свидетелските показания по почти всички дела са на колеги на лекарите или близки на пациента, което затруднява самите съдии. Те обаче във всеки отделен случай преценяват различно представяните доказателства от ТЕЛК. Веднъж ги приемат за задължителни, а друг път ги оспорват. Много често т.нар. вещи лица си правят самоотводи, без да има никакви санкции за това, показва още практиката. .


Милион гурбетчии с глоби за здраве
БОРИС ВОЙНЯРОВИЧ

Над милион българи не плащат за здраве, но разчитат на системата. Около милион емигранти може да платят глоби заради неплатени здравни осигуровки. Това стана ясно вчера на заседание на здравната комисия в парламента.

Санкцията от 500 до 1000 лв. е предвидена в проектозакона за здравното осигуряване за самоосигуряващите се, които не са си внесли повече от три здравни вноски. Проблемът с неплатените вноски отдавна притеснява здравната система и новото ръководство на министерството се зарече да приравни здравните осигуровки към останалите данъци. Както има наказание за едните длъжници, така и да има и за нередовните пред здравната система, обещаха от екипа на министър Божидар Нанев. Според проекта всеки гурбетчия преди да стегне куфарите, трябва да подаде документ към Националната агенция по приходите, че се отказва от услугите на родното здравеопазване. Повечето обаче не го правят и така трупат задължения към здравната каса.

С новия проектозакон обаче се въвеждат глоби за хората, които не внасят здравни осигуровки. Освен че няма да могат да използват услугите на системата, те ще трябва да се бръкнат и заради санкциите. В текста обаче не са предвидени механизми, по които емигрантите ни могат да си уредят задълженията, ако не са се регистрирали в НАП. Те попадат сред длъжниците и заради това ги грози глоба от 500 и 1000 лева.

"В никой здравен документ няма текст, който да казва какво се случва с тези хора", призна и Хасан Адемов, член на парламентарната здравна комисия и бивш председател на социалната.

Според новите текстове платената глоба няма автоматично да връща здравноосигурителните права. Длъжниците трябва да внесат всички здравни вноски за последните 3 години, а освен това да платят и еднократна такса в размер на три здравни вноски. По неофициални данни над 1,2 млн. българи не внасят здравни осигуровки. .




ТЕЛК тръгва на бързи обороти
Значително ще се съкрати времето, за което вече ще излизат решенията на ТЕЛК и НЕЛК, съобщиха вчера от здравното министерство. Тежкоболните няма да бъдат преосвидетелствани, предвиждат проектите за новата наредба и новия правилник за медицинската експертиза. Освен съкратения срок те ще увеличат и контрола над издаването на решенията.

Към многопрофилните болници в областните градове ще се разкрият нови детски експертни лекарски комисии, които ще разтоварят графика на останалите. При освидетелстването на децата до 16 години ще се определят видът и степента на увреждане. Същите правила ще важат и за пенсионерите. На хората в трудоспособна възраст ще бъде определяна степен на трайно намалена работоспособност. .




Експерти бистрят новите правила
Пенсионната система отива на ремонт

До два месеца вадят за дискусия новия модел
Ремонт на пенсионната система обмисля консултативен съвет, назначен със заповед на социалния министър Тотю Младенов. Вчера той самият поясни, че са се натрупали прекалено много негативи в досегашния модел и затова се налагат промените.

Експерти и чиновници са разпределени в пет групи, като всички са се договорили да не коментират нищо, преди предложенията им да добият окончателна форма. До 2 месеца обаче те трябва да са готови, за да подложат на обществен дебат своите идеи.

Самият министър поясни, че иска да върне загубеното доверие

в пенсионния модел, най-ниските пенсии да бъдат възмездени, като в същото време ресурсът от 3 млрд. лв. в частните фондове да се използва по-активно. Младенов допълни, че в Америка и Европа те са най-големите инвеститори. Това може да стане и у нас, но само при пълни гаранции от страна на държавата, смята той.

Отделните групи, които обсъждат различни аспекти на реформата, се ръководят от хора с противоположни идеи за нейното бъдеще. Например в едната е привлечен бившият шеф на НОИ Йордан Христосков, който настоява пенсиите да се определят и да зависят от вноските, които хората правят за старост. Докато на друга ръководител е бившият вицепремиер Лидия Шулева, известна с идеите си за одържавяване на пенсионната система. Във вчерашното заседание на съвета участваха също така и представители на частните пенсионни фондове, на пенсионерските организации и на икономически ведомства. Когато преди няколко години реформата започна,

пенсиите трябваше да се изплащат от осигурителни вноски

но сега те разчитат и на бюджета. Догодина 58% от осигурителните плащания ще се вадят от бюджета. Сега идеята е да се обмислят по-добре промените. Реформата зависи от условията на работа, от нивото на здравеопазване, от нивото на безработица и на доходите, както и от демографската характеристика, твърди Младенов. За пенсии в момента се заделят 11,16% от БВП. Заради споровете за вдигнатите осигуровки на самонаетите министерството обмисля да създаде специален пенсионен фонд за земеделците и тютюнопроизводителите. Европейският съюз вече разработва директива за тази категория хора. България също ще отговори на евроизисквания, коментира министър Младенов. .


Депутатите излизат във ваканция с 50 висящи законопроекта

Знаковите закони все още ги няма, а от приетите само 5-6 са по-важни
Силвия Георгиева

С внушително количество несвършена работа и с планове за близо 1-месечната си коледна ваканция депутатите ще приключат първата сесия на 41-вия парламент. Проверка на "Сега" в сайта на НС установи, че законопроектите във фаза "обсъждане" са 49. Приетите до момента 43 закона основно са за козметични промени в действащи актове.

Може да се очаква, че в последната си работна седмица депутатите ще приемат поне 2-3 от чакащите законопроекти. Сред тях ще е например Законът за отбраната и въоръжените сили, като една от промените му - забраната за продажба на военни апартаменти, следва да влезе в сила от 1 януари 2010 г. Актуализацията на бюджета, с която се освобождават 500 млн.лв. за земеделци и пенсионери, също трябва да мине в следващите дни.

Основната част от висящите закони обаче ще бъде оставена за догодина, тъй като депутатите се готвят да излязат в дълга коледна ваканция. Сред тях има доста важни - като промените в НК и в НПК, които ГЕРБ обеща да подготви спешно, за да ускори наказателните процеси и да премахне пречките пред разследващите. Поправките минаха на 1-во четене в правна и вътрешна комисия, но едва ли трите оставащи работни дни ще стигнат за окончателното им приемане. Очаква се работата по тях да започне веднага след празниците, за да могат да влязат в сила преди поредната мисия на европейските експерти у нас през януари.

За догодина ще бъдат оставени още промените в ГПК, в Закона за съдебната власт, за движение по пътищата, за митингите и манифестациите, за социалното подпомагане и др. Скандалните поправки в Закона за електронните съобщения, даващи право на МВР да следи телефонните ни разпечатки чрез интерфейс, също ще бъдат прехвърлени за 2010. Тогава се очаква да бъдат подновени и дебатите по закона за здравното осигуряване, с което се въвежда задължително допълнително здравно осигуряване, а осигуровката скача от 8 на 10%. Сред висящите закони е и този за нотариусите, предизвикал скандал с идеята си нотариусите да запазват канторите си, ако бъдат избрани за депутати. В момента в парламента е внесен друг проект - на МС, в който спорните текстове липсват.

Сред приетите за тази първа сесия по-важни закони са поправките в закона за бюджета на държавата за 2010, за бюджетите на НЗОК и на ДОО, данъчните закони. Със спорните си текстове блестят поправките в закона за земеделските земи, даващи право на едрите земевладелци да си поделят пропорционално земите на малките стопани, които са ги оставили да пустеят. Скандали предизвикаха още законът за културното наследство, облекчаващ едрите колекционери, и този за лова и опазване на дивеча - една от поправките му предвиждаше удължаване на ловния сезон за водоплаващите птици, но след обществен натиск отпадна.

Премиерът Бойко Борисов отказа вчера да коментира твърде дългата почивка на депутатите насред криза - от 19 декември до 10 януари. "Не ме поставяйте в положение да кажа мнение и утре пак разни хора да ме нарекат "диктатор" или "император", който разпорежда на парламента кога да работи и кога не", заяви Борисов в отговор на "Сега". И припомни, че единственият празник, на който държи да не се работи, е Разпети Петък. "Господ е казал да не се работи, все пак християни сме, трябва да си спазваме разпоредбите на Началника", коментира Борисов и погледна към небето. Християните, които не са депутати обаче, ще почиват само осем дни по празниците - 4 на Коледа и 4 на Нова година. Премиерът препрати питането за ваканцията на избраниците към Цецка Цачева. "Кой ви е казал, че ваканцията ще е 23 дни", бе единствената реакция на председателя на НС. На раздяла обаче Борисов й препоръча настойчиво да разгледа този въпрос. Това ще стане на председателски съвет днес, след който шефката на НС Цачева ще съобщи официално колко дни ще е ваканцията.
В ХОД:

"Възможно е някои от многомандатните избирателни райони да се слеят", коментира шефът на правната комисия Искра Фидосова от ГЕРБ по повод общественото обсъждане на 19 декември, когато партиите ще поставят "законодателната и политическата рамка на избирателния кодекс". Според Фидосова са нужни промени в това отношение, за да бъде горе-долу еднаква тежестта на гласовете от различните райони. По думите й трябва да се прецени и кой ще има право да гласува на избори у нас - личното й мнение е, че възможността за това следва да е само за живеещите в ЕС. От ГЕРБ подкрепят и идеята за пропорционална избирателна система с ниска преференция - дали тя да е 3, 5% или 8% ще се реши след математически изчисления и консенсус от всички партии.




Онкоболна осъди МЗ за некачествено лечение
Ана Атанасова

За пръв път Министерството на здравеопазването беше осъдено заради неосигуряване на качествена диагностика и лечение на пациент с рак. Върховният административен съд е постановил МЗ да плати обезщетение от 100 000 лв. на онкоболната В.В., съобщиха от центъра за защита на правата в здравеопазването, който води делото. Решението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване. Жената е починала в началото на тази година.

Делото е заведено през 2007 г. Болната обвинява МЗ, че не й е осигурило своевременно диагностика и лечение. Първо на жената е поставена грешна диагноза поради липса на адекватни реактиви и тестове. След това е приложена лъчетерапия с апаратура, която не отговаря на съвременните стандарти. Това е довело да развитие на заболяването и появата на метастази и усложнения.
ПРЕЦЕДЕНТ

Редица пациенти заведоха дела срещу държавата за липса на лечение, но за пръв път МЗ е осъдено за това, че не е осигурило качество при лечението. Това е и едва третото спечелено от пациент дело на последна инстанция, а останалите още се разглеждат в съда. Първата онкоболна, която осъди МЗ през 2005 г., беше Росица Шкодрова, но тя също не доживя да чуе присъдата. След това и Теодора Захариева осъди държавата за 80 000 лв.




НОИ поряза санаториуми и частни хотели
През 2010 г. профилактика и рехабилитация за 13 млн. лв. ще провеждат само в 10-те бази на института
Светлана Желева

Дейността по профилактиката и рехабилитацията през следващата година ще се извършва само в дружества, в които едноличен собственик е Националният осигурителен институт, пише в промените в Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване, публикувани вчера в Държавен вестник.

Това е злоупотреба с предоставеното им право да се разпореждат с държавни средства и е против интересите на хиляди пациенти, лишавайки ги от правото на свободен достъп до медицинска помощ, алармираха от Националното сдружение на лечебните заведения за физикална медицина и рехабилитация. В него членуват 24 физически лица, включително и представители на бизнеса с медицинска апаратура.

Проблемът

През 2010 г. само десетте бази на НОИ в страната ще може да извършват програмата за профилактика и рехабилитация, за която са заделени 13 млн. лв. Досега в продължение на 9 години с тези пари имаха право да се ползват и от 17-те специализирани болници по рехабилитация (бившите държавни санаториуми), които са на подчинение на здравното министерство, както и 33 юридически лица - частни санаториуми и лицензирани хотели. През 2009 г. те имаха ресурс от 21 млн. лв., който бе усвоен. През 2008 г. доставчиците по програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ бяха 42.

Последствия

Това ще доведе до 30-40% спад в приходите на държавните санаториуми, които и без това са слабо работещи, прогнозираха балнеолози. В тях работят 2 хил. души медицински персонал. Реално 8-9 млн. лв. по тази програма се усвояват от базите на НОИ, а други 40% - от специализираните болници. Приблизително 40 хил. души са се възползвали от тази програма през миналата година, като един хотел или санаториум е обслужвал средно по 800-1000 души.

Подобен опит специализираните болници да бъдат игнорирани от публичен ресурс надзорният съвет на НОИ направи преди две години. Последвалата остра реакция е отменила решението на надзора на НОИ. Сега тихомълком промяната е влязла в закона за бюджета на ДОО.

Нарушава се правото на избор на пациента къде да се профилактира или да направи рехабилитация, а държавните санаториуми са гръбнакът на балнеологията, коментира за в. Пари д-р Александър Семков, прокурист на Специализирани болници по рехабилитация. Например повечето пациенти избират базата ни в Павел баня, която разгръща сериозна рехабилитационна програма, а не просто да предлага релакс, казва той.

Предстои среща с ръководството на здравната каса да разберем колко и какви лимити ще бъдат въведени за специализираните болници за долекуване и дали ще има намаляване на клиничните пътеки, по които ще работим, поясни д-р Семков.

Реакции

Смятам, че това решение е абсолютно правилно, защото НОИ не трябва да остави своето дете гладно, а да храни чуждите, коментира емоционално Димитър Манолов, зам.-председател на надзорния съвет на НОИ и вицепрезидент на КТ Подкрепа. Какво правят в списъка за профилактика и рехабилитация 5-звездни хотели, някои от които собственост и на политически лидери, макар и да отричат това, попита той. Според него бившите санаториуми си имат принципал, работят по клинични пътеки и осигурено финансиране. Е, ако дадат 80 млн. лв. за профилактика и рехабилитация, може да се преразгледа въпросът, но държавата е разпоредила тази дейност да се извършва от НОИ и парите трябва да остават при нас, заяви Манолов.



Според други атаката срещу бившите санаториуми е целенасочена, като оставяйки ги без финансиране, само с пари от здравната каса, те ще бъдат принудени да затварят. А оттам пътят до лесната и евтина приватизация бил въпрос на време.


Заради недоглеждане в закон

1 МЛН. ЕМИГРАНТИ с по 500 лева глоба
Санкцията е за неплатени здравни вноски
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Около 1 млн. емиг­ранти могат да бъдат глобени, защото не са плащали от години здравните си осигуров­ки.

Санкцията от 500 до 1000 лв. е предвидена в проектозакона за здрав­ното осигуряване за самоосигуряващите се, ко­ито не са плащали пове­че от три здравни внос­ки.

Текстът бе гледан на второ четене от ресорна­та парламентарна коми­сия.

Отказ

Всеки българин, преди да напусне страната, трябва да подаде доку­мент към Националната агенция по приходите, че се отказва от здравноосигурителната ни



система. Ако не го напра­ви, какъвто е масовият случай, продължават да му се трупат задълже­ния към здравната каса. С проектозакона за здравното осигуряване за първи път се въвеж­дат глоби за хората, кои­то не внасят здравни осигуровки. В документа обаче липсва текст, кой­то да разяснява какво се случва с емигрантите, които не са подали дек­ларация до НАП. Тъй ка­то те попадат в графата длъжници, за тях би трябвало да важи чле­нът, според който ще се глобяват с между 500 и 1000 лева. По неофициални данни става въпрос за над един милион ду­ши.

"В никой здравен доку­мент няма текст, който да казва какво се случва с тези хора", призна пред "Телеграф" и Хасан Адемов, член на парламен­тарната здравна коми­сия и бивш председател на социалната.

Длъжници

Според проектозакона само плащането на гло­бата няма да връща здравноосигурителните права. Освен нея длъж­ниците ще трябва да из­пълнят още две условия. Едното е да внесат всички здравни вноски, които дължат за последните 36 месеца. Другото - да

дадат и еднократна так­са в размер на три здравни вноски.


Болниците без пари от НЗОК, ако лъжат
Болниците могат да останат без договор и съответно финансиране от здравната каса, ако отчитат неизвършени дейности, за които прибират пари от НЗОК. Наказанието ще на­лагат районните здрав­ни каси, гласят промени в Закона за здравното осигуряване, обнарод­вани вчера. Те влизат в сила от януари. Има два варианта, при които шефовете на районните каси ще прекратяват договори­те. Това ще се случва, ако болниците отчитат неизвършена дейност частично - например по дадена клинична пъте­ка. Ще ги санкционират и при повторно прегре­шение, дори и да е по друга пътека. Според закона за бюджета на НЗОК, обнародван вче­ра, местните каси ще определят и какви да са делегираните бюджети на болниците. Предс­тои да се напишат и приемат правилата, по които ще се прави това. Приходите на НЗОК за 2010 г. ще са 2,519 млрд. лева. Те са с 47 млн. повече от 2009 г. Предвидено е разходи­те да станат 1,689 млрд. лева през 2010 г. Тази са 2,071 млрд. лева.


БТА

Министър Симеон Дянков откри ремонтираното детско отделение на болницата в Монтана

Цветомир Цветков


Министърът на финансите Симеон Дянков посети Монтана днес. Той откри основно ремонтираното детско отделение на местната болница "Д-р Стамен Илиев". Дянков разговаря с ръководството на болницата и разгледа някои от отделенията й.

Министърът припомни, че преди два месеца е посетил същата болница е видял, че битовите условия в детското отделение са много лоши. Той веднага е отпуснал 100 000 лева от Министерството на финансите за ремонт на детското отделение и 40000 лева за ремонт на първо вътрешно отделение. Ремонтните дейности са приключили в определения срок и пациентите на двете отделения вече се лекуват при отлични условия.



Дянков съобщи, че в началото на следващата седмица ще бъде открит пътят Монтана - Лом. Той заяви, че за четири месеца сегашното правителство е направило за ремонта на пътя много повече, отколкото бившето правителство за две години. През следващата седмица ще бъде открит и основно ремонтираният дом за възрастни хора в монтанското село Владимирово.

Министър Дянков посети и детската градина в ромския квартал на Монтана - "Кошарник", за която финансовото министерство отпусна 50 000 лева. Със средствата се прави разширение на сградата, който е тясна и се налага децата да спяти да играят в едно и също помещение. Дянков посочи, че когато депутатите и местната власт работят в синхрон с държавната властима видими резултати въпреки кризата.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница