Чрез председателя на народното събрание г-жа цецка цачева



Дата14.01.2018
Размер21.49 Kb.
#46567
ЧРЕЗ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ДО

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ПИТАНЕ
от Светослав Белемезов

народен представител от ПГ на ПП АБВ

На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 94 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, внасям питане

ОТНОСНО: Визия за осигуряване на киберсигурността в Република България

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН БОРИСОВ,
Уважаеми г-н Борисов, моето питане е свързано с осигуряването на киберсигурността в Р България. Ще започна с един цитат на генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен:

  „Кибератака може да постави на колене една страна, без нито един войник да трябва да прекоси границата й, и не е никак преувеличено да се заяви, че кибератаките се превърнаха в нова форма на постоянна война на ниско равнище”.

  Свидетели бяхме на такива кибер атаки срещу сайта на президентството и сайта на ЦИК в деня на провеждане на местните избори.  През 2004 в ЕС е създаден Регламент за създаване на Европейска агенция за мрежова и информационна сигурност ENISA, съсредоточен върху засилването на мрежовата и информационна сигурност в Европа. Целта е да повиши способността на ЕС, като предупреди, предпази и реагира на проблеми на мрежовата и информационната сигурност.  Следвайки указанията на ENISA,  с Постановление № 232 на Министерския съвет от 28 септември 2009 г.,
като правоприемник на Държавната агенция за информационни технологии съобщения в България/ДАИТС/, е създаден GovCERТ/(Computer Emergency Response Team). BG - Национален център за действие при инциденти информационната сигурност към Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ИАЕСМИС) към министерството на транспорта. Мисията на центъра е да подпомага потребителите в дейностите по намаляване рисковете от инциденти в информационната сигурност и да асистира при разрешаването на такива инциденти, в случай че вече са възникнали, както и да подпомага държавните и областните администрации при евентуални заплахи. Цели на центъра са също: събиране и предоставяне  централно на бази данни, свързани с осигуряване на сигурна и защитена информационна среда, провеждане на изследвания и обучения, помощ при възстановяване на инциденти и пр.  Освен това законово определени функции по темата имат и други институции, като ДАНС, МВР, МО, както и такива произтичащи от съюзните ни задължения, като член на НАТО. 

В тази връзка питането ми  към Вас е следното: 

Каква е визията на изпълнителната власт /МС/ за  осигуряването  на киберсигурноста в РБ, и изграждането на какъв институционален модел би осъществил най – добре това осигуряване - съществуващия към момента или някакъв друг, отчитайки и ангажиментите ни като държава – членка на ЕС и НАТО.


Моля, за писмен отговор на поставения въпрос!


София, 06.04.2016 г. Народен представител:


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница