27 юни 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата11.01.2018
Размер429.3 Kb.
#43375
  1   2   3
27 юни 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Проф. Генчо Начев: Чипът ни е за ремонт
За повече позитивизъм призовава най-новият носител на орден "Стара планина" I степен
Румяна Милева

"Дошло е време да си ремонтираме чипа, защото май наистина имаме проблем с материала", казва шефът на болница "Св. Екатерина" проф. Генчо Начев по повод предизборните страсти, които се вихрят у нас. Според него всички трябва да си дадем сметка, че с негативизъм и компромати България няма да тръгне напред. В петък проф. Начев получи от президента Георги Първанов орден "Стара планина" I степен за изключителни заслуги в областта на здравеопазването. Номинацията за високото отличие дойде от Българския лекарски съюз. "За първи път правим такова предложение", обясни шефът му д-р Цветан Райчинов. Той изтъкна, че професионализмът и себеотдаването на проф. Генчо Начев равняват "Св. Екатерина" с водещите кардиоклиники в света. Преди 3 години лечебното заведение получи престижна награда и сертификат за качество от Европейската бизнес асоциация.

"Девизът на нацията трябва да е "Конструктивност, а не деструктивност!", смята известният хирург. "Бъдещият президент трябва да се приеме от Европа и света". А ние харесваме такива като нас - ако може да са по-нещастни от нас, по-грозни и по-глупави, че да не ни засенчват. Понеже сме деструктивно настроени - това всъщност бърка държавата. Още Чудомир разказва, че завел свой студент и баща му пред Паметника на народите в Лайпциг. Очаквал внушителната гледка да ги възхити. Единият започнал да си чисти лулата, а другият се провикнал: "Две бурета барут в темеля и камък върху камък няма да остане".


Докторът: Ние сме династия от хирурзи
- Защо избрахте лекарската професия?

- Още от първи клас съучениците ми казваха Доктора заради баща ми, който е хирург. Исках да продължа с точните науки, но си казах: "Ще стана инженер Начев и не върви да ми викат Доктора. Като станах доктор обаче, вече нямам прякор (смее се). Единият от братята на дядо ми - Димитър Хаджигенчев, също е завършил медицина във Виена. Бил е най-добрият хирург на Велико Търново. Синът му Кольо Хаджигенчев също стана хирург и работи в Търново.

- Посветихте книгата "Историята на 23-и пехотен Шипченски полк", която написахте заедно с Красимир Узунов, на вашия дядо Генчо хаджи Генчев. Какъв човек е бил той?

- Дядо ми Генчо по майчина линия, на когото нося името, е бил адютант в 4-а дружина на 23-и Шипченски полк. Получил е четири медала за храброст. Роден е в Дряново, бил е най-големият син сред 6 деца. Баща му е търгувал с гайтани, но умира млад. Дядо ми завършва търговската гимназия в Свищов. Искал е да следва, но се наложило да издържа семейството. Опитва се да продължи търговията на баща си, но тя не потръгнала. Започнал да търгува с други неща. Бил е много напредничав човек. В Габровско направили първата ВЕЦ в България. Той взема интифа оттам, отива в Казанлък и заедно с фамилията Стайнови - на композитора Петко Стайнов - правят в съдружие акционерно дружество и втората в България ВЕЦ - "Енина". В момента имам 12,5% акции в нея. Дядо ми става шеф на тогавашното "Енергоразпространение" в Казанлък. Електрифицира цялата околия. Когато електричеството трябвало да се прекара през Енина, жителите на селото не разрешили от страх да не се подпалят стадата и хамбарите със слама. Дядо ми се принудил да обикаля през Крън и другите села наоколо. Като видели каква благодат е токът, енинци се помолили на дядо ми да ги включи, но той им казал: "Когато цялата долина светне, тогава ще ви прекарам ток. Ще работите на свещи, за да ви дойде акълът!"

Ходил е да търгува в Истанбул. По онова време разбойниците по пътищата не търсели книжни пари, затова преди да тръгне на път, разменял златото в банката за пари. Освен че било по-безопасно да се движи с банкноти, те били и по-леки. Дядо ми си избрал жена от богатия Халачев род.

- Вероятно от дядо си сте наследили мениджърския нюх и желязната дисциплина?

- Сигурно е така, защото той много се занимаваше с мене, докато майка ми и баща ми ходеха на работа. Когато поех "Св. Екатерина", заварих дълг от 23 млн. лв. и 10 млн. лв. в падеж. Миналата година завършихме с печалба 1,2 млн. лв., върху която платихме данък на държавата.

- Какво ви коства това!

- Не усещам толкова тежестта, може би защото върша работата си с удоволствие и виждам резултата. Пациентите си тръгват доволни. Ние сме единствената болница, която въвежда най-съвременните медицински методи - изкуствени сърца, асистирана циркулация, клапи, които се поставят с минимално инвазивна хирургическа интервенция, трансплантации на сърца...

Преди няколко дни направихме още една уникална операция - имплантирахме по интервенционален и хирургичен път комбинирано устройство за лечение на тежка сърдечна недостатъчност и животозастрашаващи аритмии при 53-годишен мъж.

- По данни на лекарския съюз от началото на годината 250 доктори са напуснали България. Как мотивирате лекарите да остават в болницата?

- Не толкова парите ги мотивират да работят тук, а условията, които са на европейско ниво. При нас заплатите бяха доста по-високи, отколкото в другите болници, но сега почти се изравниха с останалите. Специалистите в "Св. Екатерина" нямат работно време. В други болници приключват работа до 14 часа, почиват до 16 ч и после отиват в частни кабинети да си изкарат допълнително пари. Никой от нашите лекари не може да има частен кабинет, защото идва на работа в 7 часа и си отива в 19-20 ч. Не само аз стоя до късно, но и всички, които имат работа. Създава се един начин на мислене. Преди да искаш да вземеш, трябва да знаеш, че си дал нещо. И като видиш, че тази година си дал повече от миналата година, тогава имаш основание да искаш повече пари. Но и друго - когато виждаш, че тази година работата ти е по-малко от миналата, нямаш основание да искаш същите пари.

- Има ли такива, които не издържат на темпото?

- Има, но те са единици. Трима-четирима си тръгнаха, поблазнени от по-високи заплати в друга болница. После един по един поискаха да се върнат и аз ги приех, но при други условия. Преди два месеца се върна още един от най-добрите ми анестезиолози. Казах му: "Ще те взема, но знаеш, че има наказателен период от 6 месеца." И той е наясно, че ще взима по 600 лв., а преди да избяга, взимаше 3000. Но това, че са пробвали да работят на друго място, има и своите плюсове. Сега признават, че вече никой не може да ги излъже.

- Направихте ръководство за сърдечна хирургия, което е предназначено не само за специалистите, но и за кардиолози и семейни лекари.

- Да, важно е семейните лекари да познават симптомите за сърдечен инцидент. Не трябва да се рискува животът на хората. Навремето в една болница оперираха колега за язва, а той беше получил инфаркт. При инфаркт по нервен път се получава стомашна болка и могат да се объркат нещата.

- Тежи ли ви, че има негативни настроения към лекарите? През Възраждането те са били на голяма почит.

- Така е - даскалът, лекарят и попът са били каймакът на обществото. Ако мнението за съсловието се е влошило, от една страна, сме си виновни самите ние. Второ - материалното и в нашето съсловие започна да е водещо при някои колеги. Съсловието обаче не прави нищо, за да покаже, че това са единици. Самото общество започна да преекспонира тези случаи и в хората започна да се налага мнението, че всички са маскари. Нужни са усилия, за да убедим хората, че сме част от интелигенцията на страната.

- Не ви ли липсва любимият ви волейбол, през последните години май наблягате на тениса?

- Вероятно малко ми липсва, но си давам сметка, че волейболът изисква огромно напрежение, което на определена възраст нито ставите, нито мускулите могат да издържат. Желанието е същото като преди, но възможностите не са. И човек трябва да се съобразява с тези неща.




Държавата дава бонус за работещите без адрес в столицата
Плащат на София за пришълците

Финансовият министър ще разрешава на общината да тегли кредити
Правителството ще плаща бонуси на София затова, че е политически и административен център на държавата. Това е записано в проекта на Закон за столицата на Република България, с който "Стандарт" разполага. Идеята е, че освен "кореняци" софиянци в града живеят, работят и пребивават пришълци от страната и от чужбина. Населението на Столичната община се състои от гражданите с постоянен адрес, но местната общност обхваща всички, които "имат регистрация, осъществяват дейност или ползват услугите на територията на града". Затова и при определяне на държавната субсидия за столицата броят на населението ще се умножава по коефициент 1,3. В проектозакона се казва, че парите са за изпълнение на столичните функции на града. Те ще се дават според прогнозни разходи, представени от кмета. Средствата са отделно от субсидията за така наречените делегирани дейности за образование и здравеопазване, както и от определените за капиталови разходи суми. Държава и община ще планират заедно и ще си сътрудничат при провеждането на съвместни инициативи, пише още в проектозакона. Кметството е длъжно да осигурява нормални условия за работа на централните държавни органи, както и на чуждите представителства. Държавата пък ще компенсира разходи и пропуснати ползи на града в ролята му на столица. Парите ще допълват местния бюджет, тъй като за почти всички обществени здания по закон не се отчита данък сгради. Освен това общината има задача да осигурява реда и чистотата при провеждането на масови прояви, официални посещения и др. и това също я вкарва в допълнителни харчове. Затова, когато се представя бюджетът за съответната година, в разходите ще се включват и компенсациите. Те обаче ще се одобряват от финансовото ведомство. Ресорният министър ще се произнася и за намеренията на кметството да тегли кредити.

В закона се предвижда още развитието на столицата като център на туризма, културата и образованието. Текстовете са изготвени от депутати от ГЕРБ и от общински съветници. Те ще влязат наесен за разглеждане в парламента. Собствен закон има всяка голяма европейска столица и с него се регламентират функциите й, категорични са народни представители.



Надя Панкова


Властта щедро раздава бонуси на чиновниците
Премии се получават дори за проверка на граждански подписки
Доротея Дачкова, Янина Здравкова, Таня Петрова

Властта раздава щедро бонуси, установи проверка на "Сега". Скандално е, че някъде се получават пари само защото има такава нормативна възможност - без реално работата на чиновниците да се е подобрила. На други места са вземали премии просто за изпълнени служебни задължения.
В регионалното министерство например са поощрени хората, участвали в комисия за подготовка на промени в правилника за прилагане на закона за държавната собственост. От началото на годината до края на май са изплатени общо 25 300 лв. за 17 души, или по 1488 лв. на човек. Работата по нормативни актове обаче е част от задълженията на чиновниците, за което те получават заплата. Други 47 611 лв. са изплатени в МРРБ като бонуси за 83-ма служители от дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" - за проверки на подписки по закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. В края на годината такава проверка бе разпоредена по искането за провеждане на референдум за членството на Турция в ЕС. Проверявана бе и подписката на РЗС за промяна в конституцията, с което бяха ангажирани дори агентите от ДАНС. Най-сериозните бонуси в МРРБ получават експертите, работещи по оперативна програма "Регионално развитие". От октомври 2010 до март 2011 г. са изплатени общо 572 722 лв. за 124 служители, или средна добавка от 769 лв. на месец. За разлика от това ведомство, където все пак са давани допълнителни пари за конкретна работа, в Агенцията по вписванията парите са дадени на всички 595 работещи. От януари до април всеки месец там са раздавани по над 166 хил. лв. допълнително. Сред поощрените са и работещите в Търговския регистър, чийто електронен вариант се срина през май и подлуди бизнеса. Там бонусите стигат до 1000 лева месечно. Най-големите бонуси в Агенцията по вписванията са взели 19 души. Това са директорът, началниците на отдели, шефовете на сектори и служителите от дирекция "Информационно обслужване и технологии". През март и април те са получили близо по 1000 лв. - 999.60 лв. 7000 лв. бонуси са взели и 6-има членове на политическия кабинет на здравното министерство от началото на годината досега. Това са министърът Стефан Константинов, заместниците му Гергана Павлова, Десислава Димитрова и вече бившият зам.-министър Михаил Зортев, шефът на кабинета и парламентарният секретар.

276-те души, които работят в МЗ, са получили общо 173 000 лева допълнително материално стимулиране за 2011 г. Това прави средно по 626 лв. на човек. "Разпределянето на средствата за ДМС е извършено в съответствие с Вътрешните правила за условията и реда за разходване на средствата за допълнително материално стимулиране на служителите на Министерството на здравеопазването", твърдят от МЗ.

Бонуси традиционно се раздават и в агенцията по лекарствата. Там те са по-високи, отколкото в МЗ - 165 души са получили общо 180 000 лв. ДМС там е позволено от закона за лекарствата, който дори казва, че работещите в агенцията имат право да получават до 40% от реализираните приходи на агенцията. Те са доста високи, тъй като агенцията събира редица такси за регистрации и лицензи и налага доста глоби. Затова през 2011 г. служителите са получили като бонуси общо 3.07% от приходите на ИАЛ.

Министерството на образованието отказа да предостави информация с мотива, че изисканата информация съдържа лични данни.От МВР твърдят, че бонуси не са раздавани. За ДМС и бонуси на заслужили полицаи в бюджета на МВР са предвидени 20 489 094 лева. От тях за три месеца ръководството е разпределило едва 416 893, стана ясно обаче от финансовия отчет на ведомството, публикуван на сайта му.




Затвор за всеки, набил длъжностно лице
За побой на всички длъжностни лица, докато изпълняват служебните си задължения, насилникът им да лежи в затвора между 3 и 10 г. при средна телесна увреда, а при тежка - от 5 до 15 г.

Това гласи предложението за поправка в Наказателния кодекс (НК), зад което застават депутати от всички парламентарни групи. “Идеята за поправката дойде след поредния побой над лекар от “Бърза помощ”, обясни пред “Труд” депутатът от “Синята коалиция” д-р Ваньо Шарков. И колегите му лекари от парламента веднага поставили подписа си под предложението.

“Ако директно в текста на чл. 131, ал. 2 от НК към изброените лица чисто механично се прибавят медицинските специалисти, излиза, че за побой над тях в затвора ще отиват само изпълняващите контролни функции”, обясни юристката Десислава Атанасова (ГЕРБ), председател на парламентарната комисия по здравеопазване. Така поправката ще се отнася само за инспекторите от здравната каса и медицинската ДАНС. “Затова решихме в текста да се заложи по-обобщеното понятие “длъжностно лице”, добави Атанасова. Зад предложението застават здравният министър д-р Стефан Константинов и Българският лекарски съюз.

В момента според НК побойник отива зад решетките, ако е нападнал следните служители: съдия, прокурор, следовател, от полицейски орган, разследващ полицай, държавен и частен съдебен изпълнител (и помощниците им), митничар, чиновници от агенция по горите, от екоминистерството.



Диана Тенчева


Гоненето на козметици от аптеките - прецедент в ЕС
Досега в Европа няма такъв прецедент - хора с фармацевтично образование да продават козметика.

Това пише в писмо до парламентарната комисия по здравеопазване от мениджърите на трите фирми у нас, които представят 60% от бизнеса на дермокозметика в България. Те били принудени да алармират депутатите заради настояването на Българския фармацевтичен съюз (БФС) консултантите, предлагащи носни кърпи, кремове и интимни шампоани в аптеките, да бъдат изгонени. И тяхната работа да бъде поета от фармацевтите, макар че у нас тези продукти съвсем свободно и законно се продават във всеки мол или магазин за козметика, където не се предлагат от аптекари.

Козметични консултанти работят в аптеките в цяла Европа, напомниха мениджърите на трите чужди компании. В писмото им пише още: “Забраната за присъствие в аптеката на консултантите ще възпрепятства също и клиентите, на които няма да бъде предоставен необходимия съвет.”

Тъй като става дума за разкрасителни продукти, те изискват не фармацевтично, а задълбочено техническо познание и подготовка на персонала в аптеката, категорични са Нели Николова, Евгения Костова и Нели Василева, директори на световноизвестни козметични фирми у нас.

В аптеките у нас работят повече от 4000 козметици. Стремежът на БФС да ги отстрани е, за да увеличи доходите на съсловието. Най-тревожното е, че когато фармацевти застанат и на дермощанда, на много места в страната няма да има кой да работи нощно време в аптеката.

От което ще страда болният българин, казаха пациентски организации.




Болница осъди пациентка с дълг
В шуменската болница лекували пет дни пациентка в акушеро-гинекологичното отделение, направили й 21 манипулации, а накрая тя си тръгнала, без да плати. Жената била неосигурена.

Лечебното заведение завело дело срещу К. Ц. за 441 лв., дадени при лечението й. Тя не се явила пред съда. Магистратите постановили да плати медицинските разходи, както и още 230 лв. деловодни разноски. Ако парите не се внесат, болницата ще даде длъжницата на съдия-изпълнител.

Шефът на шуменската болница д-р Виктор Минчев обясни, че са имали десетки неосигурени длъжници. Имало и такива, които натрупали борчове от над 3000 лева. Досега до продажба на имущество на задлъжнелите още не се е стигало. Пациентите, щом разберат, че се задава дело срещу тях, събират пари и плащат, казаха лекари. Според тях от някои пациенти наистина нямало и какво да се вземе. Те идвали на лечение с 2 лева, взети назаем, нямали даже лични чехли.

По принцип на съд се дават хора с медицински разноски над 300 лв.



Цветелина Георгиева


Специалисти от чужбина ще лекуват спортисти в София
Отборите ни вече ще могат да правят пълни медицински изследвания и лечение на футболистите си и в София. Досега при сериозна травма клубовете традиционно пращаха контузените играчи в чужбина с приоритет Германия.

В комплекс „Царско село" ще отвори врати модерна клиника -„Еуровита спортс и дентал". Медицинският център е под ръководството на д-р Иван Василев, който от години лекува наши спортисти и футболисти в Щутгарт. Ръководител на екипа в

София ще е бившият лекар на ЦСКА и „Славия" д-р Бисер Бочев. Клиниката ще осигурява прегледи, диагностика, хирургически интервенции и терапия.

Освен център за ортопедия и спортна травматология, ще има и отдел за дентална медицина под ръководството на специалист от франция. „Еуровита" ще бъде отворен не само за спортисти, а и за други пациенти.

На комплекс „Царско село" започна подготовката си шлагерът в „А" група „Лудогорец", редовно там на лагер са националните отбори.

Яна ЦВЕТАНОВА


Десислава АТАНАСОВА, шеф на здравната комисия в парламента:
Няма основание за протест на фармацевтите
- Около 150 активисти на Българския фармацевтичен съюз (БФС) протестираха в събота. Какъв е вашият коментар?

- Според мен протестът е без основание. Основните искания на фармацевтите са две. Първо поставят въпроса за фиксираните цени на лекарствата, които обаче не са предмет на настоящите поправки в лекарствения закон. А и ние много отдавна заявихме, че сега не е моментът темата да бъде обсъждана. Освен това при съвместните разговори с БФС при вицепремиера Симеон Дянков от направен анализ на министерствата на финансите и на здравеопазването стана ясно, че ако се въведат фиксирани цени, лекарствата ще поскъпнат на годишна база с 11 %. Това се равнява на около 54 млн. лв., които би трябвало допълнително да се платят от болните българи.

- ГЕРБ биха ли допуснали пациентите да извадят от джоба си още 54 млн.?

- В никакъв случай! Когато се взимат решения от изпълнителната или законодателната власт, те трябва да са подчинени единствено на интересите на гражданите. Другата тема, която БФС афишира като основание за протеста, е предложението на Министерския съвет не-фармацевтите да имат право да продават хранителни добавки, медицински изделия и козметични продукти в аптеките. Ние отново спазихме ангажимента, който бе поет от министър-председателя Бойко Борисов и от парламентарната група на ГЕРБ. Затова предложихме дискусионният текст да отпадне между първо и второ четене в здравната комисия.

- Т. е. съобразили сте се със становища на БФС.

- Да, специално за текста за работата на нефармацевти в аптеките. Що се отнася до лицензионния режим на новите аптеки, не се съгласихме с идеята на съюза той да остане в ръцете на здравния министър. Възложихме разрешенията на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), защото това е обвързано с Постановление на МС отм. г, отнасящо се до административната реформа - МЗ да се освободи от несвойствени дейности.

Смятаме, че ИАЛ, която издава всички видове разрешителни: за производство, за внос, за търговия на едро и др., да издава и тези за търговия на дребно.

- Така ще се спестят и разходи, защото Висшият съвет по фармация е получавал хонорари за дейността си при одобрение на кандидатите за аптека. Докато в ИАЛ няма да е така?

- Да. Досега заседания на ВСФ са били плащани от МЗ. Гласувахме тази дейност да премине в ИАЛ, но съюзът ще продължи да дава становище дали магистър-фармацевтите, искащи да отворят аптека, имат наложени наказания, дали дипломата им е легитимна и т. н. Все дейности, записани в закона за съсловните организации.

Диана ТЕНЧЕВА


Фармацевти:Аптеката не е магазин
На протест пред НДК над 400 фармацевти пуснаха черни балони, символ на скръбната вест за това какво очаква българската фармация, ако бъдат приети подготвените промени в закона. Те поискаха оставката на министър Стефан Константинов, защото той не се е вслушал в техните предложения и въпреки всичко е подкрепил промените в Закона за лекарствата на МС. Фармацевтите носеха плакати, на които беше изписано: "Господин министър, на кого обещахте да промените закона", "Аптеката не е магазин, вашето здраве не е стока" и "Фармация = Корупция. Кой има интерес това да се случи", "Не на фармация без фармацевти", "Рекламните офиси - опасни за вашето здраве", "Аптеките - магазини, потърпевши - болните". С такива плакати и призиви фармацевтите се обърнаха към депутатите, които предстои да гласуват промените в Закона за лекарствата в хуманната медицина. Призоваваха ги да не гласуват закон, от който ще се срамуват.

Фармацевтите настояват да бъдат спрени промените в Закона за лекарствата, които не определят фиксирани цени на лекарствата. Другото им искане е хора без фармацевтично образование да не продават в аптеките нелекарствени продукти и да не консултират клиенти.

На протеста имаше плакати, на които жена в леко облекло с лика на здравния зам.-министър Гергана Павлова държеше в едната си ръка кукла на конци - министър Константинов. Организаторите на протеста предупредиха, че скоро България ще остане без фармацевти.


В конкурс на здравното министерство




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница