Bg европейска комисия брюксел, 14 2011 com(2011) 9 окончателен проект на коригиращ бюджет №1 към общия бюджет за 2011 Г



Дата26.09.2018
Размер255.17 Kb.
#83523
ТипРегламент
BG



ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ

Брюксел, 14.1.2011

COM(2011) 9 окончателен





ПРОЕКТ НА КОРИГИРАЩ БЮДЖЕТ № 1
КЪМ ОБЩИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2011 Г.


РАЗХОДНА ЧАСТ НА БЮДЖЕТА ПО РАЗДЕЛИ
Раздел III — Комисия

(представен от Комисията)



ПРОЕКТ НА КОРИГИРАЩ БЮДЖЕТ № 1
КЪМ ОБЩИЯ БЮДЖЕТ ЗА 2011 Г.


РАЗХОДНА ЧАСТ НА БЮДЖЕТА ПО РАЗДЕЛИ
Раздел III — Комисия

Като взе предвид:



  • Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 314 от него, във връзка с Договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия, и по-специално член 106а от него,

  • Регламент (ЕО, Евратом) № 1605/2002 на Съвета от 25 юни 2002 г. относно Финансовия регламент, приложим за общия бюджет на Европейските общности1, и по-специално член 37 от него,

  • Общия бюджет на Европейския съюз за финансовата 2011 година, приет на 15 декември 2010 г.,

Европейската комисия представя на бюджетния орган предварителния проект на коригиращ бюджет № 1 към бюджета за 2011 г.

ПРОМЕНИ В ПРИХОДНАТА И РАЗХОДНАТА ЧАСТ НА БЮДЖЕТА ПО РАЗДЕЛИ

Промените в приходната и разходната част на бюджета по раздели са достъпни в EUR-Lex (http://eur-lex.europa.eu/budget/www/index-en.htm). За информация като бюджетно приложение се прилага версия на английски език на промените в тези части на бюджета по раздели.



СЪДЪРЖАНИЕ

1. Въведение Error: Reference source not found

2. Мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ на ЕС Error: Reference source not found

2.1. Полша Error: Reference source not found

2.2. Словакия Error: Reference source not found

2.3. Унгария Error: Reference source not found

2.4. Чешка република Error: Reference source not found

2.5. Хърватия Error: Reference source not found

2.6. Румъния Error: Reference source not found

2.7. Заключение Error: Reference source not found

3. Финансиране Error: Reference source not found

4. Обобщаваща таблица по функции от финансовата рамка Error: Reference source not found



1. Въведение

Проектът на коригиращ бюджет (ПКБ) № 1 за 2011 г. включва мобилизирането на средства от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз за сума от 182 388 893 EUR като бюджетни кредити за поети задължения и за плащания, свързани с последиците от проливните валежи в Полша, Словакия, Чешката република, Унгария, Хърватия и Румъния.



2. Мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ на ЕС

2.1. Полша

През май и юни две последователни вълни от наводнения засегнаха голяма част от територията на Полша, като се движеха от юг на север по течението на големите реки Висла, Одер и Варта. Наводненията засегнаха почти всички провинции („войводства“) на Полша, като нанесоха значителни щети на селскостопанския сектор, на публичната инфраструктура и частната собственост, на транспортните мрежи и на обекти на културното наследство.



  1. Заявлението за финансова подкрепа от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз беше представено на Комисията на 23 юли 2010 г. в рамките на десетседмичния срок след първите регистрирани щети на 14 май 2010 г. На 29 септември полските органи представиха на Комисията актуализация на оценката си за общия размер на щетите.

  2. Полските органи оценяват общите преки щети на 2,999 млрд. EUR. Тази сума представлява 0,8468 % от брутния национален доход (БНД) на Полша и надхвърля обичайния праг за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ от 2,124 млрд. EUR (т.е. 0,6 % от БНД въз основа на данни от 2008 г.). Анализът на службите на Комисията показа, че методите, използвани от Полша за оценка на различните категории щети, са много правдоподобни.

  3. Бедствието е с природен характер. Тъй като изчислените общи преки щети в размер на 2,999 млрд. EUR надвишават прага за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“, приложим за Полша през 2010 г., бедствието се определя като „голямо природно бедствие“ и по тази причина попада в основното приложно поле на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Общите преки щети служат за база при изчисляването на размера на финансовата помощ. Финансовата помощ може да бъде използвана само за основни неотложни дейности съгласно определеното в член 3 от регламента.

  4. Тъй като двете вълни от наводнения са били предизвикани от същите дълготрайни метеорологични условия, те могат да се разглеждат като едно бедствие по смисъла на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Наводненията причиниха тежки разрушения на основните инфраструктури, частните домове, обществените сгради, предприятията, земеделски площи и на всеизвестни обекти на културното наследство и нанесоха сериозни щети на засегнатото население. Беше съобщено, че само две „войводства“ от 16-те провинции в Полша не са били засегнати от наводнения.

  5. Трите провинции в южната част на Полша, които бяха особено тежко засегнати от наводненията от май до юни 2010 г., са: провинция Долна Силезия (Dolnośląskie) и провинция Ополе (Opolskie), които се намират във водосборния басейн на река Oдер (Odra), както и Малополша или Малополска провинция (Malopolskie), която почти изцяло попада във водосборния басейн на река Висла. Беше съобщено, че над 20 души са загубили живота си. Броят на семействата, засегнати от наводненията, достига 66 660, като 14 563 семейства са евакуирани. Като цяло — 811 населени места са пострадали от наводненията, на 1 387 предприятия са били нанесени щети, 683 000 хектара земя и повече от 18 000 сгради са били наводнени. Установено бе, че е бил необходим незабавен ремонт на 55,6 км железопътни линии и над 400 км линии са били затворени или движението по тях е било ограничено по време на наводненията. Очаква да бъдат възстановени насипи за предотвратяване на наводнения с дължина от около 1 300 км. Повредени са били обществени сгради (например 802 училища, 160 детски градини). Необходими са интензивни реставрационни и ремонтни дейности за два обекта, определени от ЮНЕСКО за световно културно наследство (църквите Св. Филип и Св. Джеймс в Sękowa). Полша поиска помощ по линия на Механизма за гражданска защита на Общността. Няма съмнение, че предоставената информация дава възможност да се заключи, че наводненията са имали сериозни последици върху условията на живот, околната среда и икономиката. Заявлението на Полша съдържа подробен анализ на последиците от наводненията и разбивка на изчислените общи щети по сектори.

  6. Разходите за основните неотложни дейности, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, се оценяват от полските органи на 2,195 млрд. EUR и са разбити по типове дейности. Най-голям дял от разходите за неотложни дейности (над 1,248 млрд. EUR) се отнася до разходите за незабавно възстановяване на функционирането на инфраструктурата. Въз основа на информацията от полските органи става ясно, че разходите по дейностите, отговарящи на условията за финансиране, далеч надвишават размера на евентуалните отпуснати средства от фонд „Солидарност“. Видовете действия, които ще се финансират ефективно от фонда, ще бъдат определени в споразумението за прилагане.

  7. Засегнатите региони отговарят на условията за финансиране като региони в рамките на целта за сближаване по линия на структурните фондове (2007—2013 г.).

  8. Полските органи посочиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

2.2. Словакия

Словакия беше засегната от рекордни обилни валежи през май и юни 2010 г. Области бяха залети с вода, имаше свличания на земни маси и наводненията с широк обхват причиниха сериозни щети на публичната и частната инфраструктура, на пътните и железопътните мрежи, на селското стопанство и предприятията.



  1. Заявлението за финансова подкрепа от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз беше представено на Комисията на 16 юли 2010 г. в рамките на десетседмичния срок след първите регистрирани щети на 9 май 2010 г. На 27 септември словашките органи представиха на Комисията допълнителни данни, включващи актуализация на оценката им за общия размер на щетите.

  2. Словашките органи оценяват общите преки щети на 561 133 594 EUR. Тази сума представлява приблизително 0,8902 % от БНД на Словакия и надвишава обичайния праг за мобилизиране на фонд „Солидарност“, приложим за Словакия, който през 2010 г. е 378,205 млн. EUR (т.е. 0,6 % от БНД въз основа на данните за 2008 г.).

  3. Бедствието е с природен характер. Тъй като изчислените общи преки щети надвишават прага за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“, бедствието се определя като „голямо природно бедствие“ и по тази причина попада в основното приложно поле на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Общите преки щети служат за база при изчисляването на размера на финансовата помощ. Финансовата помощ може да бъде използвана само за основни неотложни дейности съгласно определеното в член 3 от регламента. Анализът на службите на Комисията показа, че методите, използвани от Словакия за оценка на различните категории щети, са правдоподобни.

  4. Наводненията и свлачищата възникнаха главно в централните и източните части на Словакия, които се считат за по-слабо развити икономически. Най-големи щети бяха регистрирани в регионите Прешов и Кошице. В заявлението се описват последиците от тези събития: 306 къщи са били засегнати от свлачища (в страната са възникнали около 235 свлачища), 45 894 домакинства са били засегнати от наводнения и 150 жилищни помещения са били повредени или разрушени. Няколко обществени сгради са били повредени, имало е човешки жертви и е било съобщено за огромни щети в транспортната инфраструктура на страната. По-голямата част от щетите обаче са били в областта на селското стопанство (селскостопанските продукти), като по предварителното изчисление щетите възлизат на 149,9 млн. EUR. Като взе предвид сериозните последиците от наводненията, Словакия поиска помощ по линия на Механизма за гражданска защита на Общността. Може да се заключи, че наводненията и свлачищата са имали сериозни и продължителни последици върху условията на живот, икономиката и околната среда, като са засегнали и региони на страната, които са считани за по-слабо развити икономически. Заявлението на Словакия съдържа подробен анализ на последиците от наводненията и разбивка на изчислените общи щети по сектори.

  5. Разходите за основните неотложни дейности, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, се оценяват от словашките органи на 78 419 054 EUR и са разбити по типове дейности. Най-голям дял от разходите за неотложни дейности (над 40 млн. EUR) се отнася до дейностите за незабавно възстановяване на функционирането на инфраструктурата. Въз основа на информацията от словашките органи става ясно, че действителните разходи по дейностите, отговарящи на условията за финансиране, далеч надвишават размера на евентуалните отпуснати средства от фонд „Солидарност“. Видовете действия, които ще се финансират ефективно от фонда, ще бъдат определени в споразумението за прилагане.

  6. Три региона в Словакия отговарят на условията за финансиране като региони в рамките на целта за сближаване, а един регион — в рамките на целта за конкурентоспособност и заетост, по линия на структурните фондове (2007—2013 г.).

  7. Словашките органи посочиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

2.3. Унгария

В резултат на почти непрекъснати едномесечни валежи през май и юни 2010 г. в Унгария възникнаха тежки наводнения, които причиниха щети в широк мащаб в сектора на селското стопанство, жилищните имоти и предприятията, на пътната мрежа и другата инфраструктура, като североизточните и централните части на страната бяха особено силно засегнати.



  1. Заявлението за финансова подкрепа от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз беше представено на Комисията на 24 юли 2010 г. в рамките на десетседмичния срок след първите регистрирани щети на 15 май 2010 г.

  2. Унгарските органи оценяват общите преки щети на 719 343 706 EUR. Тази сума представлява приблизително 0,7307 % от БНД на Унгария и надвишава обичайния праг за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“, приложим за Унгария, който през 2010 г. е 590,710 млн. EUR (т.е. 0,6 % от БНД въз основа на данните за 2008 г.).

  3. Бедствието е с природен характер. Тъй като изчислените общи преки щети надвишават нормалния праг за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“, бедствието се определя като „голямо природно бедствие“ и по тази причина попада в основното приложно поле на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Общите преки щети служат за база при изчисляването на размера на финансовата помощ. Финансовата помощ може да бъде използвана само за основни неотложни дейности съгласно определеното в член 3 от регламента. Анализът на службите на Комисията посочи, че използваните от Унгария методи за оценка на различните категории щети са много подробни и солидни и че резултатите са правдоподобни. Оценката на общите преки щети изглежда всъщност по-скоро предпазлива.

  4. Необичайните климатични условия в Карпатския басейн, последвани от дъждовни бури, вихрушки, необичайно силни пориви на вятъра със скорост над 160 км/ч., предизвикаха големи наводнения. Разпоредени бяха спешни мерки в 11 от общо 19 окръга. Унгарското заявление предоставя подробна информация за размера на щетите и може да бъде обобщено по следния начин. Двете най-големи реки в Унгария — река Дунав и Тиса — са излезли от коритата си и е трябвало да бъде обявена най-висока степен на бдителност (трета степен) за участък с дължина от 3 088 км. 5 259 души са били принудени да напуснат домовете си, почти 780 000 души са били засегнати от извънредното положение (около 8 % от населението) и около половин милион души са били изложени на пряка опасност. Разрушени са били 317 дома, а ремонтни дейности са необходими за над 5 600 жилищни сгради в 105 населени места. Железопътната инфраструктура претърпя огромни щети (беше докладвано за 612 извънредни събития по 25 линии). 50 000 превозни средства трябваше да минават по странични пътища всеки ден. Беше съобщено за щети в обществени училища, детски градини и други образователни институции. Най-големите щети обаче са в областта на селското стопанство. Като взе предвид сериозните последици от наводненията, Унгария поиска помощ по линия на Механизма за гражданска защита на Общността. Може да се заключи, че наводненията са имали сериозни и продължителни последици върху условията на живот, околната среда и икономиката, по-специално в областта на селското стопанство. Заявлението на Унгария съдържа подробен анализ на последиците от наводненията и разбивка на изчислените общи щети по сектори.

  5. Разходите за основните неотложни дейности, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, се оценяват от унгарските органи на 194 195 242 EUR и са разбити по типове дейности. Най-голям дял от разходите за неотложни дейности (над 85,754 млн. EUR) се отнася до дейностите на спасителните служби. Въз основа на информацията от унгарските органи става ясно, че действителните разходи по дейностите, отговарящи на условията за финансиране, далеч надвишават размера на евентуалните отпуснати средства от фонд „Солидарност“. Видовете действия, които реално ще се финансират от фонда, ще бъдат определени в споразумението за прилагане.

  6. Шест региона в Унгария отговарят на условията за финансиране като региони в рамките на целта за сближаване, а един регион — в рамките на целта за постепенно установяване на помощта, по линия на структурните фондове 2007—2013 г.

  7. Унгарските органи посочиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

2.4. Чешка република

Територията на Чешката република е била засегната от тежки проливни дъждове през май и юни 2010 г. Тези дъждове предизвикаха две взаимосвързани вълни от наводнения, които засегнаха североизточната част на територията, причинявайки щети на жилищни имоти и предприятия, на пътната мрежа и на другата инфраструктура.



  1. Заявлението за финансова подкрепа от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (ФСЕС) беше представено на Комисията на 23 юли 2010 г. в рамките на десетседмичния срок след първите регистрирани щети на 18 май 2010 г.

  2. Бедствието е с природен характер. Чешките органи оценяват общите преки щети, причинени от бедствието, на 204 456 041 EUR. Тъй като тази сума е под прага от 824,029 млн. EUR (т.е. 0,6 % от БНД на Чешката република), бедствието не се квалифицира като „голямо природно бедствие“ по смисъла на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Въпреки това Чешката република беше засегната от същите наводнения, които доведоха до големите бедствия в Полша и Словакия. Следователно беше установено, че е изпълнено условието, посочено в член 2, параграф 2, алинея втора от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, според която държава, засегната от същото голямо бедствие като съседна държава, може по изключение да се възползва от помощ по фонд „Солидарност“.

  3. Най-силно засегнатата област се намира в североизточната част на Чешката република и включва четири региона (Моравско-Силезкия, Оломоуц, Злин и Южно-Моравския регион), които граничат с Полша, Словакия и Австрия. В резултат на наводненията петима души са загубили живота си, стотици къщи са били наводнени и разрушени, силно засегнати са били обществената собственост и пътната мрежа. Поради транспортни затруднения някои компании трябваше да намалят производството си. Освен това засегнатите райони са в икономически слаборазвити населени места със значителни негативни промени в областта на заетостта.

  4. Разходите за основните неотложни дейности, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, се оценяват от чешките органи на 136 945 071 EUR и са разбити по типове дейности.

  5. Чешките органи посочиха, че не са били използвани други средства на Общността за справяне с непосредствените последици от наводненията. Чешката република не смята да използва структурните фондове за справяне с последствията от наводненията.

2.5. Хърватия

От края на май и почти през целия месец юни 2010 г. силните дъждове с градушка и гръмотевици в Хърватия причиниха сериозни наводнения, които засегнаха в най-голяма степен източните и централните части на страната. Бедствието нанесе значителни щети на селскостопанския сектор, обществената и частната собственост и на транспортна инфраструктура.



  1. Заявлението за финансова подкрепа от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз беше представено на Комисията на 9 август 2010 г. в рамките на десетседмичния срок след първите регистрирани щети на 31 май 2010 г.

  2. Бедствието е с природен характер. Хърватските органи оценяват общите преки щети, причинени от бедствието, на 153 039 303 EUR. Тъй като тази сума е под прага от 275,804 млн. EUR (т.е. 0,6 % от БНД на Хърватия), бедствието не се квалифицира като „голямо природно бедствие“ съгласно Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Въпреки това Хърватия беше засегната от същите наводнения, които доведоха до голямото бедствие в Унгария. Следователно беше установено, че е изпълнено условието, посочено в член 2, параграф 2, алинея втора от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, според което държава, засегната от същото голямо бедствие като съседна държава, може по изключение да се възползва от помощ по фонд „Солидарност“. Като държава в процес на преговори за присъединяването си към ЕС Хърватия отговаря на условията за помощ от фонд „Солидарност“ на ЕС.

  3. По отношение на въздействието и последиците от наводненията хърватските органи съобщават, че 427 къщи са били наводнени, 682 къщи са били повредени и над сто семейства е трябвало да бъдат евакуирани. Значителни щети са били нанесени на пътната инфраструктура, причинявайки блокиране на движението по пътищата, което е затруднило предприемането на незабавни действия. Най-много щети обаче са нанесени на сектора на селското стопанство, където те възлизат на над 141 млн. EUR и представляват 92 % от общия размер на щетите.

  4. Разходите за основните неотложни дейности, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, се оценяват от хърватските органи на 11 670 861 EUR и са разбити по типове дейности.

Хърватските органи посочиха, че не са били използвани други средства на Общността за справяне с непосредствените последици от наводненията.

2.6. Румъния

От края на юни до юли Румъния беше засегната от тежки наводнения и свлачища, които обхванаха по-голямата част от територията на страната. Бедствието нанесе значителни щети на инфраструктурата, на селскостопанския сектор и на частната и обществената собственост.



  1. Заявлението за финансова подкрепа от фонд „Солидарност“ на Европейския съюз беше представено на Комисията на 31 август 2010 г. в рамките на десетседмичния срок след първите регистрирани щети на 23 юни 2010 г.

  2. Бедствието е с природен характер, поради което попада в сферата на приложение на фонд „Солидарност“.

  3. Румънските органи оценяват общите преки щети на 875 757 770 EUR. Тази сума представлява 0,6669 % от БНД на Румъния и надхвърля обичайния праг за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ от 787,935 млн. EUR (т.е. 0,6 % от БНД въз основа на данни от 2008 г.). Анализът на службите на Комисията показа, че методите, използвани от Румъния за оценка на различните категории щети, са правдоподобни.

  4. Тъй като изчислените общи преки щети в размер на 875 757 770 EUR надвишават прага от 787,935 млн. EUR за мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“, приложим за Румъния през 2010 г., бедствието се определя като „голямо природно бедствие“ и по тази причина попада в основното приложно поле на Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета. Общите преки щети служат за база при изчисляването на размера на финансовата помощ. Финансовата помощ може да бъде използвана само за основни неотложни дейности съгласно определеното в член 3 от регламента.

  5. През юни и през следващия месец тежките наводнения в Румъния нанесоха значителни щети в областта на селското стопанство, инфраструктурата и частните домове. В заявлението се описват последиците от тези събития. 37 области (от общо 41 области) и над 6,7 милиона жители са били засегнати. Необходима е била евакуацията на 15 000 души, 3 936 частни дома са били засегнати — на 3 073 от тях са нанесени щети, а 863 са били напълно разрушени. Ремонтни дейности са необходими за 147 обществени сгради. Нанесени са щети на 443 км задържащи стени, на 293 км диги и на 35 язовира, на 5 257 км пътна инфраструктура, както и на мостове, дренажни канали и пешеходни мостове. За най-сериозни щети обаче се съобщава в областта на селското стопанство: Наводнени са били 110 585 хектара обработваеми земи, 31 088 хектара пасища и ливади и над 2 000 хектара други полета, лозя и овощни градини. В горския сектор се съобщава за значителни загуби на насаждения, щети в горски разсадници, големи количества повреден дървен материал и повредени други видове дървета. Като взе предвид сериозните последиците от наводненията, Румъния поиска помощ по линия на Механизма за гражданска защита на Общността. Може да се заключи, че наводненията са имали сериозни и продължителни последици върху условията на живот, околната среда и икономиката, по-специално в областта на селското стопанство. Заявлението на Румъния съдържа подробен анализ на последиците от наводненията и разбивка на изчислените общи щети по сектори.

  6. Разходите за основните неотложни дейности, отговарящи на условията по член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 2012/2002 на Съвета, се оценяват от румънските органи на 715 029 944 EUR и са разбити по типове дейности. Румънските органи обаче не можаха да предоставят никаква информация относно разходите за незабавно почистване на засегнатите от бедствия зони. Въз основа на информацията от румънските органи става ясно, че действителните разходи по дейностите, отговарящи на условията за финансиране, далеч надвишават размера на евентуалните отпуснати средства от фонд „Солидарност“. Видовете действия, които ще се финансират ефективно от фонда, ще бъдат определени в споразумението за прилагане.

  7. Засегнатите региони отговарят на условията за финансиране като региони в рамките на целта за сближаване по линия на структурните фондове (2007—2013 г.).

  8. Румънските органи посочиха, че допустимите разходи нямат застрахователно покритие.

2.7. Заключение

В заключение, поради посочените по-горе причини се предлага да се приемат заявленията, подадени от Полша, Словакия, Унгария, Чешката република, Хърватия и Румъния, свързани с наводненията през май, юни и юли 2010 г., и да се предложи мобилизиране на средства от фонд „Солидарност“ за всеки един от тези случаи.



3. Финансиране

Общият наличен годишен бюджет за фонд „Солидарност“ е в размер на 1 млрд. EUR. Тъй като солидарността бе главното основание за създаване на фонда, Комисията счита, че помощта от него следва да бъде прогресивна. Това означава, че в съответствие с досегашната практика делът на щетите, надвишаващ прага (0,6 % от БНД или 3 млрд. EUR по цени от 2002 г. в зависимост от това коя е по-малката сума), следва да води до по-голям интензитет на помощта в сравнение с щетите до този праг. Прилаганият преди процент за определяне на отпусканите средства при големи бедствия е 2,5 % от общите преки щети под прага за мобилизиране на фонда и 6 % от щетите над прага. Методологията за изчисляване на помощта по фонд „Солидарност“ беше изложена в годишния доклад за фонд „Солидарност“ за 2002—2003 г. и приета от Съвета и Европейския парламент.



Предлага се в тези случаи да се приложат същите проценти и да се отпуснат следните помощи:
















(EUR)




Преки щети

Праг
(в милиони)

Сума на база 2,5 %

Сума на база
6 %


Общ размер на
предложената помощ


Полша — наводнения през 2010 г.
„голямо бедствие“

2 998 989 248

2 12,920

53 123 000

52 444 155

105 567 155

Словакия — наводнения през 2010 г.
„голямо бедствие“

561 133 594

378,205

9 455 125

10 975 716

20 430 841

Унгария — наводнения през 2010 г.
„голямо бедствие“

719 343 706

590,710

14 767 750

7 718 022

22 485 772

Чешка република — наводнения през 2010 г.
„съседна държава“

204 456 041

824,029

5 111 401

0

5 111 401

Хърватия — наводнения през 2010 г.
„съседна държава“

153 039 303

275,804

3 825 983

0

3 825 983

Румъния — наводнения през 2010 г.
„голямо бедствие“

875 757 770

787,935

19 698 375

5 269 366

24 967 741

Общо

182 388 893

4. Обобщаваща таблица по функции от финансовата рамка

Финансова рамка
Функция/Подфункция


Финансова рамка за 2011 г.

Бюджет за 2011 г.

ПКБ 1/2011

Бюджет за 2011 г.

(вкл. ПКБ 1/2011)




БКПЗ

БКП

БКПЗ

БКП

БКПЗ

БКП

БКПЗ

БКП

1. УСТОЙЧИВ РАСТЕЖ

























1a. Конкурентоспособност за растеж и заетост

12 987 000 000




13 520 566 270

11 627 802 798







13 520 566 270

11 627 802 798

1б. Сближаване за растеж и заетост

50 987 000 000




50 980 593 784

41 652 094 626







50 980 593 784

41 652 094 626

Общо

63 974 000 000




64 501 160 054

53 279 897 424







64 501 160 054

53 279 897 424

Марж2







-27 160 054










-27 160 054




2. ОПАЗВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ПРИРОДНИТЕ РЕСУРСИ

























От които разходи, свързани с пазара, и преки плащания

47 617 000 000




42 891 201 900

42 788 499 841







42 891 201 900

42 788 499 841

Общо

60 338 000 000




58 659 248 389

56 378 918 184







58 659 248 389

56 378 918 184

Марж







1 678 751 611










1 678 751 611




3. ГРАЖДАНСТВО, СВОБОДА, СИГУРНОСТ И ПРАВОСЪДИЕ

























3a. Свобода, сигурност и правосъдие

1 206 000 000




1 138 954 740

813 277 345







1 138 954 740

813 277 345

3б. Гражданство

683 000 000




682 897 000

645 969 000

+178 562 910

+178 562 910

861 459 910

824 531 910

Общо

1 889 000 000




1 821 851 740

1 459 246 345

+178 562 910

+178 562 910

2 000 414 650

1 637 809 255

Марж3







67 148 260










67 148 260




4. ЕС — ФАКТОР ОТ СВЕТОВНО ЗНАЧЕНИЕ4

8 430 000 000




8 754 299 377

7 237 527 520

+3 825 983

+3 825 983

8 758 125 360

7 241 353 503

Марж







-70 439 377










-70 439 377




5. АДМИНИСТРАЦИЯ5

8 334 000 000




8 172 839 289

8 171 544 289







8 172 839 289

8 171 544 289

Марж







243 160 711










243 160 711




ОБЩО

142 965 000 000

134 280 000 000

141 909 398 849

126 527 133 762

+182 388 893

+182 388 893

142 091 787 742

126 709 522 655

Марж







1 996 461 151

7 934 866 238







1 996 461 151

7 934 866 238



1ОВ L 248, 16.9.2002 г., стр. 1.

2Европейският фонд за приспособяване към глобализацията (ЕФПГ) не е включен в изчисляването на маржа по функция 1a (500 млн. EUR). 34 млн. EUR над тавана се финансират чрез мобилизиране на Инструмента за гъвкавост.

3Сумата за фонд „Солидарност“ на Европейския съюз (ФСЕС) е вписана над съответните функции, съгласно предвиденото в МИС от 17 май 2006 г. (ОВ C 139, 14.6.2006 г.).

4Маржът за 2010 г. за функция 4 не отчита бюджетните кредити, свързани с Резерва за спешна помощ (253,9 млн. EUR). 71 млн. EUR над тавана се финансират чрез мобилизиране на Инструмента за гъвкавост.

5За изчисляване на маржа под тавана за функция 5 е взета предвид бележка под линия (1) от финансовата рамка за 2007—2013 г. за сума в размер на 82 млн. EUR за вноските на персонала по пенсионната схема.

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница