21 юни 2013 г. Тема: здравеопазване



Дата09.12.2018
Размер341.42 Kb.
#107306
21 юни 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Грозен гризач дава ключ към тайните на рака
Гризач, който никога не боледува от рак, може да държи ключа към предотвратяване или лечение на злокачествените тумори, съобщи Би Би Си. Лабораторни изследвания показват, че клетките на кожата на голото сляпо куче са с високо съдържание на естествено сладко вещество, което спира развитието на туморите. Изводите на американските учени, направили откритието, може да доведат до терапии срещу рака при хората в дългосрочен план. Подобно химическо вещество е лицензирано за употреба в медикамент за облекчаване на бол ката при артрит. Използва се и като пълнител в козметични препарати срещу бръчки, казват изследователите.

За разлика от други малки гризачи като плъхове и мишки грозноватото същество не се разболява от рак дори и в много напреднала възраст. Тъканите на голото сляпо куче са богати на хиалуронан - вещество, което има способност да възстановява тъканите. Природата е снабдила животното с тази „смазка", за да се придвижва лесно в тунелите под земята, а нараняванията бързо да се лекуват. Когато с лабораторни методи веществото се отстрани от клетките на животното, стават податливи на израждане и дават началото на туморен процес. Учените вярват, че откриването на естественото устойчиво на рак вещество може да доведе до ефективни методи за лечение и профилактика на тежките заболявания.




Оправдаха лекари за смърт на бебе
ДИАНА ВАРНИКОВА

Трима детски лекари от частната болница „Здраве" в Пазарджик осъдиха прокуратурата за несправедливо обвинение. Медиците Таня Данева, Петьо Хаджийски и д-р Георги Павлов бяха подведени под отговорност заради 5-месечната Мария Янкова от близкото село Огняново, която почина през март 2007 година, след като била приета с диагноза бронхопневмония.

За 3 дни обаче състоянието на бебето се влошило и се наложило да бъде преместено в инфекциозното отделение на областната лечебница, където издъхнало от менингит. Местната прокуратура повдигна обвинения срещу тримата медици за немарливо изпълнение на служебните им задължения, но съдът, позовавайки се на съдебномедицинска комплексна експертиза, че смъртта е настъпила вследствие на имунен дефицит у 5-месечната Мария, прецени, че педиатрите са си свършили съвестно работата.


Ново обещание:

СПИРАТ ЗАКРИВAНЕТО НА МАЛКИ БОЛНИЦИ
За над 2 млн. българи общинските лечебници са без алтернатива
Маргарита ВЪРБАНОВА

Здравното министерство ще прави списък на болници, главно в малки населени места, които без подкрепата на държавата не биха могли да съществуват. Това са обаче само обещания на новия здравен министър Таня Андреева. Обявена програма няма, конкретни идеи няма, има намерения. Факт е обаче, че при управлението на ГЕРБ бяха закрити 19 малки лечебници, нито една с шанс да отвори отново Фалит грози и други. Това не е просто статистика. За над 2 милиона българи общинските болници са без алтернатива. Затворят ли, хората остават без елементарни медицински грижи. И въпреки това вместо да ги оздрави, ГЕРБ ги водеше към фалит. Това беше целенасочена, погрешна държавна политика. Закриването на малките лечебници означава по-труден достъп до медицински грижи на около половината българи. Управляващите от ГЕРБ оправдават липсата си на политика с това, че общините не са ангажирани със своите болници и има лош мениджмънт, поради което лечебниците трупали дългове. Истината обаче е, че държавата въведе завишени критерии, които оставиха общинските и по-малките частни болници без договори с НЗОК по скъпо платените клинични пътеки. Най-тежкият удар върху общинското здравеопазване са делегираните бюджети, с които здравната каса определя кой колко ще получи, независимо какво е изработил. Така общинското здравеопазване се срина. От болничната карта окончателно изчезнаха лечебниците в Трън, Полски Тръмбеш, Дряново, Кула, Радомир, Бобов дол, Тервел, Брезник, Елена...

Срещу този срив министър Таня Андреева излиза не с конкретни решения, а с голата надежда, че тази година няма да бъде затворена нито една болница. Повечето от намиращите се в тежко състояние медицински заведения са в малките градове, там и без това е твърде затруднен достъпът на хората до медицинска помощ и те не могат да си позволят да плащат за лечение. Андреева обяви, че държавата ще субсидира тези болници по определени критерии. Какви? В повечето случаи става въпрос за малки лечебници, които могат да работят по ограничен брой клинични пътеки поради липса на кадри и апаратура. До 2009 г. общинските болници в труднодостъпни или отдалечени райони получаваха субсидии от бюджета. Но такива не са давани от 2010-а. Причината е в орязването на разходите и във въведените законодателни промени, които увеличиха критериите за работа в болниците. Така много малки лечебни заведения свиха силно дейността си, тъй като не успяха да отговорят на завишените критерии. Припомняме, при управлението на ГЕРБ бяха закрити 19 малки болници. Най-популярна заради масовите протести на местните хора стана болницата в Девин. Таня Андреева обеща, че до септември тя ще заработи пак, макар и с намален обем от дейности, тъй като не може 27 000 души в три общини да останат без здравна помощ. В момента тези хора разчитат на спешния център, а едва три линейки обслужват трите общини Девин, Борино и Доспат. Болницата в Девин беше затворена заради задължения за около 1,8 млн. лева. Поради неясноти със собствеността й не стана и филиал на Смолянската болница. Нещо, с което МЗ се оправдаваше за бездействието си, а общината в Девин отричаше. Жителите на трите общини обаче настойчиво си искат болницата, без уговорки, не някога, а сега. Друг проблем, по който здравният министър е оптимист, са направленията за специалист. Според Андреева при недостатъчния финансов ресурс е нормално да има ограничения в плащанията за здраве по повод поредната криза за направления, които за юни вече са изчерпани. Досега тя твърдеше, че в сектора лимити не може и не трябва да има. "Не може да искаме всичко да се раз плаща, ако няма постъпления. Когато се работи с лимитирани средства, е трудно да се постигат чудеса, за съжаление" , обяви Андреева. В същото време отбеляза, че не бива пациентите да плащат за прегледи при свършили направления, след като са здравноосигурени. Според нея регулации трябва да има, но не и лимити. Не стана ясно обаче каква е разликата между двете. Тя заяви, че ще иска досегашният шеф на НЗОК Пламен Цеков да й даде идеи за промени, чрез които пациентите максимално бързо да достигнат до необходимите за тях консултации, при това напълно безплатно. Притеснителното в момента е, че по всички пера здравната каса има преразход и има опасност в следващите месеци да не може да плаща за нищо, защото резервът й от 250 млн. лв. може и да не стигне. Междувременно от НЗОК отговориха със статистика за направленията при специалист, според която за второто

тримесечие на годината броят им е над 1.6 млн., което е с 37 400 повече спрямо първото тримесечие на 2013 година. Решение за преодоляване на проблема така и не е предложено.




ПРОГНОЗНИТЕ БЮДЖЕТИ УДАРИХА ОБЩИНСКОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Въпреки уверенията на новия здравен министър Таня Андреева, че ще оздрави общинското здравеопазване, много от малките болници, на които се крепят регионалните медицински грижи, са в агония. Част от тях - например в Провадия, Велики Преслав, Кубрат, Попово... свиват броя на отделенията си, само и само да намалят разходите. Съществува поредица от грешки в здравната политика на държавата по отношение на общинското здравеопазване. Първо, малките болници бяха ударени с делегираните бюджети, които са ниски, и това, което се изработи, но не се побира в бюджета, остава незаплатено. Принципът е циничен: "Да не сте лекували". В същото време заради новите медицински стандарти и изкуствено завишените нива на компетентност малките болници изгубиха финансирането по клинични пътеки за заболявания, които иначе лекуват от десетилетия.

Като резултат на злополучните усилия на МЗ лекарите в общинските болници постоянно напускат. Управителите, които не могат да вдигнат заплатите, ще изгубят медици. Вдигнат ли ги, лечебните заведения фалират. Явно не прогнозните (делегирани) бюджети ще решат проблемите на общинското здравеопазване. Защото те нарушават конституционното право на всеки български гражданин до еднакво и безплатно лечение. Кому служи такава здравна политика?

Има неравнопоставеност във финансирането на болничната помощ по региони. Докато в София на един човек се падат годишно по 129 лева за болнична помощ, в някои малки общини те са около 17-20 лева. Жителите на страната са целенасочено неравнопоставени в достъпа до здравеопазване. Най-добре са в София-град, Пловдив, Плевен и Варна, Пазарджик и Монтана. Най-лошо обезпечени са В Добрич, Видин, Перник, Силистра и София-област.


БСП ВРЪЩА СЕСТРАТА НА ИЛИАНА ЙОТОВА КАТО ШЕФ НА НЗОК
Бивш шеф на Здравната каса отново ще застане начело на фонда. Това е д-р Румяна Тодорова, сестра на евродепутата от БСП Илияна Йотова. Тодорова беше шеф на касата по времето на тройната коалиция. Тя беше сменена през 2009 г. като управител на НЗОК от ГЕРБ. В системата на здравната каса Тодорова е работила от февруари 2004 г. - като заместник-директор на Р30К - София област, както и шеф на дирекциите в НЗОК "Извънболнична медицинска помощ" и "Договаряне, методология и контрол в извън-болничната медицинска помощ". На 13 април 2006 г. тя е назначена за заместник-директор на НЗОК по лекарствата и контрола. На заседанието на Управителния съвет на касата на 22 май 2006 г. тя е назначена за изпълняващ длъжността директор на институцията, а от 1 септември 2006 вече е директор на НЗОК. През юни 2009 година Тодорова печели отново конкурса за шеф на здравната каса и започва втория си мандат през септември 2009 година. На 2 ноември същата година обаче подава оставка като посочва оказан й политически натиск.

НЗОК е в преразход и има опасност да спре плащанията, заяви здравният министър Таня Андреева. Тя очаква бързи и радикални мерки от шефа на здравната каса.




Доц. Венцислав Мутафчийски спасявал и деца в Афганистан

Рицар на виното раздава животи
Чернодробният хирург кара мотор с костюм и лекарска чанта
Военен хирург, български офицер, едно от светилата на чернодробните трансплантации, рицар от "Ордена на виното", моторист. Това са само няколко от визитните картички на полк. доц. д-р Венцислав Мутафчийски. Той е част от екипа на клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология във ВМА, където може да го намерите през по-голямата част от денонощието. Ние го откриваме точно, когато излиза от операционната, където е махнал 6-килограмов тумор на един от пациентите си. Това обаче определено не го радва. Подобна операция е предизвикателство, но се ядосвам, като виждам как хората са чакали с години, а това пропилява голяма част от шансовете за успешно излекуване, казва той.
Доц. Мутафчийски се занимава с медицина повече от 20 години. Последните десет дели между чернодробната хирургия и трансплантологията и военната. За разлика от повечето си колеги той не е потомствен лекар. Решил да поеме по пътя на медицината сам. Може би в края на миналия век беше много престижно да си лекар, само от моя випуск 25 човека записаха медицина, казва той. Хирургията пък избрал, без каквото и да е колебание. Вътрешните болести не ми прилягат, лечението с хапчета ме отегчава, признава д-р Мутафчийски. Според него, за да си добър хирург е много важен темпераментът ти. Трябва да си малко холеричен тип, от флегматиците не стават добри хирурзи отсича той. И сигурно е прав, защото работният му ден започва рано сутринта, а натоварването в него не свършва. В 8,30 вечерта обикновено звъня на дежурния, за да питам, как са пациентите ми, които съм оперирал, а той ми пожелава леко дежурство, смее се д-р Мутафчийски.

Отдавна е забравил и това какво е да почиваш нормално. Миналата година по време на отпуската го върнали от морето, за да направят чернодробна трансплантация. По ирония на съдбата този Великден той събрал колегите си от всички краища на страната, за да спасят живота на 33-годишно момче с друга трансплантация. Това не му тежи, въпреки че двамата му сина заради постоянната му липса от дома и звъненето на телефона са се отказали да последват професионалния му път. Проблемът за него, а и за повечето му колеги, е в това, че уважението към лекарите, като че ли се позагуби. Според него пръст в това имат и периодичните кампании по медиите за сатанизиране на медиците.

Имаше една тенденция отпреди 3-4 години, когато пациентите идваха като на война. После, като видят, че не е както са чели и чули, се успокояват, а доверието е най-важното в лечението, казва доц. Мутафчийски. Сега според него нещата са се пооправили и вече не вижда страх и омраза в очите на пациентите си. Това обаче не успява да компенсира всички недъзи на системата, в които са принудени да работят българските лекари. Недофинансирането на клиничните пътеки според него е най-големият бич за медицината у нас.

Един остър панкреатит понякога струва между 45 и 65 хил. лв., а касата дава едва 2500 лв., аналогично е положението и с останалите случаи, казва той. Според него съвсем скоро ще се озовем и пред още по-голям проблем - недостига на лекари. За последните 17 месеца са изчезнали 700 доктори от България, преди 6 години бяхме 2200 души хирурзи, сега сме под 1000, признава той. Освен това повечето му колеги са над 55 години, а специализантите са все по-малко. И няма как да е другояче, защото тези млади хора са обречени 4-5 години на абсолютна мизерия. Те работят без заплата, на всичкото отгоре трябва да си плащат, за да учат, възмущава се той и дава за пример Германия. Там младите лекари специализират със заплата от 4500 евро, която им дава възможност да водят нормален живот. Ако останат тук, трябва да чакат да станат на 40 години, за да започнат да припечелват достатъчно средства, за да издържат себе си и семействата си, обяснява печалната истина д-р Мутафчийски. Затова според него в българските лекари има нещо сбъркано. Няма как иначе да се обясни, защо работят тази професия при такива условия, признава той. И добавя, че още не се е махнал, просто защото много обича работата си.

За съжаление, абсурдите не са пощадили и другото му професионално поприще - военната хирургия. Тъй като проф. Радослав Гайдарски като министър не виждаше разлика между военната и останалата хирургия, премахна тази специалност, възмущава се доц. Мутафчийски. А според него разликите между двете са много. Военната хирургия се занимава с тежките травми след взривове, както и с масовия травматизъм при война или след терористични актове, обяснява той. Зад гърба си пък има много мисии, в които е натрупал опит да се справя в подобни обстоятелства. Най-много е научил в испанската полева болница в Афганистан. Там нямаше ежедневна медицина като тук, а само животоспасяващи операции, казва той. Един ден му докарали 8 души едновременно включително и деца. Тогава навлизат много емоции, които не помагат в работата, признава той. В тези случаи спасяват само голямата натренираност и рутина. Също така сглобяването на добър екип.

Медицината е екипна работа, а не дейност за бегачи на дълги разстояния, категоричен е той. У нас също му се е налагало да приложи уменията си на военен хирург на дело. Един от случаите е бил атентатът в Бургас. Сред последните пък са взривовете в "Арсенал", където последния път е починала една жена. Въпреки закритата специалност военната медицина в България е на висота, категоричен е д-р Мутафчийски. На 18-ия конгрес на Балканския военномедицински комитет в Истанбул екипът му се е представил блестящо с редица презентации включително и с кратък научен доклад за Бургас. Полковник Мутафчийски е президент на комитета, в който участват медицинските служби на шест балкански страни, председателства и българската секция.

Преди известно време пък един от специализантите му изпратил интересно заключение, докато обменял опит във френска полева болница в Афганистан. То гласяло, че не всеки французин разбира от чернодробна хирургия и не всеки българин не знае за какво става въпрос. Това много ми хареса, защото това момче - д-р Георги Попиванов, аз съм го запалил за военната хирургия, казва доц. Мутафчийски.

Въпреки сериозността на професията си или точно заради това той намира място и да разпуска. Една от големите му страсти е хубавото вино. Това звучи, като че ли съм анонимен алкохолик, само че аз не съм анонимен, а съвсем обществено известен ценител на виното, особено на българското, шегува се той. Смятам това за един вид патриотизъм, защото като български офицер, колкото и старомодно да звучи, за мен имат смисъл думите "чест и патриотизъм", обяснява д-р Мутафчийски. Ценителството на виното обаче той споделя с немалко свои известни колеги. Те са доц. Иво Петров - национален консултант по кардиология, доц. Красимир Янев - известен уролог, проф. Венцислав Бусарски - неврохирург. Това е нашата ядка от доктори, с които основахме "Ордена на рицарите на виното", смее се той. И признава, че с доц. Петров са се присъединили последни, затова засега са трета степен рицари. Смисълът на ордена пък е да популяризира българското вино и да утвърждава традициите за консумирането му.

Защото си има култура на пиене - храна, обстановка, казва доц. Мутфчийски и дава първия урок. Като лекар държа да заявя, че бялото вино не е безалкохолно, защото като кажа на пациентите, че алкохолът им е забранен, ме питат - а бяло вино може ли, смее се той. И добавя. Бялото вино не се пие само лятото, върви с доста различни храни, но повече с листни салати и морски дарове. Лично на него от белите вина любимият му сорт е совиньон блан. Това е едно много свежо вино с дъх на трева, подходящо за лятото, казва професионалистът. Освен това обича да кара мотор, само че класическа машина, каквато е "Веспата". Тя е малък мотор, 300 кубика, кара се с костюм, вратовръзка и докторска чанта, усмихва се той. И казва, без да намига, че на пътя повече от 120 км в час не вдига.

Мария ЧИПИЛЕВА


Конгрес в кратки срокове
Позиция на Градския съвет на БСП-София относно политическата ситуация в държавата и партията
Политическата криза, започнала от февруарските протести, не приключи с проведените предсрочни парламентарни избори. В обществото все още е налице криза на представителността, раздразнено до болезненост обществено мнение, нетърпимост, липса на чуваемост.

Водени от разбирането, че БСП винаги е съблюдавала и поставяла националните интереси над партийните, ние чувстваме отговорност пред обществото и избирателите, загрижени за бъдещето на България.

Предвид отговорността, която носим пред близо 1 млн. избиратели, които дадоха доверието си ЗА нашите политики, кандидати и реформи, предложени от БСП, заявяваме следното:

• Решението на Народното събрание от 14.06.2013 г. относно избирането на ръководител на ДАНС е тежка политическа грешка. То беше взето с неразбираеми за обществото мотиви, както и при непрозрачни и неясни механизми. Това решение постави на изпитание единството и консолидацията на парламентарната група на КБ.

• Предизвика напрежение в структурите на самата партия по оценката на взетото решение и неговите последствия.

• Нанесе тежък удар по авторитета на правителството и този на министър-председателя.

• Катализира протестна вълна, обединила разнородни по своята същност групи интереси.

• Отклони общественото внимание от позитивната реформаторска нагласа на правителството и насочи обществената енергия в погрешна посока, с което засили позициите на кръговете, целящи крайна дестабилизация на политическата обстановка.

От първостепенна важност е възстановяване на диалога на правителството и легитимно избраните институции с обществото.

Въвеждане на прозрачност при механизмите на вземане на управленски и кадрови решения.

Продължаване на стартиралата активна политика в социалната сфера.

Ясно осъзнаване и разграничаване от крайните етнически настроения, водещи до разединение на нацията.

Активизиране комуникацията с обществото и медийното представяне на политиките на правителството.

Съзнавайки отговорността, която носи БСП и нейната парламентарна група, считаме, че основната задача е запазване на правителството с оглед националните интереси и запазване на социалния и етнически мир.

Национално отговорното поведение изисква да се даде възможност на правителството да приключи успешно преговорите с ЕС относно

следващия програмен период 20142020 и създаване на реална възможност за изпълнение на поетите пред обществото ангажименти като:

- въвеждане на прозрачност в работата на изпълнителната власт;

- осезаеми подобрения в секторите "Енергетика", "Здравеопазване" и "Образование";

- установяване на благоприятна бизнес среда;

- възстановяване на диалога с българското общество с участието на извънпарламентарните партии и представителите на гражданския сектор;

- връщане на държавността и справедливостта.

В условията на тежка политическа и медийна криза отделни социалисти, ОПО, районни съвети на БСП, Градският съвет показаха висока степен на ангажираност към създалата се обстановка, загрижени за бъдещето на партията и държавата.

Реакцията на софийските социалисти показва, че съществува дефицит на другарство, информираност и диалог, дефицит на зачитане мнението на местните партийни структури. Ограничава се кръгът от хора за вземане на управленски и кадрови решения, отсъства адекватна медийна политика и стратегия.

Всичко това показва необходимост от незабавни и прозрачни оздравителни процеси в партията като:

- възстановяване другарството, диалога и чуваемостта в БСП;

- прекратяване на наложилата се напоследък практика важни управленски и кадрови решения да се вземат извън легитимните партийни органи.

Решителни мерки за подобряване организационното, политическото и кадрово състояние на БСП трябва да се вземат от заседание на 48 Конгрес на БСП, който да се проведе в кратки срокове.

Решенията на конгреса трябва да са основа за подобряване на организационното състояние на партията и функциониране на нейните органи. Конгресът трябва да се произнесе и по въпроса за функционирането на ръководните органи, както и по въпроса за председателя на партията.




Чесън, зехтин, риба и лимони чистят кръвоносните съдове

Киселото мляко, пектинът и жълтият кантарион свалят „лошия" холестерол
Проф. Връбка Орбецова е председател на Сдружението за алтернативна медицина, доктор на медицинските науки. Дълги години работи в МБАЛ "Царица Йоанна". Преподавател е по лабораторна диагностика и патобиохимия, лектор по алтернативна медицина. Член е на Научното дружество по клинична лаборатория на Американската асоциация по клинична химия и на Балканския съюз по онкология. Член на съюза на учените в България и Русия. Има над 500 научни публикации у нас и в чужбина. В периода 1990-1991 г. е депутат във Великото народно събрание. Скоро излиза от печат книгата й "Интегративна кардиология".
ПЕТЯ МИНКОВА

Най-важното при изчистването на кръвоносните съдове е да се намали консумацията на храни, богати на холестерол, и да се увеличат храните с омега 3 киселини като лененото масло и рибата от студени водни басейни. Необходимо е да се ползват повече маслини, маслинено олио и риба, смята проф. Връбка Орбецова. Изследванията сочат, че те понижават "лошия" холестерол и триглицеридите, стимулиращи тромбозата, като същевременно повишават "добрия" холестерол. „Лошият" се отлага в артериите.

За разлика от него "добрият" ги изчиства от излишния холестерол, пренася го до черния дроб, където служи за образуване на жлъчни киселини. Самите те участват в храносмилането, като част от тях се връщат в черния дроб, а по-голямата част се елиминират с фекалиите.

"Консумирането именно на такава храна е причината ескимосите да не страдат от атеросклероза и исхемична болест на сърцето - смята д-р Орбецова. - За да се предпазят съдовете от окисление, е добре да се приемат храни, богати на антиоксидантните витамини А, Е и С. Както и на селен, холин, инозитол плюс витамин като В6, а също и на магнезий, необходим за синтеза на лецитин." В процеса на изчистване на кръвоносните съдове незаменими са чесънът и лецитинът, които едновременно понижават холестерола и засилват артериите.

"Препоръчителен е и китайският лициум, който се доказа като мощен антиоксидант, съдържащ биофлавоноиди и полизахариди. Добре е да се приема камбоджанска

гарсиния, която потиска апетита и образуването на нежелани мазнини" , казва тя. За понижаване на холестерола и възстановяване на кръвоносните съдове е много добре сутрин на гладно да се приема добре разбъркана смес от 5 с. л. кисело мляко и 1

чаена лъжица пектин на прах. Друга доказала се в практиката рецепта е да се смесят 5 части жълт кантарион, 4 части бял равнец и една част арника. Една супена лъжица от сместа се залива с чаша гореща вода, оставя се да престои 1 час, прецежда се и се пие през целия ден на малки глътки. Много помага и приемът на 1 с. л. студено пресован зехтин три пъти дневно преди хранене

"Полезна е и следната рецепта - по 1 с. л. 3 пъти на ден смес от сока на 6 лимона, 2 с. л. глицерин и 1 ч. л. сода за хляб. Друго средство, подпомагащо изчистването на кръвоносните съдове и намаляващо холестерола, е смес от 150 г. кисело мляко с 1 с. л. пектин на прах и 1 с. л. пчелен мед. Тя се разбърква добре и се оставя 15 минути, за да бухне пектинът. След това отново се смесват съставките и се изяжда. Прави се сутрин преди закуска и вечер преди вечеря. Тази рецепта намалява холестерола и забавя развитието на атеросклерозата, освен това действа укрепващо на изтощени хора. За намаляване на кръвната захар трябва да се прибави и 1 ч. л. канела на прах", казва проф. Орбецова.

В процеса на прочистване на кръвоносните съдове много полезни са и различни витамини и минерали.

"Препоръчително е да се приема витамин ВЗ от 500 mg - 3 до 6 пъти дневно. Той

намалява от 15 до 30% нивата на холестерола и същевременно повишава нивото на добрия холестерол. Това сочат и нашите данни при експерименталната хиперхолестеролемия и атеросклероза", казва д-р Орбецова. Според нея най-добре е първата седмица да се приемат 500 мг с вечерното хранене, следващата седмица се вземат още 500 мг с обедното и третата седмица още 500 мг преди лягане.

"Лечението има някои странични ефекти като усещане за боцкания по кожата на ръцете, гърба и гърдите, почервеняване на кожата на мястото на инжектирането. Но това са безопасни реакции", казва д-р Орбецова. Според нея много полезна е и комбинацията от витамините Е и А преди хранене. "Витамин Е разширява кръвоносните съдове, стабилизира капилярната стена, подобрява кръвообращението, предпазва от тромбоза.

Самата комбинация между витамините А и Е засилва антиоксидантната защита

и възстановяването на тъканта. Много полезен е приемът и на витамин С при всяко ядене. Той е мощен антиоксидант, засилва имунната система, възстановяването на организма и артериалната тъкан. Всичко това обаче е добре да се комбинира и с необходимата физическа активност. Тя не само изгаря мазнините, но и намалява теглото и понижава стреса. Което прави кръвоносната и мускулната система по-функционално активни чрез по-доброто окисление. Така се засилва глюкозната утилизация в клетките, която индиректно понижава кислорода", смята проф. Орбецова.


Кои храни са полезни

Хранителното меню е добре да се обогатява в съответствие с препоръчваната Средиземноморска диета:

• риба - подходящи са сардина, скумрия, риба тон;

• орехи, бадеми;

• пилешко месо без кожа, пуешко месо;

• маслинено олио (зехтин);

• много фибри, житни кълнове, соеви зърна, овесени ядки, небелен ориз;

• много плодове, особено авокадо;

• зеленчуци, особено чесън, лук;

• в екстремални случаи - чай от върбова кора (ако има алергия към аспирина, този чай не трябва да се пие);

• масло от вечерна иглика (Evenig Prime Rose), богато на гамалиноленова киселина, както и маслинено масло, съдържащо олеинова киселина и омега 3 ненаситени киселини. Те също понижават "лошия" холестерол.
Кои храни са вредни

Стратегия за понижаване на холестерола:

• Да се избягват червени меса (свинско, говеждо), тлъсти меса и големи риби

• Пържени храни, свински кренвирши, захар и бяло брашно

• Цигари, кафе, алкохол

• Да се ограничава приемът на краве масло, тлъста кайма, сирене, твърди растителни и животински мазнини

• Да се намали солта в храната

• Да се избягват храни, богати на холестерол, масло, пилешка кожа, месо и някои млечни продукти, вътрешности, миди

• Не е препоръчително готвенето с наситени (животински) масти. За предпочитане е да се готви със зехтин и фъстьчено масло, богати на омега 3 мастни киселини, и евентуално със слънчогледово и царевично олио, съдържащи омега 6.
Важна е първопричината за болестта

Ако приемаме болестта като нещо, което се е появило под въздействие на външни фактори, какъвто е случаят с атеросклерозата, то излекуването ще е само на физическо ниво. Болестта обаче трябва да се разглежда като повод за по-задълбочено се-беопознаване и самонаблюдение. В нея трябва да се търси стимул за промяна на начина на живот, смята проф. Връбка Орбецова.

Според нея на Запад следват пътя на мозъка.

"Докато на Изток знаят, че мощта се съдържа в сърцето и съответно лечението трябва да започне оттам. Мислите са вътрешният ни пътеводител, а чувствата - външните прояви, показващи какво има в подсъзнанието на човека, убежденията които са му докарали болестта и които трябва да се променят. Необходимо е да се проумее, че духът, душата и тялото имат с нищо несравним потенциал за самоизлекуване. От нас зависи да му дадем шанс, просто трябва да му помогнем да се разгърне. Зад всяка болест човек трябва да търси първопричината, която е предизвикала това разделение между тяло-дух-душа. Без да се промени начинът на мислене, няма пълно излекуване - това е основен принцип в интергративната медицина", смята тя.




Профилактика по български - сега по един преглед, друг път повече

4 години не стигнаха да се направи скринингова програма за рискови групи пациенти
Елена НЕСТОРОВА

Въпреки че ракът се смята за бич на нашето време, това съвсем не означава, че той не може да бъде лекуван. Напротив, често той е лечим, стига да е открит навреме, твърдят специалистите по онкологични заболявания. Най-успешният начин за това е скринингът. Целта му е туморните образувания да бъдат открити рано, защото, когато са установени в начален стадий, шансът да бъдат излекувани е много по-голям.

Данни на Световната здравна организация сочат, че с годините се наблюдава спад в заболеваемостта и смъртността в европейските страни, където редовно се извършват скрининги, а в държави като нашата, в които все още няма въведени национални скринингови програми, броят на мъжете и жените със злокачествени образувания се увеличава. Специалистите отдават това именно на липсата на редовни прегледи.

По данни на Националния раков регистър за 2010 г. у нас заболелите от рак на маточната шийка, млечната жлеза и дебелото и правото черво са 9252 души. Проект на здравното министерство, започнат през 2009 г., цели тази статистика да бъде променена, като броят на новозаболелите лица да бъде сведен до минимум. След куп разнородни пречки, които забавиха изпълнението на програмата близо 4 години, изследванията най-сетне започнаха.

До момента писмени покани са разпратени до 100 хил. жени за скрининг на рак на маточната шийка, 15 хил. жени за рак на гърдата и на 35 хил. души от двата пола за рак на дебелото и правото черво. От 5 юни до момента на поканите са се отзовали 45 души. До края на 2013 г. трябва броят им да достигне 400 000 души.

Селекцията на поканените лица

става по данни от ГРАО, НЗОК и Националния раков регистър. Целта е през скрининг да минат хора, които не са регистрирани като заболели от злокачествени новообразувания, не са се преглеждали в период от една година и попадат в определените по проекта възрастови граници на целевите групи. Поканата към всеки е лична.

Идеята на националния скринингов регистър и системата за известяване е да бъдат проследявани във времето резултатите от скрининговите прегледи под формата на статистика. Също така при резултати, показали отклонения от нормата, и последващи прегледи за допълнителна диагностика и лечение системата може да съхрани информация за това по желание на лицето. Засега получилите покана ще имат право само на един скринигов преглед по определена локализация (маточна шийка, млечна жлеза, дебело и право черво). Ако се въведе обаче национална скринингова програма, която да бъде съобразена с добрите медицински практики в рамките на Европейския съюз, е възможно да бъде определен и по-голям диапазон. Това означава, че и у нас селектирането на хората, подлежащи на скрининг, и изпращането на покани ще са непрекъснат процес, като поканите ще се изпращат така, че натоварването на здравната система да става равномерно, а не в определени интервали. Така на скрининг ще подлежат всички лица от определените в програмата възрастови групи.

Образуването на злокачествени образувания на шийката на матката е четвъртият най-често срещан онкологичен проблем при жените у нас след рака на гърдата, рака на матката и рака на дебелото и правото черво. Според раковия регистър за 2010 г. заболелите от него жени са 1109, а починалите - 359. Тази статистика нарежда България на едно от челните места по заболеваемост и смъртност от този вид заболяване в Европа. У нас най-много регистрирани случаи на рак на маточната шийка са на жени на възраст между 35 и 65 г. Въпреки това в риск са всички жени, които са били или понастоящем са сексуално активни. Точно поради тази причина покани за скрининг за рак на маточната шийка ще получат жени от 25 до 60 г.

На всички тях ще бъде направен гинекологичен преглед, който включва цитонамазка. Чрез изследването могат да бъдат открити изменения в клетките, които покриват шийката и нейния канал в ранен стадий. Ако бъдат налице такива, възможността те да бъдат излекувани и да не се развие рак е огромна. В страните с въведени национални програми за организиран скрининг заболелите и починали от рак на маточната шийка са намалели до 60%. Като основни причини за появата на рака на маточната шийка специалистите сочат понижен имунитет, инфекции, предавани по полов път, тютюнопушенето и лошата интимна хигиена.

Ракът на млечната жлеза е най-честият злокачествен тумор при жените у нас и в повечето развити страни. В САЩ страдаща от рак на млечната жлеза е всяка 1 от 8 жени, в Западна Европа -1 от 12 жени, а в България 1 от 22 жени. Всяка година в световен мащаб броят на новодиагностицираните се увеличава с до 2%, което прави 1.5 млн. жени годишно. От рак на гърдата у нас са заболели 3655 жени и 1131 са починали, сочи регистърът за раково болни. Към момента 40 хил. жени у нас страдат от коварната болест. Това означава, че ежегодно се разболяват близо 3000 жени.

Скринингът е препоръчителен, тъй като този вид рак е бавно прогресиращо заболяване и често липсват симптоми, предполагащи изменения на млечната жлеза. В повечето случаи карцином се появява в клетките, които покриват стените на млечните канали, но е възможно да започне и от тези, покриващи млечните жлези. Част от причините за появата му са фамилната обремененост, по-плътната гръдна тъкан, наднорменото тегло, консумацията на алкохол, излагането на радиационни облъчвания и лечението с хормонални медикаменти. У нас скринингът представлява мамографски преглед и е предназначен за жени на възраст от 50 до 69 г.

Всяка година около 950 хил. души в света заболяват от рак на дебелото и правото черво. У нас този вид рак е третото най-често срещано

злокачествено заболяване. То заема втора позиция след рака на белия дроб при мъжете и рака на гърдата при жените. Тенденцията е броят на случаите на заболелите от него да нараства с годините. По данни на Националния раков регистър от 2010 г. годишно у нас от рак на дебелото и правото черво страдат 4488 души, като броят на мъжете е 2555, а на жените 1933. Очаква се до края на 2013 г. общият брой на заболелите да достигне 5072. Починалите от рак на дебелото и правото черво за 2010 г. са 2455, като повечето смъртни случаи са при мъжете.

В повечето случай ракът на дебелото и правото черво се диагностицира твърде късно, тъй като страдащите от него нямат никакви оплаквания. Късното му откриване прави лечението много по-трудно и по-малко успешно. Затова с помощта на скрининг отрано могат да бъдат открити аденоматозни полипи (предракови образувания) при здрави хора, които нямат никакви симптоми и вероятността за успешно лечение на тези изменения да се увеличи значително. Скринингът представлява фекален тест за наличие на окултна (скрита) кръв при жените и мъжете, навършили 50 години.

Освен фамилната обремененост, причини за развитието на рака са алкохолът, тютюнопушенето, липсата на физическа активност, диетите, богати на мазнини и белтъци, недостатъчният прием на плодове, зеленчуци и фибри.




Бизнесът иска нови избори и стабилност
Най-голямата работодателска организация КРИБ се обяви срещу кабинета "Орешарски"
Работодателите подкрепят протестите, а често на тях се виждат и техни представители
Весела Николаева, Десислава Николова-Станкова

Организацията на най-големите работодатели в България - КРИБ, се обяви срещу кабинета "Орешарски" и поиска предсрочни избори и стабилност. Позицията им се подкрепя и от предприемачи извън тяхната асоциация, както и от финансови анализатори. Алтернативата е една "Ситуацията в момента ни оставя една-единствена алтернатива - да дадем възможност на истински активните български граждани да излъчат нов парламент в едни нови, демократични и честни избори. Без отлагане", се казва в декларацията на КРИБ. В организацията членуват компании, които поддържат над 800 хил. работни места. В общата им позиция се посочва, че откакто встъпи в длъжност на 29 май т.г. (преди двадесет дни), кабинетът "Орешарски", както и парламентът се занимават единствено и само със силовите структури на държавата, докато икономиката е оставена на заден план. "След погазването на всички правила и процедури за избиране на ръководител на най-висшата инстанция на националната сигурност ние проявяваме разбиране за мотивите, продиктували навременната и бърза реакция на президента на Република България. Подкрепяме също така и справедливите искания на протестиращите наши сънародници на площадите на страната ни. Много от тях са и работодатели като нас или наши служители. И не очакваме тези протести да спрат в обозримо бъдеще", отбелязват от КРИБ. От работодателската организация подчертават, че те не са политическа партия, но като най-голямата работодателска организация не могат да допуснат предприемането на политически действия, които да доведат икономиката на България до колапс. Несигурността убива Отлагане на поръчки и инвестиции, задълбочаване на кризата, спад в потреблението, несигурност — това са проблемите, с които се сблъскват предприемачите в България заради политическата нестабилност. Настроенията в бизнеса не са лоши от вчера или от сегашните протести — представителите на компаниите, които потърсихме за коментар по последните събития, споделиха, че започналите преди повече от година икономически трудности се задълбочават още повече от януари насам, а трусовете в управлението на държавата вече сериозно пречат на работата им. Като цяло предприемачите подкрепят последните протести, настояващи за оставка на правителството на Пламен Орешарски, скъсване на връзките на властта с олигархията и повече прозрачност в политиката. Нито един от всички, до които се допитахме, не се изказа негативно за излезлите по улиците хора, а трудностите, с които се сблъскват, са резултат от дълго трупани и замитани проблеми в средата и липсата на предвидимост. "Нищо не се прави прозрачно, закони се приемат само от лобизъм. Бизнесът върви надолу", обобщи ситуацията Тодор Чаков, собственик на печатница "Форт" в Пловдив. И Чаков, и други предприемачи коментираха, че са били сащисани от избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС и макар структурата да няма пряко влияние върху бизнеса им, това е довело до много негативни сигнали. Представител на компания от сектора на услугите коментира, че като цяло потреблението е намаляло, което ограничава и техните поръчки, а освен това с всичко случващо се е видно, че скоро няма да има мерки срещу "лоши компании" - монополисти, контрабанда и нелоялна конкуренция. "Вижте какво се случва — имиджът ни е лош — ако някой се заинтересува от България, какво ще прочете — собственик на медии, на група компании, става шеф на агенция по сигурност без стаж. Партньорите ни не искат и да чуят да работят с такава държава", коментира друг представител на бизнеса, който не пожела да бъде цитиран. В застой Конкретните примери за ударите върху компаниите са несигурност на поръчките, спаднали продажби и замразени проекти. "Отразяват ни се най-вече липсата на доходи, а това, че има протести, само стресира хората", обясни Васил Райчев, представител на марките Hot Spot и Timberland за България. Изпълнителният директор на компанията за медикаменти и превързочни материали "Медика" Пенка Тишкова също посочи, че се наблюдава спад в продажбите, дори и в техния сектор. По думите й проблемът има два аспекта – намалено потребление на аптечния пазар и несигурност на болничния. Тишкова каза, че за много от поръчките на болниците изобщо не се подписват договори, не се отварят документи заради притеснения на ръководителите от липсваща сигурност и възможни промени по политически причини. "На част от бизнеса протестите се отразяват, не точно тези в момента, а като цяло нестабилността от началото на годината", казва инж. Иван Тотев, изпълнителен директор на "Верея пласт" - Стара Загора. Върху тяхната компания отражение са имали предишните протести и ограничаването на възобновяемите енергийни източници, включително и на финансирането им, което е замразило проекти на "Верея пласт", която произвежда пластмасови изделия и електроапаратура. Председателят на Камарата на строителите в България Светослав Глосов посочи, че след честите смени на три правителства плащанията все още не могат да се нормализират. По думите му чуждите инвестиции са "почти нулеви" и всички изчакват. Председателят на Българската асоциация по рециклиране Борислав Малинов смята, че не трябва да се сваля правителството, защото това може да се отрази зле на усвояването на пари от еврофондовете. От друга страна обаче, в асоциацията не са съгласни с много от новите назначения и смятат, че трябва да се търсят повече експерти и да се търсят мерки за стимулиране на бизнеса с намаление на лицензионни и разрешителни режими. Стабилност искат и земеделците - Ангел Вукадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, се притеснява, че липсва заместник-министър в техния ресор вече месец и половина, което би могло да попречи при преговорите за новата селскостопанска политика на ЕС. Финансово напрежение Икономистът Васил Караиванов сравни икономиката с автомобил, в който двигател и шофьор са всички работещи, държавата е навигаторът, а на задната седалка се возят всички, разчитащи на социална подкрепа, като пенсионери и безработни. "Държавата може да играе няколко роли — да бъде навигатор и само да помага, да бъде инструктор и едва ли не да държи педалите и волана и така водачът ще спре да върши каквото и да е", коментира Караиванов. Той сравни чуждите инвеститори с хора, които биха искали да се качат на някой автомобил, и, разбира се, ще изберат най-бързия от всички. В момента обаче автомобилът на българската икономика е в застой, каза още Караиванов. Според Цветослав Цачев, ръководител "Анализи" във финансовата компания "Елана", несигурността в България е само фактор за повече предпазливост у чуждите инвеститори. Той споделя, че протестите показват наличие на гражданска позиция, а не напрежение и това е причината да няма изтегляне на капитали или прекратяване на инвестиционен проект. Притесненията са свързани с популистки мерки и липсата на дългосрочни реформи, посочи Цачев. Досега никой не е обявил официално спиране на инвестиция заради политически сътресения. По неофициална информация на "Капитал Daily" голям инвестиционен фонд се е отказал поне за момента от покупка на винарска изба в България именно заради липсата на стабилност и притеснения за развитието на ситуацията у нас.
Мнения
Камен Колчев, Главен изпълнителен директор на „ЕЛДНА финансов холдинг"

Средата не е здравословна

Политическият хаос в момента не допринася за здравословна бизнес среда. Бизнесът има нужда от пред-видимост и ясно очертани планове за стимулиране на икономиката и за дълго отлагани реформи на сектори. За съжаление новото правителство и Народното събрание от първия си ден се занимават основно със силовите структури на страната и назначенията, свързани с тях, вместо да се боди дебат за икономиката. Тя е оставена на заден план. Социалните мерки ще отговорят на някои от исканията на хората, но те са харчене на пари. Трябва да има визия как ще се стимулира бизнесът, за да произвежда и да има какво да се харчи. Положително е намерението за разплащане на задълженията към фирмите до края на август, но КРИБ не вижда каква е рамката на икономическата политика на това правителство, нито сме свидетели на диалог и обсъждането й.



Светослав Глосов, собственик на „БИАД-С"

Надявам се на стабилност

В момента след тези чести смени на три правителства - две редовни и едно служебно, все още не могат да се нормализират плащанията. Надяваме се да има стабилност в следващите месеци, тъй като строителният бизнес в България разчита над 80% на обществени поръчки, които пък почти изцяло са финансирани със средства от европейските фондове. Чуждестранните инвестиции са почти нулеви. Всички изчакват, за да разберат какво ще се случи, и дори и тези, които са имали някакви планове за строителство, не смеят да предприемат инвестиция заради политическия риск. Предложените от кабинета „Орешарски" мерки са краткосрочни и биха успокоили ситуацията, но в момента не изглежда, че се мисли дългосрочно за бизнес средата. Бизнесът очаква стабилност и прогнозируемост, но 6 момента не може да се каже, че те съществуват. Протестите, голяма част от решенията на парламента и правителството са израз на една нестабилна политическа среда, която няма как да се отрази добре на бизнеса.



Борислав Малинов, съсобственик на „Норд холдинг", председател ма Българската асоциация по рециклиране

Не искаме оставка, . но не харесваме назначенията

Смятаме, че не трябва да се сваля правителството, тъй като предстои усвояване на средства от еврофондовете и едно такова сътресение ще се отрази пряко върху инвестициите в България по тази линия. От друга страна, не сме съгласни с тези политически назначения, особено на областни управители - обещаха ни експертно правителство, а то изглежда полуполитическо. Ние сме за стабилност на правителството, защото бизнесът в България има нужда от глътка въздух. Не сме доволни обаче от пакета спешни мерки, предложени от правителството. Увеличаването на минималната работна заплата например не ни помага, а означава допълнителни разходи. Не виждаме конкретни мерки за намаляването на лицензионните и разрешителните режими, а те ни пречат. В момента не виждаме нещо, което ще стимулира икономиката, и затова искаме повече подкрепа за бизнеса, за да може той да продължи да храни хората. Не сме доволни, че не се посочва откъде ще се вземат пари за финансиране на предлагания от правителството-социален пакет. Без работещ бизнес, без чуждестранни инвестиции, без спокойна политическа и икономическа среда няма как да се увеличи брутният вътрешен продукт. Според нас при по-сериозна политическа криза би трябвало всички политически фигури в правителството да бъдат заменени с експертни.



Николай Хаджидончев, генерален мениджьр на Teva- България

Тази ситуация не помага на никого

В момента тази нестабилност не помага на никого. Бизнесът нормално зависи от доброто планиране и от стабилните политически условия в държавата. Всяка ситуация като тази в момента, в която липсва стабилност и доверие 8 институциите и техните действия, се отразява негативно на бизнеса. В същото време хората са прави да искат промени за по-добро, но се нуждаем от това максимално бързо да намерим формула, която да стабилизира ситуацията, преди да е станало късно.



Елена Маринова, президент на „Мусала софт"

Нямаме притеснения за държавните поръчки

В момента ситуацията в страната не се отразява на бизнеса, защото работим предимно с чуждестранни компании. Протестите са в извънработно бреме, а и все още не са дали конкретни икономически ефекти. Ефектът зависи от икономическата политика и цялостното състояние на икономиката. Имиджов негативен ефект би имало, ако се стигне до сблъсъци и по-голяма политическа нестабилност. Събитията трябва да са дългосрочни, за да повлияят на нашите клиенти. Нямаме притеснения и за държавните поръчки, защото са много малък процент от нашия бизнес. Освен това за момента протестите не се отразяват и на тях, защото това са дългосрочни проекти, които си вървят - имат си финансиране, срокове и т.н. Проблем би било да дойде правителство с грешна икономическа политика. Например с идеи за промяна на данъчните ставки, които биха имали негативен ефект.



Ангел Вукадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизвод и телите

Притеснени сме от липсата на ресорен зам.-министър

По принцип искаме стабилно правителство, спокойна и политическа, и икономическа обстановка, предвидимост и сигурност. В момента не ги наблюдаваме и затова бихме желали да се вземат необходимите мерки и час no-скоро да се създаде тази обстановка. Чисто политически не се наемам да правя оценка на случващото се, но като бранш сме силно притеснени от това, че нямаме заместник-министър на земеделието вече един месец и машината скърца. През 2013 г. земеделието е много важно, защото е последната година от досегашния програмен период по Общата селскостопанска политика и в нея завършват преговорите за новия програмен период. Ако нямаме ресорни министри, натоварени със съответните отговорности, се опасяваме, че е възможно преговорите с ЕС да не се проведат по най-добрия начин. Ние сме 8 период на жътва, затова нямаме колективни действия, но всеки наш член е свободен да си изразява конкретното мнение на площада.



Иван Тошев, изп. директор на „Верея пласт"

Протестите не ни се отразяват

На част от бизнеса протестите се отразяват, не точно тези в момента, а като цяло нестабилността от началото на годината. На нас специално ни се отразиха протестите срещу цената на тока и ограниченията за възобновяеми енергийни източници. Финансирането на фотоволтаични централи отпадна от програмата за развитие на селските региони и сега наши проекти са замразени.



Тодор Чаков, управител и съсобственик на печатница „Форт"

Сащисан съм

Аз бях сащисан от избора на Делян Пеевски. Ако нещата продължават така, просто няма да има икономика в България. Нищо не се прави прозрачно, закони се приемат салдо от лобизъм, в парламента няма човек, който да може да управлява дори една будка за вестници. Бизнесът върви надолу, сериозните чужди фирми не искат и да чуят да правят инвестиции в България.



Васил Райчев, представител на Hot Spot uTimberlsnd

Хората са стресирани

Най-много ни се отразява липсата на доходи. А това, че има протести - само стресира хората. Потреблението е застинало от началото на годината - преди се купуваха дрехи, сега покупките са само ако са належащи. Теоретично хората очакват, че по-лошо не може да стане, но практиката показва, че става. Реално много бизнеси излизат от строя. Сегашните протести са и за това.



Пенка Тишкова, изпълнителен директор на „Медика"

Потреблението пада

Определено политическата несигурност има отражение, показват резултатите ни от началото на годината само от българския пазар, който беше от най-добре разбиващите се. Отраженията са 6 два аспекта - на аптечния пазар се вижда намалено потребление. Ана болничния -откакто се говори за предсрочни избори, много договори не се подписват, документи за оферти изобщо не се отварят.



Цветослав Цачев, ръководител „Анализи" в „Елана"

Чуждите инвеститори са предпазливи

Несигурността 6 страната е само фактор за повече предпазливост у чуждите инвеститори. Вероятно те са вече свикнали с протестите на Балканите при примерите с Турция и Гърция, както и дългата политическа криза в Румъния доскоро. У нас протестите показват наличие на гражданска позиция, а не напрежение. Това е и причината да няма изтегляне на капитали. Поне за момента, защото е все по-очевидно, че държавата няма да заработи още дълго време. Независимо дали има нови избори или не всяко правителство ще се сблъсква с искания, на които ще отговаря единствено с популистки мерки. Ще се ангажира не с непопулярни дългосрочни реформи, а с поддържане на имиджа си и със задоволяване на призивите по площадите. Това е източникът на притеснения за чуждите инвеститори в дългосрочен план.



Васил Караиванов, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски"

Стоим на едно място

Представете си българската икономика като автомобил. Водачът е бизнесът, до него седи навигатор, който олицетворява държавата, а на задните седалки се возят всички онези, които разчитат държавата да се погрижи за тях. Двигателят са всички работещи в частния сектор. Държавата може да играе няколко роли - да бъде навигатор и само да помага при пътуването; да бъде инструктор и едва ли не да държи волана и педалите на водача - водачът (бизнесът) ще спре да върши каквото и да било. Също така има кандидати да пътуват - това са чуждите инвеститори. Те биха избрали най-бързо движещия се автомобил. В крайна сметка сега всеки се кара/бие с всеки и автомобилът стои на място.




1 млн. лв. дават на месец наркоманите
ДАНИЕЛА ФЛРХИ

Около 1 млн. лв. месечно харчат варненските наркомани за дрога. Това изчисли д-р Борислав Станчев, главен експерт в общинската дирекция „Превенции". Той представи проучване за профила на наркозависимите. Анкетите на улицата са обхванали 300 души, а още 97 са били препитани, докато се лекуват в болница. Подадените от тях данни сочат, че броят на зависимите в града е около 1500. Според експерта през последната година се отчита опасна тенденция за смесване на най-употребяваната дрога- хероина, с други психоактивни вещества. 90% от участниците в проучването са признали, че си инжектират хероин. За година цената му е скочила леко -преди 1 грам се е продавал за 120 лв., сега с бакалски трикове за същите пари дилърите продават 750 милиграма.

"За да си набавят поне по 20-30 лв. дневно за дрога, наркоманите вършат престъпления, но споделят, че и от мазетата вече няма какво да се краде. Затова стават дилъри на дребно и пласират по улиците амфетамини и екстази менте. Клиентите им са най-често непълнолетни. Лятото е опасен сезон,притеснявам се, че ще има ръст на интоксикациите на ученици, купили такава стока. Апелирам, деца,не купувайте!", би тревога д-р Станчев. Данните от проучването сочат още, че 84% от пристрастените варненци са мъже. За 4 години жените са се увеличили двойно до 16%. Противно на очакванията, едва 10% са от ромския етнос и броят им намалява. 75% от анкетираните са със средно или висше образование, но също толкова са безработни, а всеки пети живее с родителите си. Средната възраст на варненския наркоман е 29,5 г. Първата инжекция хероин са поели на около 19 г., като половината от зависимите са признали, че ползват общи спринцовки. Затова и 2/3 от тях страдат от хепатит С. Половината нямат здравни осигуровки и не се лекуват ефективно, отбеляза д-р Станчев.


Криза за спешни доктори във Варна
Димитър Радушев

В Центъра за спешна медицинска помощ във Варна има недостиг на кадри през лятото и ще се разчита на попълнения от други градове за сезона. Всеки от назначените ще работи в продължение на един месец. Освен заплата, заместващите медици ще получават безплатна храна и квартира. През юни варненската Бърза помощ бе подсилена от двама медици от вътрешността на страната. През юли се очакват още трима души - вероятно медицински фелдшери. Засега обаче само един от тях е подал молба, уточни шефката на Центъра за спешна помощ - Варна



д-р Мая Рашева. Тя обясни, че подкрепленията от вътрешността на страната ще помогнат за поддържане на дежурствата на спешните екипи през лятото, когато натовареността се увеличава в пъти заради притока на туристи във Варна и курортните комплекси. Освен това някои от титулярите ще могат да ползват поне част от платения си годишен отпуск.

Близо 20 са вакантните бройки за лекари в Центъра и неговите филиали в областта. Най-голям е недостигът на кадри във Варна, Девня и Долни чифлик. Основните причини за текучеството са стресовата работа и ниското заплащане.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница