19 януари 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата26.10.2018
Размер1.23 Mb.
#99504
  1   2   3   4
19 януари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Кабинетът бълва по половин документ в минута
Иван ДИМОВ

Бойко Борисов е поставил абсолютен рекорд по продуктивност в изпълнителната власт. Миналата година неговото правителство е приемало по половин нормативен акт на минута или по един цял документ на всеки две минути работа. Това сочи справка, изготвена по искане на „Труд" от Звеното за връзки с обществеността на „Дондуков" 1.

През 2010 г. кабинетът е провел 48 заседания (включително едно извънредно), на които е приел 1786 нормативни документа. Общата продължителност на министерските сбирки е била едва 49 часа и 23 минути, т. е. малко над две денонощия. За сравнение предишният трипартиен кабинет на Сергей Станишев за близо година (18 август 2005 г. - 30 юни 2006 г.) бе отчел 50 заседания, продължили 160 часа и 25 минути - близо 7 денонощия. Но за това време тройната коалиция е „изковала" едва 1481 нормативни акта. Защо тройната коалиция е работела тройно по-бавно от ГЕРБ? Тайната на Генералската продуктивност се крие в две думи: „Приема се!" С тази устна резолюция министър-председателят спира всички амбиции разглежданият документ да се докладва или обсъжда. Ето затова и кабинетът му е рекордьор по най-кратко правителствено заседание за десетилетието. Правителствената сбирка на 2 юни м. г. продължила едва 15 минути. Но те били достатъчни, за да бъдат одобрени 33 документа -по един на всеки 30 секунди! Бързи, смели, (не)сръчни Вероятно заради тази поразителна бързина някои от правителствените решения се налагаше да бъдат преработвани - или от самия кабинет, или от депутатите. Гръмко прокламираният след извънредна сбирка на кабинета данък лукс бе забравен. Дълго време се променяше и позицията на „Дондуков" 1 за старите отпуски. В коша бе хвърлено и решението за вдигане на здравната вноска с 2%. Затова от миналото заседание Бойко Борисов въведе новстил - по-внимателна работа на кабинета, за да не се налага у обществото впечатление, че излизат недоизпипани документи. Досегашният рекорд по най-кратко заседание принадлежеше на Симеон Сакскобургготски, който на 3 януари 2003 г. събра министрите си само за 30 минути, колкото да повишат минималната работна заплата от 100 на 110 лв. Но докато по времето на Сакскобургготски и Станишев заседанията продължаваха традиционно между 3 и 6 часа, правителството „Борисов" няма сбирка, която да е продължила над 3 часа. За разлика от предшествениците си обаче премиерът държи лично да ръководи всяка министерска сбирка. От началото на мандата е отсъствал само веднъж от заседание, а миналата година е ръководил всички 48 събирания. Правосъдната министьрка - шампион по отсъствия Традицията правосъдните министри да отсъстват най-често от редовните заседания остава. Маргарита Попова не е удостоила с присъствието си 16 сбирки на кабинета м. г., досущ като предшествениците си Миглена Тачева и Георги Петканов - шампиони по отсъствия в коалиционното правителство на Сергей Станишев.


За интересите на един пациент
Диана ТЕНЧЕВА

Пациентските организации, които от 2 г. настояват здравното министерство да не се занимава с търговете за лекарствата срещу рак, вчера се отметнаха от искането си.

По-добре било ведомството да провежда поръчките, а не болниците (виж стр. 7).

Малко като след дъжд качулка. Че за какво беше тая борба толкова време? Да не говорим, че промяната наистина е полезна. С въвеждането на новите процедури пациентите ще получават лекарствата си за двайсетина дни вместо за 3 месеца. Защото отпада нуждата от одобрение на здравното министерство. Само пътуването на писмата с документацията на всеки болен отнемаше 20 дни. Та няма разумен отговор защо пациентските организации не искат да се осигури по-бързо лечение? Или по-точно има, но никак не е лицеприятен. Когато са на-бъркани парите на големи чужди компании, интересите им винаги прозират зад ужким „разумните" искания. Естествено е фармацевтичните фирми да искат на един търг в министерството да спечелят поръчките за цялата страна. Лошото е, че когато им припяват пациентските организации, болните остават без защита.




Обявиха грипна епидемия
Софийска област от вчера е в грипна епидемия. Днес ще бъде обявена и в Благоевградска. Други четири региона са в предепидемично положение (виж картата). До 2-3 седмици ще пламне цялата страна. Това съобщи вчера пред„Труд"д-р Ангел Кунчев, главен държавен епидемиолог. В 98% от случаите болните са повалени от свинския грип (Н1М1),а в останалите от новия „ГТьрт" (той бе изолиран за първи път през 2009 г. в едноименния град в Западна Австралия и затова бе кръстен на него). В момента разболелите се от вируса българи са от всички възрасти. Но все пак може да се каже, че Н1 N1 „харесва" хората в активна възраст - между 20 и 40 г. уточни д-р Кунчев. Епидемия в дадена област се обявява при около 200-220 заболели на всеки 10 000 от населението. Сега броят на болните е по-голям. Топлото време също създава допълнителни условия за разпространението на грипа. Ако захладнее, д-р Кунчев очаква намаляване на заболеваемостта. Спасение от грипа е, ако сте се имунизирали. Ако не, най-важното е да се знае, че той не се лекува с антибиотици, а с антивирусни препарати, подчерта д-р Кунчев. Точно заради това масово незнание грипът докарвал хора до изключително тежко състояние, дори изпадали в кома. И чак когато се стигнело до прием в болница, лекарите поставяли антивирусни препарати. За жалост понякога за пациента било твърде късно. Към момента грипът протича в лека и средно-тежка форма. Заради епидемията в засегнатите региони ще се прекрати плановият прием в болниците, детските и женските консултации, профилактичните прегледи, ограничават се свижданията. В училищата и детските градини се въвеждат строги мерки, за да не се допускат болни деца на занятия - те ще се връщат. Ако повече от 25% от учениците отсъстват, може да се обяви грипна ваканция до приключване на епидемията. Но това става с решение на Инспектората по образование и здравните инспекции. До момента в девет училища в София-област отсъстващите ученици са повече от 25%.


Пациентите се отметнаха - пак искат лекарства от министерството
Производители и дистрибутори са сигурни, че медикаменти ще има
Диана ТЕНЧЕВА

Четири пациентски организации вчера се отметнаха от исканията си лекарствата срещу рак да не се осигуряват от Министерството на здравеопазването. През цялата 2010 г. те се бориха ведомството да спре да се занимава „с несвойствена" дейност, каквато са търговете, защото това била работа на здравната каса. И постигнаха своето - част от лекарствата вече се осигуряват от нея, а друга - чрез 83 търга в 22 лечебни заведения в цялата страна. Внезапно обаче вчера поискаха болниците да не обявяват конкурси, а да се върне старата система. По-добре един търг в Министерството на здравеопазването, отколкото 83, защото така проблемите се умножават по 83, заявиха вчера пациентските организации. Искането им бе изненадващо - досега те не бяха действали задружно, даже се атакуваха една друга, защото имаха претенции коя е по- национално представителна. Единството им веднага породи съмнения, че някой ги подтиква да защитават такава теза. На въпрос на „Труд" дали зад искането търговете да се върнат в министерството, не стоят интересите на големи чужди фармацевтични компании, които искат запазване на статуквото - победителят да бъде посочван от една-единствена комисия, пациентските организации отрекоха. „За да няма проблеми с провеждането на тръжните процедури, сме в постоянен диалог с болниците", казаха от МЗ. Там са свикали работни групи с представители от всички заинтересовани страни, които да изготвят тоталното плащане на онколекарствата от касата от 2012-а. „Приветстваме усилията на МЗ да прехвърли несвойствените си търговски функции към лечебните заведения и да се занимава с основната си дейност - здравна политика", заяви Росен Казаков, изпълнителен директор на Българската генерична фармацевтична асоциация БГ Фарма. Той припомни, че при съвместната работа с МЗ и болниците досега не е имало проблеми при производството и доставката на всички необходими животоспасяващи лекарства срещу ракови и бъбречни заболявания. „И няма предпоставки за проблеми с наличността и лечението с генерични медикаменти", добави Казаков. „Изразяваме финансова и логистична готовност да доставяме необходимите количества онколекарства, които болниците заявят в предстоящите тръжни процедури", коментира пред „Труд" и Димитър Димитров, шеф на УС на асоциацията на търговците на едро с лекарства (тя доставя 65% от медикаментите, плащани от МЗ и от касата).




Спират пушенето в кръчми до 50 кв. м
В ресторанти и барове до 50 кв. м от лятото на тази година вече няма да се пуши. В момента собствениците на такива заведения могат да изберат дали при тях да се дими или не. За новата мярка вчера се разбраха след среща при премиера Бойко Борисов здравният министър д-р Стефан Константинов, представители на икономическото ведомство и на браншови организации. Промяната в режима ще осигури по-здравословна среда и ще премахне неравнопоставените условия за бизнеса. Експерти разказаха как собственици на по-големи заведения се изхитрили и преградили част от площта си. Обявявали например, че е зимна градина и разрешавали да се пуши. Докато притежателите на барове или кръчми над 50 кв. м са задължени да обособят зони за пушачи, в които инвестират сериозни средства. Точно този аргумент наклонил везните при вземането на решението за забрана на цигарите в малките кръчми. Пълна забрана срещу тютюнопушенето има в: Ирландия, Норвегия, Италия, Швеция, Шотландия, Литва, Латвия, Албания, Англия, Финландия, Естония, франция, Холандия, Турция, Испания, Гърция, Кипър й др.


Три лекарки от ТЕЛК прибрани за подкупи
Боряна ДИМИТРОВА

Три лекарки от Пловдив бяха арестувани вчера по подозрение, че са получавали от посредници подкупи, за да издават неверни епикризи от ТЕЛК на болни хора. Те не са действали сами, а с трима посредници, които също са задържани, уточниха от полицията. Вчера обаче имената на медиците се пазеха в тайна, не стана ясно и дали те са били от една и съща комисия по ТЕЛК. Акцията на антимафио-тите е стартирала, след като групата е била подслушвана и следена в продължение на половин година. Според запознати със схемата тримата посредници от Асеновград намирали болни хора и им обещавали да получат по-висока степен на инвалидност, ако си платят. Проверява се и дали не са били издавани медицински свидетелства на абсолютно здрави хора. Сумите, които се разменяли, не били високи- между 40 и 100 лева, но пък оборотът е бил голям. При получаване на такъв документ от ТЕЛК, той служел на притежателя му да получава по-високи инвалидни пенсии и други социални придобивки като безплатни карти за градския транспорт, безплатни винетки, право на придружител, ползване на места за паркиране и т. н. Стотина свидетели ще бъдат викани да дават показания. Болните хора са от Асеновград и близките села. По данни на разследването лекарките от ТЕЛК са освидетелствали най-вече страдащи от диабет. „Извършени са претърсвания на 11 адреса, иззети са документи, на които се прави анализ", обясни окръжният прокурор на Пловдив Иван Даскалов. Шестимата са с 24-часова мярка „задържане под стража", а днес ще се реши на кои от тях какви обвинения ще бъдат повдигнати. От полицията съобщиха, че групата е действала организирано при намирането на болни хора, предлагането и вземането на подкупи. Преди повече от година в Пловдив бе разбита подобна група, сдобивала се пак срещу заплащане с неверни документи от ТЕЛК.




Как да учудим здравния министър
Как да бъде приятно учуден д-р Стефан Константинов предлага Войнолюб Миролюбов. Блогърът е уверен, че здравният министър ще ахне, ако приложи идеята му, изложена в писмо. А тя е следната:Уважаеми господин Министър, видях по новините, че затварят бензиностанции, които не са вързали касовите си апарати към НАП.Позволявам си да ви направя предложение, което ще вкара малко ред в системата - нека всички болнични, издавани от лекари след лежане в болница, да се „вържат" към НОИ и да се види дали се искат пари за тези болнични (зад всяка епикриза задължително да има

болничен). Обществена тайна е, че в много от болниците се „лекуват" фиктивни пациенти, които и идея нямат, чеса„болни".Това ще е първата стъпка към намаляване на течовете в системата на здравеопазването.Без да съм пророк, г-н Министър, вярвам, че всички ще ахнем от резултатите.



Войнолюб Миролюбов, http://vmir.blog.bg/


Пациенти против прехвърлянето на търгове за лекарства към болниците
Представители на Български пациентски форум, Национална пациентска организация, Конфедерация „Защита на здравето“ и Българска асоциация за защита на правата на пациентите се обявиха вчера против решението на здравното министерство част от търговете за лекарства да бъдат прехвърлени към болниците от март тази година.

„По новите процедури за търговете на лекарства е възможно една болница да се презапаси с даден медикамент, а за друга то да се окаже дефицитно и да не стига до пациентите.“ Това коментира вчера пред „Фокус“ Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация.

Теодора Захариева от Български пациентски форум обяви, че вместо един държавен търг за лекарства за определени заболявания сега ще се провеждат общо 83 търга в съответните болници. Според пациентските организации прехвърлянето на търговете за част от лекарствата за диализа и онкологични заболявания към болниците ще доведе до още по-голяма анархия в лекарствоснабдяването. Те се опасяват, че в част от болниците търговете може да се забавят или провалят и тогава няма кой да гарантира лечението на пациентите.

НЗОК изплати 16,7 млн. лева на аптеките

НЗОК изплати вчера 16 714 411 лв. на аптеките, съобщиха от касата. Средствата са за периода 15-30.11.2010 г. Касата започна и доплащането на сумите на болниците за дейностите им през месеците юни и юли миналата година. Средствата са част от гласуваните в Закона за бюджета на НЗОК 100 млн. лв. за неразплатени задължения за предходната година. Отделно от тях в бюджета на здравната каса за 2011 г. са предвидени 958 млн. лв. за болнична помощ.



Намаляваме данъците с 50% с дарения за здраве
От тази година с до 50% може да се намали данъчната основа с дарение в полза на центровете на Фонд за асистирана репродукция, Фонд за лечение на деца и Фонд за трансплантации, разясниха от НАП в началото на данъчната кампания. До миналата година облекчението можеше да се ползва само за даренията в полза на фонда за лечението на деца. Продължава да се ползва до 15% облекчение и при благотворителност за културни организации. До 5% от всички доходи на физическите лица се намаляват с дарения в полза на здравни или лечебни заведения; на специализирани институции за предоставяне на социални услуги, както и на Агенцията за социално подпомагане и на фонд "Социално подпомагане". Същото важи и при дарение в полза на специализирани институции за деца, включително висши училища или академии.

Междувременно от приходната агенция съобщиха, че 5112 млади семейства се възползваха от възможността да ползват данъчното облекчение за плащаните от тях ипотечни кредити през миналата година. Общият размер на данъка върху доходите, който семействата са спестили, е 1,8 млн. лв. Средно всяко семейство е получило обратно по около 360 лв., тоест по около една средна месечна вноска по ипотечен кредит. “Единственото, което лицата трябва да предоставят, е служебна бележка от банката, с която е сключен кредитът. В този документ се посочва на практика какви са лихвените плащания. Другият документ, които се изисква, е една декларация, която сме направили част от годишната декларация, и е свързана с това, че другият съпруг или съпруга попълват, че те няма да ползват съответно това облекчение за млади семейства”, обясни облекчената процедура Боряна Георгиева, директор в НАП.

От тази година земеделските производители и тютюнопроизводителите също ще плащат данък върху доходите на физическите лица. При тях нормативно признатите разходи ще бъдат 60%, а останалите средства ще бъдат обложени. След миналогодишните акции за събиране на данък върху доходите на физическите лица от наеми данъчните се похвалиха с ръст на декларираните доходи с 30%. През 2010 г. са събрани 488 млн. лева при 430 млн. през 2009 г. За да се подобри събирането, от тази година фирмите ще трябва авансово да внасят данъка на своите хазяи.

Данъчната кампания започна в началото на януари и приключва в края на април. Тъй като тази година 30 април е почивен ден, декларации могат да се подават до 2 май. Право на 5% отстъпка имат всички, подали декларации и платили данъка си до 10 февруари или до края на срока, но по интернет. До момента са подадени 11 000 декларации, около 400 от тях - по електронен път.




Реформи в името на пациента
Почти няма месец, в който болни да не се оплачат, че не намират лекарствата си в аптеките
При новите процедури е възможно една болница да се презапаси с лекарства, а при други здравни заведения да има дефицит. За това предупреди вчера Станимир Хасърджиев от Националната пациентска организация.

Последните промени предвиждат търговете за скъпо струващи лекарства за социалнозначими заболявания като диабета например вече да се провеждат от болниците, а не централизирано от Министерството на здравеопазването.

Отдавна вече е доказано, че чисто търговският принцип не е най-доброто решение, когато става дума за здравеопазване. Затова и пациентските организации с основание се притесняват, че той може да доведе до криза с лекарствата в някои болници и дори – до източване на средства от здравната система.

Именно пациентите са тези, които най-често страдат от неуредиците в аптеки, болници и поликлиники у нас. Проблемите в здравния сектор ще бъдат далеч по-малко, ако политиците и експертите, които движат реформата, се вслушват повече в гласа на хората. Защото министрите идват и си отиват, а пациентите остават. За съжаление остават и трудностите в системата, с които ежедневно се сблъскват хората. Почти няма месец, в който болни от някой район на страната да не се оплачат например, че не намират необходимите им медикаменти в аптечната мрежа. Затова в Министерството на здравеопазването не трябва да забравят, че реформата не се прави заради самата реформа, а заради пациента.




Управляващите планират пълна забрана на тютюнопушенето, но само в малките заведения
За по-строги ограничения ще се решава през 2012 г. В средата на годината да бъде въведена пълна забрана за пушене в малките заведения до 50 кв. м. За това си стиснаха ръцете вчера министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов, председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Десислава Атанасова, представители на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация и Браншовата асоциация на ресторантьорите в София на среща с министър-председателя Бойко Борисов. Решението обаче не е окончателно и още не е съвсем ясно дали забраната наистина ще влезе в сила. Предстои то да бъде обсъдено на политическо ниво от ГЕРБ. Причините за промяната са както в подобряването на здравословната среда за живот, така и на премахването на неравнопоставените условия за работа на бизнеса у нас, обясняват от здравното министерство. Общественото мнение Проучване на „Галъп интернешънъл" сред българите през 2009 г. показа, че над 68% от тях предпочитат да бъде въведена пълна забрана за пушенето на обществени места. Засега у нас такава не съществува, а частичната забрана не се спазва от всички пушачи и собственици на заведения. Какво се случи досега В момента в страната има различен режим за ограничаване на тютюнопушенето на закрити обществени места. Големите заведения над 50 кв. м са задължени да обособят специална зона за пушачи. В противен случай трябва да забранят изцяло пушенето в тези заведения. Те обаче не са доволни от тази мярка, защото им се налага да инвестират допълнителни средства. Затова в масовия случай собствениците на заведения решават проблема по най-лесния начин. Просто обособяват едно кътче за непушачи, което се различава от това за пушачи само по табелата. Да, в него хората не пушат, но димът от залата за пушачи достига до тях поради липса на каквато и да било преграда между двата салона. В същото време собствениците на малките кафенета и барове под 50 кв. м могат да избират дали в тях да се пуши или не. Според бизнеса това създава неравнопоставеност. Затова в средата на годината се очаква да бъде въведена пълна забрана за пушене и в малките заведения. Кога ще бъде окончателно забранено пушенето във всички затворени обществени места, ще стане ясно чак след година - през 2012.

Елена Петкова

68 процента от българите искат пълна забрана на тютюнопушенето на обществени места


Пациенти отново се обявиха срещу търговете за лекарства в болниците
Ще стане ясен броят на пациентите, които досега не са били лекувани, заяви Теодора Захариева
Ако лекарствата за тежко болни преминат за финансиране към здравната каса, ще стане ясен броят на пациентите, които досега не са били лекувани. Това заяви вчера председателят на Центъра за защита на правата в здравеопазването Теодора Захариева. Според нея това е основната причина, поради която Министерството на здравеопазването не желае да създаде механизми за прилагане на реимбурсния модел на финансиране на медикаментите за амбулаторно лечение. При реимбурсния модел НЗОК заплаща стойността на лекарството, изписано от лекаря на даден пациент. При него няма поръчване на прогнозни количества медикаменти, следователно няма недостиг на лекарства или разхищение на финансов ресурс. Чрез търговете за доставка на лекарства обаче се скрива от общественото внимание реалният брой на хората, страдащи от тежки заболявания, за които не достигат медикаменти. Ако тези лекарства се прехвърлят към НЗОК, броят на болните рязко ще се увеличи, казва още Теодора Захариева. Обществен отпор Всички национално представени пациентски организации се обединиха около идеята, че търговете за лекарства за тежко болни в лечебните заведения ще създадат пълен хаос в снабдяването с медикаменти. Това според тях е възможно най-лошият механизъм, чрез който здравното министерство прехвърля отговорността за доставката на тези лекарства към болниците. Пациентските организации се опасяват, че новата процедура ще направи болните още по-уязвими. При компрометиране на търга или при обжалване няма да има кой да гарантира лечението на пациентите, предупреди конфедерацията „Защита на здравето". Те също така ще бъдат затруднени да търсят правата си в съда. Според пациентските организации търговете за скъпоструващи лекарства в болниците ще създадат инструмент за натиск върху задлъжнелите лечебни заведения от страна на фирмите доставчици. Проблем би възникнал и при разпределението на персоналните и инфузионните препарати (препарати за вливания). Биха се създали конфликтни интереси поради наличието на клинични пътеки само за единия вид. „Повечето пари за лекарства, които уж са заложени тази година, ще се компенсират с договаряне на по-висока цена", предупреди Пламен Таушанов от асоциацията за закрила на пациентите. Отговорът на министерството Здравното министерство не закъсня с отговор. „МЗ се надява, че опасенията на пациентските организации наистина се дължат на неразбиране на материята, а не на други причини", казва министерството в отговор на всички опасения на пациентските организации. Според институцията всяка промяна се приема трудно и това е основната причина за широкия обществен отпор.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница