21 септември 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/7
Дата13.05.2017
Размер1.1 Mb.
#21224
  1   2   3   4   5   6   7
21 септември 2012 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. Политика 3

В. Политика 4

В. Политика 5

В. Политика 5

В. Политика 5

В. Политика 6

В. Земя 7

В. Земя 7

В. Стандарт 13

В. Стандарт 13

В. Стандарт 14

В. Стандарт 15

В. Стандарт 15

В. Стандарт 15

В. Стандарт 16

В. Стандарт 16

В. Стандарт 17

В. Стандарт 17

В. Монитор 17

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Монитор 21

В. Монитор 22

В. Култура 24

В. Новинар 29

В. Новинар 29

В. Новинар 30

В. Новинар 30

В. Труд 31

В. Труд 31

В. Труд 32

В. Труд 33

В. Труд 35

В. Атака 36

В. Атака 36

В. Дума 37

В. Дума 37

В. Дума 38

В. Дума 38

В. Дума 38

В. Дума 39

В. Дума 40

В. Дума 40

В. Дума 41

В. Сега 43

В. Сега 43

В. Сега 44

В. Сега 45

В. Сега 46

В. Сега 46

В. Преса 48

В. Преса 49

В. Преса 49

В. Преса 50

В. Преса 50

В. Преса 51

В. Преса 51

В. Преса 52

В. Преса 53

В. Преса 53

В. Капитал Daily 53

В. Капитал Daily 54

В. Капитал Daily 54

В. Капитал Daily 55

В. Капитал Daily 57

В. Класа 58



21.09.2012 г. , с. 4
1,7 млн. лв. за ремонт на „Ботевградско шосе"
дава Столичната община. Обновяването на 5 моста и 5 подлеза ще стартира до Нова година, съобщи Йорданка Фандъкова, след като разгледа ремонтирания бул. „Мария Луиза" и надлез „Надежда".


21.09.2012 г. , с. 10
Щитове пазят „Тракия" от преспи
Защитни пояси от подвижни щитове срещу снегонавявания ще бъдат поставени в участъка на магистрала "Тракия" между Бургас и Карнобат, съобщи шефът на Пътната агенция Лазар Лазаров. "До седмица ще бъдат в участъка, където се получават преспите, но все още полските работи там не са приключили", каза той.

Преди години по аутобаните имало щитове от метал, но те били откраднати. Затова от агенцията сега поръчали от стъклопласт, за да не стават дори за подпалки. "Възложи-

ли сме тази дейност на поддържащата фирма и за всяко затваряне на магистралата тя търпи санкции в шестцифрени суми", добави пътният шеф.

ТОНИ ЩИЛИЯНОВА



21.09.2012 г., с. 25
Стартира изграждането на парк „Леденика"
Изпълнител на проекта е консорциум „Враца - Леденика", съставен от 4 местни фирми. Проектът е финансиран с близо 2 млн. Предвижда се около пещерата да се създаде парк, който ще бъде композиран от отделни тематични и атрактивни модули. Вътре в пещерата ще бъде представяна аудио и светлинна хореография. Светлинният спектакъл, съчетан със специално подбрана музика, ще бъде различен за всяка от съществуващите зали.




21 – 27.09.2012 г. , с. 7 - 8
Австрийци наливат €400 млн. в Горна Арда
Президентът води немски автомобилни гиганти у нас
Строителството на каскада „Горна Арда" може да започне през 2014 r., а проектът ще привлече 400 млн. евро

инвестиции от Австрия. Това съобщиха президентът Росен Плевнелиев и министър-председателят на Долна Австрия Ервин Прьол. Държавният ни глава посети правителствения комплекс на провинцията в град Санкт Пьолтен.

„Проектът „Горда Арда" върви по график, имаме ясен план и не по-късно от началото на 2014 г. трябва да бъдат готови всички документи и да започне строителството", обясни Плевнелиев за хидроенергийния комплекс, който според първоначална идея трябваше да бъде българо-турски. Впоследствие проектът беше замразен, но правителството на ГЕРБ реши да го продължи.

Освен „Горда Арда" Плевнелиев и Прьол са обсъдили и проекти, свързани с Дунав. Един от тях е разширяването на реката край Белене, като амбицията е да се удвои транспортният трафик по нея. „През следващата година ще съберем правителствените ръководители на всички страни, през които минава Дунав, за да обсъдим възможностите за разширяване на коритото", обясни Прьол. Плевнелиев пък не скри желанието си до 2020 г. стокообменът между България и Австрия да се увеличи пет пъти. Сега страната е вторият най-голям инвеститор у нас след Холандия.

България е стабилен и надежден партньор на чуждестранните инвеститори, демонстрира изключителна динамика на икономическото си развитие и от това австрийските компании печелят, заяви Прьол.

Австрия ще подкрепи присъединяването на България към Шенген на предстоящата среща на вътрешните министри на Европейския съюз през октомври.

Това увери австрийският президент Хайнц Фишер след среща с българския държавен глава Росен Плевнелиев. България е изпълнила всички критерии за приемане в Шенген, категоричен бе Фишер. Позицията на Виена беше изразена веднага след като Холандия се противопостави за пореден път на членството ни в шенгенското пространство и поиска решаването на въпроса да се отложи за догодина.

По време на визитата на Плевнелиев в Австрия стана ясно, че една от целите му е големи

германски производители на автомобили да направят свои заводи у нас. По думите му след 2-3 години големите и реномирани германски компании за коли ще имат нужда да преместят производствените си бази и в България и още сега трябва да опитаме да ги привлечем. Във връзка с това Плевнелиев подготвял

визита в Бавария и в Баден-Вюртемберг, за да лобира за страната ни, съобщи самият той след срещата си във Федералния съвет на Австрия, където разговаря със зам.-шефа му Сузане Курц.

Българският президент откри бизнес форум в Австрийската стопанска камара, в който участваха 400 местни предприемачи и около 30 български. „Моята администрация е в центъра на София - ако имате добри идеи, заповядайте при мен", прикани чуждите инвеститори президентът. Като пример за успешна австрийска инвестиция той даде разработването на газовото находище в Черно море, за което се очаква в страната ни да влязат 1 млрд. евро. Според Плевнелиев България може да използва потенциала на австрийските фирми и при изграждането на язовири, тунели и системата за плащане по магистралите ни. Със заем от 50 млн. евро от Световната банка България ще изгради пречиствателни станции и хидросъоръжения на 3 язовира - „Пловдивци", „Нейковци" и „ЛудаЯна", заяви пред бизнесмените във Виена пък регионалният министър Лиляна Павлова и покани австрийските фирми да се включат в изграждането.
Снимка на две колони - Росен Плевнелиев се срещна с министър-председателя на Долна Австрия Ервин Прьол.



21 – 27.09.2012 г. , с. 8
15 болници чакат пациенти четвърт век
Петнадесет сгради на многопрофилни болници стърчат недовършени и чакат пациенти вече 30 години. Към момента е ясна съдбата само на 2 бетонни скелета - това на болницата в Ямбол и на хирургическия блок зад столичната кардиология „Св. Екатерина", съобщиха от здравното министерство. Ведомството притежава 7 недовършени лечебни заведения, Регионалните здравни инспекции - 2 сгради, а общините - 6, уточниха от екипа на Десислава Атанасова.

Замразени са строежите на МБАЛ Хасково, УМ-БАЛ „Д-р Г. Странски" в Плевен, МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов" във Велико Търново, УМБАЛ Стара Загора, Специализираната болница за рехабилитация в столицата. Министерството има още 2 недостроени сгради, които се намират на територията на Медицинска академия в София. Болниците по педиатрия и вътрешни болести са с неясна съдба и без охрана.

Строежът в Хасково е спрян заради претенции за собственост от страна на общината, обясниха още от здравното ведомство. Незавършените административни сгради, собственост на здравните инспекции в Търговище и Русе, са в процес на строеж. За двата обекта е осигурено частично финансиране през 2011 г. и 2012 г.

Преди броени дни правителството реши да промени от публична в частна държавна собственост статута на един от имотите на здравното министерство. Той бе даден на столичната кардиоболница „Св. Екатерина". Става дума за сграда на етап груб строеж със застроена площ от 1477 кв.м и разгъната застроена площ 12 868 кв.м.

Решение има и за недостроената сграда на многопрофилната болница в Ямбол. Тя ще бъде довършена с европейски пари и в нея през март 2014 г. ще се премести МБАЛ „Св. Пантелеймон", категорични бяха от ведомството на Атанасова. Общинският съвет в града прехвърли собствеността върху бетонното скеле на държавата, защото не разполага с финансов ресурс да я завърши.

Не такава е съдбата на недовършените болнични сгради в Силистра, Плевен, Ловеч, Велико Търново, Търговище, Дупница и още няколко по-малки града в страната. Община Силистра например преди около 30 години също е имала амбиции-

те да събере отделенията от павилионен тип в модерна 14-етажна сграда с хирургичен блок. Подобно на сградата в Ямбол, и тази била разграбвана през годините.

Разширението на АГ болницата в Плевен също стърчи недовършено, но към него няма интерес. „През годините направихме няколко опита да продадем бетонното скеле, но никой не го иска. Проблемът е, че прилежащите терени са реституирани и самата конструкция не е атрактивна", обясни и кметът на Плевен проф. Димитър Стойков. От 12 млн. лв. цената била свалена на 2 млн. лв.



МАРИАНАТОДОРОВА
Снимка на две колони - 14-етажната сграда на недостроената болница в Силистра е системно разграбвана през последните години и вече е опасна.


21-27.09.2012 г., с. 23
Снимка на една колона - Министрите на регионалното развитие и благоустройството -Лиляна Павлова, на околната среда и водите - Нона Караджова (вляво) и председателят на КСБ инж. Светослав Глосов участваха в дискусионен форум на тема „Строителството през 2013 година - перспективи и предизвикателства". Проявата бе организирана от Камарата на строителите в България.


21-27.09.2012 г., с. 26
700 скъпи жилища са обявени за продажба в София
ВАСИЛНАНЧЕВ

Над 700 просторни апартамента с площ минимум 140 квадрата и цена над 150 000 евро са обявени за продажба в престижните столични квартали. Това сочи справка в iMOt.bg. Според Тихомир Цаков от агенция „Аристо" търсенето на големи апартаменти остава слабо. „Най-вече от такива имоти се интересуват българи, работили в чужбина и имащи намерение да се прибират в родината. Те най-често се интересуват от обявите за хубави просторни жилища. Отделно хора с по-големи финансови възможности също търсят просторни апартаменти в хубави сгради. Офертите обаче понякога са доста високи и нива над 1000 евро на квадрат не се харесват на кандидат-купувачите. Някои собственици на къщи също искат да ги продадат и да си вземат апартаменти, но това не е тенденция", уточни брокерът.„В центъра на София винаги ще има търсене за просторни апартаменти, защото там имотите имат инвестиционна стойност и по-



лесно се дават под наем , каза още Цаков. „От друга страна, пък много жилища с претенция да са луксозни нямат гараж или се намират в кооперации, чиито вид е неугледен или входът и общите части са без поддръжка."По думите му няма предлагане на наистина лукс имоти, които да отговарят на всички критерии на това понятие. „Все още у нас го няма разделението, наложило се в западните държави, където различните социални слоеве живеят в квартали, отговарящи на статуса им", сподели шефът на „Аристо". „Там не се гледа с добро око на по-заможни хора, живеещи в беден квартал. Както и ако живееш в богат квартал, надхвърлящ нивото на социалния ти статус", допълни Цаков.


21-27.09.2012 г., с. 26
Снимка на две колони- Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов, кметът на Община Враца Николай Иванов и представителят на обединение от врачански фирми „Сдружение Враца - Леденика" инж. Росен Дудушки направиха първа копка по изграждането на развлекателен парк край пещерата „Леденика".


21-27.09.2012 г., с. 26-27
12 % ръст на ипотечните заеми за година
Купувачите все по – често предпочитат потребителските кредити
С12% са се увеличили изтеглените ипотечни кредити през август спрямо същия месец на 2011 г. Увеличението спрямо август 2010 г. е с 23 на сто. Това заяви изпълнителният директор на консултантската компания „Кредит Център" Тихомир Тошев. По думите му запитванията през това лято в сравнение с предходните 2-3 години са били много повече.Все повече хора се стремят да имат по-голямо самоучастие в сделката и искат да са по-малко зависими от външно финансиране. Това е причината кредитите между 10 000 и 30 000 евро да се радват на най-голяма популярност - 55% от всички изтеглени заеми през август са в този диапазон. Средният размер на изтеглените ипотечни кредити през август се запазва под 30 000 евро и е 29 191 евро. Потребителските кредити с лихви под 9% често заменят ипотечните кредити в сделките с недвижими имоти. Тази тенденция ясно се е оформила през летните месеци. Когато на клиентите не им достигат суми между 10 000 и 30 000 лева, вместо да ипотекират закупувания имот, те теглят потребителски кредит с ниска лихва и спестяват по-големите начални разходи - за учредяване на ипотека, за оценка на имота, за задължителните застраховки и др. Освен това отпускането на потребителски кредити отнема около седмица, докато ипотечният кредит се отпуска за около месец, месец и половина. За много клиенти важното е и това, че няма да ипотекират имота си и така се чувстват по-спокойни и уверени. „Все по-често клиенти се обръщат към нас, за да им намерим изгоден потребителски кредит, необходим им за сделка с имот. Истината е, че на пазара в момента има много изгодни предложения за потребителски кредити, за определени групи клиенти с добри доходи или работещи във фирми с одобрени преференциални програми от банките. В такива оферти можем да видим лихви дори под 8% и суми до 50 000 лева без поръчител", каза още Тошев. Неговите очаквания са до края на годината банките да предложат още по-добри условия по потребителските кредити.Най-предпочитани остават двустайните жилища в големите градове, чиято стойност обикновено варира между 35 000 и 55 000 евро, се казва в доклада на „Кредит Център". „Запазва се и оформилата се в началото на годината тенденция на пазара за абсолютния бум на кредитите в български лева", заяви Тихомир Тошев. „Делът им

нараства с около 5% всеки месец, а през август ставаме свидетели на покачване от 7% спрямо предходния юли", допълни той. Заемите в българска валута са 42% от всички. Очакванията на Тошев са до няколко месеца броят на ипотеките в евро и лева да се изравни.Традиционно хората "между 26 и 35 години са най-активни от всички кредитополучатели. Те представляват над половината от всички потребители на ипотеки през август. Следват ги хората между 36 и 45 години, които са 28,6% от всички.Между 16 и 20 години е най-предпочитаният период на погасяване на задълженията на кредитополучателите през август. Макар и нисък, стабилен се запазва процентът на хората, решили да изтеглят заем с период на погасяване от над 30 години. Растящата смелост на кредитополучателите предопределя и вторият по популярност срок на погасяване на ипотеката - между 21 и 25 години са избрали близо 22% от потребителите, посочват от „Кредит Център".Външно финансиране в размер на 60% до 80% от стойността на сделката избират повече от половината кредитополучатели през август. Генерално тенденцията хората да стъпват на сигурна почва, когато теглят заем се доказва с това, че липсват заеми на 100% финансиране. Все пак само 4,1% от хората са избрали външно финансиране в размер до 40% от стойността, отчитат още от консултантската компания.Кредитните консултанти определиха лятото на пазара на ипотечни кредити като активно и динамично. Основна причина са промоционалните оферти на банките, които бяха актуални по време на целия сезон. Очакванията на експертите са, че активността на пазара на ипотечно кредитиране ще се запази и през есента благодарение на подобрението на условията по кредитите на банките.


Снимка на три колони- Все повече расте броят на хората, които искат да си осигурят по-голямо самоучастие в купуването на жилище.


21.09.2012 г. , с. 5
Строителната продукция е намаляла с близо 8 % през първото полугодие
През първите шест месеца на годината има спад с близо 8 на сто на строителната индустрия у нас спрямо същия период на миналата година, съобщи председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов. Той прогнозира закриване на фирми и ръст на безработицата в сектора. Най-голям длъжник на бизнеса остават не държавата, а общините, които трябва да изплатят стотици милиони левова за извършени поръчки на строителните фирми.


21.09.2012 г., с. 8-17
Сергей Станишев: Втори мандат на ГЕРБ ще бъде огромна катастрофа за хората
- Да започнем от конкретните обвинения, които мнозинството подготвя чрез ред анкетни комисии към вас, след появата на угрозата за единия милиард, за който руснаците искат да ни накажат заради отказа. Националните интереси не са били защитени, процедурите по строителство не са били завършени, а са инвестирани милиарди да се купува оборудване. Как ще избегнете упрека, че преди да е готова и договорена една къща, се поръчват камина, джакузи, дивани, такова е усещането с тези милиарди, преди да сте ги договорили.

- Нищо конкретно и нищо вярно няма в тази реторика, както вие казахте, на ГЕРБ и на при съдружните към тях организации. Искам да кажа много ясно едно нещо, което трябва да се знае, защото напоследък се разми фокусът на дискусията „за" или „против" „Белене", Какви са ползите от втора българска атомна централа? Говори се Русия, Америка, кой е русофил, кой е американофил, кой чий шпионин е, грубо казано. Истината е, че „Белене" е български проект. И аз, и БСП винаги сме го разглеждали и го разглеждаме като такъв. Който е важен за българската икономика като инвестиционен проект, който е важен за българската енергийна независимост, който е важен за цената на тока, която ще плащат българските граждани в следващите години. И аз много ясно казах в резултат на действията и бездействията на това правителство последните три години и вече повече, четвърта година е, всеки един българин от това, че не се изгражда „Белене", от това, че се дават безразборно разрешения за възобновяеми източници.

-Твърдят, че по ваше време са дадени.

- Аз затова казах, дайте да ги извадим, дрън-дрън, дайте да ги извадим, списъка и кога са давани разрешенията окончателните.

- Но високите цени са договаряни по ваше време.

- Всеки един български гражданин в резултат на тази политика на ГЕРБ ще плаща през следващите 15-20 години около 6 хиляди лева допълнително за електроенергия. Ами това е непосилно. Затова е необходима „Белене". Защото атомните електроцентрали навсякъде произвеждат много по-евтина електроенергия. Искам да ви кажа още едно нещо, понеже говорим за български проект. Изначално е замислено така, че проектът да бъде български, държавен, с български контролен пакет 51 % и с финансиране, което ни прави независими от доставчика на оборудване - „Атомстройекспорт".

- Защо е това поръчано оборудване и плащането заради това оборудване, предварително поръчано, милиони...

- Вие повтаряте глупостите на ГЕРБ, без да се замисляте дори. Защото напоследък какво казват ГЕРБ? Съвсем се оплетоха в лъжите. Казаха - няма договори. Чакайте, ако

няма договори, те на каква основа са плащали последните 350 милиона? Ако няма допълнителни споразумения. Те са подписали повечето допълнителни споразумения, правителството на ГЕРБ.

- Принудени от обстоятелствата, твърди се, оставени в наследство.

- Не, последно, което казват те, ние ще прекъснем договорите, ще ги разтрогнем. Е, нали нямаше договори?

- Може ли само един много резонен въпрос? Който въпрос е следният: Защо, когато властта беше във вашите ръце, проектът АЕЦ „Белене" не беше приключил така, че днес той да работи?

- Вие се шегувате?

- Не, не се шегувам.

- За три години проектът беше стартиран практически с конкурс за изпълнител 2006 г. 2008 г. се подписаха споразуменията, януари. За този период успяхме, първо, за да не се губи време, да, поръчаха се реактори, защото имаше опашка, имаше опасност да пропуснем много време, а колкото повече време се пропуска, толкова по-скъп става един проект. Второ...

- Вие не финализирахте договора.

- Второ, второ ви казвам. Имаше подписани споразумения, конкретни, които се изпълняваха. И трето, ако има зла воля, каквато очевидно има от страна на партията ГЕРБ, винаги може да бъде прекратено. Давам ви пример със същото това „Белене", което започна 80-те години, помните ли го това? 80-те не.

- Да, 80-те години и имаше подписани договори, и беше изградено до кота 15 самата сграда на атомната централа...

- Тогава е началото на началото.

- Не, и бяха доставени и реактори. И беше прекратено. И сега същото правят ГЕРБ, повтарят историята от 1991-1992 г., когато се спря един проект на България. Искам да попитам едно нещо: защо това правителство три години лъжеше и българите, и руската страна, че ще правим „Белене", и след това се отказаха. Обясняваха, точно г-н Борисов обясняваше колко е изгоден този проект, вижте записите на неговите изказвания.

- Ние това сме му го припомняли. Искам да ви попитам нещо по хронологията. 29 ноември 2006 г. България поема ангажимент, подписа да плати 200 милиона евро за подготвителни работи, следващите 12 месеца се очаква да се подпише окончателен договор, това не става. Ноември 2008-а се подписва допълнение 5, с което МЕК поръчва оборудване за 670 милиона евро и се задължава да плати 230 милиона от тях. Всичко оттам насетне като споразумение и допълнения не е ли именно заради това допълнение 5, това ли е воденичният камък?

- Всички основни условия са описани в споразумението 2008 г„ "които бяха подписани януари, струва ми се. От там нататък имаше, разбира се, спорове с руската страна, защото никога не сме клякали на очакванията и интересите на руснаците. По отношение на това какъв трябва да бъде инфлационният индекс. Второ...

- Добре, но ние първо поръчваме оборудване, а после се договаряме за общата цена и затова ви попитах първо си поръчваме дивани и джакузи, а не знаем колко ще е общо...

- Не, напротив, общата цена е фиксирана. Когато се подписва споразумение за атомна електроцентрала, винаги, навсякъде се използва т.нар. овърнайт цена към дадения момент. Няма инвестиционен проект, няма в света, още повече от такъв мащаб, който да е приключил на началната цена. Защото винаги има технически проблеми, винаги има от най-различен характер проблеми, особено когато става дума за атомна електроцентрала.

- Т.е. нормално е вие да поръчате оборудване, после да се договаряте колко ще струва оборудването за цялото нещо?

- За цялото нещо фиксираната цена е договорена. Вече в хода на допълнителните разговори се уточняват най-различни детайли. Но искам да ви кажа следното нещо. Понеже постоянно се казва няма инвеститор, няма инвеститор. Имаше инвеститор, той беше избран чрез конкуренция, международен. Точно за да се гарантира, че централата ще има независимо финансиране. Руската страна предлагаше да финансира и не нашето правителство, на' ГЕРБ се съгласиха.

- Вие защо не подписахте всичко, докато беше във ваши ръце?

- Никой не може да завърши за три години такъв проект. Да не говорим за това, че окончателният технически проект се одобрява едва сега на тази фаза.

- Грешки във вашето темпо по проекта „Белене" имам предвид в частност работата ви като министър-председател, не е имало, пропуски не е имало?

-Аз смятам, че направихме всичко възможно за нито един момент от нашия мандат да не спира подготовката за изграждането на този проект.

- Самият Румен Овчаров каза, че след отстраняването му темповете са били други. Слушах го в интервю.

- Всеки има своите интерпретации. Бяхме намерили инвеститор, проектът вървеше, бяхме на финалната права на уточняване с руската страна, преговорите бяха трудни, не го отричам, по окончателната цена. Само че, извинявайте, ние ако не сме успели за три години, това правителство за три години какво направи? Докара проекта до под кривата круша. Освен това аз съм водил много тежки преговори и с президента Путин, и изобщо с руски представители. Знам как се отстоява национална позиция. Да, трябва да има твърдост, но няма защо да се репчиш по един или друг...

- Какво имате предвид? -Ами, „ще напляскаме руснаците" и т.н.

- Реплика на Дянков?

- Да, на Дянков. Но не само. И на министър-председателя. Той каза, като дойде тука Путин, ще му бъде неприятен разговорът. Води разговорите неприятно, ако ще по телефона, ако ще в лични срещи, няма нужда това да се демонстрира. Пред министър-председателя има много повече...

- Вие казвали ли сте остри реплики на Путин, какви са били те, в какви ситуации?

-Аз съм отстоявал български интереси по „Южен поток", когато руснаците не искаха да има паритетно участие.

- Правили ли сте така, че да му е неприятно на Путин?

- Е, когато отстояваш свои интереси, сигурно в един момент има такива неща. Но важното е да бъде уважително, защото имаш партньор. Трябва да договаряш така, че да бъде изгодно за теб, той да разбере твоите аргументи. Ако е необходимо, проявяваш и твърдост.

- Страх ли ви е, че ще излязат...

- Но г-н Борисов има много повече възможности да се изрепчи на хора, които в България създават проблеми, на монополистите в икономиката. Само че не го прави. А именно монополите убиват конкуренцията и създават толкова високи цени. Вижте, месото скача с 3D %, но във всеки сектор.

- Смятате, че заради монопола става това?

- Във всеки сектор от производството...

- Дайте пример с такива, които са на централно ниво.

- Викнете представители на Агенцията за обществени поръчки да ви кажат повече детайли.

- Вие знаете ли ги, щом използвате тази фактология в подкрепа на тезата си? Затова ви питам.

- Всичко е видимо. Прави се дъмпингова цена, например за строителството на магистралите, защото трябваше да се покаже, че те, видите ли, по-евтино строят, после се анексира. Това са публични факти.

- Пак с допълнителни споразумения, малко като с АЕЦ-а.

- С допълнителни споразумения. Нали не трябваше да има допълнителни споразумения вече. Автомагистрала „Люлин", която беше на 40 % изградена от предишното правителство, цената беше качена с 60 милиона лева. Защо не попита никой какви са обосновките? В самия договор, когато спечели турската фирма, имаше резерв - 10 %, Само че между 10 %, за непредвидени разходи, технически проблеми....

- Имаше големи проблеми с тази турска фирма, не плащаше заплати, бавеше проекта, работеше не особено качествено.

- Ами защо тогава им платиха 60 милиона повече, извинявайте?

- За момент да ви върна към това дали имате страхове, че мръсни тайни, свързани с корупция в енергетиката, ще излязат при това ровене, което следва да се случи при гласуване на анкетните комисии.

-Аз ще ви дам следните факти. Този парламент започна с анкетни комисии, нали така? Комисията „Мавродиев", тя се наричаше още „Анти-Станишев", нали така? Потрошиха стотици хиляди левове на данъкоплатците в продължение на година и половина. Изписаха един доклад, кух, пълен с някакви общи твърдения и с изрезки от вестници. Какъв е резултатът? Никакъв. Единственият резултат - г-н Мавродиев беше награден, стана шеф на Комисията за финансов надзор. Този парламент приключва, както започна. Нищо друго не може да произведе освен измислени политически комисии, които са смешка, реално погледнато, които имат политическа поръчка.

- Безотговорно ли беше примерно говоренето на Корнелия Нинова, която реагира много остро след онова изказване на Антон Кутев, прословутото, за предаването на социализма така, както се препавал и СПИН-ът.

- Но аз съм казал на Антон Кутев и смятам, че неговото изказване беше неудачно и неуместно.

- То всъщност не е ли вярно в съдържанието си?

- В същността, ако щете, а немалка степен има верни неща. Вижте, на мен баща ми е бил в тази партия, той е рискувал живота си за лявата кауза. Аз какъв да бъда, ако не съм подлец? Защото съм възпитан от него в определени ценности. Моите близки какви да бъдат?

-Това по отношение на наследството.

- Смятате, че дъщеря ми няма да я възпитам в същите леви ценности?

-Това по отношение на наследството. Значи то наистина като СПИНА се предава, явно е вярно. Самото съдържание.

- Да, аз затова казвам, че фразата е неуместна, а не същността. А другото, това вече е реакцията в нашите среди и аз много ясно казах, че ...

- Чакайте, може би тя е била по отношение на втората част от изказването за предаването по полов път.

- Казвам ви, всеки прави изпуснати фрази, няма политик, няма политик, който да не е казал някоя глупост. Ами извинявайте, на премиера изказванията, че българите са като кучетата и трябва да ги държиш изкъсо? Ами за пържолката за кучето, дето намери трупа на убитото в Перник момиче, като награда, това не е ли много, гигантски по-голям гаф, защото става дума за човешки живот.

- Стана скандал, разбира се.

-Това е никакво, бързо го потушиха. Затова аз казах, че тези мои колеги, другари от моята партия, които се фиксираха и раздухаха този скандал изкуствено...

- Защо го направиха?

- Има две интерпретации и аз го казах ясно в моето становище. Това означава или липса на политическа точна оценка, инстинкта, ако щете. Или директно обслужване на наш опонент. Защото в тази ситуация, когато толкова безобразия на ГЕРБ се вършат всеки ден...

- Вашият опонент е ГЕРБ, вие казахте, че вашите колеги, другари...

- Точно така, нашият опонент е ГЕРБ и вместо...

-... обслужват съзнателно ГЕРБ.

- И вместо да се занимават с техните безобразия, една фраза да я превръщат в едва пи не основен спор в БСП е абсолютно безобразие.

- Може ли към една ваша теза да се върнем, че вашите колеги, които подхванаха тази реплика и наистина я превърнаха в някакви междуособици вътре в партията, работят за ГЕРБ. Пак да повторим. Георги Първанов изключително сериозно разкритикува Антон Кутев и вас като човек, който защитихте Антон Кутев.

- Има две версии. Аз винаги съм добронамерен човек.

- Вярвате ли във втората версия?

- Нека ви кажа. Логиката е елементарна, не ме прекъсвайте, логиката е елементарна. Или не си в добра политическа кондиция и не отчиташ какво се случва и нямаш верен фокус и приоритет, другата версия е, че го правиш съзнателно.

Аз винаги изхождам по отношение на мои колеги от партията доброжелателно. И затова съм казал на всеки и го казах на заседанието на Националния съвет публично, от тук нататък всеки, който говори по медиите първо, а не вдигне телефона и не каже тук сгреши, трябва да се коригирате, да се дискутира уважително и вътрешнопартийно, ще получава моя отпор, в това число и публичен. Точка. Случаят е приключил.

- Дори да е Първанов, няма значение.

- За всеки се отнася това.

- Една хипотеза, поглед напред. Гадаем, разбира се, но така или иначе имаме право да го правим. Ако резултатът от изборите ви позволява да влизате в коалиция с партията на Метена Кунева и ДПС, бихте ли го направили?

- За хипотези засега няма смисъл да говорим...

Категоричен съм. Втори мандат на това управление ще бъде огромна катастрофа за хората. То вече е катастрофа. Извинявайте, бизнесът е смазан, безработицата...

- Сега се говори за доходите, последната година ще се говори за доходите, за растежа.

- Да, ще се говори за доходите, министър Цветанов обеща чудеса. Само, вика, ни изберете, чудеса ще се случват. Ама те чудеса обещаваха и преди този мандат. Само че вижте заглавието днес в един авторитетен вестник - увеличението на пенсиите вече инфлацията го е изяла. Три години ги замразиха доходите, сега нещичко ще пуснат с надеждата да излъжат хората, че после ще има още. Няма да има още.

-А вие какво обещавате?

- След като икономиката е срината, след като е изграден вече един порочен модел на икономика, в която печелят само фирми, приближени до ГЕРБ.

- Нима и при вас нямаше обръчи от фирми, нима и по ваше време на тройната коалиция нямаше скандали с поръчки, които се печелеха с нагласени участници?

- Имало е скандали, сега това е система държавна. Много голяма разлика.

- А преди каква беше, система на тройната коалиция, сетете се за изказването на вашия коалиционен партньор, което скандализира всички, сигурно и вас.

- Да, сега същото го правят управляващите в много по-лоша степен. Освен това има едно нещо. БСП е партия на 120 години, ние се учим от нашите грешки и слабости и много сме изпатили през последните три години и на много неща сме се научили. И аз лично, и всеки един от нас вярвам. Нашата цел е да върнем държавата на хората, защото сега тя е отнета. Защото сега всички ние сме в като една държава, която се управлява еднолично, безконтролно1, като собствена бащиния. И това е абсурд в Европа в XX! век ние това трябва да го спрем.

- Защо ги приемат добре в Европа, как си го обяснявате?

- Кой ви каза, че ги приемат добре вече?

- Така изглежда.

- Изглежда много отдалеч.

- Защо българите продължават да поставят ГЕРБ начело с Бойко Борисов на първо място в класацията...

- Нека видим изборите какво ще покажат. А за Европа ще ви кажа следното. Много показателен е един факт. Започна се в началото на мандата с очаквания, похвали към ГЕРБ, политически устрем, докладите на ЕК цитирам, последният доклад какво по същество каза? Системни проблеми, неспособност да се гарантира разделението на властите в България, което е убийствена политическа характеристика, много дела, малко резултати какъв е крайният извод с България ще се занимаваме след парламентарните избори, дотогава няма да има междинен доклад. Това означава, че Европа вдига ръце.

- Проблемът с правосъдието е голям, но при вас спираха фондове, спираха пари.Това също не сме го забравили.

- Да, но вие все говорите за предишния мандат, ние сме 2012 г., извинявайте, каквото сме имали да го платим политически като цена, сме го платили. Само че има една разлика...

- Така ли разсъждават политиците, щом веднъж загубих изборите, всичко ми е чисто, досието ми е окей.

- Не, не, аз ви казах за БСП, че сме на 120 години и си правим изводи от нашите собствени слабости и грешки. Но при нас спряха някои предприсъединителни, предприсъединителни. Лъжа е. Изобщо никога не са спирали структурни или кохезионен фонд, никога. Част от тези фондове бяха пуснати още преди изборите, ИСПА, 115 милиона евро бяха замразени, размразиха ги май 2009 г. Сега какво се случва? Катастрофа, извинявайте. За тази година това правителство в бюджета е заложило 3,8 млрд. лева плащане от европейските фондове. Знаете ли колко е до края на август?

- Приходи?

- Не, плащания. Като разходи.

- Плащания към европейските...

- Не, не към европейските фондове; от европейските фондове за проекти в България. До края на август 12 % са изплатени.

-Томислав Дончев го опроверга в студиото, каза, че са 27.

- 27 това са за всичките години, за тази година говоря, което е планирано. От разходите за тази година. Ами това е катастрофа! Ами ЕК написа писмо наскоро по Програма за развитие на селските райони. Има реален риск да се загубят безвъзвратно 385 милиона евро за тази година. Как ще наваксат, след като не са изплатени 385 милиона евро към септември? Няма да наваксат, казвам го със съжаление при това.

- Може ли в няколко изречения...

- Ами Шенген. Вие говорите за европейско доверие. Няма го вече.

- Вече сме просрочили времето и това, което предвидихме, но разговорът наистина е интересен. В няколко изречения на какво ще заложите, така че да спечелите сърцата и умовете на избирателите. Освен на референдума за АЕЦ „Белене", който очевидно темата АЕЦ „Белене" ще бъде използвана предизборно със сигурност и вече е ход.

-Ами ако не ме прекъсвате, може би ще се опитам да ви кажа.Първата задача това е нормализиране на обществения и държавния живот в страната. Без това, с тези методи на управление, полицейски, милиционерски, нищо не може да се свърши, Еднолично управление, което е порочно по своята същност. Второ, възстановяване на нормална конкуренция и нормална пазарна икономика. Защото без конкуренция никакъв изход от кризата не може да има. Трето, регулация и ограничаване правата на монополите, които смазват и доходите на гражданите, които смазват и конкуренцията. И четвърто, много по-ангажирана социална политика. Това са основни неща.

- Нещо конкретно ще има ли?

- Ще има, разбира се.

- Защото ангажираност социална, да, всички са ангажирани. Но въпросът е в числата и в...

- Не, в числата знаете ли каква е разликата? Защото много приказвате, че всички говорят. Ние всяка година увеличавахме доходите, на всички, на пенсионерите се вдигнаха пенсиите с 85 % средно, а минималната със 100 %. Това беше политика.

- Обещавате ли го пак?

- И това го казахме преди изборите. И за разлика от ГЕРБ ние си изпълняваме обещанията. Нашата платформа ще бъде своеобразен договор с гражданите. И нека, ако не ги изпълним, ни искат сметката, не преди края на мандата, а преди това, постоянно. Защото всяко едно правителство, всяка една власт трябва да се отчита периодично. И смятам, че това е много важно, особено сега, когато върви точно обратен процес. Обществото се подчинява на властта; вие не го ли виждате?

- Виждаме, че когато някой е в опозиция, говори много интересно и конкретно, после тази ангажираност, за която говори, невинаги се получава.

- Нашата ангажираност беше много ясна, по отношение на социалната политика. Защото ако не бяхме увеличавали пенсиите с толкова, ако не бяхме платили например 2008 г. 420 милиона лева за един ден, за да се платят по 150 лева на всеки пенсионер, и щяхме да изградим „Тракия"сами, по нашия мандат.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница