19 декември 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата25.01.2018
Размер235.71 Kb.
#51322
19 декември 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Пенсионери лекуват инвазивно в русенска болница
НИКОЛАЙ КАЛАМОВ

Отдавна пенсионирани лекари се водят на щат в частна болница в Русе, за да може тя да получава щедри суми от здравната каса всеки месец. Д-р Кирил Панайотов, управителят на заведението „Медика Кор", потвърди пред „Труд" информацията от предаването „Открито" на БНТ, че болницата му наистина имала договори с лекари и рентгенолози в пенсионна възраст. Това било заради законовите изисквания да се осигуряват и такива специалисти. Само един от тях е на 71 години, но в България няма закон до каква възраст може да се упражнява професията.

Журналистката Валя Ахчиева обаче установи, че една от лекарките - анестезиоложка, е на 80 години, а друг медик е в дълги болнични. Когато поиска от рецепцията на „Медика Кор" да я свържат с тези лекарка, жената на телефонната централа каза, че никога не е имало такава жена в здравното заведение.

Калоян Копчев, шеф на здравната каса в Русе, заяви, че при проверка на място не са открити нарушения и споменатите лекари са били на работа по времето, когато негови служители са ходили на място.

Частната болница „Медика Кор", която се занимава с инвазивно кардиологично лечение, се намира в сградата на държавното здравно заведение в Русе. Двете структури са сключили договор за публично-частно партньорство, из-

готвен от бившата здравна министърка Десислава Атанасова, когато тя е била юрисконсулт на държавната болница.

„Медика Кор" и МБАЛ-Русе осъществяват паралелна, а не конкурентна дейност, твърди директорът на русенската държавна болница д-р Владин Петров. Докато частната болница осигурява инвазивна-та кардиология, държавното здравно заведение поема консервативното лечение на пациентите й, обясни Петров.

„Получаваме по 40 000 лв. месечно от тях, трудно ми е да твърдя, че „Медика Кор" източва болницата", уточни шефът на държавното заведение.

„За три години сме внесли над 400 000 лв. дивидент в МБАЛ-Русе, камо ли да я източваме и вече сме обслужили над 15 000 пациенти", твърди и управителят на „Медика Кор" д-р Кирил Панайотов.


Градска болница открива филиал във Вълчи дол
ПЛАМЕН ЙОРДАНОВ

Диагностично-консултативният център „Света Клементина - Варна", известен като Градска болница, открива филиал във Вълчи дол, съобщи управителят на здравното заведение д-р Иван Иванов.

До момента в намиращата се на 50 км от морската столица община здравеопазването се е осъществявало от осем семейни лекари в общинския център и няколко доктори в по-големите села. Филиалът на болницата ще се намира в сградата на бившата поликлиника във Вълчи дол. Два пъти седмично варненски лекари ще провеждат прегледи и консултации.

Разкрити са десет кабинета, оборудвани с нужната апаратура и компютърна информационна система, каквато има в Градска болница. Ще работи и клинична лаборатория за изследване на биологичен материал, регистратура и ЛКК - комисия, физиотерапия и специализирани кабинети, обясни още д-р Иванов.

Ремонтът на помещенията е осъществен със средства от община Вълчи дол.


НЗОК тръгва с 80 млн. лв. на минус
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще започне следващата година с дефицит от 80 млн. лв. Той се формира от неплатените пари на болниците за извършената дейност през октомври и ноември т.г., съобщи вчера управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова при подписването на новия рамков договор за 2014-а.

Лечебните заведения получиха сто процента от заработените пари през септември, но по 80 на сто - за октомври и ноември. Лечението за декември се покрива с бюджета на касата за 2014 г.

„В условията на безпрецедентна финансова криза и след двегодишно замразяване на преговорите, изразявам задоволството си, че днес се подписва рамковият договор за 2014 г.", каза здравната министърка д-р Таня Андреева.


Втора животоспасяваща терапия отпада от догодина
Пациенти с увредени аортни клапи ще чакат лечение 12 месеца, но и след това може да не го получат
Светослав Славов (61 г.) е българинът, на когото преди три години за последен път у нас бе поставено изкуствено сърце. А животоспасяващата интервенция се извършва само в столичната университетска болница „Св. Екатерина". Мъжът, прикрепен за спасителната машина, знае, че за да му бъде трансплантирано ново дарено сърце, разполага с още две години. А ако това не се случи дотогава, той... ще издъхне.

„Защо в България донорството е в толкова тежко положение?! Защо близките на починали не даряват органите им, за да живеят други? Аз не губя надежда, тя ще си отиде последна, но не мога да избягам от тези мисли", бавно изрече пред „Труд" Светослав, който е зъболекар. Преди три години, когато се сдоби с изкуственото сърце, той имаше намерение да продължи да лекува по един-двама пациенти на ден. Но не можа да изпълни желанието си. „Просто няма как, постоянно идвам в болницата, правят ми вливания...", казва докторът от Лом.

Изкуственото сърце на Светослав струва 168 000 лв. „Все още обаче не сме получили парите за него. Независимо че минаха три години", обясни проф. Генчо Начев, директор на „Св. Екатерина". Той допълни, че в този период болницата е давала по 30 000 лв. за технически преглед на машината... Процедурата е задължителна, защото в противен случай фирмата производител може да наложи санкции, описани в договора за доставката на апаратурата.

„Както за последните две години, така и за следващата, здравната каса ще осигурява по 50 000 лв. за поставянето на две изкуствени сърца. Само че няма кой да доплати по 118 хил. лв., за да ги получи! Болницата също не може да си позволи да ги имплантира на фона на останалите годишни разходи за тези пациенти", посочи проф. Начев. Първоначално, когато видял сумата от 50 000 лв., си мислел, че е допусната техническа грешка от НЗОК. Но уви, не било грешка. Професорът написал писма до всички институции, които могат да помогнат на тежко болните, но без резултат. Затова и догодина терапията ще бъде недостъпна за пациентите, а нуждаещите се от нея са между 5 и 10 българи годишно.

Досега са починали 15 българи защото няма пари за апаратурата с цената на живот. Нямало е и донори на орган.

„До настоящия момент сме поставили 12 изкуствени сърца вътре в сърцето на пациентите (при петима впоследствие е направена и сърдечна трансплантация, сред тях е и Евгени Георгиев, председател на Алианса на трансплантираните и оперираните) и 14 - извън гръдния кош", каза още директорът на болницата. По тази причина екипът й е сред напредналите в Европа, тъй като извършва и тези операции, и транс-плантира сърца.

„Предоставените 50 000 лв. от НЗОК за поставяне на изкуствено сърце са подигравка, затова предложихме на касата въобще да не осигурява подобни средства, а да започне да плаща опростено устройство, което също замества функцията на сърцето, но не повече от една седмица. Неговото предназначение обаче не е като на мост към транс-плантация (защото няма как това да се случи за една седмица), а да подпомага органа след сърдечна операция", обясни проф. Генчо Начев. Цената на устройството е около 3500 лв.

За съжаление предложението му останало без отговор.

Друга терапия, която догодина също няма да се извършва у нас заради липсата на средства, е поставянето на т. нар. транскатетърни аортни клапи. Те са спасителни за пациентите с ревматизъм (болестта на бедните).

„За да поставим първите пет клапи, инвестирахме в обучението на екип, оглавен от проф. Юлия Джоргова, който отиде във франция. След това у нас започнаха да идват специалисти, за да дообучават лекарите ни. Стана ясно, че в България вече има добре подготвен екип, който да прилага терапията", разказа проф. Начев. И продължи: „Уредихме здравната каса да покрива изцяло поставянето на 20 изкуствени клапи, защото толкова е минимумът, за да не губят специалистите уменията си - да не губят тренинга на ръцете си, т.е. да не се деквалифицират, пък и това е изискването на производителите на устройствата. В противен случай компаниите въобще не водят преговори със съответната страна, защото би се стигнало и до негативни резултати, а никой не иска подобен имидж".

За следващата година обаче бройката е намалена на 13 интервенции, т.е. няма да се постави нито една, защото изискването на компаниите е за минимум 20 на година. Това означава, че чакащите болни българи ще бъдат оставени без лечение поне 12 месеца до следващия рамков договор, но и тогава няма гаранция, че ще бъде осигурено имплантирането на спасителните клапи. В листата в момента са вписани петима души, един вече е починал.

При такива пациенти не може да се извърши т. нар. отворена класическа операция, защото няма как аортата да се зашие, тъй като тя е като „порцелан". Обикновено тези българи са възрастни, с други заболявания и подобна операция води до над 20% риск от смъртност.

Затова специалистите не се наемат да я извършат. А и световните показания не го позволяват.

Има малка надежда картината да се подобри. Това може да стане към средата на следващата година, когато здравната каса ще направи анализ на разходите си. И евентуално, ако няма голям преразход, е възможно надзорният й съвет да реши отново да се плаща поставянето на 20 изкуствени аортни клапи.

„Дано имаме късмет разходите да са в предварително начертаните рамки и тези две групи пациенти да получат лечение", завърши проф. Начев.
Снимка на четири колони – Светослав Славов е българинът, на когото последно у нас бе поставено изкуствено сърце преди три години. След това здравната каса определи да плаща само по 50 000 лв. за спасителната апаратура при цена от 168 000 лв. и операциите спряха.


Доктори и държава се разбраха
Повече пари за лечение

Новият рамков договор предвижда по-малко болни
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Лекари и държава се разбраха за повече пари за здраве и след двегодишна пауза подписаха вчера Националния рамков договор за 2014 г. Той предвижда по-качествено лечение на пациентите благодарение на увеличените цени на 27 клинични пътеки, сред които за педиатрия, хирургия, раждания, пулмология и неврохирургия. Освен това ще имаме право на два безплатни прегледа и едно изследване 30 дни след изписване от болница. Облекчени са и условията за явяване на ТЕЛК. Осигурени са пари и за иновативни медикаменти, както и за лечение на хората с някои редки заболявания.

С 400 000 лева обаче е намален прогнозният обем дейност на здравните заведения, което на практика означава по-малко болни. Според пациентски организации има вероятност в средата на годината да свършат планираните бюджети най-вече за хората на диализа, бременните, които лежат за задържане, и страдащите от пиелонефрит.

„Доказахме, че когато има разговори, е възможно да върнем нормалността в сектора, дори и при безпрецедентна финансова криза и нула лева в бюджета на касата", заяви здравният министър д-р Таня Андреева. „Това е възможният рамков договор, който ще гарантира, че няма да има пациент, на когото ще му бъде отказано лечение заради липса на средства", каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов.

Управителят на НЗОК д-р Румяна Тодорова подчерта, че държавата е показала зрялост, намирайки 60 млн. лева за ваксините за децата и безплатното инвитро, което от догодина ще се поема от МЗ, а не от вноските на хората. „Още 27 млн. лева осигури финансовото министерство, за да платим дейността на болниците през септември, а НАП събра 50 млн. лева повече от предвиденото от здравни вноски", каза още д-р Тодорова.


Търсят има ли виновни за смъртта на дете с пневмония
Антоан ВЕЛЕВ

Спешни проверки са започнали в кюстендилската болница след смъртта на 8-годишно дете от ромския квартал „Изток" в града. В понеделник сутрин второкласничката Албена беше открита починала в леглото си, след като няколко пъти е била преглеждана от лекари, които й предписали антибиотици. В неделния следобед е върната

от детското отделение на болницата, за да се лекува вкъщи. По първоначална информация до фаталния изход е довела двустранна пневмония, но никой доктор не се е сетил да направи рентгенова снимка на момичето.

Вчера Албена беше погребана от своите роднини, които се заричат да търсят правата си в съда и дори се заканват да организират протести пред здравната каса и болницата.




Пирогов" - арена на партийна благотворителност
„Пирогов" се превърна в арена на партийна благотворителност. Предколедно стартът беше даден от „Атака". Депутатът Илиян Тодоров, участник в кубинския воаяж, реши да отговори на критиките как партията му харчи държавната субсидия и покани медиите да отразят как връчва 2500 лева на онкоболна дупничанка.

Дъщерята Валентина разказа, че на майка й са направени три операции, след последната получила рецидив и това налага още една скъпоструваща интервенция.

Тодоров се похвали, че „Атака" предоставила 70 000 лв. от субсидията на 830 нуждаещи се и призова да спрат спекулациите, че националистите харчат парите си за луксозни курорти и скъпи почивки.

Днес в „Пирогов" пък ще отидат депутати от ГЕРБ. Те ще минат на визитация заедно с клоуните проф. Коко и проф. Роко и ще подарят картини на болните дечица.

Засега от други партии не са съобщавали за предстоящи благотворителни акции в „Пирогов".


Дете почина, не го приели в болница

Второкласничката била с пневмония, но лекарите я пратили вкъщи
Второкласничка почина от пневмония, след като лекар отказа да я приеме и я върнаха за домашно лечение. Сагата се разигра в Кюстендил. Родителите на 8-годишната Албена Славчева я завели в детското отделение на болница "Д-р Никола Василев", тъй като детето не било добре. Дежурната лекарка д-р Душка Къдрева обаче отказала да настани детето в лечебницата и пратила семейството с болното момиче "да си пие антибиотика вкъщи". Състоянието й обаче вечерта се влошило и след няколко часа Албена издъхнала в дома си в ромската махала в Кюстендил. Родителите на момичето са категорични, че вината за смъртта е на д-р Душка Къдрева. Момиченцето било неразположено от няколко дни и приемало лекарства, предписани от личния лекар. От тях обаче нямало ефект. Затова родителите отишли в спешния център, откъдето ги насочили към детското отделение. Там посъветвали да заведат отново детето при личната лекарка и препоръчали да си пие предписаните лекарства. След трагедията дежурната лекарка д-р Душка Къдрева пък си е взела отпуск. Вчера малката Албена е била погребана. От болницата в Кюстендил обявиха, че е назначена проверка по случая. Според направената аутопсия детето е издъхнало от двустранна пневмония. Резултатът все още не е окончателен, защото всичките изследвания не са приключили. Дежурният лекар в детската отделение д-р Къдрева вече е дала обяснения по случая. Проверка е започнала и Регионалната здравна инспекция в Кюстендил. Шефът на РЗИ д-р Христо Кознички е изискал подробни обяснения от директора на кюстендилската многопрофилна болница "Д-р Никола Василев" и от лекарката, отказала прием на детето. Ако проверяващите от РЗИ установят нарушение, могат само да дадат предписание до директора на болницата. Семейството на починалата Албена въпреки мъката си е категорично, че ще потърси правата си в съда.

Руми БОРИСОВА


Без талони след операция

 

Лекарите няма да карат пациентите да си правят нови изследвания за ТЕЛК, ако вече имат такива. Това гласи една от промените в новия рамков договор, който подписаха лекарският съюз и здравната каса вчера. С него се увеличават цените на 34 пътеки и на прегледите за специалистите. Освен това се дава право на лабораториите да искат такса за изследвания на децата. Освен това пациентите няма да имат нужда от направления за изследвания до 30 дни след изписването им от болница. Те ще се правят от клиниката. 


Мария Чипилева 


След 2 години застой

Подписаха Националния рамков договор
След 2 години замразяване и безпрецедентна финансова криза, Националният рамков договор (НРД) е вече факт. Това заяви министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева на церемонията на подписване на документа. „Бяхме изправени в тежка ситуация, когато търсехме пари и въпреки това НРД е резултат на смислен разговор между институциите и съсловните организации", отсече министърът. Чрез него става възможно преминаването на ваксините от касата към Министерството на здравеопазването, оставането на парите от наемите, за инвестиции в болниците,

както и затвърждаването на потребителската такса за пенсионерите от 1 лев. „Това е договор, който е постигнат с еднопосочно мислене и действие", заяви председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов. Той очаква министерството и съсловните организации заедно да отстояват интересите на пациентите. Председателят на надзорния съвет на НЗОК д-р Румяна Тодорова обяви, че касата влиза в следващата година с дефицит от 80 млн. лв. Тя благодари на НАП за усилията, че за по-малко от месец и половина са събрали 50 млн. лв., за да могат тези пари да отидат за здравеопазване.




Дете почина от пневмония, не го приели в болница

8-годишната Албена била единствената рожба на циганско семейство
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Второкласничка от Кюстендил почина в дома си, след като лекари отказали да я приемат в детското отделение на болница „Д-р Никола Василиев".

8-годишната Албена не се чувствала добре няколко дни поред в края на миналата седмица. Родителите й я завели на преглед в неотложния кабинет в събота следобед, а след това и в приемно-консултативния на детското отделение на болницата.

Предписан й бил антибиотик и била изпратена за домашно лечение. В неделя състоянието на детето не се подобрило. То продължило да има висока температура и отново било заведено в болницата с документ, в който пишело, че се препоръчва хоспитализация, обясни бащата Иван Ангелов.

Дежурната д-р Душка Къдрева прегледала момичето, казала на родителите да продължат с антибиотика и че няма нужда от спешна хоспитализация. Установила, че Албена има хрипове, но ги посъветвала в понеделник да я заведат при личния лекар. „Ако бяха оставили в болницата детето ни, нямаше да почине", казва бащата.

В понеделник сутринта второкласничката била намерена мъртва в леглото си. Майка й отишла да я буди в 6 ч за поредната доза антибиотик.

„Не ни обърнаха достатъчно внимание сигурно защото сме роми. Дежурната лекарка в детското отделение не й направи снимка на гърдите", гневят се роднините на единственото дете в семейството. Аутопсията показала, че Албена е починала от двустранна пневмония.

Д-р Къдрева е излязла в отпуск и до края на годината няма да е в отделението. „На нея също й е тежко. Наредил съм проверка по случая. Когато д-р Къдрева се върне от отпуск, ще поискам от нея писмени обяснения", каза д-р Александър Величков, директор на кюстендилската болница.

Проверката вероятно ще излезе със заключение след празниците.Чакат се резултатите от хистологичните изследвания.

„Д-р Къдрева има над 30 г. стаж като педиатър. Изключително почтен и скромен човек е. Вярвам, че се е отнесла съвестно към задълженията си. Когато е преглеждала детето, то не е било в тежко състояние", допълни болничният шеф.




Касата ще натрупа още дефицит с новия рамков договор
Дина Христова

Сериозен допълнителен дефицит може да натрупа Националната здравноосигурителна каса заради подписания вчера Национален рамков договор за 2014 г. с Българския лекарски съюз. В него се предвиждат освен някои облекчения за пациентите и сериозен ръст на част от клиничните пътеки. Такъв обаче не е предвиден в гласувания вече закон за бюджета на НЗОК, който според различни оценки и без това е с предварително заложен недостиг от около 200 млн. лв.

"Ако параметрите в новия Национален рамков договор останат същите, ще катастрофираме много сериозно още в средата на годината", обяви Иван Димитров, представител на пациентските организации в надзора на касата, пред БНТ.

Окончателно се увеличават цените на 34 клинични пътеки. При някои увеличението е с 300 лв., но в масовия случай става въпрос за 40-50-80 лв. Според НЗОК общото увеличение е за над 14 млн. лв. Вдигат се цените и на различни процедури за над 2 млн. лв. В същото време от БЛС се похвалиха, че навсякъде обемите са прогнозни, което означава, че няма да има лимити.

Най-сериозното облекчение за пациентите е, че техни изследвания с давност до 1 година ще могат да се ползват и пред ТЕЛК независимо за какво са правени. Това обаче се въвежда и за разтоварване на касата, която сега плаща по два пъти за едни и същи изследвания. Рецепти за медицински изделия и диетични храни вече ще могат да се изпълняват във всяка аптека, а не само в областта, в която практикува личният лекар.

Национален рамков договор сключиха и стоматолозите. Те получават 13 млн. лв. повече от 2013 г., но пакетът остава непроменен и цените за услугите също.




Здрави пo презумпция
ПОРЕДНА лекарска небрежност и поредна млада ненужна жертва, поредно почернено семейство. Безхаберието на някои лекари е пагубна, но буквално. Нищо не може да оправдае небрежност, която води до смърт. А досега няма нито един случай, при който лекар да бъде наказан, за да послужи за назидание на всички като него. В крайна сметка начинът на мислене, според който младите хора са здрави по презумпция, а старите пък няма за кога да оздравяват, който редица лични лекари или специалисти уж тайничко изповядват, е шокиращ и ужасяващ. Хора с подобно мислене не би трябвало да се занимават с лекуването на други човешки същества. В противен случай постоянно ще виждаме това, което е станало и вчера. Недоверие, гняв, желание за лична разплата. Това е нормална реакция на липсата на каквато и да е заинтересованост да си свършиш работата. А в случая става въпрос не за продаване на кашкавал, а за спасяване на човешки живот.


Увеличават парите на лекарите специалисти
СИЛВИЯ НИКОЛОВА

Болничните лекари и целият медицински персонал ще получават повече пари по клиничните пътеки за следващата година. Това предвиждат условията в новия Национален рамков договор, който бе подписан вчера между Българския лекарски съюз, Националната здравноосигурителна каса и здравния министър д-р Таня Андреева. Между 20 и 35 на сто се движи увеличението на средствата. Най-осезателно е то за клиничните пътеки в сферата на неврохирургията, педиатрията и ражданията.

“Тези дейности досега бяха подценявани”, обясни министър Андреева и изрази надежда, че срещу повече пари по линия на касата лекарите ще работят по-добре, а на пациентите няма да се налага да си доплащат под формата на избор на екип или дарения.

“След две години замразяване и безпрецедентна финансова криза подписваме Националния рамков договор. Той е в резултат на смислен разговор между институциите и съсловните организации”, заяви по време на церемонията д-р Таня Андреева.

Управителят на Националната здравноосигурителна каса д-р Румяна Тодорова пък каза, че никога досега касата не е имала резерв, равен на нула, и припомни, че 1,4 млрд. лв. от парите за здраве по време на управлението на ГЕРБ са пренасочени за други нужди.

2,7 млрд. лв. са постъпленията от здравни вноски в НАП за годината. Още 50 млн. лв. е успяла да събере агенцията за последния месец и половина, съобщи още д-р Тодорова. По думите й касата влиза в 2014 г. с дефицит от 80 млн. лева.




Д-р Коко лекува със смях болни в “Пирогов”
Българският Червен кръст и “Хиполенд” зарадваха лежащо болни деца, на които се налага да прекарат предстоящите Коледни и Новогодишни празници в клиниката. Над 50 малки пациенти в УМБАЛСМ “Пирогов” получиха коледни подаръци - играчки, осигурени от “Хиполенд”. За настроението на децата се погрижи смехотерапевтичният екип на проф. д-р Коко – известния артист Николай Николаев. Организаторите се надяват със съвместни усилия да направят празника на тези страдащи дечица, далеч от дома и семейството, по-радостен и по-усмихнат.


Във ВМА изследват тайните на рака на молекулярно ниво

Наши учени разгадават кодовете на вирусите
Наши учени от Военномедицинска академия разгадават кодовете на най-сложните вируси, за които дори световните учени нямат еднозначно обяснение. Това става в новия Център за диагностика на вируси и вирози в академията, оглавяван от проф. Златко Кълвачев, съобщиха от лечебното заведение. В центъра работят специалисти по клинична и експериментална вирусология, както и по молекулярна вирусология.

В центъра се изследват заболявания, които са много сходни по симптоматика, но са със съвършено различни причините и съответно със съвсем различно лечение, обясни проф. Златко Кълвачев. Като пример за такива заболявания, които сега често пъти объркват и самите лекари, не само при поставянето на диагнозата, но и при назначаване на лечението, той посочи множествената склероза (МС) и прогресиращата мултифокална левкоенцефелопатия (PML). PML е бавно, но прогресиращо

заболяване на мозъка, причинявано от вирус. Всички негови признаци са досущ като тези на МС, за чийто причинител все още спорят учените по света, разясни проф. Кълвачев и подчерта, че идеята е да се повишим качеството на диагностиката на заболяванията.

До неотдавна за най-заплетените вируси като тези на някои видове рак, остри инфекции и такива, които причиняват редица автоимунни заболявания, се налага лекарите да изпращат проби от заболелите за изследвания в чужбина, най-често в Германия или в Гърция, тъй като такава лаборатория у нас нямаше. За резултата и пациентите, и лекарите чакаха със седмици, а за лечението на някои заболявания всеки ден е от значение. Проф. Златко Кълвачев обясни, че някои наши сънародници дори пътуваха да си правят лабораторните изследвания в съседна Гърция и чакаха там, докато им излязат резултатите и си ги донесат на ръка.

Център във ВМА разполага с апаратура последно поколение, която успява да разгадае тайните на заразите на молекулярно ниво. Резултатите от изследванията стават ясни след дни.


Лекари и зъболекари подписаха рамковия договор
Национални рамкови договори за 2014 г. за медицински и за дентални дейности подписаха вчера НЗОК, БЛС и БЗС. "И най-лошият договор е по-добър от това да нямаме договор", обобщи д-р Цветан Райчинов, цитирайки участник в събора на съсловната организация. По силата на НРД догодина болниците ще получават повече пари за 27 клинични пътеки, предимно в педиатрията, неврохирургията, раждането, белодробните болести. Д-р Румяна Тодорова - управител на НЗОК, каза, че касата влиза в новата 2014 г. с 80 млн. лв. дефицит. Министър Таня Андреева оцени като най-голямо постижение връщането на ваксинопрофилактиката и инвитро процедурите в МЗ, както и намаляването на потребителската такса за пенсионери на 1 лв. Както вече ДУМА писа, на лекарите НЗОК ще плаща по-високи цени за диспансерно наблюдение на здравноосигурените с повече от една диагноза - от 9.00 лв. на 9.50 лв. Първичният преглед за консултация при специалист от 17.00 лв. става 18.00 лв., а вторичният от 9.00 лв. на 9.50 лв. Облекчена е процедурата по подготовка за явяване на ТЕЛК (НЕЛК) за освидетелстване или преосвидетелстване. Рецептите, с които са предписани медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, вече ще се изпълняват в аптеки, работещи по договор с НЗОК, без оглед на тяхното местоположение или на избора на общопрактикуващ лекар от здравноосигурените. Досега те се изпълняваха в аптеки, намиращи се на територията на областта, в която е бил осъществен изборът на личен лекар.


Осемгодишно дете издъхна след отказана помощ
Осемгодишно дете е издъхнало в дома си от пневмония, след като му е било отказано да бъде прието в болница в Кюстендил. За скандалния случай алармираха родителите вчера.

Малката Албена била неразположена от няколко дни и затова били предписани лекарства, които обаче нямали ефект. Родителите потърсили отново помощ при дежурния лекар в болницата д-р Душка Къдрева, която ги насърчила да продължат с предписаното лечение, въпреки че детето се оплаквало от силни болки в гърдите. Часове по-късно момиченцето направило криза в дома си и отново е върнато по спешност в болницата, вече с талон и препоръка за хоспитализация. Заради неделния ден обаче родителите са посъветвани да изчакат до следващия ден заради липса на препоръка от личния лекар.

Бащата на Албена Иван Ангелов бе категоричен, че дъщеря му щеше да е жива, ако бе останала в лечебното заведение. Медицинският управител на най-голямото здравно заведение в Кюстендил МБАЛ "Никола Василиев" д-р Александър Величков разпореди проверка на случая.


БЛС и НЗОК подписаха Националния рамков договор
През 2014 г. ще има повече средства за 27 клинични пътеки, сред които педиатрията, пулмологията, за ражданията и някои тежки хирургични операции
В Министерството на здравеопазването беше подписан Националният рамков договор 2014 г. вчера. В условията на безпрецедентна финансова криза и след двегодишно замразяване изразявам задоволството си, че се подписа Националният рамков договор (НРД) за следващата година, каза министърът на здравеопазването Таня Андреева. "НРД 2014" беше подписан от председателите на Българския лекарски съюз (БЛС) и Българския зъболекарски съюз д-р Цветан Райчинов и д-р Борислав Миланов, както и от управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова. Документът беше преподписан от министър Таня Андреева. Чрез договора става възможно инвитро процедурите' и ваксините от задължителния имунизационен календар да бъдат върнати от Здравната каса към Министерството на здравеопазването, потребителската такса за пенсионерите да стане един лев, а средствата от наеми да остават в лечебните заведения, вместо да се предоставят на общините или на държавата, каза министър Андреева. Всички договорни партньори изразиха благодарността си за конструктивния диалог при преговорите за НРД. Националният рамков договор за догодина предвижда

повече средства за 27 клинични пътеки, сред които педиатрията, пулмологията, за ражданията и някои тежки хирургични операции. За това са предвидени около 14,5 млн. лв. Припомняме, че миналата седмица Надзорният съвет на Касата одобри проект на споразумението и приложенията към него. Одобрен бе и проект на Договор за приемане на обеми и цени на медицинската помощ за следващата година.




Ваксина срещу туберкулоза стопира множествена склероза
Ваксина срещу туберкулозата може да предотврати множествена склероза, сочат резултатите от изследване, цитирани от Би Би Си.

Изследването на учени от университета Сапиенца в Рим породи надежди, че множествената склероза може да бъде победена, след като се появят първите й симптоми.

Нужни са обаче повече проучвания, преди БЦЖ ваксината да бъде изпробвана върху пациенти, засегнати от множествена склероза.

Италианските учени инжектирали БЦЖ ваксина на 33-ма души с ранни признаци на множествена склероза, докато останалите 40 участници приели плацебо. 5 години по-късно се оказало, че 58 на сто от ваксинираните и едва 30 на сто от приелите плацебо не са развили множествена склероза.

Резултатите са обещаващи, но са нужни други проучвания, за да научим повече неща за безвредността на ваксината и дългосрочния й ефект, заяви ръководителят на изследването д-р Джовани Ристори.

Наистина е окуражаващо да се видят положителните резултати от това малко изследване, но са нужни по-широкомащабни и по-продължителни проучвания, за да се разбере дали БЦЖ ваксините намаляват риска от развитие на множествена склероза, поясни д-р Сюзън Колхас от Британското дружество за борба с множествената склероза.

Получените резултати подкрепят теорията, че излагането на инфекции в ранен етап от живота Може да ограничи риска от болести като множествената склероза, стимулирайки имунната система.

БЦЖ ваксините могат да се окажат безвредна и евтина терапия срещу множествена склероза, отбеляза д-р Денис Бурдет от Орегонския университет за здравеопазване и наука в Портланд. Резултатите от изследването са публикувани в Neurology.




Къде напредна медицината през 2013-а
Сред най-големите успехи в медицината през тази година беше отглеждането на органи и тъкани въз основа на използването на стволови клетки.

В началото на годината обаче вниманието бе приковано от вестта за излекувано бебе, родено с вируса ХИВ. Сега то е на три години и повече от година не приема лекарства. Това е първият случай на т.нар. функционално оздравяване на малко дете, при което се стига до ремисия, и едва вторият случай на излекуван човек с ХИВ в света. 30 часа след като момиченцето се роди, му е приложена терапия с коктейл от лекарства срещу ХИВ. Резултатите показват, че вирусът ХИВ е унищожен.


Създадоха сърце от препрограмирани клетки
Американски биолози за пръв път в света създадоха изкуствено сърце въз основа на човешки препрограмирани стволови клетки. За целта очистено от клетки сърце на мишка бе ползвано като "скелет" за бъдещия орган. Лей Ян и колегите му от университета в Питсбърг създадоха "заготовки" от МСР клетки, които могат да се превърнат в сърдечна мускулна тъкан. За целта е ползвано сърце, чиито клетки са били унищожени с химикали, за да остане само съединяващият ги "скелет".

Полученият по този начин "шаблон" е запълнен с МСР клетки. 20 дни по-късно "скелетът" се превърна в пълноценно сърце.

Шведски учени заключиха, че е възможно клетки да бъдат директно препрограмирани в неврони. Преди две години учени от университета в Лунд препрограмираха човешки кожни клетки в произвеждащи допамин неврони, без да прибягват до стволови клетки. Сега същите учени стигнаха още по-далеч, след като разкриха, че кожни и

шванови клетки могат директно да се препрограмират в неврони.

В рамките на изследването гени, които са били модифицирани, за да се активират и дезактивират с помощта на лекарства, бяха вкарани в шванови клетки. Учените присадиха тези клетки в мозъците на плъхове. След като гените бяха активирани чрез лекарства в питейната вода на гризачите, клетките започнаха

да се трансформират в неврони. Тази технология ще позволи нови неврони да заменят увредените.

Японски учени за пръв път в света създадоха бъбречна тъкан на базата на индуцирани плурипотентни стволови клетки. Екипът на проф. Кенджи Осафуне от университета на Киото отгледа култура от тъкани като онези в бъбреците. Успехът на метода е над 90-процентен след 11-дневно отглеждане на подобна култура. Проф. Осафуне и колегите му освен това установиха, че с помощта на същия метод може да се отгледа култура от над бъбречни клетки.
Отгледаха и имплантираха слюнчени жлези
Японски биолози за пръв път в света отгледаха слюнчени и слъзни жлези и ги имплантираха в тялото на мишки. Екипът на Такаши Цуджи от университета Кейо в Токио проследи процеса на формиране на слюнчени и слъзни жлези в миши зародиши. Учените изолираха протеини и сигнални молекули, които командват развитието на тези органи. След това за 4-5 дни отгледаха слюнчени и слъзни жлези в епруветка, преди да ги присадят у мишки. Няколко дни по-късно присадките започнаха да функционират.

Двегодишно момиченце, появило се на бял свят без гръклян, се сдоби с липсващия му орган, като за целта бяха използвани негови стволови клетки. Хирурзи в САЩ извлякоха стволови клетки от костния й мозък. Клетките бяха посадени върху пластмасово скеле в лабораторна среда и след по-малко от седмица започнаха да се делят. Така върху скелето се образува 76-милиметров гръклян, който бе имплантиран у момиченцето.


Куриозите
През 2013-та не липсваха и медицински куриози. Жена, на която са извършени 5 транс-плантации на органи, роди здраво бебе. Американски медици отбелязаха, че това е първият такъв случай в света.

Бразилка проговори на 23-годишна възраст в резултат на дълга терапия срещу аглосия -вродена липса на език. През последните 16 години Ауристела Виана да Силва се подложила на лечение, защото било невъзможно да й се присади изкуствен език.

"Открих начин да се справя с проблема -трябваше да разширя кост в челюстта й с помощта на оборудване, сходно с онова, което се използва при ампутиране на крайници", разказа д-р Салеш.

Директорът на Центъра за нанобиотехнологични изследвания към университета на Алабама д-р Шри Сингх увери, че нанотехнологиите ще позволят да бъдат диагностицирани и дори лекувани редица болести, преди да са се появили симптомите им. Пробивът ще бъде направен до 4-5 години. Според Сингх в близко бъдеще ще са нужни само 10 минути, за да се диагностицират почти всички заболявания. С помощта на нанотехнологиите ще се унищожават ракови клетки, без да бъдат засегнати здравите.


Откриха протеин, свързан със загубата на памет
Учени от медицинския факултет на Колумбийския университет в Ню Йорк под ръководството на д-р Ерик Кандъл - един от лауреатите на Нобелова награда за физиология или медицина за 2000 г., установиха, че липсата на протеина RbAp48 в хипокампуса е важен фактор за свързаната със стареенето загуба на паметта.

Изследването им с гризачи и върху извлечени човешки мозъчни клетки даде ясни индикации, че загубата на паметта с възрастта и болестта на Алцхаймер са две различни неща. Загубата на паметта вследствие на стареенето е обратима посредством терапия срещу липсата на въпросния протеин, докато болестта на Алцхаймер е нелечима. Смяташе се, че загубата на паметта е сред първите симптоми на болестта на Алцхаймер, но все повече индикации навеждат на мисълта, че става въпрос за феномен, който засяга част от хипокампуса. Учените извършиха генен анализ на мозъчни клетки, взети от 8 мъртъвци на възраст между 33 и 88 години, които не били засегнати от мозъчно заболяване. При всички участници бе наблюдавано намалено функциониране на гена RbAp48, който е свързан с производството на едноименния протеин.



След това същият ген бе изследван у гризачи, за да се определи ролята му за загубата на паметта. Когато експресията на гена в мозъците на млади мишоци бе блокирана, гризачите имаха същите проблеми със запаметяването както по-възрастните им събратя при придвижването си в лабиринт. След като функционирането на гена бе възстановено, мишоците възвърнаха нормалната си памет. Учените освен това ре активираха гена RbAp48, за да увеличат експресията му в мозъците на възрастни мишки. Така гризачите си възвърнаха паметта, която имаха на младини.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница