Bg комисия на европейските общности брюксел, 11 2007 com(2007) 512 окончателен съобщение на комисията до съвета, европейския парламент, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите



страница1/3
Дата21.09.2016
Размер232.63 Kb.
#10421
  1   2   3


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 11.9.2007

COM(2007) 512 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Трети годишен доклад относно миграцията и интеграцията

СЪДЪРЖАНИЕ

1. ВЪВЕДЕНИЕ

2. ИМИГРАНТСКО НАСЕЛЕНИЕ В ЕС

3. РАЗРАБОТВАНЕТО НА ОБЩА ИМИГРАЦИОННА ПОЛИТИКА И ЕВРОПЕЙСКАТА РАМКА ЗА ИНТЕГРАЦИЯТА НА ГРАЖДАНИ НА ТРЕТИ ДЪРЖАВИ

4. ТЕНДЕНЦИИ В НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕГРАЦИОННИ ПОЛИТИКИ

5. ЗАКЛЮЧЕНИЯ

Приложение (за информация): Обобщаващ доклад относно интеграционните политики в ЕС-27

1. ВЪВЕДЕНИЕ

Годишните доклади1 относно миграцията и интеграцията анализират действията, предприети по отношение на приемането и интеграцията (на национално и европейско равнище) на граждани на трети държави, като представят преглед на развитието на политиката в тази насока и спомагат за оценяването и засилването на интеграционните мерки.

В рамките на последната година дебатът относно интеграцията стана по-оживен както на ниво ЕС, така и на национално равнище. Все по-голям брой държави-членки въвеждат нови интеграционни политики и стратегии за приспособяване, обогатявайки предишния опит.

Настоящият Трети годишен доклад отразява развитието до месец юни 2007 г2. Приложението „Обобщаващ доклад относно интеграционните политики в ЕС-27“, изготвено в сътрудничество с Националните центрове за контакт по въпросите на интеграцията (NCPs)3, обхваща периода от януари 2005 г. до юни 2006 г., включително.



2. ИМИГРАНТСКО НАСЕЛЕНИЕ В ЕС

Към януари 2006 г. гражданите на трети държави, живеещи в ЕС, наброяват около 18,5 милиона, което представлява 3,8% от общия брой на населението, възлизащ на почти 493 милиона4. Демографският ръст в ЕС все още се дължи предимно на притока на имигранти и повечето държави-членки отбелязват положителен нетен миграционен поток5. Нетният миграционен поток, вариращ между 0,5 и 1 милион годишно за по-голяма част от периода 1990-1999 г., се е увеличил до нива между 1,5 и 2 милиона от 2002 г. насам.

Типологията на входящите потоци се различава значително във всяка отделна държава-членка. Докато в някои страни, като Австрия, Франция или Швеция, основен мотив за миграцията е събирането на семействата, в други държави-членки, като например Ирландия, Испания, Португалия и Обединеното кралство, голяма част от имиграцията е трудова6. Важни регулативни мерки са предприети в Испания, докато Франция, Германия и Нидерландия въвеждат ограничения спрямо определени групи имигранти.

Най-многобройните групи на граждани на трети държави в ЕС са с произход от Турция (2,3 милиона), Мароко (1,7 милиона), Албания (0,8 милиона) и Алжир (0,6 милиона). Въпреки това броят на родените в чужбина граждани на някои държави-членки, като Франция, Швеция, Нидерландия и Обединеното кралство, е по-висок от броя на гражданите на трети държави, тъй като редица имигранти са станали граждани на приемащите страни.



3. РАЗРАБОТВАНЕТО НА ОБЩА ИМИГРАЦИОННА ПОЛИТИКА И ЕВРОПЕЙСКАТА РАМКА ЗА ИНТЕГРАЦИЯТА НА ГРАЖДАНИ НА ТРЕТИ ДЪРЖАВИ

Интеграцията на гражданите на трети държави е процес на взаимно приспособяване от страна както на приемащите общества, така и на имигрантите, и представлява ключов фактор за пълното проявление на полезния ефект от процеса на имиграция. Както се подчертава в съобщението „Глобален подход към миграцията след една година: към комплексна европейска политика по отношение на миграцията“7, връзката между политиките за законна миграция и интеграционните стратегии трябва постоянно да бъде утвърждавана.

Консолидирането на правната рамка, очертаваща условията за достъп и престой на граждани на трети държави, е от съществено значение за разработването на съгласуван европейски подход по отношение на интеграцията. Вече са разработени законодателни инструменти относно събирането на семейства, дългосрочно пребиваващите и квалифицирането на гражданите на трети държави или на лица без гражданство като хора, нуждаещи се от международна закрила8. Чрез тези инструменти се признават права (в зависимост от самия законодателен инструмент), като право на работа и образование/обучение и право на равнопоставено отношение9. Европейското законодателство по отношение на антидискриминационните мерки подкрепя тази правна рамка10.

Както е обявено в политическия план относно законната миграция11, предстои да излязат предложенията на Комисията за обща рамкова директива, определяща основните права на имигрантите, работещи в ЕС, както и за директива относно условията за приемане и пребиваване на висококвалифицирани имигранти12.

Спрямо ползващите се с международна закрила е необходимо да се приложат специални интеграционни мерки поради техния особен статут. Този проблем ще е част от дебата, чието начало бе поставено от Зелената книга за бъдещата обща европейска система на убежище13.

3.1 Европейската рамка за интеграция на граждани на трети държави

През 2004 г. Европейският съвет прие Хагската програма за укрепване на свободата, сигурността и правосъдието14. В нея се подчертава необходимостта от по-добро координиране на националните интеграционни политики и дейностите на ЕС въз основа на общи основни принципи.

Съветът прие Общи основни принципи на политиката за интеграция на имигрантите в ЕС (ООП)15, а през септември 2005 г. Комисията предлага общ дневен ред за интеграция, предоставящ рамка за интеграцията на граждани на трети страни в държавите от ЕС16. Ключовите пунктове на тази рамка са предложенията за конкретни мерки за практическото прилагане на общите основни принципи (ООП) както в ЕС, така и на национално равнище17. Нещо повече, общият дневен ред осигурява помощни европейски механизми, които да подпомогнат този процес, разработвайки ясен европейски подход по отношение на интеграцията чрез осъществяване на сътрудничество и обмен на добри практики.

Заключенията на Съвета относно общия дневен ред подкрепят основните му насоки и подчертават необходимостта от допълнително утвърждаване на един общ подход по отношение на интеграционните политики и мерки18.

Към момента мрежата от Национални центрове за контакти включва активното участие на всички държави-членки. Тя се е наложила като ефективен механизъм за обмен на информация и очертаване на приоритетни насоки и играе важна роля за взаимно допълване на усилията на национално и европейско равнище.



Ръководства по интеграция за създателите на политики и практикуващите19 на място, разработени в сътрудничество с Националните центрове за контакти заедно с регионалните/местните власти и заинтересовани неправителствени организации, стимулират обмена на информация и на добри практики. Първото издание (от 2004 г.) разглежда въпроси, свързани с приобщаването на новопристигнали имигранти и официални бежанци, обществената ангажираност и различни показатели. Второто издание (от 2007 г.) акцентира върху други ключови въпроси, отразени в Общите основни принципи: схеми на приобщаване и интеграция; изследване на механизмите, използвани за внедряването на успешни интеграционни стратегии във всички сфери на политиката; жилищно настаняване в градска среда и икономическа интеграция; представяне на някои полезни изводи в тези области. През 2009 г. се очаква трето издание.

Както се изисква от Хагската програма, Комисията разработва широкодостъпна интернет страница, която да спомогне за поощряването на градивния обмен на опит и информация по въпросите на интеграцията. Тя ще стартира през 2008 г.

За разработването на ефективна интеграционна политика според изискванията на Хагската програма от съществено значение е наличието на комплексен подход, ангажиращ заинтересовани лица на всички нива. Започналият процес на транснационално сътрудничество на общинско равнище между представители на държавни власти, частни предприятия, гражданското общество и емигрантски сдружения, успоредно с проведената в Ротердам през октомври 2006 г. конференция „Градове на интеграцията“, изиграват ключова роля20. Също така се предвижда Форумът за европейска интеграция да обедини заинтересованите страни, имащи отношение към проблемите на интеграцията на европейско равнище. Европейските организации за подкрепа, в които членуват представители на редица държави-членки, ще споделят взаимно своя експертен опит и ще разработят препоръки, които ще бъдат публикувани в интернет страницата по въпросите на интеграцията.

С цел да бъде продължен политическият дебат, започнал по време на първата конференция на министри по въпросите на интеграцията в Грьонинген, 2004 г., през май 2007 г. в Потсдам се проведе неформална среща на министрите по интеграцията в ЕС. В резултат на това през юни 2007 г. бяха приети Заключенията на Съвета относно допълнителното стимулиране на интеграционните политики на ЕС като се насърчи единството в многообразието.



3.2 Включване на интеграцията в политиките

Въз основа на европейската интеграционна рамка, утвърдена от Общите основни принципи на политиката за интеграция на имигрантите в ЕС и обусловени от предложенията за конкретни действия на равнище на ЕС, посочени в общия дневен ред, Комисията разработи по-единен интеграционен подход. Интеграцията въз основа на мерки за приобщаване се превръща в неизменен елемент на стратегическите и практически подходи в широк кръг от европейски политики.

За да се улесни включването на въпросите на имиграцията, включително и на интеграционните цели, в инициативите на Комисията, бе създадена Група от комисари по въпросите на миграцията, в чийто състав влизат представители на всички засегнати сфери на политиката21.

Заетостта е ключов елемент от интеграционния процес и ефективната интеграция на имигрантите в пазара на труда и допринася значително за постигането на целите от Лисабон по отношение на трудовата заетост и растежа. В контекста на Европейската стратегия за трудова заетост, Интегрираните насоки изискват държавите-членки да положат усилия за интеграцията на имигрантите в европейския трудов пазар22. Комисията следи влиянието на националните програми за реформи, издавайки Обобщени доклади за трудовата заетост, и насърчава държавите-членки да отделят по-голямо внимание на интеграцията на имигрантите в пазара на труда в своите политики по отношение на трудовата заетост23. С цел анализирането на пречките, свързани с достъпа до пазара на труда и осъществяването на обмен на добри практики е създадена Консултантска група на високо равнище по въпросите на социалната интеграция на етническите малцинства и тяхното пълноценно участие в пазара на труда.

Имигрантите представляват ценен фонд за потенциални предприемачи в Европа. Техният бизнес оказва значително влияние върху икономическия растеж в ЕС. Бе създадена мрежа на предприемачите от етническите малцинства с цел осъществяване на обмен на информация, чрез която да бъдат преодолени трудностите при започването на собствен бизнес. През пролетта на 2008 г24. ще бъде публикувано изследване относно добрите практики в тази област и ще се проведе конференция по тези въпроси.

Значението на културните аспекти на интеграцията се признава все повече и междукултурният диалог, включително междурелигиозният и вътрешнорелигиозният диалог, се превърнаха във важен инструмент за насърчаване на успешната интеграция и на борбата с расизма и екстремизма. Европейската 2008 година на междукултурния диалог ще допринесе значително за засилване на дейностите в тази област.

Утвърждаването на основните права, недискриминацията и равните възможности играе ключова роля в контекста на интеграцията. Специална междуведомствена група за борба с расизма и ксенофобията координира политиките в рамките на Комисията, а Агенцията за основните права осигурява експертна подкрепа в тази област25. Усилията за преодоляване на техническите бариери пред имигрантите се подсилват в контекста на Европейската 2007 година на равните възможности за започването на съвместен мащабен дебат относно ползите от многообразието26. Тъй като жените са най-голямата част от имигрантското население в ЕС27, удовлетворяването на техните специфични потребности все по-често е предмет на различни механизми за приобщаването на половете, като например оперативен план за равенство между мъжете и жените 2006-201028.

Комисията отдели по-голямо внимание на въпросите на интеграцията в политиките за социално приобщаване и социална закрила в рамките на общите европейски цели, които държавите-членки въвеждат в своите национални и регионални политики въз основа на национални доклади за стратегиите по отношение на социалната защита и социалното приобщаване. Процесът на мониторинг на тези политики допринася за активизиране на усилията за насърчаване на интеграционните мерки за преодоляване на съществуващото неравенство между имигрантите в дадена държава и нейните граждани29. В рамките на Комисията специална междуведомствена група по въпросите на развитието на градовете отговаря за реализирането на общностните политики30 с оглед на градовете, като са предприети и други градски инициативи (като например Европейската мрежа „Градове за местна интеграционна политика“, координирана от Европейската фондация за подобряване на условията на живот и работа) с цел осъществяването на обмен на добри практики в сферата на широк кръг от въпроси, свързани с интеграцията. Особено внимание се отделя на потребностите на социални групи в уязвимо положение с цел да се намали неравенството в рамките на общностната програма за действие за обществено здраве (2003-2008 г.)31.

Образованието и обучението предоставят средства за повишаване на степента на успешните постижения и подпомагат съществено активното участие на имигрантите в социалния живот. Интеграцията се насърчава чрез различни образователни инициативи, като например програмата „Образование и обучения 2010 г“32. Тъй като децата на имигрантите и младите имигранти обикновено имат по-нисък успех в училище от останалите ученици33, предстоящо съобщение на Комисията ще изследва причините за това и ще набележи мерки за решаването на тези предизвикателства от образователен характер. Интеграцията, особено при децата, представлява спонтанен процес. Решаването на проблемите на интеграцията на един много ранен етап е ключов подход за постигането на добри резултати и стратегията на ЕС за правата на децата34 отчита потенциала им. Нещо повече, градивният диалог на равнище на ЕС в контекста на политиките по отношение на младежта, започнат вследствие на Европейския младежки пакт35, допринася за удовлетворяването на специфичните потребности на тази целева група, като през 2007 г. акцентът е поставен върху социалната и професионална интеграция на младите хора, а през 2008 г. – върху междукултурния диалог.

3.3 Финансови инструменти на ЕС

ЕС подпомага интеграционните политики на държавите-членки чрез редица финансови инструменти. От 2003 г. Комисията съфинансира транснационални интеграционни проекти, които насърчават сътрудничеството между държавите-членки, регионалните и местните власти и други заинтересовани лица в съответствие с Подготвителните дейности в областта на интеграцията (INTI)36.

Чрез рамковата програма „Солидарност и управление на имиграционните потоци 2007-2013 г.“ Европейският фонд за интеграция на граждани на трети държави ще предостави подкрепа за решаване на интеграционните проблеми, пред които е изправена Европа. Тя има за цел да създаде нова форма на солидарност, която да поощрява усилията на държавите-членки да позволят на имигрантите да изпълнят условията за пребиваване, както и за улесняване на тяхната интеграция. Тя ще помогне също така на държавите-членки да споделят взаимно своите най-добри практики и за подобрено сътрудничество на равнище на ЕС37.

Европейският фонд за бежанците подкрепя специалните интеграционни мерки по отношение на хора, попадащи в неговия обсег, включително и на бежанци и лица, ползващи се със субсидиарна закрила, чието пребиваване в ЕС има продължителен и постоянен характер. Чрез рамковата програма „Солидарност и управление на миграционните потоци“’ новият Европейски бежански фонд, започващ дейността си през 2008 г., ще продължи финансирането на тези целеви проекти38.

В контекста на Европейския социален фонд общностната инициатива EQUAL предложи редица новаторски добри практики за предотвратяване и борба с дискриминацията на имигрантите на пазара на труда39. Увеличаването на трудовата заетост сред имигрантите и засилването по този начин на тяхната социална интеграция са специален приоритет на новия Европейски социален фонд за периода 2007-2013 г40. Нещо повече, новата програма PROGRESS 2007-2013 г. също ще подпомогне прилагането на принципите на недискриминация и равнопоставеност на половете.

Инструментите на регионалната политика също са адресирани към проблемите на миграцията и интеграцията, особено в градските райони. По-специално, общностната инициатива URBAN II поставя силен акцент върху социалното приобщаване на необлагодетелствани градски райони41, а програмата URBACT за обмен на опит по отношение на развитието на градовете взема под внимание специфичните предизвикателства на многообразието, пред които се изправят европейските градове. Този подход ще бъде продължен с програмата URBACT II 2007-2013 г42.

4. ТЕНДЕНЦИИ В НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕГРАЦИОННИ ПОЛИТИКИ43

Интегрирането на граждани на трети държави е предмет на дебата, насочен към феномена на дискриминацията и към културното и религиозно многообразие. В някои случаи дадени драматични събития са изигравали решаваща роля за промяна на обществените настроения спрямо имигрантите. Редица държави-членки набелязаха нови приоритети и преразгледаха своите политики. Повечето концепции, заложени в интеграционните политики на държавите-членки, са кодифицирани от общите основни принципи и в различни степени намират отражение в техните интеграционни стратегии.



Общи основни принципи 1 (ООП1) В държавите-членки са приети разнообразни мерки за стимулиране на двустранния интеграционен процес. Въпреки това, пълноценното прилагане на този принцип на практика е дългосрочно предизвикателство, изискващо полагането на допълнителни усилия. Структурните инициативи, насочени към подпомагане на адаптацията на местното населението към многообразието, все още не са намерили достатъчно отражение в националните стратегии.

Общи основни принципи 2 (ООП2) Основни ценности, като свобода, демокрация, върховенството на закона и зачитането на правата на Човека и основните свободи се считат за важни елементи на новите политики. Някои държави-членки са въвели мерки за популяризиране на основните ценности в рамките на граждански ориентационни програми.

Общи основни принципи 3 (ООП3) Интеграцията на имигрантите в пазара на труда продължава да бъде основно предизвикателство пред националните интеграционни политики. Все по-често се прилагат мерки за подпомагане в това отношение, включващи предотвратяване на безработицата чрез образователни и обучителни дейности, по-ефективни системи за признаване на квалификация, борба с дискриминацията на работното място и поощряване на трудовата заетост на жените-имигранти.

Общи основни принципи 4 (ООП4) Повечето държави-членки считат, че владеенето на езика на приемащата държава е важен елемент от процеса на интеграция. Редица страни насочват своите интеграционни стратегии към въвеждащи програми, включващи (понякога като задължително условие) курсове по езици и гражданска ориентация, предназначени за новопристигнали. Все по-голям брой държави-членки правят тези курсове по-гъвкави по отношение на удовлетворяването на специфични потребности. Само няколко държави-членки провеждат задълбочени оценки на тези дейности.

Общи основни принципи 5 (ООП5) Според широките интеграционни политики образователните и обучителни дейности са основни елементи от процеса на интеграция. Усилията на държавите-членки акцентират върху целенасочени езикови курсове и обучения, чрез които да бъде улеснена интеграцията в училищната среда. Редица инициативи насърчават зачитането на многообразието сред учащите се и подкрепата на учителите. Въпреки това, децата на имигрантите и младите имигранти срещат определени трудности, които предстои да бъдат решавани.

Общи основни принципи 6 (ООП6) Макар че, все повече държави-членки развиват способност да обслужват интересите на имигрантите, те не отдават еднакво значение на тези проблеми. В някои държави-членки са предприети инициативи за равен достъп до държавни институции, включващи антидискриминационни и информационни дейности. Развитието на сътрудничество между отговорните правителствени институции и въвличането на компаниите в дебатите по въпросите на интеграцията са мерки, които едва сега се предприемат.



Общи основни принципи 7 (ООП7) Значението на ежедневните контакти и ключовата роля на местните дейности се подчертават от повечето държави-членки, но степента, до която тези мерки са залегнали в интеграционните стратегии, се различават съществено в отделните страни. Все още са ограничени мерките за подпомагане на инициативи за взаимодействие между имигрантите и приемащите общества, включително и учредяването на съвместни форуми.

Общи основни принципи 8 (ООП8) Законодателствата на държавите-членки гарантират зачитането на всички вероизповедания и обезпечават спазването на принципа на недискриманиция на религиозна основа. Докато важното значение на междурелигиозния и вътрешнорелигиозния диалог, като елемент на едни по-широки междукултурни инициативи, е широко признато, мерките за допълнителна подкрепа в това отношение често са непостоянни и са ad hoc реакция на текущи събития. В някои държави-членки такъв диалог се открива на една по-висока степен на структурираност.

Общи основни принципи 9 (ООП9) Участието на имигрантите в демократичния процес все повече се счита за важен аспект на успешната интеграция. Във все повече случаи представителите на мигрантите са ангажирани в разработването/прилагането на интеграционни политики. По-специално, отчита се нарастване на интереса към активно гражданство и към процесите на натурализация като начини за подобряване на възможностите за участие в социалния живот на приемащите страни. Доста ограничен брой държави-членки предоставят на гражданите на трети държави правото на гласуване при местни избори.

Общи основни принципи 10 (ООП10) Повечето държави-членки са повишили своя капацитет за включване на проблемите на интеграцията във всички свързани с тях политики, като успоредно с това разработват целеви мерки. Въпреки това, ефективното поделяне на информация, координирано с представители на всички правителствени нива и заинтересовани лица, както и при отделяне на необходимото внимание на насърчаването на равенството между половете и на специфичните потребности на младите мигранти и децата на мигрантите, все още са сериозни предизвикателства.

Общи основни принципи 11 (ООПP11) Държавите-членки все повече осъзнават необходимостта от повишаване на капацитета за събиране, анализиране и разпространение на информация по проблемите на интеграцията, включително и на класифицирана по пол статистика, по един по-систематизиран начин. По-подробната информация спомага за предотвратяване на евентуално объркване и за по-ясното демонстриране на приноса на имигрантите за развитието на приемащите общества. Необходими са допълнителни действия за контролирането и оценяването на интеграционните политики и програми, както и за идентифицирането на специфични показатели.



Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница