25 януари 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата28.10.2018
Размер348.85 Kb.
#102609
25 януари 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Разследват смъртта на бебе в Търново
Веселина АНГЕЛОВА

Разследват смъртта на 4-месечно бебе от Велико Търново. Момиченцето било прието в 19,35 ч в неделя в Спешно отделение на болницата в старата столица. Малко след това малката Гюлджан Мюмюнова починала от сърдечна недостатъчност.

Трупът на пеленачето бил изпратен за аутопсия. При съдебно-медицинската експертиза се оказало, че бебето е родено със сериозно увреждане. Сърцето му било голямо колкото целия му гръден кош.


Медсестра, осакатила дете, си иска работата
60-годишна бивша медицинска сестра в общинската болница в Белоградчик, която отряза пръст на бебе, атакува в съда дисциплинарното си уволнение.

Срещу Илка Кирова обаче се води досъдебно производство за причиняване на тежка телесна повреда.

Както писа „Труд", на 10 август м.г. Любомир Асенов на 1 годинка бе осакатен в болницата в Белоградчик. При сваляне на превръзката от ръчичката на момченцето дежурната сестра Кирова отряза част от палеца на детето.


Клюки срещу вас ви носят тежки депресии
1.Около 80 000 българи страдат от шизофрения. Кан да познаем такива болни? По неадекватното им поведение - те имат халюцинации, говорят, че ги преследват, и са силно притеснени от това. Твърдят, че чуват гласове, които им казват различни неща.

2.Когато човек, изпаднал в депресия, заявява, че ще се самоубие, той задължително трябва да бъде заведен на психиатър. Това е сигнал, че човекът се нуждае от консултация при специалист. Достатъчно е неговите близки да го заведат при личния лекар.

3.При тежките личностни разстройства не се наблюдават халюцинации, но има риск от самоубийство. Същото се наблюдава и при хората със зависимости, каквито са наркоманите. Друг е въпросът дали защото са в депресия, или защото животът им е непоносим, те често правят опити да се самоубият.
Диана ТЕНЧЕВА

Клюката дълбоко засяга личността. Затова тя може да доведе до тежки депресии у този, срещу когото е. Колко сериозен ще е душевният проблем, зависи от това дали човекът е чувствителен и каква е психичната му устойчивост.

„Какво е клюката? Невярно и измислено твърдение. И понеже може да предизвика последствия, именно по тази причина и законът предлага защита от нея", заяви д-р Любомир Живков, управител на столичния психодиспансер.Тoва, което също може да ни извади извън релси, е загубата - независимо дали на близък, на работа или на любов. Всяка загуба отключва т. нар. реакция на траура. Тя много напомня депресията, при някои протича с отказ от хранене. „Обикновено продължава не повече от една година", уточни д-р Живков. Някои хора в това състояние се налага да потърсят специализирана помощ.

Ненормални метеорологични условия, каквито имахме миналата седмица, определено оказват влияние върху психично болните. Такъв пример са пациентите с афективни разстройства (с депресия) и спадащите към тях биполярни разстройства. Става дума за състояния, при които след чувството за безизходност и затъване настъпва приповдигнатост. Тези хора започват да усещат все едно „морето им е до колене". Често пъти извършват неразумни действия: пагубни финансови сделки, чертаят нереалистични проекти или вземат други ненормални решения. „Подобен човек може да е сексуално изострен", добави д-р Любомир Живков.

Приблизително 1% от хората се разболяват от биполярно разстройство в някакъв момент от живота си. Поравно са засегнати и двата пола. Рядко заболяването се среща след 50-годишна възраст, най-често атакува хората около 30 години.

Може да се каже, че около 1000 души годишно у нас попадат под ударите на биполярното разстройство. Не се знаят точните причини за отключването му, но категорично има наследствена предразположеност. Доказано е, че ако единият родител е с тази диагноза, рискът да се открие при детето е 25%. Ако и майката, и бащата са болни, то опасността от заболяването при наследника им се повишава над 50 на сто.

„Биологията и мозъчните структури, които участват в умствените процеси, са много ясно изследвани и има силен напредък в това отношение. Разбира се, напредък се установява и при лечението на психичните болести", заяви д-р Любомир Живков. Вече съществуват медикаменти с антидепресивно влияние, които действат и върху описаните важни структури в мозъка. А ето и от какви душевни проблеми страда българинът, изброи д-р Живков:

Броят на шизофрениците е постоянен, той е 1% от населението.

Според мащабно международно изследване депресиите са много често срещани сред българите. Шест на сто страдат от тях, а други 13%-от тревожни състояния. Става дума за широк спектър от оплаквания. Единият тип е паническото разстройство, то се отключва по най-различни причини. Хората, които получават серия от панически разстройства, могат да са си ги докарали дори заради злоупотреба с кафе. Примерно, ако пият по 5,6 или 7 на ден. Разбира се, че стресът също може да е причина.


¾ от безплатните лекарства – във веригите аптеки
Един от задължителните документи, които се изискват от аптеките, за да сключат договор със здравната каса, е удостоверение за членство в Българския фармацевтичен съюз. Това важи за всички магистър-фармацевти, които работят в даден обект, обясни вчера пред „Труд" Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА).

Ако фармацевтът не си е платил членския внос, той не може да получи нужния документ. По този начин се принуждава да се отчита редовно на фармацевтичния съюз. Аптекари се пошегуваха, че остава съсловната организация да накара самата здравна каса да започне да събира членския внос.

1300 са аптеките, които работят със здравната каса за отпускане на 100% реимбурсирани (платени) лекарства, напомни Николай Костов. От тях 700. или 53% са вериги аптеки. И точно през тях минават 75% от продажбите на напълно покритите от касата препарати.

Това означава, че не друг, а веригите аптеки изпълняват социалната функция за осигуряване на безплатните лекарства за болните българи (за това те получават символичната сума от 1 лв. за обработка на рецептите). А не малките аптеки, закриляни от фармацевтичния съюз, които наблягат на печалбите, напомниха от АСА. Пак малките аптеки бяха тези, които заплашваха, че няма да осигурявят лекарства по линия на касата, защото тя не им се издължава С тази разлика, че масово не те предлагат важните лекарства, каза Костов.




Не спират и плановите операции
ДЕЯНА ПАВЛОВА

Плановият прием на пациенти в някои столични болници продължи, въпреки че при обявената грипна епидемия в София това е абсолютно забранено. Сред тези клиники бе гастроентерологичното отделение на Военномедицинска академия. Чакащите за обработване на документи за прием пациенти се чудеха дали ще бъдат приети и се питаха един друг какво се случва. Накрая им бе обяснено от персонала, че плановият прием ще продължи. От друга страна, на регистрацията във ВМА на някои пациенти се обясняваше, че няма как да бъдат приети, тъй като има епидемия. Сред мерките при рипна епидемия е прекратяване на плановите операции, детските и женските консултации, профилактичните прегледи и ваксинации.




ЗДРАВНАТА КАСА ВСЕ ОЩЕ НЕ Е ПУБЛИКУВАЛА НА САЙТА СИ НОВИТЕ КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ НА инсулин на деца с диабет въпреки обещанието, че това ще стане до 20 декември 2010 г. По данни на асоциацията на децата с диабет техният брой е между 2500 и З000. В средата на декември тя получи уверение от НЗОК, че на всички болни до 18 години ще бъде отпускан аналогов инсулин. В момента има изискване детето да е било поне шест месеца на човешки инсулин и да е с влошени показатели, за да му бъде отпуснат аналогов. □


Още няма решение за пълната забрана за пушене
Все още няма окончателно решение за датата, от която ще бъде въведена пълна забрана за пушене на закрити обществени места, обявиха вчера от Министерството на здравеопазването. Този въпрос ще бъде обсъждан следващата година, напомниха оттам.

В неделя Би Ти Ви съобщи, че премиерът Бойко Борисов и представители на хотелиерския и ресторантьорския бизнес са се разбрали пълната забрана да влезе в сила от 2014 г. Телевизията се позовава на информация от Благой Рагин, председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРО).

"На 18 януари бяхме поканени от премиера на среща в Министерския съвет, за да обсъдим проблема със забраната за пушене в заведенията. Здравният министър Константинов поиска пълна забрана още от следващата година и дори от тази, но ние казахме, че няма да сме готови и поискахме отсрочка до 2013 г.

Тогава премиерът каза: "Хайде, от мен още една година!", разказа вчера Рагин пред "Дневник" как е разтълкувал думите на Бойко Борисов. Здравният министър д-р Стефан Константинов предупредил, че има европейска директива, която предвижда от 2015 г. да има абсолютна забрана за пушене във всички страни от ЕС.

След срещата при премиера миналата седмица беше съобщено, че е решено от лятото на тази година в заведенията до 50 кв. м да се забрани пушенето. По сега действащите разпоредби те имат право да избират дали да са за пушачи или за непушачи.

Тази нова мярка вече предизвика остра реакция от собствениците на малки заведения, които твърдят, че ще фалират, и не е ясно дали управляващите няма да се откажат и от нея. От средата на 2010 г. трябваше да има абсолютна забрана за пушене на обществени места, но тя беше отменена от парламента.

По думите на Благой Рагин абсолютната забрана за пушене ще предизвика фалита на около 10% от заведенията за хранене и развлечения, или това прави 550 млн. лв. по-малко годишен оборот. По информация на членове на БХРО близо 90% от клиентите са пушачи. Според Рагин може да се мисли за облекчения, подобни на тези в Гърция. Там има пълна забрана, но заведенията плащат такса, ако искат в тях да се пуши.


Здравното министерство не откри "сериозни нарушения" при диетичните хлябове
Нели Чолашка

Проверките на 28-те районни инспекции по опазване на общественото здраве по сигнала, подаден от асоциацията "Активни потребители", са приключили, но в момента се обобщават резултатите. По първоначални данни при проверките не са установени такива тежки нарушения като изнесените от неправителствената организация, казаха инспектори. Това съобщиха от здравното министерство за "Дневник".

"Активни потребители" направи собствена проверка на 12 марки диетичен хляб в началото на януари, които показаха, че обявените енергийни стойности на етикетите са по-ниски от реално установените, има високо съдържание на остатъчна пепел, което асоциацията обясни с влагането на много сол и други добавки, като например утайки от кафе. Те обявиха още, че е занижено съдържанието на фибри, а най-високото съдържание на захари е било установено в хляб с надпис "за диабетици".

"Не знам защо това изследване се тълкуваше и представяше в посока разминаване, ние искахме да покажем какво има в продуктите", каза Богомил Николов от асоциация "Активни потребители". По думите му изследването в частната лаборатория е било само за сурови влакнини, а не за влакнини въобще, каквито правят производителите, което вече е "методологически проблем".

По думите му целта на изследването е била потребителите да могат да направят по-информиран избор. От асоциацията не са се запознали с резултатите на здравното министерство.

При регулярните проверки на хлебопроизводители през 2009 и 2010 г. несъответствие в документите са установени при 2% от всички проверени, съобщиха от здравното министерство. Нарушенията били предимно, че не са конкретизирани използваните типове брашно и в състава на продукта не са вписани конкретните подобрители. Несъответствия по отношение на етикетирането са установени при 4% от всички проверени етикети.

Те се изразявали в липса на минимален срок на трайност и на маркировка за обозначаване на партидата, към която принадлежи храната. Освен това в подобрителите и миксовете за производство на хляб и хлебни изделия имало вложени добавки, които не се съдържат върху етикетите.


Джипита на опашка за безплатните лекарства
ЛИЛЯНА ФИЛИПОВА

Огромна опашка се изви Я вчера пред столичната здравна инспекция. Джипитата разбрали, че изтича срокът, в който могат да взе­мат антивирусни препарати, и се втурнали да заредят.

"Никой не ни е казал, на­ложи се да затворим кабине­тите, вместо да се грижим за пациентите", оплака се д-р Ивайло Попов, зам.-шеф на сдружението на общопрактикуващите лекари. Освен това количествата били малко на фона на епидемия - по 300 болни на 10 000. А годността на един от препаратите изти­чала в края на седмицата.

Още в началото на ноем­ври пратихме до РИОКОЗ инструкции да раздадат без­платно останалите от мина­лия грипен сезон антивирус­ни препарати на болниците, спешните центрове и джипитата, обясниха от здравното министерство. Инспекциите твърдят, че напомняли на джипитата поне веднъж сед­мично. Сега обаче пациенти­те сами си искали лекарства­та и те затова хукнали да се снабдяват.




Папа благослови наш ас в хирургията
ТОНИ МАСКРЪЧКА

Български лекар, специалист по ендокринна хирургия получи лич­но писмо с благословия от папа Бенедикт XVI. Доц. Румен Пандев е направил няколко животоспасяващи тежки операции на 25-годишния Ивайло, с които друг док­тор не смеел да се заеме. Младе­жът имал тумор на щитовидната жлеза, увреден гласов нерв, метастаза на хранопровода. Последна­та 7-часова операция е през 2010 г. в ИСУЛ - туморът е изваден през шията, без рязане на гръдния кош. Сестрата на Ивайло работи в се­кретариата на Ватикана. Тя се кон­султирала с проф. Белантоне, шеф на Клиниката по ендокринна хи­рургия при Университетската ка­толическа болница в Рим. Професорът видял резултатите от опера­цията и познал, че тя може да се направи само от няколко души в света и един от тях е д-р Пандев, с когото се познава. Разказът стиг­нал до папата и той изпратил бла­годарственото писмо.




Почина кардиологът д-р Доганов
След тежко боледуване вчера сутринта почина д-р Александър Доганов председател на Дружеството по инвазивна кардиология. Д-р Доганов е един от създа­телите на българската школа по инвазивната кар­диология. Известен е с многобройните си участия в научни форуми като лек­тор и оператор в Европа и САЩ. Дълги години ръко­води катетъризационната в Националната кардиоло­гична болница. От начало­то на 2010 г. е в „Пирогов".

Поклонението ще е на 27 януари, четвъртък, от 14,30 часа в ритуалната зала на Централните со­фийски гробища.




Нямало виновни лекари за дете, умряло от сърце!

13-годишната Диана издъхна на Цветница преди 2 г. след 33 часа в бургаската болница. Родителите не се отказват да търсят причините
НИНА РАНГЕЛОВА

„Всички си прехвърлят отговорностите. Но кои сме ние? Нашето дете не е на министър, нито на депу­тат.

Никой обаче няма право да бездейства, особено ако това води до смъртта на хо­ра, още повече на деца", на­режда Станка Иванова от Бургас.

Тъжна Коледа и още по-тъжна Нова година - без смеха на Диана и без на­дежда, че ще има наказани за смъртта й. Така минават празниците за нея и съпру­га й Станимир.

Семейството загуби 13-годишната си дъщеря през 2009-а точно на Цветница. Детето умира от сърце за 33 часа в окръжната болни­ца. Според родителите за­ради лекарска грешка и не­брежност.

Докъде стигна битката на Станка и Станимир, ще има ли съд за виновни доктори

- това разказва почерненото семейство. Дни преди миналата Бъд­ни вечер родителите полу­чават съобщение от окръж­ната прокуратура, че досъдебното производство за смъртта на дъщеря им се прекратява.

„Нашите показания въ­обще не са взети предвид. Постановлението изцяло цитира медицинската ек­спертиза в частта й, която е в полза на лекарите", смята майката. В нея обаче се каз­ва и друго - че детето би има­ло по-големи шансове да оцелее при лечение в спе­циализирана клиника. „Включването на лекар­ството кордарон според ве­щите лица пък е определено като недопустимо", допъл­ва Станка.

Подминат е и фактът, че на Диана не са взети кръв и урина за изследване. Това обаче не пречи да е прило­жен документ, но на името на 2-годишно напълно непо­знато момиче. Изследване­то за антистрептолизинов тигър пък е с дата 14 април -2 дни след като Диана издъх­ва.

В крайното заключение на тройната съдебно-медицинска екпертиза обаче се казва, че действията на всички лекари са правилни, адекватни и достатъчни по отношение на диагностич­ната оценка и осъществено­то лечение на момичето, а смъртта й се дължи на остър миоперикардит. Спо­ред лекарите детето постъ­пило в болницата в тежко състояние. „Това не е вярно. Същия ден правихме изследвания в медицински център в кв. Славейков и всички показа­тели бяха в норма", плаче майката.

„Досъдебното производ­ство е прекратено поради липса на доказателства за престъпление от общ ха­рактер. В заключението на експертизата липсва становище за допусната лекарска грешка и немарливост",

поясни мотивите на проку­ратурата говорителят й Станимир Христов. Той допълни, че прекратяване­то е частично. Обвините­лите ще ровят още за фал­шифицирания подпис на Станка под информацията за заболяването на детето.

„Такъв документ изоб­що не ми е даван. През ця­лото време бяхме в неведе­ние, така ни лишиха от въз­можността за адекватно лечение, но лекарите също не го осигуриха", катего­рична е майката. Според нея подписът й е подпра­вен, което е доказано от графологичната експерти­за.

„И какво от това, те пак не са виновни", пита рито­рично Станка.

Без последствия остават и проверките от агенция „Медицински одит", а реакцията на здравното министерство семейството определя като бюрократщина и пълно бездействие.

И двата отговора при­стигат година и половина след смъртта на Диана.

От одита пишат за про­пуски в мониторинга на жизнените показатели и отразяването им в реанимационния лист, констати­рани от комисия външни експерти. Всичко останало

било изрядно.

„Коя е комисията, къде са имената на специалистите

- остава мистерия, както и защо трябваше да чакаме 10 месеца", недоумяват по-чернените родители.

Административните на­казания за пропуските, каз­ват от одита, трябвало да на­пише Министерството на здравеопазването. Отгово­рът оттам идва преди месец. Отново след като семей­ството пише куп писма до предишните двама минис­три.

„От ведомството просто ни уведомиха, че от смъртта на Диана са изминали пове­че от 18 календарни месеца и не може да се образува административно-наказателно производство без акт или ако е изтекла 1 година от извършване на нарушение­то. Това е класическо пре­хвърляне на отговорности­те", ядосва се Станка.

Въпреки всичко това се­мейството не се отказва и е написало жалба до окръж­ния съд в Бургас.

„Чакаме решението, като държим на нова медицинска експертиза от независими експерти", Заяви адвокат Росен Кожухаров.

„Последната инстанция е Апелативният съд. Ако и там не успеем, ще стигнем до Страсбург. Но няма да се примиря, че оставиха дете­то ми да умре. Бездействаме ли, ще си отиват още чове­шки животи, а те са безцен­ни", убедена е майката.

Според родителите на по­чиналото дете фаталното е това, че в МБАЛ няма детска кардиология, липсва и апаратура, която да диагностицира тежкото заболяване.

Момичето постъпва с оплаквания от болка в гър­дите. По-късно установя­ват течност в перикарда или миоперикардит, което налага спешни животоспа­сяващи мерки. Според ро­дителите докторите са проявили немарливост, а лечението е било неадек­ватно.

Кошмарът за семейство­то започва на 9 април 2009 г. Диана се оплаква по вре­ме на вечеря от болка в гръдната кост.

„Отидохме при личната й лекарка, която не уста­нови нищо от проведения преглед и ни изпрати на не­вролог. След прегледа в клиника „Св. София" ни

препоръчаха хоспитали­зация в МБАЛ. Към 12 ч отидохме в спешното и веднага ни приеха в дет­ското отделение", разказ­ва Станка.

Диана е контактна, но следобед започва видимо да отмалява.

Назначената ехография на сърцето установява, че детето има течност в

перикарда Започват лечение с цефуроксим и урбазон, като ме­дицинският екип обяснил, че антибиотикът трябва да отведе течността от пери­карда.

Вечерта правят снимка на белия дроб. Едва към 23 ч момичето е прегледано от кардиолози. „След 24-часов престой в болницата извършиха об­стойни прегледи, сложиха й друго лекарство и без да изчакат ефекта от него, си тръгнаха", спомня си май­ката. Оттам трагичните събития се развиват бързо. „Водещи кардиолози, до които се допитахме след смъртта на Диана, бяха ка­тегорични, че при течност в перикарда задължително се прави пункция за изтегляне на течността и едва тогава се преминава към медикаментозно лечение", обясниха покрусените ро­дители.

„След толкова писма и сигнали и до момента никой , не ни е отговорил коя е точ­ната причина Диди да я няма бездействие, некомпетентност, надценяване на възможностите на лекарите или нещо друго", подкрепя Станка съпругът й Стани­мир. И двамата родители не приемат заключението за скоротечното протича­не на болестта.

„Може да има опасни му­тирали вируси, но аз не ви­дях да се борят за дъщеря ми", не може да се примири със загубата Станка.

• Основното заболяване на Диана Иванова остър миоперикардит е в тясна причинно-следствена връзка с грипното заболяване от предходния ме­сец.

• Основните причинители на острите миоперикардити са вирусните инфекции. По-рядко те могат да се дължат на бактериални, гъбични, туберкулоз­ни, рикетсиозни и други причинители. Протичането на заболяването е различно - от леки до фатално завършващи форми.

• Клиничната и лабораторна изява на заболява­нето при Диана Иванова е с характеристика на ви­русен миоперикардит.

• Клиничните симптоми са възпаления на сърце­то и започват на 10 април 2009 г., като майката съ­общава за болки зад гръдната кост и отпадналост 3 дни преди хоспитализацията на детето. През това време състоянието му се влошава до невъзмож­ност да се движи само.

• В деня на хоспитализация Диана вече е била в тежко състояние с изразена отпадналост и ниско кръвно налягане. Необходимо е да се отбележи, че ранното започване на лечението е предпоставка за благоприятен изход на заболяването, а има забавя­не при търсенето на лекарска помощ.

* Документът е подписан от доц. д-р Добринка Ра­дойнова и колегите й Маринов и Шивачев от Меди­цински университет „Проф. д-р П. Стоянов" - Варна.


Обвито в дим

Отлага се, не се отлага... забраната за тютюнопушенето

От лятото ще бъде забранено само пушенето в малките заведения
Въвеждането на пълната за­брана за тютюнопушенето не се отлага, съобщи за в. „Пари" Министерството на здравеопазването. Неясна обаче остава датата, кога­то рестрикцията ще влезе в сила.

Всъщност на срещата меж­ду министър-председателя Бойко Борисов, здравния министър д-р Стефан Кон­стантинов и асоциацията на ресторантьорите минала­та седмица не е било взето решение за точната дата за въвеждане на забраната. Би­ли са обсъждани няколко варианта.

Здравното министерство държи рестрикцията да се узакони колко е възможно по-скоро. Ресторантьорите обаче настояват за макси­малния гратисен период -до 2014 г. Тогава влиза в сила директива на Европейския съюз, според която тютю­нопушенето на закрити об­ществени места трябва да бъде напълно забранено във всички страни членки.

Категорично или не

„Премиерът разбра нашите мотиви и прие позицията ни срокът да бъде максимално удължен, за да можем да се подготвим", каза пред в. „Пари" председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциа­ция (БХРА) Благой Рагин. От пресслужбата на Бойко Борисов обаче отрекоха той да е изразявал категорична позиция по въпроса. Датата за въвеждането на забра­ната ще бъде обсъждана в парламентарната група на ГЕРБ и в здравната комисия към Народното събрание. От здравното министерство

съобщиха, че 2012 е година­та, когато се очаква да бъде взето това решение. В уебстраницата на БХРА обаче е посочено, че страните на срещата са приели „като разумен срок за въвежда­нето на забраната есента на 2013 г. с оглед оправдаване на инвестициите, вложе­ни от ресторантьорите при спазване на сега действаща­та наредба".

Частична забрана от лятото

От това лято обаче трябва да влезе в сила рестрикцията за тютюнопушене в малките заведения до 50 кв. м. Досе­га нормативните документи гласяха, че собствениците на малки заведения могат да избират дали в тях да се пу­ши или не. С въвеждането на забраната в тях няма да може да се пуши. Така бизнесът щял да бъде равнопоставен. Според Рагин обаче и тази клауза подлежала на още обсъждания.

Страховете

Собствениците на заведе­ния се притесняват, че пъл­ната забрана за тютюнопу­шенето ще доведе до фалит на 10% от тях. Това от своя страна ще предизвика съ­кращения на поне 15 хил. души персонал. Резултатът щял да бъде - намаляване на оборота с 550 млн. лв.

„Вече регистрираме спад на приходите си 33% ", каз­ват от Сдружението на хоте­лиерите и ресторантьорите в Стара Загора.

Здравето


Тютюнопушенето е основен рисков фактор за редица со­циално значими заболявания като онкологичните, сърдеч-но-съдовите и белодробните. За тяхното лечение държа­вата също плаща немалко средства годишно.

Елена Петкова


Кардиолог от Топ 5 прави показни операции
Най-известният японски кардиолог проф. Шигеру Сайто пристигна вчера у нас, за да направи няколко сложни сърдечни операции. Професорът е председател на Азиатско-тихоокеанското дружество по интервенционална кардиология и е у нас по покана на болница „Токуда“. Заедно с нейния водещ кариолог и шеф на Клиниката по инвазивна кардиология и ангилогия в болницата доц. Ива Петров той ще направи няколко демонстративни интервенции. Проф.Сайто ще се включи в практически курс, по време на който ще бъде осигурена директна връзка между ангиографската лаборатория и конферентната зала. Това ще позволи в реално време да проведе дискусия с водещите български кардиолози и студенти, поканени на обучението. Световноизивестният лекар ще представи най-новите терапевтични стратегии при комплицирани коронарни случаи, техните възможни усложнения и реакции. Той е сред петте най-добри световни кардиолози в областта на сложните коронарни дилатации. Проф. Сайто също така е и вицепрезидент на Университетската болница в Камакура, близо до Токио.


Д-р Ваньо Шарков, депутат от Синята коалиция: Източването на пари се прави чрез търговете за лекарства
- Д-р Шарков, винаги сте казвали, че здравната реформа е нещо, което трябва да се случи, защото нито лекарите са съгласни да работят при сегашните условия, нито пациентите – да се лекуват така. Докъде стигнаха нещата?

- Както знаете, ситуацията е такава не от Нова година. Според мен беше изтърван моментът, в който трябваше да започне цялостното преструктуриране на системата, което да бъде както от полза на медиците, така и на пациентите.

Най-големият текущ проблем е в непрекъснатата смяна на министри - три пъти беше сменен министърът на здравеопазването, също толкова – шефът на здравната каса. Това имаше своите последствия. Ще дам само един пример – имаше идея да преструктурираме болничната сфера с преструктуриране на някои от лечебните заведения от болници за активно лечение в болници за продължително лечение и дори бяха създадени няколко клинични пътеки. Някои общински съвети като този в Дряново например взеха съответните решения и преструктурираха болниците си за продължително лечение. Но сега изведнъж няма клинична пътека, а от министерството им казват:“Съжаляваме, че ви подведохме!“. Това е несериозно и е пример за спъването на реформата. Сега се говори , че преструктурирането на болничната помощ ще стане през 2013 г., като настоящата 2011 г. ще е преходна. Това е годината, в която се очаква да бъдат направени всички законови и подзаконови актове, необходими за преструктурирането. Да се надяваме, че това ще се случи, ако има достатъчно воля. В това отношение ние от Синята коалиция сме готови да помагаме.

- Когато д-р Константинов стана министър, вие коментирахте, че здравното министерство се е превърнало във филиал на финансовото министерство и това трябва да се промени. Още ли е така?

- За съжаление трябва да кажем, че тази функция на Министерството на здравеопазването се засили с приемането на бюджета за 2011 година. Здравното министерство пое още повече функции, които преди това бяха на финансовото, като например финансирането на здравните кабинети в училищата. Те преди се финансираха през общинските бюджети от Министерството на финансите. Сега ще се финансират от Министерството на здравеопазването, но забележете – парите ще дойдат от бюджета на НЗОК. Така не се върши работа. Най-главната функция на Министерството на здравеопазването трябва да бъде създаването на правила и осъществяването на контрол за тяхното изпълнение. А финансирането би трябвало да се прави от НЗОК и то трябва да бъде плащане за качество. Не на всеки по равно, а повече за тези, които наистина оказват качествена медицинска помощ, навреме и в необходимия обем.

- В момента тече дискусия, в която участват Стефан Константинов и шефът на БЛС д-р Цветан Райчинов. Оказва се, че в края на януари още не се знаят нито бюджетите, с които ще разполагат болниците, нито методиката, по която ще се определят. Защо е така и докога ще е така?

- Така ще бъде, докато съществуват делегирани бюджети. Те са нещо хубаво, но когато става въпрос за Министерство на образованието, а не за НЗОК. Разпределянето на тези бюджети на база статистически данни – т.е. какво се е случило през м. г. , колко пациенти са преминали и т.н. - не е най-доброто, което може да се прави. Затова ние от Синята коалиция искахме да има пропорции в бюджетите, а не делегирани бюджети. Това като че ли ще се случи през 2011 г. Доколкото знам обаче, от НЗОК вече са изпратили своите инструкции как да бъдат направени тези нови бюджети и тук мога да ги похваля за нещо добро, което са свършили – в тримесечните делегирани бюджети вече може да бъде извършено прехвърляне на суми от един месец в друг, когато през единия е имало по-малко дейност, а в следващия се е наложило да е повече. Това в предните години го нямаше. Но искам пак да кажа – делегираните бюджети не са полезни, защото водят българското здравеопазване към ситуацията на бюджетно финансиране. Пак повтарям: идеята, която се повтаря от години – че парите трябва да следват пациента - трябва да се подмени с друга – средствата да се определят от качеството на медицинската помощ.

- Вече месеци се говори, че в момента има повече пари за здравеопазване, отколкото когато и да било. Така ли е наистина и има ли гаранции, че парите за здраве ще отиват по предназначение?

- Чувам, че според министъра на здравеопазването не е истина, че има източване на средства. Не съм убеден, че е така. Според мен има източване и то се прави в най-голяма степен през търговете за лекарства и нежеланието тези процедури да се правят напълно прозрачно с участието на пациентските организации. Тук можем да кажем, че през тази година има идея това да бъде осъществено. Но все пак остава сянката на съмнение върху това дали всички пари се харчат за каквото трябва. Освен това трябва да се сравнява начален бюджет с начален бюджет. Така ще се види, че предвидените пари за 2011 г. са с 60 млн. по-малко от заложените в бюджет 2010.

Интервюто взе Борислав Михайлов


Д-р Цветан Райчинов, председател на Българския лекарски съюз: Вече намираме общ език със здравната каса
- Д-р Райчинов, намерихте ли общ език и постигнахте ли разбирателство с НЗОК на разговорите в понеделник за медицинските стандарти и клиничните пътеки?

- Да. Намерихме решение на някои проблеми, произтичащи от Приложение №18 към Националния рамков договор, както и за финансирането на някои клинични пътеки. Първото и най-важно нещо, за което постигнахме съгласие, е свързано с изискването болниците да имат лаборатории – клинична, вирусологична и т.н. Разбрахме се, че ще се изисква такива лаборатории да има не в болницата, а на територията на областта, като лечебните заведения ще сключат договори с тези лаборатории. Освен това се разбрахме редица клинични пътеки от хирургия, вътрешни болести, акушерство и гинекология да могат да се изпълняват от болнични заведения от І ниво. Това са такива болници, където се изискват примерно двама, а не четирима лекари-специалисти и няма интензивно отделение, но има легла за интензивно лечение.

- Ако правилно ви разбираме, има добри вести от днешните разговори (б. р. вчера), след като в неделя министърът на здравеопазването каза по БНР, че вижда редица проблеми, свързани с изпълнението на документа, за който говорите?

- Министърът на здравеопазването говори доста популистки. Истината е, че всички тези ограничения идват от Закона за лечебните заведения, от медицинските стандарти и от нивата на компетентност, определени от министерството. Това са документи, предложени, гласувани и приети от министерството. Тази нормативна база не е работа на Българския лекарски съюз, но ние правим всичко възможно тези стандарти да бъдат приведени в съответствие с възможностите по места. Не може всяко банално заболяване да се лекува в болница от ІІІ ниво – т.е. в университетска болница, едва ли не.

- През последната година за втори път се случва човек от ръководството на БЛС да оглавява Министерството на здравеопазването. И при д-р Божидар Нанев, и сега у мнозина има усещането, че в диалога между министъра и лекарския съюз съществува чуваемост, но няма разбирателство...

- Нека уточня, че и в двата случая лекарският съюз не е правил предложение за министър, нито е бил питан. Това са решения на управляващата партия и нашите колеги самостоятелно са давали съгласието си. Но все пак е притеснителна тази бърза промяна, която се случва с тях, след като седнат в министерското кресло. Когато си бил в ръководството на БЛС, ти трябва да отстояваш принципите и вижданията на съюза в здравеопазването. По-лошото е друго – когато на новото място няма еднопосочност във вижданията и действията. Само така промяната би била успешна и реформата ще върви.

- Не се ли чува гласът на БЛС като пълноправен партньор на министерството и правителството, когато се решават етапите и целите на реформата?

- Надявам се до края на мандата на това правителство Българският лекарски съюз наистина да стане пълноправен партньор. Но през изминалите две години не беше така. Има подготвени вече някои изменения в съответните закони, с които се възстановява статутът ни на пълноправни партньори. Трябва да се разбере, че без изпълнителите, без медиците, няма как да стане реформата. Същевременно това, което става и се изнася в публичното пространство, е обезпокоително и няма как да не ни тревожи. Но то е и следствие на продължилото с години хаотично пипане в здравеопазването.

- От момента на внасянето на републиканския бюджет многократно се изтъква, че никога не са давани толкова много пари за здраве, а все не стигат...

- Това е поредният мит. Давани са и повече пари, да не говорим, че от това, което получава здравната каса, 100 милиона са за плащане на стари задължения, а други 350 милиона отиват в Министерство на здравеопазването. Няма страна в ЕС, която да дава такъв малък дял от БВП за здраве, като нас. За здравеопазване трябва да се дават най-малко 6 % от БВП, за да може да се очакват резултати.

Освен това няма европейска страна, в която публичните плащания към болниците да са над 80 %, а от частни фондове – под 20 %. Това съотношение трябва да е 60 към 40.

- През декември доста се говореше за предстоящи лекарски протести. Студът ли охлади страстите, или част от проблемите намериха своето решение?

- Както знаете, с огромни усилия успяхме да се наложим да се изплатят дължимите на болниците пари. Вече се плаща редовно и на общопрактикуващите лекари. Това бяха основните ни проблеми през декември. Проблеми има и сега – например с осигуряването на денонощна помощ от семейните лекари и как ще им се плаща за това. Все още има проблеми и с някои медицински стандарти. Но ако се работи съвместно и отговорно, няма смисъл и нужда от протести.

Интервюто взе Борислав Михайлов


Пушим още 3 г. в кръчметата

Депутати се карат заради новата наредба, няма да спират дима от 1 юли
Цигарите отново скараха депутатите. След като отложиха пълната забрана за тютюнопушенето на обществени места, сега народните избраници се карат дали да забранят напълно дименето в малките заведения. Според сега действащата наредба собствениците на кръчми, барове и закусвални до 50 квадрата могат да избират дали заведението им да бъде за пушачи или за въздържатели. От здравното министерство преди дни обаче съобщиха, че готвят нов документ, според който от 1 юли 2011 г. в малките заведения не трябва изобщо да има цигарен дим. Готвената забрана изправи на нокти шефовете на кръчмета и особено тези, които са избрали да работят за клиенти пушачи.

Междувременно Благой Рагин от Българската хотелиерска и ресторантьорска организация (БХРА) съобщи, че по време на срещата между хотелиерите и премиера Бойко Борисов е било договорено отлагане на пълната забрана за цигарите до 2014 година. Първоначално хотелиерите и рестораньорите са искали отсрочка до 2013 г. "Премиерът обаче приятно ни изненада, като каза "И една година от мене", за което сме му благодарни", добави Рагин. От Министерския съвет обаче не потвърдиха информацията, а от здравното министерство я отрекоха. Експертите от ведомството на Стефан Константинов коментираха, че дебат за пълната забрана трябва да има, като конкретен срок за въвеждането й още не е посочен.

Още миналата седмица депутатите от ГЕРБ започнаха да спорят дали трябва да има пълна забрана за пушене в малките заведения. "Разделихме се на две групи. Повечето обаче коментираха, че няма смисъл да се въвеждат нови ограничения в заведения, които по закон в момента сами избират дали да се пуши или не. Здравният министър настояваше обаче никъде да не се пуши", разказа депутатът от ГЕРБ Георги Андонов.

"Откъде накъде ще налагаме рестрикции на малките заведения?! Само ще ставаме за резил и ще разиграваме хората - днес ги караме да правят едно, утре друго. Много заведения вече са направили промени - вентилация, изолирани помещения. На здравния министър казах, че няма да намери мнозинство за такова решение. И е абсурдно да променяме закони на шест месеца", коментира за "Стандарт" и Емил Димитров от ГЕРБ. За разлика от него обаче други от колегите му смятат, че пълната забрана за малки и големи заведения трябва да се въведе час по-скоро. "Тъкмо това ще е повод за социални контакти. Виждаш хубава жена да излиза навън, за да пуши, и тръгваш след нея. За целта обаче трябва винаги да имаш половин кутия цигари и хубава запалка", шегуваха се народните избраници от мнозинството.

"Докато няма внесен законопроект за нова промяна от 1 юли, няма никаква промяна в нещата. Разбирам, че 2014 година е договорена с ресторантьорския бизнес, но и това ще бъде обсъждано допълнително", отсече пък шефката на здравната комисия Десислава Атанасова. Депутатите са категорични, че промяна в закона ще обърка ресторантьорите и клиентите и ще доведе до още по-големи загуби и фалити. "Подобни промени през ден само ще убедят гражданите, че сме несериозни и не бива да спазват правилата, защото ги сменяме на половин година", категорични бяха от ГЕРБ.

Надя Панкова


Без закон няма забрана
Десислава Атанасова, шеф на здравната комисия в парламента

Няма пълна забрана за пушенето в малките заведения. Ще обсъдим това, но доколкото разбрах от премиера, е одобрено тя да се въведе тотално от 2014 г. Въпреки това ще разговаряме и по тази тема. Няма повод за притеснения, нищо не е факт, докато не се внесе законопроект по този въпрос.




Раздават електронни цигари в баровете
Собственици на тузарски заведения в столицата, в които пушенето е забранено, са измислили начин да не загубят клиентите си, пристрастени към никотина. В някои от баровете и ресторантите в центъра на града вече раздават безплатно електронни цигари, научи "Стандарт". Любезни сервитьори предлагат на заклетите пушачи пластмасовия папирус още на входа. Заедно с изкуствената цигара върви и нов опакован филтър. Така пристрастените към дима имат възможност едновременно да не изоставят навика си, докато се веселят, и да не нарушават забраната в заведението. Единственото условие е на излизане от кръчмата електронната цигара да се върне на персонала. Така, за да запазят посетителите в заведението си, собствениците плащат допълнително по 50 стотинки за всеки нов филтър.

Ралица Русева


Пушкомът на Европа
Делян Делчев

Представители на ресторанти и хотели отишли при Борисов да лобират пълната забрана на пушенето да се отлага до последно, в стил опълчението на Шипка, че и отгоре, щото у Европата, па дори и у Балкански полуостров, друга държава без такава (или определена най-скорошна дата за това) не остана. Целта е ние да се превърнем в един пушком (за тези, които си спомнят от училище) на ЕС, и след секс, алкохолния и наркотичния, да развием и един европейски тютюнев туризъм. А доводите, разбира се, народни, интерпретирайки , често на обратно статистиката на другите държави от ЕС - загуба на работни места и данъци от дългосрочно падане на потреблението, щото пушачите като решат, и няма да ходят на ресторанти и хотели до живот.

Спомням си как ние в беге - та чак до 80-те години - пазехме парните влакове на места (а аз знам, защото живеехме на гарата), най-вероятно заради работни места. Колко много познати на дядо ми (той - началник гара, те - предимно огняри) умряха от рак на белия дроб и кашляха сажди (истински). И, незнайно защо, все свързвам пушенето в България с опушените от парните влакове гари.

Не, че ми дреме чак толкова много, всеки сам живота си поврежда, но не мога да не остана потресен от думите на премиера, любезно предадени от цигарозастъпниците и препечатани тук - "... и една година отгоре от мене". Спомням си сцена от филма "Опасен чар", където измамникът, игран от Тодор Колев, лепеше банкноти на стриптийзьорките (кабаретки) и им викаше: "Това от мене." Какъвто и да е Борисов, той не е никой, за да дава години на когото и да е. Това може да се гласува от парламента, от моите представители, за които уж аз съм гласувал. И ако някой си присвоява правото от мое име да дава години на тоя или оня, без значение дали е за напъването до последния възможен срок и ден, та и плюс един час отгоре, на отлагането на една такава забрана (съгласно споразумение с ЕК), то знае ли човек, може аз да си взема обратно годините, дето съм му ги дал да ме представлява.




Пълната забрана за пушене остава за следващ мандат

Цигари няма да се допускат в заведенията от 2014 г.
Ана Атанасова

Пълна забрана за пушене в заведения и ресторанти ще има от 2014 г., съобщи бТВ. За това са се разбрали премиерът Бойко Борисов и представители на ресторантьорския и хотелиерския бизнес.

Преди седмица от здравното министерство обявиха, че от лятото цигарите ще са напълно забранени в заведенията под 50 кв. м. Решението беше взето отново на среща с премиера, хора от властта и представители на организациите на по-големите ресторанти и барове. Големите в бранша твърдят, че са неравнопоставени с малките заведения. В момента малките могат да изберат дали да са само за пушачи или само за непушачи. В големите може да има отделения за пушачи, но те трябва да са отделени с плътно затварящи се врати. Така според собствениците на заведения над 50 кв. м те трябва да направят повече инвестиции. Ако в малките кръчми обаче изцяло се забрани пушенето, част от тях ще бъдат на ръба на фалита.

При преговорите се е обсъждало и да се въведе повсеместна забрана за пушене от 2013 г., твърди председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска организация Благой Рагин. След това обаче "премиерът приятно ни изненада и каза: "И една година от мене", за което сме му благодарни", каза Благой Рагин.

Пълна забрана на пушенето се предвиждаше още през миналата година. Тя беше гласувана от тройната коалиция, но впоследствие беше отменена от ГЕРБ и дори беше либерализиран режимът за пушене.

Според Рагин по-плавното ограничаване на пушенето на обществени места до 2014 г. се налага, за да могат собствениците на заведения да се справят с разходите, които направиха за отделни зали за пушачи и непушачи. Според него мярката ще предизвика фалита на около 10% от заведенията за хранене и развлечения. Това ще доведе до вълна от съкращения, които ще засегнат 15 000 души. А оттук заведенията ще направят 550 млн. лева по-малко общ годишен оборот. Така загубите за държавата ще са 136 млн. лева от нереализиран ДДС, 11 млн. лв. от корпоративен данък, 23 млн. лв. неплатени осигуровки на съкратените работници и 8 млн. лв., които трябва да се вземат от хазната за помощи за безработните, изчисляват от бранша. Според тях сега се пълнят само салоните за пушене и когато там няма място, клиентите си тръгват. "Залите за непушачи са на 10% пълни, а другите на 90% - фактически те са си намалили работното място", каза Рагин.





КТ "Подкрепа" във Варна изпрати открито писмо до здравния министър заради действия на асоциацията по здравни грижи

Варна, Данаил Войков


Регионалният съюз на КТ "Подкрепа" във Варна е изпратил открито писмо до здравния министър Стефан Константинов, омбудсмана Константин Пенчев и директора на Инспекцията по труда Румяна Михайлова заради сигналите на синдикални членове, работещи в системата на здравеопазването относно действията на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи /БАПЗГ/, съобщиха от синдиката.

"Десетки медицински сестри и други специалисти по здравни грижи на територията на Варна са заплашени, че ще бъдат предприети действия по прекратяване на трудовите им правоотношения, ако не станат членове на асоциацията чрез подаване на необходимите документи и задължително заплащане на членски внос от средно над 150 лева за периода от 2005 година досега", пише в писмото на синдиката, разпространено и до медиите.

От синдиката твърдят, че след извършена обстойна проверка са установили, че действително се оказва натиск върху медицинските работници, както и че от Регионална колегия на БАПЗГ са изпращани до работодатели писма, в които изрично се подчертава, че "според Кодекса на труда чл.330, ал.2, т.3 работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато служителят е заличен от регистрите на съсловните организации по Закона за съсловните организации на лекарите или на лекарите по дентална медицина или от регистъра на БАПЗГ по ЗСОМСААМС".

В писмото си КТ "Подкрепа" категорично възразява срещу подобни действия на манипулиране от страна на БАПЗГ спрямо български работници и служители. От синдиката настояват за незабавно сезиране на всички компетентни институции по проблемите и извършване на необходимите проверки, както и незабавно преустановяване на действията на БАПЗГ, изразяващи се в налагане на изисквания за заплащане на недължими суми.



НЗОК и БЛС са изпратили писмо до здравния министър заради проблеми в договорния процес при изискванията на медицинските стандарти

Таня Стефанова


След днешната си работна среща ръководствата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Българския лекарски съюз (БЛС) са изпратили писмо до министъра на здравеопазването Стефан Константинов заради проблеми в договорния процес, произтичащи от медицинските стандарти. Това съобщиха от здравната каса.

На срещата е била обсъдена невъзможността на някои лечебни заведения да сключат договор с НЗОК поради изисквания, заложени в медицинските стандарти и определените нива на компетентност в наредбите на Министерството на здравеопазването.

Приетите и подписани приложения към Националния рамков договор за медицинските дейности за 2011 г. са предоставени на министъра на здравеопазването по надлежния ред, пише в съобщението.

В него се посочва още, че двете договарящи страни не са правили промяна, компромис или корекция извън законоустановените параметри. Такава би била възможна само при промяна от страна на Министерството на здравеопазването в приложимата нормативна уредба.

НЗОК и БЛС категорично заявяват, че в хода на срещата се е потвърдило съответствие между договорените клинични пътеки с приложимата нормативна уредба. Двете страни ще предоставят на министъра на здравеопазването списък с клиничните пътеки, за чиято промяна при допускане на исканите от изпълнителите на болнична медицинска помощ изключения, ще трябва да бъде направена и корекция в съответните медицински стандарти. След предоставяне на списъка НЗОК и БЛС очакват своевременен отговор от Министерството на здравеопазването дали такива корекции ще бъдат направени, за да могат да се променят и алгоритмите на клиничните пътеки.



Димитър Ленков: Където беше възможно компромисът беше направен

Българско национално радио, Програма "Хоризонт", "Нещо повече

Водеща Диана Янкулова:

Представители на Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и ръководството на Българския лекарски съюз се събраха на очаквано финална среща днес, в рамките на която трябваше да се договорят и окончателните компромиси по отношение на стандартите за клиничните пътеки. Дали този, както вече казах, очакван финал се е състоял и оптимистични ли са резултатите ще научим от д-р Димитър Ленков, секретар на Българския лекарски съюз. Здравейте.

Димитър Ленков:

Здравейте.

Водеща:


Сутринта очаквахте да няма проблеми и разногласия...

Д. Ленков:

Не, между нас и между касата, Националната здравноосигурителна каса, не е имало, поне засега, и надявам се,че няма и за в бъдеще да има проблеми. Хората, проявиха, всички от екипа проявиха чувство за отговорност за компромис. Там, където беше възможно беше намерена обща допирна точка, така че и да се даде възможност на лечебните заведения от болничната помощ на първо ниво преди всичко да работят по-голям обем дейности. Така че, където беше възможно компромисът беше направен.

Водеща:


Първо ниво казвате...

Д. Ленков:

Както и от страна на лекарския съюз, така и от страна на експертите на Националната здравноосигурителна каса.

Водеща:


Кое е първото ниво на болничната помощ, общинските болници ли?

Д. Ленков:

Ами това са ниво общински болници, да.

Водеща:


Дайте ни един пример за постигнат компромис по клинична пътека.

Д. Ленков:

Ами, значи, даде се възможност примерно с консервативно лечение на пациенти след травма в областта на главата. Тоест някой си е ударил главата, този човек може да бъде лекуван на първо ниво неврология, вместо да се налага на второ ниво неврохирургия примерно. Ето ви един такъв пример.

Водеща:


А защо това беше невъзможно преди...

Д. Ленков:

Не ви разбрах.

Водеща:


Защо преди преговорите беше невъзможно, какви бяха изискванията?

Д. Ленков:

Ами, защото имаше, бяха заложени високи изисквания в стандартите по съответната дисциплина. И оттам се получиха огромен брой разногласия.

Водеща:


Да го кажем с думи прости, сега хората няма да бъдат принудени да пътуват до областните градове...

Д. Ленков:

Да, точно така, взе се предвид възможността възрастни хора за елементарни състояния да могат да се лекуват в съответната общинска болница, да не се налага да пътуват обезателно до областна... Това е.

Водеща:


Защото националната здравноосигурителна каса се съгласи...

Д. Ленков:

Да.

Водеща:


...да занижи критериите, така че и тези общински болници, които нямат...

Д. Ленков:

Точно така...

Водеща:


...толкова много специалисти и техника...

Д. Ленков:

Вместо... Да...

Водеща:


...също да сключат договори по тези, да ги кажем...

Д. Ленков:

Точно така. Не точно...

Водеща:


...обичайни стандартни клинични пътеки.

Д. Ленков:

Точно така. Не точно касата да занижи изискванията по стандартите, а беше търсен и беше намерен необходимият компромис от страна на експерти на касата и на лекарския съюз. Това е.

Водеща:


Това е добре за пациентите, които няма да . . .

Д. Ленков:

Абсолютно. Това е добре за пациентите, защото няма да се налага обезателно. . .

Водеща:


. . . да пътуват на големи разстояния, за да получат . . .

Д. Ленков:

. . . възрастни хора да пътуват на големи разстояния . . .

Водеща:


. . . специализирана помощ . . .

Д. Ленков:

. . . а от друга страна, колегите, които работят в първо ниво общински болници, те ще могат да извършват по-голям обем дейности, съответно тези болници да генерират приходи и да продължат да съществуват.

Водеща:


Кога започва това договаряне, доктор Ленков?

Д. Ленков:

Ами, то вече, то вече е факт. Така че утре ще бъде публикувано на сайта на касата и на сайта на лекарския съюз, където изпълнителите ще могат да почерпят информация, съответно и да започнат да сключват договорите, които трябва да бъдат сключени до края на февруари.

Водеща:


А по-дългосрочният ефект, който се постига с това ваше споразумение, е, че общинските болници ще имат работа и няма да фалират?

Д. Ленков:

Абсолютно. Аз това ви го казах преди малко. Да, така е. Тези. . .

Водеща:


Аз исках да го повторим, за да сме сигурни.

Д. Ленков:

И този фактор се взе предвид . . .(не се разбира - бел.ред.). . . най-различни специалности, не само в областта на неврологията, а в областта на хирургията по-специално, в областта на акушерството и гинекологията, където бяха най-големите страхове, че примерно една общинска болница ще се наложи да извършва само херниотомии, апендектомии и т.н. . . Докато сега ще може да работи по много повече клинични пътеки.

Водеща:


След големите точки на напрежение между лекарското съсловие,пациентите и ръководствата на касата и на Министерството на здравеопазването през миналата година, мислите ли, че сега уроците са научени и че с днешното споразумение даваме пример за един смазан механизъм както на отношения, така и на търсене на най-добрия вариант?

Д. Ленков:

Ами, вижте, лекарският съюз винаги е проявявал желание за постигане на консенсус. Касата също, нали, колегите от касата и те започват да проявяват желание за постигане на такъв консенсус. Може би нещата идваха от. . . проблемите идваха от там, че националните консултанти понякога залагаха изключително високи критерии в стандартите по съответната клинична дисциплина, може би, казвам, мисля си, имайки идеята съответната специалност да може да се работи само в една или две клиники, най-вече университетски, в България. . .

Водеща:


Да, когато пациентите трябва да избират между по-малко лекари, може би и лекарите печелят повече, а и съответните болнични заведения. . .

Д. Ленков:

Разбира се.

Водеща:


. . . но пък и пациентите трябва да са удовлетворени, не всички имат възможности, и финансови в това число, а и да пътуват.

Д. Ленков:

Разбира се, и това беше взето предвид.

Водеща:


Ето как желанието, съчетано с прагматика, може да дава добри резултати.

Д. Ленков:

Асболютно категорично, да.

Водеща:


Ето един пример, който ни дадоха Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса и лекараския съюз. Благодаря за тази информация на д-р Димитър Ленков.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница