Чрез г-н михаил миков председател на 42-то народно събрание



Дата02.02.2018
Размер20.35 Kb.
#53729
ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-то

НАРОДНО СЪБРАНИЕ
ДО

Г-ЖА ЗИНАИДА ЗЛАТАНОВА

ЗАМ. МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ, МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО


П И Т А Н Е

от

Хюсеин Хафъзов,

Народен представител от ПГ на ДПС

На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 92 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям питане


ОТНОСНО: Изпълнение на „Препоръка на Съвета на ЕС относно ефективни мерки за интегриране на ромите в държавите членки”
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО МИНИСТЪР,
През месец декември 2013 г. беше приет първия правен инструмент на ЕС за приобщаване на ромите. Всичките 28 държави членки на Европейския съюз, в това число и България, се ангажираха да предприемат целенасочени действия за премахване на разликите между ромите и останалата част от населението чрез икономическа и социална интеграция на ромските общности.

Приетата Препоръка на Съвета на ЕС относно ефективни мерки за интегриране на ромите в държавите членки посочва конкретни насоки за интегрирането на ромите в четири области: достъп до образование, заетост, здравеопазване и жилищно настаняване.



За изпълнението на конкретните мерки са необходими средства, както от националния, така и от европейския бюджет. На разположение на държавите членки са структурни фондове на ЕС, и по-конкретно Европейският социален фонд.
Във връзка с изпълнението на ангажиментите на Република България, произлизащи от Препоръката на Съвета на ЕС, имам следните въпроси:

  1. Какви са приоритетите и конкретните мерки планирани за 2014 г. за подобряване на интеграцията на ромската общност в четирите области: образование, заетост, здравеопазване и жилищно настаняване?

  2. Какви средства са предвидени за реализацията на тези мерки и каква част от този финансов ресурс ще бъде заделен от националния бюджет и каква част се очаква от европейските фондове? Планира ли се съфинансиране от трети източници?

  3. Основната цел на тези мерки е социалното и икономическото приобщаване на ромската общност. Без подобряване на условията на живот на ромите в България, те няма да могат да бъдат активни и равностойни участници в обществото. Същевременно, трябва да се запази етническата, културната и езиковата специфика на ромската общност. Какви мерки са предвидени, за да се гарантира, че политиките за интеграция на ромите всъщност няма да доведат до тяхната асимилация?


София, 26.02.2014 г. С уважение,
Хюсеин Хафъзов


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница