Четиридесето народно събрание на република българия комисия по труда и социалната политика Вътрешни правила



Дата22.07.2016
Размер51.11 Kb.
#1040


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Комисия по труда и социалната политика


Вътрешни правила

за дейността на Комисията по труда и социалната политика

при Четиридесетото Народно събрание на Република България
Чл.1. Комисията по труда и социалната политика е постоянна комисия в Четиридесетото Народно събрание. Тя осъществява своята дейност в съответствие с Конституцията на Република България и Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.

Чл.2.(1)Комисията по труда и социалната политика упражнява своите правомощия в областта на труда и социалната политика: трудовата и социалната защита; социалното подпомагане; закрилата при безработица; социалното осигуряване; защитата, рехабилитацията и социалната интеграция на хората с увреждания и др.

(2) Едни от основните цели на Комисията по труда и социалната политика са:

1.усъвършенстване на социалното законодателство на основата на конструктивен, качествен и широк обществен диалог;

2.значително подобряване на социалния статус и жизненото равнище на българските граждани;

3.синхронизиране на българското социално законодателство със законодателството на страните от Обединена Европа и другите демократични държави.



Чл.3.(1)Комисията по труда и социалната политика се състои от 21 народни представители.

(2) Ръководството на Комисията по труда и социалната политика се състои от председател и трима заместник- председатели.

Чл.4. Комисията по труда и социалната политика се представлява от нейния председател, а при отсъствието му- от определен от него заместник- председател.

Чл. 5. (1) Комисията осигурява информацията, която е необходима за нейната дейност, чрез изслушване на ръководители и представители на министерства, държавни ведомства, представителни организации на работодателите, представителни синдикални организации на работниците и на служителите, на други неправителствени организации, а така също и чрез изискване на писмени доклади, становища, мнения и др. по разглежданите социални проблеми.

(2) Поддържат се непосредствени контакти с ръководството и членовете на Икономическия и социален съвет.

(3) Поддържат се постоянни и непосредствени контакти с компетентните институции за съгласуване и разработване на становища по: ефективността на законопроектите при евентуалното им прилагане: възможностите за финансиране на законопроектите: очакваните последици за обществото и държавата при тяхното приложение и др.

Чл.6. Комисията разглежда законопроекти, проекти за решения, декларации и обръщения, разпределени й от Председателя на Народното събрание. Изготвят се и се приемат с гласуване доклади, становища и решения по реда и в сроковете, предвидени в ПОДНС.

Чл. 7. (1)Комисията провежда редовни и извънредни заседания.

(2) Редовните заседания се провеждат по време на сесиите на Народното събрание.

(3) Извънредните заседания на Комисията се провеждат чрез свикване от нейния председател, по искане на най- малко една трета от членовете й или от Председателя на Народното събрание.

(4)Дневният ред, периодичността и продължителността на заседанията, се определят от председателя на комисията, след съгласуване със заместник- председателите.

(5) За заседанията на комисията се водят стенографски протоколи. Те се подписват от председателя на комисията и от водещия протокола.

Чл.8.(1) Заседанията на Комисията са открити, освен ако с гласуване не се реши друго.

(2) Заседанието на комисията се ръководи от нейния председател или от определен от него заместник- председател.

(3)Ръководството на Комисията определя представителството и реда за участие на външни лица в заседанията.

(4) Материалите по дневния ред се предоставят предварително на всеки член на Комисията и на поканените за участие лица.

(5) Комисията може да провежда съвместни заседания с други комисии.

Чл.9. Комисията заседава, когато присъстват повече от половината от нейните членове. Ако до 15 минути след обявеното време за започване на заседанието няма кворум, заседанието се провежда при наличие на не по- малко от една трета от членовете на комисията.

Чл.10. Решенията на комисията се приемат с обикновено мнозинство. Времетраенето на изказванията по законопроекти за първо и второ гласуване се определя от комисията.

Чл.11.(1)Комисията може да образува от своя състав подкомисии и работни групи.

(2)Задачите, съставът и ръководството на подкомисиите и работните групи се определят от комисията.

(3)За дейности в комисията по изготвяне на становища, доклади, законопроекти, анализи и др., могат да бъдат привличани експерти.

Чл.12.(1)Към Комисията по труда и социалната политика може да се изгради Консултативен съвет за законодателни инициативи.


(2)Консултативният съвет по своята структура е отворен консултативен орган, който извършва своята дейност на основата на широк обществен консенсус. Консултативният съвет работи в дух на конструктивност, разбирателство и добронамереност.

(3)Консултативният съвет се изгражда с цел:

-да ускори синхронизирането на българското законодателство с Европейското законодателство.

-да подпомага работата на комисията чрез предварително обсъждане на законодателни инициативи от народните представители и правителството;

-да осъществи развитие на социалния диалог;

-да направи прозрачен обществения дебат по промените на социалното законодателството;

-да улесни чрез обсъждане на различни мнения и становища провеждането на реформата в социалната област;



(4)Консултативният съвет разглежда предоставените от всеки участник в заседанието становища по проектозакони и други документи, внесени от народни представители или от правителството.

(5) В Консултативния съвет участват: председателят и членове на Комисията по труда и социалната политика; председатели и членове на постоянни комисии в Народното събрание; представители на парламентарни групи в Народното събрание; представители на правителството; представители на президентството; представители и експерти на национално представени организации на работодателите; представители и експерти на национално представени синдикални организации; представители и експерти на други неправителствени организации и др.

(6)Консултативният съвет се ръководи от председателя на Комисията по труда и социалната политика, който свиква заседанията.

(7). Часът, залата и дневният ред се обявяват една седмица преди датата на заседанието. Осигуряват се необходимите материали, които ще бъдат разглеждани на предстоящото заседание.

(8)Участниците в заседанията представят писмено своите материали относно становищата си, мненията и препоръките по въпросите от дневния ред.

(9)Председателят на консултативния съвет огласява приетите с консенсус становища след приключване на заседание. Изразените мнения, становища и препоръките, са еднакво значими и равнопоставени. Те могат да бъдат огласявани и от другите участници в заседанието.

(10) Консултативният съвет работи до края на мандата на Четиридесетото Народно събрание.

Преходни и заключителни разпоредби


§1. Настоящите правила са приети на заседание на Комисията по труда и социалната политика, проведено на 07.9. 2005 г.

§2.За всички неуредени в настоящите правила въпроси се прилагат разпоредбите на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница