Административно-териториалното устройство на република българия



Дата02.11.2017
Размер237.08 Kb.
#33724
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО
ДИРЕКЦИЯ “АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНО УСТРОЙСТВО И МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ”

АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНОТО УСТРОЙСТВО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


Савин Ковачев

Магистър по право

2001 г.
Действащи конституционни разпоредби регламентиращи местните и регионални власти и административно-териториалното устройство


Важна роля при обосноваване на административно-териториалното устройство имат определените конституционни рамки. Основополагащите принципни постановки на приетата през 1991 г. Конституция характеризират елементите на новата политическа система на Република България, а именно разделението на властите, зачитането върховенството на народния суверенитет, общото, пряко и равно избирателно право, спазването принципите на политическия плурализъм, гарантирането на основните права и свободи на гражданите и принципите на местното самоуправление. Конституционните предпоставки и основания за провеждането на административно-териториалната реформа са изведени в чл. 2, ал. 1 на Основните начала на Конституцията и са доразвити в чл. 7 и в други нейни части. Съгласно чл. 2, ал. 1 на Конституцията “Република България е единна държава с местно самоуправление”, като общината е основната административно-териториална единица, в която се осъществява местно самоуправление. В глава 7 се определят конституционните рамки по отношение на:


  • Административно-териториалното устройство: територията на страната се дели на области и общини, като други административно-териториални и териториални единици могат да се създават със закон, а териториалното деление на столичната община и на други големи градове се определят със закон /чл. 135, ал. 1 и ал. 2/.

  • Местното самоуправление: общината се определя като основната административно-териториална единица, в която се осъществява местното самоуправление /чл. 136, ал. 1/; орган на местното самоуправление в общината е общинския съвет, който се избира от населението за срок от 4 години /чл. 138/, орган на изпълнителната власт в общината е кметът, който се избира от населението за срок от 4 години /чл. 139/, общината е юридическо лице с право на своя собственост и самостоятелен бюджет /чл. 136, ал. 3, 140 и чл. 141/;

  • Правото на гражданите да участват в местното самоуправление косвено чрез избраните от тях местни власти или пряко чрез референдуми и общи събрания /чл. 136, ал. 1/ както и чрез допитване до тях при определяне на границите на общините /чл. 136, ал.2/;

  • Ролята на областта като административно-териториална единица: за провеждане на регионалната политика, за осъществяване на държавното управление по места и за осигуряване на съответствие между националните и местните интереси /чл. 142/; управлението на областта се осъществява от областен управител, назначаван от Министерски съвет /чл. 143/;

В Конституцията се определя също така:



  • Правото на самоуправляващите се териториални общности да се сдружават за решаване на общи въпроси /чл. 137/, или да се сдружават като юридически лица за постигане на стопански и социален напредък /чл. 19, ал. 4/;

  • Намесата на държавата за: създаване на условия за балансирано развитие на отделните райони и за подпомагане местните власти чрез финансовата, кредитната и инвестиционната политика /чл. 20/; подпомагане нормалната дейност на общините чрез средства от бюджета и по друг начин /чл. 141, ал. 3/; контрол по законосъобразност върху дейността на местните власти /чл. 144/;

  • Правото на местните власти да оспорват пред съда /чл. 145/, в т. ч. и пред Конституционния съд /чл. 149, ал. 1/ актове и действия, с които се нарушават техни права;

По този начин Конституцията определя най-важните характеристики на административно-териториалните единици от различен вид, органите на самоуправление и на изпълнителната власт в тях, начините за формиране на тези органи и продължителността на техния мандат.


Действащи законови разпоредби регламентиращи административно-териториалното устройство на страната
С приемането през 1995 година и влизането в сила на Закона за административно-териториалното устройство на република България /ЗАТУРБ/ беше създадена правната основа на административно-териториалното устройство на страната. Този важен нормативен акт конкретизира и доразвива основните положения на Конституцията /чл. 98, т. 5 и т. 13; чл. 135 и следващите и т.н./. Така бе запълнена една празнота в българското законодателство. Освен това ЗАТУРБ премахна противоречията между действали до 1995 г. правни норми и други нормативни актове.
Необходимостта от приемането на този акт се почувствува особено силно в периода 1991-1995 г. Влязлото в сила след 1991 г. ново законодателство в областта на местното самоуправление и местната администрация създаде условия за гражданите да решават общинските проблеми самостоятелно или чрез избрани от тях органи, но старата система на административно-териториално устройство не бе засегната и приведена в съответствие с новоустановените обществени отношения. Почувства се остра нужда от промяна на административно-териториалното деление, наложено през 70-те и 80-те години на 20-ти век по административен път, без отчитане волята на населението и историческите му традиции.
Законът използва термина “административно-териториално устройство /АТУ/”, което не означава просто промяна в досегашната терминология, а показва дълбока промяна в отношението на законодателя към регулиране на процесите в тази област. Наследеният от миналото термин “административно-териториално деление” характеризираше процеса като моментна даденост по времето, когато нормативната уредба предполагаше всички видове административно-териториални структури да се налагат “отгоре”, с еднократно, често пъти субективно и силово решение. Сега понятието АТУ включва не само делението на територията като моментна даденост, но и съзнателно провеждания и непрекъснато протичащ процес на административно-териториалните промени, извършващи се съобразно волята на населението и в съответствие с държавните интереси.
В уводната част на ЗАТУРБ се дефинират основните структурни единици на територията на страната, обхванати от разпоредбите на правните норми, т. е. обекта на закона. Тук се включват три вида единици:

  1. Административно-териториални единици /АТЕ/. Съгласно чл. 2, ал. 1 такива единици са областите и общините. Като структури с особено голямо значение областите и общините са обхванати по-широко и от разпоредбите на Конституцията /КРБ/, които определят техния юридически статут, както и статута на органите, които се създават в тях.




  1. Съставни административно-териториални единици /САТЕ/ в общините. Съгласно чл. 2, ал. 2 единици от този вид са кметствата и районите. Дефинирането на кметствата и районите като съставни структурни единици в общината гарантира нейното развитие като основна АТЕ, в която се осъществява местното самоуправление, съгласно конституционните разпоредби на чл. 136, ал. 1 от КРБ. В същото време законовото обособяване на районите и кметствата е важна предпоставка за създаване на органи в тях и за изпълнение на правомощия, определени със закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ и други закони и допълвани с решения на общинския съвет чрез правилника по чл. 21, ал. 3 или от кмета съгласно чл. 44, ал. 1 от ЗМСМА. На тази основа САТЕ стават важни организационно-структурни звена в общината, в които се създават органи на управление и служби на общинската администрация с цел тяхното приближаване до населението, а оттам – подобряване бързината и качеството при осъществяването на функции и извършването на услуги.




  1. Териториални единици /ТЕ/. Населените места и селищните образувания са определени като териториални единици съгласно чл. 3, ал. 1. Те са “градивните клетки”, първичните елементи на АТЕ и САТЕ. Цялостното регламентиране на индентификационните характеристики на разнородните “надстроечни” структури използва неминуемо характеристиките на населените места. Така например, територията на кметството не може да бъде дефинирана, без да се използва понятието “населено място”, тъй като тя се определя от територията на включените в него населени места. До влизането в сила на този закон населените места бяха градове, села, махали, колиби, гари, минни и промишлени селища /по смисъла на чл. 2 от ЗТСУ/. ЗАТУРБ възприе с чл. 3, ал. 3 разграничаването на населените места само на градове и села. Останалите видове, по силата на параграф 7, ал. 3 от Преходните и заключителни разпоредби, придобиха статут на села.

Съгласно чл. 3, ал. 2 населеното място е определено като исторически и функционално обособена територия, определена с наличието на постоянно живеещо население, строителни граници или землищни и строителни граници и необходимата социална и инженерна инфраструктура. Това определение ще бъде анализирано по-късно, когато стане дума за населеното място и реда за неговото създаване. Селищните образования са определени от чл. 2, ал. 4 като територии извън строителните граници на населените места, устроени за осъществяване на специфични функции, които са определени със строителни граници, но нямат постоянно живеещо население. Характерно за тях е, че те нямат собствено землище, а се намират на територията /по-точно – в землищата/ на едно или повече населени места.


В глава втора на ЗАТУРБ законодателят е регламентирал реда и условията за създаване на АТЕ и САТЕ.
А. ОБЛАСТ
Според законодателят областта може да се състои от една или повече съседни общини, чиято територия представлява и територията на областта. Изискването за “съседство” в случая е много важно, тъй като то гарантира териториалната компактност на областта и невъзможността тя да се създава от разпокъсани общини, които нямат общи граници. Наименованието на тази АТЕ се определя от наименованието на населеното място, което е неин административен център /чл. 4, ал. 3/.
До края на 1998 г. в ЗАТУРБ беше записано, че областите се създават и закриват с отделен закон. В самото начало на прилагането на закона съществуваха 9 области. По-късно си стигна до реформата в АТУ на ниво “област” от 1998 г., която заличи старите области, създадени през 1987 г., и възстанови “на власт” старите окръзи вече под името “области” с мотивировката, че те са били създадени сполучливо и са доказали своята жизненоспособност. Реформата се осъществи чрез промяната на чл. 6 / Изм. – ДВ, бр. 154 от 1998 г./, в чиято ал. 1 е записано, че територията на Република България се разделя на 28 области. В ал. 2 на чл. 6 е предвидено границите и административните центрове на областите да се утвърждават с указ на президента по предложение на Министерския съвет.
Б. ОБЩИНА
Общината е дефинирана в закона също чрез своята територия, граници, наименование и административен център. Тази АТЕ се състои от едно или повече съседни населени места, като изискването за съседство е по аналогични на посочените по-горе причини. С новата редакция на чл. 7, ал. 2 територията на общината е дефинирана чрез територията на включените в нея населени места, като са изоставени кметствата като единици, изграждащи общинската територия.

И по отношение на общината е спазен общият принцип наименованието на тази единица да се определя от наименованието на населеното място, което е административен център /чл. 7, ал. 3/.


От особено голямо значение са разпоредбите на чл. 8 и чл. 9 от ЗАТУРБ, където са регламентирани съответно условията и реда за създаване на нова община, тъй като сме изправени пред правна уредба без аналог в досегашното ни законодателство.
Условията за създаване на община представляват съвкупност от обективни и лесно установими обстоятелства, които трябва да бъдат налице, за да може да бъде осъществена докрай процедурата по формиране на тази изключително важна АТЕ и в крайна сметка да бъдат издадени предвидените от закона актове, които пораждат съществуването в правния мир на юридическото лице “община ....”.
Условията, които са еднакво валидни спрямо всички правни субекти, могат да служат и като своебразен “ориентир” за минимума от предпоставки, осигуряващи пълноценното функциониране на бъдещата АТЕ.
На първо място е изискването за наличие на определен брой население в населените места, които ще бъдат включени в новосъздаващата община. Съгласно чл. 8, ал. 1, т. 1 общият брой на населението в тях трябва да е над 6 000 души /до 1998г. този брой беше 4 000, но се счете, че това ще доведе до голямо раздробяване на общините и до създаване на голям брой малки нежизненоспособни общности/. Този на пръв поглед чисто количествен показател крие в себе си и някои “качествени” елементи. Икономически, демографски, исторически и управленски изследвания, както и практиката по прилагане на закона показват, че население от 6 000 души е пределно допустимият, най-нисък праг за жизненоспособността на българската община в съвременните условия. За да може успешно да развива законово определената сфера на дейност на местното самоуправление, общината трябва да разполага с определен икономически, трудов, инфраструктурен и друг потенциал.
Второто условие за създаване на нова община е наличието на населено място, традиционен обединяващ център с изградена инфраструктура, осигуряваща обслужване на населението /чл. 8, ал. 1, т. 2/ и да е в тясна връзка с първото изискване на чл. 8, ал. 1. Самостоятелното прилагане на първото условие би могло да доведе до създаване на община от голям брой малки населени места без необходимата инфраструктура. За да функционира нормално и в интерес на жителите си, в новата община трябва да съществува поне едно голямо населено място със здравно заведение, училище, детски заведения, културен дом, пощенски клон, административни сгради и много други елементи на инфраструктурата, чрез които да се осъществява обслужването на населението.
Третото изискване е насочено към определяне на териториалния обхват на новата община. В него трябва да бъдат включени всички съседни населени места, които при формиране на новата АТЕ са се оказали откъснати от административния център на старата община, самостоятелно не могат да формират община или да се присъединят към друга съседна община /чл. 8, ал. 1, т. 3/.
Законодателят е поставил като четвърто условие изискването за максимална отдалеченост на населените места от административния център на общината не повече от 40 км. с цел улесняване обслужването на населението /чл. 8, ал. 1, т. 4/. Очевидно е, че в това условие се включва и наличието на транспортен достъп от всички населени места в общината до нейния център.
С изменението на закона от 1998г. е въведено и още едно условие, което трябва да е налице при създаване на нова община. То е родено от практиката по прилагане на ЗАТУРБ и цели създаване на финансово жизненоспособни общини, които да не натоварят прекомерно държавния бюджет с искания за предоставяне на субсидии още от първите си стъпки. По силата на чл. 8, ал. 1, т. 5 трябва да е налице доказана възможност за финансиране на разходите на новосъздаващата се община със собствени приходи, в размер не по-малко от половината от средния за общините, предвиден в утвърдения за съответната година републикански бюджет.
Съгласно чл. 8, ал. 2 условията за създаване нова община при провеждане на АТП важат и за общината, от която се отделят населените места, желаещи да образуват нова АТЕ. Това условие е въведено, за да не се получи “обезкръвяване” на общината, от която се отделят определени населени места, и по този начин да се затрудни значително функционирането на старата.
При разнообразната териториална структура на нашата селищна мрежа и на инфраструктурните системи може да се окаже в отделни случаи невъзможно едновременното и пълно изпълнение на всички условия по чл. 8, ал. 1 поради причини от географско, стопанско, комуникационно и друго естество. Тогава, с оглед на провеждането на националната политика за определен регион, защитата на националните и местните интереси или по други причини, Министерския съвет може по изключение да вземе решение за създаване на нова община по целесъобразност /чл. 8, ал. 3 и чл. 9, ал. 2 във връзка с чл. 9, ал. 1, точки 4, 5, 6, 7/.
Най-важните черти на процедурата за създаване на нова община са:

              1. Право на инициатива за създаване на община имат избирателите, общинският съвет, областният управител или Министерският съвет. В първия случай правото се реализира чрез искане, подкрепено с подписка от най-малко 25% от избирателите на населените места, желаещи да създадат община. Трябва да се прави разлика между искането с форма на подписка, която е възможно да съдържа подписите дори на 100% от избирателите, и формите за осъществяване на пряка демокрация по места – местен референдум. Навсякъде в ЗАТУРБ искането, придружено с подписка, представлява инициатива за започване на определена процедура, а местният референдум или допитването са действия на определен етап от провеждането на процедурата с решаващо значение за нейното продължаване или прекратяване. Недопустимо е да се счита, че наличието на подписка с подписите на повече от 50% от избирателите може да подмени референдум или допитване. Предвидена е възможност кметовете на тези населени места /ако в тях има кметства/ да изразят своето становище.

  1. Когато искането е от избирателите, общинския съвет /ОС/ обсъжда заедно със становищата на кметове на кметства и в едномесечен срок се произнася с мотивирано решение. Като се има предвид характера на искането, може да се очаква, че ОС невинаги ще вземе решение, подкрепящо искането. Това обаче не спира процедурата. Независимо какво е решението, ОС е длъжен в указания срок да го изпрати на областния управител. За съжаление законодателят не е предвидил санкционна последица при неспазване на срока или при непроизнасяне на ОС. С това се създава възможност общинските съветници да забавят, но не и да блокират процедурата, тъй като съществува и редът на чл. 9, ал. 2.




  1. Областният управител в срок от един месец проверява законосъобразността на искането. Той се произнася както по спазването на условията по чл. 8, ал. 1, така и по законосъобразността на действията по чл. 9, ал. 1, т. 1 и 2. В случай, че разпоредбите на закона са спазени, областният управител предлага на съответния ОС да вземе решение за провеждане на референдум в заинтересованите населени места, спрямо които са налице условията на чл. 7 за съседство и на чл. 8 за формиране на новата община. Това означава, че областният управител може да препоръча определени населени места да бъдат включени или изключени от обхвата на процедурата с оглед спазване изискването на посочените по-горе текстове.

  2. Референдумът се провежда при условия и по ред, определени със Закона за допитване до народа /ЗДН/ от 1996 г. В него са регламентирани редът и условията за осъществяване на всички форми на пряка демокрация при решаване на общодържавни и местни въпроси. Следва да се подчертае, че независимо чия е инициативата за създаване на община, референдумът е задължителен елемент на всички процедури. Това означава, че по принцип никой не би трябвало да може да наложи създаване на община без референдум.

  3. В случай, че населението се произнесе “за” създаване на новата община, областният управител внася в срок от две седмици писмен доклад в МС, който приема решение след писмено становище и на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Тук се крият две важни особености. Едната е, че при отрицателен вот на населението процедурата спира и може да бъде повторена след 2 години съгласно параграф 2 от допълнителните разпоредби. Другата особеност е, че в указания двуседмичен срок заедно с подготовката на доклада областният управител може да упражни правомощията си по чл. 32, ал. 2 от ЗА за контрол по законосъобразност.

  4. Решението на МС за създаване на нова община се съгласува с президента на Републиката, който накрая го утвърждава с указ. Указът се публикува в Държавен вестник.

Не можем да отминем без коментар и текста на новата ал. 3 на чл. 9, фигурираща в закона от 1998 г. Съгласно тази норма в случаите, когато резултатите от референдума по ал. 1, т. 4 на чл. 9 в едно или повече населени места правят невъзможно образуването на новата община, поради неспазване на изискването на чл. 7, ал. 1 /за съседство/ или на някои от условията на чл. 8, ал. 1, МС може да вземе решение за нейното създаване, като включи и тези населени места в нейните граници при следните условия:


1.За създаване на новата община са гласували положително повече от половината избиратели от всички населени места, в които референдумът е проведен;

2.Положително становище на областния управител в доклада по ал. 1, т. 5 на чл. 9;

3.Положително становище на министъра на регионалното развитие и благоустройството по ал. 1, т. 6 на чл. 9.
Към извънредната мярка на ал. 3 би следвало да се прибегне само тогава, когато несъздаването на новата община би нанесло сериозни отрицателни последици за заинтересованото население или би породило сериозно социално напрежение.
В. СЪСТАВНИ АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНИ ЕДИНИЦИ В ОБЩИНАТА
Район
ЗАТУРБ предвижда създаване на САТЕ в общините от вида на район в градове с население на 100 000 души. Отчитайки специфичните проблеми на големите градове в България, законодателят регламентира задължителното създаване на райони в столицата и градовете с население над 300 000 души, които засега са Пловдив и Варна /чл. 10, ал. 1/. В градовете с население от 100 000 до 300 000 души създаването на райони зависи от волята на ОС, за когото това е една правна възможност, а не задължение /чл. 10, ал. 2/
Районът е определен чрез своята територия, която е част от територията, включена в строителните и землищните граници на града, и чрез наименованието си, което се определя с акта за създаването на тази САТЕ /чл. 11/.
Регламентирани са три условия за създаване на райони / в чл. 12/, а именно:

1.Наличие на население на 25 000 души в съответния район;

2.Възможност за райониране на територията на съответния град в съответствие с действащия за нея ОГП. Необходимо е районирането да се извърши по трайни природогеографски и инфраструктурни делители, намиращи се на градската територия;

3.На територията на бъдещия район е необходимо да съществува инфраструктура “с районно значение” за задоволяване на ежедневните, административните, социалните и санитарно-хигиенните потребности на населението. Без наличие на тази инфраструктура създаването на района заедно с органите на самоуправление и съответните административни служби в него е необосновано и самоцелно.


Възприета е сравнително проста процедура, която обвързва решението за създаване на районите единствено с местните изборни органи на общината. Това е в съответствие с определението на района като САТЕ в общината. Следователно общинските власти следва да са и органите, които ще вземат решенията.

Кметство
Другата САТЕ в общината е кметството, което се създава с решение на ОС и може да се състои от едно или повече съседни населени места /чл. 14/. Кметството се дефинира чрез своята територия, която е територията на включените в него населени места, и чрез своето наименование, която се определя от наименованието на населеното място, негов административен център /чл. 15/.
Условията за създаването на кметство са наличие на население над 250 души /до 1998 г.-100, а до 2003 г. - 500/ във всички населени места, включени в кметството, както и възможност за изпълнение на функциите, които според ЗМСМА или друг нормативен акт могат да се осъществят от органите и службите в тази САТЕ /чл. 16/. Двете условия са взаимосвързани /посочени кумулативно/.
Кметството се създава по инициатива на най-малко 25% от избирателите в заинтересованите населени места или на ОС. Искането на избирателите до ОС се подписва от най-малко от 25% от избирателите в заинтересованите населени места. В него се посочват мотивите и възможностите за изпълнение на условията за създаване на кметство. В едномесечен срок ОС разглежда искането и приема решение за допитване до населението чрез референдум или подписка на населението в заинтересованите населени места. При положителен вот от допитването ОС взема решение за създаване на кметство, което се изпраща за обнародване в “Държавен вестник” чрез областния управител, който се произнася по законосъобразността му в 14-дневен срок от датата на получаването му. Решението за създаване на кметство влиза в сила от датата на обнародването му в “Държавен вестник” /чл. 17, ал. 1/.
ОС може да вземе решение за допитване до населението чрез референдум или подписка на населението за създаване на кметство, без да е спазено изискването на чл. 17, ал. 1, т. 1, но при наличие на двете условия по чл. 16, гласи разпоредбата на чл. 17, ал. 2 в новия си вид от 1998 г. Това не изключва изявата на волята на населението чрез референдум или подписка.
ТЕРИТОРИАЛНИ ЕДИНИЦИ
В глава трета от закона са регламентирани условията и реда за създаване на териториалните единици населени места и селищни образования.
Населено място

Територията на населеното място се разделя на две части:



  • селищна територия, която се определя от строителните граници на населеното място и

  • извънселищна територия, която се определя от землищните граници на населеното място. Принадлежността на тази територия към дадено населено място отначало се е определяла от факта, че по-голямата част от земята е принадлежала на хора, живеещи в това населено място. Впоследствие върху този процес започват да влияят и политически, икономически и юридически фактори, както и законодателството в областта на поземлената реформа.

Двата вида територии формират землището на населеното място, което съгласно новата /от 1998 г./ т. 8 от параграф 1 на Допълнителните разпоредби на закона, е съвкупността от поземлените имоти, принадлежащи към дадено населено място. По силата на същия текст границите на землището се идентифицират и определят по ред, определен с закон.


Наименованието на населеното място се определя с указ на президента /чл. 18, ал. 2/. Този текст на закона прави връзка с правомощието на президента по чл. 98, т. 13 от Конституцията.
Законодателят разглежда две хипотези, свързани с голям брой изразени желания за извършване на административно-териториални промени.
На първо място, това са условията и редът за създаване на ново населено място. Нови населени места не се създават на “празно място”. Естествено, те ще бъдат създадени в землищата на вече съществуващи населени места, при условията по чл. 19, ал. 2, които те включват:

  • трайно заселване на население в съществуващо селищно образование в определена с устройствен план територия или възникнала потребност от заселване в нея;

  • наличие на постоянно живеещо население и на изградена социална инфраструктура;

Процедурата по създаване на ново населено място започва или по искане на най-малко 50 души, които живеят на съответната територия, или по искане на кмета на общината, което се изпраща до съответния ОС. ОС в двумесечен срок обсъжда направеното искане и изпраща своето решение на областния управител. Областният управител в едномесечен срок внася в МС мотивирано предложение за създаване на ново населено място. МС приема съответното решение. Тъй като населените места се наименуват от президента /чл. 98, т. 13 от Конституцията/, едновременно с решението на МС за създаване на ново населено място е необходимо да се обнародва и указ за определяне наименованието на новото населено място. Двата акта би следвало да се обнародват едновременно, за да влязат в сила в един и същи ден /чл. 20, т. 3/.


Другата важна хипотеза /чл. 21/ е свързана с възстановяване на заличени населени места. Броят на тези места е голям, но голям е и броят на случаите, когато причините за заличаване или не са осъществени, или са отпаднали. В такива случаи населените места съществуват “де факто”, а не съществуват “де юре”.
Възстановяване на заличени населени места се допуска, когато причините довели до заличаването са отпаднали, а изградените сградни фондове и инфраструктура са запазени. Следва да е запазена възможността и за идентифициране на старите строителни граници. Изисква се на територията трайно да живеят повече от 50 души.
Възстановяването на заличеното населено място се извършва по реда за създаване на ново населено място /чл. 20/. Различието произтича от посочения по-малък демографски праг, в резултат на което искането трябва да бъде подписано най-малко от 25 души, а не от 50 /чл. 21, ал. 2/.
Селищно образувание
Една от разновидностите на териториалните единици е селищното образувание. То е разположено на територията на едно или повече населени места и няма свое самостоятелно землище. Територията на селищното образувание се определя от строителните му граници, а наименованието се определя с акта за неговото създаване /чл. 22/.
Законодателят предвижда, че селищните образувания могат да бъдат с национално и местно значение. Разграничаването се извършва от МС, който определя кои селищни образувания са от национално значение /чл. 23/. Ясно е че всички останали селищни образувания са с местно значение.
Разпоредбите на чл. 24 обвързват създаването на ново селищно образувание с необходимостта от задоволяване на възникнали курортни или промишлени нужди и наличието на устройствен план или определени строителни граници за бъдещото селищна образувание.
В зависимост от вида на селищните образувания са определени два режима на образуването им. Селищните образувания с местно значение се създават с решение на ОС по предложение на кмета на общината, а тези с национално значение – с решение на МС след съгласуване със съответния ОС /чл. 25/. И двата вида актове за създаване влизат в сила след обнародването им в “Държавен вестник”.


АДМИНИСТРАТИВНО-ТЕРИТОРИАЛНИ ПРОМЕНИ /АТП/
Сливане и разделяне
В чл. 27 се разглеждат хипотезите, свързани със закриване на общини поради разделяне и поради сливане.
В първия случай /разделяне/ от една община се създават две или повече общини. За извършване на тази АТП, законодателят изисква новите общини да се образуват при пълно спазване условията и процедурата за създаване на нова община, регламентирани в чл. 8 и чл. 9 от закона. Важно е изискването в този случай за всяка от новообразуващите се общини да са налице условията по чл. 8 и процедурите по чл. 9 да са проведени в своя пълен вид също за всяка от тях. Ако в хода на процедурите по чл. 9 в една от новосъздаваните общини населението изрази отрицателен вот, тогава се прилага АТП от вида на “отделяне”, т. е. оставащата част от съществуващата община запазва своя статут на община. Тук може да се наложи извършването само на проста АТП от вида на промяна на административен център и други. Ако обаче в резултат от отделянето се нарушават условията за функциониране на оставащата част като самостоятелна община, тогава процедурата на отделяне не може да се проведе поради неспазване на изискванията на чл. 8, ал. 1, т. 3 “включване на всички съседни населени места, за които не съществуват условия за създаване на отделни общини...”. В този случай отново важи принципът: преобразуването на едни единици да не нарушава статута на други единици. Все пак с новата ал. 2 на чл. 27 законодателят отново допусна възможност за извършване на АТП без съгласието на цялото засегнато население. Според този текст от 1998 г. МС може да взима решение за разделяне на съществуваща община на две или повече общини след провеждане на процедурата по чл. 9, ал. 2 /нова община по инициатива на МС/ на територията на поне една от бъдещите общини, когато са налице условията на чл. 8 за създаване на нова община.
При сливане на общини сме изправени пред сложна АТП, при която от две или повече съществуващи общини се създава една нова община, а участвувалите в промяната общини се закриват.
Инициатива за извършване на промени, водещи до закриване на общини поради сливане или разделяне, имат - населението, изразена чрез подписка, общинските съвети и МС при спазване на процедурите, предвидени в чл. 9 или чл. 28. Подобни на описаните по-горе принципи важат и относно промените, свързани със закриване на район или кметство поради сливане или разделяне на райони или кметства. И двете АТП се извършват при пълно спазване на условията и реда за създаване на районите / чл. 12 и 13 / и кметствата /чл. 16 и 17/ по аргумент чл. 30. АТП, свързани със сливане или разделяне на териториални единици /населени места или селищни образувания/, показват същите “технологични характеристики”. Те се извършват при спазване на реда за създаване на населени места /чл.20/ или селищни образувания /чл. 25/ по силата на чл. 32, ал. 1.


Отделяне и присъединяване
При населените места са възможни следните хипотези, свързани с извършване на отделяне или присъединяване:
Отделяне на част или части от населеното място и обособяването им в ново населено място /чл. 32, ал. 2/. За разлика от разделянето на населени места, когато старата териториална единица престава да съществува, тук се касае до обособяване на ново населено място като досегашна част от друго по-голямо, което запазва съществуването си. Като резултат на тази АТП имаме създаване на ново населено място, затова и самата промяна се извършва при условията и по реда за създаване на ново населено място /чл. 19 и чл. 20/.
Отделяне на част или части от населено място и присъединяването им към друго населено място /чл. 32, ал. 3/. Тъй като при тази промяна не се създава ново населено място, законодателят не изисква наличие на условията по чл. 19, но счита за приложима процедурата по чл. 20, т. е. проявена инициатива на избирателите или на кмета.
Присъединяване на едно населено място към друго /чл. 32, ал. 4/. За разлика от сливането на населени места, тук едно населено място се включва в територията на друго /предполага се по-голямо/ населено място. Първото населено място се заличава, а приемащото запазва съществуването си. Промяната се извършва по реда на чл. 20. Ако населеното място, което се присъединява към друго населено място, е и едновременно и кметство, то след приключване на процедурата по чл. 20 ОС е длъжен да вземе решение за закриване на кметството. Решението се обнародва в “Държавен вестник” чрез областния управител.


Други административно-териториални промени
В закона е включен като самостоятелен вид АТП “промяна на граници”, като за всяка единица са определени редът и условията за нейното извършване.

Промяната в границите на община е свързана с отделяне на едно или повече населени места от една община и присъединяването им към друга съседна. Като резултат от извършването на промяната, се променят границите и териториалния обхват на всички засегнати общини. Имайки предвид тази особеност, законодателят е уредил с един текст отделянето и присъединяването на населени места към съседни общини като неразривно свързани промени /чл. 28/. Съгласно ал. 1 на тази разпоредба, промяна на границите на община поради отделяне на населено място и присъединяването му към съседна община от същата област, с която има обща граница, се извършва след провеждане на местен референдум.
Ал. 2 на чл. 28 предвижда в случаи, свързани с осигуряването на по-благоприятна среда за задоволяване на ежедневни потребности на населението от здравни, социални, културни, търговски, транспортни, финансови, съдебни и други услуги, едно или няколко населени места да могат да се отделят от една община и да се присъединят към друга съседна община, намираща се на територията на друга област. Това може да се извърши след решение на МС, прието по предложение на министъра на регионалното развитие и благоустройството и областните управители на двете области при спазване процедурата по ал.1 на чл. 28.
Закриване на населено място или селищно образувание, без това да се свързва с наличие на една от промените по параграф 1. Такава промяна е възможна при прекратяване на трайното заселване на територията на населеното място /поради изселване на населението/ или при отпадане на необходимостта от задоволяване на промишлени или курортни нужди за селищното образувание. Територията на двете единици би следвало да се включи в състава на други единици, най-често населени места, поради което тази промяна технологично съвпада с извършването на присъединяване. Прилага се процедурата на чл. 20 за населеното място и на чл. 25 за селищното образувание. Частен случай на тази хипотеза е разгледана в новата ал. 5 на чл. 32. Съгласно този текст, промяна свързана със закриване на населено място поради строителство но големи стопански обекти / язовири, летищни комплекси, промишлени комплекси и други/, се извършва с указ на президента по предложение на МС.
Обявяване на село за град. За извършване на промяната, засегнатото от нея населено място трябва да има население над 3 500 души, а в курортните населени места – не по-малко от 1000 души и изградена социална и техническа инфраструктура /чл. 33, ал. 1/. Промяната се инициира от кмета на кметството, ако има създадено кметство. В противен случай, това следва да бъде кметът на общината. ОС разглежда кметското предложение и приема решение, което изпраща на областния управител. Той подготвя свое становище, което изпраща заедно с решение на ОС в МС. Той приема решение за промяната, което влиза в сила от деня на обнародването му в “Държавен вестник” /чл. 33, ал. 3/.
Селищно образувание може да получи статут на населено място при изпълнение на условията и извършване на процедурата за създаване на ново населено място /чл. 35, ал. 3 във връзка с чл. 19 и чл. 20/.





Каталог: static -> media -> ups -> articles -> attachments
attachments -> График за провеждане на първите заседания на Регионалните съвети за развитие
attachments -> Министерство на регионалното развитие и благоустройството
attachments -> Република българия министерство на регионалното развитие и благоустройството
attachments -> Изисквания при устройството на зоните за стрелба на открито спортно стрелбище извън урбанизирани територии за динамична стрелба
attachments -> Институции и административна уредба на средновековна българия
attachments -> 9 декември 2005 11. 30 – 11. 45 Откриване на дискусията
attachments -> Министерство на регионалното развитие и благоустройството наредба № рд-02-20-6 от 19 декември 2016 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница