Дейност на прокуратурата на република българия и организационни мерки за повишаване ефективността на наказателното преследване



Дата13.10.2017
Размер131.25 Kb.
#32301
ДЕЙНОСТ НА ПРОКУРАТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И ОРГАНИЗАЦИОННИ МЕРКИ ЗА ПОВИШАВАНЕ ЕФЕКТИВНОСТТА НА НАКАЗАТЕЛНОТО ПРЕСЛЕДВАНЕ
Борбата с корупцията и организираната престъпност е една от важните задачи на Прокуратурата на Република България, която е създадена за укрепване на законността и борбата с престъпленията и закононарушенията.

Организираната престъпност се превръща все повече в заплаха за обществото. Престъпното поведение вече не е само дело на отделни индивиди, но и на организации, които навлизат в различните структури на обществото.

Корупцията често се свързва с организираната престъпност и днес те са обществено бедствие, чиито зловредни последици се появяват, както в отделните държави, така и на международната сцена.

Тези отрицателни явления застрашават демокрацията, правата на човека и върховенството на правото, подкопават икономическото и социалното развитие, разклащат нравствените устои на обществото.

Работата на прокуратурата е съпътствана от значителни трудности, в резултат на оформилата се организирана престъпност, разгръщане и разрастване на стопанските и финансовите престъпления, както и престъпленията против личността. Функциите и задачите на прокуратурата придобиха още по – голяма актуалност, което наложи да се предприемат значителни мерки за осъществяване на непосредствен надзор за законност по делата със завишен обществен интерес.
І. ОРГАНИЗАЦИОННИ МЕРКИ.
С оглед повишаване ефективността в своята дейност, ръководството на прокуратурата предприе редица организационни мерки.

Още от края на 1999 год. и началото на 2000 год. в отдел “Следствен” при Върховна касационна прокуратура започна структурирането на сектори с определена специализация на прокурорите, работещи в тях – “Организирана престъпност и корупция”, “Престъпления против икономиката”, “Престъпления против личността и други престъпления”.

През 2003 год. тези сектори прераснаха в три специализирани отдела.

През 2004 год. се сформира Управление “Следствено”, в което са обособени шест отдела:



  • Престъпления против личността и правата на гражданите;

  • Организирана престъпност и тероризъм;

  • Икономическа престъпност;

  • Престъпления по служба и корупция;

  • Общоопасни и други престъпления;

  • Военни престъпления.

Отдел “Международна правна помощ” се обособи като самостоятелен.

Започна обособяването на специализирани отдели за борба с организираната престъпност, корупцията и тежките стопански престъпления в по – големите прокуратури в страната – Софийска градска прокуратура, окръжните прокуратури в Пловдив, Варна, Стара Загора и Пазарджик.

Подобрена е дейността по събиране и отчитане на информацията от прокуратурите в страната, с цел приоритетно приключване на разследването, решаване на делата и предаване на съд извършителите на престъпления, свързани с:


  • организирана престъпност;

  • корупционни престъпления;

  • данъчни и финансови престъпления;

  • трафик на наркотични вещества;

  • трафик на хора;

  • дела на военните прокуратури за престъпления, извършени от служители на МВР.

На всеки три месеца движението на делата се отчита във Върховна касационна прокуратура.

Съгласно разпоредбите на Инструкция № 1 за работа и взаимодействие на органите на предварителното разследване, всички дела, предвид тяхната висока степен на обществена опасност и висок обществен интерес се водят на СПЕЦИАЛЕН ОТЧЕТ в районните, окръжните, Софийска градска прокуратура и военно окръжните прокуратури. Всяка апелативна прокуратура образува наблюдателно производство въз основа на получената информация от окръжните и районните прокуратури от съответния район и се възлага на наблюдаващ прокурор, за което незабавно се уведомява и съответния отдел на ВКП. Определеният за наблюдаващ прокурор от ВКП уведомява долустоящите прокуратури, че делото е взето на специален отчет и е задължен да упражнява контрол, ръководство и помощ за качествено и срочно разследване с цел оптимизиране на дейността по разкриване, разследване и доказване на престъпленията.

С взетите организационни мерки се постигна, от една страна специализация на прокурорите при разследването, ръководството и решаването на делата, а от друга се подобри методическото ръководство, засилена е оперативността и прецизността в работата и се създаде възможност за повишаване на ефективността на работата по отдели.

Тези мерки са наложени и от големия брой досъдебни производства, по които прокуратурата осъществява ръководство и надзор за законност.

През 2002 год. общия брой на досъдебните производства е 270 535, а преобразуваните полицейски производства в предварителни производства е 4 464.

През 2003 год. тези данни са съответно 266 407 и 5 210 преобразувани полицейски производства.

През 2004 год. досъдебните производства са 269 048, а преобразуваните бързи полицейски производства и дознания са 5 223.
ІІ. ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ С ДРУГИ ИНСТИТУЦИИ
Борбата срещу престъпните прояви стана приоритетна задача на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, след промените настъпили в началото на 1997 год. Прокуратурата като основен субект в борбата срещу закононарушенията, участва в тази борба във всичките й форми и етапи, като много често тя е центърът около който се групират и другите участници. Тя не е единствения орган, който трябва и може да реши тези задачи. Наред с нея такава задача решават и редица други органи – съдилищата, МВР, Министерство на финансите, Министерство на правосъдието. За да бъде ефективна борбата срещу корупцията и организираната престъпност се изисква тясно сътрудничество и взаимодействие с другите институции на държавата, на които също е възложена дейност за борба с престъпността. С тази цел са подписаните споразумения за съвместна дейност:


  • Споразумение за сътрудничество и взаимодействие между ВКП и Агенция “Митници”

  • Инструкция за взаимодействие между Агенцията за финансово разузнаване към Министъра на финансите и Прокуратурата на РБ

  • Споразумение за сътрудничество и взаимодействие между Сметната палата и Прокуратурата на РБ

  • Споразумение за сътрудничество и взаимодействие между Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол и Прокуратурата на РБ;

  • Инструкция за работата и взаимодействието на органите на предварителното разследване.

  • Декларация за обща работа по реформата на наказателното правораздаване /Прокуратура на РБ; НСлС; МП – 22.ХІІ.2004 г.

  • План за съвместни дейности на Прокуратурата, МВР, Министерство на правосъдието и Министерство на финансите по укрепване на законността в зоните за граничен контрол.


ІІІ. СПЕЦИАЛИЗИРАНО ОБУЧЕНИЕ НА ПРОКУРОРИ
Успешното противодействие и борбата с престъпността изисква нова организация на съдебната власт, която е немислима без добре образовани, квалифицирани и с висок морал магистрати и ефективна съдебна администрация, в която работят професионално подготвени, мотивирани и неподкупни служители. През последните години бяха предприети важни стъпки за професионалното усъвършенстване на магистратите и подготовката им за прилагане на антикорупционното законодателство. Програмите за обучение подпомагат магистратите както за своевременното разкриване и санкциониране на проявите на корупция, така и за формиране на устойчиви антикорупционни модели на поведение сред тях.

В тази насока висока оценка заслужава дейността по проекта с Баварското държавно министерство на правосъдието “Институционално укрепване на Прокуратурата за борба с организираната престъпност, икономическата престъпност и корупцията”.

Проектът е разделен на две части – І-ва част – януари – май 2002 год. – 4 семинара; І-ви семинар – Информационни технологии; ІІ, ІІІ и ІV семинари – Слабости на българското следствено производство;

ІІ-ра част – от май 2002 до май 2003 год.– 18 едноседмични семинара насочени към Специализация в борбата по организираната престъпност или стопанска престъпност включително корупция. И 3 /три/ семинара на тема Модерни управленски методи. Във всеки от тях са участвали по 20 прокурори.

През 2004 год. продължава обучението на специализирани прокурори по две основни теми: “Организирана престъпност и корупция” – 6 семинара и “Икономическа престъпност” – 6 семинара.

По тази програма са осъществени и 5 посещения в Германия на 41 прокурори.

В периода 2001 – 2004 год. в страната са проведени над 70 семинара за обучение и повишаване на квалификацията, в които са взели участие над 550 прокурори.

204 прокурори са участвали в 28 семинара “Основи на европейското право”, разработени в рамките на проекта “Съдействие за прилагане на европейското право в България по програма МАТРА на холандското правителство.

Американската асоциация на юристите /Правна инициатива за Централна Европа и Евразия организира обучение по Правилата за професионалната етика на прокурорите в България, с представители на всички окръжни прокуратури. Със Съдействие на Посолството на САЩ са организирани семинари по проблемите на борбата с трафика на хора и по проблемите на изграждането на ефективни стратегии за борба с прането на пари и други финансови престъпления, с участието на над 70 прокурори.
ІV. МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО И УЧАСТИЕ В МЕРОПРИЯТИЯ ИЗВЪН СТРАНАТА ЗА ПОВИШАВАНЕ НА КВАЛИФИКАЦИЯТА
Международното сътрудничество в борбата с организираната престъпност и корупцията са предмет на обсъждане в проведените семинари по Проект “Укрепване на съдебната система в рамките на процеса по присъединяване на България към Европейския съюз, финансиран от Испанската агенция за международно сътрудничество. С активно участие на прокурорите са проведените конференции на тема “Стратегии за борба срещу корупцията” в рамките на двустранния проект за сътрудничество между Република България и Кралство Испания “Укрепване на съдебната власт в България” и семинарите, организирани от Асоциация “Прозрачност без граници” съвместно с Прокуратурата на Република България, с финансовото съдействие на Посолството на Великобритания.

През 2003 и 2004 год. 40 прокурори са били командировани в Белгия, Германия, Франция, Чехия, Румъния, Унгария и други страни за участие в квалификационни мероприятия, организирани от TAIEX / Бюро за обмен на информация по техническа помощ към ЕК /, от OLAF /Европейска служба за борба с измамите, в рамките на многонационалната програма ФАР, по въпроси на транснационалната престъпност, борбата с трафика на хора и наркотрафика; борба с организираната престъпност, активна и пасивна корупция; обучение по икономическата престъпност и прането на пари.


ПРИЛОЖЕНИЕ:

  • структура на престъпността по внесени прокурорски актове в съда;

  • досъдебни производства;

  • разследвани и преобразувани досъдебни производства;

  • прокурорски актове внесени в съда и обвиняеми лица по тях;

  • осъдени и оправдани лица;

  • процентно съотношение на осъдените и оправданите лица спрямо обвиняемите лица.



ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ПРОЯВА НА КОРУПЦИЯ
Съставляват една неголяма част от всички наказателни производства. Прокуратурата използва работното понятие “Корупция”, което включва всички форми на злоупотреба с власт, чрез които се цели или се постига лично или групово облагодетелстване. По Наказателния кодекс на Република България това са престъпленията по чл. 201 – 205 – длъжностно присвояване; чл. 219 – безстопанственост; чл. 220 – сключване на неизгодна сделка; чл. чл. 228, 242, ал. 3; чл. 257 – укриване на данъчни задължения; чл. чл. 282, 282а, 283,283б – престъпления по служба; чл. 289, чл. 301 – 307а – подкуп; чл. 387 – злоупотреба с власт или служебно положение.

През 2003 год. е приключило разследването и в съда са внесени за разглеждане 658 акта по посочените текстове.

През 2004 год. техния брой е 691. Осъдените лица за 2003 год. са 431, а през 2004 год. – 352 лица.
ПРИЛОЖЕНИЕ: внесени в съда дела за данъчни и корупционни престъпления.
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ДАНЪЧНАТА СИСТЕМА
През 2003 год. внесените в съда обвинителни актове са 39.

През 2004 год. техният брой е нараснал на 145. Осъдените лица по тези дела са 22 през 2003 год. и 81 през 2004 год.


ПРИЛОЖЕНИЕ: внесени в съда дела за данъчни и корупционни престъпления.
НЕЗАКОНЕН ТРАФИК НА ХОРА
Незаконният трафик на хора е бързо разрастваща се форма на организираната престъпност, въпреки че приходите от този вид дейност все още са значително под нивото на приходите от наркотици. Търсенето на услугите на трафикантите е значително, тъй като много хора желаят да се преместят от развиващите се страни и страните в преход в развитите страни.

През 2002 год. е приключило разследването и са изготвени 1 378 прокурорски акта срещу 1 720 лица обвинени в трафик на хора.

През 2004 год. броят им се е увеличил на 1 645 акта срещу 1 935 лица.
ПРИЛОЖЕНИЕ: незаконен трафик на хора.

НЕЗАКОННО ПРИТЕЖАНИЕ, РАЗПРОСТРАНЕНИЕ И ТРАФИК НА НАРКОТИЧНИ ВЕЩЕСТВА
За периода 2002 – 2004 год. се отчита завишен брой внесени в съда актове за незаконно притежание, разпространение и трафик на наркотични вещества.

През 2002 год. са внесени 647 акта срещу 837 обвиняеми лица.

През 2003 год. техния брой се увеличава на 784 акта срещу 945 лица.

През 2004 год. броя на прокурорските актове внесени в съда достига 1 158 срещу 1 373 лица.


ПРИЛОЖЕНИЕ: незаконно притежание, разпространение и трафик на наркотични вещества.
ОРГАНИЗИРАНА ПРЕСТЪПНОСТ И ТЕРОРИЗЪМ
През 2003 год. прокуратурата отчита 40 прокурорски акта внесени в съда по текстовете относно организирана престъпност и тероризъм , 62 обвиняеми и уличени лица и 15 осъдени.

През 2004 год. 268 акта, 405 обвиняеми и уличени лица и 160 осъдени.


Като пример може да се посочи приключилото разследване и внесеното в съда с обвинителен акт от Окръжна прокуратура – Пловдив дело срещу Зоран Бояджииски /Р Македония/, Петър Кръстев Марваков, Георги Ангелов Петров и Боян Цанков Тодоров, обвинени в това, че за периода м. март – м. август 2003 год. м съучастие с боливийски граждани направили опит без надлежно разрешително да пренесат през границата на Република Боливия, Чили и Република България наркотично вещество – кокаин, премесен с картофено пюре, с общо тегло 9 400 кг, като съдържанието на чистия кокаин е 282 кг и участвали в организирана престъпна група.

Неоснователни са обвиненията към Прокуратурата за бездействие или умишлено забавяне на работата по разследването и приключването на делата за т.нар. “поръчкови убийства”, извършени на територията на страната през последните години. През 2004 год. е приключило разследването и Софийска градска прокуратура е внесла в съда с обвинителни актове 4 дела:



  • срещу Иван Може / хърватин/ обвинен за убийството на Асен Младенов Петров /Шаки/ и Кирил Светославов Живков и опит за убийство на още три лица, както и за незаконно притежаване на оръжие и умишлен палеж;

  • срещу Росен Божидаров Митров и Серафим Иванов Антонов за убийството на Степан Симеонов Рибаков и за незаконно притежаване на наркотични вещества;

  • срещу Рехджан Реджеб Низам, Димитър Лъчезаров Вучев, Бисер Цветанов Илиев, Александър Йоханов Валентинов, Кирил Руменов Кърнолски, Георги Димитров Нацев, Росен Лъчезаров Пенев, Цветан Рангелов Деянов и Антон Петров Милтенов /Клюна/ направили опит умишлено да умъртвят Илиян Евстатиев Варсанов;

  • срещу Иван Николов Портев, обвинен в умишлено умъртвяване на Стефан Касамаков.


ПРИЛОЖЕНИЕ: организирана престъпност и тероризъм.

ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ФИНАНСОВАТА, ДАНЪЧНАТА И ОСИГУРИТЕЛНАТА СИСТЕМИ И ПРАНЕ НА ПАРИ
През 2002 год. в съда са внесени 75 прокурорски акта за извършени престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната системи срещу 93 обвиняеми и уличени лица.

През 2003 год. броят на прокурорските актове е намалял на 54 срещу 67 обвиняеми лица.

През 2004 год. значително се увеличава както броя на прокурорските актове – 87 , така и броя на обвиняемите и уличени лица – 119.
Образуваните досъдебни производства през 2003 год. за престъпления по чл. 253 НК – пране на пари са 29, внесените в съда актове – 4, срещу 5 обвиняеми лица.

През 2004 год. са образувани 56 досъдебни производства, внесените в съда прокурорски актове са 5, срещу 5 обвиняеми лица.


ПРИЛОЖЕНИЕ: престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната система.

ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ЗАСЯГАЩИ ФИНАНСОВИТЕ ИНТЕРЕСИ НА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ
След криминализирането на тези деяния / чл. 202 ал. 2 и чл. 212 НК

  • присвояване на средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава /, в България са образувани три дела:

  • в Районна прокуратура – Сливен е образувано предварително производство срещу български гражданин, който чрез съставяне на документи с невярно съдържание е дал възможност на други двама български граждани да получат без правно основание средства по програма ФАР;

  • в Районна прокуратура – Варна е образувано предварително производство срещу български гражданин за съставени от него документи, в които удостоверил неверни обстоятелства относно “изготвяне на бизнес – план и проект за програма САПАРД”;

  • в Районна прокуратура – Русе е образувано предварително производство срещу български гражданин за присвояване на сума преведена чрез Делегацията на Европейската комисия в България по линия на програма ФАР “ЛИЕН” – Микропроекти.



ПРЕСТЪПЛЕНИЯ, ИЗВЪРШЕНИ ОТ ЛИЦА С ИМУНИТЕТ, ДЕЙСТВАЩИ И БИВШИ ДЪРЖАВНИЦИ И ПОЛИТИЦИ



  • Александър Божков – бивш министър на икономиката и бившия заместник министър на икономиката Едит Гетова за престъпление безстопанственост по чл. 219 НК и за престъпление по служба – чл. 282 НК;

  • През 2002 год. е направено искане за снемане имунитета на Венцислав Върбанов – бивш министър на земеделието, а към момента народен представител, след което през м. април срещу него е образувано предварително производство за престъпление по служба , разследването по което е приключило за 4 месеца и делото е внесено в съда с обвинителен акт;

  • Васил Чичибаба – министър на земеделието и хранителната промишленост – обвинение за безстопанственост по чл. 219, ал. 4 НК;

  • Георги Танев – като министър на земеделието е обвинен за престъпление по служба по чл. 282, ал. 3 НК във връзка с “американската царевица”;

  • Нейчо Неев – министър на транспорта обвинен в престъпление по чл. 242, ал. 4 / отм./ НК – за неспазване на югоембаргото / от м. ноември 2001 год. делото се намира в Районен съд – Сливница/;

  • Александър Божков – като министър на икономиката за сключена неизгодна сделка с “Изба Дамяница” – престъпление по чл. 220, ал. 2 НК;

  • Вилфелм Краус – бивш министър на транспорта за престъпление по чл. 219, ал. 4 вр. Ал. 3 и ал. 1 НК

  • Бойко Ноев – бивш министър на отбраната за престъпление по чл. 219, ал. 4 вр. Ал. 3 и ал. 1 НК относно сключен договор между Министерство на отбраната и “Маркони S.P.A.”;

  • Цветелин Кънчев – бивш народен представител за грабеж, осъден и изтърпял наложеното му наказание;

  • Юлия Берберян – бивш народен представител, обвинение за необявени и неплатени данъчни задължения – осъдена;

  • срещу бивши заместник министри – Едит Гетова, Здравко Величков, Марин Маринов, Моньо Манев, Мария Бозукова, Кирил Цочев, Пламен Радонов;

  • Стефан Софиянски – кмет на София – срещу него в Софийска градска прокуратура са образувани три дела за престъпления по служба касаещи сделките за Централни хали, Бизнес център Гурко 1 и Милениум център.



ТЕХНИЧЕСКО ОБОРУДВАНЕ НА ПРОКУРАТУРАТА
В периода от 2000 год. до 2005 год. се реализира проект по програма ФАР, по който от 92 компютъризирани работни места през януари 2000г. към март 2005г. са вече 2115 .Доставени са сървъри и 100% от компютъризираните работни места са свързани в локални компютърни мрежи. Това позволява ползването на общи файлове , принтери т.н. В рамките на проекта ФАР ІІ предстои свързване на локалните мрежи в обща компютърна мрежа на Прокуратурата на РБ.

По проекта ФАР І беше разработена унифицирана информационна и деловодна система , позволяваща автоматизирана обработка на деловодни данни . Към момента УИДС е внедрена в 23 пилотни прокуратури , а по проекта ФАР ІІ предстои въвеждането и във всички останали прокуратури .


ПРИЛОЖЕНИЕ: компютризация на Прокуратурата на Република България в периода 2000 – 2005г.
Каталог: media -> filer public
filer public -> Закон за електронното управление и наредбите към него; Закон за достъп до обществена информация
filer public -> Наредба за изменение и допълнение на наредба №36 от 2005 Г. За изискванията към козметичните продукти
filer public -> М и н и с т е р с т в о н а з д р а в е о п а з в а н е т о н а р е д б а
filer public -> Министерство на правосъдието агенция по вписванията
filer public -> Наредба №25 от 10 ноември 2008 Г. За условията и реда за пускане в действие на медицински изделия без наличие на условията по чл. 8 От закона за медицинските изделия
filer public -> Наредба №1 от 10 октомври 2007 Г. За проучване, ползване и опазване на подземните води
filer public -> Наредба №9 от 12 февруари 2010 Г. За максимално допустимите стойности на вибрациите в жилищни помещения


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница