Bg приложение 1



Дата24.09.2017
Размер48.83 Kb.
#30877


BG

ПРИЛОЖЕНИЕ 1

1. Цели на контролните дейности




Контролът върху събирането на традиционните собствени ресурси може да бъде проведен по различни начини: проверки на документи, проверки на разпоредби и проверки на място. Контролните дейности имат три конкретни цели:

  • да поддържат равнопоставеност между икономическите оператори, независимо от това на коя митница в Европейския съюз са били освободени стоките. Комисията трябва да гарантира, че държавите-членки прилагат правилата на Общността по еднакъв начин, така че неправилното функциониране да не води до нарушаване на конкуренцията;

  • да подобрят ситуацията по отношение на събирането на вземания. Комисията трябва да провери дали държавите-членки изпълняват отговорностите си, свързани със събирането на собствените ресурси. Тази цел засяга не само гарантирането, че те поемат отговорностите си по отношение на бюджета на Общността, но също че финансовата тежест се разпределя правилно между държавите-членки;

  • да информират бюджетния орган. Въз основа на резултатите от направените проверки Комисията може да прецени ефективността и усърдието на държавите-членки по отношение на събирането, да предприеме необходимите мерки за преодоляване на ситуацията и най-накрая да докладва на бюджетния орган въз основа на това относно изпълнението на бюджета по отношение на приходите.




Накратко проверките, проведени от Комисията, ѝ позволяват, от една страна, да гарантира, че държавите-членки изпълняват своите общностни задължения, и, от друга страна, да провери дали собствените ресурси, предоставени на Комисията от държавите-членки, са законно дължимите. На практика ресурсите на Общността се проверяват от възникването им до вписването им в сметката на Комисията посредством различни процедури за тяхното установяване, осчетоводяване и предоставяне на разположение.

2. Функциониране на системата за контрол на равнището на Общността

Системата за събиране на традиционните собствени ресурси е предмет на няколко вида проверки в рамките на Комисията: одити, провеждани от Генерална дирекция „Бюджет“ в качеството ѝ на служба разпоредител с бюджетни приходи, и контролни дейности, свързани със събиране на вземания на Общността. Комисията също така трябва да отговори на забележките на Сметната палата във връзка с контролните дейности, проведени съгласно член 287 от Договора за функционирането на Европейския съюз, които се съдържат в годишния ѝ доклад, специалните ѝ доклади или предварителните ѝ констатации, както и на исканията, отправени от страна на Европейския парламент по време процедурата по освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета.



Комисията гарантира, че държавите-членки прилагат правилно разпоредбите на Общността, и докладва на бюджетния орган. Допълването между отговорностите на държавите-членки и на Комисията е резултат от настоящото разделяне на посещенията за проверка между институциите на Европейския съюз. Държавите-членки носят отговорността за събирането на традиционните собствени ресурси. По този начин те поемат отговорността за прилагането на системата и съгласно правилата, посочени в Решение 2007/436/ЕО, Евратом на Съвета от 7 юни 2007 г., те могат да задържат, като разходи по събирането, 25 % от сумите на всички собствени ресурси, събрани и предоставени на разположение на Комисията. Държавите-членки трябва сами да провеждат проверки и да докладват на Комисията. Провеждането на проверки на национално равнище не означава обаче, че Комисията не трябва да упражнява своите пълномощия в тази област.

Видове проверки:

Проверки на разпоредбите: проверки на разпоредбите на държавите-членки относно системата за събиране на традиционните собствени ресурси.

Проверки на документи: анализ на счетоводните отчети и на всички видове счетоводни документи и досиета на държавите-членки, включително искания за освобождаване от задължението за предоставяне на несъбираеми вземания.

Проверки на място: контрол на съответствието между националните системи и съответните документи както от счетоводна, така и от митническа гледна точка. Тези проверки се провеждат съвместно със съответната държава-членка или самостоятелно.

ПРИЛОЖЕНИЕ 2

Тема на проверката

Посетени държави-членки (период 2006—2009 г.)

Общностен транзит

Всички държави-членки, с изключение на Кипър и Малта

Транзит под покритието на карнет ТИР

Всички държави-членки, с изключение на Дания, Ирландия, Кипър, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия

Митническо складиране

България, Австрия, Полша, Румъния, Обединеното кралство

Активно усъвършенстване

Чешката република, Естония, Испания, Литва, Латвия, Унгария, Полша, Португалия, Словения, Словакия, Финландия, Швеция

Внос на банани

Белгия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Полша, Португалия, Швеция, Обединеното кралство

Опростени процедури за допускане за свободно обращение

Германия, Ирландия, Испания, Франция, Нидерландия, Австрия, Португалия, Финландия, Обединеното кралство

Стратегия за митнически контрол

Всички държави-членки, с изключение на Белгия, България, Дания, Австрия, Румъния

Управление на обикновени и отделни счетоводства

1 проверка в Дания, Гърция, Испания, Франция, Италия, Кипър, Малта, Нидерландия, Обединеното кралство

2 проверки в България, Румъния

3 проверки в Белгия


Проверка на отделни случаи, вписани в отделното счетоводство

1 проверка в Дания, Кипър, Люксембург, Малта, Нидерландия, Австрия

2 проверки в Белгия

3 проверки в България, Ирландия, Румъния

4 проверки в Чешката република, Естония, Латвия, Литва, Унгария, Португалия, Словения, Словакия, Финландия, Швеция

5 проверки в Гърция

7 проверки в Германия, Полша



8 проверки в Испания, Франция, Италия, Обединеното кралство

Управление на несъбираеми вземания

Белгия, Германия, Гърция, Испания, Франция, Италия, Нидерландия, Австрия, Обединеното кралство

Проследяване на въпроси, посочени на по-ранен етап в докладите на Комисията и в констатациите на Европейската сметна палата

Дания, Германия, Испания, Франция, Италия, Обединеното кралство

Допускане за свободно обращение на стоки, поставени в режим за специфична употреба

Дания

Преференциално третиране на стоки

Дания

Внос на стоки с местоназначение Сан Марино

Италия



BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница