Български език – клас Тема на урока: Прилагателно име – клас Вид на урока



Дата07.05.2024
Размер14.7 Kb.
#121177
ТипУрок
педагогическа ситуация Български език 3 клас
Свързани:
компютърно моделиране Компютърно моделиране 3 клас, педагогическа ситуация литература 2 клас, педагогическа ситуация Математика 3 клас, педагогическа ситуация Музика 2 клас, Тест върху наредба за приобщаващо образование

Български език – 3 клас


Тема на урока: Прилагателно име – 3 клас
Вид на урока: Обобщение
ЦЕЛИ НА УРОКА :
- Да се обобщят и систематизират знанията за прилагателно име
- Да се формулират умения за приложение на тези знания в речта на учениците.
ЗАДАЧИ НА УРОКА :
ОБРАЗОВАТЕЛНИ:
- Цялостно представа за изученото в трети клас
- Затвърдяване на правописни знания и умения
ВЪЗПИТАТЕЛНИ :
- Привличане на учениците към съзнателно участие в учебния процес
РАЗВИВАЩИ :
- Осмисляне на граматическото значение на степенуваните форми на правописа
- Затвърдяване на уменията за степенуване и приложението на правописните правила
МЕТОДИ :
- беседа , разговор ,обяснение


ХОД НА УРОКА

Проверка на домашната работа. Започват преговор на предишния урок , докато госпожата подписва домашната работа.


Предишния час са правили самостоятелна работа ,госпожата казва , че не е имало работа в ,която да няма грешка.
У : Ученици , за какво говорихме предишния час ? Какъв ни беше урока?
Д : Предишния час говорихме за прилагателните имена и по- точно за степенуване на прилагателните имена.
У : След степенуването , за какво говорихме?
Д : Правопис и правоговор на прилагателните имена.
У : Този час ще направим обобщение на това, което сме научили , и затова искам да сте съсредоточени и внимателни.
У : Запишете темата на днешния урок. “Прилагателно име . Обобщение. “С какво започва всеки обобщителен урок?
Д : С езиков кът.
У : Искам някой да го прочете бавно и внимателно.
Ученик прочита езиковия кът.
У : Преминаваме към упражненията.
Дете прочита първото упражнение.
У : Дайте пример.
Д : Красив- по-красив, най-красив.
У : Какъв знак поставяме между тях ?
Д : Между тях пишем тире.
Второ от езиковия кът-дете прочита условието
Д : Хитър- хитри –проверка.
Д : Палав –палави, остава си защото не изпада.
Дете чете първо упражнение за степенуване.
У : Как ще степенувате ?
Д : Най – дългата река в България.
Дете чете второ упражнение.
Д : Родопите са най- обширната планина в България.
У : По високите части на планината снегът беше?
Д : По- дълбок , най- дълбок .
Второ упражнение – дете чете.
В един от по – топлите есенни дни край селото се проведоха есенни състезания.
У : Как написахте есенни и конни ?
Д : Есенен с две „н“ и конни с две „н“.
У : В ранното утро звънна меденото гласче на училищното звънче.
У : С колко н написахте ранното ?
Д : С две „н“.
Дете чете трето упражнение , ще работят по групи, ще напишат трите групи по една колана.

Слад к дъл г ост р


Мал к мъд р крат к
Щед р теж к топ л
Бод р свет л храб р

Дете чете четвърто упражнение , към упражнението има жокер.


У : Оскърбен ,как се пише ?
Д : Пише се с „о“.
У : Умерен как ще го напишете?
Д : Пише се с „ у“ .
Думите ,на който се затрудняват децата проверяват в правописния речник.
У : Когато направите самостоятелна проверка ,така ги запомняте .
Дете чете , гатанката без прилагателни .
У : Ученици може ли да се получи гатанката , без прилагателните имена ?
Д : Те поясняват съществителното име и засилват основното чувство.
У : Прилагателните имена вземат активно участие в гатанките. Я да проверим , къде се затруднихте и защо ?
Учениците заедно с госпожата обсъждат затрудненията.
У : Следва състезание любимата ви част от уроците. Казва се „Кой ще напише повече“
Учениците се разделят на три отбора ,всеки отбор получава по едно прилагателно , капитана на всеки отбор излиза на дъската и записва отговорите .

1-ва група 2-ра група 3-та група


ГОРА ЧИН УЧЕНИК
Широка дървен млад
Голяма зелена красив голям
Широколистна дълъг умен
Малка широк среден
Красива малък красив
Тясна хубав
Шарена отличен
Светла
У : Браво ученици! Справихте се чудесно ! Печели първия отбор. Този час останах много доволна от вашите знания . За домашна работа: За домашна работа направете 93 страница от тетрадката. Също така ще очаквам да изберете три прилагателни имена и да ги степенувате. Ще очаквам вашите домашни работи следващият път.

Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница