17 юни 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата07.05.2018
Размер399.87 Kb.
#67602
  1   2   3
17 юни 2010 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Нови 18 хиляди без здравни права
С 18 346 са се увеличили хората, които са без здравни права през април в сравнение с март 2010 г. Това показва справка на НАП.

Приходната агенция изтъква, че увеличението е свързано с традиционно по-големия брой българи, които напускат страната, за да работят през лятото в чужбина. Друг проблем е, че някои работодатели не подават коректно данните при прекратяване на трудови договори на работници. В резултат на това някои служители продължават да се водят на работа и да са с непрекъснати здравноосигурителни права без на практика да са внасяни вноските им.

Повишаването на минималния осигурителен доход се отрази върху размера на вноските за здравно осигуряване на лицата, които не са осигурени на друго основание - например трайно безработните. От януари 2010 г. те внасят не по-малко от 16,80 лв. на месец, докато миналата година сумата беше 10,40 лв.

От 2010 г. здравните права на гражданите се прекъсват, ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца назад, а не 12 месеца, както беше до 2009 г.




Мая Манолова: ГЕРБ да отзове двама депутати
35 минути разпитваха депутата Светлин Танчев заради лобисткия текст в Закона за наркотичните вещества
Милена Николова

"Втори депутат от управляващото мнозинство си позволява да се държи по труден за квалификация начин, когато става дума за скандалната поправка в Закона за наркотичните вещества. Втори депутат от ГЕРБ лъже. "Това заяви вчера Мая Манолова от КБ, член на анкетната комисия, занимаваща се с разследване на скандала около публикувания лобистки текст в "Държавен вестник".

На разпит в комисията вчера бяха привикани зам.-шефът на НС Лъчезар Иванов, депутатът от ГЕРБ Светлин Танчев, който според информация от миналата седмица лично натискал за публикуването на негласуван текст в "Държавен вестник".

След изслушването на Танчев Мая Манолова обясни, че всичко, разказано от него, звучи неправдоподобно. Като аналогичен пример тя посочи зам.-шефа на здравната комисия Пламен Цеков, който също давал разнопосочни обяснения за гафа и накрая се оправдал, че заради 8 диоптъра очила е изчел в пленарна зала текст, разрешаващ скритата реклама на наркотични вещества.

Манолова настоя ГЕРБ да отзове двамата си депутати заради скандалния текст. Тези хора са на ръководни позиции в парламента, а създадоха невиждан прецедент, коментира тя. По думите й става дума за извършено престъпление, вероятно и с благословията на ръководството на ПГ на ГЕРБ или на НС. ГЕРБ трябва да стигне докрай в своето разследване и всички замесени да понесат политическа отговорност, призова Манолова. Тя подчерта, че се извършва престъпление в самия парламент и звучи кухо заявката на ГЕРБ за борба с престъпността на всички нива.

По време на изслушването Светлин Танчев, който е и председател на комисията по еврофондовете, не можа да обясни защо е проявил такъв засилен интерес към някакъв текст от здравен закон и защо е сигнализирал за някакви нарушения при неговото публикуване. На въпрос на Манолова откъде е разбрал, че НС ще обнародва погрешен текст, той се позова на юридическия си съветник Слав Даскалов, който го подтикнал да редактира текста преди обнародването. Депутатът каза, че сам е написал лобисткия текст, който по-късно излиза в "Държавен вестник" и за който алармират от канцеларията на президента. На пореден въпрос на Манолова той отговори, че побързал с редакцията, защото не искал от президентството да излезе този сигнал за грешка в закона. "Знаех, че има напрежение между институциите. Ако аз не бях сигнализирал, президентът щеше да го направи", обясни Танчев.

Председателят на здравната комисия и зам.-председател на парламента Лъчезар Иванов се опита категорично да се разграничи от заместника си Пламен Цеков и Светлин Танчев. Той обясни, че не желае по никакъв начин името му да бъде свързвано със скандала.


Лекуван - недолекуван
Ева Костова

Помните ли "Клан-недоклан" на Ран Босилек - уж детска приказчица, но с много поучителен край и още по-подсещащо съдържание. И понеже нашата здравна министърка обича приказките и песничките, решихме и ние да се поровим в класиката, та дано има полза в търсенето на здравно реформиране.

Че то сега приказката звучи като лекуван-недолекуван. Стоиш в болница, колкото стоиш, или по-точно - колкото дни имаш по клиничната пътека, и ако ще да не си довършен изцяло, те пускат да си вървиш по живо по здраво. Образно казано, де. Щото често ти не можеш и да вървиш, обаче на кого му пука. Или ще търсиш друга пътека, ако познат или специалист не ти направят услугата и ти кажат как точно да откриеш вратичка това да стане, или ще "виснеш" на грижите на деца и роднини. Ако ли пък положението ти е съвсем заникъде, близките ти нямат кой знае какъв избор. Или намират медицинска сестра, което, макар и срещу заплащане, не става много лесно, защото те не достигат и в болниците, или търсят хосписите.

Там обаче е за най-отчаяните пациенти, как да вкараш интелигентен човек с акъла си, без да се сети, че е обречен. Или не ускори края си точно с усещането за това!

Проблемът не от вчера и днес, всеки, който се е сблъсквал с него, винаги се е движел по ръба на острието между безсилното да не можеш да помогнеш на най-близките и усилията за запазване на собствения разум и физика. Затова и идеята за преструктурирането на закриващи се болници в места за долекуване, колкото и да не срещна пълно разбиране от електората, все пак остави вратичка за една наистина необходима грижа за измъчения българин.

Уви! Болници взеха да хлопват кепенците, спешната помощ и тя взе да издиша със съмнителни по ефекта си намаления на издръжката, а въпреки уверенията местата за долекуване все още са мираж.

Ще стане, обещава касата, но така, по-бавничко - някъде към края на юни, някъде през август, но тогава пък са летните почивки, някъде след промяна на Националния рамков договор за 2010 г. и - най-вече - след подсигурено финансиране от бюджета на касата. Сега са предприети бързи, ама много бързи мерки за остойностяването на тези клинични пътеки. После те ще се обсъдят с лекарската колегия, ще поизчакат да стане факт и прословутата здравна карта. Ще...

Така, лекуван-недолекуван, все повече заприличва на брадата на козела от Ран-Босилековия "Клан-недоклан".




Режат болничните и пестят 50 млн.

Вдовишките добавки скачат чак през 2012 г.
По-малко пари за първите дни в болнични ще получаваме занапред.

Парламентът окончателно прие новия ред с промени в Кодекса за социалното осигуряване вчера.

Според тях през първите 3 дни работодателят ще плаща на служителя по 70% от възнаграждението му. От четвъртия ден нататък пък НОИ ще дава по 80%. Досега работодателят поемаше 100% от възнаграждението през първия ден, НОИ-80% за втория и третия. Очакванията на властта са с орязването на парите да се икономисат около 50 млн. лв. Антикризисната мярка ще действа до 31 декември 2010 г.

От БСП настояха да остане досегашната практика. Бившият социален министър Емилия Масла-рова дори сравни действието на управляващите с виц: „Един мъж не давал на жената да си вземе котка и тя вкарала вкъщи. кокошките, прасето, кравата. После ги извадила и мъжът й казал: „Ех, колко е хубаво да сме си само ние двамата и котката", разказа тя. И упрекна ГЕРБ, че наказва обществото заради проблема с издаването на самите болнични.

Според Христина Ми-трева, управител на НОИ, дори самият дебат около затягането на болничните дал резултат. През април издадените листове намалели със 7% спрямо същия месец м.г., а разходите - с около 11 млн. лв. За първите 5 месеца пък икономиите били 14 млн. спрямо същия период на 2009 г. Тя заяви, че злоупотребите ще намалеят още, след като бъдат готови двата нови регистъра - на болничните по фирми и на здравните заведения, в които има листове над средното.

Също до 31 декември тази година болничният, на който човек има право след прекратяване на трудовия,му договор, ще се изплаща до месец след освобождаването му. Той ще е максимум 30 дни вместо 70.

Увеличение на вдовишки добавки през следващите 2 г. няма да има, гласува още мнозинството. Увеличение с 5% ще има чак през 2012 г., като то ще продължи поетапно до достигане на 40% през 2015-а.

„Не спазвате предизборните си обещания. Над 600 хил. пенсионери очакват тези пари", скочи д-р Хасан Адемов от ДПС.

С промените отпаднаха и надбавките за възрастните над 75-годишна възраст.

КАЛИНА ВЛАЙКОВА



Нови четири пътеки за долекуване, мислят за цената
ИЛИЯНА АНГЕЛОВА

Новите пет клинични пътеки, обнародвани вчера в „Дьржавен вестник", ще влязат в сила едва след промяна на Националния рамков договор (НРД) за 2010 г. и осигурено финансиране от бюджета на НЗОК, Това уточниха от здравната каса. Иначе те можеше да важат още от 21 юни, когато влизат в сила промените в наредба 40 за основния пакет здравни услуги.

Четири пътеки са за долекуване, а едната за първични имунодефицити. Приемането им е свързано със здравната реформа. Още преди месец здравният министър проф. Анна-Мария Борисова каза, че от над 400 болници в страната 130 ще останат за активно лечение, а останалите ще се преустроят на заведения за

долекуване. Това ще стане след приемането на националната здравна карта. Все още обаче не е ясно колко 5 ще струват новите пътеки. 1 От НЗОК заявиха, че работят по въпроса заедно с министерството на финансите. Среща с лекарския съюз за промяна на НРД е предвидена за края на юни. След среща с пациентски организации от здравното министерство обещаха да не режат парите за лекарства след актуализацията на бюджета. „Търсим контакти с НЗОК, за да обсъдим делегираните бюджети. Това отново ще рефлектира върху пациентите", каза Теодора Захариева от Български пациентски форум. Тя предаде в МЗ сигнали от пациенти на хемодиализа, които трудно получават лекарствата си.




Режат с две трети лекарите във Видин
Лекарите специалисти във Видинска област трябва да намалеят с 2/3 и от 178, които имат договор със здравната каса, да останат 56-58. Това стана ясно на обсъждането на актуализираната здравна каса на Видинска област. Останалите ще могат да продължат да работят, но без договор с касата и при тях пациентите ще трябва да си плащат. Лекарският съюз в региона се обяви "против", тъй като не са ясни критериите, по които касата решава с кого ще подпише. От Регионалния център по здравеопазване пък ще настояват специалистите да са поне 72-ма.


Стоян Мавродиев: Спира раздаването на лицензи за компании с неясни собственици
С новия шеф на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев разговаря Румяна Денчева.

- Какво ще промените в работата на комисията, която току-що оглавихте г-н Мавродиев?

- Привърженик съм на принципа, че първо трябва да се направи анализ и след това да се предлагат решения в една или друга посока. Така че първата ми задача ще бъде да очертая силните и слабите страни.

- Преди да предложите промени в закона за финансовия надзор, казвахте, че комисията не защитава потребителите. Какво точно визирахте?

- Комисията даде тревожни сигнали за неадекватен надзор. На практика в последната година тя абдикира от надзора. Проверките й са дистанционни, по документи и само върху определени показатели.

- Кои сектори според вас са най-проблемните?

- Например най-тежкият - застраховането. Няма действия по разкриване на реалните собственици - лицензирани са и дружества с неясни собственици. Одобрявани са прехвърляния на собственост към неясни и вероятно подставени лица. Има много необосновани откази на редица застрахователи да изплащат обезщетения при настъпили щети, без да има каквато и да е намеса на комисията. Обществена тайна е през какво трябва да мине човек, за да си получи обезщетението от някои застрахователи. Не се следи финансовото им състояние например.

- С поправката ”Мавродиев”забранихте на членове на комисията да участва в капитала на поднадзорно лице. Защо?

- За да няма дори потенциален конфликт на интереси. Забраната е за инвестиции над 5% в поднадзорно лице. Съгласете се, че е скандално член или служител на комисията да търгува с акции на дружество, което проверява и за което има или може да получи вътрешна информация. Това е „санитарният” минимум, за да няма конфликт на интереси.

- Какво ще се промени по отношение на жалбите от потребители на финансови услуги в комисията?

- Какво означава това комисията да разгледа 100 жалби и да ги отчита като „свършена работа”? Въпросът трябва да е какво е направила, за да защити трайно интересите на потребителите и да не допуска некоректните практики. Не е достатъчно докладите да се изчерпват със статистика за пазара.

- А защо се отказахте от сливане на финансовия и банковия надзор?

- Светът прилага и двата модела- отделени надзорни органи или общ регулатор. Има и различни варианти на всеки от тях. Създаването на суперрегулатор е силна стъпка при наличието на „финансови конгломерати”, които предлагат всички видове услуги. За България засега въпросът е решен с отделни регулатори. Промените не трябва да са самоцелни, а да стават при явни ползи и при политическо и професионално съгласие.

- Ще стане ли прозрачна собствеността на всички дружества под надзора на комисията?

- Крайно време е хората да знаят кой управлява парите им. Затова задължаваме всички застрахователи, пенсионни фондове, здравноосигурителни дружества, инвестиционни посредници и управляващи дружества да разкрият големите си акционери, а комисията да оповести информацията в публичните регистри.

- Какво разчитате в актуализацията на бюджета - че кризата е по-дълбока, че кабинетът не може да управлява, или?

- Икономиката е в тежко състояние и заради кризата, и заради тежкото наследство от предишния кабинет. Още ноември миналата година министър Дянков каза, че ще има актуализация около 15 юни. Сега просто изпълнява обещанието си.

- Тревожи ли ви това, че държавата не свива разходи, а дори харчи повече?

- Да видим кои разходи растат - тези за здравеопазване с 220 млн. и за социални помощи и обезщетения със 140 млн. лева. Тоест поема се ангажимент към по-бедните.

Както и към тези, които трябва да получат дължимото, макар и за последен път - премии за произведен тютюн 116 млн. лева. Има повече и за инвестиции - 189 млн. лв. за инфраструктурни проекти като магистралите “Люлин”, “Тракия”,които са глътка въздух за бизнеса в кризата.

- Все пак ще успеем ли да намалим разходите, или ще говорим пак за нов ДДС?

- Темата ДДС вече не е на дневен ред. Бе преценено, че е по-добре да режем разходи. Ще продължим строгата фискална политика и ще завършим реформите в пенсионната система, здравеопазване, образование и администрация.

- Колко всъщност ще е дефицитът - 4,8 или 3,9% от БВП?

- Около 3,9 %. Разликата идва от методологията. По тази в ЕС - на Евростат, дефицитът е с над 1 процентен пункт по-нисък на касова основа.

- Не е ли опасно за борда да се финансира дефицитът от резерва, който затова пада до 4,6 млрд. лв.?

- Една от целите на резерва е да подкрепя бюджета в трудни моменти. Спекулации за размера му не бива да се правят. Посочено е до 4,5 млрд. лв., и то по най-консервативния сценарий, който със сигурност няма да се състои.

- Защо някои министри бяха пощадени от икономиите? Дали НС и магистрати ще свият харчове?

- Очевидно екипът на премиера е преценил, че не е подходящо някъде да се режат разходи главно заради трудните им задачи, ако говорим за МВР. И видимо работата на г-н Цветанов дава отлични резултати. Съдебната власт и парламентът са независими. Дали ще се солидаризират с усилията на правителството, е тяхно решение.

- Колко нов дълг ще емитираме- 1,5 милиарда или 300 милиона лева?

- Тепърва ще се прецени.

Не е в полза на никого да е обект на махленски спор. Емитирането на дългови инструменти и поведението на инвеститорите се влияят от слухове, данни и спекулации, затова е добре да няма такива.

- Защо не вземаме заем от МВФ? Дали защото фондът дава, но и иска реформи и икономии?

- За да покажем, че можем да се справим сами в трудни ситуации, а не да търсим външна помощ при най-малкия проблем.

- Колко истина има в това, че не кризата свива приходите, а те не се събират?

- Обстоятелствата са такива, каквито са - има намаление на приходи, което ясно е свързано с тежката криза. А тя не е създадена от ГЕРБ. Стараем се да върнем и задълженията към бизнеса, да не оставяме цели съсловия на улицата. И да се събират приходи въпреки всичко.

- Пак се заговори за вдигане на осигуровки?

- Личното ми мнение е, че преди това е редно да се изчерпят всички останали варианти. Номинално увеличение на осигуровките, ако е съчетано с липса на реформи и неработещи здравна и осигурителна система, няма да има ефект. А и ще увеличи отказа от осигуряване.

- Какво означава свиване на разходи за хората на заплата, на пенсия?

- Очевидно се цели тежестта на кризата да се поеме от държавата, а не от хората. Реалистично и прозрачно представяме истинските проблеми. Не залъгваме хората с мъгляви обещания за увеличени пенсии и други плащания.

- Допълнителните 220 млн. лева за здраве ще смекчат ли хроничния проблем с неплащанията?

-Разбира се, че да. Това е почти 15% увеличение на общите разходи на НЗОК.

-Одобрявате ли плана на министър Дянков за нова заявка за ИРМ-2?

-Рано или късно ще станем част от еврозоната. Трябва да използваме всеки момент да се доближим до критериите, на които трябва да отговорим, за да подадем заявка. Все някога трябва да излезем от паричния съвет. Единственият ни естествен път е към еврозоната.
ВИЗИТКА

Роден на 21 октомври 1969 г. в Хасково

Професия: икономист, юрист

Специалност: финанси, право

Женен

Депутат от ГЕРБ



Член на комисията по бюджет и финанси

Зам.-председател на комисията по икономическа политика

Председател на комисията за проверка на разходите, назначенията и сделките от последната една година от мандата на правителството на Сергей Станишев

Ръководител на постоянна делегация на Народното събрание в Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа.




Ножица и за обиколките на здравните чиновници
Обиколките на чиновниците в здравното министерство са били орязани в синхрон с оптимизацията на разходите в държавата, съобщиха от пресслужбата на ведомството. Харчовете за пътувания на представители на министерството за участие в работни форуми на европейските институции ще бъдат рязко ограничени, като по това перо се предвижда икономия от 700 хил. лв., декларират от МЗ. Мярката за оптимизация на разходите е инициирана лично от здравната министърка Анна-Мария Борисова, като решението за прилагането є е взето на среща с членовете на политическия є кабинет и шефове на агенции под шапката на оглавяваното от нея ведомство.

Представителят на ведомството в постоянно действащия офис на България в ЕС оттук насетне щял да разполага с цялостната позиция на страната ни и лично да я представя на сбирките в Брюксел, се посочва още в съобщението. По този начин няма да се налага министерството да праща чиновници на всяко заседание, което се провежда в белгийската столица. Идеята е да бъде създадена организация, посредством която постоянното ни представителство в ЕС да получава по електронен път всички необходими указания и документи, като доклади, стратегии и национални програми, одобрени от ръководството на МЗ.




Болницата в Ардино хлопна кепенци
ВИЛДАН БАЙРЯМОВА

Болницата в Ардино хлопна кепенци от вторник, целият персонал е в принудителен платен отпуск до края на месеца. Пациентите, нуждаещи се от лечение, пътуват до Кърджали. Причината заведението да прекрати дейността си е, че анестезиологът, който доскоро е бил на срочен договор, е напуснал. Години наред директорът на болницата д-р Себахтин Хаджисеид, който по специалност също e анестезиолог, е бил достатъчен за операциите. От 1 юни договорите с НЗОК за 17 от общо 22 клинични пътеки за прекратени, което става веднага след напускането на анестезиолога. До края на тази седмица ще стане ясно дали някой от появилите се кандидати с нужната специалност действително ще поиска назначение в Ардино.




НЯМА ДА РЕЖАТ ПАРИТЕ ЗА ЛЕКАРСТВА
Парите за лекарства няма да се режат при актуализацията на бюджета, обеща вчера здравното министерство на пациентски организации. След среща с тях зам.-министър Гергана Павлова обяви, че бюджетът за медикаменти няма да бъде намаляван и всички договори са обезпечени. Проектът за актуализация предвиждаше парите за диагностика и лечение да бъдат орязани от 458 млн. лева на 342 млн. лева, а средствата за лекарства да се свият от 144 млн. лева на 117,8 млн. лева. Въпреки това обаче обявената в началото на седмицата протестна готовност на пациентските организации остава.


ОЩЕ 18 000 НЕ ПЛАЩАТ ЗА ЗДРАВЕ
Нови 18 346 човека са се отказали от здравните осигуровки само през април. Това обявиха вчера от Националната агенция по приходите. През март според разчетите на НАП пари за здраве не са внасяли 1,2 млн. българи.Според експертите на агенцията по-големият брой на отпадналите от осигурителната система се дължи на повечето хора, които заминават на сезонна работа зад граница. Освен това по време на криза някои работодатели не подават коректно данните за прекратените договори на свои работници. От 2010 г. здравноосигурителните права на гражданите се прекъсват, ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца назад, а не 12 месеца, както беше до края на 2009 г.

НАП: Емиграция увеличава неосигурените за здраве
С 18 346 са се увеличили неосигурените за здраве през април в сравнение с март 2010 г., съобщи Националната агенция за приходите (НАП). Така общият им брой мина 1.2 млн. души. Според НАП основната причина е традиционно по-големият брой българи, които заминават на сезонна работа в чужбина.

Друг проблем е, че някои работодатели не декларират навреме прекратяването на трудовите договори на свои служители и така те продължават да се водят на работа и да са с непрекъснати здравноосигурителни права, установили от НАП. За тези хора не се плащат вноски, а злоупотребата се установява със закъснение.

От тази година здравноосигурителните права се прекъсват, ако не са внесени повече от три вноски за 36 месеца назад. Повишаването на минималния осигурителен доход се отрази и върху размера на сумата за гражданите, които не са осигурени на друго основание - например трайно безработните, припомня НАП. От януари 2010 г. те трябва да внасят не по-малко от 16.80 лв. на месец за здраве, докато миналата година сумата беше 10.40 лв.

От агенцията припомнят, че до 30 юни трайно безработните, които не получават обезщетение, и студентите над 26 години трябва да подадат в НАП новите декларации за здравно осигуряване. Декларацията образец 7 се въведе за първи път тази година.

Подаването й става в офисите на НАП или по пощата с обратна разписка. Всички, които сами си внасят здравните вноски от 1 януари 2010 г., трябва да подадат декларацията до края на месеца, следващ месеца, в който са започнали да се осигуряват, припомнят от агенцията.

Министерството крие колко са парите за лекарства

Здравното министерство скри колко са парите, предвидени за лекарства за онкоболните, за хемодиализа и други тежки заболявания, които се плащат от ведомството, но увери, че няма да бъдат намалени. След среща с пациенти зам.-министър Гергана Павлова заяви, че средствата за 2010 г. няма да бъдат намалявани по никакъв начин при актуализацията на бюджета. Преди дни депутатът от "Синята коалиция" Ваньо Шарков алармира, че е предвидено драстично орязване на бюджета на министерството със 155 млн. лв., като с 26 млн. лв. се намаляват средствата за лекарства. "Както министър Борисова нееднократно заяви, ще се режат само административни разходи, но не и пари за лечение и медикаменти", обеща Павлова. На въпрос дали това означава, че бюджетът за медикаменти ще остане 144 млн. лв. и няма да се намалява, тя отговори, че "парите, които министерството обезпечава за лечение, диагностика и превенция, не са 144 млн., а са 228 млн. и остават същите". Досега всяка година беше съобщавано точно колко средства се отделят за скъпите медикаменти.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница