17 януари 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата14.01.2018
Размер454.84 Kb.
#46506
  1   2   3
17 януари 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здравното министерство плаща повече за трансплантации
Болниците ще получават повече средства за извършване на трансплантации тази година, съобщиха вчера от Министерството на здравеопазването. Най-голямо е увеличението на парите за присаждане на черен дроб - с 25 000 лв., и на сърце - с 20 000 лв. С по 5000 лв. са покачени средствата за трансплантиране на бъбрек и тънко черво. Запазен е размерът на средствата за откриване на донор на 1500 лв., но за сметка на това са включени нови дейности за финансиране като подготовката на органи за присаждане. Въведени са и възможности за лечение при остро отхвърляне на трансплантирания орган.

През 2011 година в България са направени общо 22 трансплантации, от които 15 бъбречни, 5 чернодробни и 2 сърдечни, уточниха от Изпълнителната агенция по трансплантация. За тях Министерството на здравеопазването е платило на болниците около 2 млн. лева. Най-много присаждания на бъбреци и черен дроб са направени в УМБАЛ „Александровска“ и УБ "Лозенец" в София.




Проучване
"Сова Харис": Николай Младенов и Цветан Цветанов са най-одобрявани

Близо 40 на сто от гражданите имат доверие в ГЕРБ и в правителството
Най-успешно справящите се с работата си министри са Николай Младенов – на външните работи (39% одобрение), и Цветан Цветанов – на вътрешните работи (35% одобрение). Това сочат резултатите от огласено вчера социологическо проучване на агенция „Сова Харис”, проведено в периода 3-10 януари. В Топ 5 на правителството влизат още министърът на земеделието Мирослав Найденов (28%), министърът на културата Вежди Рашидов (27%), министърът на икономиката Трайчо Трайков, на образованието Сергей Игнатов и на спорта Свилен Нейков (и тримата с по 26% одобрение).

Усилията на вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков да запази фискалната дисциплина са оценени като успешни от 20% от анкетираните – с 2 на сто повече, отколкото при подобно изследване от декември 2010 г. Точно толкова е и одобрението към министъра на труда Тотю Младенов, който през м.г. неведнъж кръстосва „шпага“ с Дянков.

Най-малко е одобрението към министъра на здравеопазването Стефан Константинов (16%) и към министъра на транспорта Ивайло Московски. Според социолозите върху д-р Константинов рефлектира цялостната оценка за хода на реформата в здравеопазването, а Московски плаща „данък“ за жп стачката.

Като цяло около 38% от хората споделят удовлетвореност от дейността на правителството на ГЕРБ, показва изследването на „Сова Харис“. Приблизително 30% от гражданите са на мнение, че кабинетът не се справя добре с управлението, макар и да има някои успехи.

Близо 40% от анкетираните имат доверие в управляващата партия ГЕРБ. На противоположното мнение е около една втора от населението, сочи проучването.

Доверие към ГЕРБ споделят повечето от хората с по-висок от средния за страната месечен доход, 52% от заетите в частния сектор, 47% от държавните служители, 55% от хората със собствен бизнес, 28% от безработните, 23% от пенсионерите, 38% от столичани, 45% от жителите на големите градове.

Резултатите от изследването показват, че политическа партия ГЕРБ успешно запазва високия кредит на обществено доверие в условия на криза, коментират авторите на изследването. Според техния анализ, притиснато от кризата и нейните последици, правителството на ГЕРБ се опитва да прокара непопулярни реформи, които генерират недоволство сред някои социални кръгове и професионални гилдии, но успява да задържи социалното напрежение в рамките на допустимото.

Близо 48% от анкетираните подкрепят настоящите синдикални протести в страната. Приблизително 68% от хората не одобряват решението на правителството да въведе план за поетапно повишаване на възрастта за пенсиониране от 2012 година. Около 38% от пълнолетните граждани не одобряват подготвената от правителството реформа в БДЖ.

Социолозите от „Сова Харис“ изтъкват, че действията на кабинета изглеждат решителни в очите на около 33% от гражданите, които продължават да подкрепят управляващите, защото вярват, че ГЕРБ трябва да продължи с реформите в името на стабилизирането на страната.


Увеличението на средствата за трансплантации ще оптимизира разходите
Доц. Любомир Спасов, директор на УБ “Лозенец”

Ние, медиците, както всички останали, живеем в условията на криза. Това, което прави държавата, е да се даде максимално на очевидно критични точки в сферата на здравеопазването. Такива са трансплантациите, онкологичните заболявания, детското здравеопазване. В случая политиката на Министерството на здравеопазването е много правилна. Увеличението на средствата за трансплантации е в отговор на факта, че трансплантациите, за съжаление, са една от недофинансираните дейности в областта на медицината. Затова решението да се увеличат средствата го оценявам като един изключително правилен ход в посока на осигуряване на качествено обслужване на нуждаещите се от трансплантация пациенти. Същото се случва и в областта на онкологията. Видяхме, че от тази година към нас премина и хемодиализата. Надяваме се, че това ще бъде една стъпка към по-добро финансиране, тъй като болничните заведения са поставени между необходимостта, от една страна, да помогнат на нашите пациенти надеждно и качествено, а в същото време, от друга страна, са изправени пред липсата на финансови средства. Увеличението ще оптимизира разходите на болниците, извършващи трансплантации, но в никакъв начин няма да ги покрие. Ние работим с едни и същи консумативи и медикаменти, с каквито работят болниците в цяла Европа. Онова, което е по-евтино в България, е високо специализираният лекарски труд. Очевидно сега болниците ще търпят по-малко загуби.

Като мениджър мога да кажа, че ние се опитваме да балансираме. Ако има някоя клинична пътека, която е малко по-добре финансирана, ние пренасочваме част от средствата, за да можем да обезпечим средствата, които не достигат по друга клинична пътека, която не е добре финансирана. Това се отнася и за трансплантациите. Увеличението ще облекчи работата ни и ние ще можем да помагаме адекватно на нуждаещите се пациенти.


Само стриктна организация може да реши проблемите
Проф. Александър Чирков, консултант на отделение по кардиохирургия на МБАЛ "Токуда болница-София“

Проблемът с трансплантациите можеше да се реши още по времето на Тодор Живков. И сега може да се реши. Зависи организацията каква е. Ако не е добра организацията, не можете да получите донорство. Може да изсипете милиони, милиарди лева и пак нищо няма да направите. Организацията се състои в създаването на супер лаборатория по имунология, вирусология, анестезиология. Другото, за реанимация след това, вече е изградено. Въпросите са: как да се запази органът, докато дойде до реципиента. Както и как органът ще се вземе от донора. Всичко това аз бях го организирал и вървеше много добре. След това тази организация се разби. Дори исках цялата тази работа да я вкарам в Европейската донорска асоциация - като има донор някъде за наш човек да ни го пратят и обратното - когато ние имаме донор и нямаме такъв реципиент, ние да им дадем органа. Трябва да се направи една стриктна организация. Ние нямаме много донори, но ако влезем в европейската асоциация те могат да се осигурят. Трябва да имаме и изкуствено сърце, което аз въведох за първи път в България и Източна Европа, за да може пациентът да живее по две-три години, докато се намери подходящ донор.

И пак повтарям – това изисква много стриктна организация, която може да се направи само от човек, който е работил това нещо. Аз съм работил при проф. Кристиан Бернард, при проф. Шамуей в Станфорд, които са основатели на трансплантациите, и знам какво сме тренирали и как сме организирали всичко. След като минаха десетки години, всичко това го въведох в България. Което значи, че може веднага да се възстанови, стига да се намери някой, който да го направи. Докато не намерим една критична маса от еднакво мислещи структури, нищо няма да стане.


Увеличават парите за трансплантация
Аида ОВАНЕС

,25 хил. лв. се увеличават сред­ствата за трансплантация на че­рен дроб в наредба на Минис­терството на здравеопазването, която влезе в сила от 1 януари. До края на 2011 г. болниците получава­ха до 50 хил. лв. за присаждане на черен дроб. За присаждане на бъбрек от трупен донор вече ще се плащат до 20 хил. лв. вместо 15 хил. Проме­ните са в Наредба 29 на МЗ. За сърдечна трансплантация болниците ще получават до 60 хил. лв. вместо 40 хил. За присаждане на бял дроб - до 40 хил., а за бял дроб и сърце - до 70 хил. лв. За трансплантация на панкре­ас от трупен донор ще се дават до 30 хил., а от жив донор - до 35 хил. лв. Толкова ще вземат болниците и за присаждане на тънко черво.

Сериозно е и увеличението на средствата за извършване на транс­плантации на стволови клетки. За откриване на донор парите остават 1500 лв.

Въвеждат се възможности за лече­ние при остро отхвърляне на приса­дения орган. Ако бъде отхвърлен бъбрек, МЗ ще даде на болницата, в която се лекува пациентът, до 10 хил. лв., при отхвърляне на сърце - до 25 хил. лв., а при черен дроб - до 20 хил. лв.

За присаждане на бъбрек у нас ча­кат 807 души, 14 са деца. Според ста­тистиката на Изпълнителната агенция по трансплантации за черен дроб ча­кат 26 души, от които 3 деца. За ново сърце чакат 23 възрастни и 2 деца, а за бял дроб - четирима възрастни.

Приживе 2848 души са изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и/или клетки.




Пълен шаш
БОРЯНА НА КОСТОВА

Неколцината агенции, които все още се опитват да пазят честта на българ­ската социология с обек­тивни проучвания, вече са с една по-малко. С пред­ставеното си вчера януар­ско изследване на общест­вените нагласи "Сова Харис" успешно премина в лагера на сирените, които възпяват в омайни песни "успехите" на властта. Но понеже управлението на Борисов и компания е пълен провал, осезаем за всички, дето не са загуби­ли окончателно сетивата си, на горките "сирени" често им се налага да се правят на шутове, за да доказват недоказуемото.

Как да не ожалиш на­пример агенция, която при цялата бъркотия в държа­вата и заливащите я соци­ални протести твърди, че ГЕРБ, премиерът Бойко Борисов и правителството са запазили високия си рейтинг на обществено доверие. Майтапът е, че същите тия хора (48%) са категорично против пенси­онната реформа и подкре­пят стачките. Но това спо­ред "Сова Харис" не се дължало на негативно от­ношение към правителст­вото, а на страх от влоша­ване на личното финансово положение в резултат на радикалните промени и реформите. Като че ли тия реформи (така сега нари­чат масовите уволнения на работници) ги прави някой извънземен, а не Борисов и кохортата му. Трябва да си изключително неинтелигентен, или, както се каз­ва, да ти хлопа дъската, за да заемаш подобни взаим­но изключващи се позиции. А на такива ли ви приличат половината българи?

Същите тия хора са се произнесли от ласкаво по-ласкаво и поименно за министрите. А като се има предвид кого точно са сложили на върха на пирами­дата на своето одобрение, работата много, ама изклю­чително много намирисва на подигравка. Няма как иначе такива безпардонни наглеци да бъдат обявява­ни за "любимци на наро­да". Ако първото им място бе реалистично и заслуже­но, що Борисов не прати Цецо да се състезава за президентския пост, ами измъкна от ръкава си невз­рачния, но не особено из­вестен Плевнелиев? Ако анкетираните наистина са заявили в най-голяма сте­пен одобрение към Цецо Цвъ и Николай Младенов, то сигурно половината от 1000, попълвали въпросни­ка на агенцията, са били близки роднини и прияте­ли на двете министерски издънки. Трето нормално обяснение на ненормална­та ситуация няма.

Жалкото е, че с това абсурдите в проучването на "Сова"-та не свършват. Като също много успешни в работата са класирани такива недоразумения като Сергей Игнатов, Трайчо Трайков, Мирослав Найде­нов, Аню Ангелов. Първият вероятно за попълзновенията му към българската наука и образование, кои­то са на умиране по него­вата воля. Вторият - за дълбоките му пристрастия към посланик Уорлик и шистовия газ. Третият за това, че хубаво пее на маса, макар и да не разбира от земеделие. А Аню, убийте ме, не мога да си обясня защо. И представяте ли си - финансовият любимец на нацията Симеон Дянков бил покачил рейтинга си с цели 2 на сто! Дори Бойковият послушник Тотю полу­чил кредит на доверие - да има време да ни спретне някоя още по-идиотска пен­сионна реформа.

Сред министрите с най-ниско одобрение са Ивайло Московски, Сте­фан Константинов, Нона Караджова и Томислав Дончев. Нищо, че 56% от анкетираните признават, че изобщо нямат и хабер за работата на последния и не могат да преценят справя ли се или не. Абе, просто тия министри са по-несимпатични от други­те. Това е.




За 49% ГЕРБ не управлява добре

Николай Младенов - най-харесван, най-зле се справя Ивайло Московски
АЛБЕНА БЪЧВАРОВА

Около половината от българите (49%) смятат, че управлението на ГЕРБ не е успешно. От тях 19% отсичат, че то е пълен провал. На другия полюс са привържениците на сегашната власт. 5 на сто не виждат никакви грешки, а всеки трети смята, че успехите са повече от провалите.

Данните са от последното национално представително изследване на агенция „Сова

Харис", проведено между 3 и Юянуарит.г. сред 1000 души. „ГЕРБ запазва висок кредит на доверие в условия на криза", коментират от агенцията. Министърът отличник на кабинета според резултатите от изследването е дипломат №1 Николай Младенов. Той е начело на класацията на добре справящите се членове на кабинета с 39 на сто одобрение (виж таблицата вдясно). Негов подгласник е вътрешният министър Цветан Цветанов с 35% въпреки скандалите в МВР. Периодът на изследването не обхваща последните събития с драмата с убитата Мирослава от Перник. Палежите на коли обаче не са повлияли на доброто отношение към вицепремиера според данните на „Сова Харис".

Недоброто мнение на Симеон Дянков за работата на земеделския министър Мирослав Найденов също не съвпада с мнението на анкетираните. Найденов е трети с 28% рейтинг.

Разминаване има и между високата оценка на премиера за работата на министрите Нона Караджова, Томислав Дончев, Стефан Константинов и Ивайло Московски и вижданията на хората за тях. Точно Караджова, Дончев, Константинов и Московски са на опашката по обществено одобрение за начина, по който се справят с работата си.

57,6 на сто от българите се оплакват, че парите им стигат само за най-необходимото. Проблем да си набавят и най-нужните за съществуването неща имат 36,7 на сто от хората.

На този фон 47,6% от хората подкрепят протестите, против са 27,1%. Реформите в БДЖ не се харесват от 37,9%, а промените във възрастта за пенсии събират още повече противници -68,4%. 40 на сто от хората декларират доверие към партия ГЕРБ, 23 на сто към БСП. Останалите политически сили заедно събират 16 на сто.




Кисело и люто = кошмари
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Жените са по-емоционални, по-податливи са на желани или нежелани въздействия, затова и по-често сънуват кошмари. Това е и обяснението, че 80% от случаите на безсъние се срещат при представителките на нежния пол, заяви пред „Труд" доц. Красимир Генов, началник на Клиниката по неврология във Военномедицинска академия в София. Той добави, че мъжете се радват на по-добър сън, защото са по-здраво стъпили на земята и по-трезво преценяват рискови ситуации.

Често безсънието при жените обаче може да е и сигнал за хормонален дисбаланс - например преди или по време на климактериума. Както и след раждане, защото в този период тя се притеснява дали ще може да кърми бебето, как ще се чувства то и т. н. Обикновено промените в съня се наблюдават в продължение на година, след като жената е станала майка.

Доц. Генов добави, че напрежението в работата, финансовата и социалната криза сериозно рефлектират върху взаимоотношенията между хората. А това неминуемо оставя следа върху сънуването. Затова и в последно време се променя типът безсъние. По принцип тобива остро, преходно и хронично. Но случаите на преходно все по-често се трансформират в по-тежкото - хронично. То пък „събужда" негативни сънища. „Можем да повлияем на начина на заспиване, но за съжаление не и на сънуването. А то е в рамките на няколко секунди в бързата фаза на т. нар. парадоксален сън (б. р. - той самият е около час и половина-два), обясни неврологът от ВМА. И продължи. - В това време очните ни ябълки се движат бързо, възможни са и движения на крайниците, а обикновено се случва в ранните часове на деня малко преди събуждането."

Малко хора биха направили връзка между консумацията на дразнещи храни -кисели, солени или пикантни, и вида на сънуването. Оказва се обаче, че такава има и тя е силна. „Например киселото зеле, лютите чушки, туршиите, бобовите ястия и съдържащите целулоза водят до соматични промени и неприятни усещания. Това променя сънуването и се наблюдава кошмарен оттенък", разясни доц. Генов. Дразнещите храни са също шоколадът и виното, тук трябва да се прибавят и цигарите.

За добър сън той препоръча да сме се нахранили добре примерно 2-3 часа преди за-

спиването, което подобрява кръвоснабдяването на органите. Защото когато не сме се наяли, а мозъкът изпитва глад за кислород, се събуждаме и се налага да хапнем нещо сладко посред нощ. „В този момент ни е паднала кръвната захар, от което страда нервната клетка", каза още доцентът.

Преди сън благоприятно влияние оказват релаксиращи чайове, които съдържат мента, мащерка, маточина, жълт кантарион, корени от валериана и други подобни билки. Те ни въвеждат в т. нар. бавен - ортодоксален сън, през който мозъкът най-добре си почива и „зареждаме батериите" на организма. Той продължава 4-5 часа максимум 6.

Три са основните класове медикаменти, чрез които лекарите се борят с безсънието. Най-старото поколение е на т. нар. барбитурати. Второто е на бензодиазепините, а съвременното е на циклопиролоните. Те представляват трета генерация небензодиазепинови сънотворни и така повлияват съня, че на другия ден болният е свеж, дееспособен, може да кара колата си или да работи с часове пред компютъра. А не например да му се спи, какъвто продължаващ ефект на следващия ден отключват барбитуратите. „Затова приемащите ги започват да взимат кофеиносъдържащи продукти и влизат в един порочен кръг -нарушават си съня, а после пък пият медикаменти, за да го възобновят", описа неврологът. И допълни, че след приема на бензодиазепини на следващия ден също се наблюдава сънливост и отпадналост. „Но има една подобрена подгрупа, която все още намира приложение", каза доц. Генов.

Освен медикаментозното лечение срещу безсъние, много важно е да се прилагат т. нар. психо-хигиенни мерки (или когнитивно-поведенческа терапия). На първо място те включват хигиена на съня. „Тя се определя, след като индивидуално се разпита болният защо не може да спи. Тук много важен е начинът на хранене и заспиване", разясни специалистът. Той подчерта, че леглото трябва да се използва само за сън, а не за други действия през деня. Т. е. в него не трябва нито да се пише, нито да се яде. „И в спалнята трябва да лягаме, когато ни дойде сънят", завърши доц. Генов.


Практични съвети
Ето какви съвети за добър сън даде още доц. Красимир Генов за читателите на „Труд":

• Ако сте пушач, спрете да палите цигари след 17-18 ч. Защото по подобие на вината и някои концентрати (като водка и ракия), те възбуждат нервната система. Разбира се, при алкохола важна е дозата - ако се мине количеството от 100-150 мл, вече се наблюдава възбуждащо действие.

• Атмосферата в спалнята е от голямо значение. Важно е светлината да е приглушена, а стените да са боядисани в успокояващи тонове - например светлосиньо, светлосиво, светлозелено, светлокафяво. Червеното и оранжевото оставете за кухнята.

• Препоръчително е температурата да е между 18 и 22 градуса, защото ако

е по-висока, на човек му става топло, той започва да се отвива и да се върти.

• Добро решение е топъл душ преди лягане. Става дума за температура на водата между 37-38 градуса. Не трябва и да се „претопляме", защото кръвта се дислоцира към крайниците, намалява в мозъка и пак се стига до състояние на недохранването и възбуждането му. Контрастните душове - с редуване на топла и студена вода да се вземат сутрин, защото така се енергизираме.

• Правете секс. Той е антиоксидант и чрез него организмът „изхвърля" опасните свободни радикали, натрупани в мозъка ни.

• Не гледайте филми или предавания с жестоки и ужасяващи сцени късно вечер,

• защото може да сънувате кошмари.


Опасната сънна апнея напада пълните хора
Д-Р ЕВГЕНИЙ ВАВРЕК

Невролог, завежда лабораторията за съня в столичната университетска

болница „Царица Йоанна" - ИСУЛ

В лабораторията на съня в ИСУЛ най-често се изследват пациенти със сънна апнея. Заболяването е много опасно, защото при него, докато човек спи, дишането му спира. „Интервалът може да е от няколко секунди до 1-2 мин, а има и риск от внезапна ритъмна смърт", обясни д-р Евгений Ваврек, завеждащ лабораторията на съня в столичната университетска болница „Царица Йоанна"-ИСУЛ.

При него и колегите му пристигат и пациенти с инсомнии (безсъние), с хиперсомнии (характеризират се с продължителен и дълбок сън, трудно и бавно събуждане и липса на бодрост на сутринта), с парасомнии (сънят не е нормален - стига се и до говорене), с някои видове епилепсии.

Тъй като става дума за много различни заболявания, то причините за тях са разнообразни. Включително вследствие на презокеански полет заради голямата часова разлика. „Това обаче е изключително леко нарушение, не изисква някаква специфична терапия, а ако все пак се наложи, тя е съвсем кратковременна", отбеляза д-р Ваврек. Той подчерта обаче, че най-същественото заболяване, което интересува него и колегите му заради голямата честота и повишения съдов риск, е обструктивната сънна апнея. Тя води до тежки последици. „Думата „об-структивна" в наименованието на болестта и означава, че причинява запушване, т. е. спирането на дишането по време на сън се дължи на прекъсване на дихателните пътища. Друга честа причина за този проблем е, когато мозъкът „пропусне" да подаде сигнал за извършване на дишането (това е т. нар. централна сънна апнея)", обясни неврологът от ИСУЛ. Той добави, че голям брой от пациентите с безсъние го били „отключили" вследствие на депресия. А до нея пък най-вече се стигало заради трудности в съвременния живот.

„Изследването на съня бива 2 типа: полисомнография (пълното изследване, което следи много важни параметри) и респираторна полиграфия (следи дишането и се прилага най-вече при сънната апнея)", изброи д-р Евгений Ваврек. Много важно била и електромиографията на крайниците (електрофизиологично изследване), защото така се откриват нарушения в движението им.

Основните рискови фактори за сънната апнея са напредналата възраст, мъжкият пол и най-същественото е натрупването на излишни килограми. Затова по-застрашени са пълните хора.

Какво е спасението от сънната апнея? Има хирургични методи. „По време на сън пада тонусът на мекото небце и така то запушва дихателните пътища. Чрез операция УНГ специалистите се справят с проблема", обясни неврологът. Според него обаче всички устройства и интервенции, до които се прибягва, не са по-добри от прилагането на външно позитивно налягане. „Според вида на апнея-та - било то постоянно или на определени периоди, чрез апарат се въвежда въздух под налягане във въздушните пътища", описа д-р Ваврек. По този начин мекото небце няма как да се отпусне, защото, грубо казано, постоянно е под влиянието на въздуха. И пациентът може да спи спокойно. „Така на другия ден той може да увеличи двигателната си активност, което пък е предпоставка да намали теглото си, което пък води до подобрение на апнеята", изреди неврологът от ИСУЛ.

За съжаление сънната апнея не може да бъде излекувана, а само лекувана. Т. е. лекарите в момента само облекчават състоянието на пациента. Махне ли се апаратът, болестта пак ще го застигне.

За съжаление както много други консумативи и медицински изделия, здравната каса не покрива стойността на апаратите, осигуряващи сън. А цената им започва от 700 лв.

„Основното нещо, което искам да кажа на читателите ви, е да не си позволяват да напълняват", заяви д-р Ваврек. Препоръката му е във връзка с това, че из-

лишните килограми са главният рисков фактор за сънната апнея. А ако се появят симптомите й, веднага хората трябва да потърсят специалист, за да може той да ги изследва, тъй като тези пациенти са изправени пред риска от инфаркт или инсулт.

За съжаление при заболелите може да се стигне до внезапна смърт през нощта. Не са малко случаите, при които се извършват пътнотранспортни произшествия, защото заради системното недоспиване проблемният шофьор задрямва неочаквано зад волана.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница