16 септември 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата25.10.2018
Размер238.44 Kb.
#97621
16 септември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Първото бебе с присаден черен дроб тръгна на училище

Лекари и сестри от болница „Лозенец" изпратиха Памела до класната стая
ВАНЯ СТАВРЕВА

Памела Пекова, момиченцето на което преди 7 г. бе извър­шена първата -чернодробна трансплантация в България, прекра­чи за първи път училищния праг вче­ра. Мъничето, което след раждането си през април 2004 г. бе обречено на смърт, днес е красиво малко моми­ченце благодарение на животоспася­ващата трансплантация. Тя бе из­вършена на 18 ноември 2004 г., кога­то Памела е само на 7 месеца, и отто­гава тя е като родно дете на лекар­ския екип, който й даде втори живот. Затова и вчера, в първия учебен ден на първокласничката, в гранич­ния град Кула пристигна екипът на доц. Любомир Спасов от Универси­тетска болница "Лозенец". Самият той е извършил операцията, а заедно с него в Кула пристигнаха и 11 анестезиолози, педиатри и медицински сестри, участвали в трансплантацията и следоперативните грижи на мал­ката пациентка.

„В България от 25-30 г. се подго­твяхме да направим чернодробна трансплантация и нашият екип я на­прави през 2004 г. Момиченцето бе с вродена липса на жлъчни пътища и донор стана баща й Пенко Пеков. Операцията продължи 14 часа, а в нея участваше и проф. Масимо Малаго от Германия", разказа доц. Спа­сов.

Успешният изход от първата чер­нодробна трансплантация и днес си остава едно от най-значимите пости­жения на болницата, в която в следвашите години са извършени общо 78 трансплантации на органи и тъка­ни. Една от тях е на малката Светос­лава от Видин, която на 14 май 2008 г. бе спасена отново от доц. Спасов, след като видинчанката Емилия Казакова я осинови формално, за да заобиколи законовите пречки, че жив донор може да е само роднина, и й даде част от черния си дроб.

Екипът на доц. Спасов гостува за първи път на Памела на 4 април 2005 г., когато тя стана на 1 годинка. Сега е с нея, когато е първокласничка, а лекарите и сестрите се надяват да са заедно и на абитуриентския й бал, и на абсолвентската й вечер. Вчера те я изпратиха до класната стая на СОУ „Васил Левски" в град Кула, като й пожелаха да стане лекар, защото е започнала живота си по болниците и това би било най-естественото раз­витие.

Момиченцето знае за операцията, знае и кой е доц. Спасов и когато вчера сутринта го видя в двора на училището, го хвана за ръка и не го изпусна през цялото време. Той пък го прегръщаше и му се радваше като на свое дете. После заведе Памела при класната Пелагия Йончева и съучениците й в първи клас. Моми­чето получи многобройни подаръци от Университетска болница „Лозе­нец", но и лични подаръци от лекари­те - дрехи, обувки, книги, тетрадки, ученическа раница и малко плюше­но кученце за талисман.

Детето живее с майка си Таня, вто­рия й съпруг и малката си сестричка Радослава, която е на 13 месеца. Род­ният й баща Пенко, който дари част от черния си дроб за трансплантацията, ги напуснал отдавна и никой не знае къде се е запилял по страната. От няколко години семейството на Памела не живее в общинския апар­тамент, който общината им бе дала ремонтиран и обзаведен веднага след операцията, а в къща почти в центъра на града. Майката Таня в момента е по майчинство, а след като изтече, ще стане личен асистент на Памела. Живеят скромно, но моми­ченцето вече има компютър и играе на компютърни игри. В подготви­телната група е научила буквите и числата и вчера бе готова със стихче за учителката си.


Доц. Любомир Спасов: Трябва да се разшири кръгът на живите донори
ВАНЯ СТАВРЕВА

- Доц. Спасов, как се чувствате на първия учебен ден на Памела?

- Аз и целият екип сме много щастливи и удовлетворени, тъй като си спомняме колко зле беше Па­мела преди трансплантацията - едно жълто бебе без ни­какъв шанс за жи­вот. Изключително радостен съм, че мо­жем да я изпратим днес на първия й учебен ден, и й по­желавам да бъде ед­на добра ученичка и да стане един достоен гражданин на нашето общество.

- Здраво дете ли е тя днес?

- Да, вие виждате. Тя периодично идва на прегледи в болницата и следим състоянието й. Преди 3 месеца имаше операция на сливиците и сега е в перфектно здраве, така че да бъде пълноценна в игрите, да се радва на училището и да бъде добра приятелка с дру­гите ученици.

- С Памела бе поставено началото на чернодроб­ните трансплантации у нас. Колко са направени в Университетска болница "Лозенец" след това?

- След като поставихме началото с Памела, са на­правени 78 трансплантации, 22 от които са на деца. При това при много висока успеваемост от 80%, каква­то е и в Европа. Така че се надявам, че наистина мо­жем да помогнем на нашите пациенти.

- Има ли в момента много чакащи за трансплантация деца?

- Има чакащи, но при децата поради това, че обемът на черния дроб, който се взема, е по-малък, по-лесно се намират донори, а и обикновено родителите са под­ходящи. При възрастните трябва много по-голям обем черен дроб, трудно се намира жив донор и се налага да се взема орган от човек, изпаднал в клинична смърт.

- Проблемите на трансплантациите като че ли са същите като преди 7 г. - липсват органи. Трябва ли според вас да се разшири кръгът на хората, които могат да бъдат живи донори?

- Да, трябва, но при много строги критерии, за да не се даде възможност за продажба на органи. В момента жив донор може да се става само по роднинство до трета съребрена линия. При разписването на критериите трябва да бъдат строги законодателите, защото това е пазар, който в цяла Европа се контролира много стриктно. Тряб­ва да има само висока хуманност на доброволно дарителство и никакъв комерсиализъм.

- От медицинска гледна точка има ли промени в из­вършването на трансплантации през последните 7 г.?

- Самата трансплантация развива цялото ниво на меди­цината, тъй като изискванията са много големи - лабора­торна диагностика, образна диагностика, самата опера­тивна техника. Мога да кажа, че изключително много се повиши нивото на медицината, след като започнаха трансплантациите, и това, което е най-важно, екипите са много сплотени - в една трансплантация участват всички звена на една болница.


Веднага след изборите в София
Сменят шефовете на общинските фирми

20 дружества ще са с нови директори, пишат условията за мераклиите сега
ЗДРАВКА АНДОНОВА

Директорите на 20 общински фирми в София ще бъдат сменени след кметските избори. Един месец след конституирането на новия местен парламент трябва да бъде обявен подбор на шефове на транспортните дружества, пазарите, парното и чистотата, реши Столичният общински съвет вчера.

Оставяме конкурсите за следващия общински съвет, за да няма обвинения, че искаме да сложим хора на ГЕРБ, обясни шефът на общинарите Андрей Иванов. Въпреки че отсяването ще стане след вота, съветниците от управляващата партия

ЩЕ ПОДГОТВЯТ КОНКУРСНАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ преди разпускането на сегашния местен парламент. Става въпрос за молби и формуляри, които ще подават мераклиите за шефове на „Метрополитен”, Центъра за градска мобилност, Столичния автотранспорт, Столичния електротранспорт, „ВиК”, „Лозана”, „Спортна София”, „Софийски имоти”, „Егида-София”, „Пазари Изток”, „Пазари Запад”, „Пазари Север”, „Пазари Юг”, „Пазари Възраждане”, „Галатея 2002”, „Софтинвест”, „Чистота-Искър”, „ГИС-София”, „Топлофикация-София” и „Озеленяване”.

В решението, което бе прието вчера по предложение на Андрей Иванов, са записани условията, на които трябва да отговарят кандидатите за управленските постове. Сред тях са висше образование и най-малко три години управленски опит. Освен това мераклиите

НЕ ТРЯБВА ДА СА ЛИШАВАНИ ОТ СВОБОДА както и от правото да упражняват търговски опит.

След изборите ще се търсят и директори за общо 45 общински болници и поликлиники, които в последните години са сред най-губещите дружества. За тях могат да кандидатстват лекари, които имат поне 5 години трудов стаж, както и квалификация по здравен мениджмънт, става ясно от решението на местния парламент.

Конкурсите ще се проведат на три етапа, като мераклиите ще трябва да представят бизнес програма за развитието на дружеството, за което кандидатстват. На последния етап те ще трябва да се явят на персонални интервюта.




Спират фалшивите извинителни с амбулаторен лист
Практиката средношколците в Пловдив и региона да извиняват отсъствията си с фалшиви бележки ще бъде прекратена.

От тази учебна година класните ръководители ще трябва да приемат бележките единствено ако те са придружени от амбулаторен лист. Това обявиха от Инспектората по образование в Пловдив. С допълнителния документ лекарите ще удостоверяват реалното посещение и преглед на пациента.

По този начин ще се затегне контролът над отсъствията на учениците, категорични са от просветното министерство.

До по-строгите мерки се стигна след случай в Асеновград, където всяко от общо 209 деца е успяло да натрупа между 200 и 400 отсъствия.

Пропуснатите учебни часове са били извинени с фалшиви бележки. По случая се води разследване.

За затягането на контрола над отсъствията някои училища вече са въвели електронни дневници. Специален софтуер изпраща информация чрез есемес или имейл на родителите, когато детето им не е в клас.




Световната здравна организация:

Българите - умерени с чашката
Българи са сред умерените пиячи в Европа, показва проучване на Световната здравна организация. Всеки нашенец над 15-годишна възраст изпива средно по 10,3 литра твърд алкохол на година. С около 500 млл ние вече изпреварваме поляците. За същото време всеки европеец употребява средно по 9,24 литра. Естонците са абсолютни рекордьори с 16 литра на човек. По петите им са чехите, ирландците и французите. Германците, които поглъщат средно 12 литра алкохол годишно, се оказва, че бият по резултат руснаците с цял литър в повече.

Европейците не само пият най-много алкохол, но и явно изобщо не подбират какво точно консумират ­ бира, вино, ракия или водка, сочи още проучването на СЗО. САЩ и Канада се нареждат на 18-о и 19-о място по чашка. Безспорен рекордьор по пиене са южнокорейците. Годишно човек там изпива 27 литра твърд алкохол, което прави с близо 2 литра повече дори от руснаците.

На опашката на алкохолната класация са мюсюлманските страни. В Египет един човек пие едва половин литър алкохол, предимно бира и леки вина.


Всяко трето вкарване на пациент в хирургическата зала е излишно
Лягаме под скалпела само в краен случай

Ситна цедка за операциите
Силвия Николова

Ситна цедка ще бъде въведена за операциите в болниците у нас. Хирурзите ще ни режат само в краен случай, едва след като бъдат проучени всички останали алтернативни възможности за лечението ни и се окаже, че скалпелът е единственото решение. Това съобщи пред „Монитор” председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов след среща със здравния министър д-р Стефан Константинов вчера. Двамата са обсъдили необходимостта от въвеждане на конкретни стандарти не само за различните медицински специалности, но за лечение по диагнози, в които да бъде разписано ясно и точно при какви обстоятелства човек трябва да бъде опериран и в какви случаи да се търси алтернативен и по-нов метод за лечението му, за да не бъде травмиран с излишно рязане. До три месеца предстои да бъдат създадени експертни групи от специалисти на Министерството на здравеопазването, представители на БЛС и на дружествата по различни медицински специалности, които впоследствие да подготвят въпросните стандарти за лечението ни, когато влезем в болница.

За ситна цедка за операциите настоява и Европейският съюз. Лекарите на континента да премислят по няколко пъти, преди да хванат скалпела, и да режат само в краен случай, настояват оттам. Доктори от ЕС, включително и от новите членки, сред които са България и Румъния, назначават твърде много операции на пациентите дори в случаите, когато може да се мине и без тях, а проблемът да бъде отстранен чрез лапароскопия (безкръвна операция) или друг алтернативен метод. Това показва най-ново проучване на Европейския съюз. Сега медиците първо посягат към ножа и едва впоследствие, ако хирургическата интервенция не помогне, прибягват до друг вид лечение. Така не само пациентите се травмират, но се увеличават инфекциите и се затруднява по-масовото навлизане на иновации в здравеопазването, се твърди още в проучването. Затова здравните власти в отделните страни да преосмислят цялостно политиката си, като ограничат пряката оперативна намеса и я прилагат само когато тя е неизбежна за болния, препоръчват още експертите, осъществили изследването. Според данните от проучването 4 от 5 операции на гръбнака в Германия са ненужни, 3 от 5 са били напълно излишно в Австрия и Полша. За България се оказва, че също 3 от 5 интервенции е можело да бъдат заменени с алтернативни.

В България операциите действително са ни в повече, защото нямаме критерии по диагнози кога трябва да се вкара пациентът в хирургическата зала и кога да се търси друг начин за неговото лечение, не скри д-р Цветан Райчинов. Болниците у нас определено имат сметка да слагат болния веднага на операционната маса, тъй като

за това касата плаща повече и се печели добре обясни той.

В Европейските страни хората се тъпчат с повече медикаменти от необходимото и то по предписание на докторите, показват още резултатите от проучването. Оказва се, че в 36 на сто от всички случаи изписаните лекарства на пенсионери над 82-годишна възраст са били напълно ненужни. Това важи не само за нашата страна, но и за Румъния, Полша, Словения, Гърция и дори Германия и Австрия. Само в България, по информация на фармацевтичния бранш, годишно се изпиват медикаменти за 2,5 ­ 3 млрд. лв. В тази цифра влизат сумите, похарчени както за лекарства, отпускани по линия на здравната каса и от свободни продажби в аптеките, така и тези, с които ни тъпчат в болниците. Излишните операции и изписвания на лекарства цели лечебните заведения да вземат повече пари от здравните фондове, е заключението на експертната комисия при ЕС, осъществила проучването.




Лекарският съюз: Държавата да кредитира болниците
Държавата да плати дълговете на болниците, за да не страдат пациентите, и след това да си събере от тях парите по съдебен път. Това призова председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов вчера от името на съсловната организация. На 300 млн. лв. възлизат дълговете им към момента, от тях просрочени са 60 млн. лева, припомни той.

Идеята на съсловната организация, която ще бъде предложена на здравния министър д-р Стефан Константинов до дни, е болниците като търговски дружества да сключат погасителни планове с фирмите, към които имат задължения. Ако не го направят в установен от министъра срок, държавата да покрие сумите, но след това да си ги върне по съдебен път по смисъла на Закона за търговските дружества и Закона за лечебните заведения.

Д-р Райчинов припомни, че нарушенията са трупани с години заради недалновидната здравна политика в недалечното минало. Впоследствие лечебните заведения са покривали частично някои от тях, за да не спрат доставките на лекарства и консумативи. Председателят на БЛС обясни, че едва от две години проблемите им се разрешават.


Експертиза оневини доктор за смъртта на бебета
Диана Варникова

Д-р Симеон Атев, вече бивш лекар от „Акушеро-гинекологичното отделение” в пазарджишката областна държавна болница, който бе уличен, че по време на нощното му дежурство на 15 юни т.г. е причинил смъртта на 3 бебета, не е допуснал лекарска грешка. Това е заключението на назначената с прокурорско искане експертиза по дело за причиняване на смърт поради небрежност. Действията на лекаря, извършил ражданията, не противоречали на добрите медицински практики, потвърди говорителката на Пазарджишката окръжна прокуратура Снежана Стоянова и допълни, че прокурорът не е поискал удължаване на срока, след като вчера изтече 3-месечният за предварителното разследване. Предстои държавният обвинител в рамките на месец да си каже тежката дума ­ дали ще прекрати предварителното производство, или ще извърши самостоятелни следствени действия. От местната прокуратура уточниха, че д-р Атев изобщо не е бил обвиняем за трите фатални раждания на бебетата в нощта срещу 15 юни, когато две новородени бяха извадени мъртви, а третото почина половин час след появата му на бял свят. Разследването не е установило доказателство, че д-р Атев е бил на работа пиян, въпреки че след разпоредената проверка от Регионалната здравна инспекция в града бяха представени рапорти на здравните експерти, участвали във вътрешното разследване и те докладваха, че поведението на дежурния акушер-гинеколог в държавната лечебница било неадекватно и непрофесионално, а той е бил под въздействието на алкохола.




Премисли, кръцни!
Докторите ни са станали досущ д-р Хаус – първо режат, после мислят. Ако резултатът е незадоволителен и пациентът още мърда, тогава и те се размърдват да потърсят друга терапия. Което, откъдето и да бъде погледнато, не е никак утешително за разпънатия на хирургичната маса нашенец. Освен може би това, че по почина „първо режи, пък ако не помогне, му мисли!” действат не само българските доктори, но и колегите им от останалите страни в Европейския съюз.

Погледнато сериозно обаче, „кроенето” си има своето логично обяснение - от операции печелят най-добре всички болници по света, за тях здравните фондове, какъвто по същество се явява и нашата здравна каса, плащат доволно.

Пак заради доброто плащане от здравната каса и фондове докторите изписват лекарства на поразия дори на хора, които не се нуждаят от тях. От което също се печели, тъй като всеизвестно е, че не малко доктори са „прикачени” на хранилката на една или друга фармацевтична компания. Затова е крайно време да се въведат стандарти, по които да се определя при какви състояния от какво има нужда пациентът. Защото всяко забавяне означава източване на НЗОК, а и тя, като всяка каса, си има дъно, което може да лъсне скоро.


Три мъртви бебета за нощ, докторът невинен
Пазарджишкият гинеколог д-р Симеон Атев, по време на чието нощно дежурство на 15 юни умряха три новородени, бе оневинен.

Това е заключението на назначената експертиза по наказателното дело за причиняване на смърт поради небрежност. Действията на лекаря не противоречали на добрите медицински практики, потвърди говорителката на Пазарджишката окръжна прокуратура Снежана Стоянова. В нощта срещу 15 юни две новородени бяха извадени мъртви, а третото почина половин час след появата му на бял свят.

Разследването не е установило доказателство, че д-р Атев е бил на работа в нетрезво състояние, въпреки че според колеги поведението на дежурния гинеколог било неадекватно и непрофесионално, а той бил под въздействието на алкохола. Здравният министър д-р Стефан Константинов също използва думата „непрофесионализъм,,. „Не съм изненадан и очаквах, че разследването ще завърши така", лаконично коментира вчера д-р Атев, който от 10 дни работи в частната болница "Ескулап".


Медсестрите обидени на английски колеги
Асоциацията на медсестрите у нас разкритикува атаките срещу колежките им, работещи в Обединеното кралство.

Преди дни лорд Робърт Уинстън заяви, че медицински сестри от Източна Европа, и в частност тези от България и Румъния, излагат на риск пациентите във Великобритания. Според него те имали ограничени комуникационни умения дори на собствения си език. Тези обвинения накараха браншовата асоциация да поиска информация по случая от оторизирания орган за признаване на професионална квалификация във Великобритания и Кралския сестрински колеж. „Необосновани и обидни са техните претенции към българските медицински сестри, които неправомерно биват обвинявани в ниско ниво на владеене на английски език, липса на умения за комуникация с пациентите и с медицинския екип", твърди ръководството на медсестрите. До момента в организацията няма сигнали за непълноценна професионална изява на български медицински сестри, работещи в чужбина.




Къщата гори, има ли спасение по клиничната пътека
Диана ТЕНЧЕВА

След като къщата гори, поне да се постоплим...



Приблизително такава е ситуацията с финансовите основи на родното здравеопазване. Както лекарите, така и пациентите са убедени, че клиничните пътеки, чрез които става разплащането в системата, са лош избор. Дори опасен. Както е опасно и животозастрашаващо да пламне къщата ти.Но тъй като станалото -станало и пожарът вече е тръгнал, големите умове на върха на отрасъла нямат друг ход, освен да използват ситуацията.Клиничните пътеки явно скоро няма да „умрат". Т.е. в близките 1 -2 години няма да бъдат заместени от диагностично свързаните групи (ДСГ), при които пациентът, приет в болница, се лекува не само за основното заболяване, но и за придружаващите. Затова с цел по-доброто обслужване на болните българи се налага пътеките да бъдат „ремонтирани". Нищо че плодовете на евентуални усилия ще могат да се наберат чак след изборите - с подписването на новия Национален рамков договор 2012 г. Случващото се днес очевидно изисква актуализация на плащането на лечението от здравната каса.Наскоро водещият наш хирург, върнал към живот хиляди болни българчета, - проф.Огнян Бранков, съобщи пред „Труд", че клиничните пътеки за специалността детска хирургия са недофинансирани с около 50% Т.е. здравната каса покрива едва половината от реално направените разходи, с които деца се връщат към живот. За остойностяване на лекарски труд въобще не говорим. Как така за всичко друго се намират пари , когато се надигне поредното лоби, но не и за малките болни дечица? На всичкото отгоре здравната каса, а след нея и финансовото министерство, въобще не вземат мнението на водещите специалисти по проблема. А счетоводителите едва ли са по наясно от лекарите, когато става дума за спасяване...С недофинансиране на своите клинични пътеки се сблъскват и уролозите. Пак доказан наш професор-уролог беше казал пред „Труд", че за специфична пластика на пикочен мехур нашата каса предвижда около 500 лв. Във Великобритания подобна интервенция стига 15 000 паунда, за които разплащателните институции хич и не се замислят, когато ги превеждат. Разбира се, подобни суми у нас няма как да бъдат давани, но сегашната тарифа е повече от нереална. Гастроентеролозите и хирурзите също не са на по-различен хал - такова е мнението на д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз. За проблеми не чуваме само от инвазивните кардиолози. Ако и те бяха поставени на колене пред неволята, едва ли само за 4 години от 7 катетеризационните лаборатории през 2006-а до 2010-а биха се нароили до 33, както показват данните на националната здравна статистика. Стигнахме до ситуация, при която в София инвазивните кардиологии вече са в, т.е. по една се пада на около 160 000 души, докато евро-стандартът е една катетеризационна лаборатория да отговаря за около 220 000 души.Та, като изключим инвазивната кардиология, където за диагностика се плащат по над 1000 лв., а лечението носи близо 5000 лв., мерки по актуализирането на цените на клиничните пътеки безусловно трябва да се вземат.При изготвянето на новия рамков договор здравната каса трябва да задели повече средства за детските операции, за изследванията на гастроентеролозите, за лечението на уролозите. А после, с аргументи, дори ако трябва и с -трагични инциденти и нещастия от практиката, да защити по-висок бюджет за здравето на българите пред финансовото ведомство.Сметките показват, че в най-лошия случай парите за системата .догодина трябва да са с 200 млн. лв. повече. Няма да е за вярване да се заделят по-малко. Все едно властта официално да заяви, че нехае за живота и здравето на хората. Та, парите ще са повече с 200 млн.лв., защото в тазгодишния бюджет (над 3 млрд. лв.) бяха заложени 100 млн. лв. повече за неизплатени задължения към болниците от 2010 г. А с повишаването на минималната работна заплата към бюджета на касата се налага да се добавят най-малко още 100 млн. лв. Т.е. средствата за 2012-а ще са повече и има начин с добър мениджмънт

и задълбочено преизчисляване да се повишат цените на пътеките. В противен случай се извиват ръцете на лекарите, а този, който ще доплаща, пак ще е болният.

Догодина каузата „промяна във финансиращия модел"в здравеопазването със сигурност е, кауза пердута. Но няма да е загубена, ако 2012-а служи за въвеждането на пилотни проекти, примерно 6-месечни, на диагностично свързаните групи. Натрупаният опит ще разиграе ситуации, в които трудностите ще изплуват, но ще се намерят и адекватни решения. И накрая както цяла Европа, така и ние ще сме готови да въведем по-добрата методика. Ако не беше така, от 1989 г. до сега тя нямаше да се внедрява постепенно в страните на Стария континент.Не е тайна, че при ДСГ властта ще трябва да задели повече средства за здравеопазване. Защото при новата финансова методика при един прием в болница пациентът може да се наложи да се лекуват и срещу три заболявания. Но така пък болният няма да влиза три последователни пъти (или да го местят в три различни отделения) в лечебното заведение за постигане на същия ефект. Само и само да се изпълнят алгоритмите на здравната каса. Защото безспорно три хоспитализации са по-скъпи, отколкото една с оптимизирано и комплексно лечение.ДСГ могат да направят така, че възрастните и най-болните пациенти да станат желани. Защото всеки разход по лечението.им ще се покрива. А не както е в момента, да се предпочитат по-младите и „здравите", тъй като няма да се стигне до трупане на сметки по терапията им, която здравната каса днес не покрива 100%. С новата финансова методи, ако не напълно, то в голяма степен ще се намали и рекетирането на пациентите за прием по-бързо в болница. Те няма да чакат с месеци, защото ще носят достатъчно средства на лечебните заведения.

Съпротивата срещу ДСГ сред хората в системата, от които зависи внедряването им обаче, с времето става все по-силна. Бели престилки не искат промяна на статуквото заради вече усвоените схеми на източване на здравната каса. Но в „пламналата къща" скоро ще се наложи командващите да направят нещо. Защото в момента с няколкото пожарникари пред фасадата (в случая група експерти оптимисти от здравното министерство), огънят не може да бъде потушен...




Д-р Цветан Райчнов, председателна Българския лекарски съюз:

Първата стъпка е е-здравна карта
Постоянно се приказва за замяната на клиничните пътеки с диагностично свързаните групи (ДСГ). Само че за да се въведе новият модел на финансирането в здравеопазването, за него трябва да се отделят много повече средства. Но нека да видим резултатите от пилотните проекти, които ще стартират, каквото е предложението на БЛС, и тогава ще говорим. Първата стъпка към ДСГ е електронната здравна карта. Така ще знаем кой се осигурява и дали не изрядните платци са 1 млн. или 2 млн. българи. А този въпрос е от изключителна важност, защото не може останалите да плащат и едва ли не да ги изкарват глупаци. Втората стъпка е добра спешна помощ. А до въвеждането на ДСГ задачата на БЛС е да се бори за адекватни цени на клиничните пътеки.


Десислава Атанасова, председател на здравната комисия в парламента:

Ще сме готови с промените за 3 месеца
Дали цените на клиничните пътеки и на кои от тях трябва да се повишат, зависи от договарянето между Националната здравноосигурителна каса и Българския лекарски съюз. А кога диагностично свързаните групи ще се въведат като нов финансов инструмент в здравеопазването, зависи от изпълнителната власт.Ние като законодател можем да обещаем, че всички проектозакони, които се налага да бъдат написани при отстраняването на клиничните пътеки, ще бъдат изготвени за около 3 месеца. И то ако се работи изключително интензивно. Защото знаете, че поправките в законите трябва да минат през две гласувания - и в здравната комисия, и в пленарната зала.


Проф. Лъчезар Трайков, директор на Александровска болница:

Можем да откриваме болести 7 г. преди появата им
На две места в България -във варненската болница „Св. Марина" и в столичната Александровска болница се извършва изследване на пациенти с рак чрез ултрамодерна методика - т.нар. позитронна емисионна томография. За осъществяването на скъпата диагностика България внася изотопи от Австрия и Унгария. За всеки изследван пациент Министерството на здравеопазването плаща по 3000 лв. Как чрез съвременната диагностика помагат на болните в Александровска болница, попитахме директора й проф. Лъчезар Трайков:
- По колко пациенти месечно със страшната диагноза рак приемате за спасителната ултрамодерна диагностика, проф. Трайков?

- Първо искам да благодаря за ефективната намеса на министър д-р Стефан Константинов и лично на премиера Бойко Борисов. Когато министър-председателят откри апарата - т.нар. пет скен, през декември м.г., стана ясно, че трябва да се отпуснат допълнително 5 млн. лв., за да може с тях да се купят изотопи за една година. Ние можем да изразходваме и повече, но това е оптималната сума. И тук е голямата заслуга на премиера, който на правителствено заседание разпореди да ни бъдат осигурени необходимите средства. А до 20 декември м.г. работеше единствено пет скенът във Варна. След като бяха заделени парите, на 5 юли т.г. започнахме да изследваме пациенти. Оттогава за 2 месеца са минали над 200 болни.

- И ако болницата ви не разполагаше с този апарат, 200-та застигнати от рака българи е трябвало да пътуват в чужбина на собствени разноски?

- Да. В най-добрия случай трябваше да пътуват над 500 км от София, Видин или Благоевград до Варна. А това за болните означава харчене на пари, непоносими пътувания и много мъчения. Всичко това им е било спестено. Днес организацията в болницата ни е изключително добра. От предвидените 10 пациенти на ден преглеждаме по 11-12. Въпреки това се оформи листа на чакащите. Тя показва голямата необходимост от изследването, което е един от символите на високотехнологичната медицина. Трансплантациите са другото й лице. Но пет скенът е най-съвременият начин за улавяне на рака, което за болния е абсолютно безплатно, защото цялата стойност; на изследването се поема от здравното министерство.

- До модерната диагностика се стига само при необходимост след произнасянето на много специалисти, нали така?

- Да. Критериите са разработени от водещите лекари. За радост националният консултант по радионуклеарна медицина проф. Ирена Костадинова работи при нас. Много добрата организация, която тя създаде, гарантира ритмична доставка на изотопите от Виена, което бе решено на търг.

- За колко време напред имате записани пациенти?

-Листата е пълна до декември, което означава, че трябва да се търси и друго решение. Събрах екипа от клиниката, който работи на пет скена, за да ги попитам какви мерки да предприемем. Колегите съобщиха, че можем да увеличим болните почти двойно,но въпросът опира до средства. Ние сме написали предложения до МЗ на първо време да повишим броя на всекидневните изследвания с 2-3-ма пациенти. Даже може да отпуснем допълнителен ден за диагностиката, което се равнява на 45-50 болни повече всеки месец. Но, пак повтарям, трябват допълнителни пари, защото проведеният търг е поставил посочения по-горе таван за прием. Всичко това ни наведе на мисълта, че може би има нужда и от 3-и апарат, каквато идея вече сме споделяли с министър Константинов.

- А радикалното решение е...

- Изграждане на циклотрон - просто казано фабрика за изотопи. Наличието му би намалило поне с 30% стойността на изследването, защото значителна част от разходите сега са за доставката им от Виена.

- Премиерът неотдавна заяви пред медиите, че е за изграждането на циклотрон у нас, който би се ползвал и за нужди на БАН и други институции.

-Това е много добре. И наистина имаме пълната подкрепа на министър-председате-ля още от откриването на пет скена в София.

- Кога според вас циклотронът може да заработи?

- Зависи от много условия. Така или иначе ние отдавна имаме идеята на територията на Александровска болница да започне изграждането му. Дори разполагаме с разрешително за строеж. Цялата организация зависи от принципала на нашите имоти - МЗ. В противен случай не бихме могли да се наемем с такъв мащабен проект. Но това е радикалното решение - наш циклотрон. И за пореден път се убедихме в това след двата месеца работа на пет скена. Изграждането на циклотрона е и икономически по-изгодно, то е и удобство, означава също увеличаване на потока от пациенти. Освен това ще можем да произвеждаме различни видове изотопи, докато в момента работим само с един вид. А по света масово се ползват 10-15 вида. Те намират изключително приложение в много области на медицината - примерно в неврологията, кардиологията... Едно от най-съвременните изследвания, които позволяват най-ранна диагностика на болестта на Паркинсон и Алцхаймер, се извършва именно с пет скена и специални изотопи. По този начин 6-7 години преди отключването на двете заболявания те могат да бъдат установени и човекът да си знае за тях.

- А какъв е този изотоп, който позволява подобно революционно диагностициране с години по-рано?

- В момента не можем да го внасяме, защото е с много кратко време на полуживот. Но ако го произвеждаме тук, няма да има проблеми.

- Криза е. Имате ли някакви затруднения в Александровска болница?

- Тежкият опит за щастие е зад гърба ни. В началото на годината ни бяха възстановени всички забавени плащания от здравната каса. А с МЗ нямаме проблем. Делегираните бюджети търпят корекции, но имаме добър диалог с касата. Говоря в момента и като председател на Асоциацията на университетските болници.

- Да не би тогава да сте вдигнали заплатите, щом всичко е толкова добре финансово?

- Не, не сме (смее се), защото все пак сме в криза. А в страната има масова тенденция за намаляване на броя на пациентите. Въпреки че в Александровска болница тази година възстановихме плащанията по клинични пътеки, които бяха спрени за година и половина. И така дефакто не сме увеличавали заплатите, но се получи повишение на доходите средно с 200 лв.

- През 2012 г. ще се увеличат парите за трансплантации. С какво те ще ви облекчат?

- Само през последните 3 седмици имахме 4 извършени присаждания на бъбрек от трупен донор и още 6 от жив. Когато започнат да ни плащат вместо 15 000 лв. по 20 000, облекчението ще е значително. Увеличението ще гарантира по-добре обезпечение на всички спасителни дейности. В Александровска болница имаме амбицията (и тук също имаме категорична подкрепа на премиера) да започнем трансплантация на стволови клетки на възрастни с онкохематологични заболявания (б.р. - децата се спасяват по този начин в специализираната болница по детската оннохематология при проф. Драган Бобев). Разполагаме с всички необходими специалисти. Предвиждаме в една и съща сграда да са хематологичната и имунологичната клиника, за да е налична колаборация, каквато има във всички модерни световни звена.




Безпрецедентно
Пловдивчани съдят общината за мръсния въздух

Всеки жител на града може да се присъедини към делото
Павлина Желева

За първи път в България граждани ще съдят колективно община заради чистотата на въздуха. Асоциацията за европейска интеграция и права на човека и сдружението на предприемачи „Бизнес експертен съвет" подадоха безпрецедентен иск срещу община Пловдив. Целта е администрацията и местната екоинспекция да бъдат принудени да вземат мерки. Делото е заведено от юристите от асоциацията, ръководена от адвокат Михаил Екимджиев, както и от общинския съветник (кандидат за нов мандат сега} и бизнесмен Любозар Фратев, които живеят и работят в Пловдив. Те не търсят никакво парично обезщетение, а искат общината и екоинспекцията да бъдат осъдени „да преустановят бездействието, да предприемат ефективни действия за опазване на околната среда и чистотата на атмосферния въздух". „Решихме това да бъде акция на гражданска самозащита и за да не бъдем обвинени, че тя има меркантилни или политически съображения, не търсим обезщетение", обясни Екимджиев. По думите му местната власт трябва да бъде принудена да изпълни закона и европейските директиви. „Дължим на децата си и на себе си запазването на живота в нашия град", допълни той.

Всеки, който е живял в Пловдив от 2008 г. до 2011 г., може да се включи в иска, след като окръжният съд в града публикува обявлението за него.

На първото заседание магистратите трябва да решат как да разгласят на жителите на града, че има такова дело, и ще определят срок, в който всички желаещи могат да се присъединят към него. Гражданите трябва да подадат молба до съда, че искат да участват в процеса.

Поводът за завеждане на делото е изследването на Италианския статистически институт за качеството на въздуха в европейските градове. То установи, че Пловдив е сред 30-те най-замърсени града на континента и ситуацията в него е по-лоша, отколкото в Торино, Милано и София например. Показателите на три замърсителя надвишават 2.6 пъти допустимото, а най-сериозно е положението с фините прахови частици. Според други изследвания въздухът във втория по големина град в България е тровен най-вече от отоплението на мазут, следват автомобилният трафик, строителството, лошата чистота на улиците особено през зимата

след опесъчаването им, липсата на достатъчно зелени площи. По думите на Екимджиев замърсяването на въздуха в Пловдив се дължи на „надделяването на корупционни съображения в общинския съвет, което всяка година спира газификацията на обществените сгради". „Има силно мазутно лоби, заради което училищата, детските градини и административните сгради продължават да не са газифицирани", обясни той.

Има план,но не се изпълнява

В иска се сочи, че общината има програма за подобряване на качеството на въздуха още от 2004 г., която не само не е изпълнена, но и положението в града се влошава. Самата местна власт в годишните си отчети признава, че резултатите са или скромни, или изобщо липсват. Миенето на улиците например е неефективно, защото мръсната вода не се извежда бързо и след като асфалтът изсъхне, прахът остава по платното. През цялото това време общината и екоинспекцията са били наясно със ситуацията, тъй като се прави денонощно измерване на качеството на въздуха и резултатите се съобщават на местната власт. И двете обаче са бездействали - общинските власти не са взели мерки за подобряване на чистотата, а инспекцията не ги е наказала за това. Сред медицински изследвания лошият въздух е причинител на много заболявания, включително и рак, и е рисков фактор за възрастните, децата и хората с белодробни заболявания.Какво може да се случи



Ако колективният иск спечели в съда, двете институции ще бъдат осъдени до 6 месеца да приведат въздуха в Пловдив в нормите. „Макар да сме наясно с реалността в съдебната система, подадохме иска с надеждата и вярата, че законът ще бъде спазен. В противен случай ще сезираме прокуратурата и Европейската комисия, която води строг мониторинг за степента на запрашаване", отговори Екимджиев на въпроса какво ще стане, ако и след тези 6 месеца въздухът в общината е все така мръсен. „Вярваме, че живеем в правова държава и едно осъдително решение срещу община Пловдив е с подчертан обществен интерес, а всеки, който откаже да го изпълни, си вкарва политически автогол", каза адвокатът.

Кметът на Пловдив Славчо Атанасов вчера не отговаряше на мобилния си телефон, за да коментира иска.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница