18 септември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата23.01.2017
Размер258.12 Kb.
#13327
18 септември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



АГ болницата има нова апаратура
Апаратура за измерване на пулса, Вливане на лекарства и храни, инхалатори и кислородни палатки дари фондация „Нашите недоносени деца" на варненската АГ болница. Техниката струва 7300 лв. фондацията ги осигурила чрез благотворителен базар, организиран на 1 юни, а списъкът с най-необходимата техника посочила самата болница. Придобивките вече се ползват от екипа на неонатологията, който обгрижва недоносени и бебета със здравословни проблеми. От болницата благодариха на фондацията, която е първата, създадена в подкрепа на недоносените деца и техните семейства.


Британци и германци учат във Варна
ДАНИЕЛА ИВАНОВА

250 чуждестранни първокурсници, сред които има британци, германци, шведи и младежи от съседните Турция и Гърция, започнаха обучението си в Медицинския университет във Варна. На старта на новата учебна година от вуза съобщиха, че т.г. ще обучават над 3500 студенти, 750 от които са от 34 чужди държави. Напливът се дължи на активната кампания на университета и на доброто му реноме, коментира ректорът на вуза проф. Красимир Иванов. Той отчете, че през последната година университетът е спечелил 34 проекта за над 6 млн. лв. в областта на развитието на човешките ресурси, инфраструктурата, новите форми на обучение и научноизследователската дейност.

„Партнираме си с университета от 3 континента, а наши възпитаници работят в над 40 държави по света", подчерта проф. Иванов.


ПИЯНИЦА НАПАДНА ЛЕКАРИ ЗА ЕДНА ЧАША

Бездомникът няма осигуровки, а лечението му излязло 1500 лв.
СЕВЕРИНА ИВАНОВА

Бездомник с алкохолен делириум вдигна на крак лекарите от общинската болница в Дупница, съобщи шефът й д-р Любомир Теушански. Мъжът бил приет преди 6 дни в болницата след преливане. Медиците го настанили в кома в интензивния сектор и след множество положени грижи той дошъл в съзнание едва във вторник. Делириум Минути след като отворил очи, 52-годишният Йордан Борисов започнал да крещи и да посяга на лекарите само и само да получи чаша алкохол. „Случаят е много неприятен. Човек в такова състояние става много раздразнителен и това е заради състоянието, в което се намира. Той е изпитвал остра нужда от алкохол", коментира Теушански. По негови думи бездомникът е бил без здравни осигуровки и с тежка съдба. На здравното заведение пък лечението му е излязло поне 1500 лв. Негативно „Много трудно се издържа с такива пациенти. Ето и сега имаме 10 човека, настанени без здравни осигуровки. Кой с пневмония, кой с друго, какво ли не. Не можем да ги оставим. Лошото е, че все повече стават българите, изпаднали в такова положение. С тази безработица рязко скочиха пациентите без осигуровки", категоричен беше Теушански. Той обяви, че 52-годишният Йордан е изписан вчера от общинската болница в добро здравословно състояние. Въпреки това обаче очакванията на медиците са, че той скоро ще се завърне отново в същия алкохолен делириум. Проблеми „Има много хора, които посягат към алкохола и давят мъката си в него. Това не им решава проблемите. Напротив -създава допълнителни. Не един или два подобни случая сме имали тук", коментираха и медици от здравното заведение.




Оставете медиците да лекуват
Бездомник с алкохолен делириум вдигна на крак лекарите от общинската болница в Дупница. Той започнал да коеши и да посяга на лекарите само и само да получи Чаша алкохол.

През май медицински екип бе пребит, отивайки на адрес, където 15-годишно момиче с алкохолна кома и диабет чака за помощ. На лекарите тогава се нахвърлиха около 15 пияни младежи. За медиците ни разправиите с недоволни, пияни и агресивни близки на пациентите са ежедневие. У нас побоят над лекари не е прецедент, който би могъл да ни шокира. Приетите в Наказателния кодекс по-тежки наказания за посегателство върху медиците трябва да заработят на практика, а не само на хартия, както повечето хубави неща в нашата държава. В противен случай лекарите ще продължат да спасяват живота на хора, които се ръководят единствено от пиянското си съзнание и които са готови да им посегнат за една чашка алкохол, ще продължат да бъдат пребивани, докато търчат по адреси, за да помагат на хората.

А когато пострадат, ще останат без зашита, защото законите у нас не работят.


Медици искат изпит за специализация
Студенти по медицина вчера скочиха срещу здравната министърка Таня Андреева заради идеята й младите лекари да записват специалност без приемен изпит, а само според успеха от завършването.

Това не е обсъждано с наши представители. Класирането по успех ще затрудни специализантите с по-нисък такъв, а и не е ясно как ще специализират студентите от други държави, пожелали да го направят в България. Това заяви Кирил Пенчев, председател на факултетния Студентски съвет от името на организацията.



Студентите медици настояват да се увеличи възнаграждението на специализантите минимум на 800 лева. В момента заплащането им е от 2 до 4 минимални работни заплати за страната, като най-високото възнаграждение получават специализиращите само 4 специалности - анестезиология, спешна медицина, патологоанатомия и педиатрия. Пенчев добави, че местата за специализация по държавна поръчка, които сега са близо 250, трябва да бъдат поне 400.



Да замразим ли пенсионната реформа
Сергей Станишев и депутати от БСП са внесли в парламента законопроект за замразяване на пенсионната възраст. В проект за промяна на Кодекса за социално осигуряване е записана възраст за пенсиониране от 60 години и 8 месеца за жените и от 63 години и 8 месеца за мъжете. Необходимият осигурителен стаж е 34 години и 8 месеца за жените и 37 години и 8 месеца за мъжете. В случай че лицата нямат право на пенсия по ал. 1, те придобиват право на пенсия при навършване на възраст 65 години и 8 месеца за жените и за мъжете и не по-малко от 15 години действителен осигурителен стаж.

Хората, на които не им достигат две години възраст или стаж, могат да се пенсионират по-рано, като за всеки недостигащ месец възраст и/или осигурителен стаж по чл. 68, ал. 1 намалението на пенсията е с 0,4 на сто. Тя не може да е по-ниска от 90% от минималната пенсия.

Реалната възраст, на която хората се пенсионират в България, е 64 години и 5 месеца за мъжете и 61 години и 3 месеца за жените и е значително по-висока от средната в Европейския съюз, където за мъжете тя е 61 години и 7 месеца, а за жените е 61 години и 3 месеца. Възрастта, на която мъжете се оттеглят от пазара на труда в България, е сред най-високите, само в Румъния и Швеция тя е по-висока. Реалната възраст за оттегляне на жените от пазара на труда е на средно равнище. Същевременно в България средната (очаквана) продължителност на живота е с около 7 години по-ниска в сравнение със средното равнище в Европейския съюз. За мъжете тя е 70,62 години, а за жените е 77,55 години.
Иван Нейков, Балкански институт по труда и социалната политика: Възрастта да се обвърже с продължителността на живот
Експертната оценка на мярката за замразяването на възрастта и стажа за пенсия в продължение на една година е негативна. Ако парламентът одобри законопроекта, няма да бъде постигнат положителен ефект. Това няма да стабилизира Националния осигурителен институт (НОИ), а обратно. Може да се очаква да нарасне дефицитът в бюджета на държавното обществено осигуряване. Няма да бъдат създадени и нови работни места за младите безработни. Илюзия е, че спирането на пенсионната реформа, тоест по-ранното пенсиониране, ще създаде работни места за младите. Обратно. Експертните прогнози са, че това по-скоро ще създаде проблеми на младите работници, които са на борсата на труда, тъй като младият пенсионер е предпочитан от шефовете пред младия и неопитен работник. Затова няма да бъде постигнат този ефект, който се очаква - че замразяването на пенсионната реформа ще помогне на пазара на труда. Хората, които се възползват от тази възможност, всъщност, ще получават и по-малки пенсии.

Всяка система, която засяга пенсионната реформа, има и положителни, и отрицателни страни. Разбира се, никой не вика „Ура”, когато му се увеличава възрастта за пенсиониране. Но това просто е неизбежно. Най-добре е в момента да не се пипа избраният модел, защото по него вече е постигнато известно съгласие в обществото, хората са се настроили по някакъв начин. Според мен най-доброто, което може да се направи, е да бъде изтеглен законопроектът от парламента и да продължи увеличаването на възрастта и стажът за пенсия.

Тази нова идея - да се отчита при вдигането на възрастта и продължителността на живота, е добра. Ако това бъде направено, то ще бъде нов етап в пенсионната реформа. Истинска реформаторска стъпка, защото тази идея се споделя от много голям кръг от експерти, тя беше обсъждана в последните три години, и доктор Адемов заслужава поздравления за това, че я възприе. Какво е най-доброто и най-рационалното в нея? С този подход всъщност се въвежда един обоснован икономически и демографски автоматизъм в корекцията на възрастта за пенсиониране. Създаването на връзка между продължителността на живота и пенсионната възраст всъщност решава две неща. Първо, ако расте средната възраст на мъжете и на жените в България, пенсионната възраст ще се увеличава пропорционално и с темпове, които ще реши обществото. Този проблем вече няма да бъде резултат на политическо решение. Второ, ако няма нарастване на продължителността на живота, няма да има и увеличение на пенсионната възраст. Това е и справедливо, и икономически обосновано. И затова бе трябвало в парламента да се направи бартер. Да бъде заменен законопроектът, с който се иска замразяване на пенсионната възраст, и да се въведе законопроект за зависимост на възрастта за пенсиониране от средната продължителност на живота. Мълчи се за това, че замразяването на възрастта ще доведе до по-ранно пенсиониране на тези, на които не им достига възраст, за да излязат в заслужен отдих. Ако бъде приет този законопроект, опасността ще е двойно по-голяма. Трябва да бъде направен този бартер. Да бъде спрян законът за замразяване на пенсионната реформа и да бъде пуснат законопроектът за обвързване на продължителността на живота с възрастта за пенсиониране.

Проф. Кръстьо Петков, икономист: Временната мярка е в правилна посока
Замразяването на възрастта и стажа за една година като временна мярка е стъпка в правилната посока. Отчитат се два фактора. Първо, след като започна повишаването на възрастта, се увеличи безработицата и много хора не могат да намерят работа. Сега на мъжете, които са навършили 65 години, им остава да живеят и да получават пенсия 13 години и половина, а на жените 17 години. Като икономист и като председател на Съюза на икономистите в България казвам, че пенсионната ваканция е правилна, но само до две години. След това пенсионната реформа трябва да се преразгледа, да се свърже с предстоящата продължителност на живота и да се въведат комплексни мерки за пенсионното оздравяване.

Най-добре е да има обвързване с очакваната и реалната продължителност на живота. И тогава ще се постигне автоматизъм и всеки ще знае какво да очаква независимо от това кой ще дойде на власт.

Промените в пенсионния модел ще имат ефект върху пазара на труда. Доста хора у нас смятат, че когато работят възрастните хора, няма работа за младите. Но тази и следващата година са години на обрат в политиката на пазарите на труда. До края на т.г. правителството разполага с над 100 млн. лв допълнително от европейските фондове за младежката заетост. А от догодина част от парите, които се заделят за временна заетост, могат да отидат и за хората в предпенсионна възраст. Така че този негатив може да бъде туширан. С въвеждането на швейцарското правило от следващата година заедно с промените в здравеопазването може да не успеем да решим проблемите. Мерките не трябва да са шокови. Хората не трябва да разбират от днес за утре какво ще им се случи. Демографската криза също е факт - миналата година имаме 75 000 раждания и 110 000 умирания. Как ще върви България напред.
Любомир Дацов, бивш зам.-министър на финансите: Големият проблем е демографският
Мерките сега са опит за оптимизиране вътре в самата система. Трябва да влизат повече осигуровки. И най-важното е демографският проблем. Защото всички разходи, свързани с хората, които са в пенсионна възраст, стават огромни. Разходите за здравеопазване нарастват, за пенсии също. А хората, които плащат тези осигуровки, намаляват.

Затова е важно – една година, ако трябва да се отложи, да се отложи, да се подработят мерките за реформата и механизмите след това да бъдат въведени шоково.

Ако има една година пенсионна ваканция, за да се въведе принципът на индексиране и на пенсиите, и на възрастта съответно, тази мярка би имала смисъл. Важно е какво би могло да се направи в посоката на т.нар. Втори стълб. Сега и на входа, и на изхода на пенсионната система има огромни проблеми. Затова е важно – една година, ако трябва да се отложи, да се отложи, да се подработят мерките за реформата и механизмите след това да бъдат въведени шоково.


Кръвни центрове пропускат зарази

Тестовете им откриват хепатит В, С и СПИН чак след 4-8 седмици
Диана Тенчева

Българите, на които бива преливана кръв, са изложени на риск от заразяване с опасни болести, показа разследване на „Труд".

Кръвните центрове у нас късно откриват хепатит В, С и СПИН. Серологичните тестове, които се използват в България, установяват трите заболявания чак между четвъртата и осмата седмица след заразяването, алармираха „Труд" лекари от университетски болници. Според началници на лаборатории, ако в този фатален период носител на едно от заболяванията (или на две от тях) дари кръв и тя се прелее, приемащият кръвта веднага се инфектира. Подобни тестове в Евросъюза използваме само ние.


Хазната вдига заплати най-добре

Учители и чиновници първи по ръст на разходите за заплати
СВЕТОСЛАВ МЕТАНОВ

Разходите за заплати растат основно в секторите, в които държавата дава парите. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за разходите на работодателите за труд през второто тримесечие на годината.

Спрямо същия период на 2012 г. най-силно са се увеличили общите разходи за труд в секторите образование (9,3%), хотелиерство и ресторантьорство (9,1%) и държавно управление (8%). В призовата тройка единствено туризмът е сектор с почти изцяло частни работодатели. Доходите в образованието и държавното управление зависят изцяло от заложените в държавния бюджет средства.

На противоположния полюс са разходите за труд в сектори като култура, спорт и развлечения и операции с недвижими имоти. В тях е регистриран спад от съответно 10 наето и 5,6 на сто.

Като цяло общите разходи за труд за един отработен час на работодателите на годишна база са се увеличили с 3,4 на сто, показват данните на националната статистика.

Ръстът е най-впечатляващ в строителството - с 4,9 на сто. В индустрията увеличението на харчовете за персонала е с 4,8 процента, а в сектора на услугите - с 1,8 на сто, сочи изследването на НСИ.

Общият разход на работодателите за труд представлява сумата от начислените средства за работна заплата, разходите за социални и здравни осигуровки, обезщетенията по

Кодекса на труда и други надбавки, плащани от фирмите.

На практика НСИ изследва показателя от началото на икономическата криза. Базовият период за изчисленията на института е 2008 г. От тогава насам общите разходи на работодателите у нас са се увеличили с 38,4 процента.

Най-сериозен е ръстът в секторите търговия (63%) и далекосъобщения и медии - 55 на сто.


Финансистите почти без увеличение

Секторът, в който работодателите са най-пестеливи и най-трудно развързват кесиите, е „Финансови услуги и застраховане".

Работодателите в бизнеса с пари от 2008 г. до сега са увеличили разходите за труд само с 19 процента. Това е два пъти по-малко от средното за страната, но пък заплатите там по принцип са сред най-високите.

Бавно нарастват и доходите в сектора „Транспорт, складиране и пощи"-само с 21 процента през последните пет години.


Здравната кутия на Пандора
Едно момче с хепатит В отвори кутията на Пандора преди месец. И заизскачаха... страхотии.

Тогава всички разбраха, че няма регистър на кръводарителите. Сега научихме, че кръвните центрове „пропускат" опасните вируси на хепатит и СПИН в първите седмици след заразяването. И най-богатото въображение е бедно откъм представи какво на практика означава това. А шокиращото е, че още преди 6 г. тогавашният директор на националния център е сигнализирал за проблема. Но никой не му е обърнал внимание.

Кутията на Пандора може да се затвори с чек за 500 000 лв. Нищожна сума на фона на над 3-те милиарда лева, с които разполага здравеопазването ни. С нея ще се купи модерна апаратура, която вече е внедрил целият ЕС и която хваща за ден коварните вируси.

Да, накъдето и да се обърне екипът на здравното министерство, го притискат проблеми. Но всеки ден у нас се извършват стотици кръвопреливания. И докато подготвя голямата реформа, нищо не пречи на здравния министър да направи малката крачка. Крачка за половин милион, която ще спре разпространението на вируса с пасивната помощ на държавата.




Кръвните ни центрове късно хващат хепатит В, С и СПИН
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Българите, на които се налага да бъде преливана кръв, са изложени на риск от заразяване с опасни болести, показа разследване на „Труд".

Кръвните центрове у нас установяват късно инфектирането с хепатит В, С и СПИН. Причината е, че използват серологични тестове, които „хващат" трите заболявания чак между четвъртата и осмата седмица след заразяването. Ако в този период носител на една от тежките болести или примерно на две от тях дари кръв, специалистите няма как да научат, че той е заразен. И ако тази кръв бъде прелята след преработка, тя ще инфектира този, в чиито вени е била въведена, алармираха „Труд" лекари от университетски болници у нас.

Страховитият проблем потвърди и доц. Андрей Андреев, който бе директор на Националния център по трансфузионна хематология в продължение на 10 години -от 2003-та до май 2013 г.

След запитване на „Труд" чрез Министерството на здравеопазването (МЗ), Националният център по трансфузионна хематология призна, че едва след „внедряването на нова технология (т.нар. NAT) в диагностиката на кръвните центрове ще се скъси т.нар. скрит период" - това са точно тези до 8 седмици, в които към момента специалистите ни няма как да разберат за инфектираните с хепатит В, С и СПИН пациенти.

Решението на проблема е да се заложи на молекулярно биологични техники на изследване, които се наричат NAT, ТМА и PCR. Това е и препоръката на Световната здравна организация (СЗО), с която вече са се съобразили 60% от държавите в света. Сред тях са всички държави от ЕС без България.

Методът се използва още в САЩ и Канада (виж инфографиката).

Серологичното изследване, което се прави у нас, се нарича ELISA. Само че този метод установява трите заболявания чак когато в кръвта вече има антитела или антигени на вирусите. А това, както вече стана дума, се случва най-рано след 4 седмици. Това е т. нар. инкубационен или „скрит период".

„Освен това резултатът от изследването много зависи от точността", казаха специалисти, завеждащи лаборатории в София.

ELISA има и други минуси. Първият е, че в 90% от случаите тестът се извършва ръчно, лаборантът работи между час и половина и три часа и половина,което предполага вероятност от грешки заради наличието на човешкия фактор. Процедурата е следната - лаборантът взема пипета, капе реактив в ямките на плаката, после се поставят пробите на пациентите, следва обработка, нови реактиви, ново „измиване" на пробата и т.н. Накрая се получават ямки с различен цвят и по него се отчита дали реакцията е положителна (съответно резултатът е положителен) или не.

Сред другите минуси е, че пробите се съхраняват при неконтролирани условия и се обработват, когато се съберат най-малко 10-12. Задължително за всеки пациент трябва да се „пускат' по две успоредни проби, но това не се прави, за да се спестят пари. Не на последно място -тестовете за метода ELISA не откриват мутирал вирус. „Т.е. вирусът го има, но той не произвежда антитела, които ние търсим в кръвта, и се стига до фалшиво отрицателни резултати", обясниха специалистите. Освен това някои тестове (а те са различни на отделните производители) „хващат" хепатита само ако той е в по-големи дози в кръвта.

„Трябва да ни притеснява също фактът, че неползвайки препоръчителните от СЗО технологии, България се подрежда до изоставащите.

държави като тези от Африка. А там не може да се говори за истинско здравеопазване. В някои от тези страни дори не ползват ELISA, а направо кръвопреливат... Разбирате ли с какви здравни системи сме сродни?", коментира лекар от София, пожелал да не бъде цитиран поименно.

В същото време NAT технологията и основаващите се на нея подобрени методики могат да докажат дори само няколко копия на вируса в кръвта на болния. Причината е, че те откриват генетичния материал - нуклеиновата киселина на вируса, и това се случва дори той да е в изключително малко количество, и то само ден-два до пет след заразяването.

Сигурната методика се извършва с помощта на апаратура, която струва около 100 000-150 000 лв. и може да изследва до 500 проби на ден. Еднократният консуматив, който е необходим, е готов реактив и струва не повече от 20-30 лв. за пациент (зависи от производителя). „Да, апаратурата е по-скъпа, но тя е напълно автоматична, не позволява грешки, защото не й влияе човешкият фактор и установява буквално' ден-два след инфектирането наличие на вируси, което веднага оправдава по-високата й цена", категорични бяха експерти. А за хемодиализните центрове има изработени специални апарати, чрез които се прилагат технологиите NAT и ТМА (последната е специално за кръвопреливните центрове).

„Ако трябва да обобщим, с NAT и ТМА се търсят не антитела, а директно вирусите причинители. Затова СЗО не само препоръчва, но се опитва да направи задължителни модерните технологии и непрекъснато изпраща писма до кръвните центрове с молба за внедряване на новата техника", допълниха лекари от наши университетски болници. Според тях използването на настоящите методи на изследване е геноцид спрямо нацията.

„Още преди 6-7 г. предложих на Министерството на здравеопазването да внедри новата апаратура, но до ден днешен то не е реагирало адекватно", посочи доц. Андрей Андреев, бившият директор на Националния център по трансфузионна хематология. И той бе категоричен, че ELISA дава резултати за наличието на хепатит В и С на много по-късен етап -чак когато има антитела в кръвта. Доц. Андреев потвърди, че NAT технологията е по-скъпа, но изключително надеждна и наложителна. Неговата теория е, че и два такива апарата са достатъчни за територията на България, но при всички случаи трябва да се купят.
3 пъти по-малко заразени в Европа

Близо 8% от българите са заразени с хепатит В. Той се причинява от вирус, който е 100 пъти по-заразен от този на СПИН. Инфектирането може да стане само с

1 /100 000 част от капка кръв. Вирусът може да се предаде и чрез телесни течности (слюнка, сълзи, пот, урина, сперма). А хроничният хепатит В е по-честа причина за

чернодробна цироза и рак, отколкото алкохолът.

Българите с хепатит С са 1,5%. А в Чехия, Словакия, Швейцария, Австрия, Германия, Белгия, Холандия, Испания, Италия, Великобритания и скандинавските държави заразените с хепатит В са под 2%, а с хепатит С - под 1%, посочиха гастроентеролози.
До края на 2014 г. ще сме с обновена апаратура

Националният център по трансфузионна хематология за „Труд":

В кръвните центрове за откриване на HBsAg (б.р. -антигена на хепатитния вирус В) се използват тестове ELISA, а в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ) и регионалния център в Пловдив - хемилуминисцентни тестове (б.р. - просто казано, по-добър вариант на ELISA)"



Това отговориха от Националния център по трансфузионна хематология на запитване на „Труд" какви са методите на диагностика у нас за откриването на хепатит В, С и СПИН. Т.е. националният център потвърди, че в България не се използват препоръчителните от СЗО молекулярнобиологични техники като NAT, PCR и ТМА.

Засега това са най-добрите тестове за диагностика, използвани в света (б. р. - става дума за ползваните към момента)", добавиха от националния център. „Но експертите му не посочват, че тези техники са най-добри при търсенето на антигени и антитела на вирусите на трите заболявания, а не при търсенето на копия от самия вирус", контрираха специалисти. В писмото



до „Труд" пише още, че „всяка година се провеждат обществени поръчки и заменянето на диагностиката с по-некачествени тестове е реална".

Въпросните тестове не откриват репликация на вируса, нито целия вирус, а само един от маркерите му", казват още от националния кръвен център. И добавят: „Внедряването на NAT технологията в диагностиката на трансмисивните инфекции в кръвните центрове би скъсило т.нар. скрит период, и то не само за хепатит Б, а и за хепатит С и СПИН."



Апаратурата, с която работят националният и регионалните кръвни центрове, е доставена през 2007 и 2008 г. „Като цяло тя е работеща, защото периодично се извършва профилактика, за да отговаря работата ни на изискванията на медицинските стандарти", казаха още от националния център. До края на септември т.г. той ще изготви и ще представи на Министерството на здравеопазването становище коя апаратура в страната се налага да се подмени.

НЦТХ е второстепенен разпоредител на бюджетни средства към МЗ и е на прякото му подчинение. Имам пълна подкрепа от страна на МЗ и се надявам в близко бъдеще да се обнови както апаратурата на НЦТХ, така и на регионалните кръвни центрове", каза директорката на НЦТХ д-р Маргарита Велкова. Според нея подготвяното становище ще предложи промени както в спешен, така и в планов порядък, за да се приключи през 2014 г. с напълно обновена апаратура, отговаряща на съ-времените изисквания за работа в трансфузионната мрежа.



До септември 2014 г. пък щял да бъде изграден Национален електронен регистър на кръводарителите в България. Той се прави с пари от оперативната програма „Развитие на човешките ресурси".
Въпросите постави Христо

Кръвен" скандал, който избухна в края на август между дарител и здравното министерство, насочи вниманието на цялото общество към проблема с диагностиката на заразена кръв.



Оказа се, че Христо Гешов (23) от Червен бряг е дарявал кръв в различни части на страната и никой не го е информирал, че е с хепатит В. „Ако още при първото кръводаряване преди 2 г„ а не чак на третото, лекарите ми бяха съобщили, че съм заразен с хепатит В, сега щях да съм в много по-добро състояние, щях да започна да се лекувам много по-рано", каза тогава пред „Труд" Христо.п!


Глобиха лекар, пратил дете на скенер

Свършиха направленията за безплатни прегледи, касата можела да отпусне още
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Глоба от 1500 лв. отнесе лекар, защото е надвишил лимита си за високоспециализирани изследвания, пращайки на скенер деца със съмнения за рак. „Аз приключих с направленията още в края на юли, а за миналото тримесечие бях глобен с 1500 лв., защото съм пратил децата със съмнение за рак на костите на сцинтиграфия и млад мъж с кожен рак на скенер и с това съм надвишил регулативния стандарт", разказа за „Преса" хирургът д-р Стефан Зарков от медицинския център „Лора". За всяко тримесечие той разполага с 50 направления за специалист и 25 за високотехнологични изследвания. Те трябва да му стигнат за около 600 пациенти. Ако надвиши отпусната сума, го заплашва глоба. „Всеки ден съм изправен пред дилемата кого да пратя на безплатен преглед. Как да кажа на ревяща майка на болно от рак дете, че трябва да чака два месеца или да си плати", ядосва се д-р Зарков.

„Направления няма, за преглед при специалист елате през октомври." Този надпис е закачен на десетки кабинети на джипита в столичните поликлиники.

Положението в страната е същото, като за скенер, мамограф, ядреномагнитен резонанс и биопсии безценните талони са свършили още в началото на август. Пациентите са принудени да чакат повече от месец, ако искат да се прегледат безплатно при гинеколог или кардиолог, например. В противен случай трябва да броят от 30 до 50 лв. за платен прием. С 80 лв. трябва да се разделят нуждаещите се от спешна биопсия, 500 лв. струва скенерът. Липсват направления дори за най-банални изследвания като пълна кръвна картина.

От здравната каса обясниха за „Преса", че вече са отпуснати допълнителни 707 132 лв. за изследвания. В зависимост or изпълнението на бюджета за извънболнична помощ НЗОК има готовност да предостави и допълнителни направления в областите, където се очертава недостиг.


Поне 800 лв. заплата искат млади медици
Жулиета МИТКОВА

Минимум 800 лева да стане заплатата за лекари специализанти, поискаха студенти по медицина от премиера Пламен Орешарски и здравния министър д-р Таня Андреева. Младите доктори настояват и за увеличение на местата за държавна поръчка от 250 на поне 400. „В противен случай след 5 г. ще останем без лекари", предупреди Кирил Пенчев от Асоциацията на студентите по медицина. По думите му от 550 завършващи всяка година млади медици около 400 напускат страната. Половината от действащите доктори в момента пък били в пенсионна възраст.

Сега специализантите получават две минимални заплати, или 620 лв. 1200 лв. вземат единствено избралите да учат анестезиология и интензивно лечение, спешна медицина, патоанатомия и педиатрия.


Нужен е консенсус, който политиците да следват
Стоян Александров, бивш финансов министър

Нужна е по-голяма държавност и консенсус по някои въпроси, но няма кой сред политиците да поеме такава отговорност. Това може да се случи единствено при дебати, организирани от една от двете институции - президентската или омбудсмана. Трябва да бъде постигнат някакъв обществен консенсус по теми като образование, здравеопазване, транспорт, енергетика, пенсионна реформа, а след това политиците да бъдат заставени да го следват. И да го прави всяко следващо правителство. Това са болезнени реформи, които политиците нямат воля да направят, предвид хоризонта на 4-годишния им мандат. По времето, когато бях финансов министър, много мои колеги, които след това станаха и премиери, бяха свалени именно заради подобни реформи. Не искайте от нашите политици това. Но такъв обществен консенсус е нужен, защото иначе ще избираме между по-голямото и по-малкото зло, а не между по-доброто и по-лошото. Няколко поколения ще плащат цената за подобни болезнени реформи, но те са нужни.




Започва дебатът за пушенето
Дебатът за пушенето в кръчмите ще се поднови съвсем скоро. Причината е, че в плана за работа на парламентарната здравна комисия до края на годината влизат проектите за промени в закона за здравето. Там са предложенията на "Атака" за премахване на ветото за пушене в закрити обществени места.

Нашата комисия е съставена предимно от лекари и мисля, че няма да приемем тези идеи, но не знам какво ще стане в пленарна зала, каза д-р Нигяр Джафер, шеф на здравната комисия.

Предложението за връщане на стария режим за пушене срещна остър отпор от непушачите още преди няколко месеца. Най-вероятно то ще се приеме, тъй като пушачите имат силно лоби сред депутатите. Освен това подобен проект през лятото подготви и Мартин Захариев от БСП.

До края на годината здравната комисия ще промени закона за здравното осигуряване. Идеята е да се възстанови старият модел на управление на касата, при който имаше управителен и контролен съвет. Техните членове се избираха от събрание на представителите от 37 души, в които 19 бяха представители на неправителствени организации. Освен това смятаме да възстановим опцията за арбитраж при спорове между болниците и здравната каса, каза Джафер.



Мария Чипилева


Млади медици са против отпадането на изпитите за специализация
Студенти по медицина се възпротивиха срещу класирането за специализация по успех, както предложиха от МОН в понеделник. Бъдещите лекари от Медицинския факултет на Софийския университет и членове на Асоциацията на студентите по медицина в България заявиха, че това предложение не е обсъдено със студентите, които ще бъдат пряко засегнати от него. Според студентите класирането без изпит ще затрудни специализантите с по-нисък успех. Усложнява се и кандидатстването на специализанти от други държави. Проблем ще представлява и новата политика за лекарите, които вече практикуват, но са пожелали да специализират и в друга област, обясни Кирил Пенчев, председател на факултетния Студентски съвет. Според него местата за специализация по държавна поръчка, които сега са близо 250, трябва да бъдат увеличени поне до 400. Минималното възнаграждение на специализантите да бъде увеличено до 800 лв., настояват още студентите медици. В момента заплащането на специализациите е от 2 до 4 минимални работни заплати за страната, като най-високо възнаграждение получават анестезиолозите, патоанатомите, педиатрите и специализантите по спешната медицина. Бъдещите лекари настояват държавният изпит да се провежда едновременно, в един и същи ден и час за всички медицински университети в страната. Те твърдят, че в момента студентите трябва да се явяват на държавен изпит пред една комисия в София.


Увеличиха с 50% заплатите на лекарите от ТЕЛК в Пазарджик
Заплатите на лекарите от ТЕЛК в Пазарджик бяха увеличени с 50%. Това съобщи д-р Снежана Кабаджова от ТЕЛК. Решението е на директора на МБАЛ-Пазарджик д-р Васил Вълчев. Причините за увеличението са, че лекарите от ТЕЛК са с едни от най-ниските възнаграждения сред колегите си. Освен това те нямат право да работят извън ТЕЛК с направления от Здравната каса заради конфликт на интереси. Така трудовите им правоотношения остават основен източник на приходи. Лекарите от двата състава на ТЕЛК в Пазарджик извършват освен експертна дейност преценка на работоспособността, разглеждат обжалвания на болнични листове, произнасят се по случаи на закрила от уволнение, заради заболяване и други, каза д-р Кабаджова. Тя допълни, че освен откриването на новата сграда на ТЕЛК те са получили и още една добра новина - за увеличените им заплати, които е възможно да нараснат и допълнително през следващите месеци.


Ех, роди ме, мамо, в България...
Близо три милиона българи живеят и работят извън страната, търсейки късмета си в чужбина
Йонко Бонов

По официални данни от Националния статистически институт зад граница живеят и работят над един милион и двеста хиляди българи. Само че в нашата страна официалната статистика и по този показател се разминава на космично разстояние от действителността. Тъжната истина е, че близо три милиона наши сънародници са заминали да си търсят късмета на гурбет в чужбина. През втората половина на 80-те години на миналия век в страната ни живееха почти девет милиона души. Сега постоянно пребивават тук малко повече от шест милиона. Деветдесет процента от семействата в стотици селища на родината ни разчитат на парите, които им изпращат техни близки, които превиват гръб на хиляди километри оттук. Предприятията, които осигуряваха поминък в тези населени места, в съвременните ни години на побългарена демокрация бяха превърнати в излишни и безсмислени постройки и съоръжения и бяха предоставени безответно на разпасалото се нагло грабителство, насърчавано години наред от реваншистки настроени властници - като се започне от машините и съоръженията в тях и се свърши с последната цигла от покрива им. Оказва се, че както за България, така и за страните от Югоизточна Европа сега, в годините на съвсем оскъдни инвестиции, парите на емигрантите са сериозен източник на капитал. Проучване на Института за икономически изследвания към БАН сочи, че размерът на спестявания и трансфери, изпращани към България на завърнали се и настоящи емигранти, е близо 1,3 милиарда евро. Изпращаните парични трансфери от работещи в чужбина не само за България, но и за страни като Албания и Молдова например, представляват много по-голям обем, отколкото са преките чуждестранни инвестиции - обяснява доц. Искра Христова от Института за икономически изследвания. Ала внушителните суми, които превеждат гурбетчиите на близките си, не са в състояние да компенсират изтичането на човешки ресурс, коментират икономисти от този институт. Основните разходи на сънародниците ни в Испания примерно отиват в местната икономика, а не в България. Така те инвестират основно в чужда държава. Въпреки анализите на икономистите, безспорен е фактът, че гурбетчиите ни остават инвеститор №1 в българската икономика. Паричните преводи от чужбина са вече приблизително пет процента от брутния вътрешен продукт на страната ни. По всичко личи, че както България, така и изобщо Югоизточна Европа ще продължи да преживява с пари от работещите зад граница. Икономиката на социализма, която осигуряваше работа и благосъстояние за населението, сега е в историята. Тук сме обречени на безработица на доходи, които ни принуждават да пристъпваме едва по ръба на оцеляването си. Ситуация, която обрича България на системно обезбългаряване, а голяма част от трудоспособното й население на обезродяване по неволя. Около 50 процента от съотечествениците ни в Италия например са заявили, че нямат никакво намерение да се връщат у дома. Мнозина от гурбетчиите, добрали се до работно място в някоя страна от Западна Европа, предпочитат да работят на черния пазар. За работа без договор, когато се спестяват здравни и социални осигуровки, обикновено получават повече, средно по шест-седем евро на час. За сметка на това обаче наемните работници нямат никакви права и често пъти са обект на изнудване, измами и открито грабителство. Според данни, подадени от различни наши посолства, поне стотина българи годишно, заминали на гурбет, стават жертви на измами. Разбира се, нека отново да уточним, че реалният брой на такива случаи е поне неколкократно по-голям, отколкото е официално обявеният. През миналата година например около 800 съотечественици останаха без обещаната работа в Швеция. Оказали се без храна и без пари за връщане. Страната ни е покрила разходите им. За спасителната акция са отделени около половин милион лева от българския данъкоплатец, уточни Лъчезар Петков, началник на Ситуационен център към Министерството на външните работи. Изобщо фалшиви обяви за работа в чужбина мамят стотици българи. Мошениците използват кризата и високата безработица, за да смъкват пари от жертвите си. На въдицата им се хващат безработни, младежи без опит и дори хора с висше образование, които, водени от сляпа надежда да си намерят платена работа на Запад, се подлъгват, следвайки инструкции и обяви в сайтове в интернет. Когато все пак нашите гурбетчии се уредят на някаква работа, то тя е в строителството, в производството, в селското стопанство, жените се трудят най-често като домашни помощнички. Все повече са младите ни сънароднички, които са превърнали проституцията като своя основна професия или периодично припечелват с тялото си по улици, магистрали, барове, нощни заведения и др. Според Европейската комисия българи и румънци вече достигат 2,2 процента от населението на Испания, а 1,8 процента от живеещите в Италия са от румънски или от български произход. Еврокомисията отбелязва, че 32 процента от емигрантите в Европейския съюз от България са се установили в Испания, 15 процента са във Великобритания, а 13 процента - в Германия. Едва около 7 процента от българите се препитават с висококвалифициран труд - в здравеопазването или като инженери. Впрочем всяка година между 500 и 600 лекари, медицински сестри и акушерки напускат страната ни, за да работят в чужбина. Най-много наши медици има в Германия и Франция. Квалификацията им се цени още в Англия и Ирландия. По-малка част от тях заминава за Швейцария. Някои у нас подмятат ехидно, че в България нямало почва за развитието на каквото и да било работническо движение, нито можело да се говори вече за работническа класа. Не, господа, колкото и да не ви се иска да го признаете, всяка национална икономика се крепи върху раменете на работническата класа. Ако у нас икономиката е разрушена и разграбена, то мнозина от нашата работническа класа, както видяхме, заминава да търси прехраната за себе си и за своите семейства в далечна чужбина. Ако се върнем няколко десетилетия назад у нас, ще си припомним една коренно различна картина. В началото на 70-те години на миналия век например България заемаше 59-о място по численост на населението в света, но по производство на електрокари тя заемаше призовото трето място, по добив на олово - на десето място, на цинк - на десето място, по производство на металообработващи машини - на двадесето място и т.н. Предна позиция в развитата промишленост на България заемаха машиностроенето, химическата индустрия, металургията и енергетиката. АЕЦ "Козлодуй", която догодина ще навърши 40 години от пускането си в действие, е първата атомна електроцентрала на Балканския полуостров. По онова време за нуждите на селското ни стопанство работеха 111 хиляди трактора, 20 хиляди комбайна, хиляди други машини. През 1971 г. страната ни заема първо място по производство на тютюн и слънчоглед на глава от населението, а по производство на пшеница, царевица, домати, грозде и някои други селскостопански култури е в първата петица в света. Още по онова време дължината на железопътните линии в страната надвишава шест хиляди километра. Един от най-важните принципи, на които се основаваше българската външна търговия, беше плановостта. Изобщо цялото ни национално стопанство имаше планов характер. В сравнение с 1950 г. през 1972 г. външнотърговският оборот на България се увеличи 21 пъти. Обемът на експорта през 1972 г. превиши 24 пъти експорта, реализиран през 1950 г., а обемът на импорта през този период нарасна 18 пъти. Оборотът на външната търговия на страната ни преди четири десетилетия е близо шест милиарда лева. От 1969 г. в структурата на стокообмена на България експортът неизменно надвишава импорта. Тези цифри нямат нужда от коментар, достатъчно ясно говорят за онези златни години на бурен икономически растеж на България. В основата на онези успехи, за които днес дори не смеем да мечтаем, беше честният труд на българската работническа класа. За съжаление нейните представители днес, лишени от възможността да произвеждат материални блага, логично търсят жизнено потребната си реализация в чужбина. България днес не се нуждае от честния им труд. Както се казва в няколко римувани думи:

Ех, роди ни, мамо, в България,

да се наскитаме

по земни полушария...



Какво ли бъдеще я очаква такава страна, в която няма място за трудовите й хора?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница