1. Тема: Лисицата и щъркелът - 2 клас,
2. Вид на урока: - нови знания,
- възприемане и осмисляне на приказка
3. Цели: - Цялостно възприемане и разбиране на произведението;
- Изразяване на оценъчно отношение към героите в произведението и техните постъпки;
- Осмисляне посланието на автора към читателите.
- Развитие и усъвършенстване на четивната техника.
4. Контекст и дейности: - Работа с учебник и тетрадка
5. Основни понятия: - четивна техника
- роли
- преразказ
6. Очаквани резултати: Ученикът да може:
- да чете подробно
- да преразказва
- да чете изразително
- да чете по роли.
7. Методи и техники: - наблюдение
- беседа.
8. Междупредметни връзки: - Български език
9. Нагледни средства: - учебни пособия
10. Предварителна подготовка: - Предварително написан текст на дъската
11. Ход на урока:
Етапи на педагогическо взаимодействие.
Дейност на учителя.
Дейност на децата.
Забележки.
1.Насочване към темата.
Урокът започва с кратка беседа за българските народни приказки. Учениците да си припомнят какви приказки са слушали – за животни, битови, вълшебни.
2.Представяне на темата.
Посочете заглавия на народни
приказки, които сте чели.
На мултимедия се представят илюстрации на
различни народни приказки за животни.
На учениците се поставя задача да се
опитат да отгатнат коя е приказката:
Кои са най-често срещаните животни в приказките?
- ,,Болен здрав носи‘‘
-„Вълкът и седемте козлета“
П: Днес ще се запознаем с още една приказка за животни.
Авторът на приказката е Ран Босилек. Той е български детски писател. Истинското му име е Генчо Станчев Негенцов. Роден е в град Габрово. Преразказал е много и различни приказки: приказки за животни - „Косе Босе“, „Ежко Бежко и Баба Меца“; битови приказки – приказки от бита (ежедневието) на хората: „Сливи за смет“, „Който не работи, не трябва да яде“ и вълшебни приказки.
Първи прочит на приказката от учителя.