28 септември 2009 г. Тема: здравеопазване



Дата30.11.2018
Размер338.31 Kb.
#106924
28 септември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


СЛЕД НАМЕСА НА БОЙКО БОРИСОВ
Мерят всяка GSM антена

Светлинни табла край училища у забавачки сочат дали облъчват
ДЕЯН ДЯНКОВ

Лъчението на GSM антените ще бъде пос­тоянно замервано край училища и детски гра­дини.

Информацията ще из­лиза на елтабла, които ще бъдат поставяни не­посредствено край учеб­ните заведения. Данни­те от измерванията на електромагнитното лъ­чение трябва да бъдат видими за всички граж­дани от февруари 2010 г. Осигуряването и инс­талирането на елтаблата ще става за сметка на мобилните оператори.

Заповед


Мярката бе приета от междуведомствената група за излъчванията от базовите станции на мобилните оператори, създадена със заповед на министър-председателя Бойко Борисов. Групата с участието на зам.-министъра на тран­спорта Първан Русинов и с представители на "М-Тел", „Глобул" и "Виваком" предлага и съз­даването на публично достъпна електронна база данни към Минис­терството на здравео­пазването във връзка с вредните излъчвания. Решено е и създаването на допълнителни санитарно-хигиенни изисква­ния към антените и опти­мизиране на процедура­та по проектирането,из­граждането и въвежда­нето им в експлоатация. Мерките ще бъдат рег­ламентирани в пакет от наредби, които ще се изготвят от Министерс­твото на транспорта,ин­формационните техно­логии и съобщенията и МЗ.

Глоби


Предвижда се и зна­чително завишаване на глобите при нарушения от страна на мобилните оператори, а точните цифри ще се изяснят при изготвянето на на­редбите. От трите опе­ратора е постигнато съгласие да подпишат меморандум с прави­телството, в който те ще се ангажират във връзка с опасенията от въздействието на елек­тромагнитните полета от антените върху здра­вето на гражданите. Докладът от работата на междуведомствена­та група ще бъде преда­ден на премиера Бойко Борисов утре, а доку­ментът ще бъде публи­куван за обществено обсъждане.


Нито един със здраво сърце
ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ

И един хасковлия със здраво сърце не откриха лекари от болницата след 2 часа прегледи вчера.

Дежурният кардиолог д-р Маруся Запрянова от медико-диагностичния център и д-р Пандов прег­леждаха без пари в све­товния ден на сърцето.

През кабинета минаха 22-ма пациенти.

Скринингът показал разнообразен набор от болести. 75-годишният Петър Пилев имал заба­вен пулс, а 10 г. по-мла­дата Иванка Костадино­ва - уголемено сърце и високо кръвно. 40-годишна жена със задух и висо­ко кръвно, идваща за пръв път на кардиолог, се заинтересува дали кардиограмата боли. Не по­вярва на отрицателния отговор.

Хипертония, аритмия, уголемено сърце и слединфарктни състояния, както и други отклонения от нормата имат прегле­даните на възраст от 45 до 80 г. Вече има и 22-годишни с високо кръвно и аритмия. Причината обикновено е затлъстява­не и тютюнопушене.

По света сърдечносъ­довите болести убиват 17 млн. души годишно. В България те са убиец №1.


Лекари, пациенти и държава

СТИСНАХА СИ РЪЦЕТЕ ЗА ЧАСТНИТЕ ФОНДОВЕ
Синдикати, работода­тели, съсловни и пациентски организации и депутати си стиснаха

ръцете за реален старт на частните здравни фондове.

Това стана на организи­рана от здравното ми­нистерство работна сре­ща вчера, съобщиха от МЗ. Всички участници били единодушни и по други промени, касаещи Закона за здравното оси­гуряване. Сред тях е идеята да се намалят ор­ганите на управление на здравната каса поне с един. Също да се засили контролът при събирането на здравните вноски по­добно на данъците.

Участниците предложи­ли и допълнителни проме­ни, които били одобрени. Една от тях е удължава­нето на срока на действие на Националния рамков договор на три до пет го­дини. В момента той се договаря в края на всяка година. Прието било и НРД да се подписва раз­делно от съсловните ор­ганизации.




Затягат контрола върху вноските за лечение
Затягане на контрола при събиране на здравните вноски поискаха вчера представители на синдикати, работодатели, съсловни и пациентски организации. Те участваха в работна среща, която се проведе в Министерството на здравеопазването. На нея бяха обсъдени идеите за промени в Закона за здравното осигуряване.

"Целта на тази среща е да чуем вашите предложения и да ги вземем под внимание при промените, които подготвяме", обясниха здравният министър д-р Божидар Нанев и председателят на парламентарната здравна комисия д-р Лъчезар Иванов, които водеха срещата.

Предложенията, които бяха одобрени от експертите, са свързани с опростяване на управлението на НЗОК по модела на НОИ, засилването на контрола над медицинските дейности, които се финансират с обществени средства, както и за увеличаване събираемостта на здравните вноски. Също така се предвижда да се увеличи срокът на действие на рамковия договор в здравеопазването от една на три-пет години, както и възможността за разделното подписване на документа от съсловните организации. Осигуряването на реална възможност за функционирането на фондовете за доброволно здравно осигуряване също срещна подкрепа от страна на участниците в дискусията.


Лекарствената комисия пише оставки по принуда
Поканихме ги да напуснат, потвърдиха от здравното министерство
Диана ТЕНЧЕВА

Членовете на Комисията по позитивния списък, която изготви листата с безплатните и частично платените от държавата и касата лекарства, са били накарани в петък следобед да подадат оставките си. Това съобщиха вчера източници от Министерството на здравеопазването (МЗ), пожелали анонимност. И обясниха, че новото ръководство на ведомството поискало да излъчи изцяло нов състав на

комисията. Затова преди броени дни здравният министър д-р Божидар Нанев бил пожелал да се свика събрание на комисията и да се преосмисли съставът й.

Само че преди две седмици секретарят на комисията Юлия Ганчева била освободена от длъжност и нямало кой да организира новото заседание, обясниха членове на важния орган. И така в петък следобед се стигнало до искането на оставки.

Само трима души не бяха ги хвърлили до вчера следобед, обясниха източниците ни. В написаната оставка като мотив за оттеглянето председателката на комисията проф. Йорданка Узунова написала, че иска да бъде освободена заради „резултатите от парламентарните избори".

Действително цялата комисия е била поканена да си подаде оставката заради нередностите, грешките и проблемите, до които се стигна при изготвянето на позитивния лекарствен списък (с препарати, плащани от държавата и касата), коментираха вчера от МЗ. И добавиха, че това не означава, че някои досегашни членове няма да останат на местата си. Целта е да се оптимизира работата на комисията, което означава повече и по-модерни медикаменти за пациентите.

Членовете на комисията са 11, сред тях има представители на Националната здравноосигурителна каса, на Изпълнителната агенция по лекарствата, на българския лекарски и на зъболекарския съюз, на социалното, здравното и финансовото министерство.


Проф. Александър Чирков напусна болница „Св. Екатерина"
Известният кардиохирург проф. Александър Чирков напусна болница „Св. Екатерина". От идната седмица той ще оперира в японското здравно заведение „Токуда". Шефовете му са назначили хирурга на граждански договор и ще му плащат чрез клиничните пътеки на здравната каса. Свързаните с кардиооперации пътеки са най-скъпо платени. От 8000 до 12 хил. лв. дава по тях НЗОК, а ако пациентът остане на изкуствен бъбрек - добавя още 2000 лв. отгоре.

Това не значи, че проф. Чирков ще взема всичките пари като шеф на екипите, а само част от тях. Известният лекар съобщи от Азербайджан, където се намира в момента, че в живота си никога не е виждал,-по-модерни болници, разполагащи със суперапаратури, от тамошните. В „Токуда" той ще обучава азербайджански кардиохирурзи.




16 % ДДС от 2013 година?

Вдигат възрастта за пенсиониране до 63 или 64 г.
ДДС може да се намали до 18 на сто през 2011 г.,а до края на мандата - и до 16%. Това заяви вчера пред „Дарик" радио финансовият министър Симеон Дянков. Останалите данъци няма да се променят, тъй като ставките им са правилно избрани, обяви финансист № 1.

Дянков не изключи възможността възрастта за пенсиониране да бъде увеличена още през следващата година. Подчертавайки, че въпросът подлежи на сериозно обсъждане, Дянков беше категоричен, че пенсионната възраст на мъжете и жените в България трябва да бъде изравнена.

Тази промяна обаче ще бъде приложена постепенно, като в първите три години българите в пенсионна възраст ще могат да избират дали да излязат в пенсия по старата или по новата система, успокои министърът. Предложението за това идвало не само от правителството, а и от МВФ, и от Европейската комисия, които от три-четири години предлагали пенсионната възраст за мъже и жени да стане 63 или дори 64 г.

Причините не са само финансови ,а и от гледна точка на равноправност между мъжете и жените, каза още Дянков.

В момента здравните услуги в нас струват с 40% повече от това, което се плаща от касата. Единият начин да се покрие тази разлика е да се увеличи здравната вноска, а другият - системата да се отвори реално за частните здравни фондове. Тъкмо те може да поемат финансирането на лечението на редките и скъпи болести, заяви Симеон Дянков. Възможно е финансовите комисии да влязат като единен надзор в БНБ, каза още министърът. Той обаче все още не е обсъждал идеята с централната банка.




Челюст от ребро след 16 операции
ЛОНДОН - Баща на три деца от британското графство Дорсет претърпя 16 операции за възстановяване на лицето, след като лекари отстраниха огро­мен тумор от устата му, съобщи в. „Дейли телеграф".

Челюстта на финансовия кон­султант Тим Галего (46 г.) е из­градена от едно от ребрата му, а носът и долната част от лицето му - от тъкани от хълбоците, ко­жа от китките и артерии от бе­драта му. Възстановяването му след тежките хирургически ин­тервенции завършило с часове в кислородна камера, за да се стимулират новите кръвоносни съдове на лицето.

Туморът на Галего бил открит преди 8 години. Личният му ле­кар първо решил, че има остър синузит. Само за месеци обаче злокачественото образувание пораснало до размерите на ба­скетболна топка. Първата опе­рация продължила 21 часа. Хи­рурзите отстранили по-голямата част от лицето му. Последва­ли дълги месеци мъчителна лъчетерапия. Тогава съпругата на Галего Кейти забременяла с първото им дете Имоген и той бил решен да оздравее напъл­но, за да може да се грижи за нея.

През цялото време Тим не гу­бел надежда, че един ден пак ще изглежда човешки. Сега даже се шегува: „Само дето изглежда останах без резервни части за такива бъдещи ремонти."




Возят пациенти за хемодиализа в Смолянско на завишени цени

Фирми вземали за маршрута 90 лв. - двойно повече от такситата в региона
Петя ГАЙДАРОВА

„Пациенти за хемодиализа се превозват на надути цени с леки коли", съобщи пред „Труд" превозвачът Стефан Блатев от Мадан.

Превозвачите вземали почти двойно спрямо такситата в Смолян, които сега возят на 0,89 лв./км дневна тарифа и 0,99 лв./км - нощна.

С конкурс на Центъра за спешна помощ в Смолян през януари 6 фирми поели транспорта за хемодиализа, при цени до 1,65 лв./км. „Така един курс за болен от Мадан до Смолян и обратно излиза към 90 л в. Превозите за хемодиализа са скъпи в цялата област", твърди Блатев, който не спечелил линия 2 г. Така фирма с 5 направления в региона според него изкарала за 3 г. към 500 хил. лв.

От Центъра за спешна помощ не отрекоха, че цените са високи, но конкурсът за транспорт бил проведен по правилата. От юли т.г. шеф на Центъра е бившият депутат и шеф на здравната комисия в парламента д-р Тодор Кумчев, който наследи поста от д-р Бойка Янева.

„финансова проверка установи висока средна стойност за транспорт на пациентите за хемодиализа. За година от средствата за издръжка на центъра за това се дават 20,2%, около 126 хил. лв.", посочва Кумчев. Поради невъзможност да се анулират договорите на превозвачите, той поискал с анекси да свалят цените с 10%. Сега те возят на 1,35 лв./км средно. От намалението центърът спестявал 2300 лв. на месец.

Кумчев предлага пред здравното министерство превозите на пациенти за хемодиализа и тези за кръвна проба при управление на кола с алкохол през 2010 г. да не се поемат от спешните центрове, тъй като това било социална дейност, която трябвало да се поеме от общините. Така центровете щели да имат пари за ремонти и ново оборудване.


Лекари на съд за фалшиви болнични
Съдиите в Петрич и Сандански отказаха да водят дело срещу четири­ма лекари от Сандански и бивш служител на "Път­ни такси" на ГКПП Кула­та. Медиците са обвинени, че са издали фалшиви болнични на кантарджията Любомир Агов, а той ги подтикнал към извър­шване на престъпление­то.

Магистратите в двата южни града обаче си на­правили отвод по делото, защото лично познават лекарите и съдебният процес започна в благоев­градския районен съд.

Докторите Иван Геор­гиев, Иван Илиев, Орлин Цветков и Славчо Иванов са подсъдими за издаване на болничните преди 3 г. с диагнози - радикулит, ве­стибуларен синдром и др. на Любомир Агов.

По времето обаче дока­то е трябвало да се лекува вкъщи, служителят на "Пътни такси" пътувал до Гърция и Германия.

Болнични листове бяха анулирани от комисия на ТЕЛК.


Брюксел сменя стандартите за звука

Кунева забрани силна музика в слушалките
Иска от производителите нови настройки за MP3, GSM и радио
Европейската комисия поиска нови стандарти за силата на звука, произвеждан от мобилните устройства за музика като MP3, уокмени, джиесеми и FM, тъй като те заплашват гражданите с оглушаване. Комисията поръча на стандартизационния си комитет да разработи максимални стойности, които ще бъдат задължителни за устройствата, продавани в ЕС, и ще се залагат като техни фабрични настройки.

Според Брюксел подлагането на силна музика над 1 час дневно, особено през слушалки, заплашва с пълно оглушаване в рамките на 5 г.

По данни на Еврокомисията около 10 млн. европейци, предимно младежи, ги грози загуба на слуха, сърдечни проблеми и трудности в ученето.

Преди година комисарят за защитата на потребителите Меглена Кунева предупреди, че един от 10 младежи е застрашен от силната музика и че това е особено рисковано, когато тя се слуша на улицата или в градския транспорт, тъй като заради страничните шумове, устройствата се пускат по-силно.

"Младежите слушат понякога с часове седмично силна музика, без да си дават сметка, че тя може да увреди слуха им. Понякога са нужни години това да си проличи, но тогава е твърде късно", каза Кунева, която ще разясни днес плановете.

В момента в ЕС няма максимални стойности на силата на шума, произвеждан от музикалните плейъри, които могат да възпроизвеждат звук между 80 и 115 децибела (dB), който може допълнително да се усилва от слушалките със 7-9 dB. Производителите са задължени само да предупреждават потребителите за евентуалните рискове в указанията за употребата, с които се продават. Според научните изследвания излагането на шум от 80 децибела, което се равнява на уличния фон, не бива да е повече от 40 часа дневно, а до 89 децибела - до 5 ч.

Идеята на Брюксел е новите стандарти, които се очакват до 2 г., е те да бъдат залагани като фабрични настройки на устройствата, като ползвателите им ще могат да увеличават звука и над максималните стойности, но променяйки ги ръчно. Ако решат да го направят, те ще трябва да бъдат предупреждавани чрез инструкциите за употреба или чрез цифрови надписи от устройствата. Предлага се увеличаването на звука да става чрез нуждата от купуване на специални слушалки, но Брюксел ще остави на производителите да решат как да се съобразят с новия стандарт. В същото време Кунева посъветва потребителите да намалят звука на устройствата си, докато новите стандарти бъдат заложени в следващите модели, и да ги слушат по-рядко.

По изчисления на Брюксел между 50 и 100 млн. европейци слушат всеки ден МР3. За последните 4 г. 165 млн. такива устройства са били купени в ЕС.




От №13 искали оставки по пощата
Здравното министер­ство бърза да получи оставките на членовете на комисията по позитивния лекарствен списък, за да формира нов състав, стана ясно вчера. Тя се състои от 12 души, а резултатът от работата им - позитивният лекарствен списък, е обект на много критики и обвине­ния в некомпетентност.

Повечето се отзовали на настояването сами да пода­дат молби за напускане, един-двама отказвали кате­горично, а за други било технически невъзможно.

„Звъняха ми няколко пъ­ти. Казах, че не ми е въз­можно да ида в министер­ството, защото съм извън София. Последния път ми предложиха да пусна остав­ката си по пощата, което ми прозвуча несериозно", обясни д-р Нина Ръсина, шеф на лекарствената ди­рекция в МЗ при предния екип. Казала да напишат и заведат молбата й, а тя ще я подпише до няколко дни.

Оставките се искат зара­ди резултатите от работата на комисията и напрежението, което се натрупа, обясниха от МЗ вчера.

По закон членовете на комисията се определят на квотен принцип с мандат 4 г. След изтичане на полови­ната срок - през 2011 г., мо­гат да бъдат сменени 1/2 от членовете.


Свалянето на осигуровки е нощно каране без фарове
Пенсионната възраст може да се вдигне само за хората под 40 г. Другите трябва да спрат работа при сегашния ред
Подарихме 10 млрд. лв. на мутри, за да бетонират Черноморието

Ако ще въвеждаме равни държавни пенсии, търсете 100 млрд. лв.
Таванът на сегашните може да се увеличи след 1-2 г., справедливо е
Лиляна Филипова разговаря с Йордан Христосков.

Той е зам.-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси, един от авторите на пенсионната реформа у нас. Роден е на 20 октомври 1951 г. Завършил е УНСС, специалност статистика. Доктор на икономическите науки е, старши научен сътрудник II степен. Бил е шеф на Националната служба по заетостта, министър на труда и социалните грижи в кабинета на Ренета Инджова, съветник по социалните въпроси на президента Желю Желев. През 1997-2000 г. ръководи работната група по пенсионната реформа. От 2000 до 2009 г. е управител на НОИ. Сега е зам.-ректор на Висшето училище по застраховане и финанси. Владее английски и руски, ползва френски.
- Г-н Христосков, консултативният съвет по пенсиите констатира отклонения от целите, поставени с реформата през 2001 г. Какво се случи според вас?

- От 5-6 г. започна неправомерно ползване на осигурителната система за насърчаване на бизнеса. Намаляват се осигуровките и дори осигурителната основа. Преди работодателят плащаше вноски за пенсия дори върху болничните. Сега боледуването и майчинството се приемат за осигурителен стаж, без да има вноски. Това намали приходите и наложи финансиране от данъци. При тази схема обаче се губи връзката между приноса и плащането, което демотивира хората.

Нещата се предрешават от финансовото министерство и от правителството, защото там се определя възможната субсидия и надзорният съвет на НОИ се превръща във фиктивен орган. Всъщност това е таен преход към държавно-бюджетно финансиране и практически одържавяване на пенсиите. Връщаме се към времето преди 1996 г., когато всичко се решаваше от финансовия министър. При такава система има риск социалният министър и шефът на НОИ да висят пред кабинета на финансовия министър, за да осигурят поредното плащане на пенсии.

- Толкова ли е лошо финансирането на пенсии от данъците?

- Изключително несправедливо е, защото задържаме високи косвените данъци - ДДС и акцизите, и така и работещите, и пенсионерите финансират сами пенсиите и обезщетенията си. А идеята на социалното осигуряване е предварително събиране на вноски с цел при настъпване на риска да се направи плащане, компенсиращо доходите. Нито една страна не стимулира икономиката си чрез рязко намаляване на осигуровките. За последните години над 10 млрд. лв. бяха преотстъпени на бизнеса. Това е близо 1/3 от ръста на добавената стойност, т. е. постигнатият растеж бе резултат от намаляването на осигурителната тежест. Най-лошото е, че този растеж се изрази в бетониране на Черноморието, в строителство на бизнес сгради, на жилища, които сега са трудно продаваеми, а не в производства, с които да пробием на световните пазари. Ако имахме истински либерални икономисти, намалението на осигуровките трябваше да бъде за сметка на увеличение на вноските в капиталовия стълб. Сега в частните фондове нямаше да има натрупани 3 млрд. лв., а 6-8. Тези пари можеше да се ползват от бизнеса. Разбира се, от онзи бизнес, който предлага на фондовата борса акции и облигации, носещи печалба на пенсионните фондове. Така пазарът щеше да селектира при кого да отидат средствата, а не да попаднат в мутри за хотели, които сега са празни, или за собствени имоти у нас и в чужбина.

Сериозните чуждестранни инвеститори у нас никога не са оспорвали размера на осигуровките. Намаляването им е грешна политика, която финансовият министър настоятелно провежда без анализ.

-Твърди се, че това е антикризисна мярка, прилагана в цяла Европа.

- Няма друга страна, която така драстично да намалява осигуровките. България е единствената, която ползва социалното осигуряване за насърчаване на бизнеса, въпреки че той и без това има дефицит заради демографските проблеми.

- Така или иначе се върви към намаляване на осигуровките. Какво става при това положение?

- Нужен е сериозен разговор със синдикати, с работодатели, с цялото общество. Тъй като става дума за преход към модел, финансиран от данъци, при който пенсиите и обезщетенията се базират на национална принадлежност и са еднакви. Ако ще се прави това, трябва да се реши този преход плавен ли ще бъде, или рязък. При втория вариант ще има огромно обществено недоволство, тъй като хората, които са се осигурявали на високи доходи и имат дълъг стаж, няма да се съгласят да вземат същата пенсия като тези с 15 г. стаж и вноски на минимална заплата. Плавният преход, който е и справедлив, ще струва над 100 млрд. лв. Приказките, че това може да стане с пари от приватизацията, която вече почти е приключила, с приходи от летища, от концесии или от дивиденти от държавни предприятия, които са на изчезване, или от свиване на разходите за държавната администрация, са несериозни. Абсурд еплащането на пенсиите да зависи от това дали сме продали или не БДЖ. При плавен преход трябва да бъдат осигурени ресурси. Който иска подмяна на модела, да помисли за това.

- Засега всички се придържат към тристълбовия модел.

- И едновременно с това подриват основите му. Това е парадоксът. Тези хора или не разбират от социално осигуряване, или просто карат нощем без фарове и гледат само в рамките на мандата си и на конкретния бюджет. Поредицата жестове към бизнеса или е заради предварително поети ангажименти, или издава неграмотност. Икономиката не изсветлява. Дефицитът на НОИ за 6 г. нарасна от 230 млн. на 3 млрд. лв.

Намалението на осигуровките трябва да спре и сегашният модел да се укрепи. При по-благоприятни условия постепенно вноските трябва да се увеличат.

Не сега в кризата, в следващите години. Сребърният фонд трябва да бъде попълнен с колкото се може повече средства, без никаква консумация сега. Задължението на държавата да дофинансира от данъци, постепенно трябва да отпадне.

- Какво е виждането ви за тавана на пенсиите?

- Задържането на максималния осигурителен доход на 2000 лв. до 2013 г. е още една грешна фискална политика. Това значи, че таванът на пенсиите ще остане 700 лв. още 4 г. Преди 2 г. старото правителство също ги замрази. Това демотивира хората да се осигуряват. Ние сме виновни, ако провеждаме такава политика. Аргументите, че ограничените от тавана са хора от номенклатурата, бивши банкери, нямат никакво отношение към социалното осигуряване. То е финансова схема, неутрална към политически пристрастия. Справедливо е хората да получат парите, които са си заработили. Разбира се, не можем и да плащаме пенсии от 13-14 хил. лв., но трябва да търсим по-добър ход. Възможно е например таванът за старите пенсии да се повиши, като се увеличи процентът от максималния осигурителен доход - например от 35 на 40%. Разбира се, не тази година, а 2011-2012-а.

Категорично да отпадне таванът за новите пенсии, отпуснати след 2010 г. От 2000 г. имаме фиксиран максимален осигурителен доход, който играе ролята на автоматичен регулатор и не позволява да има огромни пенсии.

- Налага ли се да се вдигне пенсионната възраст?

- Никой не го е казал категорично, но това не пречи на експертите да правят изчисления. В резултат от вдигането на летвата през 2001 г. на 63 и на 60 г. за мъже и за жени за 9 г. пенсионерите у нас намаляха с над 300 хил. души. Така вместо 100 работещи на 120 пенсионери, каквито бяха прогнозите, сега имаме 100 работещи на 76.

Сега обаче трябва да кажем на хората, че този въпрос не стои в момента, за да ги успокоим и да поддържаме доверие към осигурителната система. Особено важно е това за тези, на които предстои пенсиониране следващата и по-следващата година. Ако вдигнем възрастта от 1 януари 2010 г.,

ТЕЛК-овете ще бъдат засипани от молби за инвалидизиране Всички на 63 и 60 г. автоматично ще се пенсионират, дори да имат стабилна работа, и от това ще пострада социалното осигуряване.

Ако тръгнем към вдигане на пенсионната възраст, това трябва да засяга тези, които сега са максимум на 40 г. По-възрастните трябва да се пенсионират при условията, определени през 2000 г. За младите трябва да изработим механизъм за постепенно повишаване на възрастта и график отсега за след 10-15 г.




Нови управителни органи на здравната каса

ще има най-вероятно още от догодина, предвиждат промените в Закона за здравното осигуряване, които здравният министър Божидар Нанев представи вчера на синдикати, работодатели, съсловни и пациентски организации. Тепърва касата ще има общо събрание с 25, а не както досега 36 члена. Вместо управителен и контролен съвет ще има надзорен, по подобие на НОИ. Промените се правят и за да се сменят настоящите членове на ръководните органи, назначени от предишното правителство. Ще има и избор на директор, но не е изключено настоящият - Румяна Тодорова, да запази поста си.



Осигуровките догодина може да паднат с още 1%

Цигарите ще поскъпнат с 1 лв. заради скок на акциза

Осигуровките за пенсия може да паднат не с 2%, а с 3% до края на 2010 г. Това обяви през уикенда финансовият министър Симеон Дянков, който възнамерява още тази седмица да внесе проектобюджета за 2010 г. в парламента. Преди дни кабинетът гласува антикризисната си програма, която предвижда от 1 януари догодина вноските за пенсия да намалеят с 2 на сто.

По думите на Дянков в зависимост от изпълнението на бюджета в средата на 2010 г. може да се реши намалението им с още 1%. В средносрочната фискална рамка, приета от кабинета наскоро, се предвиждаше общото намаление на осигурителната тежест за целия мандат да е с 5 на сто - с 2 през 2010 г. и с по още един през всяка от следващите години.

Вицепремиерът обяви, че други данъци няма да се променят. За евентуално намаление на ДДС може да се мисли за 2011 г. - първоначално на 18%, а ако икономиката го позволи - и на 16%, каза той. Ставката обаче щяла да бъде единна за всички стоки и услуги.

Изненадата в бюджет 2010 г. ще е акцизът върху цигарите. България прие още преди няколко години график, по който през 2010 г. трябва да достигне минималния за ЕС акциз от 64 евро за 1000 цигари. В момента той е 52 евро. Дянков обаче заяви, че предлага акцизът догодина да стане направо 76 евро. Върху акциза се начислява ДДС и ако предложението на вицепремиера мине през парламента това ще означава всяка кутия цигари да поскъпне с над 1 лев в сравнение с досегашната си цена. Не е ясно обаче дали с повече ще поскъпнат евтините цигари или по-луксозните. През последните две години финансовото министерство вдигаше с повече едната от съставките на цигарения акциз - т.нар. адвалорна част, което води до по-голямо поскъпване на средния клас цигари. Заради това най-популярните български марки миналата година почти се изравниха по цени с вносните.

Дянков мотивира драстичното увеличение на акциза с нуждата от повече приходи в бюджета в условията на криза.

КОРЕКТИВ

Засега синдикатите не са уведомени за съдържанието на проектобюджета. Според зам.-председателя на КНСБ Пламен Димитров е известно само, че той ще е балансиран. "Това не може да се прави в условията на криза, защото означава колкото приходи, толкова и разходи. Но приходите ще падат и ще трябва да се реже от други сфери. Не знаем дали е записано черно на бяло, че при съживяване на икономиката от 1 юли ще се обсъжда увеличение на пенсии, минимални заплати и социални плащания. Защото това досега само се обещава", твърди синдикалистът.




Светът през 2025 г.: пренаселен, сух и беден
Предсказването на бъдещето отдавна не е прерогатив само на врачки и ясновидци, днес с това се занимават сериозни учени и анализатори. Екип от експерти от дирекцията по изследвания в Европейската комисия е изготвил доклад, озаглавен "Светът през 2025", разглеждащ как сега заложените социални тенденции ще се развитият до края на първата четвърт на XXI век. Уви, бъдещето не изглежда никак розово - след 15 години светът ще е пренаселен, по-беден от сега, а милиони хора ще се сблъскват ежедневно с глад, жажда и несигурност.

Населението

През следващите две десетилетия населението на Земята ще продължи да се увеличава, прогнозират европейските учени, за да достигне смущаващите 8 млрд. души срещу 6.5 млрд. сега. Най-големият ръст ще бъде в Азия, където се очаква около 2025 г. да живеят близо две трети от населението на цялата Земя. Докато най-населената страна сега - Китай - ще успее да сложи спирачки на ръста си в това отношение, останалите държави в региона едва ли ще се справят. Броят на жителите на Индия най-вероятно ще достигне или дори задмине този в Китай. В Азия ще се намират и 11 от 20-те мегаградове с население над 10 млн. човека.

За сметка на тях гражданите на ЕС ще са едва 6.5 процента от населението на цялата Земя и огромна част от тях ще са възрастни. Ако сега в общността на четири души в трудоспособна възраст се пада един пенсионер, то след 20 години за издръжката на един пенсионер ще се грижат едва двама работещи, като 30 на сто от населението ще е над 65 години. Ако не са имигрантите, смятат анализаторите, европейското население би почнало да намалява още от 2012 г. Заради чужденците обаче тази тенденция ще започне едва след 2035 г.

Докато доскоро бедността се свързваше предимно със селските региони, то през 2025 г. бедността вече трайно ще се е настанила в градовете, където ще живеят и половината от хората на Земята. 1.5 млрд. от тях обаче ще се тъпчат в бедняшки коптори без хигиенни условия и работа. Сега броят на хората в гетата е наполовина.

В същото време обаче ще се роди и т.нар глобална средна класа, които ще бъдат почти толкова, колкото хората в бидонвилите. Голяма част от тях ще живеят именно в Азия, където ще се засили и социалното напрежение между тях и крайно бедните. В Африка пък 38 на сто от хората ще живеят под прага на абсолютната бедност и системно ще страдат от недохранване. ЕС ще спре да е първи износител в света. Като цяло сегашната икономическа доминация на САЩ - ЕС - Япония ще започне да привършва, а центърът на световното производство ще се премества към Азия, като новата триада на икономическа мощ се очертава да бъде Китай - Индия - Корея. Световното богатство, смятат европейските анализатори, ще се разпредели по-равномерно. До 2025 г. Китай ще бъде втора икономическа сила в света, а Индия - шеста след Франция и преди Италия.

Имиграцията

Имигрантски вълни ще продължат да заливат развитите страни. През 2025 г. се очаква да има над 250 млн. имигранти, които обаче ще живеят във все по-лоши условия в предградията и ще създават социално напрежение. Освен заради икономически причини или заради войни скоро ще започнат да се появяват и първите екологични бежанци. Според европейските анализатори обаче ще има и една положителна тенденция - ако досега се говореше за "изтичане на мозъци" от развиващите се страни към САЩ и Европа, то след 15 години вече ще се говори за "циркулация на мозъци". Младите учени ще обикалят различни региони в света. Поводът за този оптимизъм са прогнозите, че 645 хил. китайци и около 300 хил. индийци ще учат в чужбина през 2025 г., но голяма част от тях ще се върнат в страните си, което пък ще доведе до "уеднаквяване на знанието" по цялата планета. Също така все повече европейци ще отиват да учат или да работят в Китай.

Проблемите

Докато прогнозите за глобалното затопляне и произтичащите от това бедствия са вече ежедневие, то европейските анализатори извеждат в доклада си съвсем нови тенденции, които ще бъдат повод за безпокойство през следващите десетилетия. Една от тях са различията в морала по отношение на науката. Някой аспекти на когнитивните науки, нанотехнологиите, синтетичната биология, биометрия и технологиите за следене още от сега предизвикват сериозни опасения за човешките права. Авторите на доклада смятат, че поради липсата на единна международна рамка за контрол в науката скоро ще се появяват "етични райски места", където ще се провеждат неконтролируеми експерименти, а това може да доведе и до конфликти. Голям проблем ще бъде и достъпът до питейна вода. Изследванията сочат, че през 2025 г. 3 млрд., или повече от една трета от населението на планета, ще има трудности с намирането й. В гетата, където недостигът ще бъде особен чувствителен, са възможни и епидемии заради липсата на канализация. Авторите на доклада отбелязват, че една от надеждите е технологията за обезсоляване на морската вода, която в момента се развива в Близкия изток да се разпространи в Азия, Средиземноморието, Австралия и Калифорния, като с времето се появи и ново поколение машини, които не изхвърлят толкова СО2 в атмосферата.

Липсата на обработваема земя също ще е един от проблемите на бъдещето. Европейските анализатори посочват, че в момента Китай, страните от Залива и Индия купуват и наемат земеделска земя в други държави, за да може в бъдеще да изхранват гражданите си. Тази тенденция, въпреки че представлява преки инвестиции в бедните държави, в същото време поставя в риск местните жители, чийто достъп до земята бива ограничен. Очертава се също така задълбочаване на битката между площите за отглеждане на земеделска продукция за харна и продукцията за биогорива. Освен ако няма ново поколение технология за биогорива, положението може да стане критично.

Здравето


Парадоксът на следващото поколение ще бъде съжителството на недохранени с хора с наднормено тегло. През 2020 г. една пета от европейците ще бъдат затормозяващо дебели, ако още от сега не бъдат предприети мерки. В САЩ почти половината население ще има проблеми с теглото си. Заради възприемането на западната култура, включително и кулинарията, все повече хора от развиващите се страни ще затлъстяват. В Мексико и Китай се очаква да има голям натиск върху здравните системи, тъй като те ще трябва да се справят както с последиците от недохранването на милиони бедни, така и от затлъстяването.Едно от преките следствия на промените в хранителните режими и начина на живот ще бъде увеличението на диабетно болните. През 2030 г. ще има над 350 млн. диабетици по света. През 1985 г. те са били над десет пъти по-малко - само 30 млн.

Инфекциозните болести ще продължат да покосяват предимно хората от развиващите се страни, но и там заради западните навици - тютюнопушене, консумация на алкохол, бърза храна все повече ще се увеличава броят на страдащите от болести като рака например. Болните от СПИН ще продължат да се увеличават - през 2025 г. те ще са 50 млн. души, като сега са 33 млн.

Енергията

Въпреки апокалиптичните прогнози за бъдещето на планетата и доказателства за вредата от въглищата, газа и петрола тези три източника на енергия няма да изчезнат или дори намалеят за сметка на по-екологични решение, прогнозират европейските анализатори. Консумацията на въглища в тецовете в Индия и Китай ще се увеличи двойно, а потреблението на нефт ще бъде 15 млрд. тона. И през 2025 г. нефтът ще остане основният енергиен източник. Русия и Казахстан заради газа и Китай заради въглищата си ще увеличат влиянието си за сметка на страните от Близкия изток. Във втората четвърт на XXI в. Иран ще бъде новата газова суперсила.




Обсъждаха промени в здравното осигуряване
Работна среща с представители на синдикати, работодатели, съсловни и пациентски организации и парламентарната комисия по здравеопазване се проведе в МЗ вчера. На нея са били обсъдени идеите за промени в Закона за здравното осигуряване. Целта на тази среща е да чуем вашите предложения и да ги вземем под внимание при промените, които подготвяме, обясниха здравният министър д-р Божидар Нанев и председателят на парламентарната здравна комисия д-р Лъчезар Иванов.

Опростяването на органите на управление на НЗОК по модела на НОИ, засилването на контрола над медицинските дейности, които се финансират с обществени средства, както и на събираемостта на здравните вноски са сред основните идеи около, които се обединиха присъстващите. Увеличаването на срока на действие на рамковия договор от една на три до пет години, както и възможността за разделното подписване на документа от съсловните организации са други от предлаганите промени, които бяха одобрени.




Доктори плащали от джоба си за лечението на клошари

Кой има право на лечение с пари от фонда?

През 2006 г. МС прие Постановление № 13 за определяне на условията и реда за разходване на целеви средства за диагностика и лечение в лечебни заведения на български граждани, които нямат доход и/или лично имущество, което да им осигурява лично участие в здравноосигурителния процес. Правото да получават целева помощ за заплащане стойността на оказаната болнична медицинска помощ за диагностика и лечение в лечебните заведения имат български граждани, които:

- не са здравно осигурени при условията и по реда на Закона за здравното осигуряване

- нямат доходи

- нямат вземания, влогове, дялови участия и ценни книжа, чиято обща стойност да надхвърля 500 лв.

- не притежават движима и недвижима собственост, която може да бъде източник на доходи, с изключение на вещите, които служат за обичайно потребление на лицето

- нямат сключен договор за предоставяне на собственост срещу задължение за издръжка и/или гледане

- не са прехвърляли жилищен или вилен имот и/или идеални части от тях срещу заплащане през последните 5 години

- не са прехвърляли чрез договор за дарение собствеността върху жилищен или вилен имот и/или идеални части от тях през последните 5 години

- не са пътували зад граница на собствени разноски през последните 12 месеца с изключение на случаите за лечение на заболяване.

"По-малко от 1% от приетите в нашата болница през т.г. са неосигурени бедни. Имаме и т.нар. скрит процент лекувани без доходи, защото сме едно от четирите спешни лечебни заведения в София. В страната, особено в малките болници, проблемът е много сериозен. Ние сме лекари, дали сме клетва и не можем да върнем никого, но болниците са търговски дружества. В момента, в който приемем такива пациенти, заведението генерира загуби. Затова често за лечението тези хора на практика плащат болниците със средства, заделени или за заплати, или за закупуване на техника", коментира пред ДУМА доц. д-р Бойко Коруков, директор на университетска болница "Царица Йоанна-ИСУЛ".

За осемте месеца на 2009-а са изплатени 164 023 лв. за болнична помощ на 289 души. Най-много са тези случаи в големите градове в - София, Русе, Кюстендил, Добрич, а от по-малките - Карлово и Павликени, обясниха от Агенцията за социално подпомагане (АСП). Средствата се превеждат на лечебниците в месеца, следващ получаването на фактурата в дирекциите "Социално подпомагане" за извършените медицински дейности. През м.г. от АСП са платили 217 949 лв. за лечението на 421 бедни без осигуровки, а през 2007-а - 590 916 лв. за 1359 души. През 2006 г., когато се създава фондът, болниците са приели на лечение 2245 бедни, за което са получили общо 869 060 лв. от държавата.

Значителното намаление на натуралните и стойностни показатели от 2006 г. досега се дължи на това, че от средата на 2007-а държавата (по силата на Наредба 26/2007) поема предоставянето на акушерска помощ и изследванията на здравнонеосигурени жени по клиничната пътека, обясняват от социалното ведомство. Според лекарите и болниците, причината за намаляваненто на тази бройка на книга е продължителната процедура и бюрокрацията по възстановяването на средствата за лечение, заради което заведенията предпочитали да не търсят парите си.

Редно e този фонд да е в МЗ, смята доц. Коруков. Той припомня, че до миналата година "големият проблем бе лечението на интензивно болните, които струват невероятно скъпо. Тогава се гласуваха средства, МЗ има нарочна методика, според която се заплаща за всеки болен в интензиво отделение в университетски болници по 500 лв. дневно, в областните, мисля че бяха 400 и т.г. Това беше глътка въздух и позволи да отворим по-широко вратите си и за болни от страната.

Дотогава бяхме пред дилемата дали да приемем пациент, на когото колегите нямат възможнжст да окажат висококвалифицирана и специализирана помощ, или не, защото всички сме с еднакъв статут - търговски дружества. В момента, в който ги приемем, започваме да губим". Лекарите и болниците са на мнение, че ако фондът от 5 млн. лв. се администрира от здравното ведомстно, на болниците ще им е по-лесно да си вземат парите. От МТСП и АСП не коментират. Има, разбира се, и здравни експерти, според които е нормално фонд за социално слаби да е към социалното ведомство - "така е по целия свят", коментират те. От МЗ вече декларираха плановете си тези пари да минат към тях. Има и общини, които имат собствени подобни фондове от наколко години насам. Такава е Каварна.

И в момента имаме такъв пациент, опериран, с усложнения и трябва да го преведем. Вярно, МЗ ни превежда по 500 лв. на ден, но такъв болен ни струва поне два пъти повече. Казвам го не като лекар, а като търговски директор, заключи доц. Коруков.


Д-р Валерий Митрев:
Преструктурираме, а не закриваме болници
Аида Паникян
Подготвя се пакет медицински услуги за долекуване и продължително лечение, казва здравният зам.-министър
Валерий Митрев е роден на 18 февруари 1956 г. Завършва медицина в Медицинска академия в София през 1980 г. Работи като неврохирург в "Пирогов", като ортопед към Научния институт по ортопедия и травматология в Горна баня. Бил е експерт и консултант към лекарския съюз, към НЗОК, специализирал е в Руската академия на медицинските науки, има практики в здравноосигурителни фондове в Унгария, Германия, Холандия. Магистър е и по стопанско управление и финансиране на здравеопазването. Като зам.-министър отговаря за медицинското обслужване, здравното осигуряване и отношенията със съсловните организации в бранша.
- Д-р Митрев, всички експерти посочват, че у нас в сравнение с други европейски държави достъпът на пациенти до болнично лечение е доста лесен. Дори се говори за свръххоспитализация. В същото време пациентите много често се оплакват от недобро и некачествено обслужване в болниците. Какви са плановете ви за преодоляване на този парадокс?

- Наистина в момента има т.нар. псевдодостъп до болнично лечение. Например човекът получава инсулт, приемат го в болница, в която няма скенер, а инсултът се проследява скенографски, лежи в болницата по клиничната пътека за инсулт, но състоянието му се влошава. На практика този човек би имал реален достъп до болнична помощ, ако му се окаже адекватна помощ. Човекът влиза в най-близката болница, но не могат да го лекуват. Въпреки това го държат там, докато се вземат парите от касата по клиничната пътека. Ако след месец има рецидив, касата не плаща, защото се смята, че болницата първия път не е свършила добре работата си. Тази болница не приема пациента, приема го друга по друга диагноза. Затова касата казва "един и същи пациент е бил лекуван по няколко пъти в годината", а всъщност няма подобрение на състоянието му. В този случай е по-добре той да отиде в болницата, която е на 100 км, но в нея има и специалисти, и съвременна апаратура... Затова сега нашата задача е да се прецени коя болница има капацитет за качествено лечение на различни видове заболявания и да намерим местата, където пациентите имат реален достъп до качествено лечение.

- Преструктурирането на болничната мрежда достатъчно ли е, за да бъде решен този проблем?

- Не. Трябва да бъде променен и методът на заплащане. В момента той не е дори по клинична пътека. В момента имаме капитация по групи диагнози.

- Обяснете...

- Пациентът е със счупена бедрена кост, но има и 3 допълнителни заболявания поради възраст, дълъг болничен престой, но цената е една и касата плаща само за едно заобляване - това, за което е приет. В болницата го лекуват и за другите му заболявания, ако се обострят - например хипертонията или ако е направил пневмония заради залежаването, но не могат да вземат парите си за това лечение, вземат само парите за лечението на бедрената кост. Това го няма никъде по света, това е парадокс от 6 години. Това демотивира болничните екипи и затова на места с пациентите се случват недобри неща. А понякога лекарите, за да излекуват човека, но и да вземат парите за работата си, са принудени да лъжат касата. Това е порочен метод на заплащане и не е по клинична пътека. Сама по себе си клиничната пътека е инструмент за проследяване на качеството на дейността, а не финансов инструмент.

- На "приливи и отливи" във времето се говореше за т.нар. диагностично свързани групи...

- Именно това трябва да е методът на заплащане, който не кара лекаря и пациента да правят еквилибристики. Нещо повече - софтуер определя в коя група е един пациент по определени параметри за възраст, пол, основно и съпътващи заболявание и пр. Така човекът попада в една или друга група, всяка от тях си има цена и вече в болницата пациентът може да бъде лекуван и за основното, и за съпътстващите си заболявания или за усложненията. Искам само да кажа, че системата за работа по този метод - диагностично-свързани групи, бе готова още през 2006 г.

- Защо не е въведена?

- Не мога да отговарям за решения, взети от други.

- Да се върнем към преструктурирането на болничната мрежа. В момента имаме общински, областни и университетски болници, има и специализирани. Как ще изглеждат нещата според проекта?

- Тези болници са съвкупност от субструктури. В тях има различни клинични отделения. Болницата може да сключи договор с касата за това, което може да даде като услуга. Примерът с инсулта - ако болницата няма невролог и съответната апаратура, няма да има договор с касата за лечение на инсулти. Ще има договор например само за травматология, за вътрешни болести и пр. И смисълът на нашата работа и работата на всички лекари и медицински кадри е на пациента да му е добре.

Ако имаме специализирана болница за белодробни болести и пациент постъпва там с белодробно заболяване, но получава междувременно и урологично заболяване, безспорно той ще има нужда от консултация с уролог, цветна снимка. Но тази специализирана болница няма нито апарат за цветна снимка, нито уролог, а човек с остро бъбречно заболяване не може да бъде возен в линейка на 50-100 или 150 км, още повече, като знаем какво е състоянието на пътищата ни, а и на линейките... Та тази болница може да е перфектна сама за себе си, но пациентът не е едно заболяване! И ако докато лежи в една болница за едното си заболяване, и се обстри едно от другите, и в тази болница не могат да му окажат помощ?!? Затова предвиждаме постепенно функционално сливане на тези структури така, че да може специализирани болници и диспансери от даден регион да се съберат в най-близката им високотехнологична болница. Така каквото и да му се случи на пациента от кожния диспансер, той ще може да получи адекватна помощ от лекарите от другото отделение, което е специализирано и има съответната апаратура. Тогава няма да е необходимо болният да бъде извозван на 100 км с линейка или да идва консултант, на когото в момента не се знае кой трябва да плати - болницата или пациентът.

- В момента сякаш болниците с тези възможности са областните...

- Да.

- Да разбираме ли, че средства и човешки потенциал ще се наливат там, а функциите на общинските болници, които имат и в момента по-малък капацитет, ще замират постепенно?



- Не, това сливане се отнася за специализираните болници и диспансери, които нямат достатъчен капацитет - медицински кадри и апаратура, за да проведат качествено цялостно лечение на пациента. Що се отнася до общинските, които са многопрофилни за активно лечение, нещата са по-други... Отново примерът за инсулта. Сега хората с инсулт се изписват след острия период - това се налага заради заплащането по клиничната пътека. След това няма къде да се проведе долекуването, вторичната и третичната рехабилитация. А лечението на последиците от инсулта са от изключителна важност и са продължителни. Когато човек е с остро заболяване и трябва то да бъде незабавно овладяно, приемът е в болница за активно лечение. Но когато става въпрос за периодично влошаване на състоянието на един хронично болен и то не може да се следи вкъщи, той трябва да влиза в болница за продължително лечение, например сърдечната недостатъчност, бъбречната недостатъчност, усложненията на диабета, състояния след тежки травми, грижата за раковоболни в последните стадии, когато се изискват продължителни медицински грижи...

- Кой ще финансира тези структури? И сега ги няма, защото няма механизъм за финансирането им.

- Водя ежеседмични разговори с касата и лекарския съюз и те в момента разработват пакет за финансиране точно на такива дейности. Така директорът на болницата Х ще може да преобразува отеделението си например по акушерство и гинекология, в което има малък брой раждания годишно, в отделение за долекуване, а колегите акушер-гинеколози, които нямат достатъчно работа и не могат да поддържат квалификацията си, ще бъдат пренасочени в най-близкия град У, където в болницата има достатъчно работа по специалността им. Тоест не говорим за затваряне на болницата Х и за механично прехвърляне на лекарите и сестрите в болницата У. Това са крайно необходими структури, но в момент на криза не можем да си позвалим лукса да ги изграждаме. Затова ще използваме наличните бази и човешки ресурс. Досега болничните услуги не бяха насочени към здравнодемографските необходимости на страната, към потребностите на застаряващото население.

- Кой ще преценява дали диспансерът Х да се влее в структурата на областната болница и дали в общинската болница У да бъде преобразувано АГ-отделението в зведно за долекуване?

- Това ще става по региони. Имаме перфектно подготвени по места мениджъри на болници, които по ред причини са били притискани години наред. Правим промени, за да осигурим реален достъп на хората до медицинска помощ и качество там, където сме осигурили достъп.

- Какво ще се случва с кадрите? Та ние вече почти нямаме лекари и сестри. С кого ще правите реформата?

- Да, всеки месец намалява броят на лекарите и сестрите, до 3-5 години ще имаме сериозен дефицит на кадри по определени специалности. Дотогава трябва да сме преструктурирали лечебните заведения, за да може максимално бързо и качествено да използваме наличния кадрови ресурс.

- Как ще стане оценяването на професионалните качества на наличните лекари и сестри?

- В процеса на оценяване на кадрите трябва да участват както съсловната организация, така и държавата. В момента има проект по Световна банка, спечелен от БЛС и Съюза на медицинките дружество в България, с който трябва да се създаде модел за акредитация на програмите за надграждане на обучението и мониторинг на ефекта от тях. Тепърва предстои сериозна промяна на норматива за специализация. Самият норматив по начина, по който е сега, не позволява на лекарите да се квалифицират. И не е достатъчно само да се даде възможност за квалифициране, но след това, след определен период, да бъде направено наблюдение доколко то се е отразило върху практическите способности на лекарите и сестрите, доколко се е повишило качеството на работата им.


И Холандия набира медицински сестри
Не само Германия и Франция се надяват на наш медицински персонал в кризата. Холандия е пуснала обява, че набира хора с образование на медицински сестри, които да работят като операционни асистенти в болници. Естествено, могат да се кандидатират и желаещи с друго медицинско образование, защото офертата е доста привлекателна.

Договорът е тригодишен, включва осигуровки, а част от заплащането се поема от държавата. Общият годишен приход на операционния асистент достига до 30 000-38 000 евро за година, но работното време е само четири дни в седмицата по девет часа. Всеки час, заработен над тази цифра, се заплаща допълнително. Осем процента от заплатата се дават във вид на бонус за ваканция. Осигурява се и курс по холандски език, който се заплаща от работодателя. Още от самото начало обаче кандидатите трябва да бъдат с много добър английски.



Великобритания и Германия пък традиционно търсят медсестри за работа в старчески домове. Там обаче заплащането е доста по-ниско, затова се приемат и хора с немедицинско образование. Доходът в Англия е около 6 лири на час - нещо, което обикновено се заделя за неквалифицираните кадри.

zdrave.net
Реален ценоразпис за здравните услуги иска финансовият министър
Здравната ни система в момента не е насочена към реална услуга „здраве”, а към болестите, и някои от тях не се лекуват добре. Това заяви в предаването „Седмицата” на Дарик радио вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. Според него клиничните пътеки са една от двете основни промени, с които трябва да тръгне здравната реформа. Сега има 300 пътеки, от които по 286 в момента не се плаща достатъчно от здравната каса, отбеляза Дянков. Особено тревожен според него е фактът, че едни от най-неизгодните за болниците са цените на детските болести. Затова е необходимо да се направи истински ценоразпис и да се каже кое заболяване колко реално струва. Тогава ще се види, че реално здравните услуги в България струват може би с 40% средно повече, отколкото се плаща, твърди финансовият министър. По думите му, единият начин това да се промени е здравната вноска да скочи, а другият - да се каже, че вместо да има по-висока вноска, НЗОК ще е основен стълб и ще има надграждане с частни здравни фондове. Дянков уточни, че не иска веднага да се тръгва към много здравни каси. По негово мнение, НЗОК трябва да остане основата на здравноосигурителната ни система, която да се грижи за основните болести и там да няма съревнование и конкуренция. Над нея за по-редки и скъпи болести системата да се надгради с частни здравни фондове, предлага вицепремиерът. Според мерките, набелязани от правителството, това трябва да стане до 27 април идната година. Дянков заяви, че такава е системата в Холандия и там тя работи доста добре, затова не виждал защо ние да не я приложим.
Идеята НЗОК да стане „граничен полицай” и да спира достъпа до системата на всички с неплатени здравни вноски Симеон Дянков нарече „една идея, която звучи за половин секунда добре, а след това се оказва, че е невъзможно да се осъществи”.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница