Д о к л а д по прилагането на закона и за дейността на сливенската военноокръжна прокуратура



страница1/5
Дата23.10.2018
Размер1.13 Mb.
#93008
  1   2   3   4   5


Д О К Л А Д
ПО ПРИЛАГАНЕТО НА ЗАКОНА И

ЗА ДЕЙНОСТТА НА

СЛИВЕНСКАТА

ВОЕННООКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА

И НА РАЗСЛЕДВАЩИТЕ ОРГАНИ
през 2017 година

РАЗДЕЛ І

ОБОБЩЕНИ ИЗВОДИ ЗА ДЕЙНОСТТА НА ПРОКУРАТУРАТА И РАЗСЛЕДВАЩИТЕ ОРГАНИ





  1. Резултати и тенденции в противодействието на престъпността.

През отчетния период дейността на Сливенската военноокръжна прокуратура бе осъществявана в обстановка, която се характеризира със стабилност на криминогенните фактори, които формират и определят състоянието, нивото и структурата на престъпността в района в сравнение с предходните няколко години.

Районът на компетентност на ВОП – Сливен обхваща 10 административни области, което доведе до относителна стабилност в броя на образуваните и решени преписки по следствения надзор в сравнение с предходните две години, както и в броя на образуваните досъдебни производства. Това се дължи също и на съвместната работа на магистратите от ВОП – Сливен и РС „Военна полиция” – Сливен и Варна по изпълнение целите на специалната и генералната превенция, изразяваща се в проверки и контрол във военните формирования, както и в повишаване качеството на разследване. Същевременно в изпълнение на Заповед РД-04 № 316/23.10.2017 г. на Военноокръжен прокурор, екипи от магистрати от ВОП – Сливен и служители на РС „Военна полиция” – гр. Сливен и гр. Варна извършиха внезапни лични проверки на всички военни формирования в съдебния район на ВОП – Сливен по спазване на правилата на караулната, патрулната и постовата служба, използване на документи с невярно съдържание и злоупотреби с получаване, съхранение и разходване на материални средства. Продължи изпълнението на Заповед РД-04 № 26/21.01.2016 г. на Военноокръжен прокурор по извършването на лични проверки относно спазването на финансовата дисциплина от военнослужещите и цивилните служители във връзка с ползване под наем на имоти от жилищния фонд на МО, изплащане на компенсационни суми на военнослужещите и цивилните служители, изплащане на еднократно обезщетение при преместване на служба в друго населено място, реда за използване на войскови транспорт за превоз и заплащането на транспортни разноски при пътуванията с видовете транспорт, както и проверка на дисциплинарната практика във военните формирования с цел установяване на извършени престъпления по различните глави от НК. Вследствие на тези проверки бяха заведени голям брой преписки и образувани досъдебни производства, свързани със спазването на финансовата дисциплина, както и по спазване на правилата на караулната, патрулната и постовата служба, използване на документи с невярно съдържание и злоупотреби с получаване, съхранение и разходване на материални средства във военните формирования. Тенденцията за 2018 год. е да продължат тези проверките.

Проверките и последвалите действия по разследването постигнаха добър превантивен ефект. Разкриха се и се наказаха значителен процент от деяния извършени през последните две-три години и останали латентни през предходни периоди. Възстановиха се щети от неправомерно изплатени от бюджета на МО като компенсационни суми за квартирни и пътни разходи, както и за престъпления против собствеността и проявена безстопанственост. В същото време у военнослужещите се установи нагласа и стремеж към спазване на законността. Регистрира се спад на правонарушенията, извършвани във военните формирования по посочените направления на проверките, за което говори намалелият брой досъдебни производства за документни и военни престъпления. През отчетната година приключиха с осъдителни присъди по внесени в предходния период в съда досъдебни производства за длъжностни присвоявания и безстопанственост, с висока стойност на присвоените суми, съдържащи значителен обем доказателства и представляващи фактическа и правна сложност, които бяха потвърдени от въззивната инстанция. По внесено в съда досъдебно производство за престъпления, извършени от организирана престъпна група, беше постановена и влязла в сила осъдителна присъда по отношение на всички членове на групата. Вследствие на извършените проверки по военните формирования и превантивната дейност на прокуратурата се увеличиха новообразуваните досъдебни производства за престъпленията по глава ХІІІ „Военни престъпления“.

И през 2018 г. ще продължи дейността на ВОП - Сливен към разкриването, разследването и наказването на всички престъпни деяния, свързани с разпореждането с войсково имущество и недвижими имоти, както и по контрола за спазване правилата за носене на вътрешната и караулната служба, правилата за подчинеността и военната чест, длъжностно съобразното поведение на военнослужещите и цивилните лица в МО, спазване на финансовата и военната дисциплина, предотвратяване и разкриване на корупционни практики и пр.

В плана за работата на Военноокръжна прокуратура – Сливен през 2018 г. е предвидено извършването на проверка по спазване на финансовата дисциплина и установяване на закононарушения при правоприлагането по управление, стопанисване и разпореждане с имущество; по сключване и изпълнение на обществени поръчки за услуги и доставки във всички военни формирования и териториални подразделения на ИА на МО в съдебния район на ВОП – Сливен. Предвидено е също да продължат проверките по изпълнение на Заповед РД-04 № 26/21.01.2016 г. Заповед РД-04 № 316/23.10.2017 г. на Военноокръжен прокурор – Сливен.
2.Необходими мерки и законодателни промени.

От съвместната работа с разследващите военни полицаи се установява, че затрудненията констатирани в предходни периоди при оформяне на правната квалификация на деянието при привличане на обвиняемите по дела, които в определена степен могат да бъдат характеризирани като правна и фактическа сложност в значителна степен са отстранени през 2017 г. Качеството на работата на разследващите полицаи от РС „Военна полиция” – гр. Сливен и гр. Варна е на добро професионално ниво и няма констатирани сериозни проблеми в тази връзка.

Констатираните проблеми във връзка със оформянето и подредбата на делата, срочността и качеството на разследване от разследващите военни полицаи в голямата си част бяха отстранени чрез провеждане на работни съвещания, на които бяха посочвани конкретните проблеми и недостатъци, както и изискванията за тяхното отстраняване с цел подобряване качеството на работата им. При необходимост се провеждаха персонални срещи между наблюдаващия прокурор и разследващите военни полицаи с оглед събирането на доказателства и прецизиране на обвиненията. Тези мерки способстваха през 2017 г. значително да се подобри качеството на работа на разследващите военни полицаи, които мерки ще бъдат прилагани и през 2018 г.

Предлагаме следните законодателни промени в НПК:

- в чл. 396 от НПК: да се добавят всички субекти, които извършват военни престъпления, съгласно чл. 371 от НК, като се добавят и служителите на ДАНС, служителите към Главна дирекция “Изпълнение на наказанията” и “охрана на съдебната власт”;

- в т. 5 на чл. 396 от НПК би трябвало вместо “граждански лица на служба” да бъде текстът “служителите в”;

- да се премахне текста “при или по повод изпълнение на службата им”.

Предлагаме глава ХІІІ от НК “Военни престъпления” - да се промени на „Военни престъпления и такива срещу вътрешната сигурност на Републиката”.



РАЗДЕЛ ІІ


ДЕЙНОСТ НА ТЕРИТОРИАЛНИТЕ ПРОКУРАТУРИ
І. ДОСЪДЕБНА ФАЗА

Организацията на дейността по преписки и по досъдебни производства се осъществява в изпълнение на Инструкцията за деловодната дейност и документооборота в ПРБ, утвърдена със Заповед РД-02-7/07.04.2016 г. на Главния прокурор на РБ и Указанието за организация на информационната дейност в ПРБ, утвърдено със Заповед № РД-02-27 от 21.11.2017 г. на Главния прокурор на РБ. Служба „Регистратура, деловодство и архив” обслужва и дейността на военните следователи във Военно-следствените участъци към нея. Водят се книги и дневници, съответстващи на действащата номенклатура на делата. В деловодството се завеждат всички постъпили материали в съответните регистри и в УИС-2.

В изпълнение на Заповед РД-02-41/14.10.2015 г. и Заповед РД-04-516/14.10.2015 г. на Главния прокурор на РБ са издадени Заповед РД-04 № 354/27.11.2015 г., изм. и доп. със Заповед РД-04 № 414/22.12.2015 г. на Административния ръководител на ВОП – Сливен и е създадена организация за разпределението на преписките и досъдебните производства чрез модула за случайно разпределение на УИС-2. Определени са групите за случайно разпределение. Определени са съдебните служители, които да осъществяват случайното разпределение в УИС-2, като със заповеди са упълномощени да използват квалифициран електронен подпис (КЕП) от името на ВОП – Сливен и да подписват всеки протокол за извършеното от тях случайно разпределение. Информацията за движението на преписките и делата се отразява във водените дневници и регистри и съответните азбучници към тях. Създадена организация за своевременното въвеждане на информацията в системата, съгласно изискванията на Инструкцията за работа с УИС-2. Със Заповед РД-04 № 97/11.04.2016 г. е създадена организация по извършване на периодични проверки на въведените данни в УИС-2 и хартиените носители във ВОП – Сливен. Две от определените за работа с УИС-2 служителки са преминали вътрешноведомствено обучение, организирано от ПРБ за работа с УИС-2 и справочен модул Oracle BI – електронни регистри, работа с програмата за случайно разпределение на преписки и ДП, грешки при работа и отстраняването им. Със Заповед РД-04 № 102/13.04.2016 г. е създадена организация за ежемесечни проверки по извършване на контрол върху сроковете по изпълнение на преписки и разследване на досъдебни производства чрез справочния модул на УИС-2.

Със Заповед РД – 04 № 415/23.12.2015 г. на Административен ръководител – Военноокръжен прокурор - Сливен е създадена организация за работа, при която съдебните деловодители във Военноокръжна прокуратура – гр. Сливен и Военно-следствените участъци към нея да изпращат ежедневно в служба “Регистратура, деловодство и архив” необходимата информация за въвеждане в съответните регистри и в УИС-2 за:

- движението по преписките по следствения надзор (възлагане на проверка, отказ от образуване на ДП или изпращане по компетентност; разделяне или обединяване на преписки; удължаване на срока; изпратени и получени следствени поръчки и пр.)

- движението по досъдебните производства (повдигане/изменение на обвинение от разследващ орган или от прокурор; искания до съда за разрешение/одобрение на следствени действия; искания до съда за мярка за неотклонение; удължаване на срока; експертизи; справки до и от други органи; следствени поръчки и всички прокурорски актове по ДП.

След получаването й в прокуратурата, информацията се отразява в регистрите и в УИС-2, след което да се съхранява в отделен файл на компютър в регистратурата. Съдебните деловодители имат задължението да изпращат и съответните актове по преписките и досъдебните производства за прикачване в УИС-2.

В изпълнение на Заповед РД-04-381/21.07.2015 г. на Главния прокурор на РБ със Заповед РД-04 № 227, изм.и доп.със Заповед РД-04 № 290/08.10.2015 г. е въведен Регистър на искания за предоставяне на данни от предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги по реда на чл.159а, ал.1 от НПК във връзка с чл.251г, ал.5 от ЗЕС”, който се води само на хартиен носител.

В изпълнение на т.6.2. от Указание за информационната дейност в ПРБ, утвърдена със Заповед № ЛС-1985/30.05.2014 г. на Главния прокурор със Заповед № 300/11.10.2017 г. на Адм.ръководител – Военноокръжен прокурор – Сливен е създадена организация по изготвянето и изпращането на необходимата информация.

Със Заповед РД-04 № 139/15.04.2014 г., изм.и доп. със Заповед РД-04 № 262/25.08.2015 г., изм. със Заповед РД-04 № 261/14.09.2016 г. е създадена организация по приемането, съхранението и предаването на веществени доказателства при спазване на реда, предвиден в раздел VІІІ от Правилника за администрацията на ПРБ, както и за подобряване на отчетността им. Със Заповед РД-04 № 107/24.04.2015г., изм. и доп.със Заповед РД-04 № 291/08.10.2015 г. е въведен Регистър за вписване на веществени доказателства-МПС.

В изпълнение на Заповед РД-02-6 от 15.03.2017 г. на Главния прокурор на РБ, с която е утвърдено Указание за организация на взаимодействието между органите на досъдебното производство с обща и специална компетентност при особено сериозни произшествия, със Заповед РД-04 № 83/16.03.2017 г. на Адм.ръководител са определени специализирани прокурори и следователи от ВОП – Сливен, съгласно т.3.1. от Указанието, както и прокурор за контакт и координация, като е разработен план за действие.

Ръководно-контролната дейност по отношение на разследващите военни полицаи е ограничена до процесуалните рамки и касае организацията, срочността и качеството на разследването. В случая дисциплиниращ елемент се явява тясната връзка и взаимодействие между тях и наблюдаващите прокурори. При констатирани пропуски в работата, свързани основно със срочността при извършване на проверки, въздействието се е осъществявало чрез незабавни сигнали до ръководството им.

Прокурорите упражняват контрол върху дейността на следователите в териториалните следствени участъци и разследващите полицаи в териториалните подразделения на Военна полиция чрез периодични проверки и справки по ДП, както и при докладите по делата от разследващите при образуването, преди повдигане на обвинението и преди предявяването на ДП. Постигната е добра организация и взаимодействие с разследващите органи при извършване на процесуалните действия.

Не е констатирана противоречива прокурорска и съдебна практика, относима към досъдебната фаза и при упражняване на съдебен контрол по отношения на действията на разследващите органи и прокурора, изискващи съдебна санкция.


1. Преписки по следствения надзор. Проверки по чл.145 ЗСВ – срочност, резултати, мерки.

За отчетния период на 2017 година във Военноокръжна прокуратура-Сливен прокурорите са работили общо по 829 преписки по следствения надзор, от които новообразувани са 684, а нерешени в края на годината са останали 32 преписки.

При съпоставка със същия отчетен период на 2016 година във Военноокръжна прокуратура - Сливен прокурорите са работили общо по 1122 преписки по следствения надзор, от които новообразувани са 1055, а нерешени в края на годината са останали 62 преписки. През 2015 г. прокурорите са работили общо по 737 преписки по следствения надзор, от които новообразувани са 643, а нерешени в края на годината са останали 12 преписки.

Налице е намаление на общия брой преписки в прокуратурата спрямо 2016 г. с 26% и увеличение с 11% спрямо 2015 год. Това се дължи, както на по-малкия брой преписки, образувани през 2017 г. след самосезиране, така и на обстоятелството, че съгласно новите указания за попълване на статистическата таблица, не са включени изпълнените следствени поръчки, справките по дела и присъди, спор за подсъдност, произнасяния по искания за отвод.

През отчетния период на 2017 г. са решени общо 797 преписки по следствения надзор, от които с постановление за отказ от образуване на досъдебно производство – 571 (71,6%). Образувани са 58 (7,3%) досъдебни производства, по компетентност са изпратени на друга прокуратура – 51 (6,4%) преписки. С акт за присъединяване са приключени 17 преписки (2,1%). Приети по подследственост са 11 преписки (1,4%). С възлагане на предварителна проверка са приключени 89 бр. преписки (11,2%).

Решаването на преписките от прокурора се е осъществявало в срок до 1 месец. Няма преписки които да са били решени в срок над 1 месец. Останали нерешени в края на отчетния период за 2017 год. са общо 32 преписки, при прокурорите за решаване, които са в инструктивния срок. (по данни от таблица 1а – Следствен надзор - 1.1. Преписки по следствения надзор).


За сравнение през 2016 г. са решени общо 1060 преписки по следствения надзор, от които с постановление за отказ от образуване на досъдебно производство – 812 (69,5%). Образувани са 43 (4,05%) досъдебни производства, по компетентност са изпратени на друга прокуратура – 68 (6,42%) преписки. С акт за присъединяване са приключени 17 преписки (1,6%). Приети по подследственост са 12 преписки (1,13%). Изпълнени са 17 следствени поръчки от други прокуратури (1,6%). Изготвени са 31 справки по присъди и дела (2,92%), 1 спор за подсъдност и 1 произнасяне по искане за отвод. С възлагане на предварителна проверка са приключени 58 бр. преписки (5,5%). Решаването на преписките от прокурора се е осъществявало в срок до 1 месец. Останали нерешени в края на периода са 62 преписки.

През 2015 г. са решени общо 725 преписки по следствения надзор, от които с постановление за отказ от образуване на досъдебно производство – 477 (65,8%). Образувани са 44 (6,07%) досъдебни производства, с възлагане на предварителна проверка са решени 50 преписки (6,9%). По компетентност са изпратени на друга прокуратура – 61 (8,41%) преписки. С акт за присъединяване са приключени 32 преписки (4,42%). Приети по подследственост са 12 преписки (1,66%). Изпълнени са 26 следствени поръчки от други прокуратури (3,58%). Изготвени са 23 справки по присъди и дела (3,16%). Решаването на преписките от прокурора се е осъществявало в срок до 1 месец. Останали нерешени в края на периода са 12 преписки.

При сравнителния анализ с посочените предходни периоди се установява, че през 2017 г. е налице стабилност в съотношението на решените преписки (797 бр.) спрямо общия брой (829 бр.), по които се е работило 96,1%, като през 2016 г. това съотношение е било 94,5%, а през 2015 г. - 98,4%. Налице е намаляване на общия брой на наблюдаваните преписки по следствения надзор през 2016 г. с 26% в сравнение с 2016 г. и увеличение с 11% спрямо 2015 год.

Наблюдава се увеличение в съотношението на образуваните (58 бр.) ДП спрямо общия брой преписки (829) през 2017 г. с 3,2% спрямо 2016 г. (43:1122) и с 1% спрямо 2015 г. (44:737). Неизменно всички преписки през сравняваните отчетни периоди са били решавани в срок.

Тенденцията е за запазване на броя на преписки и през следващата година предвид продължаващите проверки във военните формирования, намиращи се в съдебния район на ВОП - Сливен.

През отчетния период продължи установената практика част от преписките, представляващи фактическа и правна сложност, да бъдат възлагани и на военни следователи, които да осъществяват задълбочена проверка по изложените факти и обстоятелства.

Възлагането на предварителни проверки от прокурора се извършва с мотивирано разпореждане и конкретно изложени в него указания относно действията, които следва да извърши органа по проверката, както и обстоятелствата, които следва да бъдат установени по нея, съгласно Указание за приложението на чл. 145, ал. 2 ЗСВ - ДВ, бр. 62/2016 г., в сила от 09.08.2016 г. на Главния прокурор на РБ.

През 2017 г. продължи извършването на проверки от органите на РС „ВП” – гр. Сливен и гр. Варна в териториалните подразделения на ИА „Военни клубове и военно-почивно дело на МО” и във всички военни формирования на територията, обслужвана от ВОП – Сливен за установяване на закононарушения при правоприлагането по управление, стопанисване и разпореждане с имущества и дисциплинарната практика във формированията. В изпълнение на Заповед РД-04 № 26/21.01.2016 г. на Военноокръжен прокурор, екипи от магистрати от ВОП – Сливен и служители на РС „Военна полиция” – гр. Сливен и гр. Варна извършиха проверки по спазване на финансовата дисциплина и дисциплинарната практика във всички военни формирования на територията, обслужвана прокуратурата. Бяха констатирани извършени деяния от военнослужещи – получаване на компенсационни суми без правно основание, чрез използване на документи с невярно съдържание, както и деяния, осъществяващи състави по глава ХІІІ от НК. Проверките във военните формирования ще продължат и през 2018 г., като усилията ще бъдат насочени към извършването на проверка по спазване на финансовата дисциплина и установяване на закононарушения при правоприлагането по управление, стопанисване и разпореждане с имущество; по сключване и изпълнение на обществени поръчки за услуги и доставки във всички военни формирования и териториални подразделения на ИА на МО в съдебния район на ВОП – Сливен. Тази дейност освен, че е свързана с разкриване на нарушения и съответно престъпления, извършени от военнослужещите, има ясно изразен превантивен характер и дава сериозни резултати в превенцията по предотвратяване на такива престъпления.

Със Заповед РД-04 № 316 от 23.10.2017 г. на Военноокръжен прокурор за периода 01.11.2017 г. – 29.12.2017 г. съвместни екипи от военни прокурори, военни следователи и служители на РП „Военна полиция“ – гр. Сливен и гр. Варна извършиха проверки по всички военни формирования, намиращи се в съдебния район на ВОП – Сливен по спазване правилата на патрулната, караулната, постовата и вътрешната служба, използване на документи с невярно съдържание, съхранение и разходване на материални средства.
Проверки по чл.145 ЗСВ – срочност, резултати, мерки.

През 2017 г. са решени с възлагане на проверка 625 бр. преписки по следствения надзор. От тях решени с образуване на досъдебно производство са 39 бр. и с отказ от образуване на досъдебно производство 463 бр. Всички проверки са приключени в законов срок

За сравнение през 2016 г. преди 09.08.2016 г. (до влизане в сила на изменението на чл. 145 ЗСВ - ДВ бр. 62/2016 г.) са решени с възлагане на проверка 769 бр. преписки по следствения надзор. От тях решени с образуване на досъдебно производство са 29 бр. и с отказ от образуване на досъдебно производство 696 бр.

След 09.08.2016 г. са решени с възлагане на проверка 192 бр. преписки, 18 преписки – с възлагане на допълнителна проверка и 1 преписка – за лична проверка от прокурор. От тях решени с образуване на досъдебно производство са 7 бр. и с отказ от образуване на досъдебно производство 74 бр.

Всички проверки преди и след 09.08.2016 г. са приключени в срок.
Инстанционен контрол.

През 2017 г. по обжалвани и по реда на чл.213, ал.2 от НПК по свой почин от Военно-апелативна прокуратура от общо решените 571 преписки с отказ за образуване на ДП са отменени общо 11 постановления на прокурори от ВОП – Сливен, което съставлява 1,9 %, а са потвърдени 117 постановления (20,5%) от прокурори при Военно-апелативна прокуратура.

За сравнение през 2016 г. по обжалвани и по реда на чл.213, ал.2 от НПК по свой почин от Военно-апелативна прокуратура от общо решените 812 преписки с отказ за образуване на ДП са отменени общо 16 постановления на прокурори от ВОП – Сливен, което съставлява 2%, а са потвърдени 144 постановления (17,7%) от прокурори при Военно-апелативна прокуратура. През 2015 г. от общо решените 477 преписки с отказ за образуване на ДП са отменени общо 15 постановления на прокурори от ВОП – Сливен, което съставлява 3,14%, а са потвърдени 69 постановления (14,47%) от прокурори при Военно-апелативна прокуратура.

Сравнителният анализ сочи, че и през 2017 г. качеството на работата по решените преписки от прокурорите продължава се подобрява като показател. Следва да се отбележи, че по-голямата част от отменените актове от въззивната инстанция, след допълнителната проверка и изпълнение на дадените указания, отново са приключени с отказ (7 бр.) от образуване на досъдебно производство, което сочи за правилния първоначален анализ на прокурорите от ВОП – Сливен.


Преписки и наказателни производства, образувани след самосезиране и по сигнали на контролните органи и материали на ДАНС. Постановени присъди. (по данни от табл.1а – Следствен надзор -1.2.3)

След самосезиране във ВОП – Сливен през 2017 год. са образувани 367 преписки, от които 13 са приключени с постановление за образуване на досъдебно производство. Основно се касае за образувани преписки след извършени проверки на РС „Военна полиция” във военните формирования за основателността на получаване на компенсационни суми за ползване на жилище при условията на свободно договаряне и пари за транспортни разходи, както и от установени в хода на разследването данни за престъпления, извършени от други лица, посочени в чл.396 от НПК и нарушаване уставните правила на караулната, постовата или вътрешната служба.

През отчетния период са наблюдавани общо 19 досъдебни производства, образувани след самосезиране, от които 11 са внесени в съда. Има постановени присъди с влязъл в сила съдебен акт по отношение на 14 лица.

По материали на ДАНС е образувана 1 преписка, която е изпратена по компетентност на ВОП – София. (по данни от таблица 1а – Следствен надзор -1.2.3.).


За сравнение след самосезиране през 2016 год. са образувани 683 преписки, от които 19 са приключени с постановление за образуване на досъдебно производство. Наблюдавани са общо 19 досъдебни производства, от които 14 са внесени в съда. Има постановени присъди с влязъл в сила съдебен акт по отношение на 6 лица. По материали на ДАНС са образувани 2 преписки, една от които е приключена с постановление за образуване на досъдебно производство.

През 2015 год. са образувани 213 преписки, от които 14 са приключени с постановление за образуване на досъдебно производство. Наблюдавани са общо 14 досъдебни производства, образувани след самосезиране, от които 7 са внесени в съда. Има постановени присъди по отношение на 3 лица. По материали на ДАНС са образувани 6 преписки, една от които е приключена с постановление за образуване на досъдебно производство, а 5 бр. са приключени с постановление за отказ от образуване на ДП.

Наблюдава се намаляване с 46% на образуваните след самосезиране преписки през 2017 г. спрямо 2016 г. и увеличение на техния брой с 42% спрямо 2015 г. Това се дължи на превантивната дейност в резултат на извършените проверки от съвместни екипи на прокуратурата и РС „Военна полиция“ във военните формирования.
2. Следствен надзор

2.1. Обобщени данни по видове производства и съобразно систематиката на НК, включително по отношение на пострадалите лица и на ощетените юридически лица от престъпления. (по данни от таблица 1а – Следствен надзор -1.2.1)

През отчетния период на 2017 год. са наблюдавани общо 124 досъдебни производства, от които 84 разследвани от разследващи военни полицаи, 33 – от военни следователи и 2 – от военен прокурор, от които едното е бързо производство. Останали са неприключени общо 36 броя досъдебни производства. От общо приключените 73 досъдебни производства нерешено в края на отчетния период е останало 1. Новообразувани са 69 досъдебни производства.

За сравнение през 2016 год. са наблюдавани общо 129 досъдебни производства, от които 94 разследвани от разследващи военни полицаи, 34 – от военни следователи и 1 – от военен прокурор. Останали са неприключени общо 29 броя досъдебни производства. От общо приключените 86 досъдебни производства нерешени в края на отчетния период са общо 6. Новообразувани са 68 досъдебни производства.

През 2015 год. са наблюдавани общо 119 досъдебни производства, от които 79 разследвани от разследващи военни полицаи, 38 – от военни следователи и 2 – от военни прокурори. Останали са неприключени общо 23 броя досъдебни производства. От общо приключените досъдебни производства нерешени в края на отчетния период са общо 9. Новообразувани са 69 досъдебни производства.

Анализът показва намаляване броя на наблюдаваните досъдебни производства през 2017 г. (124) с 3,9% спрямо 2016 г. (129) и увеличаване с 4% спрямо 2015 г. (119). Наблюдава се тенденция на устойчивост в броя на наблюдаваните досъдебни производства.

През отчетния период, както и през 2016 и 2015 год. във ВОП – Сливен няма образувани незабавни производства. Института на незабавното производство така и не намери приложение преди отмяната му (ДВ бр.63 2017г.), а нуждата от пълно изясняване на фактическата обстановка по досъдебните производства и необходимостта от наличието на категорични и безспорни доказателства за вината на извършителя на престъплението силно стесняват възможността от приложението на глава ХХІV от НПК (бързо производство).

Наблюдавано е 1 бързо производство, прието по подследственост, което е приключено като такова от прокурор.

Тенденцията е да се запази относителна стабилност на общия брой досъдебни производства и за следващата отчетна година, тъй като не се очакват през 2018 г. промени в броя и дислокацията на военните формирования в района на компетентност на ВОП – Сливен и с оглед на това и изменение на криминогенната обстановка.

По наблюдаваните през 2017 год. 124 досъдебни производства са внесени в Сливенския военен съд общо 48 досъдебни производства с 48 прокурорски акта срещу 54 лица, разследвани по общия ред. От тях 22 са с обвинителен акт срещу 28 лица, 6 – с предложение за споразумение срещу 6 лица и 20 с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание срещу 20 лица.

За сравнение през 2016 год. 129 досъдебни производства са внесени в Сливенския военен съд общо 43 досъдебни производства с 43 прокурорски акта срещу 56 лица, разследвани по общия ред. От тях 26 са с обвинителен акт срещу 35 лица, 7 – с предложение за споразумение срещу 7 лица и 10 с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание срещу 10 лица.

През 2015 год. досъдебни производства са внесени в Сливенския военен съд общо 50 досъдебни производства с 50 прокурорски акта срещу 58 лица, разследвани по общия ред. От тях 25 са с обвинителен акт срещу 33 лица, 10 – с предложение за споразумение срещу 10 лица и 15 с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание срещу 15 лица.

От така изнесените резултати следва извода за увеличаване с 10,4% в броя на внесените в съда прокурорски актове през 2017 год. в сравнение с 2016 год. и намаляване броя на обвиняемите лица по тези актове с 3,5% и намаляване с 4% спрямо внесените в съда ДП през 2015 г. и съответно на броя на обвиняемите лица по тези актове с 6,9%.



През 2017 год. са наблюдавани общо 124 досъдебни производства, които включват освен новообразуваните през 2017 год., така и останалите от предходен период и приетите по компетентност от други прокуратури.

Новообразувани са 69 ДП, разпределени по видове, съобразно систематиката на НК, както следва: По глава ІІ от НК са образувани общо 3 досъдебни производства, от които 1 образувано по чл.115 от НК за изясняване причините за настъпване на смъртта на военнослужещ - старшина от в.ф. 34 200 – Шумен, което е прекратено на осн.чл.24, ал.1, т.1 от НПК; по чл.127, ал.1, предл.2 от НК за склоняване към самоубийство и последвал опит към такова на военнослужещ - старши сержант, което е прекратено на осн. чл. 24, ал.1, т.1, алт.2; 1 по 149 ал.5 т.2, вр.ал.2, т.4, вр.чл.26, ал.1 за блудствени действия, чрез използване положение на зависимост и последвал опит за самоубийство на пострадалата, което до края на отчетния период е останало неприключено. По глава V от НК - 18 ДП: по чл.194, ал.1 от НК – 1 ДП, което е приключено и внесено с обвинителен акт по чл.197 т.1, вр.чл.194 ал.1, вр.чл.20 ал.2 в съда; по чл.195, ал.1, т.6 от НК – 1 ДП за квалифицирана кражба, което е останало неприключени; по чл.201 от НК за присвояване - 1 ДП и по 202, ал.1, т.1 вр. чл.201 вр. чл.26, ал.1 от НК, които са останали неприключени; по чл.206 за обсебване – 2 ДП, като едното е прекратено на осн.чл.24, ал.1 т.1 от НПК, а другото е останало неприключено; по чл.207 – 1 ДП, което е приключено и внесено с обвинителен акт в съда по чл. 197 т.4, вр.чл.195 ал.1, т.2, вр.чл.194 ал.1 от НК; по чл.209 от НК за измама – 2 ДП, които са прекратени на осн.чл.24, ал.1, т.1 от НПК; по чл.212 от НК за документна измама – 8 ДП, от които 5 са внесени в съда с обвинителен акт, а 3 са останали неприключени; по чл.216, ал.1 от НК за унищожаване и повреждане на имущество – 1 ДП, което е останало неприключено. По глава VІ от НК са образувани 3 ДП, като по чл.219 за безстопанственост – 2 ДП и по чл.248а от НК за предоставяне на неверни сведения за получаване на кредит – 1 ДП, които са останали неприключени. По Глава VІІІ от НК по 283а, т.1, вр.чл.282, ал.1, вр.чл.26, ал.1 от НК – 1 ДП за престъпление по служба, свързано с отдаване на имот за ползване, което е неприключено. По глава ІХ от НК са образувани общо 18 досъдебни производства: 6 ДП по чл.309, ал.1 от НК за съставяне и употреба на неистински частни документи, три от които са внесени в съда с постановление по чл.78а от НК, а 3 ДП са останали неприключени; по чл.311 за съставяне от длъжностно лице в кръга на службата му официален документ, удостоверяващ неверни обстоятелства – 9 ДП, като 1 е внесено в съда с постановление по чл.78а от НК, а 8 са останали неприключени; по чл.313 от НК за невярно деклариране – 2 ДП, които са внесени в съда с постановление по чл.78а от НК; по чл.316 за съзнателно ползване на неистински или преправен документ – 1 ДП, което е внесено с обвинителен акт по чл. 316 предл.2, вр.чл.308, ал.3,изр.1,вр.ал.2,предл.3, вр.ал.1 и чл.248а от НК в съда. По глава ХІ от НК са образувани 8 досъдебни производства, от които 1 ДП по чл.330 от НК за палеж, което е прекратено на осн.чл.24, ал.1, т.1 от НПК; за реализирани ПТП, в резултат на което са причинени по непредпазливост значителни имуществени вреди и телесни повреди по чл.343 – 2, които са прекратени - едното на осн.чл. 24 ал.4 вр. чл.161 ал.1 от НПК – деецът е починал, а другото на осн.чл.24, ал.1, т.9 от НПК – по искане на пострадалия; чл.343б от НК за управление на МПС след употреба на алкохол – 2 ДП, които са приключени и внесени в съда със споразумение; по чл.343в от НК за управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание „лишаване от правоуправление“ – 1 ДП, което е останало неприключено; по чл.345 от НК за ползване на табела с регистрационен номер, издадена за друго МПС – 1 ДП, което е внесено в съда с постановление по чл.78а от НК; по чл.354а, ал.3, т.1 за придобиване и държане на високорискови наркотични вещества – 1 бр., което е останало неприключено. По глава ХІІІ от НК са образувани общо 18 досъдебни производства. По видове са разпределени, както следва: по чл.372, ал.2 вр.ал.1 от НК – 1 ДП, което е прекратено на осн.чл.24, ал.1, т.1 от НПК; по чл.377, ал.1 от НК за насилствени действия по отношение на началника си – 1 ДП, внесено в съда по чл. 377 ал.1; чл.379а; 372 ал.1, вр.чл.26 ал.1; 375; 377 ал.1 от НК с обвинителен акт; за обида и клевета на военно лице по чл.378 от НК – 2 ДП, които са приключени и внесени в съда с постановление по чл.78а от НК; за систематическо отклонение от изпълнение на задължения по военната служба по чл.385, алт.2 от НК – ДП, което е внесено с обвинителен акт в съда; за военно-длъжностни престъпления по чл.387 – 3 ДП, от които 1 е прекратено на осн.чл.24, ал.1, т.1 от НПК, а 2 са останали неприключени; по чл.388 за неизпълнение на служебни задължения – 4 ДП, като в съда са внесени 3 ДП с постановление по чл.78а от НК, а 1 ДП е останало неприключено; по чл.389 от НК за престъпления против караулната, постовата и патрулната служба са образувани 2 ДП, като едно от тях е приключено с мнение за прекратяване и предстои решаването му от прокурор, а другото е останало неприключено; по чл.391 за престъпление против вътрешната служба – 4 ДП, от които 3 ДП са внесени в съда с постановление по чл.78а от НК, а 1 е останало неприключено.

Анализът показва, че през 2017 г. преобладават делата за престъпления по глава V от НК – престъпления против собствеността (18 бр.), глава ІХ – документни престъпления (18 бр.) и глава ХІІІ – военни престъпления (18 бр.). Наблюдава се увеличения на престъпленията по глава ІХ и ХІІІ от НК в сравнение с предходните 2 години.

Наблюдава се тенденция към стабилност през последните 3 години, както на броя, така и по видове престъпления, осъществявани от лицата, визирани в хипотезата на чл.396 от НПК в района, обслужван от ВОП – Сливен.

В резултат на извършени престъпления през отчетния период по новообразувани дела има пострадали 7 физически лица – 5 мъже и 2 жени, 1 жена и 1 малолетно лице: от реализирани престъпления по чл.115 – 1 лице; по чл.148а – 1 малолетно лице; чл.197 – 1 лице; по чл.207 – 1 лице; по чл.342 – 1 лице; по чл.343 – 2 лица. В резултат на извършени престъпления са ощетени 7 юридически лица – предимно военни формирования от състава на МО и ИА на МО. Основно се касае за престъпления против собствеността по глава V от НК– 5; за военнодлъжностни престъпления по глава ХІІІ от НК – 2 ДП, 1 по чл.387 от НК и 1 по чл.388 от НК.

Размерът на причинените щети по внесените в съда прокурорски актове е 281 547,42 лв., от които възстановените са 20 497,13 лв.

За сравнение през 2016 г. в резултат на извършени престъпления през отчетния период по новообразувани дела има пострадали 15 физически лица – 12 мъже и 3 жени от реализирани престъпления по чл.115 – 1 лице; по чл.136 – 1 лице; чл.183 – 1 лице; по чл.210 – 4 лица; по чл.343 – 8 лица. В резултат на извършени престъпления са ощетени 32 юридически лица – предимно военни формирования от състава на МО и ИА на МО. Основно се касае за престъпления по чл.212 за документна измама – 19; за документни престъпления по глава ІХ от НК - 4 и по чл.387 от НК – 2.

Размерът на причинените щети по внесените в съда прокурорски актове е 1 426 477,19 лв., от които възстановените са 22 782,13 лв.

През 2015 г. в резултат на извършени престъпления през отчетния период по новообразувани дела има пострадали 7 физически лица – 4 мъже и 3 жени от реализирани престъпления по чл.134 – 1 лице; по чл.142а – 1 лице; по чл.194 по чл.195 – 3 лица. В резултат на извършени престъпления са ощетени 14 юридически лица – предимно военни формирования от състава на МО. Основно се касае за престъпления по чл.212 за документна измама; по чл.219 за безстопанственост и по чл.343 от НК – за ПТП.

Размерът на причинените щети по внесените в съда прокурорски актове е 1 328 344,94 лв., от които възстановените са 12 491,98 лв.

Анализът показва сравнително нисък размер на причинени вреди през 2017 г. в сравнение с предходните две години, което се дължи предимно на приключените тогава няколко дела, водени срещу длъжностни лица от ИА „Военни клубове и военно-почивно дело - МО” – София.


Обобщени данни на РС „Военна полиция” – Сливен.

Данните от регистрираната престъпност в Регионална служба „Военна полиция”, видно от обема на постъпилите заявителски материали през 2017 г. – 61 ЗМ сочат на значително увеличение спрямо 2016 г. - 24 ЗМ, както и спрямо 2015 г. – 37. От тях 20 ЗМ са били изпратени на ВОП – Сливен с мнение за образуване на досъдебно производство срещу 18 ЗМ за 2016 г. и 15 ЗМ за 2015 г. Изпратени с мнение за отказ от образуване са съответно 21 ЗМ срещу 4 ЗМ за 2016 г. и 15 ЗМ за 2015 г. С мнение за изпращане по компетентност на други прокуратури е приключено 1 ЗМ за 2017 г., както и по 1 ЗМ за предходните 2 години. Към края на отчетния период 13 ЗМ са останали неприключени.

По образувани по реда на чл.212, ал.2 от НПК досъдебни производства от разследващи военни полицаи с първото действие по разследването са регистрирани 8 бр.

Разпределени по категории военнослужещи, данните по регистрираната в РС “ВП” престъпност са:

- извършени от офицери – 14 през 2017 г., 5 през 2016 г. и 4 през 2015 г.;

- извършени от сержанти – 12 през 2017 г.,7 през 2016 г. и 5 през 2015 г.;

- кадрови войници – 13 през 2017 г., 5 през 2016 г. и 21 през 2015 г.;

- цивилни и граждански лица в МО – 5 през 2017 г., 2 през 2016 г. и 4 през 2015 г.

Данните от разкритата престъпност в Регионална служба „Военна полиция” през 2017 г. са 33 бр. ВДП, от които 16 са предадени на съд и 5 са с мнение за прекратяване. Към края на отчетния период 12 са останали неприключени.

Разпределени по категории военнослужещи, данните по разкритата в РС “ВП” престъпност през 2017 г. са:

- офицери – 0;

- сержанти – 1;

- кадрови войници – 4;

- цивилни и граждански лица в МО – 1;

- цивилни лица - 2.

През 2017 г. са проведени разследвания по 33 досъдебни производства. По тях са работили общо 7 разследващи военни полицаи, като на всеки се падат по 4,7 ДП. По този начин се установява реалната средна натовареност на разследващ полицай от РС „Военна полиция” – Сливен.

За сравнение през 2016 г. са проведени разследвания по 28 досъдебни производства. По тях са работили общо 6 разследващи военни полицаи, като на всеки се падат по 4,7 ДП. През 2015 г. са проведени разследвания по 35 досъдебни производства. По тях са работили общо 6 разследващи военни полицаи, като на всеки се падат по 5,8 ДП.

Анализът показва запазване на натовареността на разследващите полицаи от РС „ВП” – Сливен през 2017 г. и 2016 г. и намаляване с 19% в сравнение с 2015 г.



Обобщени данни на РС „Военна полиция” - Варна

Данните от заявената престъпност в Регионална служба „Военна полиция”, видно от обема на постъпилите заявителски материали през 2017 г – 65 ЗМ срещу 39 ЗМ през 2016 г. и 123 през 2015 г. От тях 33 ЗМ са били изпратени на ВОП – Сливен с мнение за образуване на досъдебно производство срещу 14 ЗМ за 2016 г. и 50 ЗМ за 2015 г. Изпратени с мнение за отказ от образуване са съответно 13 ЗМ срещу 12 ЗМ за 2016 г. и 54 ЗМ за 2015 г. С мнение за изпращане по компетентност на други прокуратури са приключени 8 ЗМ за 2017 г., срещу 6 ЗМ за 2016 г. и 3 ЗМ за 2015 г. Към края на отчетния период 11 ЗМ са останали неприключени.

По образувани по реда на чл.212, ал.2 от НПК досъдебни производства от разследващи военни полицаи с първото действие по разследването е регистрирано 1 бр. срещу 10 бр. през 2016 г. и 13 бр. през 2015 г.

Разпределени по категории военнослужещи, данните по регистрираната в РС “ВП” престъпност са:

- извършени от офицери – 20 през 2016 г.; 6 през 2016 г.; 31 през 2015 г.;

- извършени от сержанти – 9 през 2017 г.; 7 през 2016 г.; 13 през 2015 г.;

- кадрови войници – 21 през 2017 г.; 3 през 2016 г.; 7 през 2015 г.;

- цивилни и граждански лица в МО – 2 през 2017 г.; 2 през 2016 г.; 2 през 2015 г.;

През 2017 г. са проведени разследвания по 44 ДП срещу 45 ДП през 2016 г. и 48 ДП през 2015 г. От тях новообразувани са 34 срещу 33 през 2016 г. и 31 през 2015 г., от които при условията на чл.212, ал.2 от НПК – 1 срещу 10 през 2016 г. и 13 през 2015 г. Приключени са 31 срещу 35 през 2016 г. и 40 през 2015 г., от които с обвинително заключение – 19 срещу 19 през 2016 г. и 20 през 2015 г.; за прекратяване – 10 срещу 14 през 2016 г. и 13 през 2015 г.; изпратени по компетентност 1 срещу 1 през 2016 г. и 6 през 2015 г. и за спиране –1 срещу 1 през 2016 г. Неприключени ВПД в края на отчетния период са 13 срещу 10 ДП през 2016 г. и 8 ДП през 2015 г.

През 2017 г. са проведени разследвания по 44 досъдебни производства. По тях са работили общо 5 разследващи военни полицаи, като на всеки се падат по 8,8 ДП. Средната натовареност през 2016 г. е била 11,3 и 12 през 2015 г. Анализът показва спад в натовареността на разследващите полицаи от РС „ВП“ – Варна през 2017 г. в сравнение с предходните 2 години.


Организация и дейност при използването на СРС.

През отчетния период, както и през предходната 2016 г. прокурори от ВОП – Сливен не са внасяли искания по реда на чл.173 НПК за използване на специални разузнавателни средства. През 2015 г. са били внесени 3 искания за 3 лица по 1 досъдебно производство, след което са направени 3 искания за удължаване на срока им.

Не е прилаган института на защитения свидетел и на доверителната сделка, контролирана доставка или предприемане на действия по осигуряване на физическа охрана на свидетели.
Мерките за неотклонение “Задържане под стража” и други мерки на процесуална принуда. (по данни от таблица 1а – Следствен надзор -1.3)

През отчетния период във Военноокръжна прокуратура - гр.Сливен има внесени 2 искания по чл.64 НПК за вземане на мярка „задържане под стража”, от които 1 е уважено и 1 е неуважено от съда. Срещу изменение на мярка за неотклонение „задържане под стража” няма подадени протести. Задържано е 1 лице. В края на периода няма останали задържани под стража. Прокурорите са участвали в 3 съдебни заседания по МНО. Прокурорите са изменили 2 мерки за неотклонение „задържане под стража" по реда на чл. 63, ал. 5 от НПК – 1 бр. и по реда на чл. 63, ал. 6 от НПК – 1 бр. Отменени са 2 мерки на процесуална принуда по чл.234, ал.8 от НПК.

За сравнение през 2016 г. има внесени 5 искания по чл.64 НПК за вземане на мярка „задържане под стража”, от които 4 са уважени, а 1 е неуважено от съда. Срещу изменение на мярка за неотклонение „задържане под стража” няма подадени протести. Задържани са 9 лица, тъй като пет от лицата са с взета мярка за неотклонение „Задържане под стража” по ДП в предходната година. В края на периода са останали задържани под стража 2 лица по неприключени ДП, които са в срок до 2 месеца. По реда на чл.62 от НПК е наложена МНО „Домашен арест“ на 1 лице. Прокурорите са участвали в 8 съдебни заседания по МНО. Прокурорите са изменили 2 мерки за неотклонение „задържане под стража" по реда на чл. 63, ал. 5 от НПК – 1 бр. и по реда на чл. 63, ал. 6 от НПК – 1 бр. Отменени са 9 мерки на процесуална принуда по чл.234, ал.8 от НПК.

През 2015 г. има внесени 8 искания по чл.64 НПК за вземане на мярка „задържане под стража”, от които 6 са уважени, а 2 са неуважени от съда. Срещу изменение на мярка за неотклонение „задържане под стража” е подаден 1 протест, който е неуважен от съда. Задържани са 7 лица, тъй като едно от лицата е с взета мярка за неотклонение „Задържане под стража” по ДП на друга прокуратура, което е прието за разследване по подследственост. В края на периода са останали задържани под стража 5 лица по неприключени ДП, като в срок до 2 месеца – 2 лица и в срок до 8 месеца – 3 лица. Прокурорите са участвали в 13 съдебни заседания по МНО. Прокурорите не са изменяли мярка за неотклонение „задържане под стража" по реда на чл. 63, ал. 5 и 6 от НПК. Наложени са ограничителни мерки „Забрана за напускане пределите на РБ” на 7 лица. Отменени са 3 мерки на процесуална принуда по чл.234, ал.8 от НПК.

Анализът показва, че през 2017 г. исканията за вземане мярка за неотклонение „задържане под стража” са по-малко в сравнение с 2016 г. и 2015г.
2.2. Срочност на разследване.

През 2017 год. са приключени общо 73 броя ДП. Неприключени в края на отчетния период са общо 36 досъдебни производства.

В законоустановения срок е приключило разследването по всички 73 досъдебни производства, което представлява 59% от общо наблюдаваните 124 досъдебни производства през отчетния период.

За отчетния период няма досъдебни производства по които да са извършвани процесуално-следствени действия извън законоустановения срок, съответно без продължен срок на разследване.

За сравнение през 2016 год. са приключени общо 86 броя ДП. Неприключени в края на отчетния период са общо 29 досъдебни производства.

В законоустановения срок е приключило разследването по всички 86 досъдебни производства, което представлява 66,2% от общо наблюдаваните 129 досъдебни производства през отчетния период. Няма досъдебни производства по които да са извършвани процесуално-следствени действия извън законоустановения срок, съответно без продължен срок на разследване.

През 2015 год. са приключени общо 88 броя ДП. Неприключени в края на отчетния период са 23 досъдебни производства. В законоустановения срок е приключило разследването по всички 88 досъдебни производства, което представлява 74% от общо наблюдаваните 119 досъдебни производства през отчетния период. Няма досъдебни производства по които да са извършвани процесуално-следствени действия извън законоустановения срок, съответно без продължен срок на разследване.

И през двете предходни години не е имало досъдебни производства по които да са извършвани процесуално-следствени действия извън законоустановения срок, съответно без продължен срок на разследване.

Наблюдава се намаление със 7,2% на приключените спрямо неприключените в края на периода досъдебни производства в сравнение с 2016 г. и с 15% в сравнение с 2015 г. Това се обяснява с факта, че голяма част от неприключените ДП са образувани в края на 2017 г., поради което не са могли да бъдат приключени.

За отчетния период в прокуратурата са разследвани по общия ред 124 досъдебни производства, от които новообразувани са 69. Приключени са общо 73 досъдебни производства, като са решени 86. От тях които 2 са спрени и 76 са внесени в съда и прекратени : в срок до 8 месеца – 65, в срок до 1 година - 3 и в срок над 1 година – 9. Останали неприключени са 36 досъдебни производства, които са в законов срок.

От общо наблюдаваните ДП, разследвани от разследващ военен полицай са 84 досъдебни производства, от които 56 са новообразувани. Разследвани от следовател са 33 досъдебни производства, от които 13 новообразувани. Разследвано от военен прокурор е 1 ДП.

За сравнение през 2016 г. са разследвани по общия ред 129 досъдебни производства, от които новообразувани са 68. Приключени са общо 86 досъдебни производства, от които 9 са спрени и 77 са внесени в съда и прекратени: в срок до 7 месеца – 58, в срок до 1 година - 9 и в срок над 1 година – 10. Досъдебните производства, приключени в срок над 1 г. са приети от закритата ВОП – Варна и са с голям обем от доказателствен материал и фактическа и правна сложност. Останали неприключени са 29 досъдебни производства, които са в законов срок. В края на отчетния период няма неприключени досъдебни производства, разследвани в срок над 1 година.

От общо наблюдаваните ДП, разследвани от разследващ военен полицай са 94 досъдебни производства, от които 50 са новообразувани. Разследвани от следовател са 34 досъдебни производства, от които 18 новообразувани. Разследвано от военен прокурор е 1 ДП.

През 2015 г. са разследвани по общия ред 119 досъдебни производства, от които новообразувани са 69. Приключени са общо 88 досъдебни производства: в срок до 2 месеца – 18; в срок до 7 месеца – 46, в срок до 1 година - 10 и в срок над 1 година – 14. Досъдебните производства, приключени в срок над 1 г. са приети от закритата ВОП – Варна и са с голям обем от доказателствен материал и фактическа и правна сложност. Останали неприключени са 23 досъдебни производства, които са в законов срок.

От общо наблюдаваните ДП, разследвани от разследващ военен полицай са 79 досъдебни производства, от които 54 са новообразувани. Разследвани от следовател са 38 досъдебни производства, от които 14 новообразувани. Разследвани от военен прокурор са 2 ДП, от които 1 ДП е новообразувано.

Упражнявал се е контрол от страна на административния ръководител за спазване сроковете на разследване съгласно задълженията му по чл.143, ал.4 от ЗСВ (отм.бр.62/2016 г., ДВ). Не се е налагало да бъдат предприемани административни или допълнителни организационни мерки с оглед срочното приключване на досъдебните производства.


2.3. Решени досъдебни производства от прокурор. Видове решения.

През отчетния период са решени общо 86 досъдебни производства. Останали са 2 ДП при прокурора за решаване при прокурора в края на отчетния период. Съотношението на решените спрямо нерешените ДП е 97,7%, а спрямо общо наблюдаваните ДП, които са 124 е 69,4%. Всички досъдебни производства са решени от прокурора в срок до 1 месец.

Съпоставката с предходните 2 години е следната:

През 2016 г. са решени общо 94 досъдебни производства. Останали са за решаване при прокурора в края на отчетния период общо 6 досъдебни производства. Съотношението на решените спрямо нерешените ДП е 93,6%, а спрямо общо наблюдаваните ДП, които са 129 е 72,7%. В срок до 1 месец са решени от прокурора 90 досъдебни производства, а 1 ДП е решено в срок над 1 месец, тъй като е с фактическа и правна сложност за престъпна дейност, извършена от ОПГ, с голям обем доказателствен материал и в прокурорския срок за решаване делото се е намирало в съда по обжалване на мерки за неотклонение.

През 2015 г. са решени общо 93 досъдебни производства. Останали са за решаване при прокурора в края на годината общо 9 досъдебни производства. Съотношението на решените спрямо нерешените ДП е 90,3%, а спрямо общо наблюдаваните ДП, които са 119 е 78,15%. Всички досъдебни производства са решени в срок до 1 месец от прокурора.

Налице е подобряване в съотношението на решените спрямо нерешените досъдебни производства през отчетния период с 4% в сравнение с предходната 2016 г. и със 7,5% в сравнение с 2015 г., като се наблюдава относителна стабилност на решените спрямо общо наблюдаваните ДП. Осъществяван е необходимият пряк контрол и взаимовръзка между прокурора и разследващите органи, давани са конкретни указания за разследването от наблюдаващите прокурори.


Спрени досъдебни производства.

В началото на отчетния период е имало 17 ДП срещу неизвестен извършител и 1 срещу известен извършител. Спрени през периода са 2 досъдебни производства, от които 1 е срещу известен извършител и 1 са срещу неизвестен извършител. Възобновени са общо 2 досъдебни производства. Останали спрени в края на периода са общо 16 ДП, от които 14 ДП срещу неизвестен извършител и 2 срещу известен извършител.

За сравнение в началото на 2016 г. е имало 15 спрени ДП срещу неизвестен извършител. Спрени през периода са 9 досъдебни производства, от които 1 е срещу известен извършител и 8 са срещу неизвестен извършител. Възобновени са общо 6 досъдебни производства. Останали спрени в края на периода са 17 ДП срещу неизвестен извършител и 1 срещу известен извършител.

В началото на 2015 г. е имало 29 спрени ДП, включително и спрени от предходни години, от които 27 – срещу неизвестен извършител и 2 срещу известен извършител, което съставлява 6,9%. Спрени през периода са 4 досъдебни производства, като всички са срещу неизвестен извършител. Възобновени са общо 7 досъдебни производства. Останали спрени в края на периода са 15 ДП, всички срещу неизвестен извършител.

Анализът показва, че през последните години броят на спрените досъдебни производства срещу известен извършител е нисък, като в края на 2017 г. техният брой е 2 ДП, от които едното е спряно през 2016 г.; през 2016 г. е само 1 ДП, а през 2015 г. са били 2. Намалял е абсолютния брой на спрените ДП през последните 2 години в сравнение с 2015 г., което означава, че прокурорът контролира непрекъснато спрените ДП и се полагат усилия за приключването и решаването им.

По всички спрени досъдебни производства има изготвени планове за провеждане на оперативно-издирвателни мероприятия. По тях периодично се изискват доклади от съответните органи на МВР или регионални служби на ВП относно действията по разкриване на извършителя и резултатите от осъществяване на мероприятията. Резултатът от оперативно-издирвателните мероприятия в редки случаи води до отпадане на основанието за спиране.


Прекратени досъдебни производства.

За отчетния период във ВОП - Сливен има прекратени с мотивирани постановления общо 33 досъдебни производства. От тях на основание чл.24, ал.1 т.1 от НПК – 20; на основание чл.24, ал.1, т.2 от НПК – 2; на основание чл.24, ал.1 т.3 от НПК – 5; на основание чл.24, ал.1, т.4 от НПК – 2; на основание чл.24, ал.1, т.6 от НПК – 1; на основание чл.24, ал.1, т.9 - 3.

За сравнение през 2016 г. има прекратени с мотивирани постановления общо 37 досъдебни производства. От тях на основание чл.24, ал.1 т.1 от НПК – 29, от които 4 са във връзка с чл.9, ал.2 от НК; на основание чл.24, ал.1 т.3 от НПК – 3; на основание чл.24, ал.1, т.4 от НПК – 2; на основание чл.24, ал.1, т.9 -3.

През 2015 г. има прекратени 28 досъдебни производства. От тях на основание чл.24, ал.1 т.1 от НПК – 19, от които 4 са във връзка с чл.9, ал.2 от НК; на основание чл.24, ал.1 т.3 от НПК – 8; на основание чл.24, ал.1, т.6 от НПК – 1.

Анализът показва намаление на абсолютния брой на прекратените ДП през 2017 г. в сравнение с 2016 г. и увеличение в сравнение с 2015 г. Следва да се отбележи, че увеличеният брой на прекратени ДП в сравнение с 2015 г. се дължи в голяма степен на пътно-транспортни произшествия, при които деецът е починал или пострадалите са заявили, че не желаят да бъде търсена наказателна отговорност на дееца.

Прекратените през 2017 год. 5 бр. ДП на основание чл.24, ал.1 т.3 от НПК (по давност) са срещу неизвестен извършител. За сравнение през 2016 г. техният брой е бил 3 ДП срещу неизвестен извършител, а през 2015 г. броят им е бил 8, от които 4 са срещу неизвестен извършител и 4 – срещу известен извършител.

През отчетния период съотношението между общия брой наблюдавани и прекратени по давност досъдебни производства е 4%, а между общия брой наблюдавани и общо прекратените досъдебни производства е 26,6 %. Наблюдава се увеличение с 1,7% по първия показател в сравнение с предходния отчетен период и намаление с 2,1% по втория показател.

За сравнение през 2016 г. съотношението между общия брой наблюдавани и прекратени по давност досъдебни производства е било 2,3%, а между общия брой наблюдавани и общо прекратените досъдебни производства е било 28,7 %. Налице е било намаление с 4,4% по първия показател в сравнение с предходния отчетен период и увеличение с 5,2% по втория показател.


Внесени в съда досъдебни производства.

През 2017 год. са внесени в съда общо 48 досъдебни производства. От тях 22 обвинителни актове по отношение на 28 лица. Предложения за споразумения - 6 броя за отношение на 6 лица. Направени са 20 предложения за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК по отношение на 20 лица. (по данни от таблица 1б- Структура на ДП - 1.2.4.)

За сравнение през 2016 год. са внесени в съда общо 43 досъдебни производства. От тях 26 обвинителни актове по отношение на 35 лица. Предложения за споразумения - 7 броя за отношение на 7 лица. Направени са 10 предложения за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК по отношение на 10 лица.

През 2015 год. са внесени в съда общо 50 досъдебни производства. От тях 25 обвинителни актове по отношение на 33 лица. Предложения за споразумения - 10 броя за отношение на 10 лица. Направени са 15 предложения за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК по отношение на 15 лица.

Увеличен е броят на внесените обвинителните актове с 10,4 % спрямо предходната 2016 г., а спрямо 2015 г. техният брой е намалял с 4%. Увеличен е и броят на предложенията за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл.78а от НК спрямо предходните две години – 2 пъти спрямо предходната 2016 г. и с 25% спрямо 2015 г. Наблюдава се намаляване броя на внесените предложения за споразумение с 14% спрямо предходната 2016 г. и с 40% в сравнение с 2015 г.

Структурно по НК внесените в съда 48 бр. досъдебни производства и лицата по тях се разпределят, както следва: по глава ПЕТА, раздел І „Кражба” – 4 ДП срещу 5 лица, от които 3 са внесени с обвинителен акт срещу 4 лица и 1 – със споразумение срещу 1 лице; по раздел ІІІ „Присвоявания” е внесено 1 ДП срещу 1 лице с обвинителен акт; по раздел ІV „Измама” – 8 ДП срещу 11 лица, които са внесени с обвинителен акт; по глава ШЕСТА, раздел ІV „Престъпления против паричната и кредитната система” – 1 ДП срещу 1 лице, внесени в съда с обвинителен акт; по глава ОСМА, раздел ІІІ „Престъпления против правосъдието“ – 1 ДП срещу 3 лица, внесено с обвинителен акт; по глава ДЕВЕТА „Документни престъпления”9 ДП срещу 9 лица, от които внесени в съда със споразумение е 1 ДП срещу 1 лице и по реда на чл.78а от НК 8 ДП срещу 8 лица; по глава ДЕСЕТА „Престъпления против реда и общественото спокойствие” – 1 ДП срещу 1 лице, което е внесено с предложение по чл.78а от НК; по глава ЕДИНАДЕСЕТА „Общоопасни престъпления”, раздел ІІ „Престъпления по транспорта и съобщенията” – 8 ДП срещу 8 лица, от които 4 ДП срещу 4 лица са внесени с обвинителен акт, 2 ДП срещу 2 лица – със споразумение и 2 ДП срещу 2 лица – с постановление по чл.78а от НК; по раздел ІІІ „Престъпления против народното здраве и против околната среда” – 3 ДП срещу 4 лица, от които 1 е внесено с обвинителен акт срещу 2 лица и 2 – със споразумение срещу 2 лица; по глава ТРИНАДЕСЕТА „Военни престъпления”, раздел І „Престъпления против подчинеността и военната чест” – 3 ДП срещу 3 лица, от които 1 ДП срещу 1 лице е внесено в съда с обвинителен акт, а 2 ДП срещу 2 лица – с постановление по чл.78а от НК; раздел ІІ „Отклонение от военна служба” – 1 ДП срещу 1 лице, внесено в съда с обвинителен акт; раздел ІІІ „Длъжностни престъпления” – 3 ДП срещу 3 лица,внесени с предложение по чл.78а от НК; по раздел ІV „Престъпления против караулната, постовата, патрулната, вътрешната и граничната служба“ – 4 ДП срещу 4 лица, внесени в съда с постановление по чл.78а от НК.

Относителният дял на решените (86 бр.) спрямо наблюдаваните (124 бр.) досъдебни производства през 2017 г. е 69,6 %.

Относителният дял на внесените в съда (48 бр.) спрямо решените (86 бр.) ДП е 55,8%.




Каталог: media -> filer public
filer public -> Закон за електронното управление и наредбите към него; Закон за достъп до обществена информация
filer public -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
filer public -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
filer public -> Министерство на правосъдието агенция по вписванията
filer public -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
filer public -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
filer public -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница