Bg комисия на европейските общности брюксел, 2008 com(2008) 158 окончателен съобщение на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите



страница1/7
Дата14.01.2017
Размер396.7 Kb.
#12647
  1   2   3   4   5   6   7


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 2.4.2008

COM(2008) 158 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Дебат Европа — използване на натрупания опит от План Д за
Демокрация, Диалог и Дебати


СЪДЪРЖАНИЕ

ВЪВЕДЕНИЕ Error: Reference source not found

1. ОЦЕНКА НА ПЛАН Д—РЕЗУЛТАТИ И НАТРУПАН ОПИТ Error: Reference source not found

2. „Дебат Европа“—бъдещо развитие Error: Reference source not found

2.1. Свързване на гражданските дебати с представителни политически органи Error: Reference source not found

2.2. Засилване на сътрудничеството с Европейския парламент Error: Reference source not found

2.3. Създаване на взаимно допълване между програмите на Комисията Error: Reference source not found

2.4. По-нататъшно разработване на други инициативи по План Д Error: Reference source not found

3. Покана за представяне на предложения и децентрализирани действия Error: Reference source not found

4. ЗАКЛЮЧЕНИЕ Error: Reference source not found



ВЪВЕДЕНИЕ

През юни 2005 г. Европейският съвет призова за период на размисъл за начина, по който да бъде продължена институционалната реформа1. В отговор на този призив Европейската комисия прие „План Д за Демокрация, Диалог и Дебати“ на 13 октомври 2005 г.2 . Целта на този план беше страните-членки да бъдат насърчени да организират, с подкрепата на институциите на ЕС, широка обществена дискусия за бъдещето на Европейския съюз, в която да участват граждани, представители на гражданското общество, социални партньори, национални парламенти и политически партии.

Основните ръководни принципи на План Д бяха за „по-добро вслушване“, „по-ясно обясняване“ и „работа на местно ниво“, за да бъдат ангажирани гражданите. Този план породи консултация за бъдещето на Европа от вид, който допълни консултациите със заинтересовани страни и с широката общественост по специфични политически предложения.

План Д започна с шест транснационални проекта на европейски граждани, ръководени от организации на гражданското общество (Приложение 1). Целта на тези проекти беше да бъдат изпробвани новаторски методи за консултация и да бъде дадена възможност на хора от различни обществени сфери да се свържат помежду си като европейски граждани и да обсъждат бъдещето на ЕС.

През юни 2006 г. Европейският съвет отчете приноса на Комисията към периода за размисъл и отбеляза, че ангажиментът на ЕС да стане по-демократичен, по-прозрачен и ефективен продължава и след периода за размисъл. Също така отбеляза, че „засиленият диалог с гражданите изисква подходящи средства и всеотдайни усилия“3 и препоръча периодът за размисъл да бъде продължен и през 2007 г.

През ноември 2006 г. Комисията отговори на този призив с информационна бележка, озаглавена „ План Д —Разширяване и задълбочаване на дебата за Европа“, в която използва наученото през първата година4. Комисията потвърди своя ангажимент за предприемане на действия по план Д. Тя също така реши да съфинансира нова поредица от проекти на гражданското общество със специален акцент върху младежта, жените и върху „работата на място“.

Периодът на размисъл приключи през юни 2007 г., когато Европейският съвет постигна съгласие за мандат за нова Междуправителствена конференция (МПК), която да реформира институционалната рамка на Съюза. МПК приключи през октомври и „Договорът за реформа“ беше подписан през декември 2007 г. в Лисабон. Тези събития отбелязаха нов етап на развитие, като ратификацията на новия договор ще бъде последвана от европейските избори през юни 2009 г. Европейският съвет подчерта изключителната важност на по-честото и по-добро общуване с гражданите чрез предоставянето на изчерпателна информация за Европейския съюз и чрез тяхното включване в постоянен диалог.5

През октомври 2007 г. Комисията прие съобщение „Да общуваме на тема Европа в партньорство“6. Неговата главна цел е да се засили последователността и взаимодействието между дейностите, предприемани от различните институции на ЕС и от държавите-членки, с оглед на това да се предостави на гражданите по-добър достъп и по-добро разбиране за въздействието на политиките на ЕС на европейско, национално и местно равнище.

Настоящото Съобщение разглежда въпроса за бъдещето на подхода, „за по-добро вслушване, по-ясни обяснения и работа на местно ниво“, изложен в План Д и прилаган от 2005 г. до 2007 г. С известни изменения този подход ще бъде продължен през 2008 г. и през 2009 г. докато се провежда процесът на ратификация на Договора от Лисабон и предвид следващите европейски избори.

Неговата задача е да допринесе за една от основите цели на комуникационната политика на Комисията – приобщаването на гражданите чрез достъп до информация, за да бъдат в състояние да провеждат аргументирано обсъждане на европейски въпроси.


1.ОЦЕНКА НА ПЛАН Д—РЕЗУЛТАТИ И НАТРУПАН ОПИТ


План Д се стремеше да подпомага двустранния диалог — провеждан както в лични така и във виртуални срещи— между европейските институции и гражданите на Съюза, с цел да се насърчи създаването на европейско обществено пространство. Този подход се оказа особено полезен за отварянето на дискусия за бъдещето на Европа след като Франция и Холандия отхвърлиха Договора за създаване на Конституция за Европа.

Наред с други програми, управлявани от Комисията и от останалите институции и органи на ЕС, План Д изигра важна роля в изпробването на новаторски подходи, чрез които организации на гражданското общество биха могли да включват граждани от всички слоеве на обществото в дискусиите относно бъдещето на Европа, като се комбинират:



  • виртуално общуване и лични срещи,

  • съвещателни консултации и изследване на общественото мнение,

  • консултации на национално, презгранично и общоевропейско ниво.

Обсъжданията в Интернет бяха проведени на страницата „Дебат Европа“7. Представителствата на Комисията и центровете „Europa Direct“ дадоха голям принос. Посещенията в рамките на „План Д“, извършени от членове на Комисията, изиграха важна роля за установяването на връзка с националните парламенти, с гражданското общество, с лидери от средите на бизнеса и профсъюзни ръководители, с регионалните и местните власти на страните-членки. Това потвърди важността на личните контакти и представянето на ЕС с „човешко лице“.

По-конкретно, като част от План Д Комисията съфинансира проекти на гражданското общество. На случаен принцип бяха избрани граждани, които се срещнаха помежду си, както на национално, така и на международно ниво. Беше им предоставена необходимата информация (напр. документация относно въпросите за обсъждане, след проверка от представителна група от членове на Европейския парламент), както и средства, с които да преодолеят езиковата бариера, така че да могат да използват майчиния си език по време на целия процес на консултации. В резултат на това, те бяха в състояние да навлязат в сериозни дискусии с лицата, отговорни за взимането на решения, и да отправят препоръки за бъдещето на ЕС. Приблизително 40 000 души взеха участие с шестте транснационални проекта по План Д и се оценяват на стотици хиляди виртуалните участници чрез Интернет. В различни етапи на тези проекти организациите на гражданското общество, които ги ръководеха, предаваха и разпространяваха изразените от гражданите възгледи чрез своите политически и медийни мрежи от контакти.

Проектите на гражданското общество по План Д показаха, че демокрацията на участието може успешно да допълва представителната демокрация. Те потвърдиха резултатите, получени от други видове граждански програми, а именно че съвещателните прояви предлагат на участващите в тях едновременно човешки и политически опит. Без значение какво е мнението им за ЕС, по време на консултациите възгледите на гражданите претърпяха значително развитие. В края на процеса, те имаха силно желание да получават обратна връзка с лицата, отговорни за взимането на решения и по-специално с институциите и органите на ЕС.

По тази причина през декември 2007 г. Комисията организира заключителна конференция за шестте граждански проекта по План Д. Тя беше под надслов „Бъдещето на Европа—програма на гражданите“. За първи път на общоевропейско ниво гражданите, които бяха взели участие в различни транснационални проекти за демокрация на участието, имаха възможността да обобщят своите желания и да ги изразят пряко пред лицата, отговорни за взимането на решения.

Последвалите препоръки бяха отправени във формата на отворено писмо към държавните и правителствени ръководители на ЕС, към националните парламенти, институциите на ЕС и европейските политически партии, изпратено преди провеждането на Европейския съвет през месец декември (Приложение 2). Това писмо призова европейските политически партии да вземат под внимание тези препоръки в своите програми и да ги обсъждат с гражданите в надпреварата за изборите за Европейски парламент през 2009 г. Също така прикани правителствените и държавни ръководители на ЕС да насърчават развитието на активно европейско гражданство на всички нива на управление.

Гражданските проекти показаха няколко начина, по които това може да бъде постигнато, като изпробваха:



  • Интернет страница за европейски обсъждания, свързана а мрежа от национални под-страници за обсъждания, в съчетание с местни, национални и европейски дискусионни прояви;

  • многоезикова, интерактивна Интернет страница, чието съдържание беше определено от работни групи от различните държави на ЕС и беше приспособено според резултатите, получени от работни срещи на целевите групи;

  • национални консултации върху същите въпроси, които се проведоха приблизително по същото време, и доведоха до обобщения на европейско равнище;

  • общоевропейска съвещателна анкета, в която произволно избрана част от анкетираното население се събра за три дни и проведе разисквания „лице в лице“;

  • местни дискусионни прояви в няколко страни-членки на ЕС, съчетани с проучване на общественото мнение и видеозапис на възгледите на гражданите.

Тези проекти показаха, че развитието на демокрацията на участието по въпроси, свързани с ЕС, може да бъде осъществено на местно, регионално, национално и трансгранично ниво, както от гледна точка на качеството, така и на логистиката.

Що се отнася до съдържанието, проектите показаха, че понякога има разминаване между очакванията на гражданите и действителните компетенции на ЕС, например в областта на социалните въпроси, образованието и дипломацията/отбраната. След своето участие в консултациите, хората опознаха по-добре процеса за взимане на решения в ЕС. В края на този процес те имаха по-ясна представа как да поставят въпроси пред лицата, отговорни за взимането на решения, и как в бъдеще да намаляват разстоянието между лицата, които разработват политики, и гражданите.

От проектите могат да бъдат научени интересни уроци и относно избора на подходящ момент, на участници, обучението на модератори, техническото обезпечение на презгранични и многоезикови дискусии, също така относно вида информация и уменията, необходими, за да се гарантира, че граждани от различни слоеве на обществото са в състояние да провеждат аргументирана дискусия по европейски въпроси. Лесният достъп до научни становища и опит е изключително необходим в процеси с участие на обществото, които включват заинтересовани неспециалисти и лицата, които разработват политики.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница