Чрез председателя на народното събрание до министъра на образованието и науката проф. Д. П. Н. Тодор танев



Дата17.10.2018
Размер31.99 Kb.
#90376
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ
ДО

МИНИСТЪРА НА ОБРАЗОВАНИЕТО И НАУКАТА

ПРОФ. Д.П.Н. ТОДОР ТАНЕВ

В Ъ П Р О С
от доц. д.н. Любомир Владимиров,

народен представител от ПГ на партия АТАКА

На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 91 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям въпрос
ОТНОСНО: Противоречия между действия на Министерството на образованието и науката, Закона за висше образование и Стратегията за развитие на висшето образование в Република България през периода 2014 - 2020 г.

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,

Член 17, ал. 4 от Закона за висшето образование (ЗВО) постановява:

„Специализираното висше училище осъществява научноизследователска или художествено - творческа дейност и провежда обучение в една от основните области на науката, изкуствата, физическата култура и военното дело и отговаря на изискванията на ал. 2, т. 2, 3, 5, 6, 7, 8 и 9. Наименованието му отразява специфичната област, в която то подготвя специалисти”.

Специализираното висше училище може да провежда обучение в една от четирите основни области на науката, които са дефинирани в ал. 2, т. 1 на чл. 17 на ЗВО - хуманитарни, природни, обществени и технически.

Оказва се, че след преобразуването на колежите във висши училища:

1. Висшето училище по телекомуникации и пощи - София ще обучава студенти в две професионални направления от различни области на науката:

а) в професионално направление 3.7. Администрация и управление - област на висшето образование 3. Стопански, социални и правни науки и съответно научна област „Обществени науки”, и

б) в професионално направление 5.3. Комуникационна и компютърна техника - област на висшето образование 5. Технически науки и едноименната област на науката - технически науки.

3. Висшето училище по сигурност и икономика - Пловдив ще обучава студенти:

а) в професионални направления 3.7. Администрация и управление и 3.8. Икономика от област на висшето образование 3. Стопански, социални и правни науки, или от научна област „Обществени науки”, и

б) в професионално направление 9.1. Национална сигурност от област на висше образование 9. Сигурност и отбрана, съответно научна област „Военни науки”.

Изложеният списък на специализираните висши училища с подобни несъответствия на чл. 17 ал. 4 на Закона за висше образование може да се разшири и с други примери.

Възниква неравнопоставеност - неспазване на ЗВО за едни специализирани висши училища и стриктно спазване за други специализирани висши училища.

С преобразуването на колежите в специализирани висши училища вероятно ще се премахне подниво 6А. Професионален бакалавър от Националната квалификационна рамка, приета с Решение на Министерски съвет № 96/02.02.2012 г..

Остават два колежа. Първият е Колеж по туризъм - Благоевград, а вторият е Колеж по мениджмънт, търговия и маркетинг - София.

Само в тези колежи ще се придобива образователно - квалификационна степен „професионален бакалавър” в три професионални направления - 3.7. Администрация и управление, 3.8. Икономика и 3.9. Туризъм. Те са в област на висшето образование 3. Стопански, социални и правни науки, съответно научна област „Обществени науки”.

Считам, че ще се прекъсне логиката и надграждането при придобиване на образователно - квалификационни степени.

Гражданите на Република България ще бъдат лишени от възможността да получават всички европейски квалификации, а поради несъответствията в Националната и Европейската квалификационна рамка придобиваните у нас квалификации могат да не бъдат признавани в държавите - членки на Европейския съюз.


В тази връзка, моля да ми отговорите писмено:

1. Защо не се спазва ЗВО в частта му за специализираните висши училища и как при закононарушения се вземат решения за преобразуване на колежи в специализирани висши училища ?.

2. Считате ли за необходимо и ще направите ли постъпки за промени в ЗВО по отношение на специализираните висши училища ?.

3. Преобразуването на колежите в специализирани висши училища не противоречи ли на Стратегията на Министерството на образованието и науката за развитие на висшето образование в Република България през периода 2014-2020 г.? Имам предвид и непрекъснатото увеличаване на броя на висшите училища.

4. Националната квалификационна рамка ще съответства ли на напълно на Европейската квалификационна рамка или ще отпадне обучението на ниво 6А. Професионални бакалаври ?

Народен представител:


София, 21.07.2015 г. доц. д.н. Любомир Владимиров


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница