Алексей Алексеев, Ганка Косекова и Ваньо Митев



Дата18.07.2017
Размер68.83 Kb.
#25988




Университетски електронен информационен и образователен център В Медицински университет -София

Алексей Алексеев, Ганка Косекова и Ваньо Митев

Медицински университет - София


Въведение

В съответствие с промените, които се извършват във висшето медицинско образование по света за подобряване на качеството му [1], развитието на информационно-комуникационните технологии и необходимостта от съобразяване с класическите и съвременни изисквания на педагогиката в МУ-София е създаден Университетски електронен информационен и образователен център (УЕИОЦ) към Ректората на МУ-София. Целта на работата е да се опише неговото предназначение, структура и функции, като се акцентира на дейността на сектор „Дистанционно обучение”.


Предназначение

УЕИОЦ управлява, поддържа и обслужва университетската електронна информационна и образователна система (УЕИОС). Тя е интегрална, постоянно развиваща и усъвършенстваща се система, чрез която МУ-София присъства в националното и глобалното информационно пространство. УЕИОС обхваща: Системата за оценка и поддържане на качеството, Системата за дистанционна форма на обучение на студенти, докторанти и специализанти, Системата за образователни кредити, Системата за специализирана и обща информация, различни специализирани и общи форуми и дискусионни форми и т.н. Чрез Системата Центърът поддържа информационни и регистрационни масиви.


Законови основания

Центърът е създаден с решение на Академичния съвет (АС) и съответна заповед на Ректора на МУ-София на основание чл. 6, ал. 4 и ал. 5, чл. 9, ал. 3, т. 5 във връзка с чл.17, ал. 2, т. 7 и т. 9 и чл. 42, ал. 9 от Закона за висшето образование [2], чл. 5, чл. 6, чл. 7 от Наредбата за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във Висшите училища” [3], поставящи изискването за информационен център и център за дистационно обучение, както и Система за оценка и поддържане на качеството на обучение и академичния състав. Взети са предвид и Наредбата за прилагане на система за натрупване и трансфер на образователни кредити във Висшите училища [4], Наредбата за приемане и обучение на докторантите [5], препоръките и изискванията на Генералната дирекция за образование към Европейската комисия за въвеждане на електронно Web-базирано дистанционно обучение, ангажиментите от участието на МУ-София във финансирания от Световната банка чрез МОН проект за „Усъвършенстване на висшето образование”, членството на МУ-София в Българския виртуален университет, както и изискването Висшите училища да приведат структурата и правилниците си в съответствие с европейските стандарти.


Стартова структура на УЕИОЦ

УИЕОЦ е на пряко подчинение на Ректора на Университета и се управлява от Ръководител. Стартовата структура на Центъра обхваща следните главни направления, отдели и сектори (виж фигурата):


  1. Оценка и поддържане на качеството;

  2. Дистанционно и Web-базирано обучение;

  3. Обща и специализирана информация; международни контакти, реклама, маркетинг и форуми;

  4. Обучение и подготовка на кадри за работа със системата на всички нейни нива, както и за работа в динамично променящите се и все по-електронизиращи се условия.

АКАДЕМИЧЕН СЪВЕТ






РЕКТОР

РЕКТОРСКИ СЪВЕТ



ИНФОРМАЦИОНЕН МАСИВ



РЕГИСТРАЦИОНЕН МАСИВ







СЕКТОР


ОБЩА И СПЕЦИАЛИЗИРАНА ИНФОРМАЦИЯ

СЕКТОР

ДИСТАНЦИОННО ОБУЧЕНИЕ



СЕКТОР

КАЧЕСТВО НА ОБУЧЕНИЕТО



СЕКТОР

ОБУЧЕНИЕ НА ПЕРСОНАЛ







ПЪРВИЧНИ ЗВЕНА

КАТЕДРИ, ЛАБОРАТОРИИ, СЕКТОРИ, СЕКЦИИ, ОТДЕЛЕНИЯ И ДР. П.


Структурно-функционална схема на УЕИОЦ

По-нататъшното развитие на центъра предвижда:


  1. структурно създаване и функционално развитие на направление „Електронни учебници и журнали”;

  2. създаване и регистриране на електронен журнал за научни публикации;

  3. подпомагане създаването на електронни учебници с интерактивни и анимирани илюстрации;

  4. създаване на форум на Академичния съвет, където неговите членове могат да обменят мнения и да обсъждат интересуващите ги въпроси, а въвеждането и на видеоконферентна връзка и електронен подпис ще дава възможност да се участва в неговите заседания в реално време от всяка точка на света.

  5. създаване на специализирани форуми за Факултетните съвети;

  6. създаване на специализирана вътрешна мрежа за обмен на информация между структурните звена, невидима за външни лица;

  7. създаване на страница на Ректора и видеоконферентна връзка с всички звена на Университета;

  8. въвеждане на системата за електронен подпис за небанкови документи, която дава възможност на Ректора да подписва документи по електронен път където и да се намира;

  9. развитието на системата предвижда включването и на клиничните катедри със съответни дискусионни и консултационни форуми;

  10. разширяване въвеждането и прилагането на информационните технологии в редовното обучение;

За цялостна реализация и пълноценно функциониране на системата трябва постепенно да се изграждат съответни звена по вертикала на нива факултет и катедра и по хоризонтала на нива между факултети и между катедри.
Сектор „Дистанционно обучение”
Сектор „Дистанционно обучение (ДО)” към УИЕОЦ контролира и регистрира дистанционното обучение по съответните дисциплини, изучавани в МУ-София. Той обезпечава въвеждането на съвременните информационни технологии (ИТ) при провеждане на учебния процес. Осигурява методологичните и методическите указания и инструкции за разработване, прилагане и развитие на дистанционната форма на обучение. Удовлетворява потребностите на научно-преподавателския състав на МУ – София и на хора в различни възрасти, образование и професии за получаване на знания през целия живот. Поддържа и актуализира раздела за ДО в МУС-портал.

Секторът ръководи и направлява научноизследователската дейност в областта на методиката, организацията и технологиите за дистанционното обучение. Секторът работи в тясна връзка със Сектора за оценка и поддържане на качеството на обучение и академичния състав. Сектор ДО ползва Експертен съвет (ЕС), като може да привлича в него и хабилитирани преподаватели от други университети.



ОСНОВНИ ЗАДАЧИ НА Сектор ДО към УИЕОЦ





    1. Координира отделите в Ректората (Студентско образование, СДО, Наука и докторанти) и Деканатите на факултетите относно дистанционната форма на обучение.

    2. Издава и утвърждава ръководство за преподаватели за създаване на електронни курсове по дисциплини и ръководство за студенти за ползване на електронните курсове в писмен и електронен вид.

    3. Подбира и обучава преподаватели като автори на учебни и помощни материали за работа с Web-базирания портал.

    4. Осигурява методологична, методична и технологична помощ на преподавателите при разработване на електронни курсове и при провеждане на дистанционна форма на обучение по бакалавърски и магистърски програми за български и чуждестранни студенти.

    5. Прави предложение до Ректора и АС за финансова мотивация на преподавателите, разработващи електронни курсове за нуждите на ДО.

    6. Участва в създаване на виртуална библиотека на университетско и национално ниво (Български виртуален университет).

    7. Осигурява eкспертна оценка на разработваните материали за ДО.

    8. Дава мнение пред АС за публикуване на учебници и помощни материали за ДО

    9. Поддържа и актуализира разделите за ДО на сървърите.

    10. Изучава, анализира и прилага опита на други висши училища у нас и в чужбина.

    11. Развитие на платформата на МУ-София за ДО

    12. Оценка на качеството на параметрите на разработените модели за дистанционно обучение.


Обучение на кадрите
От момента на създаването на Центъра, трябва да започне работа за кадровото обезпечаване на системата. Това, което реалните условия на развитието налагат, е не да се има понятие от компютри и да се покрива нивото „компютърна грамотност”, а добре да се владеят и използват съвременните електронни комуникационни средства. Затова подборът на кадрите, които участват в основаването на Центъра, става на базата на степента на уменията, владеенето на материята и опитът сега, в този момент. Качеството на основата определя надеждността на надстройката. Трябва да се отчита, че цялата образователна система на България навлиза в качествено нов модерен етап на развитие, свързан с коренни, почти революционни преустройства на образователната система и на представите и разбиранията за публичност, бързина на информираност, общодостъпност и качество. Това е етап, при който Висшите училища излизат на свободния пазар на образователния продукт в условията на конкуренция и състезание за всеки потенциален студент и качествен преподавател. Това е пътят, който Висшите училища трябва да извървят, за да оцелеят и да постигнат реална автономност.
Източници


  1. Global standards in Medical Education – WFME documents, Copenhagen, 2003, http://www.sund.ku.dk/wfme/Activities/Trilogy/

  2. Закон за висшето образование, изм. и доп. ДВ бр. 83/18.10.2005 г.

  3. Наредба за държавните изисквания за организиране на дистанционна форма на обучение във Висшите училища НДИОДФОВУ, ДВ бр. 99/09.11.2004 г.)

  4. Наредба за прилагане на система за натрупване и трансфер на образователни кредити във Висшите училища НПСНТОКВУ, ДВ бр. 89/12.10.2004 г.)

  5. Наредба за приемане и обучение на докторантите НДИПОД, ДВ бр. 90/03.11.2000 г.),

  6. Закон за изменение и допълнение на Закона за висшето образование, ДВ бр. 48/2004 г., ДВ бр.83/18.10.2005 г)






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница