20 септември 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата13.01.2018
Размер221 Kb.
#45541
20 септември 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Отвлеченият Ангел Бончев и съпругата му Камелия към фондация за борба с рака: Ангел Бончев: Върнете ни парите, дадох ги заради Наглите
ВАСИЛИЙ ДРУЖИНИН

"Дарих парите по принуда, не съм дарител на добра воля. Искам си ги обратно."

Това каза пред репортери бившият президент на ФК "Литекс" Ангел Бончев. Вчера Софийският градски съд даде ход на дело, което той води срещу фондация "Утре за всеки", която подпомага борбата с рак на гърдата.

"Абсурдно е човек, който е дарил 157 хил. евро на подобна фондация, да не може да осигури пари за лечението на собствената си съпруга от рак", заяви пред съда треньорът на националният отбор по футбол Михаил Мадански, който бе разпитан като свидетел.

Бончев дари парите, след като групата за отвличания на Наглите го освободи от плен, но похити съпругата му Камелия на 9 юли 2008 г. Според обвинителния акт Наглите се отказали да приберат парите заради засилената медийна кампания срещу тях.

Те наредили на Бончев да направи изявление по телевизията, че собственикът на "Литекс"

Гриша Ганчев го е отстранил от бизнеса и че той дарява събраната сума на фондацията, чиято реклама се излъчва тогава. На 29 юли 2008 г. Бончев прави изявлението, а рано сутринта на следващия ден той получава есемес от Наглите, че Камелия е освободена и може да я прибере от района на Казичане.

Според шефовете на "Утре за всеки" дарението било направено доброволно и те отказват да върнат парите.

"Начинът, по който дарих парите, е абсурден. Това е отвратително нещо, не искам да ставам съпричастен на дейностите на фондацията и не се интересувам от бизнеса, който тя има. Просто искам да ми върнат парите, защото съм ги дал насилствено", категоричен бе Бончев.

Фондацията нашумя след разследване на БНТ в началото на годината. Тогава председателката на управителния съвет на "Утре за всеки" Нина Хаджийска заяви, че с парите на Бончеви са открили център за рехабилитация на болни от рак на гърдата жени.

В рехабилитационния център обаче пациентките си плащали за прегледите и процедурите. Според публикации там се предлагали също СПА процедури и масажи.

"Начинът, по който се харчат дадените от нас пари, е търгашество. Не мога да си представя, че един морален човек, който е преживял подобна болест, както шефката на фондацията, може да предлага такива услуги на болни хора. Аз съм потърпевша от такова заболяване и си мисля, че не може човек, който е преживял такова нещо, да развива такава дейност и да предлага такива услуги.

Това е неморално, просто нямам думи!”, възмути се пред репортерите Камелия Бончева.

Съпругът й обясни, че се усъмнил за нещо нередно в "Утре за всеки" още когато дал парите.

"Оттам не реагираха по никакъв начин. Не се обадиха да кажат: "Човече, ти ги даваш насила, заради жена ти. Ние няма да ги пипаме тези пари". Това поне е моето мислене”, гневеше се бизнесменът. Според него буди съмнение и фактът, че в деня, в който превел парите, центърът получил акт 16.

"Да не говорим, че ако имаше истински действия от страна на полицията и на разследващите органи, не трябваше да се виждаме тук въобще", допълни Бончев. Той възмутен, прочел в сайта на фондацията изявление на директорката, че "няма сила на земята, която да я накара да върне тези пари".

Бончев смятал, че държавата ще блокира дарената сума до изясняването на случая. Вместо това се оказало обаче, че парите са похарчени.

"От документите става ясно, че всички дарени средства са били вложени в реконструкцията на стара сграда до болница "Царица Йоанна". За съжаление обаче обновената сграда е собственост на болничното заведение, а не на фондацията", обясни защитникът на Бончеви адвокат Христо Моллов. След като даде ход на делото, съдия Красимир Мазгалов предложи на страните да решат спора си с извънсъдебно споразумение. Отговор от страна на адвокатката на "Утре за всеки" Димитрина Атанасова не последва.

"Готови сме да се споразумеем извън съда, но досега никой от фондацията не ни е търсил", обясни Моллов. Той допълни, че по документи въпросното дружество не разполага с активи, с които евентуално да възстанови парите на Бончеви.

Според адвоката парите са били похарчени не по предназначение - вместо за лечение на пациенти били вложени в ремонт на сгради. Той разясни още, че от фондацията се опитват да докажат, че Бончев е дал парите доброволно, и то след пускането на Камелия. Банковият превод е бил извършен часове след пускането на Камелия, но забавянето се дължало на процедурата в банката.

Съдът отложи делото за ноември. Тогава трябва да бъдат разпитани Пламен Цуров и Давид Давидков от ГДБОП, които били постоянно до Бончев след отвличането на съпругата му и му помагали да води преговорите с Наглите.

Ще бъде призован и психолог от МВР, който трябва да каже дали Бончев е бил уплашен за живота на съпругата си, или не. Докато Бончев отговаряше на репортерски въпроси, в друга зала в съда течеше делото за отвличания срещу Наглите.




Центърът “Алекса” съветва жените с метастази
Ремонтираната сграда на рехабилитационен център “Алекса” на фондация “Утре за всеки” бе открита с голямо тържество в края на август 2010 г. Тя всъщност е собственост на университетската болница “Царица Йоанна” - ИСУЛ, и се намира непосредствено до нея. Дадена е на фондацията за 5 г. под наем срещу извършването на ремонт.

Сред дарителите на сайта фигурира и Ангел Бончев, но липсват каквито и да било пояснения за каква сума става дума. Въпреки десетината мобилни телефона, посочени на сайта на фондацията, вчера не успяхме да разговаряме с нито един неин представител.

Идеята на центъра “Алекса” е да помага на жени с рак на гърдата да преодолеят по-лесно болестта, като получават консултации от психолози и специалисти по алтернативно лечение - йога,аюрведа и др. Задачата ни е да събудим защитните сили у всяка жена, така я формулира председателят на фондацията Нина Хаджийска. Целта е създаване на социална мрежа на хора, засегнати по един или друг начин от рака на гърдата. Клубът в центъра “Алекса” е отворен за всяка жена. Членството е срещу 60 лв. годишна вноска, която дава право на отстъпки от програмите на центъра.

ИЛИЯНА АНГЕЛОВА


Съдебни медици на протест, дължат им 100 хил. лв.
Съдебните лекари във Варненско заплашиха с протест, ако до края на сед­мицата не получат 100 хил. лв., които им дължи МВР. Експертите не са получава­ли пари за разходи и хонора­ри от 1 януари. Лекарите во­диха преговори, а през май спряха работа. Тогава труп на жена престоя 2 дни. Заба­ви се и оглед на удушено момченце. Стачката по­стигна плащане на дълг от 2010 г. "Искаме да работим, но при нормални условия. Не да получаваме изработе­ното само по избори, преди Коледа и 24 май. Работим с лозарски ножици вместо с инструменти", оплакват се медиците. (24 часа)


Народът иска спешна помощ за здравеопазването

Най-голям напредък хората виждат в строежа на пътища
На границата между първата и втората година от мандата си кабинетът успя да смени акцента в своята политика от полицейските операции към строителството на магистрали и това веднага се отрази върху оценките на гражданите. Въпросът е дали той ще успее отново да направи пренастройка на своите приоритети, за да отговори на обществените очаквания.

Защото, ако зависеше от гражданите, основните реформаторски усилия на кабинета щяха да бъдат насочени към подобряване на здравеопазването и повишаване на заетостта, показва национално представително изследване на общественото мнение, проведено от Институт "Отворено общество" - София през юли. Вместо това мнозинството от анкетираните виждат напредък в областите инфраструктура и вътрешен ред и сигурност.

Добрата новина за управлението е, че броят на хората, които смятат, че правителството не е постигнало напредък в нито една сфера, намалява с една трета от 31 на 21% в сравнение със ситуацията от началото на миналата година. Лошата новина е, че хората не виждат напредък в сфери, които имат най-голямо значение за тях.

Усилията на правителството в изграждането на магистрали и други основни инфраструктурни обекти не са останали незабелязани. Според преобладаващото мнозинство от гражданите именно това е сферата, в която е постигнат най-голям напредък. За година и половина делът на хората, които определят инфраструктурата като най-успешната област в дейността на правителството, нараства над 7 пъти - от 5% през март миналата година до 37% през юли тази година. За същия период обаче делът на хората, които нареждат инфраструктурата сред приоритетните сфери, които се нуждаят от продължаване на реформите, намалява от 11 на 4%.

Подобна е ситуацията и в другите две области, в които гражданите отчитат най-големи постижения на правителството - вътрешен ред и сигурност и транспорт.

Тези области са приоритетни съответно за 10 и 2% от анкетираните.

В същото време здравеопазването системно и трайно се определя от най-голям брой граждани като сферата, която най-неотложно се нуждае от реформи.

Делът на анкетираните, които споделят подобно мнение в сравнение с началото на сегашния управленски мандат, нараства от 34 на 44%, като сред симпатизантите на ГЕРБ той е още по-голям.

Едва 2% от хората обаче виждат напредък на здравната реформа.

Същата картина се очертава и в другите области, които се нареждат сред топприоритетите на гражданите - трудовият пазар, икономическият растеж, социалната политика и образованието.

Между 21 и 34% от анкетираните смятат, че са нужни неотложни реформи в тези сфери, но едва около и под 3% от тях виждат постигнат напредък.

Ако първата половина от мандата премине под лозунга "Асфалт и ред", то големите надежди на мнозинството граждани са, че втората половина ще бъде белязана с усилия за повече работни места и по-добро здравеопазване и образование.

Първият тест за готовността на правителството да отговори на тези очаквания ще бъде свързан не толкова с идващите президентски и местни избори, колкото с предстоящите дебати по бюджета. Министърът на финансите даде заявка за подобна промяна, но дали тя ще бъде подкрепена от останалите министри и мнозинството в парламента, предстои да се види.

Георги Стойчев, изпълнителен директор на Институт “Отворено общество” – София


Черна статистика изнесе Световната здравна организация
Мори ни епидемия от инфаркти и инсулти

В градовете гинат повече, отколкото в селата
България е сред водещите пет страни в Европейския съюз по незаразни заболявания. Това показва последното проучване на Световната здравна организация за заболеваемостта през 2010 година, оповестено вчера. Инфарктите и мозъчните инсулти са най-честите болести, от които си отива сънародникът ни. Макар и значително по-малко, но с трайна тенденция към увеличаване е и диабетът. Тези заболявания вече се превръщат в епидемия, анализират световните здравни експерти. Преди нас в черната класация на СЗО са естонците латвийците, румънците и гърците. Само

през последната година са починали 110 000 души

у нас, от тях 57 000 са мъже, а 52 000 - жени. Смъртността в България на 1000 души население е 14,6%, а на 1000 живородени деца смъртността е 9,4 процента. Същевременно в частта за нашата страна докладът гласи, че повече от 50 на сто от смъртните случаи се дължат на незаразни заболявания. От тях най-висок е процентът на тези от сърдечносъдови болести - 66 на сто. На практика от инфаркт и исхемична болест на сърцето през миналата година са издъхнали 74 392 души, от ракови заболявания - 16 672, болести на дихателната система, включително и тумори на белите дробове - 4069 наши сънародници. От заболявания на стомаха и храносмилателната система са починали 3279 българи, а от заболявания на ендокринната система, най-често от диабет и усложненията му - 1804.

Средната продължителност на живота в България е малко над 70 години.

Жените доживяват до 78, мъжете до 73.2 години показват още данните. На практика всеки пети българин умира от кардиологично заболяване, най-често инфаркт или болести, причинени от високо кръвно налягане като инсулт, уточни шефът на дирекция „Здравна информация” и заместник-директор на Националния център по обществено здраве и анализи доц. д-р Християн Грива, позовавайки се на изследване на центъра, чиито данни са твърде сходни с тези на СЗО.

Изненадващ за световните експерти се оказва фактът, че въпреки някои недостатъци в системата на медицинското обслужване на населението и здравната реформа в страната, повечето смъртни случаи са в градовете, отколкото в селата. От общо 110 000 смъртни случая у нас за година 65 000 са в градовете, 45 000 в селата, сочат данните от доклада на СЗО.

Същевременно близо 50% от българите страдат от наднормено тегло, а над 60 на сто са страстни пушачи, показва още анализът на СЗО. Оттам уточняват, че тези два фактора – затлъстяване и тютюнопушене, са сред основните причини за заболеваемост в световен мащаб. Здравната култура на българите е много ниска, хората масово пренебрегват профилактиката се посочва още в доклада. В подкрепа на това твърдение се посочва фактът, че само 60% от хората в страната са се обръщали за съвет към общопрактикуващ лекар, а 37 на сто повече от година не са ходили на доктор. Като парадокс за страна от Европейския съюз оттам отчитат, че 3,4 процента от хората у нас не само, че никога в живота си не са прекрачвали прага на лекарски кабинет, но повечето от тях дори споделят този факт с гордост. „Проучването на СЗО обаче не отчита, че близо 2 млн. български граждани нямат здравни осигуровки и на практика не могат да се ползват от услугите на здравноосигурителната ни система”, припомниха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.
Профилактика спира смъртността

Правителствата на страните с висока смъртност и заболеваемост в резултат на незаразни заболявания да излязат със свои програми за профилактика и лечение, както и с мерки за ограничаване на смъртността от тях. Такова решение подготвят да приемат и разпространят като препоръка към световните лидери на среща, организирана от ООН, която се провежда в Ню Йорк, съобщиха от централата на Организацията на обединените нации.

Мерките на ООН са провокирани от изследване на Световната здравна организация, направено в 192 държави и обхванало 36 милиона души.


Редакционен: "Нема такава държава просто"
На 21 май 2008 г. пред дома си в София е отвлечен бившият президент на футболен клуб "Литекс" Ангел Бончев. Отрязани са му два пръста, поискан е висок откуп за освобождаването му.

При предаването на част от парите след месец и половина е отвлечена съпругата му Камелия.

Освободеният Бончев получава SMS от похитителите с указания да дари пари на фондация, която се рекламира по Би Ти Ви, и това да бъде излъчено в централната й емисия. След като обявява от екрана, че дава 157 000 евро на фондацията "Утре за всеки", съпругата му е освободена.

Т.нар. фондация охотно приема "дарението-откуп". Шефката й коментира, че от прокуратурата не са се интересували от съдбата на тези пари, и обявява, че с тях ще строи център за рехабилитация на жени, болни от рак. Бончев я цитира, че на призивите му да върне парите отговаряла, че "няма сила на земята, която да я накара". В построения център се предлагат платени процедури, СПА и масажи.

Предполагаемата банда за отвличания е заловена и започва разследване, което стига до съда. Жертвите обаче са лишени от право да претендират за имуществени вреди в рамките на наказателното дело (а по гражданските дела се плаща висока такса).

Освен това според прокуратурата няма данни, които да свързват фондацията с подсъдимите. Същият е резултатът от проверка на ДАНС след писмо от правосъдния министър Маргарита Попова.

Камелия Бончева се разболява от рак и семейството й събира пари лечение. През януари т.г. отвлечените, които са разчитали, че полицията ще блокира преведената сума до изясняване на случая, завеждат дело срещу фондацията за обявяването на договора за дарение за нищожен, тъй като е сключен под заплаха.

В понеделник се състоя първото заседание по него, а адвокатът им коментира, че клиентите му са готови на споразумение, но нямало никакъв знак за това от страна на т.нар. фондация.

Както гласи първият читателски коментар в dnevnik.bg, "Нема такава държава просто".


Правила за съдебната медицина искат патоанатоми
За приемането на специален закон за съдебната медицина настояха вчера патоанатоми във Варна. Според отправеното от тях искане законът трябва да регулира цялата дейност в тази сфера и да установи прости и ясни правила за работата на съдебните лекари.

В момента се създавала работна група от патоанатоми и специалисти от министерствата на правосъдието, вътрешните работи и здравеопазването. Предвижда се тя да започне консултации около бъдещия нормативен акт. В края на септември съдебните лекари от цялата страна ще се съберат в Плевен, за обсъдят създалата се ситуация и да решат какви стъпки следва да предприемат в бъдеще.

Реакцията на съдебните медици била провокирана от неритмичното изплащане на възнагражденията им. За експертизи и аутопсии вътрешното министерство дължало на патоанатомите над 100 000 лева. Очаквало се в близките дни задълженията да бъдат изчистени.

Съдебните лекари у нас са 74. От тях голяма част са пенсионери заради недостига на кадри и слабия интерес на студентите по медицина към специалността.




Съдебната медицина има нужда от закон
За приемането на специален закон за съдебната медицина настояха вчера патоанатоми във Варна. Според тях законът трябва да регулира цялата дейност в тази сфера и да установи прости и ясни правила.

Работата на съдебния медик със сигурност не е най-приятната на света. Поради тази причина все по-малко млади специалисти избират да се трудят в тази област. Това, заедно с факта, че съдебните лекари от месеци имат проблеми с изплащанията на възнагражденията си и са принудени да работят в мизерни условия и с подръчни средства, поставя бъдещето на цялата гилдия у нас под въпрос.

А със съдебна медицина, която крета на ръба на оцеляването, много дейности у нас също ще бъдат застрашени. Като разследването на престъпления, злополуки и т.н. Нека не забравяме, че някои от най-тежките престъпления у нас и по света са разкрити именно с помощта на съдебните медици.

Точно затова е недопустимо патоанатомите да работят с дърводелски сечива, които при това си носят от вкъщи. Дори е обидно за цялата държава, защото съдебната медицина също е част от държавната машина. Затова и съдебните медици, които искат ясни правила за работа, са абсолютно прави. Дано политиците да се вслушат в предупрежденията на специалистите, да престанат да гледат на съдебната медицина като на екзотична мрачна тема и най-накрая да създадат закон и правила и за тази толкова важна професия.




Даниел Вълчев, ръководител на проекта „Юридически барометър": Многото и неясни правила са идеалната почва за корупцията
Създаването на 200 закона и 800 подзаконови актове годишно е твърде голяма и ненужна динамика
►Господин Вълчев, какви са изводите от изследването и какви проблеми фиксира то?

- „Юридически барометър" е гражданска инициатива, която опитва да създаде обобщена картина на правния ред в България, защото голямата картина често ни се губи. Ние постоянно чуваме и четем какво се случва в парламента, но не си даваме сметка, че годишно парламентът приема около 200 закона, а Министерският съвет - около 800 поднормативни акта. Един студент за петте години обучение ще трябва да премине през 5000 норматива, хиляда от които съвсем нови. Това е твърде голяма и ненужна динамика.

► Къде са големите грешки?

- Има закони, които се променят твърде често. Да вземем например Кодекса на труда - седем пъти за година. Не може Министерският съвет да се подвежда по един министър - в случая социалния, и да гласува по четири промени годишно в Кодекса на труда. Не можеш да имаш доверие на някого, който през януари не може да предвиди, че през март пак ще се наложи да променя този документ. Това са сериозни неща - те не засягат трима души, засягат милиони българи.

Но тази динамика, разпокъсаността на законодателството, надявам се, са преодолим въпрос. Ние наистина имаме добри традиции в законотворчеството. Просто в последните години се по-увлякохме в това, че демокрацията означава, че всеки може да си създава каквито правила му хрумнат.

►Това „свръхпроизводство" на нормативи нов феномен ли е?

- Не бих казал, макар че в последните две години има няколко свръхактивни министри - Мирослав Найденов и Стефан Константинов. Заедно за шест месеца те са издали общо 85 акта. Но във всяко правителство има такива фигури.

►За какво говори тази свръхактивност?

- За много неща. Но ако трябва да сме обективни, специално за тези две сфери си има причини. В здравеопазването трябваше да бъдат регулирани едни стандарти, а земеделието е сфера, в която има и твърде много европейски регламенти. Земеделието като цяло е една лошо управлявана система и това не се отнася само до настоящото ръководство. И преди е било така.

Но конкретният проблем е, че в това море от нормативни актове един обикновен фермер не може да се оправи и му се налага да наеме поне двама адвокати. От друга страна, подобна среда е много благодатна за корупция - не говоря само за земеделската сфера, а за всичко. Това е всъщност почвата, върху която корупцията цъфти -многото и неясни правила.




Симеон Дянков: Рецесия няма да има, растежът ще е по-нисък от очаквания
Финансовият министър уточни, че през следващата година пари от сектор „Сигурност" ще се пренасочат към образование и здравеопазване
Ръстът на икономиката през първото тримесечие на 2012 г. най-вероятно ще е в рамките на 3-4, а не 5%. Това прогнозира вчера вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков пред БНТ, след като се завърна от срещата на финансовите министри на ЕС във Вроцлав, Полша. Дянков коментира, че растежът ще се забави вследствие на негативните тенденции, които се очертават от водещите европейски икономики, но беше категоричен, че рецесия няма да има както през тази, така и през следващата година. „Германската, френската

и италианската икономика се забавят, холандците за моя изненада обявиха рязко забавяне, шведите обявиха рязко забавяне, а това са големи пазари. Ако наистина третото и четвъртото тримесечие в Западна Европа са по-слаби, отколкото са очаквали, а всички дават тази прогноза, България няма как да не е също ощетена", обобщи резултатите от срещата на финансовите министри Дянков.

Пари от МВР към образование и здраве

Симеон Дянков коментира, че лошите новини от съвета на финансовите министри ще наложат да се направи подробен анализ на всички агенции и министерства у нас, за да се установи къде все още има неефективност и да се съкращава. „Така ще може на други места да дадем повече", заключи той. По думите на Дянков единственото сигурно е, че около 15% повече средства

ще влязат в културата, „защото Вежди Рашидов ги заслужава". Той коментира, че културният министър е дал заявка да построи 3 музея, вече са открити два от тях. Вицепремиерът каза, че се предвижда от сектора на сигурността, който включва вътрешното министерство, ДАНС, разузнаването и държавния резерв, да бъдат дръпнати средства и ще се насочат към социалните сектори. Предимство по думите му ще имат образователният и здравният.

Данъчни промени

Вицепремиерът не изключи и възможността да бъдат увеличени доходите за следващата година, но подчерта, че това ще се обсъжда в рамките на бюджета. „Смятам, че не от началото на годината, но някъде по време на годината ще има възможност за увеличаване на някои доходи, не на всички пенсии, а на социал-

но най-слабите", коментира Дянков. Той уточни, че промени ще има и в данъчното законодателство - няма да има увеличение на данъците, но ще се направят по-трудни измамите с ДДС в няколко сектора.

Финансист №1 в държавата заяви, че от 9 години не е правена промяна в минималния праг за регистрация по ДДС. Той уточни, че в момента се обсъждат два варианта за неговото увеличение - от 50 хил. лв. да скочи двойно или тройно.

Хвалби по адрес на подчинените

Финансовият министър за пореден път се изказа положително относно работата на подчинените му приходна агенция и митници. По думите му НАП ще успее да навакса до края на годината заложените цели. „Последните 2 месеца вървят с близо 50 млн. на месец повече, отколкото трябва да направят, и ще наваксат",

коментира Дянков. Той уточни, че най-вероятно дефицитът на НОИ до края на годината ще е в рамките на 250-300 млн. лв. Той



обаче беше категоричен, че недостигът ще може да се покрие от резултатите на Агенция „Митници".

Елина Пулчева


ПИСНА МИ

Кольо ИВАНОВ, кмет на с. Кънчево, Казанлъшко:
Селският лекар не е продавач на банички
Недопустимо е един лекар да се държи като временен продавач на банички и да отваря здравната служба в селото рогато си поиска. Вече четвърта година 1200-те жители на Кънчево нямат нормално медицинско обслужване, защото човекът, на който е отдадено помещението, идва на работа най-много три пъти месечно. Хората се принудиха да ходят на лекар в съседното Розово или в Казанлък. Писал съм и до здравната каса, наказван е, има няколко акта за неприсъствие, но продължава постарому. Не можем да го изгоним, защото имаме договор за още една годи- на, а той си плаща наема. Недопустимо е обаче толкова възрастни хора да пътуват километри за една рецепта и преглед. Знам, че има джипи което е готово да дойде да работи 6 нашата здравната служба, но сегашният лекар не иска да напусне. Нямам претенции към неговата компетентност, просто настоявам да полага повече грижи за хората, които са му поверени. Не може лекари да се държат като недобросъвестни търговци. Все пак те не продават кифли и банички. Тук става въпрос за живота и здравето на много възрастни хора.


50% от местата в „Бърза помощ” в София - незаети
Диана Тенчева

Близо половината от местата за лекари и сестри в столичната “Бърза помощ” са незаети. По щат докторите за линейките в столицата трябва да са 189, но назначени са едва 106. Сестрите вместо 121 са около 60. Това съобщи за “Труд” д-р Георги Гелев, началник на столичната служба. По тази причина реанимобилите в София, които поемат пациенти в животозастрашаващи състояния и от близките 34 села, са абсолютно недостатъчни. Европейските стандарти изискват на всеки 100 000 души от населението да има по един реанимационен екип (с лекар, медсестра и шофьор). Според последното преброяване в столицата живеят близо 1,3 млн. души, следователно реанимационните екипи трябва да са поне 13. Отделно на всеки 30 000 столичани трябва да има и по един лекарски екип (линейка с доктор и шофьор) или още 43 реанимобила. Т.е. на София са й нужни най-малко 56 екипа. Когато “Труд” посети централата на “Бърза помощ” през изминалата седмица, на работа имаше 13 екипа. “Вижте, щом работят 5 пъти по-малко от нужните лекари, не е възможно да няма проблеми!”, каза д-р Гелев. Първата причина, заради която той не може да привлече медици, е ниското възнаграждение. На начинаещ доктор, току-що излязъл от университета, в “Бърза помощ” предлагат заплата от 530 лв. А на лекар с 2 специалности - 800 лв., колкото в частни клиники се изкарват за седмица. Възнаграждението за сестрите е 440 лв., а за шофьорите - 360 лв. “Текучеството е много голямо. Десетки наши лекари отидоха да работят в Дания, Великобритания, Германия, Франция. А сестрите - в северните държави или в Италия”, каза още д-р Гелев. Щатове пустеят и заради липсата на професионално израстване. “На практика при нас има 5-има началници и няма как да станат повече”, добави шефът на столичната служба. Новозавършили доктори също не търсят работа в “Бърза помощ”, защото имат възможност да специализират само спешна медицина. Не на последно място, да си лекар в линейка е рисково. “Преди няколко дни в циганската махала на нашия д-р Ваньо Иванов, който е с над 30 г. трудов стаж, му откраднаха чантата с всичките документи и с парите. А преди 3 г. бе прострелян с пистолет”, напомни д-р Гелев. За жалост подобни случаи не са единични. При сблъсък между различни банди и общности екипът от линейката неведнъж бива атакуван. “Сред пациентите ни са клошари, бедни и социално слаби хора, които за някои колеги хич не са непривлекателна перспектива”, заяви д-р Гелев. Пък и лекарите на “Бърза помощ” нямат кабинети, те помагат в жега, пек, порои и снегове. А когато стават катастрофи на Околовръстното шосе, често екипите навлизат по ниви и трънливи терени, за да поставят пострадалите на носилка. Тъй като лекарите в столичната “Бърза помощ” са изключително малко, те почти не се връщат в службата. Щом приключат един адрес, веднага отиват на друг. “Що се отнася до критерия време, напълно покриваме сега действащия стандарт - да сме на адреса до 20-ата минута. Даже пристигаме по-рано”, увериха от столичния филиал. От централата му на пл. “Сточна гара” до нуждаещи се в “Младост” или “Люлин” реанимобилите достигат за 10 мин. Но на 20 мин скача времето за придвижване от единия край на София до другия. В ЕС линейката е при пациента между 12-ата и 15-ата мин, т.е. няма разминаване с нашата статистика. “Разликата е, че в Европа има достатъчно екипи и там по-рядко може да се случи фатално забавяне. Докато при налични 13 линейки, ако се появи свръхспешен 14-и случай, нямаме кого да изпратим”, добави д-р Гелев. Негов колега от Лондон му бил разказал, че даден пациент може да чака линейка и 6 часа, ако случаят му е за неотложна помощ и не е животозастрашаващ.
Глобул” дарява 10 линейки
Глобул” ще дари 10 линейки на филиали на “Бърза помощ” у нас по повод десетата си годишнина. “Това е най-голямото единично дарение, правено от фирма след 1989 г. Прогнозната му стойност е за около 800 000 лв., а окончателната ще стане ясна след доставянето на реанимобилите”, съобщиха в понеделник от мобилния оператор. Купените от “Глобул” линейки ще са с марката “Опел” и ще разполагат с оборудване според европейските изисквания за оказване на спешна помощ. Първите четири реанимобила ще бъдат дарени на софийската “Бърза помощ” на специално събиране в началото на октомври т.г. Още една линейка ще бъде предоставена на Благоевград през ноември т.г. Останалите пет реанимобила ще бъдат дарени на други градове през следващите две години. “На почти всеки от нас поне веднъж се е налагало да набере 112 и да потърси помощ. Вярваме, че новите линейки ще позволят на лекарите, санитарите и шофьорите да вършат по-добре работата си”, заявиха от “Глобул”. И добавиха: “А за нас остава удовлетворението, че ако някой ни попита какво сме направили по повод десетата си годишнина, ще можем да отговорим - сторили сме едно добро дело”. От “Глобул” заявиха, че за много компании годишнините са възможност да напомнят за своите успехи. “Глобул” може да се похвали с инвестиции от над 1,1 млрд. лв. в България, модерна и надеждна мрежа, професионален екип и над 3,9 млн. клиенти”, казаха още от мобилния оператор. И завършиха: “За нас не е приемливо да кажем, че плащаме честно данъците си и е работа на държавата да оправи градинката пред нашата къща. Вярваме, че сме задължени да правим повече.”


За управленската компетентност

Нека не виним българския избирател - той просто не гласува при тази разпокъсаност на политическите образувания
Стоян Жулев

За да се управлява страната успешно, безспорно се изискват ред качества, обикновено наричани държавнически познания, широка ерудиция и умение да се подбират кадри, които общо да осигуряват управленската компетентност. Тези качества са задължителни за всички членове на правителството, но най-вече за неговия ръководител. Нашата млада демокрация обаче показа, че на първо място в очите на избирателя стои харизмата на политика, а не преценката за неговите държавнически качества. Това води страната по хлъзгавия път надолу за икономическото състояние, за благосъстоянието на преобладаващата част от народа, за образователното ниво и обществения ред. В развитите демокрации, където "лидерски партии" нямат място, партийните ръководства не могат и не си позволяват да избират за ръководните постове в държавата хора със слаба компетентност за сметка на голяма харизма. Към това се прибавят и законови (и то реално действащи) ограничения за партийни назначения в държавния апарат за сметка на компетентни и професионално подготвени кадри. За жалост у нас нещата стоят наопаки - за 10 години на власт идват два пъти чисто лидерски партии, при които идеологията е само декларативна и в течение на управленския мандат виждаме само неуспехи в управлението и обогатяване на една котерия от приближени на лидера. Какво показват последните две години: * Бюджетната политика се подчини на запазване на нисък дефицит, не за сметка на ограничаване и намаляване на управленските разходи, а за сметка на неплащане на държавните задължения към бизнеса. Към това се прибави и замразяване на заплатите и пенсиите без оглед на инфлацията и в резултат - снижаване на вътрешното потребление, а оттам удар по реалната икономика увеличаване на безработицата и икономическата емиграция от страната. На фона на тази нерадостна картина виждаме едно сериозно увеличение на социално-икономическото неравенство в обществото. Една илюстрация на това са публикуваните неотдавна данни за движението на банковите депозити на населението - нарастване на големите банкови депозити на малък брой хора и намаляване на малките, но многобройни депозити. Управлението на страната не се вълнува от бедственото състояние на малкия бизнес, който при пазарните икономики е основната опора на обществената стабилност. * В здравеопазването всички виждаме, че цари хаос, независимо колко министри се сменят. Виждаме недофинансиране на здравните заведения, намаляване на дела на средствата за лекарства, отпускани от НЗОК, и прибиране на средствата от здравното осигуряване, за да се запълни дупката, зейнала във фискалния резерв на страната. Здравната система въведе увеличение на т.нар. потребителска такса за здравноосигурените граждани както при личните лекари, така и при болничното обслужване. С други думи, гражданите си плащат здравните осигуровки, държавата прибира голяма част от тях и ги кара да плащат повече за лекарства и здравно обслужване. Това може само да се нарече управленско безсилие и безпардонно отношение към населението * Туристическата индустрия за България придоби нарастващо значение, особено в годините след присъединяването на страната към ЕС. Предприемачите своевременно оцениха очерталите се възможности пред този бранш и насочиха там значителни инвестиции. Нужно и особено важно беше в този период държавата да осигури ръководство, координация и контрол на процесите на развитие и осигуряване на междуведомствено съдействие, за да се постигне както запазване на екологията, така и качеството на туристическия продукт. Това можеше да се постигне само с управленска структура с ниво адекватно на ведомствата, с които се изисква координация - регионално, транспорт и съобщения, земеделие и култура. Вместо това туризмът остана в периферията на вниманието на едно мегаминистерство, а се направи министерство на спорта. Известно е, че страните с високи достижения в спорта нямат министерства на спорта, но страните с развита туристическа индустрия имат солидни структури за съдействие, координация и контрол на туристическата индустрия. Ето защо няма как да се изненадваме от огромния провал на реномето на нашия туризъм при важния руски пазар. Според мен персоналната вина на министър Трайков е твърде незначителна при установената отгоре структура за упражняване на държавната политика в туризма. Свидетели сме също така на голямо пренебрегване на екологическите изисквания при изграждането на туристическите обекти както по морския бряг, така и в планинските курорти. Нито една страна в света няма излишен интелектуален потенциал за да го разпилява и противопоставя в множество политически образувания. Това в най-голяма степен важи за България. За да имаме прогрес, у нас трябва да има силна лява партия и силна дясна партия, които да се състезават с идеи и реформаторски виждания. Това у нас сега липсва и на власт е лидерската партия ГЕРБ, която явно няма управленската компетентност нужна на страната. Нека не виним българския избирател - той просто не гласува при тази разпокъсаност на политическите образувания. Това не се ли осъзнае от българските политици и остане ли на власт ГЕРБ още дълго - тежко ни.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница