Център за Професионално обучение са "Д. А. Ценов"



страница1/2
Дата08.01.2023
Размер47.83 Kb.
#116151
  1   2
Курсова работа по Приобщаващо образование
Свързани:
Доклад възможностите на ИТ в обра, Теории за ролята на образованието

Център за Професионално обучение - СА "Д. А. Ценов"


Съдържание

Увод……………………………………………………………………………………………...стр. 2


1.Осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учителите…стр.2
1.1.Работа с дете и ученик по конкретен случай……………………………………………стр.2-3
1.2.Психо - социалната рехабилитация………………………………………………………..стр. 3
1.3.Достъпна архитектурна среда……………………………………………………………...стр. 4
1.4.Специализирана подкрепяща среда……………………………………………………….стр. 4
1.5.Достъпността на информацията и комуникацията……………………………………….стр. 4
2. Достъп до учебните програми и учебното съдържание………………………………….стр.4-5
2.1.Детска градина, училището, центърът за подкрепа за личностно развитие и регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в зависимост от индивидуалните потребности на децата и учениците…………………………………………………………………стр. 5
2.2. Ресурсен учител…………………………………………………………………………….стр. 5
2.3. Логопед……………………………………………………………………………………...стр. 5
2.4. Психолог………………………………………………………………………………….…стр. 6
2.5. Помощник на учителя………………………………………………………………….…..стр. 6
3. Регионални центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование……..….стр. 6
3.1. Учебни програми по специалните учебни предмети…………………………………..стр. 6-7
3.2. Ресурсно подпомагане……………………………………………………………...………стр. 7

Заключение……………………………………………………………………………….……..стр. 8


Използвана литература…………………………………………………………………..……..стр. 8

Свищов, 2022г.



Увод
Институциите в системата на предучилищното и училищното образование - детските градини, училищата, центрове за подкрепа за личностно развитие и специализирани обслужващи звена, осигуряват допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците. Допълнителната подкрепа за личностно развитие според вида си е краткосрочна или дългосрочна. Краткосрочна е подкрепата, която въз основа на оценката на индивидуалните потребности на детето или ученика се предоставя за определено време в процеса на предучилищното и училищното образование за деца или ученици със специални образователни потребности обхващащи период от минимум една учебна година до максимум края на съответния етап от степента на образование; деца и ученици в риск обхваща времето на планираните дейности за работа по конкретния случай, която се осъществява в детската градина и училището в сътрудничество с отделите за закрила на детето; деца и ученици с изявени дарби обхваща период от минимум една учебна година; деца и ученици с хронични заболявания обхваща периода, необходим за лечението на детето или ученика; при необходимост срокът ѝ се удължава в зависимост от здравословното състояние на детето или ученика.
Дългосрочна е подкрепата, която обхваща повече от един етап от степента на образование, повече от една степен на образование или е за целия период на обучение на детето или ученика в детската градина или училището.
Допълнителната подкрепа за личностно развитие включва:
- работа с дете и ученик по конкретен случай;
- психо-социална рехабилитация, рехабилитация на слуха и говора, зрителна рехабилитация, рехабилитация на комуникативните нарушения и при физически увреждания;
- осигуряване на достъпна архитектурна, обща и специализирана подкрепяща среда, технически средства, специализирано оборудване, дидактически материали, методики и специалисти;
- предоставяне на обучение по специалните учебни предмети за учениците със сензорни увреждания;
- ресурсно подпомагане.
Когато на деца или ученици се предоставя допълнителна подкрепа от институция в системата на предучилищното и училищното образование, на тези деца или ученици не се предоставя такава дейност в други услуги, включително в социални услуги по ЗСП и ППЗСП. Допълнителната подкрепа за личностно развитие се реализира от детската градина и училището чрез план за подкрепа по ЗПУО, изготвен за дете или ученик.

  1. Осигуряване на допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата и учениците.



Допълнителната подкрепа за личностно развитие се реализира от детската градина и училището чрез план за подкрепа по чл. 187, ал. 3 ЗПУО, изготвен за дете или ученик. Родителят се запознава с плана за подкрепа на детето или ученика, като му се предоставя копие от него при поискване. Родителят е длъжен да оказва съдействие за изпълнението на плана за подкрепа на детето или ученика.

    1. Работата с дете и ученик по конкретен случай.

Представлява метод, който цели гарантиране на индивидуален подход при предоставяне на допълнителна подкрепа за личностно развитие на детето или ученика. Работата по конкретен случай се основава на оценката на индивидуалните потребности и е насочена към децата и учениците в риск, а в някои случаи, определени от екипа и към децата и учениците със специални образователни потребности и децата и учениците с изявени дарби. Работата по конкретен случай се осъществява от екипа за подкрепа за личностно развитие при съгласуване и координиране на действията му с водещия на случая в отдела за закрила на детето. Членовете на екипа може да участват в интердисциплинарна екипна работа със специалисти от социални услуги в случаите, когато детето или ученикът ползват такива, или с други специалисти, включително медицински, които осигуряват здравната грижа за детето или ученика. Водещият координира работата си със специалистите от екипа за подкрепа за личностно развитие на детето или ученика и със специалистите и развива отношения на доверие с детето или ученика. Работата по конкретен случай включва формулиране на случая; оценка на индивидуалните потребности на детето или ученика; определяне на цели и действия, насочени към детето или ученика; изготвяне на план за подкрепа; взаимодействие и работа с подкрепящата среда; оценка на резултатите.

    1. Психо - социалната рехабилитация.

Това е комплекс от дейности на екипа за подпомагане на децата и учениците със затруднения, увреждане или разстройство на тяхното психично здраве, а в някои случаи и на деца и ученици с изявени дарби, за постигане на оптимално ниво на самостоятелност и за придобиване и прилагане на умения, необходими за пълноценното приобщаване в системата на предучилищното и училищното образование. Психо-социалната рехабилитация се предоставя на отделно дете или ученик въз основа на оценката на индивидуалните му потребности. Водещ на случая на детето или ученика при предоставяне на психо-социалната рехабилитация в детската градина и в училището е психологът или педагогическият съветник, когато е с квалификация по психология. Дейностите за психо-социална рехабилитация, както и тяхната продължителност се предоставят и изпълняват съгласно плана за подкрепа на детето или ученика. Рехабилитацията на слуха и говора е комплекс от дейности за стимулиране на остатъчния слух и на езиковото и речевото развитие на децата и учениците с увреден слух с различен тип слухопротезиране (конвенционални слухови апарати или кохлеарни импланти). Рехабилитацията на слуха и говора се осъществява от рехабилитатор на слуха и говора, който извършва корекционна и компенсаторна работа с всяко дете или ученик с увреден слух, съобразно възрастовите и индивидуалните му потребности, вида и степента на загуба на слуха. Рехабилитацията на слуха и говора се осъществява в специални кабинети в специалните училища за ученици с увреден слух или в кабинети в детски градини и училища, оборудвани със специални технически и дидактически средства, методики и материали. Рехабилитацията на слуха и говора се предоставя въз основа на оценка от аудиометрично изследване, от артикулационно изследване и в зависимост от вида на слухопротезирането на детето или ученика. Рехабилитацията на комуникативните нарушения е комплекс от дейности за подпомагане на деца и ученици със затруднения, увреждане или разстройство на езика, говора, познавателните процеси и социалното поведение. Рехабилитацията на комуникативните нарушения се предоставя на всяко дете или ученик с комуникативно нарушение въз основа на оценка от невропсихологично изследване и съобразно индивидуалните му потребности. Рехабилитацията на комуникативните нарушения се осъществява от логопеда, а в някои случаи - и от психолога в детската градина, училището или центъра за подкрепа за личностно развитие. Рехабилитацията на комуникативните нарушения се осъществява в логопедични кабинети в детски градини, училища и центрове за подкрепа за личностно развитие, както и в регионални центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, оборудвани със специални технически и дидактически средства, методики и материали.

1.3.Достъпна архитектурна среда.
Осигурява чрез входни и комуникационни пространства; помещения и пространства за общо ползване; санитарно-хигиенни и спомагателни помещения. Достъпната архитектурна среда в институциите в системата на предучилищното и училищното образование се осигурява чрез съобразяване на елементите на сградите и съоръженията със специфичните изисквания за различните видове увреждания. Общодостъпните помещения в сградите се свързват чрез достъпен маршрут.
1.4. Специализирана подкрепяща среда се осигурява чрез обзавеждане на помещенията така, че да дават възможност да се устроят учебни места за ученици в инвалидни колички, както и учебни места за ученици с увреден слух с достатъчна осветеност; оборудване при необходимост на учебни места за ученици с увреден слух с подходяща апаратура - FM системи и други, съвместими с личните слухови апарати или с кохлеарните импланти на децата или учениците; осигуряване при необходимост на специализирана техника за ученици с нарушено зрение - брайлови машини, брайлови дисплеи, компютри със синтетична синтезаторна реч и други; осигуряване при необходимост на устройства за проследяване на погледа и специализиран софтуер за използването им, суичове, софтуер за управление на компютър с глас, алтернативни клавиатури и мишки за ученици с комплексни физически увреждания; осигуряване на подходящи помещения за кабинети за рехабилитация на слуха и говора, за логопедични кабинети, за ресурсни кабинети и за други специализирани кабинети; осигуряване на достъп за обслужване на деца и ученици с увреждания в останалите помещения (библиотеки, административни кабинети и други); организиране при необходимост по предложение на екипите за подкрепа за личностно развитие на работни и игрови кътове за индивидуална работа или за работа на пода, както и кътове за почивка в класната стая или в стаята на групата.
1.5. Достъпността на информацията и комуникацията се изразява в осигуряване на достъп до видовете средства за информация и комуникация (телефони, компютри, интернет и други); достъп до информация за правата и задълженията на децата и учениците, за предлаганите дейности и програми за обучение и представянето им в достъпен формат; достъпност на познавателните книжки, учебниците и учебните комплекти чрез осигуряване на разумни улеснения според индивидуалните потребности на децата и учениците; достъпна мултимедийна образователна среда, специализирани софтуерни продукти, аудио-визуални средства, алтернативни форми за комуникация и за предаване на информация на деца и ученици с увреден слух и с нарушено зрение.

  1. Достъп до учебните програми и учебното съдържание.

Достъпът до учебните програми и учебното съдържание се гарантира с предоставяне на подкрепа за личностно развитие на децата и учениците за осигуряване на непрекъснатост при прехода им през различните етапи и степени на образование; адаптиране на учебното съдържание съобразно индивидуалните потребности на децата и учениците със специални образователни потребности; осигуряване на помощни средства и специализирани технологии в образователния процес; осигуряване на терапевтична подкрепа и рехабилитация на децата и учениците; осигуряване на обучение по учебни програми по специалните учебни предмети за деца и ученици със сензорни увреждания; използване на подходящи обучителни материали и учебни помагала. Директорът на училището заявява пред регионалната комисия за организиране и провеждане на националното външно оценяване и пред регионалната комисия за организиране и провеждане на държавните зрелостни изпити в регионалното управление на образованието, съответно по чл. 61 и 94 от Наредба № 11 от 1 септември 2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците.
Улесненията за учениците, които имат нужда от такива, за да участват в националното външно оценяване и в държавните зрелостни изпити може да включват осигуряване на удължено време за провеждане на изпита; провеждане на изпита с помощта на материали на Брайлов шрифт или на уголемен шрифт, с помощта на компютър или на компютър със синтетична синтезаторна реч или провеждане на устен изпит; осигуряване на учители консултанти; самостоятелна зала по преценка на екипа за подкрепа за личностно развитие. Улеснения може да се осигуряват и за участието на ученици, които се нуждаят от такива, в олимпиади и състезания.
2.1.Детската градина, училището, центърът за подкрепа за личностно развитие и регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в зависимост от индивидуалните потребности на децата и учениците.
Осигуряване на специалисти за допълнителна подкрепа за личностно развитие при сензорни и/или неврологични увреждания и при множество увреждания - ресурсен учител, рехабилитатор на слуха и говора, учител на деца и ученици с нарушено зрение, логопед, психолог, помощник на учителя; при обучителни трудности - логопед, психолог, ресурсен учител; при прояви от аутистичния спектър - ресурсен учител, логопед, психолог, а при необходимост - сензорен терапевт и помощник на учителя; при емоционални и/или поведенчески затруднения - психолог и/или педагогически съветник, а при необходимост - помощник на учителя и психотерапевт; при наличие на риск - психолог и/или педагогически съветник, а при необходимост - помощник на учителя и образователен медиатор от общността на детето или ученика или социален работник; при изявени дарби и способности в различни области - учител и/или специалисти съобразно изявените дарби и способности на детето или ученика, а при необходимост - педагогически съветник и/или психолог; при хронични заболявания - болничен учител, ресурсен учител, психолог и/или педагогически съветник.
2.2.Ресурсен учител.
Осигурява се на всяко дете или ученик със специални образователни потребности, за което вследствие на оценката на индивидуалните потребности е установена необходимост от ресурсно подпомагане. Броят на ресурсните учители в детската градина и училището се определя в зависимост от броя на децата и учениците със специални образователни потребности, от вида на подкрепата - краткосрочна или дългосрочна, от броя на часовете за ресурсно подпомагане, посочени в плановете за подкрепа на децата или учениците, съобразно променящите се индивидуални потребности на децата или учениците. Разпределението на работата между ресурсните учители в детската градина или училището и на броя на децата и/или учениците, с които работи един ресурсен учител, е в зависимост от потребностите на децата или учениците и спецификата на уврежданията или нарушенията им, но не повече от 12 деца и/или ученици със специални образователни потребности на един ресурсен учител. Ресурсният учител може да работи като специалист с общ профил, подпомагащ всички групи деца и/или ученици със специални образователни потребности, и като профилиран, подпомагащ определена група деца и/или ученици с еднакви по вид увреждания или нарушения.
2.3.Логопед.
Осигурява се на дете или ученик с идентифицирани потребности от логопедична рехабилитационна работа и терапия.


2.4. Психолог.
Осигурява се на дете или ученик с идентифицирани потребности от психологическа подкрепа и терапия, необходимост от директна работа и консултиране.
2.5. Помощник на учителя.
Осигурява се при повече от 3 деца или ученици със специални образователни потребности в група в детската градина или в паралелка в училището, когато децата и учениците са с комплексни потребности вследствие на емоционално-поведенчески проблеми при разстройство от аутистичния спектър или при друго увреждане, нарушение или заболяване. Помощникът на учителя не е педагогически специалист и се назначава от директора на детската градина или училището, когато е определен в плана за подкрепа на детето или ученика. Помощникът на учителя трябва да има компетентности и/или опит в дейности, свързани с работата с деца и ученици със специални образователни потребности. Помощникът на учителя осъществява дейността си съобразно инструкциите на учителите на детето или ученика със специални образователни потребности и има следните функции като участва в работата на екипа за подкрепа за личностно развитие на дете или ученик със специални образователни потребности; оказва техническа помощ при подготовката на образователни материали за деца и ученици със специални образователни потребности; съдейства организационно и технически на учителя при провеждането на учебния час или на педагогическата ситуация по преценка на учителите по отделните учебни предмети или на учителите в групата в детската градина; познава индивидуалните учебни програми на ученика; подпомага изпълнението на дейности, определени в плановете за подкрепа на децата и учениците със специални образователни потребности; подпомага работата на учителите за развитие на адаптивните способности на децата и учениците към образователната среда и за постигане на тяхната независимост; подпомага придвижването на деца и ученици със специални образователни потребности в сградата на детската градина или на училището; подпомага осигуряването на безопасни условия за обучение на децата и учениците, като подкрепя учителя при осигуряването на реда в групата или в класната стая в случай на проблемно поведение на дете или ученик; подпомага овладяването на хигиенни навици и самообслужването на децата и учениците в детската градина или училището; осъществява и други дейности, предвидени в длъжностната му характеристика.
Детската градина, училището и центърът за подкрепа за личностно развитие осигуряват гъвкава и динамична организация на средата и пространството според различните потребности на децата и учениците.

  1. Регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование.

Предоставят информация и подкрепа при организирането на подкрепящата среда в детските градини и училищата. Детската градина и училището осигуряват обучение по учебни програми по специални учебни предмети за ученици със сензорни увреждания - с увреден слух и с нарушено зрение, в чиито индивидуални учебни планове са предвидени часове за изучаване на специални учебни предмети
3.1.Учебните програми по специалните учебни предмети.
Учебните програми за децата и учениците с увреден слух са по индивидуална рехабилитация на слуха и говора, развитие на речта, произношение, фонетична ритмика, моторика, музикални стимулации, реч и предметна дейност. Учебните програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с нарушено зрение са по зрително подпомагане, ориентиране и мобилност, полезни умения и социални умения. Учебните програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с увреден слух съдействат за стимулиране на слуховото възприятие, речевото, езиковото, моторното и социалното развитие и за формиране на умения за самостоятелен и независим живот чрез средствата на тоталната комуникация. Учебните програми по специалните учебни предмети за децата и учениците с нарушено зрение имат за цел да подпомогнат цялостното развитие на децата и учениците с нарушено зрение, като съдействат за компенсация на слепотата и слабото зрение и за формиране на умения за самостоятелен и независим живот. Учебните програми по специалните учебни предмети за деца и ученици с нарушено зрение се изпълняват в индивидуална или групова форма на работа, както и в часовете по различни учебни предмети от учител на ученици с нарушено зрение. Обучението по специалните учебни предмети за децата и учениците със сензорни увреждания се предоставя от специалното училище за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания или от рехабилитатори на слуха и говора и учители на деца и ученици с нарушено зрение, назначени в детските градини, училищата и регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование.
3.2.Ресурсното подпомагане.
Осъществява се от ресурсни учители, рехабилитатори на слуха и говора и други педагогически специалисти, които са част от екипите за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците със специални образователни потребности в детските градини и училищата. За децата и учениците с краткосрочна допълнителна подкрепа директорът може при необходимост да подаде заявление за осигуряване на ресурсни учители и други педагогически специалисти от регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, от център за подкрепа за личностно развитие, от Държавния логопедичен център, от специални училища за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания. В срок до 14 дни от получаването на заявлението по ал. 2 директорите на регионалните центрове за подкрепа на процеса за приобщаващото образование, Държавният логопедичен център, центровете за подкрепа за личностно развитие и специалните училища за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания осигуряват необходимите учители и специалисти, а при невъзможност да ги осигурят съдействат на директора на детската градина или училището за осигуряването им от други институции или от социални услуги. Ресурсното подпомагане на деца и ученици с увреден слух и на деца и ученици с нарушено зрение може да бъде осигурено и предоставено от специалисти на специалните училища за обучение и подкрепа на ученици със сензорни увреждания - рехабилитатори на слуха и говора или учители на деца и ученици с нарушено зрение. Ресурсното подпомагане се провежда индивидуално и/или групово съгласно плана за подкрепа на всяко дете или ученик със специални образователни потребности. Ресурсното подпомагане може да включва адаптиране на учебното съдържание съобразно индивидуалните потребности на децата и учениците със специални образователни потребности; осигуряване на помощни средства и технологии за пълноценно участие в образователния процес; съвместна работа на учителите в групата в детската градина/учителя по съответния учебен предмет и ресурсния учител при провеждането на педагогическата ситуация/урока; терапевтична подкрепа на деца и ученици със специални образователни потребности; консултиране на учителите по отношение на изграждането на подкрепяща среда в детската градина или училището и за осигуряване на ерготерапия, сензорна интеграция и други образователни ресурси за децата и учениците със специални образователни потребности; осигуряване на обучение чрез алтернативни форми на комуникация; обучение в полезни умения и подготовка за самостоятелен живот; осъществяване на дейности в класната стая и в стаята на групата с цел приемане и приобщаване на децата и учениците със специални образователни потребности.


Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница