18 октомври 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата07.05.2018
Размер382.42 Kb.
#67660
  1   2   3
18 октомври 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Пушенето минава трудно в НС
Здравка Андонова

Лилия Цачева

Отмяната на тоталната забрана за пушене на закрити обществени места трудно ще събере подкрепа в парламента. Депутатите от БСП, ДПС и „Атака" мислят да гласуват по съвест, а хората на Бойко Борисов се очаква да бъдат „против" по команда, показа репортерска проверка на „Труд".

Макар че в сряда деветима червени депутати - Спас Панчев, Димитър Дъбов, Димчо Михалевски, Мартин Захариев, Добрин Данев, Атанас Мерджанов, Корнелия Нинова, Татяна Буруджиева и Тодор Радулов, внесоха законови промени за либерализиране на режима за пушене, в левицата има близо 30 от общо 84 души, които смятат да гласуват „против". Лидерът Сергей Станишев, който преди изборите обеща смекчаване на забраната за дим, обяснил пред групата, че е „за" либерализацията.

В ДПС ще гласуват по съвест. Депутати от движението пресметнаха, че около половината им колеги са „за" отмяна на тоталната забрана. Другата половина от избраниците, сред които е и лидерът Лютви Местан, са категорично „против". „Макар да съм толерантен непушач, ще гласувам за запазване на забраната", обяви Местан.

Макар че още през май „Атака" внесе предложение за либерализация на режима и се обяви против тоталната забрана, която удари сериозно ресторантьорския бизнес, сега националистите заявяват, че също ще гласуват по съвест. Все пак повечето от хората на Волен Сидеров се очаква да подкрепят законопроекта на левицата.

„ГЕРБ ще гласува единодушно против либерализацията", категорична е бившата здравна министърка Десислава Атанасова. Преди дни колегата й Вежди Рашидов - страстен пушач, призна, че вероятно ще се въздържи.

Отмяната на забраната има по-голям шанс да мине в залата, ако кворумът е нисък и част от опозицията отсъства от работа. Дори и това да стане, президентът Росен Плевнелиев вече обяви, че готви вето над закона.

Според промените, за които „Труд" вече писа, ще се пуши в отделни зали в ресторантите със специална вентилация, както и в нощните заведения, където по закон не могат да влизат лица под 18 години. „Целта е българите да живеят в една демократична държава и да се чувстват граждани, без значение дали са избрали да са пушачи или не", мотивира предложението си Спас Панчев.

Разнобой по темата има и сред хотелиери, ресторантьори и туроператори. От Асоциацията на българските туроператори (АБТТА) изразиха несъгласие с либерализацията на режима за тютюн. Според ръководството й именно заради забраната се очаква ръст от 6 % на продажбите на туристически услуги за т.г.


Търсенето на цигари не спада
Цветелина Катанска

Продажбите на цигари у нас през 2013 г. се очаква да бъдат същите като през 2012 г. - около 9,7 млрд. къса, прогнозират компаниите от бранша. Доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) потвърждава прогнозата. „Основният фактор, който влияе върху пазара на цигари, е тяхната цена и съответно акцизът", обясни Петър Ганев от ИПИ. От думите му стана ясно, че забраната за пушене на закрито не се е отразила върху търсенето на тютюневи изделия.

От ИПИ призовават да се изработи час по-скоро график за постепенно вдигане на акциза върху цигарите, за да не скочат цените изведнъж през 2018 г. България има ангажимент пред ЕС да увеличи акциза средно с 20% до 2019 г. От Министерството на финансите предложиха увеличението да започне от 2015 г., но все още не са предложили план как да стане това.

Междувременно цигарите вече поскъпват на пазара заради по-високите цени на материалите за тях, показа проверка на „Труд".




Правят фискален съвет на мъдреците

Експерти на заплата ще дават становища, но кабинетът може да не се съобразява с тях
Независим фискален съвет от петима икономисти ще следи дали управляващите

не надвишават допустимия по Закона за публичните финанси 3% дефицит в бюджета и ще информира обществото за състоянието на хазната. Ако макроикономическите прогнози се разминават значително от отчетните данни за период от поне 4 последователни години, експертите ще препоръчват на министъра на финансите мерки за коригиране на отклонението.

Това предвижда проект на закон за фискален съвет, публикуван за обществено обсъждане от Министерството на финансите.

Създаването на независим фискален орган е свързано с прилагането на европейското законодателство в областта на бюджетното управление. Повечето държави членки вече имат подобни институции, пишат авторите на проекта.

Членовете на съвета ще изготвят мотивирани становища и препоръки за макроикономически прогнози на министъра на финансите, проектобюджетите на държавата, НОИ и здравната каса, както и за изпълнението им. Правителството няма да е длъжно да се съобразява с оценката на експертите, но в случай че отхвърли мнението им, ще трябва да се мотивира писмено.

Съветът ще има 5-има членове с 6-годишен мандат, които трябва да бъдат избрани от депутатите до 15 декември.

Подходящите кандидати според критериите са хора с „високи нравствени качества". За да влезе в групата като финансов гуру кандидатът трябва да има и магистратура по икономика, минимум 10 години опит в макроикономическия анализ и/или управлението на публичните финанси. Експертите могат да бъдат и чужденци.

В съвета не могат да бъдат включвани хора, които са участвал и в държавната

или общинската власт в последните две години преди избора. Той ще бъде затворен и за лица, които са били в ръководството на фалирала компания или банка.

Заплатата на председателя на съвета ще е равна на 3 заплати в обществения сектор за предходното тримесечие. Според последните данни на НСИ това прави 2475 лв. Възнаграждението на останалите членове ще е 90% от тази сума, или 2227 лв.




Петър Ганев, Институт за пазарна икономика:

Трябва квота на президента
При създаването на фискалния съвет е важно да се отговори на 2 въпроса -дали новият орган ще има реална роля на коректив и кои ще са участниците в него. Първоначалният вариант на законопроекта дава право на правителството да не се съобразява с препоръките на съвета. Това означава, че

той няма да е реален коректив. Друг въпрос е доколко членовете на съвета ще бъдат независими при положение, че се избират от парламента и е ясно, че няма да бъдат хора, които критикуват политиката на управляващите. За да се гарантира независимостта, може да има квота на президента.




Георги Ангелов, Отворено общество:

Важно е качеството на експертите
Основната идея на фискалния съвет е да бъде независим от властта. Затова е много важно участниците в него да са доказани професионалисти, които да могат да защитават мнението си. Ако се наложат политически кандидатури, както обикновено се случва, това няма да се постигне. За съжаление практиката у нас е показала, че едно е в закона да пише, че даден орган е независим, а друго е поведението му на практика. Освен това бюджетът на съвета ще се гласува от парламента и управляващите лесно могат да блокират дейността му, ако не са съгласни със становищата му, както се случи в Унгария.


Без пари и 5 каси да има, ще е същото
Искаме повече средства за хирургия и АГ

Опашките при джипито ще са още по-дебели
С д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз, разговаря Диана Тенчева
Роден на 12 март 1958 г. в София

Завършва медицина през 1986 г. Акушер-гинеколог, има и специалност по здравен мениджмънт

От 2009 г. е председател на Българския лекарски съюз
Д-р Райчинов, подготвя се актуализация на бюджета на Националната здравно-осигурителна каса. (НЗОК) със 150 млн. лв. финансовата инжекция ще успокои ли системата поне до края на годината?

- Би трябвало. Надявам се обаче актуализацията да стане факт бързо - в рамките на месец, така че още в средата на ноември болниците да получат пълния размер на плащанията за свършената работа през септември. По същия начин да се превеждат 100% парите за оказваните медицински грижи и до края на годината. Само така няма да има трусове. Много важно е допълнителните 150 млн. лв. да се предвидят и в бюджета на НЗОК за 2014 г. Иначе няма как финансирането да става в нормален ритъм, както вече се случи с онколекарствата.

- Само че председателката на Надзорния съвет на касата и финансов зам.-министър Людмила Петкова съобщи, че 150-те млн. лв. няма да се добавят към парите за сектора догодина. А те пък ще се орежат и с 5-6%, тъй като той бил не-реформиран. При тези обстоятелства каква е вашата прогноза за лечението на българина догодина?

- Пак стигаме до вечната теза, която служи само и единствено на управляващите, които и да са те. А именно - пари срещу реформа. Нашата теза е обратната - реформа срещу пари. Естествено, че ако има достатъчно средства, то и изискванията, могат да се повишат. Но при липсата им реформата няма как да се случи. Ето един простичък пример: ако искаме да внедрим диагностично-свързани групи, на системата ще са й необходими минимум още 1 млрд. лв. Така че за каква реформа, за какви глупости говорим?! Просто във въздуха се хвърлят едни клишета, които се ползват от години, за да се оправдае властта, че не обръща внимание на здравеопазването. Само средствата за онкомедикаменти т.г. нараснаха с 90 млн. лв.! Най-вероятно не по-малко ще са и догодина. Е, как тогава да направим реформи, както предлага зам.-министърката?!

- Какво според вас е решението?

- Държавата да започне да плаща в пълен размер и редовно здравните вноски на тези, които осигурява. От разчетите в последните години виждаме, че 2,5 млн. българи и техните работодатели плащате по 100 млн. лв. повече за здравни осигуровки годишно. В същото време средствата, които държавата дава за здравето на групите, за които е отговорна, стоят заковани на 941 млн. лв.! Това е абсурд. Не растат ли заплатите в армията, в полицията, в държавната администрация, в съдебната система? Може ли да се плащат по 8 евро за здравето на дете месечно? Каква превенция, здравеопазване и стимул за раждаемост е това?

- Въпроси все за финансовия министър. Ще го попитате ли кога държавата ще стане изряден платец и така в сектора да влязат поне още 500 млн. лв.?

- Че даже и повече. Това става ясно от справки на бивши финансови министри, които са ни обяснявали върху каква основа държавата осигурява групите, за които е длъжна да го прави. А съгласно подписаните предизборни споразумения с БСП и ДПС, ние от БЛС настояваме за среща с ръководствата на двете управляващи партии. Имаме отговор единствено от ДПС, от БСП - не. Но не е от нежелание - очаквам идната седмица тя да се организира. Поискахме официално среща и с премиера, и с финансовия министър.

Също нямаме отговор. Ако срещите не се състоят, това ще е очевиден отказ да се обсъждат проблемите в системата.

- На този фон какво да очакваме от здравеопазването догодина?

- Ако актуализацията от 150 млн. лв. не се добави към бюджета за догодина, най-вероятно дефицитът през 2014-а ще е над 250 млн. - до 300 млн. лв. Да вземем сметките от настоящия момент - за онкомедикаментите бяха заложени 90 млн. лв., те вече стигнаха разход от 180 млн. лв., а най-вероятно до края на годината ще станат 200 млн. лв. Ако и за догодина се осигурят 90 млн. лв., само по това перо дефицитът ще е 120 млн. лв., тъй като предстои да навлизат и нови лекарства за реимбурсиране. Още нещо: в последните няколко години разходите за медикаменти са се вдигнали 7-8 пъти, докато за медицинските грижи повишението е от около 10%. Затова няма как и догодина да не пищим, че няма талони, че няма достатъчно направления за изследвания. За тях за 2013-а бяха разчетени 6 млн. лв. повече, а се оказа, че допълнително са нужни над 12 млн. лв. Още един дефицит. По всички тези причини не мога да разбера каква е тази изненада в края на годината, че като си предвидил условно разходи за 500 млн. лв., а си осигурил 300 млн. лв., парите не стигат. Ами то е пределно ясно! Явно обаче кризата повторно ще се развие и догодина. Този път обаче очаквам още по-сериозен дефицит. Затова смятам, че трусовете ще започнат по-рано - през август-септември 2014 г., тъй като се бяга от решаването на проблемите в сектора. Същата история наблюдаваме сега с потребителската такса. За пенсионерите тя ще стане 1 лв., а разликата от 1,90 лв. ще плаща Министерството на здравеопазването. За целта ще му бъдат дадени допълнително 60-70 млн. лв., които ще дойдат от данъци чрез държавния бюджет. Тези 70 млн. лв. спокойно можеха да покрият нуждите при онколекарствата, вместо да отидат за една чисто популистка цел. Ако задачата е да се подобри статусът на пенсионерите, много по-разумно е всички пенсии да се вдигнат с 5 лв. месечно. Така всеки от тях ще си плаща поне една потребителска такса. А тъй като не всички ходят всеки месец на преглед, дори ще им останат пари за кисело мляко и хляб, ако властта наистина да иска с нещо да помогне на възрастните.

- Потребителската такса е спирачен механизъм в целия ЕС за ненужните посещения при лекаря. И у нас някои стари и самотни хора отиват при джипито само за да си поговорят с него и с надошлите пред кабинета му.

- Да, намаляването на потребителската такса ще доведе до злоупотреби и разхищения в системата. В момента, в който стане 1 лев, ще нарасне броят и на изследванията, и на прегледите и консултациите и те ще доведат до още по-големи харчове в сектора. Т.е. търси се популисткият ефект, без да се прави сметка какво следва.

- А опашките пред кабинетите за останалите пациенти...

- Ще се удвоят и ще се случва така, че човек, който наистина е болен, трудно ще има достъп.

- Как вървят преговорите с НЗОК за цените на клиничните пътеки догодина?

- Тази година подходът е малко по-различен. На събора на БЛС днес, утре и в неделя параметрите на Националния рамков договор ще бъдат предварително обсъдени, включително цените и обемите на клиничните пътеки. С този готов документ ще отидем в НЗОК, за да го предложим за база за преговорите. Разбира се, не ултимативно, но се надяваме голяма част от исканията ни да бъде удовлетворени, защото желанията на колегите са съвсем умерени. Не стоим зад невъзможни неща или абсурдни цени за България. Да подчертаем, че по принцип плащаните стойности у нас за всяко лечение са 1/10 от тези в останалия ЕС.

- За по-високи цени на кои пътеки ще настоявате?

- Само 34 клинични пътеки от вече близо 330 са достигнали нужното финансиране.

Всички останали са недофинансирани. В такова положение е и доболничната помощ, особено за образна диагностика, а това значи, че е невъзможно да се направи инвестиция в нова и модерна апаратура. Не очакваме, че през новата година ще се достигне ръст и ще се наложат цени, които напълно да покриват разходите. Категорично обаче трябва да се повишат с 5-10% плащаните стойности за пътеките за тежката хирургия, педиатричните, АГ заболяванията и раждането.

Но предварителните данни за проектобюджета на касата, които имаме, сочат, че като че ли такава възможност няма. Да не говорим, че няма да се изпълни ангажиментът, поет с предизборното споразумение с управляващите партии - дейностите, прехвърлени към касата, да се върнат в МЗ. Защото ваксините нямат никакво място в касата, те са национална програма и са грижа на държавата.

- Отново се повдига темата за демонополизацията на НЗОК. Ще получава ли българинът по-добро лечение с още една частна каса или с въвеждането на здравни фондове?

- Дали фондовете да работят с 2 процентни пункта от осигуровката, а касата с 6 на сто, обратното или други измишльотини, това с нищо няма да промени ситуацията. А ако се появи дори само още една каса и тя е равностойна на националната, къде и как ще се избира кой да осигурява 4,5 млн. души? Как ще си разделят осигурените? Пак казвам - при същите средства нищо няма да се подобри! Да, твърди се, че частната каса ще наложи по-добър контрол. Само че ето какво ще се случи - тя ще има административни разходи поне 5-10%, поне още 5 до 10% ще трябва да е печалбата й, защото частникът няма причина работи без нея.

- Което означава?

- Това означава, че ако здравната вноска остане 8%, както е в момента, автоматично 1 процентен пункт ще отива за това, което посочих преди малко. Т.е. реално фондът ще оперира с по-малко пари, а те и сега са напълно недостатъчно. Единственото решение е да влязат допълнителни средства в системата.

Ние посочихме някои варианти за това. Т.е. пак топката е в държавата.




Д-р Таня Андреева, министър на здравеопазването:

Модернизираме спешната помощ
Вероятно втората половина на 2014 г. още ще се повишат заплатите на лекарите в Спешната помощ, но ще работим и върху тяхната квалификация. Голям проблем е, че колегите от Спешната помощ нямат възможност да специализират поради натоварения график, който имат. Ще има отделни квоти за работещи в Спешната помощ. Ще има отделен режим за специализация, ще се допуска и колеги, които работят в други лечебни заведения, да могат да дават дежурства в Спешната помощ, ако те, разбира се, желаят. Предвижда се преоборудване на спешните центрове,закупуване на нови линейки и изграждането на така наречените национални комплекси по спешна помощ.Това ще бъдат звена, които ще бъдат регионално разпределени с директна връзка с център 112, който обаче ще бъде само прехвърлянето към квалифицираните служители, тъй като в момента на 112 реално работят диспечери, те не могат нито да дадат съвет, нито компетентно да насочат към един или друг специалист, който веднага да се включи, така че тези регионални центрове ще имат точно тази задача - бързо и навреме пациентите да имат достъп до медицинска помощ. И ако има например звено, което е натоварено, пациентът да бъде транспортиран до друго, където имат капацитета да го поемат.

'Пред bTV.


Депутати от БСП предлагат
Да се пуши и в офиси през зимата

Шансовете за падане на забраната са 50 на 50
От 400 до 800 лв ще е глобата за физическо лице
Наделина АНЕВА

Депутати са готови да предложат между първо и второ четене на закона за здравето да се пуши и в обособени помещения в офисите и в административните сгради, но само през зимата. Идеята лансира вчера Татяна Буруджиева от БСП, която е един от вносителите на проект за промяна на закона за здравето, спешно депозиран в НС в сряда в 16 ч. Оказа се, че част от депутатите, които са го подписали, не са били уведомени за бързането. Проектът е обсъден в парламентарната група на левицата във вторник и срещу него се обявили 17 депутати, а 4-ма се въздържали. Имало обаче доста отсъстващи.

Вчера някои от соцдепутатите заподозряха, че ресторантьорите са притиснали колегите им да внесат проекта много бързо, защото застудя. В подкрепа на пушене в обособени помещения в офисите през зимата се обяви и Корнелия Нинова, която също е сред вносителите на проекта. Шефката на здравната комисия Нигяр Джафер пък каза, че въпросът трябва много сериозно да се обмисли.

Внесеният проект на левицата предвижда да се върне пушенето в ресторанти, питейни заведения, барове, кафенета, клубове и кафе клубове, зали за хазарт и в обособени помещения на летищата. В тях няма да се допускат лица до 18-годишна възраст. По-малките кръчми ще могат сами да решат дали да са изцяло за пушачи или за непушачи. Няма да се палят цигари в интернет кафенета и в кафенета към спортни зали. В нощните заведения и в игралните зали пък няма нужда от отделно помещение, а ще се дими навсякъде.

Оказа се обаче, че с внесения законопроект не се решава по никакъв начин, проблемът с масовото пушене в парламента. Депутатите нямаха решение вчера как може да се прекрати вредната практика да се нарушават правилата в сградата, в която се коват законите. И вчера от стаите на всички парламентарни групи се носеше дим. Д-р Семир Абу Мелих от ГЕРБ каза, че ако не може да се справи с цигарите в НС, председателят на парламента трябвало да си ходи.

Пушенето в обособени помещения е вариант за изход от конфузната ситуация. През лятото всички ще бъдат задължени да излизат извън сградите, за да припалят.

Между първо и второ четене депутати се канят да внесат и предложения да се разреши пушенето по стадионите.

В момента шансовете да се вдигне пълната забрана за тютюнопушене са 50 на 50, пресметна шефката на здравната комисия Нигяр Джафер. Цялата група на ГЕРБ от 97 депутати има инструкции да гласува против проекта на левицата за частична либерализация на режима. Половината от групата на ДПС също ще ги подкрепи (общо са 36). На хората на Местан е разрешено да гласуват по съвест. Малко по-малко от половината от соцдепутатите също са за забраната (около 25-30 депутати). „Атака" иска да се върне старият режим.

„В никакъв случай не може да бъдат поставени на една плоскост аргументът за здравето на нацията и за това, че някой си измисля икономически аргументи", коментира бившата здравна министърка Десислава Атанасова. Тя е един от хората, които много често пушат в стаята на ГЕРБ заедно с Бойко Борисов зад специално сложен параван. Пълната забрана за тютюнопушене беше наложена от 1 юни 2012 г. по личното нареждане на бившия премиер.

От 400 до 800 лв. ще е глобата, ако някой пуши на неразрешено от закона място. При повторно нарушение санкцията ще стига до 1500. Имало предложение от неправителствени организации глобите да стигнат 10 000 лв., съобщи Нигяр Джафер.




Скандалът с бонусите на чиновниците приключи с присъда за назидание
Съдът даде на бившата шефка на Търговския регистър 5 г. затвор, въпреки че прокуратурата искаше само условно наказание
Самуил Димитров

Скандалите с бонусите, които чиновниците и управляващите си раздадоха масово през 2011 г., приключиха с изненадващо тежка присъда за назидание на бившата председателка на Агенцията по вписванията Виолета Николова. Така управляващите ще могат да отчетат за предстоящия доклад от Брюксел, че има тежко осъден висш държавен служител.

Присъдата е още по-впечатляваща, защото изключително рядко се случва съдът да наложи по-тежко наказание от исканото от прокуратурата. В случая с Николова държавното обвинение настояваше за 3-годишна присъда, с опция тя да е условна. Съдията Десислав Любомиров обаче й наложи 5-годишна ефективна присъда за присвояване, като я лиши от правото да работи по специалността си, забранявайки й да е юрист за 3 години, както и да заема ръководен пост за същия период. Вината на Николова е, че сама си е дала 48 хил. лв. без разрешението на правосъдния министър. Според Наказателния кодекс максималното наказание за такова престъпление е 10 години затвор.

Засега не е ясно защо съдия Любомиров реши да наложи по-тежко наказание от поисканото от прокуратурата. Още когато стана ясно, че Николова ще бъде разследвана, се заговори, че тя е изкупителна жертва и че по този начин се прикриват по-големи злоупотреби.

Николова бе подсъдима заедно с бившата финансова контрольорка на институцията Тотка Стоилова и шефката на отдел "Административно обслужване и връзки с обществеността" Раина Иванова. Стоилова бе призната за виновна, но получи условна 2-годишна присъда с 3-годишен изпитателен срок, а Иванова бе оправдана. Двете жени бяха обвинени като помагачи. Според прокуратурата вината на Стоилова е в това, че не е упражнила контрол върху действията на шефката си и не е дала отрицателно мнение при раздаването на бонусите. Адвокатът й Златка Стефанова коментира, че от нейните действия реално не са настъпили щети за бюджета.

Николова отказа да коментира наложеното й наказание. В последната си дума пред съда тя заяви, че не е имала намерение да върши "противоправни действия" и помоли да бъде оправдана.

Това е единствената присъда за бонуси, дадени по времето на кабинета "Борисов". На практика Николова бе един от последните скандални случаи от поредицата, започнала с 12-те хил. лв. бонуси на бившия директор на здравната каса Нели Нешева и продължила с допълнително материално стимулиране (ДМС) по множество институции. Скандалът бе толкова голям, че експремиерът Бойко Борисов нареди на всички министри, зам.-министри, областни управители и заместниците им, както и шефовете на политически кабинети да върнат получените бонуси или да бъдат уволнени. Даването на бонуси беше масова практика по времето на финансовия министър Симеон Дянков, независимо че той твърдеше точно обратното. Разкритията за даваните премии дойдоха от опозицията и не засегнаха всички държавни органи.

За действията на Николова съобщи бившият правосъден министър от кабинета "Борисов" Диана Ковачева след серия от скандали за неработещия Търговски регистър и високите му такси. Тогава тя обяви, че бонусите са дадени без нейно разрешение и уволни Николова. Оказа се, че за целия си престой в агенцията чиновничката си е дала общо 73 хил. лв. допълнително. 25 от тях обаче били с разрешението на бившия министър и настоящ вицепрезидент Маргарита Попова. Впоследствие обаче цифрите се промениха и Николова бе дадена на съд заради 53 хил. лв. Според разследващите 48 хил. лв. от тях Николова е сложила в собствения си джоб, а останалите е дала на трима свои подчинени. Малко след уволнението си бившата шефка даде пресконференция, на която обясни, че е заслужила парите си с денонощен труд. Това са суми, които се генерират от приходите на Агенцията по вписванията. По закон 10% от тях могат да се раздават като ДМС. Самата Николова твърдеше, че през 2011 г. в правосъдното министерство са раздадени 7 млн. лв. бонуси.

Съдията по делото не за първи път попада в медиите. През 2011 г. прокуратурата започна разследване по сигнал, че наркотрафиканти са планирали атентат срещу него. Според разследващите покушението бе по поръчка на русенеца Пламен Кунчев-Паци и Станимир Симеонов, а за изпълнител е бил нает Симеон Симеонов, който бе арестуван, преди да изпълни поръчката. През миналата година Любомиров бе кандидат за шеф на апелативния наказателен спецсъд, а година по-рано се бе прицелил в началническия пост на градския съд.






Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница