18 април 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата21.11.2017
Размер484.51 Kb.
#35075
  1   2   3   4
18 април 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Търновските болници с дълг за 1,7 млн. лв.
Загуби от 1,7 млн. лв. са натрупали общинските здравни центрове във Велико Търново. Лошите финансови резултати са за 2011 г.

Най-драстично е задлъжнял Комплексният онкологичен център. През 2010 г. клиниката е имала печалба от 500 000 лв., но за м. г. е отчела загуба от 1,032 млн. лв. Кметът на Велико Търново Даниел Панов възложи на болничното ръководство да събере вземанията си до юни 2012 г.

Загуби от 665 000 лв. е натрупала и общинската белодробна болница.

През ноември м. г. клиниката затвори за кратко, след като пасивите й достигнаха 1 млн. лв.

66 000 лв. в минус отчита и Кожният център. В лечебницата вече има само десет легла, а персоналът е без заплати от декември. С положителен финансов резултат е само Центърът за психично здраве. Там е реализирана печалба от 162 000 лв.


Д-р КОНСТАНТИН ТРЕНЧЕВ,лидера на КТ „Подкрепа": 2-ма честни министри

видях за 20 г.
ВАЛЕНТИНА ПЕТКОВА
- Д-р Тренчев, напрежението в ОЦК-Кърджали беше свалено преди Великден, след като бяха преведени 500 000 лв.и започна изплащане на заплатите на работниците. Както в ГОРУБСО-Мадан, така и в Кърджали това стана след намесата на премиера. Редно ли е това?

- Въпросът е къде са били данъчните, които са виждали как вървят и двете предприятия? Защото има огромни неплатени осигуровки. Чу се, че министър Дянков ще праща данъчните. А досега те какво са правили? Мога да цитирам хиляди фирми, които при спиране на плащането моментално биват нападнати от данъчни. Докато тези две предприятия никой не ги закача. Значи трябва да търсим други връзки и съображения зад бездействието на държавните органи.

- Виновникът за случилото се - собственикът Валентин Захариев, като че ли остава безнаказан?

- Прословутият Валентин Захариев е бизнесмен, чиито дела са познати на обществеността. Те не са от вчера. Виждате каква е съдбата на предприятията, през които е минал.

Какво е правила държавата за целия период, в който този човек съсипва едно след друго предприятията? Той взе огромен комбинат и не е същественото това, че е взел „Кремиковци" за 1 долар, а че е поел дълговете, които бяха много и които той

не плати. А държавата нито го задължи да ги плати, нито си върна предприятието, което бе логично. Ако Агенцията за следприватизацио-нен контрол беше на мястото си, нямаше да допусне частна собственост, придобита От държавата да стигне до това състояние. Нещо повече, държавата си затвори очите, когато се препродаде „Кремиковци". От което г-н Захариев взе много пари. Изглежда той е човек, който каквото придобие като средства, си ги заделя като негови. А оттам нататък работи с кредити, които не обслужва и се стига до трагедията, която наблюдаваме сега.

- Вие сте и сред основните критици на недъзите в здравеопазването. Какви са очакванията ви от новия здравен министър?

- Това, което бих посъветвал министъра, който прави здравна политика, е да покани 10-15 човека безвъзмездно. Мога да кажа имената на лекари, които са се оправили

в тази идиотска обстановка -шефа на Окръжна болница Митко Димитров, ген. Стоян Тонев и др. Успешни мениджъри, лекари и хора, чиято професия е била свързана с медицината. Те няма да тръгнат на далавери. Този съвет може да реши няколко въпроса, които не търпят отлагане.

- Кои са най-важните въпроси?

- Първият е какво да правим с хората, които не плащат здравни осигуровки, защото те наближават 2 милиона. А когато приемеш един неосигурен и си длъжен да го лекуваш, изразходваш парите на осигурените. Далеч съм от мисълта да кажа: Този човек да не се лекува. Аз също съм полагал Хипократова клетва... Ето въпрос, по който един човек, колкото и да си бие главата, не може да измисли адекватно решение.

Вторият въпрос е заслужава ли си съществуването на малка общинска болница, в която за цяла година има по 4 дребни операции. Присъствал съм на работен ден на баща ми в Старозагорската болница, който е стигал над 10 операции на ден. А сега - 4 операции на година?! Не говоря за измамите, които са нещо текущо. Гледал съм болничен график, който толкова набързо е направен, че хирургът е на работа сутринта , а анестезиологът - следобед.

- Знаете какъв вой се вдига, когато стане дума за закриване на тези болници.

- Нямаме ресурс да поддържаме живуркането на такива болници, които не могат да окажат адекватна помощ. Държавата трябва да има механизъм болният да бъде закаран бързо до място, където могат да му окажат помощ. А не да хвърля средства в агонията на малки болници. Третият огромен проблем е липсата на информационна система в здравеопазването. Поне от 5-6 г. е поставен въпросът за електронната здравна карта. По света има колкото искате модели. Ние имаме уникалния шанс да използваме добре работещ модерен модел, а не някой остарял. Примерно по времето на д-р Анна-Мария Борисова се предлагаше френски модел от 1983 г. Т.е. да си купим „Москвич", после да минем на „Лада", и най-накрая да стигнем до модерна кола. Премиерът, на когото не му липсва политически кураж, ако бъде обоснован, трябва да удари по масата и да каже - избираме тази система. И толкоз. Ако сегашният министър има политическа воля и кураж, трябва да стартира електронната здравна карта. Само че по този, както и по други въпроси, като да речем за прословутия завод за боклука, ние продължаваме да се чудим.

- Защо се получава така?

- Защото има друг замисъл. Някой пречи. Това е характерно за българските политици. Даже ще ви дам пример с един зам.-министър, който до такава степен бе изнаглял, че си е изработил универсална формула - 8%, за да не пречи и 12%-за да помага. Идеална схема. И е толкова нагъл и тъп, че я казва.

- Кой е този зам.-минстър?

- Зам.-министър от тройната коалиция в министерство, което не е много далеч от нашата сграда на „Подкрепа" (вероятно има предвид Министерството на околната среда и водите - б.р.). Ние прекалено много неща знаем... Порочният начин на мислене е: сега ми е паднала властта и каквото мога, ще натовара в кошницата. Когато човек има този водещ мотив, той определя поведението му. Това го наблюдавам вече 23 г. Не мога на пръстите на двете си ръце да изброя хората, които наистина са били почтени и са се отнесли към властта с уважение и задължение.

- Посочете някое име.

- За двама министри съм абсолютно сигурен. Единият е проф. д-р Никола Василев, който си подаде оставката като здравен министър, защото не беше съгласен с политиката на Иван Костов. Другият е проф. Николай Василев, който като министър на образованието (в кабинета на Филип Димитров -б.р.) не отмъкна и лев. Това са хора, които честно изпълняваха възложената им функция. А преди и след тях толкова народ граби с ръце и с крака. Вече забравям имената на министрите, да не говорим за зам.-министрите. Основен дефицит в българската политика е липсата на почтеност. Желанието да материализираш правата, които ти дава постът, без да се интересуваш от последиците. И прекалено късият хоризонт. Затова казвам, че ние нямаме държавници. Държавникът не се съобразява с това колко години ще е на власт, а иска да направи възможно повече. Правителството на ГЕРБ дойде на власт, обещавайки, че ще даде на съд далаверите на тройната коалиция. Царят също обещаваше нов морал. Защо нищо не последва?

- Едно е да искаш, друго да можеш и да знаеш как да го постигнеш. И царят, и ГЕРБ дойдоха на власт като отрицание на старото, което не ни харесваше. Но в политиката желанието да промениш нещо не е достатъчно. Има механизми, по които това може да стане. Има съюзници, които да привлечеш на своя страна. Защото има и много врагове, които ще се съпротивляват на промяна на статуквото. В политиката трябва да се спазват правила. Не може да се отрича всичко минало. Ако искаш нещо да промениш, първо трябва да промениш закона, базата и тогава да действаш. А не да действаш и да се окаже, че законът не ти позволява този акт.

- Процесите в страната обаче са все по-тревожни. Вие лично не сте ли притеснен от масовото напускане на медици. Кой ще лекува тези, които остават тук?

- Медицинската професия в западните демокрации е една от най-високоплатените. Тя е и много уважавана и е логично хора, изпълнени с енергия и вярващи в себе си, да искат да се реализират. В България техният проблем започва в университета. Четеш като роб, а друг, който дава някой лев -изкарва изпитите си без усилие. Второто разочарование идва със специализацията. Ако искаш да имаш специалност - трябва да си платиш. Хубаво, събереш пари и започнеш работа. Но това няма, онова няма, пациентите налитат на бой. В медицината има много тежки случаи, които завършват със смърт. А в обществото вече има психоза, че всеки починал е резултат на лекарска грешка. Е как да се работи в такава обстановка? Не на последно място е и заплащането. Ако не влезеш в схеми и далавери, е никакво. Затова вече цели специалности са застрашени от липса на кадри.

- Наблюдавате политическите процеси от 1989 г. Продължават да се появяват нови партии. Виждате ли бъдеще в партията на Меглена Кунева, която според социолози може да измести ДПС от третото място?

- В политическия ни живот нещата са толкова сложни, че е трудно да дадеш прогноза, както в началото на 90-те години. За съжаление никога няма да набере сила политическа партия, която да каже простата истина на българския народ така, както го е казал Чърчил: „Обещавам ви кръв, пот и сълзи." Такива хора нямат шанс. Тук имат шанс тези, които свалят звезди. Някакъв олигофрен, кандидат-кмет на Варна обещаваше, че ще направи българска атомна подводница... Към политиката се устремяват хора, някои от които не са с всичкия си. Хора, които виждат само блага и лъскавата част - секретарки, шофьори, коли, телевизии и т.н., което е пагубно. Посетил съм 53 държави и никъде го няма този глад да се занимаваш с политика. В САЩ лекар професор на стабилна позиция изкарва повече от американския президент. За Кунева биха гласували разочаровани от ГЕРБ и от десницата, а те не са малко. Но все още не е ясно от какъв тип ще е партията й. Трябва да следим какво ни се предлага. А след това - дали това, което е обещано, се изпълнява. Практиката у нас е политиците да обещават, а след това - да се оправдават.

-В какво виждате оптимизъм?

- За съжаление нещата са много зле и тенденцията не е към оправяне. Дано да не съм прав.
Роден на 8 февруари 1955-а в Стара Загора. През 1982 г. завършва медицина в София. През 1987 г. става асистент в катедра „Обща и клинична патология" във ВМИ - Стара Загора. Работил е в „Бърза помощ" и като анато-мопатолог.

Основател и президент на Конфедерацията на труда „Подкрепа" от февруари 1989 г. През 2010 г. е преизбран. Един от основателите на СДС. Вицепрезидент на Международната конфедерация на свободните профсъюзи.


Хвърлен камък
Журналистката Ива Николова за решението на правителството да забрани тютюнопушенето:

- Ако наистина управляващите са толкова загрижени за нашето здраве, да престанат да ни вкарват в стресови ситуации, в които не знаем откога се пенсионираме, ще имаме ли пенсии, ще имаме ли работа, няма ли да имаме, колко ще е безработицата.




ПреНареждане 2013 в ГЕРБ вече започна
Една година преди парламентарните избори вече е ясно, че в ГЕРБ ще има яко пренареждане на депутатските листи. И с просто око се вижда, че от настоящите 117 души от управляващата партия не повече от половината ще ги сполети щастието да подкарат втори мандат като народни представители. Останалите или съвсем ще отпаднат, или ще бъдат поставени на неизбираеми позиции. За сметка на това от ръководството на ГЕРБ ще заложат на нови, в смисъл - на национално ниво, лица. Иначе това най-вероятно ще са общински съветници, председатели на местни парламенти, областни управители, отново бизнесмени или по-точно техните синове, дъщери, зетьове и снахи, спонсорирали ГЕРБ по кампании. Ще има и малко редови партийни функционери, за които по една или друга причина партията така и не е намерила топло местенце в местната администрация, общинска фирма и т.н. Те са най-нахъсани да влязат в следващия парламент, тъй като потупването по рамото от Цветан Цветанов, придружено с благите думи, че са „гръбнакът" на ГЕРБ в страната, вече хич не ги топли. Сред безспорните водачи на листи за 42-рото народно събрание са председателката на парламента Цецка Цачева (Плевен), заместникът й Анастас Анастасов (Ямбол), шефката на правната комисия Искра фидосова (Монтана), зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева (Кърджали), Пламен Нунев (Русе), шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова (Пловдив), Румен Иванов (Добрич). Настоящият председател на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев също ще води една от трите листи в София, въпреки четвърди, че ще приключи с депутатстването. Друг водач в столицата ще е и Димитър Главчев, който сега е зам.-шеф на парламентарната група. Неясно засега е бъдещето на друг виден столичен народен представител - Лъчезар Иванов. Напоследък отново се е активирал, направо е неудържим, напираше дори и за комисията „Хохегер", която няма нищо общо с докторската му професия, коментират негови съпартийци. Със сигурност място в листите, на избираеми позиции ще намерят и депутати от т.нар. лоялна квота -Александър Ненков (София), Владимир Тошев (Видин), шефката на здравната комисия Даниела Дариткова (Смолян), която вероятно ще е и водач, Светлана Ангелова (Русе), острието на ГЕРБ в социалната сфера, шефката на земеделската комисия Десислава Танева (Сливен), близкият до бургаския кмет Димитър Николов - Димитър Бойчев, и още има няма 30-ина от сегашните избраници на Бойко Борисов в парламента. Сред тях отсега „резерве" за призовите места в листите имат и някои от министрите и зам.-министрите -като се почне от Цветан Цветанов на МВР, на икономиката Делян Добрев, на здравеопазването Десислава Атанасова, на земеделието Мирослав Найденов, на еврофондовете Томислав Дончев. Не е изключено също така депутати, които по чиста случайност влязоха в този парламент, сега да се окажат доста по-напред в листите. Такъв е случаят с младия Георги Андонов от Гоце Делчев, който се кандидатира за кмет на Гоце Делчев. Не му достигнаха едва 300 гласа, за да бие „старо куче" като Владимир Москов(БСП), който спечели 5-и мандат. Андонов загуби изборите, но пък успя да влезе в полезрението на шефовете си от ГЕРБ, които до този момент като че ли го неглижираха. Не „твърдите" имена в бъдещите листи обаче пораждат напрежение при пренареждането. Тях никой не смее да оспорва. Проблемът е, че за доста от сегашните депутати това е пръв и последен мандат. А това трудно се преглъща. Още по-трудно е за тези, които бяха зрелищно детронирани от постовете си на местни шефове на ГЕРБ, които редяха листите в регионите си. Последствията от това са ясни и логични - трусове в структурите и война между самите депутати. Най-силни в момента са трусовете в четири организации на ГЕРБ в страната -хасковската, великотърновската, благоевградската и варненската. В Хасково проблемите станаха особено очебийни, след като парламентарен фотограф засне есемес на депутата Иван Петров до премиера Бойко Борисов. В него той го информира, че дипломата от Пловдивския университет на кмета на Димитровград и бивш депутат от ГЕРБ Иво Димов е фалшива. Битката между двамата започна година преди местните избори м.г. Тогава Иван Петров беше областен координатор на ГЕРБ. Държеше цялата власт в партията и кадруваше в митница Свиленград и всички държавни служби в Хасковско. С подкрепата на вицепремиера Цветанов обаче Иво Димов успя да измести Иван Петров от ГЕРБ №1 в региона и преди два месеца той стана областен координатор на партията в Хасково. В Хасково и Димитровград всички смятат есемеса на Иван Петров като отмъщение за партийния преврат. На свой ред Иво Димов продължава да твърди, че дипломата му е валидна. Кметът на Димитровград е поискал проверка в Пловдивския университет, която още не е приключила. „Какъвто и да бъде резултатът от проверката, ще се окаже, че единият от двамата лъже. Следователно ще трябва да се извини официално и да напусне партията, защото уронва престижа й", смятат редовите ГЕРБ-ери в Хасковско. Неспокойно заради предстоящото редене на листите е и положението във Велико Търново. На местно ниво са категорични, че близкият на МВР шефа Цветанов депутат Христо Христов (доскоро и партиен шеф на ГЕРБ в региона) и неговият приятел, също депутат - Мирослав Петков, ще останат извън нея. Черните точки, които двамата натрупаха (ка-друване, лобиране и т.н.) са безкрайно много и дори Цветанов не може да им помогне, коментират в болярския град. Извън листата ще е и Аспарух Стоименов от Свищов, който макар и изключително пасивен в НС, успешно разцепи тамошната структура. Затова пък близкият приятел на МВР шефа, певецът Веселин Маринов ще е сред първите имена в листата, най-вероятно веднага след Цветан Цветанов. Място в нея ще има и за настоящия депутат и общински лидер на ГЕРБ в града Евгени Стоев, който доста си вдигна акциите покрай кметската кампания м.г. Стоев категорично застана и работи за кандидатурата на настоящия кмет Даниел Панев, докато съпартиецът му Христо Христов лобираше за археолога Константин Дочев. В крайна сметка Панев стана не само кмет, но и областен лидер на ГЕРБ, като измести от поста именно Христо Христов. Ледена епоха пък е настъпила в структурата във Варна. Неотдавна стана ясно, че на заседание на Изпълнителната комисия (централното ръководство на ГЕРБ) местният лидер на партията и депутат - Павел Димитров за една бройка е щял да се раздели с поста си. Той бе обвинен от останалите депутати от варненската листа, че е некомпетентен в кадровата си политика и заиграва с ДПС. В крайна сметка Димитров запази поста си, а единственият резултат бе отстраняването на Янко Станев (протеже на Димитров) - бивш общински лидер на ДПС, от поста шеф на комисията по финанси и бюджет в ОбС на Варна. Централното ръководство на ГЕРБ изиска отсвоите общинари в морската столица да предложат и гласуват промяната в комисията. Така тя вече се управлява от ГЕРБ-ера Иван Портних. Напрежението е потушено, но само на пръв поглед. Сигурно е, че отношенията между Павел Димитров и зам.-председателя на партията Цветан Цветанов не могат да бъдат по-лоши от тези сега. Това би означавало, че на следващите избори депутатът може и да остане извън листата, макар да твърди, че „ГЕРБ във Варна е Павел Димитров". Тежка политическа зима изкараха структурите на ГЕРБ и в Пиринско. Драматично бе сменен лидерът на партията им в региона Костадин Хаджигаев и който така и не намери общ език с местните депутати. Цял месец шефовете в София се разхождаха по нервите на местните активисти, държейки в тайна неговия наследник. Това развихри всякакви слухове, а структурата се разцепи. В крайна сметка на поста бе сложена жена - председателката на общинския съвет в Благоевград Даниела Савеклиева, което хвърли в потрес воеводите от ГЕРБ. С други думи с драми и вътрешни скандали, подготовката на управляващите за новите избори започна. А дали презареждане или само пренареждане, предстои да видим!


Как България стана петролна сила
ЦВЕТЕЛИНА ЙОРДАНОВА

Не всичко в родния износ все още е загубено. Мрачните данни за спад на експорта през първите два месеца на годината идват на фона на новини за пробиви с определени стоки на определени пазари, сочи детайлният анализ. Едва ли някой може да предположи, но е факт например, че България е световен лидер в изграждането на стени за катерене, като страната държи около 50% от световния пазар на този артикул. България еномерЧв света и по износ на маслодаен слънчоглед (по последни данни за 2010 г.) Това сочи справка в базите данни на Световната търговска организация, направена специално за „Труд" от Веселин Илиев, директор „Външноикономически отношения" в Българската стопанска камара. България държи около 13% пазарен дял на тази суровина в света и при положение че през м.г. експортът на тази стока се е удвоил, може да се очаква, че страната е запазила лидерската си позиция. С дял от 20% България е първа на световните пазари и по експорт на рапица. От години страната си запазва второто място по износ на временно консервирани череши. Бронзови „медалисти" сме с няколко стоки - кориандър, пшеница, патешки и гъши дроб и месо. България е на трета позиция в света и по износ на сода бикарбонат с дял от 9%. Въпросното съединение се използва в стъкларската промишленост и според експерти е една от основните причини турският завод „Шише джам" да стъпи у нас. Ако подобни пробиви се съчетаят и с истинска държавна воля за насърчаване на експорта, резултатите ще са далеч по-мащабни, единодушни са експертите. Категоричният победител в първенството по износ от години са горивата. През м.г. България е изнесла горива за 5,2 млрд. лв., което е с над милиард повече в сравнение с предходната година. Колкото и да е странно на пръв поглед, бедната на подобни ресурси България е редовен износител на преработената суровина за най-големите петролни държави. Например най-голям дял в експорта на България за Саудитска Арабия през 2011 г. имат тъкмо горивата - за 230 млн. лв., със сериозен ръст от 34 млн.лв. спрямо предходната година. Горивата са на първа позиция и в износа за Оман и на втора - към Ирак. „Обяснението е просто -тези държави нямат достатъчно рафинерии, а добавената стойност, която се създава у нас,е тъкмо в преработката на горивата", изтъква Илиев. Според него хубавото е, че напоследък значително се е увеличил износът на т.нар. базови масла, които се ползват за смазочни масла и други артикули и които са с по-висока добавена стойност от дизела или бензина.



Горивата държат и челната позиция в износа за САЩ. За най-развитата страна в света България произвежда още машини, например записващи устройства, тютюн, торове и инструменти. Топ 2 в родния експорт са медта и изделията от нея. Като сума износът на тези суровини през м.г. е скочил от 3 на 4,6 млрд. лв. България изнася мед за редица развиващи се държави. Например това е стоката, която почти е обсебила търговията ни с Китай. От общ експорт за 572 млн. лв. към „поднебесната империя" 451 млн. лв. идват тъкмо от метала. Положителната новина е, че третата позиция в износа през 2011 г. се държи от електрониката за сметка на известен спад на черните метали, облеклата и текстила. Страната се представя добре също в индустриалната автоматизация. Наш завод например произвежда автоматизацията налокомотивите на един от най-големите производители на тези машини в света, твърди Илиев.В България е и едно от трите най-големи предприятия в ЕС в областта на хидравликата. Друга ценна ниша за страната например е производството на радио-; любителска техника. „На-| шата ниша според мен трябва да бъдат малките серии, ориентирани към предпочитанията на клиента. Ние не можем да се конкурираме с масовото производство на Китай", коментира по този повод Веселин Илиев. Едва на 10-о място в своеобразната класация на родния експорт са стоки от по-висок клас като фармацевтиката. Това е и един от основните проблеми - изнасяме основно продукти с ниска добавена стойност като суровини, текстил, жито или части и материали,които са доста по-евтини, а внасяме готови стоки на по-висока цена. „Изнасяме слънчоглед, внасяме скъпо олио. Изнасяме сода бикарбонат, внасяме стъкло. Изнасяме мед, внасяме кабели от Индия и Малайзия. Проблемът е, че липсват инвестиции в нови технологии, които да произвеждат краен продукт", коментира Веселин Илиев. Друга слабост на родния експорт е недостатъчната му диверсификация. Според експерти не е устойчиво например 80% от българския износ към Китай да е съсредоточен в една стока - мед, и то по един голям договор. Въпреки проблемите българският износ ще продължи да расте, макар и доста по-бавно в сравнение с темповете от последната година, смята Веселин Илиев. Не трябва да се забравя, че България вече е надминала нивата на експорта отпреди кризата. Освен това кон-курентоспособността на страната в ключови отрасли напоследък расте, а не се влошава. Например през последните години средният ръст на българския износ на електротехника е 1 9%, докато световният внос расте с 5%. Ръстът при машиностроенето е с 1 6%, а на световния внос на машини - с 1%. Всичко това показва, че българските фирми печелят нов пазарен дял, смята Илиев. В последно време се забелязва и ръст на износа на злато и други благородни метали. Това се дължи не само на новите проучвания и добива на злато, но и на инвестицията, която направи новият собственик на медодобивното предприятие в Златица-Пирдоп, при която от медната руда чрез преработка се извлича злато. Пазарите на бъдещето не са съседните страни и европейските държави, а Африка, арабските държави, Азия, Латинска Америка, категорични са експертите. Веселин Илиев смята, че България силно подценява износа към африканските държави, където потенциалът за нашите стоки е голям, но липсва държавна политика към този регион. Ръстът на експорта към Република Южна Африка например през 2011 г. е впечатляващ като сума - от 15 млн. лв. на 132 млн. лв., но е изцяло в една стока - горивата (110 млн. лв.). Според Илиев нишата в Южна Африка е енергетиката - например слънчеви колектори за топла вода. Същото важи и за Намибия, за където могат да се изнасят материали за фотоволтаични централи. Територията на страната е огромна с малко население и там не е разумно да се строят далекопроводи. Друг пазар, който България е загърбила, а има потенциал, е виетнамският. През м.г. износът за азиатската държава е паднал от 40 млн. на 23 млн. лв., като основните български експортни стоки са машини за предене, инсектициди, хербициди, мед. Монголия също незаслужено е встрани от интереса на нашите фирми - износът ни е за едва 2,6 млн. лв. и се състои от лекарства, безалкохолни напитки и козметика. Скромен е експортът и за Индия (125 млн. лв.), но поне е по-разнообразен - чугун, стомана, агрегати, интегрални схеми, кабели, алуминий. Бавен е напредъкът и в износа за Мексико, закъдето изпращаме предимно каучук, електронни интегрални схеми, тютюн, торове, семена, а също и за Бразилия, където пласираме печатарски машини и фотографски плаки и филми. Лоша новина е загубата на огромен пазар за българско жито в Пакистан. В резултат експортът ни за азиатската страна е паднал от 161 млн. лв. през 2008 г. на едва 12 млн. лв. през 2012 г. България има и някои пробиви. Освен ръста на експорта на горива за Саудитска Арабия през 2011 г. успех е и увеличеният износ на мед - от 42 млн. лв. през 2010 г. на 137 млн. лв. през 2011 г. Същото важи за торовете за Иран. Сериозен пробив през м.г. България е направила и в износа на тютюн за Ирак - от 0 лв. през 2010 г. експортът е стигнал 123 млн. лв. през м.г., а за първите един-два месеца на т.г. има нов износ за 25 млн. лв.

България е №1 в света по износ на слънчоглед

За Китай изнасяме мед

Пазарите на бъдещето са в Азия и Африка




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница